Een taxi-chauffeur vraagt iedere toerist wat-ie wil: hasj of vrouwen Leraar voegde gevaarlijk in TIVOLI VEBO OOK VOOR 'GEWONE' PUBLIEK In memorian Koos de Graa De kanselier is even over uit Beiroet Ds. R. Boogaard ontving beroep Davis Cup-tennis 'Vergeetachtige' schoorsteenveger is weer op pad N. Langezaal neemt af schei DINSDAG 7 AUGUSTUS 1973 LEIDEN LEIDEN De kanselier is even over uit Beiroet en dat wil wel wat zeggen. Dat betekent, na een maandenlang gejakker en gejaag en nooit eens een momentje rustig zitten, een maand lang vertellen over het werk in Beiroet. Maar Staf Beems heeft daar geen en kele moeite mee. Hij is een gretige verteller, hij wil best wat kwijt over zijn avonturen in het woelige Midden-Oosten. Even in het kort vertellen wat een vraagt: "Heb Je geen vader of moe- kanselier is. Dat is een man, die op der die je kan helpen, dan blijkt dat een Nederlandse ambassade in een 80% met problemen zit. Of ze hebben vreemd land zit en die daar de func- geen ouders, of ze hebben een stief - tie van helper-in-de-nood vervult. Hij vangt Nederlanders op die in moeilijkheden zijn geraakt, verleent helpen. Ah joh, je komt ook idiote visa voor Nederland, stuurt mensen, mensen tegen hoor. die zonder centen in het vreemde Krijg je een loodgieter aan de land zitten, weer naar huis. Hij sus1: balie die even de problematiek van banon dat Je binnen 24 uur het land uit moet zijn. Nou, die jongens in de gevangenis zoek Je regelmatig op. Er zitten op het ogenblik zeven Nederlanders voor drug-zaken. Je spreekt ze opbeurend toe, gewoon, op de Amsterdamse manier. Die stumpers zitten daar ook maar in de gevangenis. en stelt gerust, legt uit, helpt en spreekt een vriendelijk woord tegen wie het nodig heeft. Staf Beems is met z'n 29 jaren wel een erg Jonge kanselier, maar zo te horen vereist de functie een hoop energie en die moet dan wel afkom- het midden-oosten onder de knie Smokkel wil krijgen. Nou, dan zeg ik: blijf toch thuis jongen, wat zoek Je hier toch. Hasj Libanon is een land, waar je snel «tig zijn van iemand met Jeugdige v00r hasj_handel of T)dsmc VlOoff T1Q PBU nafll" veerkracht. Beems heeft, na een paar jaar kanselier in Bonn en Lagos t£ zijn geweest, de functie in Beiroet gekregen ("Ook maar voor een paar jaar, hoor. dan ben ik weer uitgeke ken op een land")Hij zit er nu sinds oktober 1970. Over Libanon, waarvan Beiroet de hoofdstad is, zegt hij: "een heerlijk land voor iemand die het werk doet dat ik doe. Bij ons in Beiroet kan al les. Je kunt er alles versieren, je hoeft niet eindeloos te wachten tot alle formaliteiten vervuld zijn. Beiroet is, in de tijd dat ik er zit, veel onrustiger geworden. Mijn voor ganger beleefde nooit iets. Nederlan ders zag Je nauwelijks in Libanon. Moet Je nu eens komen. Een paar keer per maand krijg ik mensen aan de balie die gestrand zijn. Die zon der geld staan en voor wie wij 'n op lossing moeten zoeken. Kijk, vroeger ging je op vakantie en dan nam je genoeg geld mee. Maar de laatste ja ren is het hippie-toerisme enorm op gekomen en die jongens hebben alle maal problemen. Ze hebben geen geld genoeg. Als ze bij je komen en Je -gebruik. Niet omdat ze zo'n goed opsporingsapparaat hebben. maar omdat je altijd verraden wordt. Door de handelaar. Een buitenlan der die hier in een taxi stapt krijgt onmiddellijk de vraag: "Do you want hasjisj or women?". En de re gering looft