"Van eerste christenen valt heel veel te leren" KOOS DE GRAAF OVERLEDEN Ds.Bijl nam afscheid van Leiden Jongen (17) steekpartij gewond bij in Leiden COÖRDINATIE Mgr. Simonis in Leiden: FRONTALE BOTSING: EEN GEWONDE Bromfiets- dieven gepakt (^^jDUiUE#5PoRr| LEIDEN Een 17-jarige beton - vlechter uit Leiden is zaterdagmor gen om kwart voor twaalf met een mes in de borst gestoken. Hij is met verwondingen aan de longen opgenomen in het Eüsabethzieken- huis en zal daar enige weken moe ten verblijven. De Jongeman zou met zijn brom fiets op een zodanige manier hebben gereden, dac een aantal jongens op zij moest springen. Over en weer hengel f JPORr LEIDEN Visvereniging „Hengel sport" (Ringvaart)1. I. Mazurel 33 St., 4025 gr., gr. bl. 43 cm, 2. J. Boef 28 st., 2915 gr., 3. Verstraten Jr. 18 St. 2275 gr., 4. E. v. Nouten 19 st., 2185 gr., 5. Griekspoor 21 st.. 1920 gr., 6. R. v. Egmond 13 st., 1500 gr., 7. Verstraten Sr. 11 st., 1210 gr., 8. P. Devilee 11 st., 1150 gr., 9. Blansjaar 10 st., 1070 gr., 10. B. Le- varht 7 st., 830 gr. Viscollege HSV: 1. A. Doesburg 1375 gr.. 14 st., 2. Laterveer 780, 8, 3. I. Leuring 700, 10, 4. G. C. Bontje 605, 10 5. K. Laterveer 580, 8, 6. P. Won- dergem 565, 5, 7. B. Laterveer 510. 7, 8. H. Montanus 475, 8, 9. H. Onder water 430, 5, 10. C. Arnoldus -Jr., 400, 5. Hengelsportvereniging DVS (Am- stel) 1. H. v. Loon 45, 3125, 2. P. Teske 34, 2740, 3. A. Staphorst 19, 2130, 4. E. Mooibroek 18. 1965, 5. W. v. Loon 15. 1600. 6. W. v. Berkel 19. 1350, 7. A. Fi- lippo 8, 845, 8. F. Veltman 11, 825, 9. F. Zandbergen 10, 810,10. W. Teske 6, 800. Visclub PVGW (Kaag) 1. Fr. Smit 3470, 2. H. v. Houten Jr. 3200, 3. H. v. Houten Sr. 2760. 4. N. Dorrepaal 1900, 5. J. v. d. MeiJ 1290, 6. S. J. Redmeijer 1240. 7. R. Voskuil 1130, 8. J. Jongeleen 880, 9. K. Sinteur 690, 10. F. Velthuizen 620, 11. B. v. d. Waals 555. kwam het tot een woordenwisselln( en even later vond een gevecht plaats. Een 17-jarige opperman stak het slachtoffer met een mes, da<k hij van een even oude stratenma- ker had gekregen. De politie heef ae drie knapen meegenomen naai het bureau. Jaren geleden werden er bij de bruj over de Zoeterwoudse Singel in hel verlengde van de Kraaderstraat bor- den geplaatst tot verbod voor automo.n bielen om de brug te passeren. Weken geleden werden door Ge i\ meente Werken betonpalen gezet waardoor ieder vierwielig rijtuig on mogelijk meer de brug kan passed ren. De verbodsborden voor auto)c staan echter nog aan weerszijdeie van de brug, als voorbeeld van coör dinatie bij Openbare Werken. e Tevens tot ergernis van de Leide-e naars en tot spot van vreemdeliiv gen. W. S. JONGSMA 3 Thorbeckestraat 23 Leiden r( Opnemen van brieven In tl deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie f het met de inhoud eens is De redactie behoudt zich 0 daarenboven het recht voor a om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Bloemencorso k Een prachtig corso, maar waaroi moest die Dalmatiër op deze wija y naast de postkoets mee? Het heeft mij verwonderd, da v niemand van de organisatie of poli r tie of een dierenbeschermer dea e vorm van dierenkwelling heeft venl hindred of doen ophouden. !e H. SMIT-STOUTE! fi Wasstraat 53 f Leidei i 11 LEIDEN De Leidenaar dr. J. Kastelein (46) adjunct-hoofd bij de Centrale Organisatie van de PTT. is aan de faculteit der sociale weten schappen van de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam