HOE CRIMINEEL IS DE LEIDSE JEUGD? TOIJDAG 3 AUGUSTUS 1973 LEIDEN Het zijn cijfers die als leek op zijn minst tot som berheid stemmen. In de eerste helft van dit jaar hield de Nederlandse politie rium 400 jongens en meisjes aan voor misdrijven als diefstal en inbraak. Buit in totaal: ongeveer anderhalf miljoen gulden. En dat is niet niks, zelfs niet in deze tijd van inflatie. Bo vendien richtten de jeugdige dieven en inbrekers voor ruim 800.000 gulden schade aan door baldadig heid. De kinderpolitie in grote steden spreekt onom wonden van toenemende misdadigheid onder de jeugd". Wordt ook Leiden in toenemende mate onveilig gemaakt door hele en halve kinderen, die alles doen wat God en het wetboek van strafrecht hebben ver boden? En als dat zo is, hoe komt dat dam? LEIDEN "Een afspraak, me neer? Nou, we zullen proberen het te regelen". Met moeite vindt de Leidse kinderpolitie een gaatje in het bomvolle tijdschema. Later blijkt er toch weer in de agenda gerommeld te moeten worden. Reclasseringsambtenaar J. Ver haar blijkt bij onze eerste poging om hem voor een gesprek te strikken 2 dagen op pad te zijn. Of we don derdag maar even terug kunnen bel len. Dat doen we. "Een afspraak op korte termijn"? Aan de andere kant van de lijn wordt diep en langdurig gezucht. Er wordt toch een opl06Sing gevonden. Als we onverwijld in de cuto stappen en naar het bureau van de Katholieke Reclassering in Den Haag snellen kan er wel een uurtje worden vrijgemaakt. Anders pas over drie weken. De heer Van Eik, werk zaam bij "Pro Juventute", kan deze week onmogelijk. Dit verhaal wordt een week uitgesteld opdat ook hij aan het woord kan komen. Mensen die zich op de één of an- manier met jeugdcriminaliteit be zighouden blijken het druk te heb ben, vandaag de dag Kinderpolitie 'Ouders letten vaak niet genoeg op' blozen: "Mee naar school gaan. We leven toch zeker in een welvaarts maatschappij?" Dat moet Je toch meemaken..Een tekenend voor beeld van een knaap die teveel ge kregen had, en die dus steeds meer wilde hebben. Zulke kinderen kunnen op den duur geen "nee" meer tegen zichzelf zeggen, het "mijn en dijn"-begrip vervlakt. Wij zeggen vaak, dat verwenning grenst aan verwaarlozing". Nog een sprekend voorbeeld, waar mee de kinderpolitie haar conclusie dat "mijn en dijn" tegenwoordgi te makkelijk loze kreten worden illus treert: "Wij hebben een tijd gehad, dat er aan de lopende band zg. sex truitjes werden gestolen. Wat bleek? De kinderen werden op school pas vol vol aangezien als ze zo'n ding ge pikt hadden. Gevolg: ook kinderen uit hele degelijke gezinnen moesten "voor hun fatsoen" wel op het die venpad gaan. Op dat soort dingen, wordt tegenwoordig döor veel ouders te weinig gelet. Vooral wanneer va der en moeder allebei overdag wer ken, 's avonds moe thuiskomen en voor de televisie neerzakken komt er van controle weinig terecht. Nu is het natuurlijk nog niet zo'n enorme ramp als een kind één keer een trudtje steelt, maar, zeggen wij vaak, een grote brand begint meest al bij een kleintje. Wij komen er dan pas aan te pas als de brand al groot Tijdgebrek. De Leide kinderpolitie kan er de laatste jaren met kennis van zaken over meepraten. "Alleen daaraan al kun je zien, dat het aan tal kinderen dat het wetboek van strafrecht al te uitdrukkelijk aan zijn laars lapt. steeds groter wordt", vertelt men. "Vroeger waren we om het nu maar eens wat overdre ven voor te stellen al blij als we een proces-verbaal konden opmaken. Tegenwoordig kunnen we er maar ternauwernood tijd voor vinden. En dat terwijl we echt niet voor elk wis sewasje tot een