premies uit voor dege nen die hasj-gebruikers of -hande laars aanbrengen. Een premie van honderd piek. Daar komen nog bij de gages voor advocaten, het extra Als Je dan weet, dat er per Jaar twee tot driezuidend kilo hasjiesj wordt opgespoord, maar dat er 100.000 kilo wordt verbouwd. Waar blijft dat dan? Ach, alle grote za kenlieden, smokkelen bij het leven. Het land floreert er wel bij. Toch, die jongens die in de gevan genis zitten, of die hippies die zon der geld aan de balie komen. Dat zijn helemaal geen lummels. Als Je nou kon zeggen, het is allemaal tuig. Maar de één is kandidaat En gels, de ander zijn vader is een ho ge bij de Nederlandse Spoorwegen. Da's toch niet zomaar iets. Ik 'krijg ook ite maken met meisjes die op avonf/urnr zijn gegaan en die tenslotte als barmeisje in Beiroet te- voedsel dat je als ambassade voor recht komen. Ja, striptease, hé. Ze die gevangenen koopt. De straffen zijn altijd eender. Eén Jaar voor een gebruiker, drie worden in het ongeluk gedreven. Wil len ze met een Libanees trouwen dan ik maar weer uitlggen: „Ik zou jaar voor een verkoper. En daar het toch maar niet doen hoor. Het is kom je echt niet gemakkelijk onder- nou wel een wilde Jongen, maar uit. Nou is het één van mijn taken, strakt gaat-ie Je slaan". Triest hoor. om die jongens in de gevangenis 'n Een ander deel van mijn taak is beetje bij te staan. M'n vrouw het uitreiken van visa. We reiken er koopt onderbroeken voor ze, ik koop zo'n 250 per maand uit, maar dat be- om een Jongen sneller vrij te krij gen. Toevallig nog een Leidenaar ook. Die konden we op borgtocht vrij krjigen en dat betekent in Li- geef je wel een visum, en tien ande re niet. Hoe ik dat beoordeel? Met de losse hand Alles wat ruikt naar El Fatah, wat een beetje Palastdjn is, geef Je geen visum voor Nederland. En al die mensen doen hun uiterste best om te vertellen dat ze betrouw baar is. Nog even iets over het geld, waar mee de Nederlanders dn nood wor den geholpen. Dat wordt op basis van een renteloos voorschot verstrekt. Maar het gebeurt vaak, dat ze, als ze de rekening gepresenteerd krijgen, •niet betalen. We hebben zo'n boek van kerels die 't geld nog terug moe ten geven. Maar toch helpen we. Niet alleen met geld, als ze in nood verke ren, maar ook met een vriendelijk woord. Bn als het aardige mensen zijn vraag ik ze een borrel bij me thuis te komen drinken. Het gevolg daar van is wel, dat Je nooit rust hebt. Ik heb in Libanon ook nog een soort hobby ontwikkeld. Er zijn hier in Nederland veel ouders, die vragen om een adoptiekind uit Libanon. Ik zou daar wel ietsmeer over willen ver tellen, maar ik vrees, dat je zoveel verwachtingen schept bij kinderloze ouders. De wachtlijst is al ellenlang. Voor de ouders die aan de zijn regel ik alles voor de i En dat is erg leuk werk. 0 j mensen krijg ik regelmatig op Nee, het is druk werk. De staat nooit een momentje stil. er wel van, een beetje leven brouwerij". LEIDEN Ook dit jaar weer zul len honderden blinkend schoon opge poetste koeien, geiten, schapen en andeer in de agrarische sector „werk zame" dieren zich van hun beste kant laten zien in de Groenoordhal. Ook dit jaar weer zullen tientallen kaasmakers hun product in geuren en kleuren laten bewonderen. Met andere woorden: de VEBO zal vol gende week woensdag weer gehouden worden, voor de 37-ste keer. Voor de agrarische wereld in de Leidse regio