luziek is voor ilm belangrijk smartegeld Laurence Olivier maakt rentree in 'Sleuth' ONMOGELIJKE KARATEFILM GOLDFINGER James Bond "Bij de beesten af" naar zeer veel landen Film over Edith Piaf AG 3 AUGUSTUS 1973 filmmuziek heeft de laatste loorbaar te lijden onder het •n van de filmbudgetten van buitenlandse maatschappij - er voor een miljoen dollar «wrocht moet worden dat in een vijfvoudig budget «meten, is het wel duidelijk honderdkoppig orkestt niet op voorkomt. '14 Ruivenkamp niettemin een filmmeesiter- zo goed als de begeleidende een heel enkele uitzonde- irgelaten. En daarom is het ;ijd verstandig een losgesla- ibandje wat te laten aan- in plaats van een gede- nponist een kans te geven, »es weet hoe hij de Juiste ig op de beelden moet ver- Men behoeft trouwens niet m grote bezetting om ot digs te komen. Hi Jarre, één van de interes- ^■Franse componisten, die met J van "Lawrence of Arabia" Brwierf, heeft 'n eigen basis- z'n muziek, die vooral in de mta'tie doorklinkt. Deze is er >f Jarre tussen de tsaren, Schotten of cowboys ver- )at laatste bleek het geval film van John Huston "The times of Judge Roy Bean", egendarische eigenzinnige reker. Paul Newman vertolkt wat U al gedacht had, Paul Bal niet zingen en geeft die ;elukkig snel op. Op Colum- 1948 blijkt Andy Williams in erlijk zoetgevooisde song be- le voeten te kunnen. els in tang Miikis Theodorakis was )k de aangewezen figuur muziek bij "Z" van Costa- een film, die de kolonels in nam zonder dat dat nog heeft geholpen. De compo- osta-Gavras trouw gebleven nieuwste, "Etat de siège", lamerikaans politiek drama weer Yves Montand in de De film zal, mag men ho- snel buiten Amsterdam in komen. Op CBS 70079 Theodorakis de Tupama- 'aam van het lokale folklo- idioom heeft voorzien en Ie gitaar naast enkele exoti- istrumenten sfeervol laat Het pakkende van Theodo- dat hij door die folklore k altijd iets militants geeft, lohakis" voerde zijn muziek soortgelijke, waarbij dezelfde for mule wordt gehanteerd. Nino Rota maakte als Italiaan de muziek voor "the godfather", die hij overigens leende van zijn eigen "FortunellaJ' waardoor hij de kans op een Oscar verspeelde. Voor de Mafia-film "The Valaohi Papers" koos men als compoqist de Italiaan Riz Ortolani. Wel een verschil met Rota overi gens, want Ortolani levert al jaren door veel strijkers gesteunde sweet music in de Metropole-Orkest-sfeer. Zeer welluidend en daar heeft hij voor het grimmige thema geen uit zondering op willen maken. Hij stond voor de taak hier en daar oude tijden fn de muziek te laten herleven en doet dat in het instru- mentengebruik soms heel karakte ristiek (Philips 6303 075). Musical "Lost horizon-' is al gedoodverfd als de succesvolle opvolger van "The sound of music" - Liv Ullmann tus sen veel kindertjes in 'n sprookjes achtig gebied in Azië - en welke pro- Burt Bacharach - hoewel hij het échte musicalidioom in "Promises, promises" niet helemaal te qakken kreeg - werd uitgenodigd de muziek te schrijven bij de lyrics van Hal David. Het. geluid van Bacharach klinkt altijd spectaculair modern met veel ruimtewerking. Maar hij laadt in "Lost horizon" soms de verdenking op zich, met kleine pa rafrases, te hebben geleend van "Promises, promises". Maar er staan toch ook wel enkele fraaie songs te- tegenover bijv. "Share the joy" In deze krant is al aandacht be steed aan "Let the good times roll" een herleving van de jaren vijftig. Wie de platen met de oude idolen nog in de kast heeft staan kan het dubbeflalbum, dat Bell er aan wijdde, toch best aanschaffen voor het vele curieuze tussendoor- werk bij Little Richard, Pats' Domi no, Bill