JlindlScllC twcchuudisfhcid' ruimtewandeling van Haldeman en Witte Huis Aasgieren op Duitse autowegen slaan geld uit andermans pech Vliegtuig bij landing verongelukt: 89 doden IRAN IN PLAATS VAN CANADA Arresta ties in Rhodesie Commissie m een veil gelopen Zcltcrdd^ 00ï*St0 Verkeerde man in Noorwegen vermoord BUITENLAND WOENSDAG 1 AUGUSTUS IJT* Vy HOUSTON De bemanning van tomaterlaal voorzien. Die hebber (Van onze correspondent) WASHINGTON De Watergatecommissie van de Senaat is gisteren in een blijkbaar zorgvuldig door het Witte Huis opgezette val gelopen, toen de senatoren ex-topassistent Bob Haldeman gelastten om verslag uit te brengen over de inhoud van de twee geluidsbanden die hij op verzoek van president Nixon had afgeluisterd. Voorzitter Sam Ervin viel woedend uit dat het er de schijn van had dat Haldeman en zijn advocaten onder één hoedje speelden met de juristen van het Witte Huis en Ervin noemde Haldemans getuigenis over de geluidsbanden vervalste bewijzen" die in een strafrechtelijke zaak nooit als 4 bewijzen zouden worden geaccepteerd. Op het moment dat Haldeman wilde getuigen over de inhoud van bandopnamen uit het Witte Huis, produceerde zijn bejaarde maar vin nige advocaat John Wilson 'n brief van een van de huidige Witte-Huis- advocaten, Fred Buzhardt. waarin deze namens het Witte Huis verklaar de dat het Haldeman vrij stond om te vertellen wat er op bijeenkom sten met de president, waar hij zelf bij aanwezig was, gezegd was. Het was hem echter niet toegestaan door de president, op grond van het princi pe van de gescheiden machten, om iets te zeggen over de inhoud van gesprekken tussen Dean en Nixon, waarbij Haldeman niet aanwezig was geweest, maar die hij had kunnen beluisteren bij het doorspelen van de banden. De brief van Buzhardt liet de mo gelijkheid echter open dat Haldeman door de senatoren van de Watergate commissie gedwongen zou kunnen worden om alles te vertellen en dat is wat de commissie in een vertoon van strijdbaarheid tegen de presi dent dan ook te haastig deed: OSLO De Noorse politie is vol gens een bericht van de Noorse radio tot de overtuiging gekomen dat van de moord in Lillehammer de ver keerde man het slachtoffer is gewor- den Zit heeft de Arabier opgespoord beiaöot niets të" maken të'hebbèn met de instructies van de president omdat de commissie altijd al van x mening is geweest dat de president De met nader aangeduide Arabier, verplicht is de geluidsbanden te die de 30-jarige Achmed Bouchiki overieggen De senatoren deden daarmee ech- ontmoette en sprak op dezelfde dag waarop deze op straat in Lilleham mer werd doodgeschoten, werd door Interpol opgespoord „ergens in Eu ropa". Politiekringen heben volgens de radio gezegd dat de Arabier waar- s hijnlijk lid is van de organisatie Zwarte September. Zij hebben niets W willen loslaten over hun gesprek met tk de man. h< De Noorse politie heeft gisteren een lijst gepubliceerd met de namen van elf mensen die in verband met Te laait de moord worden gezocht. Er zijn al u-i zes mensen twee af mannen aangehouden. ter kennelijk precies waarop het Witte Huis had gehoopt, want het resultaat van Haldemans volledige weergave van de inhoud van de ge luidsbanden was, dat hij daarmee uiteraard ook Nixons interpretatie ervan weergaf. En die interpretatie was dat de banden alleen maar bewe zen dat de president niets had gewe ten van de inbraak in het kantoor van de Democraten en onschuldig was aan de doofpot-campagne. Voorzitter Sam Ervin, zijn wenk brauwen fronsend als tot leven geko men komma's en uitroeptekens, ont lokte aan Haldemans advocaat de mededeling dat het de afgelopen zon dag was geweest dat hij (Wilson) een bezoek had gebracht aan de Witte- Huisadvocaten, en dat toen tot de ge volgde