proces-verbaal over gaan. Als een kind iets uithaalt dat nictdoor de beugel kan, maar dat nu ook weer niet zo heel ernstig is, gaan we eerst eens met de ouders praten". Donderdag Ook in gevallen die wel ernstig zijn wordt er vanzelfsprekend veelvuldig contact met de ouders onderhouden. Zoals met de ouders van drie jongens van 13, 14 en 15 jaar. die onlangs werden gearresteerd, en die ongeveer 60 inbraken en zo'n 25 bromfietsdief stallen op hun kerfstok bleken te hebben genoteerd. Buit die dit trio in totaal bijeengaarde: ruim 55.000 gul- "Toen we met de ouders van deze knapen gingen praten, bleek dat het bericht dat hun zoon zoveel misdrij ven op zijn geweten had in twee ge vallen als een donderslag bij heldere hemel te komen", vertelt de kinder politie. "En daarmee hebben we dan met een één van de belangrijkste oorza ken bij de kop van de toeneming van het aantal misdrijven dat door jeugdige personen wordt bedreven: veel ouders verdiepen zich tegen woordig niet meer echt in wat hun kind buitenshuis uitvoert. Als zo'n kind met nieuwe platen, nieuwe kle ren en wat dies meer zij thuiskomt, accepteert men ook te gemakkelijk allerlei smoesjes". "Daar komt bij, dat kinderen te genwoordig vaak teveel verwend worden. Wij hadden hier pas een Jongen van een Jaar of veertien die een brommer gestolen had. Wat hij 4an wel met dat ding moest, vroegen Ve. Antwoordt hij zonder blikken of Stabiliteit De kinderpolitie zit er duide lijk mee. "En eigenlijk kun Je 't de kinderen niet eens echt kwalijk nemen", zegt de kinderpolitie. "Een kind heeft satbiliteit nodig. En hoe krijgt het die, als ouders meer met zichzelf dan met him kroost bezig zijn? Als ouders bijna bang zijn om leiding te geven uit angst voor ouderwets aangezien te zullen wor den? Elk geval dat wij hier krijgen heeft zijn voorgeschiedenis, waarin vaak onbewust fouten zijn ge maakt. Je bent er als ouder nu een maal nog niet als Je een kind eten, drinken en cadeaus geeft. Een kind heeft gewoon behoefte aan gezag, dat best bindend kan zijn zonder dat het decreterend wordt. Het spreekt vanzelf, dat ontwrichte huwelijken voor een dergelijk gezag niet erg bevorderlijk zijn. Nog min der gunstig voor een evenwichtige ontwikkeling van een kind is het, wanneer steeds nieuwe „pappa's" en „mamma's" komen en gaan. Eigen lijk zou je bij de gezinnen moeten beginnen als je de jeugdcriminaliteit zcu willen terugdringen. Want als een kind thuis niets te zoeken heeft, waar moet het dan naar toe?". Reclasserings ambtenaar Verhaar: 'Te materialistisch' Hij weet uit de praktijk waar een kind dan naar toegaat: „Het café in" Reclasseringsambtenaar J. Verhaar, Vriendelijk, wat gegroefd gezicht. Al zeker tien jaar in de weer om kinde ren die op het verkeerde spoor te recht gekomen zijn te helpen bij het vinden van een betere koers. Hij heeft door zijn beroep het meest te maken met jongeren vanaf 18 jaar. maar doordat hij geregeld in gezin nen komt waarvan meerdere kinde ren al eens (of herhaaldelijk) voor de rechter hebben gestaan, en door dat hij in sommige gevallen tot voogd over jongere kinderen is benoemd, Tekst: Bert van Dommelen Tekening: Joop W alenkamp kan hij ook over de achtergronden van de criminaliteit bü jongere kin deren wel het één en ander vertel len. Verhaar gaat niet zonder meer ak koord met de conclusies die de Leidse kinderpolitie trekt uit 't toenemende aantal gevallen waarmee zij in aan raking komt: „Een Jaar of tien gele den zag ik onder de jongeren van on geveer 17 tot 23 Jaar niet minder clan vorming dan nu. Ook toen gin gen deze Jongeren samen op roof