Portugezen willen gebied •oncl Tete litroeien' )ud-minister Witte veen ^ordt directeur van IMF 'Exclusieve rol van man voor klas is voorbij' de Drie doden bij frontale botsing Ik had geen tijd meer om meikin huis te halen. En kijk nou eens:'n glas Elk! Spaanse missionarissen in ons land: ÏSDAG 1 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND PAGINA 7 j^Op één dag 25 mille gestolen in binnenstad AMSTERDAM Op het poli tiebureau Singel, dat een groot deel van Amsterdams binnenstad bestrijkt, zijn gisteren aangiften gedaan van zakken- en tassenroi ler ij en en diefstallen uit auto's, hotels en woningen waarbij in to taal ruim 25.000 gulden is ver dwenen. De 68-jarige Zweed J. A. J. rerd door twee meisjes, die bij zijn woning aanbelden en om wa ter vroegen, van een geldkistje met papier en geld ter waarde van 11.500 gulden afgeholpen, El- desr namen dieven na inbraak in een woonboot eenzelfde bedrag aan waardepapieren en geld mee. Verder noteerde bureau singel 6 diefstallen uit auto's, drie diefstal len in hotels en woningen en 9 tassen- en zakkenrollerijen in trams en op straat. Er werden gemiddeld bedragen van ruim 300 gulden gestolen. egtransport mislukt: kwart miljoen schade VLAARDINGEN De reis van een zwaar transport met twee machines voor het persen van autovelgen van Vlaardingen naar Turijn is gisteravond reeds twee kilometer na het vertrek abrupt ten einde gekomen. Omdat het zwaartepunt te hoog lag vielen de machines bij het nemen van een bocht van de truck. De schade loopt tegen de kwart miljoen gul den. De ravage was groot. Het duur de enkele uren voordat de rij baan weer voor het verkeer was vrijgemaakt. De velgen persma chines waren vervaardigd door machinefabriek Fontijne in Vlaardingen. De machines gaan terug naar de fabriek, om te on derzoeken of ze nog te herstellen zijn. Boomgaard doodgespoten door onbekende GELDERMALSEN Voor de derde maal in drie jaar zijn dui zend vruchtbomen van de fruitte ler A. Uittenbogaard door vergif tiging aan het afsterven. Onbekenden hebben de bomen met een vergif bespoten, nadat dat vorig Jaar ook al een keer gebeurd was. De eerste keer was het de heer Uittenbogaard zelf die zijn bomen vergiftigde, maar ook toen waren het onbekenden die in de tankwagen van- de fruit teler een veel sterker gif hadden gedaan dan er in zat. Ondanks het feit dat de politie met speurhonden naar de dader(s) heeft gezocht, zijn ze nog steeds onbekend. Nep-roepiaV van zending in beslag genomen ALKMAAR Honderden nage maakt Indonesische roepia's zijn door de politie op de postkantoren in Purmerend en Westzaan in be slag genomen. De valsemunters, leden van de hervormde zendings commissies Edam, kregen een pro ces-verbaal. De zendingsactie werd gevoerd onder het motto: „Hier een duizend roepiabiljet voor u, wat doet u voor de zending in Indo nesië?" De politie gelooft graag ter goeder trouw is gehandeld, maar vindt dat de biljetten wat de kleur en afmetingen betreft al te echt ziijn uitgevallen. Vliegtuigbom opgegraven door toeristen WESTERSCHOUWEN In t Zeeuwse Haamstede op Schouwen- Duiveland heeft de bommenoprui- mingsdienst van de luchtmacht 'n bom tot ontploffing gebracht van een in 1945 in de duinen neerge storte Amerikaanse bommenwer per. Het toestel was praktisch he lemaal door het zand bedolven, maar toeristen hadden het op zoek naar souveniers gedeeltelijk uitgegraven. De politie waar schuwde daarop de luchtmacht die bij het opruimen van het wrak op de vliegtuigbom