erckx verslaat ïoetemelk met *root verschil Zijl/LGB-dames gepromoveerd Skiffeur Bruyn geklopt JUDITH SALOME IN MOEILIJKHEDEN Lclitervolgingsduel in Olympisch Stadion Lugdunum - Ajax B Driemaal draw voor cricketteam Ajax nJDAG 3 AUGUSTUS 1973 AMSTERDAM Het fenomeen Eddy Merckx heeft na al zijn successen op de weg ook bewezen dat hij fantastisch goed op baan vooruitkomt. Tijdens het internationale 'lergala, gisteravond in het Olympisch Stadion 10.000 toeschouwers) versloeg hij in ach ter vol gi n gsr i t over 5 km op vernietigende wijze de Nederlandse wegkampioen d Zoetemelk. ADVERTENTIE 's Werelds beste wielrenner finishte in de zeer snelle tijd van 6.10.7 en bleef daarmee slechts 1,7 seconde bo ven hét baanrecord van 6.09.0. Dit record werd in 1959 door de Frans man Roger Rivière gevestigd. Zoete melk noteerde 6.26.4. Merckx. die Zoetemelk bijna had ingehaald, was zelf zeer verbaasd over zijn prestatie en wist niet dat hij zo dicht bij het baanrecord was geweesit. Het was de eerste officiële baanwedstrijd van Merckx op een cement ba an. Hij vond deze wedstrijd een goede voorbereiding voor de we reldkampioenschappen. Dat hij zelf niet meer op de baan rijdt is simpel. „Ik heb te veel werk op de weg en Verrassing dus geen tijd voor de baan". Hij beloofde wel iets te zullen gaan doen om de baansport uit de huidige impasse te halen. Aan het eind van zijn loopbaan, zo zei hij, zal ik iets aan de baansport gaan doen. „Want ook daar ligt een broodwinning voor een coureur". Joop Zoetemelk stond ver verwij derd va.n Merckx en de opdringende pers na afloop van de wedstrijd. De man van de goede tijdritten in de Tour de France vond dat deze strijd bepaald niet was meegevallen. .Dit is heel wat anders dan cols bedwingen, zoals ik in de afgelopen tijd steeds heb moeten doen", zo zei hij. Joop Zoetemelk )orwegen 4-0 'en IJsland fKJAVIK Het Noorse voet tal heeft gisteravond in Reyk- met 4—0 (10) gewonnen van ld. Het was een kwalificatie- rijd voor het wereldkampioen voetbal. Noorwegen en IJsland ïgedeeld in dezelfde groep (3) ederland en België, doelpunten werden gemaakt Sunde (40e min.), Lund (56e), son (80e) en Johannessen (87e). aren 6.000 toeschouwers. stand in groep 3 is nu: Peter cle Jong (BS Leiden naar Moskou BEIDEN BS Leiden-speler Pe ter de Jong is een van de basket ballers, die op 13 augustus naar Moskou vertrekken om daar deel te nemen aan de Universiade. Behalve de basketballers gaan er ook atle ten en waterpoloërs mee. In de bas- ketbalploeg zijn naast Peter de Jong ondermeer oud Bona Starsspelers Pieter van Tuyll, Paul Ruyssenaars eii Jaap Maassen opgesteld. De ploeg wordt gecompleteerd door Charis Si- deris, Jan Dekker, Walter Ombre, Ton Nederhoed, Toon van Helfteren, Hu- go Harrewijn, Harry Kip en Arend- Jan Julius. Het meespelen van de Levi's-spelers (Ombre, Kip en Har rewijn) is nog onzeker. Zij versche nen tot nu toe, evenals Jaap Maas sen nog niet op de centrale trainin gen. Volgende week verblijft de ploeg in Brussel, waar een trainingskamp zal worden opgeslagen en waar een vijftal wedstrijden zal worden ge speeld. Wielrennen De Spanjaard Do mingo Perarena heeft gisteren de tweede étappe van de vijfdaagse ronde van Mallorca gewonnen. Twee de werd zijn landgenoot Pesanrojona; de Nederlander