tocht. En wat de kinderen onder de 17 betreft: Ook toen heb ik de pro blemen gezien die ouders toen had den met hun kroost dat het dak op ging om te stelen. Alleen, in die tijd kwam de politie er minder vaak aan te pas. Of ze ontdekte het niet of ze werd niet ingelicht, omdat de be nadeelden dachten: „Ach, zulke klei ne kinderen, laten we ze maar een waarschuwing geven of even met de ouders gaan praten, maar laten we maar niet meteen naar de politie lopen". Tegenwoordig ziet een kind van pakweg 14 Jaar er echter het zelfde uit als zijn oudere broer of zus zelfde kapsel, zelfde kleding, en treedt het doorgaans bovendien veel brutaler op dan vroeger. Benadeelden zijn minder gauw geneigd om de hand over het hart te strijken om dat „het nog maar kinderen zijn". Daarbij komt, dat 't vaindaag de dag om veel grotere bedragen gaat dan vroeger. Kinderen die op het dieven pad gaan vinden het is onbegrij pelijk maar waar soms kassen met 10.000 gulden erin. Als ze diemeenemen ga Je natuur lijk al snel denken aan echt zware misdrijven. Maar of ze nu in wezen zoveel zwaarder zijn dan tien Jaar geleden, toen kinderen vijfhonderd gulden stalen?" Eigentijds Hoewel Verhaar dus niet gelooft dat de Jeugd van tegenwoordig er nu in zoveel grotere horden dan vroe ger het verkeerde pad opgaat noemt hij wel een aantal zeer eigentijdse oorzaken voor de huidige Jeugdcri minaliteit. De naar zijn oordeel belangrijkste en daarmee sluit hij aan bij wat de kinder politie zegt is "dat de maatschappij steeds materialists- söher wordt, en dat de kans op ver wenning daardoor stijgt. Het incasse ringsvermogen van de jeugd wordt daardoor steeds kleiner. Je moet per se mee met dure schoolreisjes, Je moet per se de laatste platen heb ben en de nieuwste kleren. Je wordt er bijna toe geprest via de re- klame. Maar op een gegeven mo ment gaan Je ouders ook zeggen dat ze geen ezeltje-strek-je hebben, dat goud produceert als Je aan zijn staart trekt. Dan kun Je echter al moeilijk meer "nee" tegen Jezelf zeggen, en ds stelen een voor de hand liggende methode om aan de gewenste goederen te komen. Het feit dat iets duur is betekent daarbij niet zoveel. Men is gewend aan gro te bedragen. Mijn eigen zoon bijvoor beeld praat over bandrecorders van honderden guldens alsof je die din gen bij de margarine cadeau krijgt". Volgens Verhaar is ook een groot deel van de volgens de cijfers en volgens de kinderpolitie toenemende baldadigheid op het materialisme terug te voeren. "Kinderen zijn ge wend aan onmiddellijke lustbevredi ging, ongeacht wat dat mag kos ten. Als Je met je vriendin over straat loopt en Je hebt zin om haar te knuffelen, dan gooi Je meteen die hinderlijke straatlantaarn kapot om maar een voorbeeld te noemen. Nog een gevolg van het teveel krij gen: wie er niet aan gewend is iets niet te krijgen wil op een gegeven moment ook gelijk krijgen. Lukt dat niet onmiddellijk, dan vecht Je ervoor, met alle middelen en tot het bittere einde. Zo wordt er vaak ge vochten, zonder dat er werkelijk een aanleiding voor is". Werkloosheid Naast het toenemende materialisme ziet Verhaar met name in Leiden een belangrijke ooreaak van de jeugdcriminaliteit dn de werkloos heid, die ook de Jongeren treft, waarmee hij te maken heeft. "Jonge mensen hebben vaak een tijdlang goed verdiend, vooral wanneer ze bij koppelbazen hebben gewerkt. Dat is nu afgelopen. Wat moet Je met de ze Jongeren? Omscholen, zou je zeggen. Maar als ze eenmaal omgeschoold zijn, zul len ze uit Leiden wegmoeten, want daar ds geen werk voor ze. En dan doet zich het merkwaardige feit voor, dat Juist