Lugdunum nog geen eenheid... Sober maar effectief spel Ajax niet op dreef in La Coruna JPORTCLUB FEYENOORD WORDT DONATEUR! Feyenoord winnaar in de sterkste groep Standen Leo Holl voert RCL naar zege l'MJDAG 6 AUGUSTUS 1973 PAGINA 13 LEIDEN Lugdunums nieuwe trainer Leo Halkes moet een ijzersterk ge heugen hebben. Anders is het niet te verklaren dat hij aan zijn debuut maar een bescheiden lijstje met aantekeningen, waarop het woord .onsamenhan gend" om de voorrang schreeuwde. Niet zo verwonderlijk overigens. Want terwijl tegenstander Jong Ajax al vele weken eerder de training heeft hervat en vorige week nog een Woerdense combinatie met 100 voetballes gaf, is Lugdunum pas twee weken geleden aan het nieuwe seizoen begonnen. Dajt; het uiteindelijk slechts 0 —3 voor de Amsterdammers werd mag als verdienstelijk voor Lugdunum worden beschouwd, ook al maakten talenten als Ar nold Mühren en Gerrie Kleton, (beiden in Spanje met de a-se lectie) geen deel uit van het team, dat begrippen als balvaar digheid, combinatiepsel en tech niek met hoofdletters 6chrijft. Halkes weet sinds zaterdagmid dag dat hij over tenminste twee degelijke krachten beschikt (te gen de betaalde Ajax-jeugd wa ren Jan van Egmond en doelman Gerard Dubbeldeman de onbe twiste uitblinkers)enkele talent volle jeugdspelers (Piet Werk en —4 Rinus van Es), maar nog lang Door Jan Preenen niet over een team. Terwijl Ajax een bij vlagen voortreffelijke eenheid was, bleek Lugdunum uit vele losse delen opgebouwd. Van organisatie was totaal geen sprake, het overnemen van de dekking was ver onder de maat, en teamverband viel slechts spo radisch te ontdekken. Met vijf tien spelers (Halkes experimen teerde naar hartelust) en het feit dat het de eerste oefenwedstrijd betrof natuurlijk niet zo vreemd, "Het belangrijkste was in ieder geval dat ik geen luie spelers heb gezien", liet Halkes zich in posi tieve zin uit, om daarna een kri tische opmerking aan het adres van zijn voorganger te plaatsen: "Ik krijg de indruk dat de jon gens weinig aan positiespel heb ben gedaan. Er werd veel te weinig vrijgelopen". Dat was ook het gevolg van het feit dat vele spelers tijdens de seizoenstart op de eerste plaats zichzelf wilden aanprijzen en om die reden veel te balverliefd waren. Enthousias me is er in ieder geval genoeg. Zo zal een speler als Jaap Schildhuyzen (Halkes over hem: "Hij is lekker brutaal en snel"), die de opvolger lijkt van de naar LDWS vertrokken spits- speler Gijs Collé met wat meer Henk de Cler van Lugdunum in duel met Visser van Ajax. overleg te werk moeten gaan. Zaterdag liep hij zichzelf nog te vaak voorbij en verplaatste hij zich geen moment in de gedach ten van zijn tegenstander, zodat hij veelvuldig buitenspel 6tond. Sterkste deel van de ploeg is vooralsnog de verdediging, waar in Leo Redel (wegens een knie blessure een jaar absent ge weest) nog aanpassingsmoeilijkhe den had, maar met de lange Van Egmond ongetwijfeld een hecht centraal duo zal gaan vormen. Met spelverdelers als Hans v d. Starp en Jan Pijnakker (zater dagmiddag aanvankelijk terugge trokken op het middenveld) heeft Halkes volop materiaal om zijn doel, een plaats bij een van de vier promotieplaatsen in de twee de klasse, te realiseren. Dat de ploeg er in de