Haley en zijn Cornets, enfin vele herzen verzekerd. En dan is er Chubby Checker. Maar was die niet van later? Schrijven over Joseph Manckiewicz' thriller „Sleuth" die voor verto ning in de filmweek Arnhem is uit gekozen blijkt niet eenvoudig. De makers bezweren iedereen niets over de plot te vertellen. Bij de opna men waren de Pinewood studio's dan ook hermetisch gesloten. De met duivels vernuft gecon strueerde intrige van Anthony Shaffer geeft daar ook wel aanlei ding toe. Er was eigenlijk maar één grote moeilijkheid met het geheim. Toneelliefhebbers kenden het al, want de griezelgebeurtenissen, die zich in een typisch Brits landhuis van een schrijver afspelen, hebben overal in de wereld groot succes geoogst van Londen en New York tot Parijs en Rotterdam, waar Eric van Ingen en Bas ten Batenburg erin excelleerden. De werkelijke kracht van „Sleuth" is echter, ook als men het plot kent dat men zich blijft verkneukelen door de spot en de kracht van de dialogen, die Shaffer in zijn teksten heeft gelegd. Shaffer, een beschei den midden-veertiger vertelt dat hij zijn stuk oorspronkelijk iets als „Wie is er bang voor..." wilde noe men, want de tot in het bizarre doorgedreven spelletjes en de woor denrijke veldslag tussen de twee voornaamste karakters bezit affini teit met het drama van Albee. tktdrVueer-eon at Voor de naar het 'toneelstuk ge- Michael Caine en Laurence Olivier in Sleutheen thriller van Anthony Shaffer. maakte film is het meest fascine rende dat Joseph Manckiewicz (be kend door zijn "Julius Caesar"» voor de eerste maal met Laurence Olivier kon werken. Voor de legen darische Hollywood-regisseur is de sleutel tot zijn manier van regisse ren een sophisticated stijl, intelli gentie en liefde voor detaal. Met de vertolking van Andrew Wyke is Laurence Olivier weer he lemaal terug voor de filmcamera Zijn werk bij The National Theatre maakte het sinds 1966 onmogelijk filmrollen te spelen, de meer dan enkele dagen opnametijd kostten Naar aanleiding van zijn korte op treden in „Oh. what a lovely war" "Nicolas and Alexandra" en "Lady Caroline Lamb" had hy al de faam van werelds beste bijrolspeler verworven, maar nu is er dan meer tijd voor filmwerk. In wezen is Oli vier meer geïnteresseerd in filmre gie, maar dat heeft hem toch nooit weerhouden acteerprestaties van het allerhoogste plan te leveren zoals in „Hamlet" en bij Glenville in „Term of trial". Tegenover Olivier staat Michael Caine, die één van de meest mar kante Engelse filmacteurs van zijn generatie is geworden. Beiden zullen zij zeker een poging wagen een genre, dat in de bioscoop de laatste jaren werd verwaarloosd, in ere te herstellen, namelijk dat van de wurgende spanning in een niet te peilen situatie. ADVERTENTIE S-BANDENSEEVICEJ&„ Zoeterwoudseweg 7 Leiden Tel. (01710)4 35 90 Titel: Karate Kolos Lee Keung; theater: Rex. Karate in „de Rex" Weer eens wat anders dan de zo ingeburgerde blote buiken en borsten. Kwalitatief ech tere is het gewelddadige van deze film geen cent méér waard. Er vol trekt zich een ontstellend wreed, dra matisch, onoprecht en waanzinnig schouwspel voor je ogen af en je bent zo blij weer het normale leven in te kunnen wandelen. Het is onvoorstelbaar dat zo'n film de keuring passeert. Het verhaal, voor zover er een ver haal bestaat, speelt in de Jaren der tig in China, dat door een Japanse aanval wordt bedreigd. Eén of ande re sterke en stoere politieman moet naar Sjanghai om met zyn hulpje voor spion te gaan spelen. Op een voor nauwelijks iemand begrijpelij ke manier wordt hij meteen de beste vrienden met de meest gevreesde boef, die er niet voor terugdeinst