DRIE DODEN BIJ AANSLAG ARABIEREN IN ATHENE Cyprische zender door mannen van Grivas vernield TOCH BOMBARDEREN PAGfNA 4 BUITENLAND MAANDAG 6 AUGUSTUS BEIROET (AP) Twee Palestijnse guerrilla-groepe ringen hebben de schietpartij van gisteren op het vliegveld van Athene toegeschreven aan „verdachte krachten die er op uit zijn de Palestijnse strijd te ondermijnen". Zij ont kennen iets met het incident te maken te hebben. Het Palestijnse persbureau Wafa dat namens alle grote Palestijnse guerrillagroeperingen spreekt meldde: „Het incident op de luchthaven van Athene bewijst wat we hebben gezegd toen het Japanse vliegtuig onlangs werd gekaaptdat er zekere verdachte krachten aan het werk zijn om de Palestijnse zaak in een kwaad daglicht te stellen. Deze krachten zijn vijanden van de Palestijnse revolutie". Twee Arabische terroristen hebben gisteren drie personen gedood en on geveer 50 gewond in een aanval met handgranaten en pistolen in de vol le hal van het hoofdgebouw van het internationale vliegveld van Athene. De terroristen hebben zich later overgegeven. In Athene is officieel meegedeeld, dat de twee plegers van de aanslag zijn de 21-jarige Palestijn Sehab Mo- hamed en de evenoude Talaat Hoes sein uit Egypte. De terrorisen hebben tot nu toe geweigerd antwoord te geven op vertrekhal en dreigden ze te zullen doodschieten als hun niet werd toe gestaan ongehinderd naar een land in het midden-Oosten te vertrekken. Om nog onopgehelderde redenen ga ven zij zich korte tijd later echter zonder verzet te bieden aan de poli tie over. Kort na het incident grendelde de politie de toegangen tot de luchtha ven af. Het vliegverkeer werd naar het oude vliegveld verlegd. Intussen is het internationale vliegveld heropend. De vertrekhal biedt een troosteloze aanblik. Ruiten vragen die de politie hen stélt, aldus Zjjn gesneuveld, op de grond liggen heeft een hoge politiefunctionaris piassen bloed en hier en daar staat vanmorgen meegedeeld. De zegsman van de politie ont kende dat de twee Arabieren zouden hebben verklaard te behoren tot de Zwarte September Beweging. He"; politie-onderzoek heeft tot nu toe aangetoond dat de mannen wel licht hebben gemeend dat passagiers die aan boord gingen van een TWA- vlucht naar New York, de passagiers waren van een TWA-vlucht met be stemming Tel Aviv. Volgens de politie hadden de Pa lestij nen vijf handgranaten bij zich, waarvan er drie zijn ontploft. Paniek Een vrouwelijke passagier zag dat een van de Arabieren een handgra naat in de hand had en gilde "bom men". Er ontstond paniek onder de duizend aanwezigen in de hall, waar bij de Arabieren de vijf handgrana ten tussen de passagiers slingerden. De gevolgen waren ontzettend. Drie mensen waren op slag dood en tien tallen anderen lagen temidden van plassen bloed te kermen. De twee do den zijn Amerikanen, een 20-jarige vrouw en een man van 53, de 3de is Indiër. Acht gewonden zijn er ernstig aan toe. De Arabieren dreven een twintig tal passagiers naar een hoek van het Fri' verlaat atol TAHITI (AP) Het protestjacht „Fri" is vrijdag met onbekende be stemming van het Atol Moeroeroa vertrokken. Er was slechts één man afwezig van de intematianale be manning van negen koppen, zo hebben de Franse autoriteiten in Pa peete gemeld. De Fri, die onder bevel staat van David Moodie, een Amerikaan, werd vorige maand door de Franse ma rine uit de gevarenzone gesleept toen het een protestvaart maakte tegen de Franse kernproeven op Moeroeroa. i paniek achtergelaten bagage. Het is de tweede Arabische aanval in Athene binnen een maand. Op 19 Juli hield een Arabier vijftien gij zelaars in een hotel gedurende vijf uur vast voordat hij zich overgaf aan een delegatie van Arabische di plomaten, die hem naar Koeweit bracht. Kort daarvoor had hij ge probeerd het kantoor van de Israë lische luchtvaartmaatschappij El Al in Athene te overvallen. Deze poging mislukte echter. Brandstichting in villa van Axel Springer