B-52's OVERVIELEN BEWONERS IN SLAAl Skylab-astronauten vestigden record 'ruimtewandelen' nieuw Amin roept op ten krijg Oppositie Chili stopt gesprek BONN NEEMT ACTIE TEGEN Bombardement „bij vergissing MENSENSMOKKEL UIT DDR Westduitsers niet na;: crematie van Ulbrichl Spannenc jacht in de Sinai Chinees gedood bij rellen in Bandoeng BUITENLAND BONN (RTR) De Westduitse regering heeft maandag de organisa ties die van het smokkelen van vluchtelingen uit Oost-Duitsland een winstgevend zaakje maken, ervoor ge waarschuwd dat zij in de toekomst gerechtelijk vervolgd kunnen worden. Rüdiger von Wechmar, de officiële woordvoerder van de Westduitse re gering die in dit verband op een persconferentie sprak van „handel in menselijke wanhoop", zei dat de Westduitse regering niet bereid is de verbeterde betrekkingen met Oost- Duitsland op het spel te zetten door deze handel oogluikend toe te laten. „Handelsondernemingen", aldus von Wechmar, vragen ruim 40.000 tot 70.000 gulden voor iedere Oostduitser die zij via de nieuwe doorgangswegen over de grens naar Berlijn brengen. Krachtens de nieuwe overeenkomst tussen Oost- en West-Duitsland die in juni van kracht werd. worden au to's uit het westen slechts vluchtig doorzocht door de Oostduitse grens politie aan beide grensposten van de weg door Oost-Duitsland. Hier ma ken de organisaties die vluchtelingen naar het westen brengen, gebruik Von Wechmar legde er de nadruk op dat de regering in Bonn door de overeenkomst met Oost-Duitsland verplacht is maatregelen te treffen om dit „misbruik" te voorkomen. Een commissie van hoge regerings functionarissen zal woensdag in Bonn bijeenkomen om na te gaan welke maatregelen de regering kan nemen om de „handel" in vluohtellngen tegen te gaan. Op de vraag welke Westduitse wet ten deze „handelaars" dan eigenlijk overtreden, antwoordde Van Wech mar dat zij onder meer paspoorten vervalsen. Hij beklemtoonde voorts dat de Westduitse regering een on derscheid maakt tussen de „onder nemingen die het smokkelen van vluchtelingen als een zaakje beschou wen" en andere organisaties die al leen maar mensen helpen die naar het westen willen. Hieruit valt op te maken dat Bcnn een oogje dicht zal doen voor het werk van laatstge noemde, Sinda het begin van dit jaar zijn naar schatting per maand rond 100 Oostduitsers via de doorgangswegen naar het westen gevlucht. Volgens Westduitse persberichten zijn er bij deze vluchtelingen ruim 100 artsen. De waarschuwing van de West duitse regering heeft volgens Von Wechmar alleen betrekking op het vervoer van vluchtelingen via de doorgangswegen. Er worden echter ook ontvluchtingen georganiseerd via de landen van het oostelijke blok en andere punten langs het door mijnen en prikkeldraad versperde grensge bied tussen Oost- en West-Duitsland. De hartelijke groeten uit patatenland. Op de E 3 bij Antwerpen toont rustpunt Kruibeke zijn veelzijdige mogelijkheden. U kunt er babies een nieuwe luier omdoen, cadeautjes kopen, onder de douche gaan. En wat zien we op het tweede bordje van rechts, in de bovenste rij? Precies, goed geraden. Jammer dat de kunstenaar niet wat gestileerde mayonaise heeft aangebracht. OTTAWA (AP) Namens generaal Idi Amin, president van Oeganda, is maandag op de vergadering van het Gemene best in Ottawa een toespraak voorgelezen (de generaal kon niet komen) waarin stond: "Zuid-Afrika is op weg naar de meest explosieve rassenoor- log die de mensheid ooit heeft meegemaakt. Alle ware Afri kanen zijn toegewijd en vastbe sloten om de wettige rechten te herstellen van hun in slavernij levende broeders en zusters". Voorts werd gezegd dat het Gemenebest niet veel meer was dan een zaken die vo( Gemenebest "praathuis" over r de volken van 't 'an groot belang "Wij hebben geen andere keus dan oorlog te voeren tegen im perialistische minderheden in dat land van ons werelddeel, en die oorlog zal worden gevoerd, met alle middelen die ons