ier van Asopos p superieure ijze naar titel Fantastisch record op 1500m }restalies op finale-dag roeien van goed gehalte Roeibond besliste nog niet Twee tweede plaatsen voor Enith Brigitha in Californie Oostduitse roei-jeugd ijzersterk Zege Zoetemelk dag 6 dug. 1973 Autocoureur Jacky Stewart kan zijn derde wereldtitel bijna niet meer mislopen. De 34-Jarige Schot boekte gisteren op de Duitse Ntirn- burgring zijn vijfde zege van dit seizoen. Samen met teamgenoot Francois Cevert zette Stewart de concurrentie volledig buitenspel. De blauwe Tyrrell-Fords van Stewart en Cevert leidden onbedreigd van start tot finish. Wereldkampioen Emerson Fittipaldi bleek na het trainingsongeval in Zandvoort nog steeds niet bij machte zijn JPS-Lo- tus voor de volle honderd procent in te zetten. Ook pechvogel Ronnie Pet- terson uit Zweden was niet in staat het duo Stewairt/Cevert te bedrei gen. PAGINA 11 Jacky Stewart Zelden is er in Nederland een schaaktoernooi geweest dat zo sterk van bezetting was en waarin de energie bekampten dan het dertien de IBM-toernooi. Ook in de allerlaat ste ronde waren er weer diverse boeiende partijen. Bijvoorbeeld die tussen de jeugdige Jan Timman. de Nederlander die zich in dit toernooi zo voortreffelijk heeft geweerd, en de onttroonde Rusissche wereldkam pioen Boris Spasski. Spasski, die kennelijk wilde bewijzen dat hij nog altijd tot de allersterksben behoort, trok alle registers open. Na ruim zes uur spelen moest Timman capi tuleren. PAGINA 14 Jan Timman De Haagse atlete Anneke de Lange was de enige Nederlandse, die tijdens de halve finale-strijd Europa Cup atletiek in Slttard voor een uitschieter zorgde. De Haagse noteerde ondanks de zeer matige weersomstandigheden op de 1500 meter haar beste seizoentij d: (4.16.9) en legde bovendien beslag op een eigenlijk niet verwachte, tweede plaats. Ook Mieke van Wis sen deed het op de 100m horden niet slecht. Voor het overige was er voor de Nederlandse atletes in Sittard weinig eer te behalen. De Westduit- se en Engelse dames waren veel te sterk, terwijl ook het verjongde team van Frankrijk de Nederland se ploeg boven het hoofd bleek te zijn gegroeid. PAGINA 12 Mieke van Wissen >•-, ERDAM Breedlachend, 1 ongestuurde vier van Aso- de roeiers Maan, Van de ia de Huls en Schouten op edag van de nationale roei- nschappen door de finish, maar dolgelukkig nam het E^de medailles en felicitaties erevlot in ontvangst: de na- ras binnen. .voi heeft er gedurende de na- ampioenschappen geen twij- laten bestaan, onbetwist de e zijn. In de race tegen Ar- röega roeide Asopos, vooral de 000 meter erg sterk, een I. t dstrijd. 'jftn Laga, di noodgedwongen strijd om de tweede plaats jêldjen, konden niet voorkomen, superieur roeiend Asopos de ag met het grootste gemak »tl [roten. ruim tien seconden vóór or i Argo, in de goede tijd 1( L12 te finishen heeft de een klap, de matige indruk finaledag vorige week in uitgewist. Een zichtbaar coach Wil Oyendijk zei na i de finale: "Geweldig, al de laatste kilometers niet meer. Maar we zijn dik te- Over uitzending naar de kampioenschappen, begin ir in Moskou zei hij: "Dat prestaties van de laat- djjwel terecht vinden. We moe- toch zeker vierde of vijf. 