Jortret van Jan Versteege n zestig jaar Hillegom LORA' BEZIG MET NIEUW DEMENVERKO OPOB JECT Oud Katwijk huldigt het duizendste lid Hillegom werkt aan jubileum Postzegelbeurs koningin Dominee den Boer neemt afscheid van Sassenheim 1SDAG 7 AUGUSTUS 1973 "jiÜie voorschriften dateren uit de tijd van de Batavieren*' ,LEGOM Op een mooie zomeravond in juli waren wij te gast bij de heer Jan Versteege. n achtertuin bespraken we zijn verleden, en daarmee een groot stuk geschiedenis van om. De 77-jarige "rustende" middenstander is een rasechte oud-Hillegommer. Zijn va- id een smederij in de huidige Meerstraat-promenade. Daar werden voor het ronde bedrag »n gulden en vijfendertig cent de paarden beslagen. In de stal van "Beukeveld" begon zoon p 23-jarige leeftijd met de verhuur van handkarren. Deze maakte hij zelf, met dezelfde gheid als zijn vader in de smederij. Tot in de kleine uurtjes brandde in de Molenstraat 't icht om het rijdend materiaal in goede staat van onderhoud aan de Hillegommers mee en. Vijftien cent moest men betalen om een handkar mee te krijgen voor in principe ,Ik heb er ook wel verhuurd, die'k nooit meer terug zag", herinnert Versteege zich pijt. ird helemaal een goede busi- fen vader Versteege voor een werkplaats bouwde. Jan die tijd op vrijersvoeten en zijn Marlet je op het voet- Vier jaar later, op 29 sep- traden zij In het huwe- gehuurd van Willem van Zanten, bij de pakken neerzitten. Meermalen moest nog verbouwd worden. Met hanteerde hij de telefoon om betrok - een ruwe schets toog Jan naar archi tect Kuitems, die voor de eerste ver bouwing zorg droeg. Uit die tijd her ken autoriteiten in Den Haag een beetje op te jutten. In het bijzijn van de „kleine vier" merkte hij aan innert Jan zich nog een ontmoeting het adres van Waterstaat op: „Jul- met prinses Juliana, die met haar lie voorschriften dateren uit de tijd verloofde door de bollenstreek trok. „Ik stond voor de openbare school (waar nu een flat verrezen is) en door al die drukte werd ik naar vo- ?eks 1923 zag de Jonge Jan t in de handel van fietsen, e toonde hij zijn vooruitzien- |want fietsen kwam in de mo- wijl de paardenhoeven in de ^Jèt te valleiThieid lk" me vast. aan de auto. De prinses dacht waarschijn- van de Batavieren. Alle moeite was niet vergeefs ge weest. Het radiostation kwam er. Voor drie gulden per maand kon j van zijn vader steeds zeld- ook meedoen aan allerlei wedstrijden en verzoeknummers aanvragen. Tot in de bezettingsjaren weer klonk de stem van de HRC. Daarna werd zij overgenomen door de PTT. De bedrijven, die weer opnieuw op ,Hie r is de HRCgang moesten komen, vroegen alle werden, droeg Jan zijn steen- lijk dat ik haar kwam begroeten, n de technische "revolutie", onder moeite verwierf Jan 't n Fongers. In rijwiel- sprek men over "Veni Vidi (zoiets als "Ik kwam, zag en 7 in menig Hillegoms huiskamer. Dan ^an Versteege. Omstreeks 1947 hoor- van Hove olvast ik eens zat te mijmeren port van bloembollen en der- dacht ik: het moet toch ook zijn een soort verzendhuis elen op poten te zetten", speelse gedachte werd niet jaarna werkelijkheid. Jan onderdelen bij relaties i.n en zette de fietsen zelf in .Er verschenen advertenties in daden. Voor nog geen veertig kon men een "Versteege-fiets egom" krijgen, franco werden er allelei L.P.'s gedraaid, die toen nog grammophoonplaten ge noemd werden, dankzij een viertal Hillegommers die in de twintiger ja ren het initiatief namen tot de op richting van deze radio centrale. Deze heren, Christoffersen. de men een nieuw geluid: de „brom mers". Aanvankelijk waren deze fietsen met hulpmotor zeer spaar zaam, maar na verloop van enige ja ren veroverde de bromfiets stor menderhand de weg. Versteege ver kocht de Solex, de Mosquito en „het KATWIJK Het Genootschap "Oud Katwijk" heeft zijn dui zendste lid ingeschreven: de heer H. Krijgsman, Jan