EIDSCH DAGBLAD DNDERZOEK TEGEN AGNEW RUIM 900 FUSIES egens „strafbare wetsovertreding" Geplande kraak bij spaarbank verijdeld vandaag Moeder ontvoert kinderen uit tehuis in Lisse mieuw mmeii t abuis LEIDSCH DAGBLAD Akkoord over ZONNEYLUGJES samengaan Libië-Egypte Australië roept man in Parijs naar huis Negen maanden voor ontvoering verdachte in Chinese moordzaak ISDAG 7 AUGUSTUS 1973 OPGFRIi-ut r MAART I860 34087 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN )HINGTON (AP, UPI) De Amerikaanse vice-pre- Spiro Agnew, heeft gisteravond meegedeeld dat er onderzoek tegen hem wordt ingesteld wegens straf wetsovertreding". Zijn woordvoerder wilde niet zeg- waarom het ging. Wel dat het onderzoek wordt ver opdracht van de officier van justitie in Baltimore, het blad Wall Street Journal weet te melden, wordt nderzoek tegen Agnew ingesteld wegens „omkoping, jing en belastingfraude". Er zijn geen aanwijzingen of 't onderzoek iets te maken heeft met de Watergate-affaire. Wel is onlangs onthuld dat vorig Jaar tijdens 'm ac tie in de staat Maryland voor het bijeenbrengen van gelden voor Ag- news herverkiezing ook geheime bij dragen zijn ontvangen van het co mité voor de herverkiezing van Ni xon. Agnew zou hier zelf niet de hand in hebben gehad. De 54-jarige Agnew, die in de vijf Jaar dat hij vioe-president is, alle schandalen heeft weten te vermij den, zei: "Ik zal geen enkel com mentaar Leveren zolang het ander- zoek niet is afgesloten, wel wil ik zeggen dat ik onschuldig ben aan wat verkeerds dan ook en dat i!k vertrouwen heb in de Amerikaan se justitie. Ik ben er helemaal ze ker van dat mijn onschuld zal wor den bevestigd". Ook het Witte Huis weigert commentaar. De WaU Street Journal schrijft, dat de beschuldigingen tegen Agnew verband houden met het gunnen van contracten door de staat Mary land, zowel in de tijd dat Agnew daar gouverneur was (in 1967/'68) en later toen hij al vice-president Hoewel dient te worden afge wacht of het in verband met het thans tegen hem gevonden mate riaal tot een aanklacht komt, is het feit, dat er een justitieel onderzoek tegen Agnew wordt ingesteld, poli tiek gesproken ernstig. Indien Ag new hierdoor in werkelijke moeilijk heden zou komen is het minder waarschijnlijk dat hij eventueel pre sident Nixon zal opvolgen indien de ze in verband met Watergate zou worden afgezet. In elk geval kan worden opge merkt dat Nixons positie door de gerechtelijke actie tegen Agnew is versterkt, namelijk door het negatie ve argument dat het nu weinig zin heeft om hem "in te ruilen" voor Agnew. Als Nixon mocht struikelen ziet het er naar uit dat zowel de president als de vice-president zou den moeten verdwijnen. De nieuwe ontwikkeling speelt de democraten enorm in de kaart. Ag- news kansen in 1974 worden, wan neer hij in staat van beschuldiging mocht worden gesteld, uiterst ge ring. Agnew, de bullepees en het idool van rechts Amerika, is lange tijd de woordvoerder voor de rege ring geweest maar sinds de verkie zingen en Watergate is zijn rol ver anderd. Hij bleef uit het nieuws en hield een aantal verzoenende toe spraken ten aanzien van de pers met welke hij het zo vaak aan de stok heeft gehad. Bovendien legde hij kort geleden in een dergelijk persgesprek verklarin gen af welke ten nadele van het Witte Huis kunnen worden uitge legd. De slaapzaal in Lisse waar de kinderen werden ontvoerd. (Foto Jan Holvast) IM PENH (AFP, UPI) tweede maal binnen vier- uur hebben Amerikaanse en vandaag hun bommen ende stellingen in Cambod- orpen in plaats van op de van de Rode Khmer die de d Phnom Penh omsingelen, waren het Jachtbommen- ■an het type F—111 die him lieben vallen op een Cam- van Neak Luong, welke teren werd getroffen door bommen van een achtmo- 1-52 bommenwerper, mbodjaanse soldaten werden gedood en 12 gewond. Anderhalf jaar op ki- ige perioden perloden en plaatselijk een Hge tot krachtige wind nit tot west. Minimum tempe- fond u graden, maxima on- graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 8 AUGUSTUS tr kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 22 aug. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor •half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. öam: dres: 'fiats: lronummer: to|e zwart maken, bon Invullen In open envelop onder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, hoofdnummer 214, Lelden. DEN HAAG In het Nederlandse bedrijfsleven is de laatste ander half jaar krachtig gefusioneerd. Vo rig jaar en de eerste helft van dit jaar werden niet minder dan 919 fu sies geregistreerd. In zes van de tien gevallen ging het om een fusie tussen Nederlandse bedrijven, in de resterende gevallen ging het om in ternationale fusies. Dit heeft mr. J. P. van lersel, een van de adjunct secretarissen van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond gis teren meegedeeld. De fusies met de buitenlandse ondernemingen was voor vijfendertig procent met Engel sen. De heer Van lersel onder streept, dat het bedrijfsleven de Europese gemeenschap sbeeds meer als binnenlandse markt is gaan zien, Nederland is een onderdeel van die markt. Het afgelopen jaar waren er in de Nederlandse metaalindustrie 58 fu sies, waarvan 34 met buitenlandse ondernemingenIn de bouwnijver heid waren er 95 fusies, waarvan zes met buitenlandse bedrijven, in de voedings- en genotmiddelenindus trie 36. waarvan 14 met buitenland se industrieën en in de groothandel 30, waarvan 10 met buitenlandse. In Belgie werden vorig jaar 223 nieuwe vestigingen van Nederland se bedrijven aangemeld, zevenen twintig procent van het totale aan tal nieuwe vestigingen in dat land. Het aantal Nederlandse bedrijven, dat vestigingen in andere landen van Europa heeft, is de laatste Jren over het geheel genomen geste gen. Alleen al in de omgeving van Diisseldorp in West - Duitsland vestig den zich ongeveer 450 bedrijven. Ook voor Frankrijk en Engeland bestaat een grote belangstelling bij het Ne derlandse bedrijfsleven. Verslaggeefster Helen Thomas van het persbureau UPI in de tuin van het Witte Huis. President Nixon zei tegen haar tij dens een ceremonie: „Wanneer ik vrouwen met een pantalon zie, denk ik aan China". De president bekeek haar eens van alle kanten en vroeg haar: „Zijn broeken goedkoper dan rokken?" „Nee, mister president", antwoordde de journaliste. Waarop Nixon: „Wel aan dan, trek een rok aan". REISBUREAU CEBUTO Doezastr. 30, Leiden Tel. 43612 - 25971 Egypte en Libië hebben gisteren volledige overeenstemming bereikt, over de voornaamste fases voor "n samengaan van bedde landen. Dit heeft het persbureau voor het Mid den-Oosten gisteravond uit Tripoli bericht. Voor het referendum, dat op 1 september in de twee landen zal worden gehouden, zal bekendge maakt worden waaruit deze fases bestaan. Een Egyptische delegatie, onder leiding van vice-premier dr. Abdel Kader Hatem, was zaterdag naar Tripoli vertrokken. De Libische leider kolonel Gaddafi heeft het laatste deel van het over leg bijgewoond. BARNEVELD De politie van Amersfoort en Barneveld hebben met een gezamenlijke actie verijdeld dat de Haagse beroepsinbreker en brandkastenkraker BF. (32) de kluis van het hoofdkantoor van de Bonds spaarbank voor Midden Nederland in Amersfoort heeft gekraakt. In een zomerhuisje in Barneveld, dat tijde lijk door de Hagenaar werd bewoond, trof de politie ruim 60 thermische lansen, drie zuurstofflessen met snij branders en een draaiboek voor do geplande kraak bij de Bondsspaar bank aan. Het bankgebouw was reeds gepre pareerd: een kelderraampje was zo danig bewerkt dat 't in een wip ver wijderd kon worden. De politie kwam F. op het spooi nadat omwonenden hem 's nachts rond bet bankgebouw hadden zien scharrelen en zijn autonummer had den genoteerd. De politie besloot op de Stichting Ro tonde een „verkeerscontrole" in scè ne te zetten om de wagen „onver dacht" te kunnen aanhouden. De val werkte: omdat kenteken en verlichting van F.'s auto niet (n orde waren werden hij en de vrouw, die naast hem zat, naar het bureau gebracht. In de auto werden kleine inbrekerswerktuigen gevonden. Huiszoeking in Barneveld leverde meer op: De man, die in 1969 door de recht bank van Middelburg voor een gro te kraak In Hulst tot drie Jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, kreeg nu alleen een proces-verbaal wegens verboden wapenbezit en werd weer vrijgelaten. Een gewapende roofoverval op de Juwelierszaak Car el van Pampus in de Kalverstraat in Amsterdam is vanochtend mislukt doordat de over vallers, twee ongeveer 25-jarige Noordafrikanen in spijkerpakken, schrokken van personeelsleden die van de eerste etage de winkel in kwa men. De mannen stapten ongeveer hall tien de zaak binnen en vroegen aan de verkoper, die op dat moment al leen was, hun Iets te laten zien. Om dat de verkoper het tweetal niet ver trouwde, belde hij naar boven om assistentie van een collega. Toen de ze van de trap kwam trokken de Noordafrikanen, elk een pistool en bedreigden de verkopers. Gealar meerd door het lawaai kwamen ook de eigenaar en een ander personeels lid naar beneden, waarna de over vallers hun pistolen weer in de zak staken en de benen namen. Er wordt niets vermist. 