WESTERLAND (AP) Het zo merverblijf van de Westdultse kran tenmagnaat Axel Springer op het Noordzee-eiland is zondag gedeel telijk in vlammen opgegaan. De po litie heeft vijf tijdbommen gevonden, die waren aangesloten op wekkers. De bommen waren onder het dak van het luxueuze u-vormige huis verbor gen. Nadat om 8 uur in de morgen vier bommen waren ontoloft stond de rechtervleugel in lichterlaaie. Op het ogenblik dat de bommen ont- Politie op het vliegveld van Athene probeert orde te scheppen in de enorme chaos die twee Arabische terroristen in de hal hebben aangericht. De vloeren zitten dik onder het bloed en overal liggen stukken bagage die in paniek geraakte passagiers hebben achtergelaten. ploften vertoefde de voormalige West duitse minister van Economische Za ken Karl Schiller in het huis van Axel Springer, die zelf niet aanwe zig was. Schiller slaagde erin het gebouw in de stromende regen te ont- vluchten. Door de regen en de snelle storten komst van de brandweer kon het Broadway snel worden gedoofd. Het dak Sunday Times over Wiriyamu LONDEN (AFP) „De Portuge se soldaten lieten alle inwoners van Wiriyamu midden in het dorp bijeen komen en openden toen het vuur op hen. Vele van onze mensen werden gedood. Ik werd door een kogel aan mijn schouder gewond. De solda ten bedekten de mensen die gedood waren met gras. Ik was daar ook bij. Zij staken daarna het gras in brand. Op dat moment wist ik in het struikgewas te ontkomen", aldus 't verhaal van een 15-jarige overleven de van de aan de Portugezen toege schreven moord van vorig jaar de cember op inwoners van genoemd dorpje in Mozambique. Het verhaal werd verteld aan een speciale verslaggever van het Engel se blad „Sunday Times", dat het zon dag publiceerde. Deze verslag gever werd kort daarna uitgewezen door de Portugese autoriteiten, die zijn aantekeningen en geluidbandjes in beslag namen. Het Britse blad hoopt dat het Vaticaan dat zulke nauwe betrekkingen onderhoudt met Lissabon en met de missionaris sen in Mozambique nu een reden heeft om een eigen onderzoek in te NICOSIA (AFP) Een do van de ondergrondse Cyprische beweging van generaal Grivas (voor stander van aansluiting bij Grie kenland) heeft in de nacht van za terdag op zondag een aanslag op een relais-zender van de Cyprische ra dio in het gebied van Paphos, west- Cyprus, gedaan en die uitgeschakeld. Het was de eerste actie van de man nen van Grivas nadat president Ma- karios diens voorwaarden voor de vrijlating van de ontvoerde minister van Justitie, Vakis, had geworpen. Alle Grieks-Cyprische kranten pu bliceerden gisteren een proclamatie van Grivas, waarin deze het volk oproept „voor het heil van Cyprus stellen en zich niet langer afzijdig fe strijd tot het einde toe voort te zet blijft houden r.P.n". TTi1 ripprl ppn hpropn on nrpsi. minister van Binnenlandse Zaken, Georgakis, zou het werk zijn geweest van mensen uit de omgeving van de president, die in 1971 in het geheim Tsjechoslowaakse wapens heeft inge voerd om zijn troepen te bewapenen. Doden in Ulster Een zeventien jarige Noordierse jongen trof zon dagavond laat by znn thuiskomst in de ouderiyke woning in Moy in het graafschap Tyrone zijn vader en moeder doodgeschoten aan. Zyn tweejarig broertje had een schot wond in een been. Volgens de politie Is waarschünliik door een venster op de familie geschoten. blik vijfentwintig rechercheurs uit Engeland jacht op drie Jongelui, die ervan worden verdacht de rampzalige brand in het amusementscentrum te hebben aangestoken waarbij vijftig van de ongeveer 2500 aanwezigen het leven verloren. De jongelui waren door ooggetuigen gezien toen ze hard wegliepen vlak voordat het vuur in al le hevigheid om zich heengreep. Veel meer dan voor de Jacht op drie Jongelui, die mogelijk ook vluch telingen uit het brandende gebouw zijn geweest, interesseert het publiek zich voor het feit hoe het mogelijk was dat een modern gebouw dat was opgetrokken met