deze mensen het ou de, verkrotte Leiden aan het hart gebakken zit. Ze willen voor geen prijs weg, dus willen ze ook geen an der vak leren". Uit deze laatste opmerking zou af geleid kunnen worden, dat het voor al de Jeugd uit de sociaal zwakkere milieus is die het slechte pad op gaat. Zowel Verhaar als de Leidse kinderpolitie zeggen echter zeer dui delijk, dat dat bepaald niet het ge val is. Verhaar: „Niet het milieu, maar het feit dat de ouders teveel kopzorgen hebben om zich voldoen de in de problemen van hun kinde ren te verdiepen speelt een rol. In de hogere milieus hebebn ouders voak kopzorgen omdat ze zich in hun "dure" baan waar moeten maken, waardoor ze ontstellend hard moeten werken, datzelfde geldt ongeveer voor de middenstand. In de sociaal zwak kere milieus komen de kopzorgen in het algemeen voort uit het zondei werk zitten, het in troosteloze hui zen wonen die in troosteloze buur ten staan, het moeten vechten om in leven te blijven". Van Eik (Pro Juventute): 'Problemen in het gezin' "Kinderen die het wetboek van strafrecht te buiten gaan vind je in alle milieus", zegt ook de heer Van Eik, die sinds ongeveer zes jaar bij "Pro Juventute" werkt, en die daar te maken krijgt met kinderen bene den de 18 die het één en ander op hun geweten hebben. Het is één van de weinige zeer uit gesproken standpunten die hij ver kondigt. Verder formuleert hij zijn ideeën zeer zorgvuldig, haast omzich tig, en waarschuwt hij steeds: "Ik pretendeer echt niet dat ik alles van jeugdcriminaliteit weet, en dat ik over allerlei dingen die ermee te ma ken hebben concrete, duidelijke din gen kan zeggen. Ik kan alleen maar praten over wat ik zelf kan constate ren in de praktijk voor zover ik daarmee in aanraking kom". Uit die praktijk is hem één ding in elk geval niet duidelijk bebleken: "Ik merk niet veel van een stijgende criminaliteit onder de jeugd. Het aantal kinderen dat onder toezicht van "Pro Juventute" gesteld wordt, is naar mijn idee niet groter gewor den. Ook hier waarschuwt Van Eik ech ter dat men aan zijn waarschuwing niet al te bindende conclusies mag verbinden: „Men gaat tegenwoordig minder snel over tot strafrechterlijke ondertoezichtstelling. Wanneer kin deren naar ons toegestuurd worden, of wanneer men ouders aanraadt om eens met ons te komen praten, is niet zozeer de zwaarte van het mis drijf dat ze gepleegd hebben van be lang, als wel het feit dat men de in druk heeft dat een kind hulp nodig heeft. Een «aar cijfers ter illustra tie: ik heb het toezicht over onge veer 30 pupillen. Daarvan is de helft echter niet onder mijn hoede geko men omdat zij met politie en rechter in aanraking zijn geweest, maar ge woon met iemand (bijvoorbeeld een gezinsvoogd) van oordeel was dat be geleiding gewenst was". Compensatie Van Eik mag dan voorzichtig zijn met het verbinden van conclusies aan wat hij in de praktijk meemaakt, dat neemt niet weg dat het voor hem geen twijfel lijdt: ..Wanneer een kind over de stafrechtelijke schreel gaat, is één van de belangrijkste oor zaken meestal dat er problemen zijn binnen het gezin waaruit het kind komt. In veel gevallen zoeken kinde ren in het samen „op avontuur gaan' een compensatie voor een estoord gezinsleven. In een groep zoeken ze de geborgenheid, die ze thuis niet vinden. Oorzaken van een gestoord gezins leven? Vaak echtscheidingen, of voortdurende wrijvingen tussen ou ders. Ook in veel gevallen wrijvingen tussen diverse gezinsleden, die bij voorbeeld ontstaan wanneer 'n moe der of een vader zeer sterk aan één bepaald kind hangt. Problemen in het gezinsleven kuninen zich ook