procedure werd besloten. „Dat is een heel onregelmatige gang van zaken, zei Ervin. ,,Je zou ver wachten dat het Witte Huls zich niet zou bedienen van de advocaat van een van de getuigen, en zelf hier ver schenen was, of de commissie recht streeks een brief had geschreven om te voorkomen dat een getuige in 6trijd met de opdracht van de presi-' dent iets zou verklaren". Ervin had voor deze gang van za ken een nieuwe term: .Juridische tweehandigheid". Afzetten Inmiddels is in het Huis van Af gevaardigden voor het eerst een of ficiële motie ingediend om president Nixon af te zetten. De motie werd ingediend door de roomskatholieke priester en Democraat Robert Dri- nan van Massachusetts, niet op grond van het Watergateschandaal, maar op basis van de toegegeven fei ten dat president Nixon in het ge heim 14 maanden lang bombarde menten op Cambodja liet uitvoeren, op valse voorwendselen daarvoor fondsen van het Congres vroeg, ter wijl hij in officiële verklaringen voor het Amerikaanse volk voorhield dat Washington de neutraliteit van Cambodja volledig respecteerde. De motie, die meteen bij het Huis van Afgevaardigden aanhangig gemaakt had kunnen worden, werd echter voorgelegd aan de commissie voor Ju ridische aangelegenheden om te be palen of en wanneer het ter discus sie zouworden ingesteld. De commis sie heeft zich in het verleden weinig enthousiast getoond over kwesties 'n eventuele afzettingsprocedure betref fende. Drinan wees er echter op dat vol gens de laatste opiniepeilingen een kwart van de Amerikaanse bevolking van mening was dat als een afzet tingsprocedure op gang gebracht zou moeten worden, het Congres daarom de verplichting had naar deze stem men te luisteren. ADVERTENTIE hebben al de Skylab zal pas zaterdag aanstaan- duizenden zonnefoto's genomen, de de op het program staande ruim- sinds de lancering van de Skylab. tewandeling maken. Deze belangrij- De ruimtewandeling duurt vijf ke operatie stond aanvankelijk voor Vrijdag neemt de bemanning dinsdag geboekt maar moest wor- rustdag, den opgeschort in verband met het De ruimtevaarders gaan vandaag feit dat de drie astronauten veel kijken of de kruisspin Arabella last hadden van ruimteziekte. Dit aan haar web begonnen is. Lukt het heeft de NASA bekendgemaakt. Volgens de laatste berichten is de gezondheidstoestand van de drie as tronauten duidelijk aan de beterende hand. Het voornaamste doel van de ruim tewandeling zaterdag is een nieuw hitteschild rond het ruimtestation aan te brengen. Het oorspronkelijke hitteschild was bij de lancering van Skylab op 14 mei weggeslagen waardoor de temperaturen in het station de eerste dagen tot tropische hoogten opliepen. Verder zulen ze de telescoopcamera's van nieuw fo bieken vol gens Garriott hun richtingszin kwijt te zijn. In volle vaart zwommen zij in kleine kringetjes rond. Met de zes woestijnmuizen en de zwerm mug gen hebben de ruimtevaarders geen contact. Het automatische systeem dat de reacties van deze dieren op gewichtloosheid moet meten heeft begeven. De lijst vermeldt onder di ke Oostenrijker, twee Westduitsers, drie ve Fransen en een Brit. be De Noorse autoriteiten hebben een vorzoek van Israël: om twee Israëli sche arrestanten vrij te laten, afge- wezen. Ook weigerde Noorwegen een Israëlische afgezant, Meir Rosen, tot de Israëli's toe te laten. Iloogterecord MOSKOU Een straalgevechts- vliegtuig van de Sowjetrussische luchtmacht van het type MIG-23 heeft een nieuw hoogtecord geves tigd door te stijgen tot 36/240 meter hoogte, aldus een bericht in de Rus sische pers. Te laat realiseerde de zich gisteren tijdens het verhoor dat het deze versie van de gesprekken niet kon weerleggen, omdat men zelf niet de beschikking had over de banden, en dat het ook