stuitte. De monteren bleek onmogelijk, zodat men het ding liet ontploffen. De restanten van het toestel zijn met vrachtwagens afgevoerd naar de basis Gilze-Rijen. Werkgroep onderwijsopleiding vertelde gisteren op Schiphol •Jarige Pater Julio Moure die fe|§Jaar lang in de Portugese kolo- leeft gewerkt. Samen met pater ente Berenguer zijn zij in Ne- tweedaags verblijf tnodiging van Pax Christi en de riandse commissie Justitia et het Angola Comité en het Cen- beheer beraad religieuzen. Vincente, die slachtoffers ie aanslagen op de dorpen heeft eegd zei, dat de favoriete mar- ithode van de Portugese mili- op dit moment is het wakker van de gevangenen. "Een van e drie wekéh gevangen had ge had in drie weken niet gesla- staan. Een ander kwam met zeventien messteken. Ook lij op zijn geslachtsdelen gesla- 1 ïen ander had een gezwollen li- n door een bewerking met sleu- »wl Bij kon zich pas na vijf dagen bewegen", aldus pater Vincente. beide paters hebben aangebo- worden de auto's aangevallen. Om deze weg vrij te houden willen de Portugezen alle bewoners in het ge bied in concentratiekampen onder brengen. Maar wat zij in werkelijk heid al hebben gedaan en nog van plan zijn is het uitroeien van de bevolking. Iedereen wist daar van de ournalisten naar de dorpen te moordpartijen. Om de vervoersmo- de bevolking dooi gelijkheden veilig te stellen werden irtugezen was vermoord. "Elke alist die een reportage wil ma- b noet vergezeld worden door een de Portugese geheime t. Een journalist die zich ook Portugese autoriteiten in 'h4iding had gesteld maar er des- ,r ïks alleen op uit trok is drie da- ater het land uit gezet", aldus enkele leden van de Tweede Kamer. iCHIPHOL „Ik weet dat er in Moecoemboera in vier htpartijen tenminste 120 mensen zijn vermoord. Dit ft men kunnen vaststellen. Het juiste aantal ligt echter ;er. Er zijn na de actie van de Portugese militairen vier anse missionarissen gevangen genomen. Twee van hen, paters Martin en Alfonso zitten al anderhalf jaar ge- gen". "De geheime dienst weet dat ik in het omstreden gebied werk en dat ik het erg goed ken. Ik ben een keer op gepakt in het oerwoud. Er zijn brie ven onderschept waarin onze van on ze aanwezigheid in het gebied mel ding werd gemaakt". Beide missionarissen waren van van mening dat de Portugezen de de bedoeling hebben om het gehele gebied rond tete uit te roeien."Op 18 km van de stand loopt een van de belangrijkstevevoorradingswegen. Deze weg is voor de guerrillas een mikpunt om overvallen op de vracht auto's te plegen. "Het aureool van de alwetende meester is verdwenen. De exclusie ve rol van de man voor de klas, zo als die vroeger kon worden opge merkt, raakt uitgespeeld". Twee overwegingen uit de deze week gepubliceerde samenvatting van ideëen die in de afgelopen Ja ren door de werkgroep onderwij zersopleiding zijn geopperd en wer den gebundeld tot een uitgebreid ad vies voor herstructurering van de pe dagogische academie. Alvorens in te gaan op de nieuwe opzet van de onderwijzersopleiding, heeft de werkgroep, die is samenge steld uit een groot aantal ambtena ren en andere deskundigen uit krin gen van het basisonderwijs en peda gogische academies, een beeld ge schetst van "de nieuwe onderwij- "Hij zal", aldus de werkgroep", open moeten staan voor kritiek van anderen op zijn werkopvattingen en meer dan voorheen moeten erken nen dat hij zijn taak alleen in sa menwerking met zijn collega's kan vervullen". De werkgroep consta teert dat in de