Kuipers werd vijfde. Tijdens de sprintwedstrijden voor professionals deed zich een kleine sensatie voor. In de vierde rit won Klaas Balk van Nederlands kampioen Leijn Loevesyn. Balks tijd over de laatste 200 meter was 12.7 seconden. De uiteindelijke overwinning was voor de Belg Robert van Lancker met een totaal van 3 punten. Tweede werd Balk, derde Loevesijn. De Nederlandse achtervolgings- ploeg (amateurs) toonde zich duide lijk beter voorbereid dan de Belgi sche. De Nederlanders Dekker, Nieu- wenhuis, Ponsteen en Schuiten won nen de „interland" in de goede tijd van 4.35.0 minuten. De Belgen had den voor de 4 kilometer 12.6 secon den meer nodig. Bezoekt zaterdag a.s. de wedstrijd Aanvang 16.30 uur. Terrein aan de OEGSTGEESTERWEG. LEIDEN Het dames-waterpolo- team van De Zijl/LGB is gepromo- Langkruis op 1000 m tijdrit in Spanje AMSTERDAM <ANP> De Ne derlandse sprintkampioen bij de amateurs Rini Langkruis zal b« de D« Y}?et favoriet omdat de Be- veerd naar de landelijke tweede klas se. De Leidse dames wonnen gister avond met maar liefst 50 van het Beverwykse KZC. Topscoorster werd Ria Koolhaas met drie treffers. In het eerste partje zorgde zij er met Ans v. d. Geest voor dat De Zijl/LGB al snel een 20 voorsprong kreeg. In het tweede en derde partje voerde zij de score op tot 40 en in het laatste partje was het Jolanda v. d. Maarel, die er 50 van maakte. Eerder had De Zijl/LGB in de pro motiecompetitie met 53 gewonnen van SZC. KZC startte gisteravond in verwij kse formatie eerder met 8—1 Eddy Merckxdie in het achtervolgingsduel met Joop Zoete melk bijna het baanrecord van Rivière verbeterde. wereldkampioenschappen in San Se bastiaan waarschijnlijk ook de 1000 van szc hac* gewonnen, m tijdrit moeten rijden. Volgens het voorlopige schema van de wereld- kampioenschappen staat de 1000 m samen met de kwalificaties voor de achtervolging voor de eerste dag, woensdag 22 augustus, op het pro gramma. Herman Ponsteen, de 1000- m-kampioen, zal op de achtervolging starten, waardoor Langkruis, tweede in het nationaal kampioenschap, ook de tijdrit moet meepakken. Langkruis is daarmee niet echt ge lukkig. ..De sprint is voor mij de hoofdzaak. Je kunt je voorbereiding niet op twee nummers richten. Ik zou liever hebben dat Ponsteen de tijdrit deed, maar als het niet anders kan. dan zal ik wel moeten". Damesploeg van Rusland zwakker sterdam wel wereldkampioen Theo Verschueren als winnaar, maar het was 'toch een onbevredigend slot van twee zeer boeiende ritten. De bijna tienduizend toeschouwers zagen van begin tot het einde een flonkerend gevecht 'tussen de drie groten: Piet de Wit, veel beter achter de zware motoren dan achter lichte „brom mers" waarmee men rijdt tijdens het schueren. De tweede rit, nu over de dubbele afstand (40 km), wisselden Stam en Verschueren geregeld aan kop, totdat Stam door pech zijn gunstige positie kwijt raakte. Theo Verschueren belaagde daarna een T ennis-interland BORGHOLM Op de tweede dag WARSCHAU Het is mogelijk dat de machtige Sowjet-Unie niet de fi nale zal bereiken van het Europese toernooi om de Europese atletiekbe- ker, omdat drie zeer sterke vrouwe lijke deelneemers niet op tijd in War schau zijn aangekomen om deel te nemen aan de halve finale, die mor gen aan de orde is. Het zijn de