betekende, dat andere getuigen in een nadelige positie werden geplaatst omdat zij zelf geen toegang hadden tot de ban den. John Dean zou bijvoorbeeld aan de hand van de geluidsbanden heb ben kunnen aantonen, dat zijn inter pretatie de Juiste was. Een ander en belangrijker punt van de overhaaste sen a atscomm issi ebe - slissing is dat, wanneer het hoogge rechtshof zou besluiten dat president Nixon inderdaad het recht heeft de banden te weigeren, de door Hal deman gepresenteerde interpretatie van de opnamen de enige officieel vastgelegde weergave is van twee ge sprekken die min of meer centraal staan in het bewijs van Nixons schuld of onschuld. Kapitein Mark Phillips, de verloofde van de Engelse prinsen Anne, verlaat het gerechtsgebouw in Salisbury (Engeland) nadat hij werd vrijgesproken van de beschuldiging dat hij gevaarlijk zou hebben gereden. Hij was in april betrokken bij een verkeersongeluk. SAIGON AP' Iran heeft erin toegestemd de plaats van Canada in te nemen in de internationale com missie van toezicht op het bestand in Vietnam, aldus hebben officiële zegslieden vandaag in Saigon be kend gemaakt. Hongerramp afgewend ABIDJAN, IVOORKUST (AP) Functionarissen van de Verenigde Naties hebben gisteren verklaard, dat het dreigende gevaar voor een hon gersnood als een gevolg van de grote droogte in West-Afrika, waarbij ge vreesd werd dat grote aantallen men sen zouden omkomen van de hon ger, nu grotendeels is afgewend. De functionarissen zeiden echter dat de hulpverlening aan de landen die met hongersnood werden be dreigd toch tot oktober moet worden voortgezet op het huidige niveau om een ramp te voorkomen. Een „grootscheepse luchtbrug" is niet noodzakelijk, zei Trevor Page, de man die de leiding heeft bij 't or ganiseren van de hulpverlening door de organisatie voor voedsel en land bouw van de Verenigde Naties de FAO. Vietcong in Parijs is verzocht in te stemmen met de keuze van Iran opvolger van Canada. De Verenigde Staten en Zuid-Vietnam zouden Iran reeds hebben aanvaard. Het op 27 januari in Parijs g< ten Vietnam-akkoord bepaald dat alle vier ondertekenaars van het ak koord de vervanging van leden de commissie van toezicht moeten goedkeuren. Evenals Canada kan Iran worden beschouwd als een bondgenoot de Verenigde State.n. De commissie is vanaf het begin van haar werk ernstig gehinderd, j met name door ideologische geschil- len tussen Canada en Indonesië L enerzijds en Polen en Hongarije an derzijds. Het Vietnam-akkoord be paalt dat de commissie moet ken op basis van unanimiteit. Nadat Canada zich had terugge- troken was er vrijwel een einde ge- komer aan de activiteiten van ADVERTENTIE maak meer gebruik van onze uitgebreide service BOSTON (AP) Een DC9 van de Amerikaanse luohtvaartmaatschap pij Delta Airlines is gisteren op de landingsbaan van de internationale luchthaven Logan bij Boston in een dikke mist neergestort. Er waren 89 personen aan boord, onder wie vyf bemanningsleden. Zij zijn allen om het leven gekomen. Een van hen was zwaar gewond en is later in een ziekenhuis overleden. Een oggetuige vertelde dat het twee motorige toestel ongeveer 300 meter van het water op een landingsbaan, die uitsteekt in de haven van Boston, was neergestort. De politie van de staat Massachu setts vermoedt dat het vliegtuig bij het naderen van de luchthaven een dijk heeft geraakt. Een woordvoerder van de politie vertelde dat de een meter hoge dijk een gat vertoonde, hetgeen erop wijst dat hij is ge raakt door hot landingsgestel van de DC9. lijken van de slachtoffers verspreid over de landingsbaan. Het vliegtuig zou uiteen zijn gevallen toen het de landingsbaan raakte. Volgens ooggetuigen waren na het ongeluk alleen het roer, de stabili sator, de twee motoren en twee stuk