benoemd tot buitengewoon lector in de bestuurs kunde. in het bijzonder organisatie kunde en organisatiesociologie met betrekking tot het openbaar bestuur. De heer Kastelein studeerde sociolo gie aan de Leidse universiteit. Hij promoveerde in 1970. Hij was advi seur en leider opleidingen en kader vorming bij Honig en onderzoeker en en adviseur bij een adviesbureau voor bedrijfsorganisatie. De eveneens in Leiden wonende dr. L. F. W. de Klerk (35) wetenschappe lijk hoofdmedewerker aan de Leidse universiteit, is benoemd tot gewoon lector in de methodenleer prekandi» daten in de psychologie aan de facul teit der sociale wetenschappen van de universiteit iin Amsterdam. De hr. De Klerk studeerde psychologie in Utrecht, werkte daarna bij het Zin- tuigfysdologiisch Instituut in Soester- berg en kreeg in 1964 een benoeming tot wetenschappelijk medewerker aan de Leidse universiteit. Hij promoveer de in 1968. Dr. W. Driehuis (30) te Zoeterwou- de is aan de faculteit der economi sche wetenschappen van de univer- si'eit in Amsterdam benoemd tot ge woon leotor in de staathuiskunde. De heer Driehuis studeerde economie in Amsterdam en promoveerde cum laude in 1972, Vóór zijn studie was de heer Driehuis werkzaam in Am sterdam bij Frese en Hogeweg, ac countants; tijdens een kandidaats- assistentschap verrichtte hij o.a. een onderzoek naar de functie van de Amsterdamse haven. In 1967 ging hij verken bij het Centraal Planbureau, waar hij vorig jaar plaatsvervangend hoofd werd van de Hoofdafdeling Korte Termijnplanning. Schieten Dit weekeinde zijn in Den Haag, Leusden en Driebergen internationale schietwedstrijden ge houden met ploegen uit Nederland, Groot-Brittamrië, Denemarken en de DDR. Sohoonderwald uit Voorscho ten bracht het nationale record luchtpistool (25 meter) op 378 pun ten. MAANDAG 6 AUGUSTUS 1973 OEGSTGEEST Op 43-jarige leeftijd is vrijdagnacht j.l. overleden het Oegstgeester gemeenteraadslid drs. J. W. (Koos) de Graaf. De heer De Graaf' werd zaterdagochtend in een hotel te Hoorn (N.H.) dood aan getroffen nadat hij de dag tevoren met zijn zeiljacht vanuit Enkhuizen was vertrokken. Volgens de artsen is hij overleden aan een hartverlam ming. De heer De Graaf maakte sins 1964 deel uit van de gemeenteraad voor de PvdA. De laatste jaren trad hij op als fractievoorzitter. Ook was hij sinds 1970 lid van Provinciale Sta ten. In het dagelijks leven was hij (economisch) wetenschappelijk me dewerker bij de Industriebond NVV. De heer De Graaf stond in poli tieke kringen bekend ais een hard werkende, doch omstreden figuur die binnen de PvdA niet zelden op te genstand stuitte. Enkele jaren gele den kwam die controverse naar bui ten toen de afdeling Oegstgeest wei gerde zijn kandidatuur voor de Twee de Kamer te steunen. Volgens inge wijden maakte de heer De Graaf de laatste tijd een uiterst gespannen in druk. LEIDEN Gisteravond or negen heeft een frontale aanrijdli - plaatsgevonden op de Zijlsingel, auto reed rionting Utrechtse veer. 1 automobilist reed op het linker gedeelte. Toen er een tegenligger aankwan wist hij hem niet meer te ontwijkei Beide auto's werden aan de voorzi] de totaal vernield. Een mede-in zittende van 19 Jaar (van de eerst auto) liep snij wonden in het gezicl op, alsmede een hersenschudding. LEIDEN In de nacht van vri dag op zaterdag heeft de politie dr Jongelui aangehouden op de Hop woerd, die even ervoor een brom fiets in brand