wereldrecordhoudster kogelstoten Nadlezjda Tsjichowa, de 800-meter loopster Njela Sabaite en de vérspringster Kapitolina Lotowa. Zy zullen nu door jongere collega's van de tennis-interlandwedstrijd worden vervangen. tegen Zweden, welke wordt gehou- maal koploper De Wit, voordat den in Borgholm, hebben de Neder- Marin us Langkruis leverde het wereldkampioenschap en Theo Verschueren. Stam triomfeerde in de eerste race overtuigende bewijs dat hij echt de sterkste amateursprinter is van Ne derland. In trwee ritten zegevierde hij gedecideerd over Gerrie Pens, die hem tot deze revanche had uitge daagd na de finale om het nationale kampioenschap vorige week in Utrecht. Fens was toen van mening dat Langkruis hem door een onre glementaire hanedling had verslagen. de slotfase iedere toeschouwer overeind had gebracht, met slechts anderhalve meter voorsprong op Ver- hij het pakkende spektakelstuk van een puike wieleravond in de laatste meters van de tweede manche in zijn Cees Stam voordeel besliste. In het eindklassement werd Stam tweede voor Piet de Wit, die zich re vancheerde voor zijn zeer matige op treden in het Nederlandse kampioen schap van woensdagmiddag. landse dames een voorsprong geno men van 64. Zij wonnen drie van de vier enkelspelen. Uitslagen: Marie WikstedtNelle- mieke Brouwer 6—4, 6—1; Margareta StrandibergElly Appel 26, 36; Isabella Larsson—Nora Lautenslager 26, 26; Ingrid BentzerMarijke Schaar 36, 62, 4—6. Gezien de enorme prestaties van Polen en Bulgarije zou de Sowjet- Unie thans voor het eerst in de ge schiedenis niet de finale kunnen ha len, die plaatsvindt op 7 september te Edinburgh in Schotland. De grote favorieten zijn de Sowjet Unie, Polen en Bulgarije, maar ook Oostenrijk, Finland en Zweden, in die volgorde, zijn tot nu toe uitste kend voor de dag gekomen. Staye; rs Door domme pech van zijn gang maker Joop Stakenburg verspeelde Cees Stam zijn kans op de eerste plaats in de Grote Prijs van Am sterdam voor prof stayers. Met nog dertig ronden te rijden in de tweede manche haperde de motor van Sta kenburg. Het ritme van Stam was verbroken, hoewel hij binnen de toe gestane drie ronden weer achter de motor zat (van reservegangmaker Kees Ruiter). Door de pech va«n Stam kreeg de Grote Prijs van Am- In Engeland 4 3 10 7 4 2 0 2 4 2 110 3 4 0 0 4 0 10— 0 8—42 9— 0 0—16 JEN Het Nijmeegse NEC in een oefenwedstrijd in Em met 50 gewonnen van de der- ssei1' Emmerschans. Voor NEC afgelopen week drie wedstrijden LEIDEN Een op papier niet zo hand dat alleen J. A. de Jongh 32 tot sterk cricketteam van Ajax heeft de een redelijke score wist te komen. untten: Blijderveen, Hoevenberg Mar ij nissen en Kamps, star heeft in Velsen een vriend- ipelijke wedstrijd tegen het Dundee United met 21 ge ien. Bij de rust leidde Telstar met door een doelpunten van Willam, de 21ste minuut scoorde.Dun- wam in de 75ste minuut via D. h op gelijke hoogte uit een straf - Stout bezorgde Telstar zes ten voor tijd de winst. indstilte op sselmeer igens windstilte heeft de wed- Ueiding zich genoodzaakt gezien ierde wedstrijd voor het open rlandse zeilkampioenschap inde dat op het IJsselmeer voor imblik wordt gehouden, af te ge- L vijf races hebben de Joegosla- ie zeilers Majic en Gudelj nog Is de leiding in de strijd om het