'e en worden. Voor de wed aring zou deelneming in goed zijn. Tenslotte werken ^um| il naar de wereldkampioen- rl0, ïvan volgend jaar". usiast enhet enthousiast opgekomen dat de wedstrijden voorna- er auto en fiets volgde, was t finaledag meer te genie- e, ede weersomstandigheden ie goede tijden niet in de weg. hrt] ]d van 6.48.03 in de twee ;ut stuurman voor het zeer w" see duo Benecke en Steen- ar Willem 3 is zonder meer Jg «h. De grote strijd tussen -18. skiffeur Van Ernst forse halen Willem 3 en Nereus, waarin Ly- nenburg met een korte haal toch niet meer de oude is, is overigens uitgebleven. Tot 750 meter voeren de ploegen boord aan boord, maar toen werd het onrustig roeiende Ne reus op een gevoelige achterstand gezet. Na een fabelachtig sterke eindsprint eindigde het dolgelukkige Willem 3-duo vóór Proteus/Eretes, dat op een ontluisterd Neureus de laatste 500 meter niet minder dan vijf seconden goed maakte. Dat de finale vier met stuurman, waaraan alleen Dudok van Heel en Okeanos deelnamen, door de kadet- ten gewonnen zou worden stond voor iedereen vast. Toch bleef het dap pere Okeanos goed volgen en moest een niet overtuigend Dudok slechts met één lengte voorsprong op de finishlijn genoegen nemen. Of de matige tijd van 6.29.12 voor een re tourtje Moskou in aanmerking komt, valt door de heren van de roei- bond nog te bezien. Niet het zo gevreesde duo Bon en Brummelmann (Neureus/Triton) dat in de voorwedstrijd grote indruk maakte maar een overtuigende Kolk en Hoelk (Proteus/Eretes) wonnen de twee met stuurman. Ondanks de goede weersomstandigheden kwamen zij niet verder dan 7.41.27, een tijd, die internationaal gezien, niet de minste indruk maakt. Henderiks en Steigenga maakten er een race met hindernissen van. Ook nu vloog de boeg, tot grote woede van de slag, tot tweemaal toe van z'n bankje, waardoor de twee een onoverbrugba re achterstand opliep. Van Ernst (Nereus) en Punt (de Laak) toonden in een felle strijd aan tot de beste Nederlandse skif- feurs te behoren (op Bruyn na???) Even heeft Punt, op de 500 meter een voorsprong op Van Ernst en Ne- lissen gehad, maar toen Van Ernst met zeer forse halen het tempo iets opschroefde, was Punt verslagen. Van Ernst won in 7.14.62 voor Punt die er in geslagen positie nog een indrukwekkende eindsprint uit wist te persen. De dubbel twee, van Ernst en Boeschoten, hoefde tegen Skadi (Bruyn en Verhulst) niet in actie te komen, daar Bruyn, zoals donderdag tijdens de halve finales skif al bleek, door koorts was ge veld. Ervaren De laatste nationale titel, die er za terdag te verdienen viel was voor de uitstekende acht van Aegir. De Aegir-ploeg, met ervaren Jeugd- roeiers als Voetelink, Van Oort en Vos, heeft niet alleen op zaterdag getoond Nederlands beste acht te zijn. Op de Koninklijke wonnen zij het hoofdnummer, in Luzern wer den zij vierde en vorige week in Duisburg tweede. Een uitzending naar Moskou zou dan ook zeker ge rechtvaardigd zijn. De ploegen, die door Aegir in de finale gedeklasseerd werden, waren de combinaties van Argo/Laga en Dudok/Asopos. Geen moment is Aegir werkelijk in gevaar geweest. In een hard baantempo Jakkerden de Groningers naar een tijd van cludeerd worden als bij de