ter beschikking staan, en georgani seerd worden door de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid". In de toespraak kwamen voorts scherpe aanvallen voor op Groot-Brittannië en het beleid van dat land. Premier Heath zou uiter lijk kalm op de Oegandese aantijgingen hebben gereageerd, maar uit zijn woorden was ge bleken dat hij zeer gebelgd was geweest. PHNOM PENH (AP) Functionarissen van de Ameri kaanse ambassade in Phnom Penh hebben vanmorgen be kend gemaakt dat 1 37 personen zijn gedood en meer dan 300 gewond bij het bombardement „bij vergissing'van Neak Luong aan de Mekong door Amerikaanse B52-ers. Er zijn veel vrouwen en kinderen onder de slachtoffers. Gewonden, die per helikopter en rivierschepen naar Phnom Penh werden geëvacueerd, vertelden dat de vliegtuigen voor zonsopgang zonder voorafgaande waarschuwing het garnizoenstadje onder vuur namen. Het bombardement viel in de vroege ochtend, toen de bevolking nog sliep. "De schade was verschrikkelijk", zo vertelde een gewonde. „Tiental len lijken liggen nog onder het puin. Ik hoor de slachtoffers nog schreeuwen. Het leek of de wereld ten onder ging". Enkele uren nadert zij in Phnom Penh waren aangekomen, lagen tientallen gewonde militairen en burgers nog voor het ziekenhuis op straat in afwachting van een behan deling door de medische teams. Een gewonde soldaat vertelde dat tenminste 20 bommen, waar schijnlijk 500 ponders, op het stadje en de marinebasis terecht kwamen De slachtoffers verklaarden dat de aanval door een of twee vliegtuigen werd uitgevoerd. In de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh heeft een officier van de Cambodjaanse luchtmacht giste ren verklaard, dat deze „vergissing" vam die Amerikaanse luchtmacht de ergste is van de Indochinese oorlog. De verkeerd terecht gekomen Ame rikaanse bommen hebben volgens de Cambodjaanse officier en een over levende, die in een ziekenhuis in Phnom Penh is ongenomen 't stad huis van Neak Loeong. een zieken huis, een Cambodjaanse militaire basis, een marinepost en tal van huizen verwoest. Beschuldigingen De Cambodjaanse regeringsradio, heeft maandag de Vietcong beschul digd van moord op 150 Cambodjaan se dorpelingen in de provincie Karn- pog op 19 juli. Volgens de radio ge schiedde de moordpartij toen de dor pelingen van Kompong Trach, 120 kilometer ten zuidwesten van Phnom Penh, trachtten de bezet ting door de Vietcong te verhinde ren. Volgens monniken die uit het dorp ontsnapten verdedigde de be volking zich met messen maar kon zij niets uitrichten tegen de vuurwa pens van de Vietcong. Een een heid van de Rode Khmer schaarde zich aan de zijde van de dorpelin gen maar werd door de Vietcong on der de voet gelopen. TEL AVIV (UPI/AFP» —Vie ven, die uit hun hechtenis ontsnapt, zijn gisteren met tw raëlische militairen als gijzelaa i een politiejeep de Sinaï-woestiji r gevlucht. Legerhelikopters zette o achtervolging in. Het viertal twee gijzelaars vrij af en ga over toen ze door de helikopfe manningen waren omsingeld. De ontvoerders waren allen liërs, een 19-jarig meisje, eei uit Tel Aviv en twee soldaten, ger had op grote schaal de ai0 volging ingezet omdat men aa !1 kelfjk meende dat de militair ei Palestijnen waren ontvoerd, viertal was zondag gevangen ge verdenking van het bestelen va el groep toeristen. Ze wisten ech ontsnappen, maakten bij hun snapping tevens wapens buit, gij F den de twee fnilitairen en probe i". met de politie-auto te vluchten. Staken geëist BONN (AP) De Westduitse re- verbeteren zijn, men Ulbricht het Ante- Een vrouwelijk lid rikaanse Congres, uit New York Eli zabeth Holtzmann, ren van de Amerikaanse luchtmacht hebben een bijeenkomst van de ne gen leden van het Amerikaan se hooggerechtshof geëist, die over een onmiddellijk staken van de luchtaanvallen in Combodja een be sluit zouden moeten nemen. gering heeft meegedeeld geen offi ciële vertegenwoordiger naar Oost- Berlijn te