en ver daarbuiten dé missverkiezing van het Jaar. Alle re den voor intense blijdschap dat het weer zover is. zou Je dus zeggen. Toch laat Groenoordhaldirecteur Daey Ouwens een somber geluid ho ren: „Wanneer er niet meer belang stelling komt. met name ook van de .gewone" (lees: niet-agrarische) burgers, zal het binnenkort niet meer mogelijk zijn om deze fokvee- en zuiveltentoonstelllng in Leiden te houden". Geen opwekkende taal, ze ker niet nu de gemeente niet staat te springen om de subsidiela ver open te trekken voor de VEBO. De geringe belangstelling van het Leidse publiek voor de VEBO steekt, zo weet secretaris De Jong van het VEBO-bestuur en onderdirecteur van de Groenoordhal, schril af bij de steeds grotere stormloop van het pu bliek op de wekelijkse veemarkt. Om dit jaar wat meer buitenstanders te trekken dan bijvoorbeeld vorig Jaar toen ongeveer 500 van de 1500 aan wezigen niets met de agrarische we reld te maken hadden heeft men de tentoonstelling 1 week vervroegd, zodat ouders met hun kinderen de kunnen bezoeken. In 1972 al begon men ook een missverkiezing voor vet- vee te organiseren. De reacties van het publiek daarop waren zo positief, dat men er dit Jaar mee doorgegaan is. Het aantal inschrijvingen is echter wel iets minder: 91 tegen 125 in 1972. Dat komt omdat dit soort exposites voor de veehouder niet zo lucratief is," aldus het VEBO-bestuur. „Dege nen die meedoen doen dat „om de sport". Veel meer inzendingen dan vorig jaar heeft men daarentegen in de afdeling blaarkoppen. Niet minder dan 206 fraaie melkkoeien zullen de boxen in de Groenoordhal bevol ken. Men verwacht, dat deze dieren van een zeer goede kwaliteit zullen zijn, omdat de zomer erg fraai is geweest, wat voor het gras gunstig was. Het aantal zwart bonte koeien (96) is niet veel kleiner dan in 1972. Voor het publiek dat niet in de geheimen van de agrarische wereld is ingewijd, zullen de 37 fokschapen en 71 geiten een trekpleister zijn, naast de 75 kaasmakers. Onder hen zijn de laat ste negen echte Leidse kaasmakers, trouwe gasten op de VEBO. Speciaal voor de jeugd is er een programma opgesteld dat o.m. be staat uit bloemschikken, kegelen, ra den naar gereedschappen, tekenen, aan de hand van foto's streekher- kennen, granen en zaden herkennen. De meest spectaculaire onderdelen zijn in dit jeugdprogramma echter ongetwijfeld het koekslaan tus sen de schapen en de geiten zal een stapel van een paar honderd koeken komen waarop men met de knuppel tekeer mag gaan en vooral het rijden op een trekker, dat uit veilig heidsoverwegingen buiten de hal ge beurt. De Groenoordhal is voor de men sen die het allemaal willen meebele ven, vanaf zes uur open. LEIDEN Zowel de kantonrechter mr. J. I. van Dyke, als de officier van Justitie, mr. R. J. Beer, sprak giste ren zijn afkeuring uit over de wijze, waarop een 30-jarige leraar uit Rot terdam zich destijds als automobilist had gedragen. De leraar reed vanaf een invoegstrook langs Rijksweg 4 de hoofdbaan op en botste daar pardoes achter op een zojuist gepasseerde auto. De klap kwam zo hard aan, dat verdachte's auto "over de kop ging" en meteen rJjp-voor-de-sloop was. Dat hij er zelf met slechte en kele lichte verwondingen afkwam werd een wonder genoemd. "Ik keek achterom of ik veilig kon invoegen en zag daarom te laat, dat de bestuurder van de voor mij rij dende auto vaart had verminderd", gaf