dames, 5.53.25, gevolgd door Argo/Laga dat twee wéken geleden: de top is rela- naarmate de race vorderde wel tief klein. Wel ls die Nederlandse steeds beter ging roeien, en een mat top in staat in het internationale Dudok/Asopos. veld een rol te spelen. Voor de sub- Na een week nationale kampioen- top (de Nautilus twee zonder en de schappen kan hetzelfde gecon- vieren van Argo, Laga en Okeanos, die niet over ervaren (Jeugd)roeiers beschikken, geldt nog steeds dat de weg naar de top een Jaar of vier duurt. Dat duurt velen te lang, maar op enkele uitzonderingen na, werd deze regel op de nationale kampioen schappen 1973, bevestigd. AMSTERDAM Het bescuur van de Koninklijke Nederlandse Roeibond zal zich pas woensdag uitspreken over de voordracht van de technische advies commis sie (TAC) ten aanzien van de Nederlandse afvaardiging voor de Europese kampioenschappen voor heren, die van 29 augustus tot en met 2 september in Moskou wor den gehouden. „Het unanieme ad vies van de TAC is zo principieel dat we nu geen beslissing willen nemen," was het schaarse com mentaar van vice-voorzitter For tuin, nadat de verslaggevers op de Bosbaan meer dan twee uur hadden gewacht op een aange kondigde persconferentie. „We willen wachten tot een voltallige bestuursvergadering kan worden gehouden, voordat een nadere be slissing wordt genomen". Van het bestuur ontbrak voorzitter mr. Udo Suermondt, die aanwezig is In Nottingham bij de Flsa-kam- pioenschappen voor de Jeugd, en vandaag naar Nederland terug keert. Vooralsnog wordt aangeno men dat de volgende vergadering van het bestuur pas woensdag avond zal worden gehouden. Ook de coaches van de kam- pioensploegen zijn van de beslis- sing van de roeibondsbestuursde- ren op de hoogte gebracht. Twee van hen hebben er hun teleurstel ling over uitgesproken dat het nog een aantal dagen zal duren voor dat bekend is welke ploegen naar Rusland zullen worden uitgezon den. Uitlatingen van dr. Will ebrand, voorzitter van de TAC, maakten tijdens deze korte bijeenkomst wel duidelijk dat het vrijwel uitgeslo ten moet worden geacht dat Jan Bruyn, die zaterda gwegens ziekte niet kon starten in de dubbel twee-finale, alsnog de gelegenheid zal krijgen zich waar te maken. „Er zal wel een medisch advies komen dat Jan Bruyn dit Jaar niet meer zal mogen roeien", aldus medicus Willebrand. „Het is de tweede maal dat hij ziek is. De mogelijkheid bestaat dat als hij weer zou gaan roeien afwijkingen ontstaan waar hij zijn hele leven last van zou kunnen hebben". Op een vraag of hier sprake zou zijn van een slecht functioneren van de medische commissie van de roeibond repliceerde de heer Wille brand dat hij als niet-lid van die commissie daar geen mening over kon geven. Vice-voorzitter For- tyn reageerde evenwel zeer duide lijk „Ik zou willen onderschrijven dat de medische begeleiding voor de herenploeg niet optimaal is. Wel is er voor het eerst meer lijn in het beleid gekomen. De roeiers hebben daarvan echter nog niets gemerkt". Skadi heeft inmiddels bij de bond schriftelijk een verzoek in gediend Bruyn alsnog in de gele genheid te stellen zijn kansen te verdedigen. Die mogelijkheid is voorshands niet geheel uitgeslo ten. Bruyn zou dan met