hadden gestokei ook van een viertal auto's de tennes esi spiegels hadden gesloop Het betreft drie Jongens van 21, en 17 jaar. Door de politie zijn meegenomen naar het bureau v nader verhoor. LEIDEN "Wanneer we dit veertig jaar kerk-zijn nog met een groot aantal jaren willen verlengen, zullen we lering moeten trekken uit het optreden van de eerste chr.ve nen. Hun gedrag is een richtlijn, voor de kerk van de toekomst, voor de toekomst van de kerk". Dat was de boodschap die mgr. A. Simonis, bisschop van Rotterdam, de Maria Middelaresparochie gis e- ren meegaf tijdens de feestelijke eucharistieviering ter gelegenheid, van het veertigjarig bestaan van de parochie. Mgr. Simonis baseerde zijn preek op het epistel, waarvoor hoofdstuk 4247 uit de Handelingen van de Apostelen waren gekozen. Kernpun ten waren voor hem de trouw in het gezin, de trouw aan de aposto lische leer. en het trouw bezoeken van de kerk. Wat dat laatste betreft deed de Rotterdamse bisschop een opmerkelijke suggestie: "Nu de gewoonte om elke dag naar de kerk te gaan in onbruik is geraakt ver dient het overweging om in elk ge val een aantal belangrijke dagen 'n het jaar verjaardagen, trouwda gen, de sterfdag van oma en opa te beginnen met een eucharistie-vie- ring". Met name op de Jeugd deed mgr. Simonis een beroep. "Voor 'n voort leven van de kerk is het van groot belang, dat de jongeren de ouderen tot stimulans dienen". Eenvoud Ondanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaalbaar. Door het toepas sen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie, blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer als 35 Jaar het betrouwbare juweliers adres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service, door onze eigen ateliers. Uw juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Vlucht vanui't Noyen, Leidse postduivenvereniging "De Snel vlieger"; 1. F. Compier. 2. K. v. d. Berg, 3. M. de Laaige en Zn., 4 9 J. Roest, 5, 7 J. Schouten, 6. Gebr. Bink 8 B. Geenjaar 10 F. v. d. Zeeuw. Idem postduivenvereniging "Leider dorp": M. Reyerse 1, 6, C. Dokkum 2. 4. 7. 8, 10, J. Zevenhoven 3, C. Neuteboom 5, J. Brantenaar 9. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Meerkerk: J. deo Dikken te Benthuizen. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Vlissingen: W. Scherff, kandidaat te Wittewierum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te VeenendaalP. Blok te Dirksland. Bedankt voor Werkendam: C. De Ridder te Nunspeet. der vrij sobere, eucharistieviering, die werd opgeluisterd door zeer fraaie koorzang. Op de foto (Jan Holvast) verlaat mgr. Simonis (midden) de kerk. De omstreden bisschop sprak zijn bekende credo uit, toen hij inging op de passage "zij gebruikten hun maaltijden met blijdschap en een voud van hart". „Wij moeten leren eenvoudig te zijn. en niet toe te ge ven aan de Hollandse betweterig heid". In deze eenvoud paste ook de stel ling van mgr. Simonis dat "het vanzelfsprekend is. dat christenen voor de öehoeftigen opkomen. In vroeger tijden heeft men de R.K. kerk ervan beschuldigd een commu nistische kerk te zijn. Natuurlijk is zij dat niet, maar het opkomen voor de zwakkeren ligt in t katholicis me verankerd". Het door de bisschop van Rotter dam als "knus" omschreven kerkje bij de Haagsche Schouw was bijna tot de laatste plaats bezet met gelo vigen, die deelnamen aan een ver- Ji LEIDEN Een 20-jarige Leidenaar kwam gistermorgen