verdachte als verklaring van zijn „stunt" op. "Een ernstdge fout, die mensenle vens had kunnen kosten", conclu deerde de officier en eiste derhalve een geldboete van f 200 subs. 20 da gen alsmede een voorwaardelijke in trekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van vier maanden met een proeftijd van 2 jaar. Verdachte vond de eis nogal aan de hoge kant. "We maken allemaal toch wel eens een fout", bracht hij nog in het midden. "Ja, maar uw fout was bijzonder ernstig. Invoegen op snelwegen moet altijd met de grootste voorzichtigheid en oplettend heid gebeuren. U lette niet op en u mag nog v. geluk spreken dat alles nog betrekkelijk goed afliep", diende de kantonrechter hem van repliek. Waarna zijn vonnis luidde; i 150 subs. Spul Voor een niet "alledaagse zaak", „bedekte humor" en hilariteit op de publieke tribune, zorgde een 38-ja- rige groentehandelaar uit De Zilk. Hij had een vordering die het ge meentebestuur destijds uitvaardigde overtreden. Hij had namelijk niet aan een buitenmuur, maar aan een bin nenmuur van zijn zaak een automaat met voorbehoedsmiddelen bevestigd en kreeg daarom een proces-verbaal. "Onzin edelachtbare. Waarom niet binnen maar wel buiten. Ik mag dat spul wel binnen in m'n etalage voor handen hebben maar niet in een au tomaat", zo luidde het résumé van verdachte's pleidooi. Hij was vast van plan die tak van handel voort te zetten. "Want", zo verzekerde hij het rechtscollege, „het is een goede winstgevende handel. De vraag naar „dat spul" is zeer groot". Hilariteit onder de toehoorders en deze nam even later nog toe toen de officier in zijn requisitoir om. zei: "Verdachte werkt mee aan de no dige geboortebeperking en verricht feitelijk een sociale taak". Of hij mede daarom een symbolische boete van één gulden subs, één dag eiste bleef "in duister gehuld". "Ja, u was nu eenmaal in overtre ding", zo wendde de kantonrechter zich tot verdachte, alvorens conform te vonnissen. "Kan ik meteen afre kenen" informeerde de zichtbaar te vreden verdachte. Ja, dat kon... LEIDEN Ds. R. Boogaard, predi kant van de Geref. Gemeente te Led den, heeft een beroep ontvangen van de Geref. Gemeente te Bodegraven. PRAAG Tsjecho-Slowakije plaat ste zich gisteren in Praag voor de halve finales van het Daviscuptoer- nooi door met 4—1 van Italië te win nen in de eindstrijd van groep b van de Europese zone De uitslagen van de laatste enkel spelen zijn: Jiri Hrebec (T)—Corra- do Barazzutti (I) 9—7,6—1.6—4; Jan Kodes (T)Antonio Zugarelli (I) 6—1, 6—3, 0—6. 6—2. Tsjecho-Slowa kije moet nu aantreden tegen Au stralië. De Verenigde Staten nam in North- little Rock een beslissende voorsprong van 3—0 door een overwinning in het dubbelspel. Stan Smith en Eric van Dillen zegevierden in de zondag we gens de invallende duisternis afge broken partij tegen Jaime Fillol en Fat Cornejo uiteindelijk met 79. 3739, 8—6, 61. 63. Het mara thonduel moest bij de stand 5—1 in de vierde set worden onderbroken, Met de dood van Koos de Graaf, verliest het politieke leven in de Leidse regio een markante per soonlijkheid, en verliest het dis- trikt Leiden van de Partij van de Arbeid een man die het bij uit stek als zijn taak zag om als vak bondsman de stem van de gewone mensen in besturen en vertegen woordigende lichamen te laten weerklinken. Geboren op 11 januari 1930 te Oegstgeest, bezocht hij de lagere school, ulo en behaalde