Verhulst alleen over de baan moeten gaan en dan trachten een zeer scherpe tijd op de klokken te brengen. „De kans dat zoiets gebeurt acht ik klein," aldus dr. Willebrand. IPAULOWNA Aiko van van de zwemvereniging uit Breda is gisteren in mlowna winnaar geioor- n de drie-sluizen-zioem- in de nieuwe recordtijd 5.06 uur. Het oude record stond sinds twee jaar op to Jan Visser die nu twee- iiriet 41 seconden achter- Jp de winnaar. De 16 kilo- J2Ö mge zwemmarathon iverd in onder bijzonder slechte handigheden: harde i zware regenval. Al na Kilometers werd het dui- at de hoofdrollen zouden gespeeld door Van Diffe- Jisser, die van de start de 220 had genomen. Na zes kilo- Kim Van Diffelen de kop Visser over èn stond die af. Van de negen ge- toemmers moester er twee vegen kramp BRISBANE De 15-jarig'e Aus tralische zwemmer Stephen Hol land heeft gisteren in Brisbane tijdens selectiewedstrijden voor de wereldkampioenschappen een sensationele prestatie geleverd. Hij stelde het wereldrecord op de 1500 meter (met 15.52.58 in han den van Olympisch kampioen Mike Burton) met maar liefst 14,8 sec. scherper: 15.37.8. Op weg naar dit bijna ongeloof lijke wereldrecord op de zwemmara thon verbeterde Holland ook royaal het record op de 800 meter. Daarvoor noteerde hij 8.17.6. Het record stond op naam van zijn landgenoot Cooper met 8.23.8. Hollands coach Lawrie Lawrence had zijn pupil een recordschema meegegeven en de jeugdige zwemmer hield er zich stipt aan. „Ik verwachtte absoluut geen we reldrecord," zei Holland later ver baasd. „Is het verschil veertien se conden? Ongelofelijk. Ik realiseerde me voor het eerst na 300 of 400 meter dat er iets aan de hand was. De mensen begonnen zo te schreeu wen". Enith Brigitha werd in Californie tweede op de 100 m vrije slag in 59.0, ruim boven haar nationale record. Anders Bellbring bracht gisteren Tweede tijdens de Zweedse kampioenschap pen in Norrköping het Europees re- Tijdens internationale wedstrijden cord 1500 meter op 16.10.4. Het oude in Callfornië is Enith Brigitha twee record stond gisteren sinds de Olym- keer tweede en eenmaal vierde ge- pische Spelen 1972 met 16.16.1 op worden. naam van een andere Zweed, Bengt In Los Angeles noteerde de Neder- Gingsjoe. landse zwemster 2.07.5 op de 200 me ter vrije slag, waarmee zij eindigde achter Shirley Babashoff (2.05.2), Keena Rothhammer (2.05.9) en Hea ther Greenwood (2.06.5). Het Neder lands record op deze afstand is nog altijd in handen van Anke Rijnders met 2.07.2. De tijd van Shirley Ba bashoff is de beste van dit Jaar. Op de 100 meter vrije slag werd Enith Brigitha tweede, wederom ach ter Shirley Babashoff. De Ameri kaanse liet 59.1 afdrukken, voor Enith werd het 59.9. Op de 200 meter rugslag werd de Nederlandse zwem ster verslagen door de onbekende Amerikaanse Mary Ann Graham <2.24.0 tegen 2.25.3). Derde werd Sue Atwood (tweede op dit nummer ln München-1972) met 2.26.0, vierde Jo- zien Elzerman (227.5). Keena Rothhammer bewees haar goede vorm met een overwinning op de 1500 meter in 17.26.66. Dezelfde af stand werd door Rick Demont bij de heren afgelegd in 16.06.17. Eveneens opmerkelijk was de prestatie van John Hencken op de 200 meter schoolslag: 2.2426. Jorge Delgado uit Ecuador, vierde bij de Spelen van München versloeg de sterkste Amerikaanse zwemmers op de 200 meter vlinderslag. Rick De mont won ook de 200 meter en Ste ve Furniss behaalde op de wisselslag zijn tweede overwinning. 