eerste helft niet in slaagde het hoge tempo van Ajax (na rust schakelden de Am sterdammers enkele versnellingen terug) te volgen is niet zo vreemd. Daarvoor is de conditie (begrij pelijk) nog lang niet op het ver eiste niveau. Duidelijk kwam dat tot uiting bij de twee treffers, in de 20ste en 32ste minuut ge scoord door Segers en Meyer, waarbij Lugduruim op snelheid werd geklopt. Toch waren er mo gelijkheden voor de Leidse ploeg. (Foto Jan Holvast) Zo verscheen Rinus van Es al leen voor doelman De Jong <de Jeugdige speler miste de nodige koelbloedigheid en miste) en mocht Jan Pijnakker in de 22ste minuut na rust een penalty ne men, nadat Van Es onderuit was gehaald. De bal werd recht in de handen van de keeper ge schoten. En dat terwijl Pijnakekr de techniek had kunnen afkijken van Ajcaied Segers. die in de 7de minuut van de tweede helft een penalty had verzilverd (03), nadat Leo Redel de doorbreken de Berend Kist met een heupworp een halt had toegeroepen. ijLLSENKIRCHEN Feijenoords imponerende op boog zich om tot een horizontale curve, ,die angstig neerwaarts neigde. Feyenoord, onlangs tegen Stan" Luik nog uitbundig bejubeld, beperkte zich tegen ni lke '04 slechts tot resultaatvoetbal, zonder franje, zon- loo isico. Het noodzakelijke werkte sober Feyenoord naar ren af, niets meer, maar ook niets minder. Waardoor ka itgangspunt (een deling) moeiteloos in de vlakke 0 kamp tot stand kwam en zelfs meer dan dat. Immers, de :uur Schalke zag zich vier minuten voor tijd zelfs het punt in de Intertoto-strijd nog ontnomen1 2. set L uim 50.000 toekijkers van het Intertoto geldende duel, dat werd gebruikt als openings- D jd van het fonkelnieuwe idion in Gelsenkirchen noodgedwongen naar de rechter- verdedigingsflank moest verhuizen". Omdat bovendien Theo de Jong nog altijd met een geblesseerde lies rondloopt, bepaalde Wim van Hane- vaEéstemd voor de WK-voetbal gem Feyenoords ritme op het mid- ilgend jaar) toonden zich ui- uidruchtig. Hst Duitse chau- weerkaatste via de beton- nuren het veld in, waar ,j ord het snel deed verstom- Ocks denveld. De weer met nummer „10" getooide Kromme: „Ik heb nog steeds last van mijn enkel. Er zit geen gevoel meer in. Op het laatst kon ik geen poot meer verzetten". Ook daarom doet hij geen dienst meer als dirigent van de afweer. Een taak, die nagenoeg foutloos voetballende Dick Schneider volko men werd toevertrouwd. Na 26 minuten in de tweede helft hervatte hij zijn werkzaamheden als vrije verdediger ,toen Coerver ninuten na het verlaten van vermoeide Lex Schoenmaker verving trap die de spelers naar het door Rinus Bosgieter (voorstopper) :de, ontdekte opnieuw op- waardoor Joop van Daele het front Jan Boskamp op rechts opzocht. Schoenmaker: ,Jk was bje Ressel, die strak voortrok, stuk, ik had geen kracht meer". Apende Wlm Jansen gleed Het veranderde Feyenoords spelop- wrd naar een zorgeloze 01. vatting niet. Met tenminste de de- ling in het achterhoofd volhardde Feyenoord in zijn uitvoering van ie inleiding van een periode „verplichte nummer", pieken. Een periode ook, 10.000 Zwitserse francs (negen- Dick Schneider tegen het duizend gulden) in het vooruitzicht, weerhielden Feyenoord van elk risi co, dat de titel van groep zeven de sterkste van alle poules op