de modernste ma terialen in enkele ogenblikken kon veranderen in een gloeiend cremato- Om dat te onderzoeken Lord Peddie op het eiland aangeko men. Lord Peddie is voorzitter van de „Agreement Board", een officiële instantie die tot taak heeft nieuwe Verzet tegen benoeming rode rechter RONN (Reuter) De Westduitse mi nister van Binnenlandse Zaken, Hans-Dietrich Genscher. heeft zich gisteren gemengd in een politieke rel naar aanleiding van de benoeming van een communistische rechter. Hy beschuldigde de Duitse communisti sche party ervan anti-constitutionele doelen na te streven. Genscher, die lid is van de Vrye De mocraten, zei twyfel te hebben in verband met de benoeming van een 28-jarige communist Volker Götz tot rechter in de deelstaat Noordryn- Westfalen. „Men kan de democratie niet versterken en verdedigen arm in arm met de vüanden van de vry- heid", zei hy in een vraaggesprek met de conservatieve „Welt am Sonn- tag". De benoeming van Götz heeft in de afgelopen week geleid tot een verhit debat in de regering van de deelstaat. Premier Heinz Kühn schortte de be noeming op waarna hy onmdddellyk onder vuur kwam van zyn plaatsver vanger in de plaatselyke socialisti sche party, Hans Baumer. Het party- comité van de SPD in de deelstaat verwierp zaterdag echter de kritiek van Baümer. In he middelpunt van het debat staat een resolutie die vorig jaar dooi- de premiers van de deelstaten werd aan vaard en die het in dienst nemen verbiedt van openbare functionaris sen wier overtuigingen in stryd zyn met de grondwet van het land. Ofschoon de DKP een erkende poli tieke party is, maakte minister Gen scher gisteren duideiyk, dat er naar zyn mening niet kon worden samen gewerkt met die party of met de rechtse nationaal-democratische par ty. de NPD „We hebben de oroglas acrylic- ten getest en er een vergunning vertrekt. Onze ervaringen waren ter wel dat het materiaal niet v bestendig was", aldus Lord Peddie Britse spionne] vrezen de ivrav van het IRA DUBLIN (AP) De 27-jarige K I Littlejohn en zyn 32-jarige Kenneth zijn overgebracht naar geïsoleerd gedeelte van de Mount, i gevangenis in de Ierse hoof dj Dublin nadat zy hadden verkla als spion voor de Britse inlichting dienst in het Ierse Republikeinse ger IRA te hebben gewerkt .De zyn geïsoleerd uit vrees voor wri nemingen van de zyde van De gebroeders Littlejohn, die vo week tot gevangenisstraffen vat i en 20 jaar werden veroordeeld gens bankroof, vertelden voor rechtbank dat de roof, wai 170.000 dollar werd buitgemaakt, onderdeel van hun spionage-act teiten vormde. De Britse heeft tot dusver geen comment geleverd op de beweringen Tiittlejohns. Men verwacht echter het parlement druk zal ui'toefej op de regering om deze mysterif zaak op te helderen. Kenneth Lit john heeft verklaard dat hy ove zou hebben gepleegd met de Bi onderminister van Defensie Geof; c Johnson Smith. Deze zou zyn g( r keuring hebben gehecht aan het a filtreren van het IRA. Geen materiaa voor aanklacht tegen Nixon WASHINGTON (AP) Het mocratische lid van de Wa._ commissie van de Amerikaanse naat, senator Herman Ta.ma1 heeft zondag verklaard dat bewijsmateriaal is dat op dit ment het in staat van beschuldig stelen van president Nixon rechtvaardigen en dat het Am kaanse -volk een dergelijke ook niet zou steunen. De senator voegde er echter toe dat een donkere wolk van tf fel en argwaan die boven het te Huis hangt slechts verwijderd s worden als de president de band namen van de presidentiële ii oprekken die op de Watergate af ir> re betrekking hebben zal vrij ge en bereid zal zijn zelf het on<e werp van een onderzoek uit te ken. „Ik geloof niet dat de kwestie de bandjes ooit helemaal afdoe Gevolg 1 verbouwing Het in- hotel „University" aan New York is veroor zaakt door verbouwingswerkzaamhe- Hij deed een beroep op presi dent Makarios zijn voorwaarden te aanvaarden teneinde het gevaar van een burgeroorlog te bezweren. Hij sprak van „een laatste