zullen sturen voor de cre matie vandaag van partijleider Wal ter Ulbricht, omdat men hiertoe geen officie- uitnodiging had ontvangen. Een Westduitse woordvoerder heef t gezegd dat alhoewel de betrekkingen tussen de twee Duitslanden SANTIAGO (Reuter) De in vloedrijke oppositiepartij der christen democraten in Chili heeft maandag bekendgemaakt, dat zij de „vredes onderhandelingen" met president Salvador Allende van Chili heeft afgebroken. De leider van de partij, Patricio Aylwin, beschuldigt Allende ming over te gaan van bijna honderd fabrieken die door linkse werknemers zijn bezet en tot ontwapening van „burgerlijke para-militaire groepe ringen". De Chileense autoriteiten hebben maandagavond de strijdkrachten en het leger opdracht gegeven gewa- niet tegemoet te komen aan de pende bescherming te verlenen „minimum-eisen" van de oppositie voedseltransporten en het openbare voor een politieke schikking. vervoer langs de grote wegen. In het „vredespakket" van Allen- De opdracht is afkomstig van een, dc wordt niet tegemoet gekomen „centraal operatief commando", dat aan de belangrijke eis van de oppo- president Allende in het leven heeft sitie, militairen in de regering op te geroepen om het hoofd te kunnen nemen en evenmin om tot ontrui- Palestijn naar Griekenland ATHENE (AFP) Een vertegen woordiger van de Palestijnse guer rillaorganisatie Zwarte September is iine 'zal zorgen maandag in Athene aangekomen, zo heeft de Griekse veiligheidsdienst meegedeeld. Hij heeft nog geen contact opgenomen met de autori teiten die een onderzoek instellen naar de aanslag op het vliegveld van Athene. De twee Palestijnen die op het vliegveld drie mensen dood den en 55 verwondden, zeggen te be horen tot de Zwarte September- beweging. Ze hebben nog steeds niet willen zeggen omtrent het doe lvan hun daad. Het is mogelijk dat zij ner gens bij hoorden en op eigen houtje hadden gehandeld. Door deze terro risten is tot nu toe slechts verklaard "We hebben bereikt wat we wil den". Alle Palestijnse verzetsorgani saties distancieren zich van de aan slag, waarop de doodstraf kan staan "Maar de kans hhierop schijnt niet groot te zijn, omdat de Griek se autoriteiten weerwraak wil len vermijden. Maar dat zij zwaar gestraft zouden worden is zeker, een gerucht dat zij slechts zouden wor den uitgewezen is onmiddellijk van hoger hand tegengesproken. Gisteren zijn zü in staat van beschuldiging ge steld wegens moord. twaalf dagen gele den begonnen staking van eige naars van vrachtwagens bij wie zich vorige week de bus- en taxi chauffeurs hebben aangesloten. He likopters van het leger zullen bo ven de hoofdwegen patrouileren en militairen en politie zullen de vracht wagens met levensmiddelen begelei den. De interlokale bussen zullen onder gewapende bescherming van het leger in konvooi rijden. De ma- bescherming van s***' de olietankwagens. 1_ Als gevolg van onenigheid in de vak- Incidenten op Cyprus Gisteren bond van chauffeurs over de staking zijn op Cyprus 4 huizen beschoten en is gisteren het merendeel van de 'n benzinestation in brand gestoken. Kindersterfte Bijna kinderen sterven elk jaar in India ten gevolge van ernstige ondervoe ding, aldus heeft de onderminister v. Onderwijs en Sociale Zaken Arvind Netam gisteren in het parlement bardementen meegedeeld. Op grond van een compromis tus sen de Amerikaanse regering en hel Congres kunnen de Amerikaanse miljoen bombardementen in Cambodja nog Lot 15 augustus voortgezet worden. In het afgelopen weekeinde heeft het Amerikaanse hooggerechtshof rechterlijke uitspraak, de bom- Cambodja te sta- Dit jaar al 100 aanslagen in Israël eerste plaats blijft zien als def, wer van de beruchte Berlijnse r Te Bonn was op het berich de dood van Ulbricht slechts geerd in de vorm van een ko# richt van meedeleven, dat gesfj was door president Heineman; Veel landen uit het westen 1 het berichten van rouwbeklag maar geen zal door een officieelf- den