opleiding het accent op de training van sociale vaardig heden gelegd zal moeten worden. Volgens de werkgroep is het boven dien overduidelijk dat niet langer van onderwijzers mag worden ver wacht dat zij in een zeer groot aan tal vakken zullen uitblinken. De werkgroep pleit voor een toenemend optreden van groepsonderwijzers, met bepaalde deskundigheden voor onderwijs in de hogere leerjaren, vooral ook om de kinderen alvast te wennen aan het verschijnsel van de vakonderwijzer bij het voortgezet onderwijs. In steeds wiss i vakonderwij zers bij het ba. .erwijs ziet de werkgroep geen heil, omdat in zo'n opzet niet wordt voldaan aan de be hoefte aan geborgenheid en veilig heid bij het Jonge kind. Dat de on derwijzer niet langer van alle mark ten thuis behoeft te zijn betekent voor de opleiding dat de student aan de pedagogische academie enke le vakken kan laten rusten, uitgaan- zijn eigen interesse en aan- Alle ijn hoofd was kapot en hij kon lonnes geschieden moet in militaire ko- desondanks De Spaanse missionarissen Julio Moure (links) en Vincente Berenguer, tijdens een persconferentie na hun aankomst in Nederland. Beide paters hebben geruime tijd in Mozambique gewerkt en heb ben gegevens verstrekt voor het rapport-Hastings. bejaarden, vrouwen en kinderen ge dood. Niet alleen de terroristen. De militairen hebben zich bedronken van vreugde, omdat zij Afrikanen had den afgemaakt", vertelde pater Vin cente. den. De bestuurder van het busje werdenniet levensge vaarlijk gewond, Als een moderne Don Quichote, zij het zonder bediende maar wel met diens ezel, is de voormalige straatzanger en nachtclubeige naar Kees Manders gisteren op het Rembrandtsplein te Amster dam ten strijde getrokken "tegen de ezel die op het plein de schil derkunst wil weren". Gewapend met de verzamelde A msterdamse politieverordenin gen en met een ezeltje aan de lijn protesteerde Manders tegen de verordeningen, die niet alleen het exposeren van schilderijen op lerlei belangstellingstypen terug te straat verbieden (ook al ge- vinden. Bezorgd is de werkgroep schiedt dat voor een charitatief over het geringe aantal academie- doel), maar ook het neerzetten studenten met belangstelling voor van een schildersezel voor het wis- en natuurkunde. Met het oog op vervaardigen van een schilderij. de modernisering van reken- en wis- Zijn ezeltje was dan ook uitgerust kunde-onderwljs zou een groot aan- met twee borden van een sand- een bijrijder tal Jonge onderwijzers met interesse wichman, waarop de vraag te le- io+ de exacte vakken welkom zijn. zen viel: ..Welke ezel verbiedt de schildersezel?" leg. De werkgroep wil geen verandering brengen in de toelatingseisen voor pedagogische academies 'diploma vwo, havo of acte van bekwaamheid als kleuterleidster, in de hoop in de opleiding en later op school ADVERTENTIE Julio. beide paters zijn zelf ook onder- d. Pater Vincente is na vijf da- zijn verhoord op beschuldi- in recrutering voor de guer- beweging, de Frelimo, uitgewe- Zij hopen ook een onderhoud te heb ben met een functionaris van ont wikkelingssamenwerking. Morgen ontmoeten de beide missionarissen in Utrecht kardinaal Alfrink. Zij rei zen na hun verblijf in Nederland naar België, Duitsland en Engeland. pater Julio spra- Zuidelijk-Fevoland zijn gistermid- Den Haag met dag de 55-jarige echtgenote van bur gemeester J. K. Aschoff van Terneu- zen, diens 13-jarige zoon Rijk en de heer A. P. F. Bytelaar uit Santpoort op slag gedood. De burgemeester en zijn 