ken vleugel nog in takt. Het ongelijk gebeurde in de buurt van de plaats waar in oktober 1960 een vliegtuig van Eastern Airlines in de haven van Boston stortte. Hierbij kwamen 62 personen om het leven. Slechts 10 personen overleefden het ongeluk. Het vliegveld Logan is in grootste achtste luchthaven ter wereld. Het is de tweede Amerikaanse luchthaven voor het overzeese luchtvaartverkeer. De veiligheidscommissie van de na tionale vervoersraad heeft een team van 10 man naar de plaats van het ongeluk gestuurd om een onderzoek in te stellen. UT S* Draai het licht maar aan. Een lamp uit de.De Lichthal' mag gezien worden. 'De Lichthal' HAARLEMMERSTRAAT 293. LEIDEN tegenover de Overdekte. „Autobaangieren" noemt men ze in West-Duitsland, of ook wel "sleep- haaien" of "weghyena's". Ze stro pen de grote autowegen af, op zoek naar slachtoffers die met pech of met aanrljdingsschade langs de kant staan. Hun enige doel is: zo veel mogelijk munt slaan uit ander mans ontreddering van het ogen blik. Hun „hulp" kost geld, veel geld. En in gevallen van schade ko men de slachtoffers pas veel later tot de ontdekking dat hun verzeke ring echt niet bereid is die nodeloos opgejaagde kosten te dekken. Daarom, al is het vakantieseizoen alweer een eind op streek, geven wij hier thans toch nog deze drin gende waarschuwing tegen die „gie ren" van d eautobanen. Wie weet besparen wij er nog heel wat late vakantiegangers nare ervaringen mee. Van tijd tot tijd worden toeristen gewaarschuwd tegen de activiteiten van particuliere sleepdiensten langs de West-Duitse autobanen. Althans, de algemene tip wordt gegeven: le den van de ANWB kunnen bij pech altijd maar het beste vragen naar hulp van de ADAC-Strassenwacht (wegenwacht). Het Duitse consumentenblad Test, bracht onlangs onthullende gegevens: De „gieren van de autobanen" zijn bijna altijd eerder bij de ge strande automobilist om hun „hulp" aan te bieden, dan de ADAC, of de bij de ADAC aangesloten en op vaste tarieven werkende sleepdien sten. Dat kan doordat de „gieren" in hun speelwagens dag en nacht meeluisteren naar de politieradio. In één op elke tien gevallen aanrij dingsgevallen op de autobanen zien de „gieren" kans de gestrande automobilisten zo ver te krijgen, dat zij met hun in zee gaan. Doordat de „gieren" onder één hoedje spelen met dubieuze garages en autoverhuurders, brengen zij jaarlijks voor 150 miljoen mark aan nodeloze extra kosten bij de afwik keling van autoschaden teweeg. Ten koste van de automobilisten die zich lieten „helpen". Want de ver zekeringen hebben er vanzelfspre kend geen zin in meer te vergoeden dan nodig is. Op de loer Geen vermindering Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren alle pogingen om tot vermindering van Amerikaanse troepen in Europa en andere delen van de wereld te komen verworpen. De stemverhouding was 242 tegen 163. Er zijn honderden en nog eens honderden van die „autobaangieren" en ze liggen in elke hoek van het land op de loer. West-Duitsland telt 4500 autosleep-ondernemingen Daarvan werken er 1700 voor d° ADAC. en 400 zijn er georganiseerd in de betrouwbare slepersbond. Blij ven er dus 2400 over. Daarbij zijn er, die voor regionale automobiel clubs werken, en die dus ook wel te vertrouwen zijn. Doch onder dit restant van een paar duizen zitter ook de enige honderden voormalige leden die een paar Jaar geleden we gens hun onbetrouwbaarheid uit de slepersbond zijn gegooid Op z'n minst genomen kan men in deze groep moeilijkheden tegenko men over het sleeploon. Vraag daarom bij pech, via de praatpaal langs de autobanen, al tijd om de hulp van een ADAC. sleepdienst. En Iaat u de naam noemen van de sleepgarage die naar u toegestuurd zal worden. „Strassendienst im Auftrag des ADAC" moet