Tooropstraat 8 in Katwijk aan Zee. In aanwezig heid van burgemeester A. G. Ver meulen werd de heer Krijgsman in kennis gesteld, dat hij het zo fel begeerde getal van duizend "Oud Kativijk"-leden had volgemaakt. Dat geschiedde in zijn woning aan de Jan Tooropstraat. Namens het bestuur van "Oud Katwijk" waren aanwezig voorzit ter J. P. van Brakel, secretaris C. J. Taatpenningmeester esse H. Muizelaar-Van Beelen en be stuurslid W. van Beelen. Katwijks eerste burger wees op het belang voor de gemeenschap van het bestaan van "Oud Kat wijk", omdat deze vereniging be oogt iets van vroeger voor het nageslacht te behouden. Hij wen ste de heer Krijgsman geluk en overhandigde hem een taart met de Vuurbaak en de woorden 1000ste lid erop gespoten. Voorzitter Van Brakel vertelde, dat Krijgsman zich enige dagen geleden bij een bezoek aan de ten toonstelling in de Vuurbaak als lid had opgegeven. Deze jaarlijkse expositie geniet grote belangstel ling. Tot nu toe werd zij dit jaar door ruim 7000 belangstellenden bezocht. Men kan er nog tot 18 augustus terecht om iets uit het verleden van Katwijk te zien. zo als klederdrachten, gebruiksvoor werpen, foto's enz. Als aandenken bood hij het duizendste lid het bekende boek "Vissen voor de Kerk" aan Met een kort woord dankte de heer Krijgsman voor de hem ge brachte hulde. "Oud Katwijk" hoopt, dat het ledental snel zal groeien. Schoonmaak actie in en om de Kaag KAAG Nu de vakantie voorbij is, liggen de souve- niers van die fijne vakantie her en der verspreid. De mi lieuraad van de Kaag organi seert in samenwerking met de VVV een grote schoon maakactie op zaterdag 11 au gustus. De organisatoren heb ben het plan de Binnen- en Buitenkaag, de oevers van de Ringvaart en die van de plas sen van alle plasticzakken en ander vuil te ontdoen. Schoonmakers kunnen zich om 10.00 uur verzamelen bij de pony, Buitenkaagzijde. Men kan zich voor de actie opgeven bij: Minnema, Ma- rijkelaan 5, Binnenkaag tel. 573 of Overbeek Beatrixlaan 7, tel. 479. Visser Zwegland- straat 8, tel. 544. Schoonderbeek, Langeler en Verstee- eitje" van Berini. Toen kort na de ü-|üd rijk werd ik er niet van' ondernemende handelaar van naar ik had er schik in. Bij de lerij van de onderdelen luid- oen "Jantje-contantje". waren de prijzen als fl.25 mfo buitenband en f 0.50 voor 'n and, bepaald niet goedkoop. 36 Versteege was toen Jaar oud verhuisde het ge- ir de Hoofdstraat. Dat huis, ge hebben zich heel wat moeite ge troost voor het zover was. Er moest bijvoorbeeld een grondkabel aange legd woerden, vanuit Bennebroek tot steenfabriek „Arnoud". De radio- voorstanders vroegen audiëntie aan bij „Den Haag". Toenmalig burge meester Pont stond voor honderd procent achter de, toen revolutionai re plannen. "Rijkswaterstaat echter probeerde een spaak tussen het wiel thuis te steken. Het Hillegomse viertal slaagde erin de werkkamer van mi nister De Vegte binnen te treden. Dat was omstreeks 1934. Men schijnt goed van de tongriem gesneden te zijn, want op een zeker moment sprak de minister: „Ik heb respect voor de ondernemingsgeest en de volharding van ondernemers in het klein-bedrijf". Batavieren Burgemeester Pont bleef ook niet bevrijding prijkte er een nieuw reclamebord in de etalage van Jan: „Alle verkeer was naar zijn. .Jan Versteege zorgt weer voor Uw ver- Jan i<n politiek Naast zijn groeiend bedrijf nam Versteege in 1945 zitting in de zg. Nood-raad. De democratie werd in ere hersteld. Namens de toen malige R.K. staatspartij nam Ver steege plaats in de Hillegomse ge meenteraad. Hij ontpopte zich onder meer als een groot strijder voor de belangen van de Hillegomse mid denstand. Prijkte op de raadsagenda, vertelt Versteege glunderend, een voorstel tot aankoop van (en vult u nu zelf maar in), steevast informeerde Ver steege of niet door of via eigen plaatselijke middenstand