8-jarig dochtertje Jeanette zijn zwaar gewond in het ziekenhuis op genomen. Het meisje verkeert in le- een personenbusje, dat uit de rich ting Muiderberg kwam, naar de lin kerweghelft uitweek om een op de rijbaan stilstaande personen auto te passeren. Het busje reed frontaal op de tegemoetkomende personenauto van het burgemeesterechtpaar, dat met zijn twee kinderen en de heer Bytelaar uit Santpoort uit de rich ting Biddinghuizen aan kwam rij- EN HAAG (Reuter /ANP) Dr. H. J. Witte veen, oud-minister Financiën in het kabinet-De Jong, is in Washington benoemd directeur van het Internationale Monetair Fonds. Hij zal per r|iptember de Fransman Pierre Paul Schweitzer opvolgen, die dan fonds verlaat. Amerikaanse minister van Fi- ën, George Sohultz, maakte vo- aar september bekend dat de ligde Staten de 61-jarige eitzer niet zouden steunen bij «ging voor de derde maal als - iging director' benoemd te wor- Schweitzer had zich in 1971 bij merikanen onbemind gemaakt zich uit te spreken vóór een de- tde van de dollar. Enige maan- ater werd in december 1971 de inderdaad met 8,57 procent ge lieerd. irop besloot de leiding van het een andere topman te zoeken, de post kwamen ook in aan- ng onder andere de directeur de Nederlandse Bank, prof. J. de president van de Deense ale Bank Hoffmeijer en de Brit- nister van Financiën Callaghan. Witteveen is minister van Fi- ën geweest in de kabinetten m en De Jong. Op het ogen- hij lid van de Eerste Kamer de VVD. Zijn overige functies [commissaris en adviseur van de W-groep, commissaris van de Bank der Bondsspaarbanken, advise rend lid van de raad van bestuur van Unilever, commissaris van Zanen en Verstoep, lid van de High Level Trade Groep OECD, lid van het curatorium van de Teldersstichting en vice-presi dent van de Internationale Soefi-be_ weging. De heer Witteveen zal, bij benoe ming tot managing director van het IMF zijn Nederlandse functies moe ten neerleggen. Eerdere internatio nale functies van dr. Witteveen wa ren Governor van de Internationale bank voor herstel en ontwikkeling en gouverneur van de Europese inves teringsbank. Reeds in zijn studietijd had de heer Witteveen grote belangstelling voor econometrie en voor economische po litiek. Prof. Tinbergen nodigde hem na de bevrijding van Nederland uit, mee te werken aan de opbouw van het Centraal Planbureau. Prof. Tin bergen was ook zijn promotor in 1947, toen hy tot doctor in de eco nomie promoveerde aan de Neder landse Hogeschool in Rotterdam op de dissertatie "loonhoogte en werk gelegenheid!", Vanaf 1948 was hij hoogleraar aan de NEH. Maakte ik zélf even.Twee volle eetlepels Elk door een glas koel water roeren en klaar. Misschien is Elk ook iets voor u. Want ook bij u zal de melk wel eens onverwacht óp zijn. Ot bedorven. Of is de koel kast te klein om alle melk in te bewaren voor 't weekend. Dan zijn zo'n paar pakken Elk in de keukenkast èrg handig (ze blijven daar maandenlang vers). Elk is ook bijzonder geschikt om in koffie of thee te strooien. En te gebruiken in alle gerechten, waarvoor anders melk nodig is, zoals pudding, vla enz. Een pak Elk is goed voor ruim 2 liter magere melk. Die nog gezond is óók: bijna geen vet, maar véél eiwitten. En zuiver van smaak. (Elk is gemaakt van pure melk, zonder toevoegingen.) En snel klaar ook, lost direct op, zonder te klonteren. Hebt al een pak in huis? Elk komt iedereen mmm... is goed voor..t Dr. H. Jt Witteveen

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7