vertegenwoordigd. Tot de gasten die de plecht zullen bijwonen behoren de sche president Podgorny en zij: choslowaakse collega Svoboda. De vlaggen zullen slechts va et halfstok hangen, wat wellicht s worden beschouwd als een intfse: voor de gemengde gevoelens t.o bricht bij de huidiige Oostduitsjst ken, teniet gedaan. Noord Vietnam heeft het bombar- guerrillastrijders in Spaanse Sahara Bij een gevecht dement gebrandmerkt als een nieu- tussen gewapende leden van het we Amerikaanse oorlogsmisdaad te- „Volksfront voor de bevrijdmg van de gen ^efc Cambodjaanse volk. Spaanse Sahara" en een Spaanse pa trouille is op 18 juli een Spaanse mi- De Amerikaanse minister van litair gedood en een gewond, aldus Buitenlandse Zaken William Rogers een communiqué van het front, dat gisteren in Mauretanië is gepubli ceerd. Ook op 18 juli zou zich een botsing met dodelijke afloop hebben heeft een beëdigde verklaring inge diend waarin staat dat het Cambod jaanse leger van plan beëindiging van de Amerikaanse bombardementen op 15 augustus, naar veiligere stellingen terug te de eerste zeven maanden van dit jaar in Israël 105 aanslagen hebben ge pleegd, waaronder 11 in het cen trum van Tel Aviv. Het betrof bom aanslagen op banken, bioscopen, restaurants, openbare gebouwen en olietanks. Voorts werden spoorrails ondermijnd en leverden guerrilla- de strijders in februari in Halal-Kara- man een gevecht met een Israëli sche eenheid. Ook werd een aanslag gepleegd op een waterbuisleiding in de Negeb-woestijn, waarvan de meeste Israëlische nederzettingen in het zuiden voor hun watervoorzie ning afhankelijk zijn. ADVERTENTIE DJAKARTA (AFP) Honderden Indonesische jongelui hebben zon dagavond in de Westjavaanse stad Bandoeng één Chinees gedood en 23 anderen ernstig gewond. De onlus ten ontstonden nadat een Chinees 'n Indonesiër had geslagen. De woe dende menigte Indonesiërs plunder de 914 Chinese winkels en stak 192 motorfietsen 126 auto's van Chine zen in brand. De politie van Ban- chauffeurs het werk in de Chileense Bij deze incidenten, die deel uitmaken doeng wist^de orde te herstellen en hoofdstad voorlopig gaan hervatten, van het ernstige conflict tussen pre- Maar in de rest van het land ble- sident Makarios en de voormalige ven de chauffeurs van bussen, taxi's Eoka-leider generaal Grivas, vielen en vrachtwagens thuis. geen slachtoffers. 150 Indonesiërs in hechtenis. Zwaar gewapende politiemannen en militairen patrouilleren door de stra ten om eventuele nieuwe uitbarstin gen van geweld te voorkbmen. De In donesische minister van Voorlich ting, dr. Masjoeri Saleh, gaf gisteren de schuld aan de riksja-jongens en "langharige elementen". Hij waar schuwde, dat de regering streng zou optreden tegen iedereen, die rassen- spanningen aanwakkert. In Bandoeng, waar de Chinese ge meenschap de economie in sterke mate beheerst, zijn sterke anti-Chi- nese gevoelens merkbaar. Tien jaar geleden deed zich iin de stad 'n bloe dige anti-Chinese campagne voor, waarbij tientallen Chinezen werden gedood. HOUSTON Tijdens een ruimte- den zij drie "probleemgebieden" wandeling recordduur de buitenkant 1 hebben twee Amerikaanse moesten teleurgesteld meedelen dat geveer drie i Skylab-astronauten vannacht een zij niets zagen wat de experts op nieuw zonneschild rond het ruimte- aarde station aangebracht, de filmcasset- De politie heeft gisteravond beves- tes van de diverse camera's gewis- tigd wat al lang werd vermoed, na- seld en zonder succes gespeurd naar melijk dat de twee Arabieren een de oorzaken voor de moeilijkheden, fout hadden gemaakt. Zij hadden de met het geplaagde station. Zij za- van het verkeerde vlieg- ten daarbij aan "navelstrengen" i twee 17 meter lange "mas- sleutel tot de problemen ten" die de luifel dragen. Nadat ze tuig aangevallen. In plaats van dood en verderf te zaaien onder passa giers die door moesten naar Tel Aviv, bestookten zij mensen die op het punt stonden naar New York te vertrekken. 