om 5 uur in het koude water van de Zijlsingel terecht, toen hij met zijn auto in een slip raakte. Hij reed eerste tegen ei een hoorn en dook toen in volle vaart het nat in. De automobilist liep geen letsel op. Op de foto van Jan Holvast wordt de wagen in alle vroegte uit de Zijlsingel gehesen. LEIDEN Ds. C. H. Bijl, die in juni 1969 als jeugd- predi'kant naar Leiden kwam, de laatste tijd met ds. A. J. Lamping werkzaam was in de wijkgemeente Staadwijk/ Vredeskerk en zich bovendien beziig hield met het Expe rimenteel Kerkewerk, heeft gisterochtend iin de stampvolle Vredeskerk aan de Burggravenlaan afscheind genomen van Hervormd Leiden. Ds. Bijl vertrekt deze week naar Castri- cum, in welke gemeente hij zondag 19 augustus ('s och tends om tien uur) zijn intrede zal doen als predikant. Zijn laatste "Leidse preek" was ge baseerd op de tekstwoorden uit Psalm 78:5-8 "HU richtte een getui genis op in Jakob en stelde een wet in Lsraël, die Hij onze vaderen ge bood hun kinderen te leren, opdat het volgende geslacht die zou ken nen. de kinderen, die geboren zouden worden, dat zij zouden opstaan om ze te vertellen aan hun kinderen; opdat die hun vertrouwen op God zouden stellen en Gods werken niet vergeten, maar zijn ge boden bewaren; en niet worden ge lijk hun vaderen, een weerbarstig en weerspannig geslacht, een geslacht onstandvastig van hart en welks geest niet trouw was Jegens God". Omdat ds. Bijl van mening is, dat een afscheidsdienst met vele sprekers uit de tijd is —"niet de predikant, doch de gemeente staat in het mid delpunt" hield hij zich uitslui tend aan dit tekstgedeelte, een leer dicht van de psalmdichter Asaf. Bij de ontvouwing daarvan merkte hij o.m. op. dat het voor de kerk hoog tijd wordt om het gelijk van deze psalmdichter te erkennen. De jonge generatie denkt veelal anders en wil dit ook tot uitdrukking brengen. Ook de kerk heeft er schuld aan, aldus de spreker, dat wij veelal de dingen belangrijker zien dan de mensen. Bij God is het echt eerst de mens en dan de dingen. Qod, die solidair is met armen, verdrukten, gevangenen de Derde Wereld. Het wordt hoog tijd, aldus ds. Bijl, dat er in theorie en praktijk ruimte komt voor de jonge generatie, een generatie, die het soms anders wil doen dan de vaderen. In Jezus heeft God laten zien hoe groot zijn mensenliefde is. In navolging van haar Heer moet de kerk vech ten voor gerechtigheid, menselijk heid en vrede. Als de kerk daartoe niet bereid is. dan worden de jonge ren al spoedig verdacht van huma nisme, horizontalisme en modernis me en worden zij vaak afgeschreven als linkste, politieke conformisten. Een voorbeeld daarvan vond spre ker in de oecumenische werkplaats, waar jongeren bezig zijn zich te be zinnen op de knelpunten van deze tijd. Een werkplaats, die nog wel wordt getolereerd, doch niet wordt gesteund. De kerk, aldus eindigde ds. Bijl, zal weer 't licht in de wereld moeten worden, een kerk die heen wijst naar het licht. Dan zal de kerk weer een afspiegeling worden van haar Heer. Na afloop van de dienst namen vele honderden, onder wie afgevaar digden van de wijkgemeente Staal- wijk/Vredeskerk, van de Leidse Her vormde Jeugdraad en het Experi menteel Kerkewerk afscheid van do minee en mevrouw Bijl. Op de foto (Jan Holvast) doet dit ds. Lamping, die de laatste tijd met ds. Bijl in de wijkgemeente hartelijk samen werkte.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2