voordoen, wanneer ouders zelf vroe ger ook met moeilijkheden te kampen hebben gehad. Een duidelijke bron van inspan ningen wordt ook gevormd door het veranderen van waarden en normen. Veel ouders weten tegenwoordig niet meer zo goed raad met him kinderen Ze moeten aan allerlei nieuwe zaken wennen. Als een kind bijvoorbeeld van huis wegloopt wordt het tegen woordig opgevangen door alternatie ve organisaties, die het kind onder brengen, soms zelfs zonder dat de ouders weten waar. Ik zeg niet dat ik tegen deze a lternatieve Instellin gen ben. maar voor ouders is hel wel nieuw, is het wennen. Van Eik onderschrijft niet de me ning van zowel de Leidse kinderpo litie als Verhaar, dat de toenemende welvaart en een hiermee gepaard gaande groei van het materialisme 'n belangrijke oorzaak van Jeugdcri minaliteit zijn. „Het gaat me te ver om dat te beweren. Naar mijn idee is dat een ondergeschikte factor. Al is het natuurlijk wel zo, dat goederen vaak voor het grijpen liggen, en dat in een steeds groter wordende sa menleving het idee: „Dit is van me neer x of van meneer y" wat ver vaagt, Maar de kern van het probleem, mee, dat blijft naar mijn idee het bestaan van spanningen in het ge- Van Eik onderkent daarnaast spe ciaal in Leiden echter nog wel enke le zaken, die het in de hand werken dat jonge mensen over de schreef gaan. "Naar wat ik hoor en zie is de Leidse situatie wel erg moeilijk. Leiden is een industriestad van het eerste uur. Dat heeft vroeger na tuurlijk een enorm aantal mensen opgeleverd dat uitgebuit is. Daar van plukken we nu nog steeds de wrange vruchten. Dan is er het feit dat de mogelijk heden voor preventief werk in Lei den beslist niet groot genoeb zdjn. Goed, er is een Release, er is een MOB, maar deze instellingen heb ben beide hun eigen drempel. In an dere steden bestaan goed uitgeruste bureaus "voor kind en gezin" waar men veel makkelijker binnenloopt om advies te vragen. Ook de grote werkloosheid in Leiden kan wellicht een oorzaak zijn. Het is denkbaar, dat er in een gezin spanningen ontstaan als vader zijn rol als kostwinner niet kan ver vui le, een als hij daardoor het idee heeft dat hij tekort schiet. Maar ook dan heb Je eigenlijk weer te maken met een gezinsleven waarin zich problemen voordoen. Daar blijft het meestal om draaiien. Niet voor niets bemoeien wij ons niet, zoals vroe- V erlo vingsringen De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure Uw Juwelier v. tl. WATER Haarlemmerstraat 181. ger, meer uitsluitend met het kind maar richten wij onze belangstel ling op het hele gezin". Uren Ze zijn er in dit lange verhaal al lemaal wat bekaaid afgekomen, d< Leidse kinderpolitie, Verhaar Van Eik. Allemaal hebben ze heel veel meer te vertellen dan eei krantepagina kan bevatten. "Als j over het probleem jeugdcriminali teit en over alles wat daarmee sa menhangt gaat praten, kun je i doorgaan" hebben ze alle drie ge zegd. En uren hebben ze te weinij Want allemaal hebben ze het op hui eigen terrein, vanuit hun eigen ge zichtshoek, razend druk met jeugdcriminaliteit. Ook al is i volgens twee van de drie niet gro ter geworden. ADVERTENTIE SMOKKELKAAS OF VAKANTIEKAAS? Dat douanebeambten wel eens voor rare ontdekkingen komen te staan werd deze week weer eens bewezen. Een verdacht laag op de wielen liggende wagen werd gesommeei'd de bagageruimte te openen. Achterin bleek zich een grote hoeveelheid kaas te bevinden.Dat is mijn vakan tie-voorraad leads uit het vuistjewas de verklaring van de bestuurder. Hij werd niet geloofd. (NZB-foto)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2