vervelende lastposten te laten ver moorden. Ook Blanke Slavinnen spe len een rol. En dat alles gaat ge paard met de meest onmogelijke knok-, dreun-, vloek- en trappar- tijen, die nodig zijn om zevenenvijf tig Hollandse straatklinkers doormid den te klieven. Uiteraard is het brui- werk niet van de lucht. Want dat is toch echt wel nodig om geweld te kunnen plegen. Een schandalig slechte film. Ver duidelijkt: de vrachtauto's op de ka de zijn niet uit de Jaren dertig, maar modellen, die een paar Jaar ge leden hier nog als „nieuw" werden betiteld. PAUL WOLFSWINKEL Zoals de suikerspinnen de kermis, zo hoort Louis s zo langzamerhand bij kantie. Zijn film "i huis" is een regelrechte va Een hele oude, ettemin wel één van de be- van het kleine driftige bekkentrekkertje. Hij wordt gestaan door de zeer knap uniddels allang overleden en "die Engelsman met issen zijn voortanden" Terry 5,1 !RA Voor de vierde week 4#ssie draait liet theater aan jewoerd de film 'Als ade- elen zij aan". Een rolprent "rvooral van de spanning moet afkomstig uit de Metro Mayer-stal. De hoofdrollen kundig vertolkt door Richard man die op het moment het nieuws is door zijn ech iroblemen en Clint East- e kampioen van rn, die de laatste tijd blijkt er te kunnen dan met een 1,51 Wicht en twee voortdurend de schiettuigen rond te lopen. -jNON Het trieste verhaaj I non van Monza blijkt nog im- n te slaan. Men kent het tje: een non gaat het voor verboden amoureuze en haalt zich daardoor heel eilijkheden op de hals. e indertijd nogal wat op- urpg veroorzaakte, wordt opge- door de aanwezigheid van knappe actrice Anne J)R Het "duivelse duo" Te- m Ml en Bud Spencer, dat bij )ver vier vuisten beschikt en ikzij die bijzonderheid veel frwierf, is nog altijd te zien 'r in de film "De duivel ha- Aan deze film valt te zien, rf 'at teveel succesfilms op het- pema in te korte tijd gemaakt De vindingrijkheid te "vuistenfilms" zo aardig gaat erop achteruit. Maar vakantiedag waarop Je niet 't Je eens zult gaan doen kan er nog altijd best mee door in Leiden mijn idee is "Goldfinger" de best uit de verf gekomen 007-film die er gemaakt is. De eersten (Dr. No, Veel liefs uit Moskou) vertoonden soms wat kinderlijke trucages, wa ren technisch niet zo af als bij een goede spionage-film het geval hoort te zijn. De latere werden echter zo doordrenkt van allerlei technische snufjes dat de geloofwaardigheid er onder leed. De mensen werden daar halve, soms hele robots. In "Gold finger" is naar mijn idee de gulden middenweg gevonden. ADVERTENTIE Lido Theater 14 JAAR Bert Haanstra's dokumentaire „Bij de beesten af" is naar het buiten land verkocht op een schaal als nog niet eerder bij zijn vroegere films is gebeurd. „Bij de beesten af", waar nu ook versies van be staan met Peter Ustinov als En gelse commentator en Jean De- sailly in een Franse versie, is tot dusverre verkocht naar België, Frankrijk, Oost- en West-Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Italië. Griekenland, Israël, Japan, Austra lië, Canada, Verenigde Staten en Latijns Amerika. Bert Haanstra wil in de toekomst weer terugke ren naar de filmkomedie. Zyn film „Fanfare" wordt donderdagmiddag nog eens op televisia vertoond. Goede films i»n andere steden The French Connection (Friedkin) Hallen, Jan v. Galenstr. A'dam. Last tango in Paris (Bertolucci) Nöggerath, Reg. Breestr. A'dam; Camera, Prinsestraat Den Haag; Thalia, Kruiskade R'dam. Le charme discret de la bourgeoi sie (Bunuel)Studio K. Roetersstr. A'dam; Polanski-Films (Cul de sac en Re- pulsion): The Movies, Haarlemmer dijk A'dam; Modern Times (Chaplin)Bijou Spui Den Haag; Heat (Morrisey)Kriterion, West