afstand zou kunnen brengen. Eindstand in Hannover'96 FC Den Haag Atvidaberg Wiri/terbhur Eindstand in Slovan Brat. PSV Aik Stockholm MSV Duisburg De eindstand Feyenoord Standard St. Etienne Schalke '04 Eindstrijd in AC Nitra FC A'dam Eimtr. Brauns. Vejle BK 5 0 1 10 4 2 0 10 6- 1 3 0 3 6 12- 6 1 3 2 5 5-6 1 1 4 3 5-13 groep VII: 15-10 13- 9 12- 2 7-16 18- 6 13-14 5-10 10-16 4 2 0 10 6 12 2 *Sooieray van Schalke 04 tracht een schot op het doel van Henk Wery te onderbreken. Op de achter grond wacht Peter Ressel de gebeurtenissen rustig af. en ling anliep omdat hij Erwin Kre- (je en doorgang belette en waar de »op van Daele geblesseerde ^ei] ijsbergen verving. iesi oor als libero begonnen 6g der tot voorstopper werd be terwij 1 Van Daele het ge- Een kampioenschap overigens, Verdrukking dat itar8 verdediger completeer- nooit in gevaar kwam. Ook niet tegenstelling tot eerdere toen Feyenoord sterk op balbezit waarin trainer Wiel Coerver 6pelend halverwege de tweede luo „andersom" posteerde, helft toch even in de verdrukking verklaarde Coerver deze dreigde te raken. Routineus regel- .Schneider was ingespeeld en den Schneider en vooral uitblimken- kon omschakelen om Scheer, de Eddie Treytel de verdedigende gevaarlijkste aanvaller, te zaken, die Schalke vergeefs trachtte itschakelen". te bemoeilijken. Jvóór startte Henk Wery als Want zelfs de gelijkmaker, zeven ^jnverdienstelijke en veelvuldig minuten voor het einde, kreeg het T aide voorstopper. Coerver: predicaat uiterst dubieus mee. Im- heeft het goed gedaan in het mers, Wim Jansen had nauwelijks Het was jammer dat hij contact met dodelijk vermoeide Er- ADVERTENTTE -Verzeker u van een ast toegangsbewijs Jor de thuiswedstrijden van Veel GEMAKKELIJKER en belangrijk GOEDKOPER. 'raag voorwaarden bij: dministratie Sportclub Feyenoord, Olympiaweg 50, (voorzijde j tadion) Telefoon 19 43 83 - 19 04 57 of Stadion 19 57 11. de bekende voorverkoop adressen kunnen u inlichten. win Kremers, die na een lange rush vallend in het strafschopgebied be landde. Broer Helmut mocht niette min vanaf de krijtstip 1—1 opzoe ken. Het maakte Wim van Hanegem ba lorig. De aftrap mikte hij regelrecht terug in de handen van Eddie Treytel.Anderen ergerden zich aan de cadeau-verpakkiing waarin de gelijkmaker zat verborgen. En ook daaronder bevond Van Ha negem zich. Getuige zijn nauwkeu rige pass op Jan Boskamp, die vooralsnog tegen doelman Helmut Pabst opbotste, waarna Peter Ressel Schalke alsnog vernederde: 12. En zelfs continueerde Feyenoord zijn dirften. Jüngen Kristensen, tob bend met een opgezette achillespees en derhalve weinig actief en opval lend, draaide eindelijk wèl rond op ponent Klein maar zag daarna zijn knal van ver geretouneerd door de lat. Het deerde Feyenoord nauwelijks. In de Intertoto had het opnieuw zijn kracht bewezen. Het onder streepte, evenals enige tijd geleden tijdens het internationale toernooi in Parijs, dat het nog altijd bij de Europese top behoort. Wiel Coerver: „En als er dan op resultaat gespeeld moet worden, kun Je de spelers geen verwijt maken over een wat mindere wedstrijd. Ze hebben er hard voor gewerkt, dat is het belangrijkste". Uithalen EINDHOVEN In het Philips- spontpark hebben 12.000 toeschouwers zich zaterdagavond de ogen