in 1950 het einddiploma hbs bij het Rijn lands Lyceum in Wassenaar; ver volgens ging hij studeren aan de politiek sociale faculteit van de Gemeentelijke Universiteit in Am sterdam. waar hij zich speciali seerde in de economische rich-- ting. In 1957 studeerde hij af en trad in dienst van de Metaalbe- drijfsbond van het NVV, later op gegaan in de Industriebond, waar hij stafmedewerker werd. In 1964 werd hij voor de Partij van de Arbeid lid van de gemeen teraad in zijn geboorteplaats Oegstgeest, waar hij in 1967 bij het vertrek van mevrouw Sam- kalden het fraktievoorzitterschap overnam. Bij de oprichting van het Stadsgewest Leiden werd hij tot een van de twee Oegstgeester vertegenwoordigers gekozen. Bij de raadsverkiezingen in 1970 trad hij op als lijsttrekker voor zijn partij; velen zullen zich de leus "Kies Koos" herinneren, waar mee de PvdA toen in Oegstgeest de verkiezingen inging. Inmiddels hadden zijn kwali teiten ook buiten Oegstgeest de aandacht getrokken en deed Koos de Graaf in 1970 zijn intrede als lid van Provinciale Staten. Als distriktsstatenlid vervulde hij de functie van toegevoegd lid van ons bestuur, in een tijd waarin de aandacht voor het werk van de provincie snel toenam. Hij ont popte zich als een aktief regionaal politicus en had o.m. een bela rijk aandeel in het besluit Provinciale Staten van Zuid- land om de Leidse Baan voorl niet aan te leggen. Spoedig werd ook een beroei hem gedaan om op te treden voorzitter van het gecreei. Overlegorgaan voor het Stad der zijn leiding vertegenwoo gers van alle PvdA afdelingen* het Stadsgewest bijeen, om I men met de PvdA-fraktie in Gewestraad te komen tot een sie op de gewestvorming, de gehele partij in de Leidse i gio gedeeld werd. De resulti I bleven ook buiten de Partij de Arbeid niet onopgemi Meermalen heeft Koos de O: zijn ideeën, ook voor deze b ontvouwd. Helaas heeft hij deri lisatie van een sterk gewest den, zoals dat door hem bedi werd, niet meer mogen n maken. Een ander punt dat hem, v< al als vakbondsman, na aan hart lag, was het werkgele^ heidsbeleid. Met het verslecl ren van de situatie in de Lel regio namen zijn activiteiten dit gebied toe. Waar hij n j kon, vroeg hij aandacht voor Leidse problematiek, zowel 1 nen zijn werkkring het NV! als in de Provinciale Staten. 1 nen de Leidse regio zette hij tot studie van de problemen, op die wijze gefundeerde actii j kunnen voeren. Ook hier heeft door zijn onverwachte dood onafgemaakt moeten laten. Koos de Graaf was een man om zijn activiteiten en om charme, door velen, zowel in Partij van de Arbeid als daart ten, nog lang gemist zal worden Het bestuur van het dist! Leiden van de Partij 1 de Arbe i LEIDEN De schoorsteenveger is er weer. De schoorsteenveger, die ech ter alleen maar geld in ontvangst neemt, maar het werk „vergeet". De politie heeft gisteren klachten ont vangen van bewoners uit de Parama- dibostraat. de Vrouwenkerkkoorstraat de Medusastraat en het Slonshof. Er werden bedragen gevraagd van f 12,50 en f 43,50. LEIDEN In verband nu feit, dat de hr. N. Langezaal is afgetreden als voorzitter v afdeling Leiden van de Alg. N« fische Bond, wordt hem op 1 31 augustus in café-restaurafl den Vergulden Turk" een afsd1 receptie aangeboden. De recept gint om half acht. Tivoli onderscheiden voor kwaliteit Genève 1972 MILDenMENTHOL-25/L55

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2