12 PAGINA'S LISSE De grensposten en de rijkspolitie kijken uit naar een 24- Jarige Rotterdamse vrouw, Judith van der V., die gisteravond haar twee kinderen ontvoerde uit het katholieke kindertehuis Ter Beek in het Lissese buurtschap De En gel. De kinderen, Diana van zes jaar oud en Patrick van drie, waren vrijdag door hun vader gebracht op last van de Rotterdamse kinderrech ter. Bij de echtscheidingsprocedure kon niet worden uitgemaakt aan wie de kinderen zouden worden toegewezen, zodat de rechter het beter achtte de kinderen voorlopig op neutraal terrein onder te bren gen. Men wist wel dat de moeder daar grote bezwaren tegen had. "Maar dit hadden we echt niet verwacht", aldus directeur Jong, die, nadat hij telefonisch was gewaarschuwd, bij het tehuis arriveerde toen de auto met de kinderen wegreed. "De ontvoering was bepaald goed ge organiseerd", verklaart de heer Jong. "Alles bij elkaar heeft het 'n paar minuten in beslag genomen. Omstreeks kinderbedtijd stopte 'n blauwe Ford Taunus bij het te huis. De vrouw rende met twee vrienden het huis binnen, de trap pen op naar de slaapzaal. Op dat moment maakten de kinderen zich juist gereed om te gaan slapen. Het jongetje had zelfs nog geen pya- ma aan en werd zo meegenomen, in ondergoed. "Ik begrijp echt niet hoe ze net de goede slaapzaal hebben uitgepikt", zegt Jong. "Ze waren er nooit eer der geweest en bovendien waren de kinderen pas een paar dagen bij ons". Alles ging zo snel dat niemand iets kon doen. De dienstdoende zuster heeft nog geprobeerd, aldus de di recteur, om de ontvoerder tegen te houden, maar deze namen daar op onmiddellijk een dreigende hou ding aan. "Toen ik aankwam kon ik de auto nog net nakijken. Men vermoedt, dat de vrouw wil uit wijken naar het buitenland. Ton van Duinhoven wil, dat er voorlopig niet meer om hem wordt gelachen. HU heeft er meer dan genoeg van om als lolbroek door het theaterleven te moeten gaan. Daarom een tijdje geen kostelijke typetjes meer. We zullen xe mis sen. Maar Ton zelf geeft nu de voorkeur aan serieus toneel. PAGINA 5 De astronauten in Skylab hebben een nieuw record „ruimtewande len" gevestigd. PAGINA 4 Gerzon zit weer in moeilijkheden. PAGINA 7 Sjakie Swart neemt met een gou den handdruk afscheid, de fiscus kijkt werkeloos toe. PAGINA 9 SYDNEY (AFP) De Australische ambassadeur in Parijs, Alan Renouf, heeft vandaag verklaard dat hij uit protest tegen de Franse kernproeven is teruggeroepen en dat zijn post en kele maanden vacant zal blijven. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft vandaag een 35-ja rige Chinees uit Eindhoven veroor deeld tot een gevangenisstraf van negen maanden wegens zijn aandeel in de ontvoering van de 27-Jarige Haagse organisator Jacques Senf. De straf was conform de els van de officier van Justitie. De Chinees had samen met zijn broer en diens "onbekende vriend" Jacques Senf ln de nacht van 12 op 13 Juni in Rijswijk ontvoerd en hem hardhandig ondervraagd over wat hij wist van de moord op zijn ouders, gepleegd op 18 april in Den Haag. De Chinees had de paragnost Ge rard Croiset ingeschakeld om zelf de moord op te lossen. Aan de hand van aanwijzingen van Croiset en de conclusies die een Haagse Journalist en een fotograaf daaruit getrokken hadden, was de man bot de over tuiging gekomen dat Senf als tussen persoon van de moordenaars was opgetreden. Geholpen door zijn broer en zijn vriend ontvoerde hij Senf in een bestelauto. Senf werd geblinddoekt en in het huis van het vermoorde echtpaar een half uur ondervraagd en bedreigd voor dui delijk was dat hij niets met de moord te maken had. Met een ge broken neusbeentje en andere ver wondingen aan het hoofd werd Senf weer op straat gezet. De Chinees werd de dag daarna aangehouden. Zijn broer en diens vriend zijn nog op vrije voeten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1