uitge keken. Zij zagen PSV ongenadig uit halen tegen de Duitse Bundesliga- vereniging MSV Duisburg. De Eind- hovense ploeg, die voor het eerst in zijn sterkste opstelling speelde, het geen betekende dat de Zweed Ralf Edström zijn debuut maakte, over speelde MSV volledig. De score van 71 is in geen enkel opzicht mislei dend, want PSV kreeg handenvol kansen. In de eerste helft nam PSV een voorsprong van 4—1, verkregen door doelpunten van de tot vleugel- verdediger getransformeerde Deykers (11de minuut), René van de Kerk hof (28ste), de Zweedse international Edström (37ste) en Van der Kuylen (39ste). Het enige tegendoelpunt kwam op naam van Klaus Wunder, die na ver uitlopen van Van Beveren de bal voor de voeten kreeg en raak schoot. Van der Kuylen bracht, na aan geven van Lubse, met twee fraaie treffers de stand op 61, maar miste daarna een strafschop, toegekend door scheidsrechter Berrevoets om dat Pfirzig Edström bij een hoek schop opzij had gezet. Het zevende doelpunt kwam er toch. Vijf minuten voor tijd verwerkte doelman Linders de bal uit een schot van Van Esdonk niet goed en Edström maakte het karwei af. Vastgehouden FC Amsterdam heeft de opgaande lijn vastgehouden. In Brunswijk werd Eintracht Braunschweig met 41 verslagen. De 2000 toeschouwers za gen Eintracht 20 minuten onstuimig aanvallen. De Brunswijkers konden echter geen opening vinden in de verdediging van de „Lieverdjes". Na ruim een kwartier scoorde Amster dam dank zij veteraan Jan Fransz. Tien minuten later werd de voor sprong verdubbeld doordat Haun in eigen doel schoot. In het laatste kwart van de strijd bewees Nico Jan sen zijn waarde voor de FC Amster dam door nog twee keer te scoren, pas daarna maakte Michaelsen het doelpunt voor Eintracht. In een ongelukkige wedstrijd heeft FC Den Haag zijn kans verspeeld op de eerste plaats in groep I van de intertotocompetitie. Hannover '96, dat de ranglijst met twee punten voorsprong aanvoerde won het duel, dat van begin tot eind door de Ha genaars werd beheerst. De Haagse aanval heeft vrijwel voortdurend storm gelopen op de bijzonder hechte verdediging van Hannoverwaarin doelman Dittel de hoofdrol speelde. Mansveld was de man die Den Haag bijna op winst zette, maar negen mi nuten na rust spatte de bal na een schot van hem terug van de lat. Drie minuten voor tijd verdween de laat ste hoop by Den Haag. linksbuiten Wehmeyer passeerde doelman Thie van dichtbij. 01. De uitslagen rail de overige wed strijden luiden: WinterthurAtvida berg 32; Malmö FF Grasshop pers 30; CUF Barreiro Hertha BSC 00 (Hertha groepswinnaar) Row Rybnik Vöest Linz 31 (Row Rybnik groepswinnaar)Djurgaar- den IF Nastved IF 11: Wislau Krakau B 1903 Kopenhagen 33, (Wislau groepswinnaar); Kickers Of fenbach Schwarz Weiss Innsbruck 2—4: Vejle BK AC Nitra 0—4: Slavia Praag IFK Norrköping 40; Austria Klagenfurt Ion Te- plice (Tsj.) 01 (Union Teplice groepswinnaar)Standard Luik St. Etienne 30; Pölonia Bytom B 1901 Nyköbing 62; östers Vaxjo Austria Salzburg 11 (östers Vaxjo groepswinnaar)AIK Stock holm Slovan Bratislava 11; Nancy FC Zürich 1—1 (FC Zürich groepswinnaar). LA CORUNA Ajax is als laatste geëindigd in het Teresa Herrera voet baltoernooi in de Spaanse stad La Coruna-. De Amsterdammers verloren zaterdag met 