Idkampioenschap in de cadet- se. Op het bijna windstille Veerse finishten Majic en Gudelj in de de race als vijfde, maar herstel- zich met een fraaie overwinning e vijfde wedstrijd, tslag 4e race: 1. Barrow/Grimes 2. Winter/Goemans (Bel); 3. Leeuwen/van Leeuwen (Ned), race: 1. Majic/Gudelj2. Owen/ 4. Winters/Goemans; 5. Bos/ (Ned). Engeland gespeeld. De duels tegen Mansfield Road CC, AERE en NACC B. Veltman 3 voor_ eindigden alle dn een draw. In de eerste wedstrijd tegen Mans- field Road, werd Ajax naar de wie- re"n. F. A. de Jongih~27, R. Rushe 14 horst, 2 voor 11 en F. A. de Jongh 1 voor 12. In de 2e innings probeerde Ajax zo snel mogelijk runs te sco- haken Roy Dieks heeft in jeugd-wereldkampioensohap in de zitting verloren van Leow uit spore, waardoor hij naar d'e ze- de plaats kets gestuurd. Het openingspaar F. A. de Jongh (16) en H. Steinmetz (7) deed goed werk. Behalve R. Rushe (18) had de rest van de battingside moeite met het graswicket. Ajax 53 all out. Dankzij het voortreffelijke bowlen van F. A. de Jongh (8 voor 18) kwam Mansfield niet verder dan 75 runs .J. A. de Jongh 1 voor 23. Omdat er nog voldoende tijd over was, vroeg cap tain J. A. de Jongh om een tweede innings. Nu waren het B. Veltman (54), J. A. de Jongh (13) en M. Ger- rits (13) die de meeste runs scoor den. Ajax was nu all out voor 113 runs. F. A. de Jongh bowlde weder om zeer sterk (7 voor 19) en samen met J. A. de Jongh en W. Molenaar (resp. 1 voor 31 en 1 voor 14) kregen zij het voor elkaar dat Mansfields score bleef steken op 83 voor 9. Tegen AERE ging Ajax wederom eerst batten. Ajax opeciingsbatsmen scoorden snel. F. A. de Jongh 18 en H. Steinmetz 16. B. Veltman (62 not het totaal zeer snel op en na 2% uur werd er gesloten tone de score 175 voor 8 was. R. Rushe nog een har de 11. AERE moest nu proberen dit totaal in twee uur tijds te passeren. Zij kwam niet verder dan 140 voor 6 F. A. de Jongh 3 voor 31, J. Larfger- horst 1 voor 23 en B. Veltman 2 voor 31 deelden de wickets. Aldus behaal de Ajax de tweede draw tegen een sterke tegenstander. In de wedstrijd tegen de gastheren van Ajax NACC won de captain van Ajax de toss en besloot op het zachte wicket te gaan batten. De bowlers van NACC hadden dermate de over- en B. Veltman 11 zorgden ervoor dat er op 96 voor 9 kon worden gesloten. De voorsprong van Ajax (84 runs) was voor NACC te groot. J. A. de Jongh 5 voor 38 en F. A. de Jongh 2 voor 13 bezorgden Ajax de derde draw in deze tour. A.s. zondag wordt die belangrijke wedstrijd AjaxRood en Wit 2 gespeeld op de Voscuyl. Aanvang 11 uur. AMSTERDAM Na een eerste dag van voorpostengevechten is op de tweede dag van de natio nale roeikampioenschappen op de Bosbaan de vlam in de pan ge slagen: skiffeur Bruyn uitgescha keld en de twee zonder van Ne- reus verslagen in de serie, maar via de herkansing toch in de fi nale. De grootste verrassing was zonder meer de manier, waarop Bruyn door Nelissen van Proteus/ Eretes in de eerste halve finale werd uitgeschakeld. Bruyn, die de laatste dagen wel wat last had van lichte koorts, startte traag. Maar dat deed hij eergisteren in de voorwedstrijd ook. Nelissen nam op de 500 meter een lengte voorsprong om die op de 750 me ter weer kwijt te zijnzo dachten de insiders. Zo gebeurde liet echter niét. De