tot aan- JAN VERSTEEGE koop kon worden besloten. Daaren boven rekende hij de raad daarvoor, dat het factuurbedrag lager k~n zijn en de service hoger. Met raadslid W. Imthorn bepleitte hij meer dan eens het verlenen van een bouwvergun ning van zg. „Lely-bungalows" Evenzovele keren wist hij, samen met Imthorn, de raad „om te tur nen". Wat een stem „Muziek door het leven, dat kan vreugde geven," is de leuze van alle Versteeges. Tientallen jaren zong de bariton van Jan in „Cantate et Ju bilate". „Dat was nog onder directie van juffrouw Hoogervorst van de Sta tionsweg," beklemtoont Jan. „Een prachtige tijd. Samen met zijn vrouw bezocht Jan menig concert. Beiden houden van orgelmuziek en roemen namen als Hendrik Andrlessen, Jos en Al- bert de Klerk, Nicolaas Waasdorp (oud Hillegommer) en vele anderen. Het echtpaar, dat eens een zakenreis naar Den Haag benutte om een sy nagoge te bezoeken, luisterde toen ontroerd naar het gezang van een rabbi. „Man, wat een stem, daar zou ik wel uren naar kunnen luisteren." zegt muziekminnaar Versteege. Zo'n zestig jaar zingt hijzelf nu in ver schillende kerkkoren. In zijn hele Jonge jaren speelde Jan al piano. Misschien daarom dat zijn voorkeur uitgaat naar het klassieke repertoire. Jan Versteege is tevreden: zoon Wim en schoondochter Hannie hou den de touwtjes van de zaak stevig in handen, samen met zijn vrouw praat hij over vroeger en luistert naar mooie muziek. Bij de voordeur zegt Versteege nog: „Maak het niet te bont, hoor. En met die vriendschappelijke ver maning in de oren, plaatsen we zijn „Gesproken Portret" van hemzelf en van Hillegom. Beide hebben één ding gemeen: „door de jaren heen zijn zij jong gebleven van geest". HILLEGOM Ook in Hillegom worden nu reeds voorbereidingen ge troffen voor de nationale feestdag op woensdag 5 september, wanneer ko ningin Juliana haar 25-Jarig rege ringsjubileum herdenkt. Het feest programma omvat onder meer een défilé, waarvoor een voorlopig sche ma is samengesteld. Men hoopt zich om kwart vóór negen op te stel len voor het bejaardencentrum „Bloemswaard". Om kwart voor ne gen volgt dan het vertrek via de Hoofdstraat naar de raadhuistuin. Voor het kerkgebouw van de her vormde gemeente worden korven vol vredesduiven losgelaten. Om half tien zal men het vreug devuur ontsteken, dat begeleid zal worden met het volkslied. Burgemeester van Niekerk zal dan zijn gelukwensen uitspreken, waar na er een muzikale rondgang wordt gehouden door het dorp. NOORDWIJKERHOUT Op za terdag 18 augustus houdt de I. V. Philatelica, afdeling Noordwijker- hout, weer een grote postzegelruil beurs met tentoonstelling in de grote zaal van de Gebr. Brama in de Dorpsstraat 26. Dit begint om 10 uur en zal duren tot 20 uur. POLSSTOK- SPRINGEN NOORDWIJKERHOUT Afgelopen zondag zijn de polsstok ve rspring- wedstrijden die de polsstokvereni ging Leeuwenhorst aan de Leeweg zouden houden, wegens het slechte weer niet doorgegaan. De wedstrij den om het kampioenschap van de bollenstreek zullen nu plaatsvinden op zondag 12 augustus. De aanvang is 14.00 uur en mensen uit het pu bliek krijgen ook gelegenheid om d® polsstok te hanteren. ïveiling „Flora" het initiatief voorzitter van de Vereniging 1 ierlandse Bloemisterij" heeft is de opening van het Rijns- corso op gewezen, dat de riling „Flora" het initiatief j enomen voor handelaar en een regeling te zoeken, waar mogelijk zal worden grotere 11 bloemen in bepaalde verpak- nheden, onder eerbiediging lts t prijzenmechanisme van de J lok, te verhandelen. De man r; Com bee ïd initiatief van het „Flora"- moet realiseren is Henk C. (28) uit Akersloot. Een arvoor heeft hij in samenwer kt het bestuur ontworpen. De ïg is dagelijks zoveel mogelijk en te kunnen aanbieden en zo Juist mogelijke wijze de jj/eekse handel, dus de verko- ir ten de klok om, gestalte te ge- ylervorst kent het