35 van het Tsjechi sche Spartak Trnava na een 30 voorsprong te hebben gehad! De Ajax-doelpunten werden gescoord door Rep, HulShoff en Neeskens. Gis teren kwam het einde in het duel tegen het Hongaarse Ujpest Dosza met 0—0 zodat strafschoppen de be slissing voor de derde plaats moesten brengen. De Hongaren waren de AJacdeden bij het strafschoppen ne men de baas. FC Twente is zaterdag in Valencia winnaar geworden van het Costa Va- lencia-toernooi. In de finale zege vierden de Twentenaren met 21 over UD Levante. Voor FC Twente scoorden Jeuring en Schwemmle. Eerder in dit toernooi had de ploeg van Spitz Kohn met 3—1 van San tiago Wanderers uit Chili gewonen. FC Utrecht speelde zaterdag voor 8000 toeschouwers met 22 gelijk tegen de Bundesliga-club FC Köln. Leo van Veen en Joop van Maurik scoorden voor de Utrechtenaren. FC Groningen speelde by het West- duitse VFL Oanabruck een matige party en verloor uiteindelijk met 0—1. Go Ahead Eagles zette de zaterdag tweedeklasser Holladscheveld met 71 aan de kant, waarby Groenen dijk, Bakker-, Van Toledo. Warnas, Engbertsen, Te Winkel en Kip de Deventer goals voor hun rekening nai -.en. NAC klopte dankzij een tref fer van Quaars Werder Bremen met 10. Roda C verloor op eigen veld met 34 van Fortuna Diisseldorf. De Duitsers speelden dit weekeinde ook nog tegen Barcelona met 3—3 gelijk. Zeer verrassend stond Gert Bals bij de Spanjaarden onder de lat. Het Rotterdamse Sparta moest in Glasgow by Heart of Midlothian een 10 verlies incasseren, terwyl MW een ruime 04 zege boekte bij de amateurclub Wilhelmina '08. Excel sior was in Antwerpen met opgewas sen tegen Anderlecht (een 20 ver lies); De Graafschap boekte dankzij Hiddink, Veen en Haar een 3—1 zege tegen Hannover '96. Haarlem kreeg met 12 klop van FC Brugg( Fer nandez scoorde voor de Haarlem mers): NEC overkwam hetzelfde te gen FC Luik (NEC-goal van Prieuwe) LEIDERDORP In de tweede wedstrijd in het nederlaagtoemooi om de Zilveren Sleutels heeft RCL het Wassenaarse Blauw Zwart met 51 verslagen. Dat het verschil nog zo groot zou worden had niemand gedacht. Bauw Zwart nam in de eer te periode door voorstopper Westgeest een 10 voorsprong. Een vergissink- Je van dezelfde speler was echter voor Leo Holl de unieke gelegenheid 1—1 te maken. Ook in de tweede helft bleef Blauw Zwart sterker maar nu vingen de Leiderdorpers de zaak veel beter op. Via de zeer hardwerkende "architect" Bas Ederveen kon de snelle Bert de Ruiter worden gelan ceerd: 21. Hierna lukte alles by RCL. Sjoerd Teske in een een-twee tje met Leo Holl scoorde 31 en de soepel spelende Leo Holl zorgde, na goed voorbereidend werk van Ton en Bas Ederveen voor het vierde en vijf de doelpunt. Noord wijk De jeugdploeg van FC Amsterdam kan Noordwijk zaterdag niet inspi reren. Vooral niet omdat Noordwijk kos te wat kost een blessure wilde voor komen. En voor een blessure was iedereen met de wedstrijd tegen RBC in het vooruitzicht doodsbang Temeer om dat ook de zaak met Hans Westgeest in het achterhoofd meespeelde. Fy siotherapeut Henk Schmohl en de medische staf van Haarlem onder leiding van dr. Michel Karsten sleu telen enkele malen per dag aan de knie van de blonde verdediger, maar de tijd zal waarschijnlijk te kort zijn. Naast Hans Westgeest