aanval die Bruyn, meestal na 700 meter placht in te zetten, bleef uit. Tot ieders verbazing had Nelissen zijn voorsprong halverwege de race tot twee lengtes uitgebouwd, een gat da't. zo bleek, door Bruyn niet meer te dichten viel. Een zeer te vreden Nelissen eindigde in de tijd van 7.28.36. De tweede halve finaae skif, die tussen Van Enst (Nereus) en Verhulst (Skiadi) werd op schit terende wijze door een zeer vast beraden Van Enst gewonnen. Na de start nam hij direct een lengte voorsprong, die hij niet meer af stond. De snelste tijd van de dag 7.24.12 en de rustige, harde ma nier van roeien, malken dat Van Enst als de grootste kanshebber voor de nationale titel geldt. De strijd tussen Punt (De Laak) en Boeschoten (Nereus), derde halve finale skif, leverde niet die spanning op, die er van verwacht Werd. Punt kreeg van zijn tegen stander alle gelegenheid een voor sprong te nemen, hetgeen hij, in een technisch goed ritme, ook deed. Doordat tegenaanvallen van de kant van Boeschoten uitbleven, plaatste Punt zich in een tyd van 7.27.07 als derde voor de fi nale. De finale skif, die morgen wordt verroeid zal dus gaan tus sen Van Enst, Nelissen en Punt. De voorwedstrijden in de twee zonder stuurman, die op dinsdag avond waren gepland, maar uit gesteld werden doordat Telamon zich ter elfder ure terugtrok, wa ren vam goed niveau. Nereus, Willem III en Asopos. in de eerste voorwedstrijd, gaven elkaar goed partij, totdat Nereus Willem m na 750 meter moest laten gaan. Op pijnlijke wyze werden Luynenburg en Bosch (Nereus) overklast door de supe rieur roeiende Benecke en Steen- kist van Willem III. Met een tijd van 7.03.35 bleven de laatsten ruim vijf lengtes voor op Nereus en Asopos. De tweede voorwedstrijd gaf volop spanning te zien. Nautilus (Krijgsman en Vervoort) en Ne reus 3 voerden ruim 1000 meter het veld aan vóór een soepel draaiend duo Kolk en Hoek van Proteus/ Eretes. Na 1250 meter schroefde Probeus het baantempo iets op, mengde zich in de strijd, met ge volg dat Nautilus het bijltje erbij neer moest leggen. Een zeer span nende eindrace tussen Proteus en Nereus 3 ontbrandde, waarbij Proteus/Eretes aan het langste eind trok. Hun tijd: 7.10.19. Als afsluiting van de avond kre gen Asopos, Nereus 1, Nautilus en Nereus 3 nogmaals een kans zich in de finale te plaatsen. Van start af lieten Luynenburg en Bosch er geen twijfel over bestaan dat zij nog geducht zullen meetellen. On bedreigd voeren zij op de over winning af. Vanavond wordt het zwaardere geschut in stelling gebracht: de elite-achten. In de eerste voor wedstrijd start de tweede-jaars acht van Njord, die gecoached wordt door Frans van Rood. Van Dorp, Vree, Van Doorn, Toxopeus, Roorda, Ter Heege, Van Overvest, Diericks en stuurman Dezentje moeten het opnemen tegen het sterke Aegir (onlangs tweede in Duisburg) en de elite-acht van Nereus (o.a. met Luynenburg en Bosch). Alle combinatieploegen starten in de tweede voorwedstrijd, die met bijzonder veel spaaining tege moet wordt gezien. De combina ties zijn: Argo met Laga, Dudok van Heel en Asopos (ongestuurde vier) en Nereus/Triiton. Deze laat ste combinatie wordt hoog aange slagen. Kloosterman, Bon en Ree- sink, uit de Mexico-acht. met Brummelmam (Tritoai) zijn hier de ervaren oudgedienden. De win naars