bloemen- en jjak door en door. Hij is er van aan in opgegroeid en werk- eweest. Eerst anderhalf Jaar til ,Hobaho" in Lisse, daarna ze- r bij de bloemenveiling „Het n" in Beverwijk en tenslotte, kortgeleden bij „Flora" in trad, anderhalf Jaar bij de >llenveiling „West-Friesland" Inkarspel. Het terrein, dat hij treden heeft, mag gerust een eI et ontgonnen gebied worden het "ig- en visfront INNINGEN 6/8, afslag. Rnorgen waren aan de markt »rs SCH 1 met 16.820; SCH 27 ■500; SCH 34 met 16.070; SCH 14.190; SCH 249 met 14.850; met 24.840; SCH 307 met 790. ,i »as aan de markt één kustvls- '1 totaal 22.680 aan verse vis. 'te aanvoer voor dinsdag van Just 1 trawllogger en ca. 3 m ÜJK 6/8. haringafslag. ,Mslag: KW 39 met 439 k.; KW 29". VL 16 met 42; VL 103 Prijzen: groen klein 150190; -124 en steur 84. «te afslag; KW 39 met 34; KW 100 en KW 135 met 741. Prlj- 121; zout vol groot 125 t maatjes klein 113118 en '—93. genoemd. Hij verricht pionierswerk bij kweker en handelaar. Zelf zegt Henk Hoogervorst er over; „Het is een geheel nieuw ob ject in de bloemenwereld. Er was vraag naar en ik moet de mogelijk heden onderzoeken. Het gaat hoofd zakelijk om transacties, die via de vei- lingklok moeilijk haalbaar zijn. Bij voorbeeld grote partijen met vijf of zeven bloemen ln een bos. Er worden normaal namelijk, zoals Je weeet, tien ln een bos aangevoerd. Een ser viceverlening dus van de veiling aan exporteur en handelaar met recht streeks leveren door de kweker. Heus ik ga niet als verkoper langs de weg lopen te leuren om bloemen aan de man te brengen. Ik handel uitslui tend in opdracht van de kopers en de kwekers en wil me bepaald niet tus sen de bestaande handel wringen. Dat is niet het doel van mijn op dracht", Hoogervorst gaat alle bloemencen- tra ln ons land af om contacten te leggen. Deze week bijvoorbeeld ver toeft hij in Zeeland, waar een gladio- lententoonstelling wordt gehouden. De mogelijkheid van administratief verkopen geldt niet alleen de bol- bloemen, maar alle bloemen. Dus ook rozen, chrysanten, anjers, anemonen enz. De contacten met de ongeveer 1600 "Flora"-leden wil hij graag onderhouden ln het veilinggebouw. Voor groepjes van maximum vijf personen wil hij dan uitleggen wat het doel Is van zijn werkzaamhe den en wat daarmee door het "Flo ra "-bestuur wordt beoogd. "Er zullen ander de kwekers en handelaren zijn, die zeggen dat ze wel zullen zien hoe het loopt en dat ze dan altijd nog wel mee kun nen doen", merkten we tijdens het gesprek op. Hoogervorst: „Inder daad. Toch is die gedachtegang ge vaarlijk. Momenteel zijn we met de opbouw bezig en daarom dient ook nu al het belang van kweker en handelaar daarin tie worden ver werkt. Wanneer alles eenmaal draait zal de nieuwkomer zich moeten aanpassen. Thans kan nog met veel wensen rekening worden gehouden. Gezien de aard van mijn functie, om zo mogelijk tdjd, werk en geld te besparen voor kweker en hande laar, dienen zij him visie op deze manier van zaken doen te geven. Ook de tegenstanders. Zij kunnen hun standpunt motiveren en mis schien suggesties doen om zoveel mogelijk onvolkomenheden te ver mijden". Uit alles wat Hoogervorst naar voren brengt maken we op, dat er bij het rechtstreeks verkopen van wordt uitgegaan, dat, indien een ko per of kweker beslist met dit pro ject wil meedoen, ze volkomen vrij van welke drang dan ook, zelf de beslissing moeten nemen. Is die eenmaal gevallen, dan houdt de veiling toezicht op de naleving daar van. Er wordt door "Flora" vooraf beslist geen prijs bepaald. Het be middelen geschiedt uitsluitend op basis van vraag en aanbod. Wel worden adviesprijzen gegeven. De ze zijn echter altijd gebaseerd op de dagprijzen, die op dat moment voor de klok gelden. "Flora's" nieuwe contactman ten- sltte: "Ik stel mij voor, dat er voor langlopende contracten, bijvoor beeld wanneer kweker en