miste Noordwijk ook Jaap van Kesteren (ziek) en Hans Plaatzer en Jan Willem Bogers (vakantie) en dat be tekende dat (met het uitvallen van Cees Spaanderman in de tweede helft) de hele verdedigingsgordel weg was. Juist die nieuwe verdediging rammelde nog wel eens en ontstonden er nogal wat penibele situaties voor het doel van Constant Smit. Alles bijeen werd er maar ééu dergelijke situatie tot doelpunt ge promoveerd. Van 't Schip daverde langs Jan Vieveen en de lange Geert Meyer torende hoog boven de defen sie uit om lakoniek de winnende treffer in te koppen. Ter Leede Na de goede seizoenstart tegen het Westduitse TUS Eiring Hausen (het werd 31 voor de Sassenheimersis Ter Leede zaterdagmiddag in het duel met het Vlaardingse Zwaluwen kansloos weggespeeld. Na een 1—0 russtand zegevierde Zwaluwen, dat het afgelopen seizoen de promotie boot naar de zaterdag eerste klasse op één punt miste, met 4—0. Ter Leede miste tegen Zwaluwen de elftalkern waarop Van der Horst het aanstaande seizoen hoopt te draaien. De middenvelders Piet van der Heide. Dick van Biezen en Nico van der Fange zijn nog op vakantie of juist daarvan teruggekeerd en het ontbreken van dit sterke trio bezorg de de verdedigers extra werk. Ter Leede speelde tegen het dui delijk betere Zwaluwen, dat .neer agressiviteit aan de dag legde, com pleter was en meer inhoud, ook con ditioneel, toonde met twee nieuwe lingen in de ploeg: GWS'er Van Aken en Lisse-speler Bisschops. Van Aken had aanvankelijk aanpassingsmoei lijkheden. was schuchter en bang om te falen op de linksachterplaats, maar speelde de tweede helft op het middenveld al wat beter. Bisschops kwam de eerste 45 minuten op de voor hem vreemde linksbuitenplaats ook niet helemaal uit de voeten, maar daarna op het middenveld wel. Rijnsburgse Boys In tegenstelling tot vorige week te gen Blauw Zwart bracht Rijnsburgse Boys er zaterdag in het oefenduel tegen het Hillegomse SIZO aanval lend weinig van terecht. Het aanvals- trio Paul Zwaan, „Eep" v. d. Laan en Nanne Sluymer slaagde er maar nauwelijks in enig gevaar te stichten en daar kwam ook weinig verande ring in toen na de rust Jac den Heyer (die in de eerste helft als voorstopper optrad) en v. d. Laan van positie wisselden. De Rijnsburgse defensie was ditmaal behoorlijk op dreef al maakte Ab v. d. Mey zyn byna tra ditionele fout. Een te zachte terug speelbal van v. d. Mey bracht doel man Sam de Mooy zodanig uit posi tie dat de Hillegomse aanval gemak kelijk 01 kon scoren. Teylingen Met Arie Jonker weer in de ploeg en Frank van Dam in de achterhoe de speelde Teylingen gisteren tegen Rijswijk de eerste oefenwedstrijd. In de eerste helft combineerden de rood-zwarten vlot en kwamen door een actie van Piet Hogervorst en Jan van Leeuwen, afgerond door Peter van der Vlugt. op 1—0. Na rust nam Teylingen het duidelijk wat te luch tig op zodat de vierdeklasser Rijswijk gelijk kon maken. Een fout van Wil van der Krogt in de laatste vijf mi nuten besliste de wedstrijd in het voordeel van de bezoekers: 1—2. Atletiek Henk Kalf van Olympia uit Groningen heeft zater dag een wedstrijd over 25 kilometer in Winschoten gewonnen. Hy had een tijd nodig van 1 uur, 23 minuten en 54,2 seconden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13