plaatsen zich direct voor de finale, terwijl de resterende vier ploegen, vanavond nog, in de her kansing uitkomen voor de reste rende finaleplaats. Louk Sanders verslaat Wouter Fok in "Open Leidse" LEIDEN De vijfde dag van de "Open Leidse tenniskampioenschap pen" bracht ondanks de hitte veel en goed tennis. Bij de heren in A zaten we op de, net ais voorafgaande dagen goed gevulde tribune, te kijken naai- een partij tennis tussen de als vierde geplaatste Rolf Thung en Nico Welschen. In de eerste set maakte Thung, die zijn ritme niet kon vinden, te veel fouten en verloor de set kans loos met 61. In de tweede set wa ren de rollen omgedraaid en leek Sport De sportcommissie van de KNAC heeft de Nederlandse rally crosser Harry de Rooy hangende een nader onderzoek, voorlopig geschorst. Dit naar aanleiding van onsportief rijden tijdens een wedstrijd in het Belgische Opgrimbie. Thung over zijn inzinking heen: 60. In het begin van de derde reeks kwam Welschen sterk terug. Hij kwam met 30 voor te staan, maar de linkshandige Thung bracht mede dank zij zijn geweldige reach de stand op 33. Nog eenmaal kwam Wel schen terug, maar hij moest toch de eer aan Thung laten, die op zijn twee de matchpoint de partij in zijn voor deel besliste. (64) In de twee uur durende strijd tus sen de uit Oegstgeest afkomstige Louk Sanders en de Leidenaar Wouter Fok trok Sanders, dank zij de vele fou ten van Fok in de derde set aan het langste eind, 63, 46, 62. Hans Adama van Scheltema, die dinsdag en woensdag in een geweldige Strijd met Piet Veentjes gewikkeld was, speelde gisteren zijn partij tegen de Popey-speler Richard Kasten een stuk minder. Kasten zegevierde dan ook viij gemakkelijk in twee sets: 6—3, 6—2. Judith Salomé. eerste geplaatst in de A-afdeling bij de dames kwam gisteren tweemaal op de baan. De linkshandige Judith schoof 's mid dags zonder enig pardon mej. P. van Bergen met 6—1. 61 opzij, 's Avonds in de wedstrijd tegen mevr. A. Ybe- ma-Lepoutre. eens de mixed-partner van Tom Okker, liep het allemaal veel minder glad. Evenals op het eni ge weken geleden gehouden toernooi in Bilthoven had Judith het gisteren erg moeilijk tegen de geroutineerde en zeer slagvaste Anja. Judith verloor de eerste set met 64. In de tweede set leken de problemen voor haar haast onoverkomelijk. Anja kwam op eigen service voor met 54. 65 en 76, maar steeds slaagde Judith er in om in deze zenuwslopende fase van de strijd de stand recht te trekken. Op 76 kreeg Anja nog twee match points maar de vaak meer dan een minuut durende ralleys waren voor de gespannen Anja te veel. In deze game, die tien minuten duurde ont spon zich een enorm boeiend base line duel daar geen van beide dames durfden aan te vallen. Tenslotte won Judith deze set met 97. Dit alles was te veel voor Anja Ybema en zij moest toestaan dat Judith Salomé ook de derde set en daarmee de party won. <4—6, 9—7, 6—3) By de heren in B viel de eerste verrassing te noteren. De als derde geplaatste R. Blommendaai was niet in staat zyn zegereeks voort te zetten en moest in R. Castelein zyn meer dere erkennen, 36. 64, 75. De als eerste geplaatste Bram Madera bleek te sterk voor de Leidse arts Harry Meyer, 6—3, 6—4. HANSO PAGANO Judith Salomé

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13