koper de verkoop reeds zes maanden voor de oogst willen laten geschieden, een vaste rubriek in ons orgaan "Flora- Nieuws" komt. Daarin zullen wor den opgenomen vraag en aanbod van dergelijke transacties. Wel gaan on ze gedachten uit naar contracten. waarin bepaald wordt hoe de pro- dukten moeten worden aangevoerd. Zoals drie, vijf of zeven stuks in 'n bos of levertijden, bijvoorbeeld elke dag tussen twaalf en één uur. De prijzen worden dan overeengeko men tussen koper en verkoper met bemiddeling van de veiling. Een kweker kan bijvoorbeeld afspreken in de tweede week van december, elke dag 1000 bossen tulpen Apel doorn te brengen bij een bepaalde koper. De prijs kan dan dagelijks worden afgemaakt aan de hand van de veilingprijzen. Er kan ook, wan neer de afspraak half november wordt gemaakt, direct een prijs worden bepaald, maar hierin zullen koper en verkoper elkaar moeten vinden. Andere taken zijn verbreding van het aanbod en het helpen van kwekers bij bedrijfsverandering en het verplaatsen of het stichten van een nieuw bedrijf. Een boeiende ni'et eenvoudige opdracht, die ik van het "Flora"-bestuur heb gekregen. Ik hoop dat er wat goeds van te kun nen maken. In het belang van ons mooie vak". SASSENHEIM Dominee den Boer heeft bijna vijftien jaar lang achter de kansel gestaan van de Chr. Gereformeerde Kerk. De dominee, die 10 september 1958 naar Sassenheim kwam, geniet niet alleen daardoor grote bekendheid in zijn huidige woon plaats. Op 12 augustus neemt hij tijdens een speciale dienst af scheid van zijn parochianen. Ook buiten de gemeente Sassen heim is dominee Den Boer een vooraanstaand predikant in de christelijk gereformeerde kerken. Hij heeft gediend in Leerdam Arnhem Amsterdam en Den Haag, heeft verschillende keren deel uitgemaakt van de generale synode, was gedurende een groot aantal Jaren curator van de theo logische hogeschool, is redacteur van het jaarboek van de christe lijke gereformeerde kerken en is lange tijd voorzitter geweest van de vereniging tot verspreiding van de heilige schrift. De 226 leden tellende gerefor meerde gemeente in Sassenheim heeft nog geen nieuwe predikant als opvolger van dominee Den Boer. Volgens de scriba van de gemeente, de heer Van Nieuwkoop, MMjj DS. DEN BOER wil men zich eerst zo breed mo gelijk oriënteren en de mogelijk heden aftasten om tot een beroep te komen. „Voorlopig," zegt de heer Van Nieuwkoop „zullen gast-predi- kanten de diensten leiden. Op het ogenblik is de situatie zo, dat er tot december nog maar weinig zondagen zijn, waarop wij nog geen vervanger hebben kunnen plaatsen". De afscheidspreek van dominee Den Boer „Ik ga nog niet di- KATWIJK Wethouder H. Haasnoot heeft gisteravond de schaak-simultaanseance van de Katwijkse Schaakvereniging in sporthal "Cleyn Duin" geopend. Er bestond grote belangstelling om tegen grootmeesters Kavalek en Radulov te spelen. Kavalek, 'n Amerikaan van Tsjechische af komst, won 35 van de 39 partijen. Driemaal moest hij remise toe staan en J. den Hollander was te sterk (93,59%). De Bulgaar Radu lov icon 33 van de 38 partijen en moest vijfmaal remise accepteren (93,42%). (Foto Jaap van Duijn) reet helemaal weg" valt op 12 augustus 's avonds om zeven uur. De dominee zal zich waar schijnlijk te zijner tijd „richting Den Haag" gaan vestigen. DAC BLAD VOOR LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B V Witte Singe) 1 - Leiden Postbus 64 - Giro 67055 Telefoon directie en administra tie 01710-25041 Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement t 9,2b Kwartaalsabonnement 127,45 Per Post r 29.85 Losse nummers f 0.40 Abonnementsgelden DO vooruit betaling te voldoen BU automa tische overschrijving geen admi nistratie- en incassokosten Nabezorging tot 20.00 uur Zaterdag tot 18.00 uur Telefoon 01710-30600

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3