waarschu wing" aan de president. worden opgelost tot op het Zesenzeventig officie- ment dat zij worden vrijgegev h"n"j"J~ 5 Talmadge. "Ik ben van mei (I ging echter geheel verloren en het den die werden verricht tegen het helst tevens Interieur van het huis heeft aanzien lijke waterschade opgelopen. Het is niet duidelijk tegen wie d? brandstichting gericht was: tegen Springer dan wel tegen oud-minister Schiller. geëindigd met een massale byeen- komst op het Marx-Engelsplein in Oost-Berlyn. Aan het festival heb- De proclamatie van Grivas be- ben 520.000 jongeren deelgenomen, requisitoir zonder van wie 25.000 uit het buitenland. De de gemeentelijke diensten weerga tegen de aartsbisschop. Deze leus was „voor anti-imperialistische Zuivering ren en manschappen van de Philip- Festival ten einde Het op 28 pijnseu stri)dkrachten zyn in staat dat de president een grote juli begonnen internationale jeugd- beschuldiging gesteld. Een van maakt door de -bandjes niet festival in Oost-Berlyn is zondag belangrykste tenlasteleggingen is schikbaar te stellen aan de conu WanCenrav Dit. WPrri hplfAnHcrpmooVf 1l L wangedrag. Dit werd bekendgemaakt nadat president Marcos in zyn eerste verklaring na zyn grote overwinning tijdens het referendum van vorige 6t<, t3se van het ondersoek het grote publiek". De Watergate commissie Amerikaanse senaat hoopt de advies ln. Uit een onderzoek is gebleken dat een breuk was ontstaan in een steunmuur van daarop bezweek van het hotel deed instorten. de Griekse en Turkse gemeen- het gebouw die schappen in 1963 te hebben veroor- de acht etages zaakt met zijn voorstellen tot grond wetsherziening. De moord op de oud- tus solidariteit, vrede en vriendschap". De deelnemers behoorden tot munistische en linkse organisaties uit 136 landen. China en Albanië hebben verstek laten gaan. Toestand Phnom Juridisch steekspel Washington Penh kritiek gyjyjjj CAMBODJA PHNOM PENH Eenheden van de Rode Khmer staan sinds gisteren slechts een kilometer van de zuidgrens v. d. Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penhh en op de toegangswegen worden zware gevechten geleverd. De stad zelf moet al vol zitten met communistische infiltranten die met de stroom vluchtelingen van het platteland naar de stad zijn meegekomen. Cambodjaan se officieren zeggen dat het on begonnen werk is om te probe ren hen tussen de vluchtelingen uit te zoeken. Intussen doen Amerikaanse jachtbommenwerpers constant aanvallen op de posities van de rode Khmers. Zij hebben het daarby echter uitermate moei lijk doordat verdedigers en aanvallers zo dicht bij elkaar liggen, waardoor het risico van slachtoffers onder de regerings troepen door Amerikaanse bom men bijzonder groot geworden is. De bevoorrading van de stad. die ook nog ongeveer 150.000 vluchtelingen moet verzorgen, verloopt stroef. Zondag slaagden twee konvooien er in door de communistische linies te drin gen. In Zuid-Vietnam zijn bij ge vechten op vier verschillende plaatsen 68 communisten ge dood. Een Zuidvietnamese woordvoerder zei dat de gevech ten zaterdag plaatsvonden bij Xuyepn Moe, 80 km ten oosten van Saigon, bij Phuoc Long, 122 km noordoostelijk van de hoofd stad, en op twee plaatsen in de Mekong-Delta. De Zuidvietna mese verliezen werden opgege ven als een dode, acht gewonden en vier vermisten. week zaterdag een zuivering had be loofd onder ambtenaren en militai ren die „terugglyden naar de wan toestanden van de oude maatschap- PÜ". De Maffia straft. Een bloedige straf-actie van de Maffia heeft za terdagavond laat de bewoners van een wyk aan de rand van de Sicili- aanse hoof dstad Palermo opge schrikt. Vier mannen sprongen uit een stoppende auto en schoten drie winkeliers dood die naast elkaar op het trottoir liepen. „Werk van vak lui", zo verklaarde de politie. Zy meent diat het een wraakoefening is voor het niet betalen van by dragen van de Maffia. affaire tegen het midden bende week af te sluiten. De