100 meter schoolslag, 1. Cathy Carr en Amy Bettencourt 1.17.44, 200 meter vlinderslag: 1. Nina Mclnnis 2.22.91, 400 meter wisselslag: 1. Sue Atwood 5.08.74, 2. Sue Hunter (Nwz) 5.10.77. Heren 200 meter vrije slag: 1. De mont 1.56.04, 2. Klatt 1.56.97, 3. Backhaus 1.57.12, 100 meter school slag: 1. Hecken 1.06.45, 2. Chatfield 1.08.27, 3. Colella 1.08.81, 200 meter vlinderslag: 1. Delgado (Ecu) 2.04.38, 2. Gregg 2.06.17, 3. Bruner 2.06.40, 400 meter wisselslag: 1. Furniss 4.36.63, 2. Colella 4.41.86. Damme-Brugge De belangrijkste uitslagen van de gisteren gehouden lange-afstand- zwemwedstrijd Damme-Brugge lui den: dames 4500 meter vrije slag: 1. Veronica Stel (PSV) 58 min. 55 sec. (nieuw wedstrijdrecord), 2. Vale- ry Tadüor (GB) 1.01.27, 3. Hilde Schelfaut (Bel) 1.02.50. Heren 4500 meter vrije slag: 1. Francois Deley (Belg) 54 min. 18 sec. (nieuw wedstrijdrecord), 2. Bart Brieffies (Ned) 59.15, 3. Wim Mooy (Ned) 59.16. Een vermoeid maar dolge lukkig Asopos heeft win nend de finish gepasseerd. Schouten (links) steekt in triomf zijn arm omhoog. Verder v.Ijit. Van der Huls, Van den Ende en Maan. NOTTINGHAM De Oostduitse ploeg heeft de Europese Jeugdkam pioenschappen roeien beheerst. De deelnemers uit de DDR bereikten niet alleen alle finales, maar ver overden bovendien vier, van de ze ven te behalen, gouden medailles en drie zilveren. West Duitsland behaal de vijf medailles (twee keer goud, zil ver en twee keer brons) evenals de SowJet Unie (goud, zilver en drie keer brons). De Nederlandse twee zonder 6tuunman van het Spaarne, Kooper Van de Bekke won de kleine finale en legde daarmee beslag op de zeven de plaats. De vier zonder stuurman van Ric, Kooke, Jansen, Bierman en Zelthuis, werd door een derde plaats in de kleine finale negende in het klassement. De belangrijkste uitslagen zijn: skif: 1. Dovgan (Rus) 6 minuten 4 88 seconden, 2. Reiche <Odl) 6.7.58. 3. Gentseh rwdl) 6.11.02. Twee zonder: 1. Oost-Duitsland 5.56.83, 2. Groot Brittannië 5.59.92, 3. Rusland 6.10.41, 7. Nederland (Kooper—Van de Bee- ke) 6.15.82. Twee met: 1. Oost-Duitsland 6.13.39, 2. Frankrijk 6.19.45, 3. Cana da 6.22.33. Dubbel-twee: 1. Oost Duitsland 5.32.96, 2. Rusland 5.34.67, 3. West- Duitsland 5.43.03. Vier zonder: 1. West Duitsland 541.69, 2. Oost Duitsland 5.44.92, 3. Rusland 5.45.04. 9 Nederland (Koo ke. Jansen, Bierman, Zelthuis) 5.46.45. Vier met stuurman: 1. Oost-Duits- land 5.27.95, 2. West Duitsland 5.28.11, 3. Groot Brittannië 5.39.37. Achten: 1. West Duitsland 4.59.25, 2. Oost Duitsland 5.01.04, 3. Rusland 5.06.35. COMMENTRY Joop Zoetemelk heeft zaterdag tn stromende regen een internationale wielerwedstrijd voor profs in de Franse plaats Com- mentry gewonnen. Hij legde de 100 kilometer af ln 2 uur, 34 minuten en 49 seconden. Na de Nederlander volgden de Fransen Perin, Almar en Berland. Zoetemelk versloeg Perin en Aimar in de eindsprint. Borland had 45 seconden achterstand.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9