einde Den Haag; Calypso, Rijnhotel R'dam; Camera, Oudegracht Utrecht. A clockwork Orange (Kubrick)De Uitkijk, Congresgebouw Den Haag. Trianon Het nog altijd grote kipderidool Pippd Langkous treedt voor de vierde week op in het thea ter aan de Breestraat. Pippi komt ditmaal terecht in Tuka-land, waar ze met doldrieste zeerovers en ander tuig te maken krijgt. Verdere aan beveling overbodig voor de trouwe fans van het eigenwijze, maar moe dige wicht met de stijve vlechten. Studio Een echt Nederlandse Jeugdfilm, "Circus op stelten", doet het in Studio goed. Vijf kinderen be leven dolle avonturen in een circus. Deze avonturen werden door Karet van der Meulen op het celluloid vast gelegd. Haagse bioscopen Nachtfilms Camera Volgens de politie is de tweede editie van het popfestival van Woodstock, die onlangs gehouden werd, veel "keuriger" verlopen dan de eerste. Wellicht is dat één van de redenen dat deze tweede uitvoering lang niet zoveel stof heeft doen op waaien als de eerste, die tot histo risch evenement is gepromoveerd. Van dit misschien wat minder nette, maar wel zeer sfeervolle Woodstock- 1 zijn in de nachtvoorstellingen van Camera filmbeelden te zien. Rex "Love in sex and life" is een titel waaronder je heel wat erotiek (lees: bloot) kimt samenbundelen Aan één deel kom Je dan natuuriijk al gauw tekort, en derhalve is er nu een vervolg uitgekomen. De Rex laat de trouwe bloot-liefhebbers niet in de kou staan, want naast de karate- film overdag heeft men "Love in sex and life, 2" in de nachtfilm. Kindermatinee Camera De "echte" Tarzan, Johnny Weismuller, zwiert dankzij overal aanwezige lianen door het zwerk in een aantal spannende avon turen, aan de Jeugd simpelweg ge presenteerd als "Tarzans avontu ren". Apollo: "Amen, broeder, amen", 14 Jr., dag 12.15, 230, 700, 9.15 uur; zat en zo. ook 4.45 uur. Asta: "Karate kolos Lee Keung" 13 Jr. dag 2.30, 7.15, 930 uur; zo. 130, 4.00, 7.15, 9.30 uur Cineac: "50 jaar Disneyfilms" a.l dag. 915, 11.16, 130, 3.45 uur; zo v- a 11.15 uur. Elke avond 700, 930 uur: "Cosa Nostra" 18 Jr. Du Midi: "De peetvader" 14 Jr., dag 815 uur. Klndermatlne"Pinocchio a.l do vrij., ma en dl. 2.00 uur; zo 1245, 3.00 uur. Euro-Cinema: "Die knotsgekke kerels ln hun vliegende kratten" a.l. dag. 200, 8.00 uur; zat, zo. en woe 400, 8.00 uur Flora: "Wellustige verleidsters" 18 Jr., dag 2.00, 7.00, 915 uur; zo. ook 430 uur. Metropole-Tuschinski"West Side Sto ry" 14 Jr., dag 2.00, 800 uur. Odon: "The bridge on the river Kwai" 14 Jr, dag. 2.00, 800 uur. Olympia: "Asterix en Cleopatra" a.l. dag. 200, 8.00 urn- Passage„Goldfinger" 14 Jr. dag. 230, 7.00, 930 uur; zat en zo. 130, 400, 7.08, 930 uur Rex: "Geen woorden maar daden" 14 Jr., dag. 930, 1130, 130, 330, 6.30, 730, 930 uur; zo. vanaf 1.30 uur Studio de Luxe: "De gendarme op vrijersvoeten" a.l. dag. 2.15, 7.15, 9.30 uur; zo 1.30, 400, 715, 930 uur. PARIJS In Pair ijs zijn de op namen begonnen voor een film over de beroemde zangeres Edith Piaf. Regisseur is Guy Casarii, die om. de rolprent "Le rempart des Beguines" op zyn naam heeft staan. De hoofd rol van de film "Piaf" wordt vertolkt door een onbekende jonge vrouw, Bri gitte Ariel. Piafs liederen worden ge zongen door Betty Mare. Er komt een Franse en een Engelse versie. ADVERTENTIE 'Had ik maar', zegt u, als u uw kostbare kamera in de bergtrein hebt laten liggen, of u ligt plots zonder blindedarm ver van huis. Ga verzekerd op reis. U kunt daarvoor ook 's avonds en in het weekend bij ons terecht! DE GRENSWISSELKANTOREN Ni op de stations aan de grenzen, voor dl uw geldzaken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9