20 meter lengte. Jack Lousma en dr. Owen Garriott hebben bijna vier uur moeten wor stelen voor zij het nieuwe glimmend witte zonneschild eindelijk op zijn plaats hadden, Daarna inspecteer- kunnen verschaffen. De tasronauten liepen een grote achterstand op hun schema op tij dens hun worsteling met het weer spannige op een grote luifel gelij kende zonneschild. De wandeling zou oorspronkelijk 3% uur duren. Pas om half twee vannacht waren beide mannen weer veilig binnen. De astronauten hadden toen allang het vorige record van de Skylab- lende stuurraketjes te inspecteren, en er foto's van te nemen. Na af loop verklaarde hij niets ongewoons aan de raketjes te hebben opge merkt. De wijfjeskruisspin Arabella Brandbeveiligin Man onder maat DOUGLAS De brand wee iëi mandant van het eiland Man maandag gezegd dat hij weiger zondebok te worden voor de bn het enorme pretcentrum Sur i land, waarbij afgelopen dond 50 mensen om het leven kwamei Bra/ndwe ercommandant Pewrson zei dit naar aanleidin wederzijdse beschuldigingen de verantwoordelijkheid voi ramp. Hij voegde hieraan toe slechts een week voor de bram superieuren hem hadden berisp rc dat hij in het openbaar had steld de brandvoorschriften i passen aan de officiële Engelse daarden. Ik kreeg een berisping omdat het openbaar had gezegd de ningen om een brand te voorl in toeristencentra verschrik slecht waren, zo zei hij tegen verslaggever. Verscheidene overlevenden de ramp hebben later meegedi zij voor gesloten nooduitgangei ren komen te staan toen zij pr< den het gebouw na de brand t< laten. Summerland, een complex vili- ven verdiepingen waarin conc len, danszalen en bars en nog meer waren ondergebracht, twee Jaar geleden gebouwd om I toeristen naar het eiland te trek M Britten werkt met bankrove S LONDEN Mede onder dru en de oppositie heeft de Britse rq rsh gisteren via het ministerie va«"aj fensie toegegeven dat twee E! v broers die onlangs in Ierland bankroof tot gevangenisstraffe! He veroordeeld, de toezegging haddf an kregen dat gegevens die zij iiIVUi land over het Ierse republikei: leger aan de weet zouden kunne' B men, in dank afgenomen n worden. Maar de broers hadde de waarschuwing gekregen dfi Het net is wel niet zo nauwkeurig geen bescherming van Londen g 1 gemaakt als spinnen dit op aarde den verwachten als ze in Ierla t plegen te doen, maar in grote trek- wet zouden overtreden. 'vei ken lijkt het er wel op. Arabella Kenneth en Keith Littlejohi heeft veel moeten improviseren en in Dublin veroordeeld tot gevan1 k wacht nu op het ogenblik, dat er straffen van 20 en 15 jaar voodoe haar net verstrikt zal raken, aandeel in een bankroof in de en TS-BANBENSEKVICE Jt), Zoeterwoudseweg 7 Leiden Tel. (01710)4 35 90 lijk met elkaar verknoopt toen ze boord van de Amerikaanse Skylab, Lang zal zij waarschijnlijk niet be- hoofdstad in oktober begonnen met het weven van een hoeven te wachten, want de huidi- jaar. et ge bemanning van het Amerikaanse Het ministerie verklaarde "Ik heb haar uit het flesje gewipt ruimtestation heeft ook vliegen eerste contact met de twee naar de Skylab meegenomen. vorig jaar werd gelegd door benj 0 ling van Gravin Pamela Het experiment-Arabella heeft ten een gevangenenbezoeksterZij doel, na te gaan hoe een spin zich rangeerde een ontmoeting tusse "k ge- van de broers ter. het grote zonneschild den spannen. Lousma inspecteerde ook een deel van de bedrading dat volgens Mis- terwijl Control vorige week door kort sluiting was verbrand, maar op nieuw vond hij geen zichtbare spo- de schade. Hij kreeg ook met alle acht poten 1 bemanning 43 uur en 22 minuten), opdracht om de twee groepen fa- vestigde belichtte astronaut Garriott eraan toevoegend dat de spin een paar maal op en neer sprong voor dat zij zich in een van de hoeken gedraagt in een toestand wichtloosheid. Britse ®a

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4