commissie zal nog drie ge gen horen: Patrick Gray, de 1 mali ge waarnemende directeur de federale recherche, zal maan terugkeren voor de commissie later zullen nog worden gehoord voormalige minister van Justitie chard Kleindienst en de onder-minister van justitie H< Petersen. De plaatsvervangende perschef het Witte Huis Gerald Warren- dat president Nixon vermoedt binnen twee weken een verkiai zal afleggen over de Watergate faire. (Van onze correspondent) X1 r vaardigden, de demoorate Elizabeth WASHINGTON Het was een verrassende stap van de Holtaman had met vier luchtmacht- i i i i officieren het initiatief hiertoe geno- Amenkaanse opperrechter William O. Douglas om de bombar- men De federale rechter Orring G. dementen op Cambodja verder te verbieden. Zonder de andere Judd deed op 25 juli uitspraak. De leden van de hoge raad erin te kennen, die evenals hijzelf met bombardementen waren volgens hem vakantie waren, bevestigde hij de uitspraak van een lagere i0etfg»zë moSen 27 federale rechter: een uitspraak die eerder in hoger beroep was vernietigd. Het zomerreces van de raad gaf, zo meende Douglas, hem het recht die actie te ondernemen. De toestand voor de bewoners van Cambodja wordt steeo[ nijpender. Zij zijn slachtoffers van het geweld van de burger oorlog en de bombardementen vanuit de lucht, die na eni misverstanden in het Amerikaanse Opperste Gerechtshof to< doorgaan. Uier loopt een radeloze Cambodjaanse vrouw roti haar woning die bij een bominslag volledig is verwoest. Op dat moment 9.30 uur in de morgen hadden de bombardemen ten in Cambodja ogenblikkelijk moe ten stoppen, maar het Pentagon wei gerde gehoor te geven aan de beslis sing en zette koortsachtig juridische derhalve juli worden ge staakt. Op die dag echter vernietigde het hof in hoger beroep het vonnis. Het Amerikaanse congres had voordien al stappen ondernomen om Douglas. Het ging bij dit de bombardementen met ingang van de bevoegdheid 15 augustus tot een eind te brengen. zich spraak alles oir heeft or is zo langzamerhand gewoonte ge worden om te denken dat de presi dent de bevoegdheid heeft de vraag de oorlog te verklaren. „Het Maar president Nixon had i vrijdag per brief over beklaagd dat het congres door die actie „een oude vriend in de steek liet". Dit moet op- het werk om via het oorlog te verklaren", schreef Dou- perrechter William O. Douglas als adviseurs ministerie van justitie de zaak onge- glas daan te maken. Dat lukte. Zes uur later vernietigde de voltal lige raad, het hoogste rechterlijke college in de Verenigde Staten, met acht tegen een de historische uit- oud Vietnamees wijsje" in de geen woord in onze grondwet dat dat oren hebben geklonken. Zijn beslis- bevestigt. Alleen het congres kan dat doen". sing zal in ieder geval betekenen, dat Het recht om oorlog in Vietnam te het congres zich ditmaal niet meer ook al jarenlang door deze door die muziek zal laten betoveren. Mevrouw Peron kandidate Het congres van de Argentynse Justitia- listische party heeft zaterdag in Buenos Aires ex-president Juan Do mingo Peron (77) en zyn vrouw Isa bel Martinez de Peron tot kandida ten benoemd schap en h< De verkiezingen worden 23 septem ber gehouden. meest liberale opperrechter bestre den. Nu schreef hij: „zo de oorlog in Vietnam dan al grondwettig was, heeft Cambodja niet de oorlog veer- klaard en er zal wel niemand zo ver metel zijn om te beweren dat de Cambodjaanse strijdkrachten Aerikaanse bommenwerpers i het type B52 hebben zaterdag voor de 151ste opeenvolgende dag bombar- perbevel in de Stille Oceaan bekend gemaakt. In dit rapport werd niet gezegd of de bombardementen werden voortge- het president- ging van onze kusten vormen", -presidentschap In april werd de zaak het eerst voor de rechter gebracht. Het vrou welijke lid van het Huis van Afge- gevaarlijke bedrei- zet nadat de rechter Gerechtshof Douglas bevel had gege-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4