er op de sleepwagen staan. Het sleeploon van een ADAC-dienst ligt momenteel tussen de 45 en 55 mark per twintig kilo meter die de sleper voor u onder weg is. Let goed op of de opgegeven naam klopt, of het ADAC-opschrift op de sleepwagen staat, en of men u een billijk sleeptarief kan opgeven voor dat het karwei begint, als de „red dende" wagen eenmaal is gearri veerd. Want het kan zijn dat het de redder nog helemaal niet is, maar een „gier" die u net iets eer der ontdekte. Overdonderen Laat u ook niet overdonderen met verhalen dat uw wagen vanwege de verkeersveiligheid onmiddelijk moet worden weggesleept. Zolang de poli tie dat niet komt zeggen, en de auto aan de kant staat, hebt u met niemand iets te maken Hoe nadelig de afrekening met de verzekering voor u kan aflopen, als u niet heel erg argwanend bent, wanneer u met schade langs een autobaan staat, blijkt uit een relaas dat wij vonden in het blad Imago van de AGO-verzekeringen: Iemand met alleen een w.a.-verze kering was in Duitsland aangereden door een Duitser die alle schuld aan het ongeval had. De verzeke ring van de Duitser moest dus aan de Nederlander diens schade ver goeden. Toch vroeg de verzekerde aan zijn eigen maatschappij in Nederland of die hem niet eens konden vertellen wat de papleren die hij kreeg, alle maal betekenden. Daar was bijvoorbeeld een brief bij van een Duitse advocaat, die hem liet weten dat hij bezig was zijn zaken voor hem te behartigen. Maar de Nederlander had bij zijn weten nooit een Duitse advocaat in- Samen met zijn verzekeringsmaat schappij ontdekte hij wat men met hem had uitgehaald. Hij was na de aanrijding wegge sleept naar een garage. Daar was ijlings een expert komen opdraven, die de schade had getaxeerd. Dat bedrag was enige malen hoger dan de Nederlander zelf had gedacht. Maar ja. Verhuur Vervolgens had men hem de weg gewezen naar een autoverhuurbe drijf, waar hij voor de tijd die de reparatie zou vergen een wagen kon huren, want dat zou toch ook door de verzekering worden vergoed. Hij moest op allerlei papieren zijn handtekening zetten en alles kwam voor elkaar Zijn verzekering kon hem slechts voorspellen dat de verzekeraar in Duitsland, waar hij nu zijn geld van tegoed had, dit alles nooit he lemaal zou vergoeden. Want natuurlijk had de garage de reparatie veel langer laten duren dan nodig was, om het verhuur-be- drijf weer meer te laten verdienen. Bovendien had de auto een opknap beurt gehad, die niets met de scha de te maken had. En om dit alles via de verzekering te innen, had men de Nederlander meteen ook maar een process-volmacht laten tekenen. Vandaar die advocaat waar hij niet om had gevraagd. Hij was het argeloze slachtoffer ge worden van een team van „gieren" dat bestond uit de sleepdienst, de reparatiegarage, de taxateur, het verhuurbedrijf en (vermoedelijk ook) de advocaat. Bezwaar verworpen Bondskan selier Brandt heeft gisteren een overwinning behaald aangaande zijn verdrag tot het op normale voet brengen van de betrekkingen met de D.D.R. De zeven rechters van 't opperste gerechtshof in Karlsruhe hebben met algemene stemmen een bezwaar van de regering van de deelstaat Beieren verworpen, dat het verdrag zou leiden tot de definitieve scheiding tussen de twee Duitslanden en dus in strijd met de grondwet van de bondsrepubliek. SALISBURY (RTR) De Rhode- sische regering van premier Ian Smith heeft zes topfunktionarissen jr gearresteerd van de Afrikaanse natio. nale raad (ANC) in zijn land. Dit u heeft de leider van de ANC, bisschap oc Abel Moezorewa. in Salisbury be kendgemaakt. De ANC heeft zich altijd fel ver- m zet tegen de onderdrukking van de in zwarte meerderheid van de bevolking er door het blanke minderheidsbewind Onder de gearresteerden bevinden r~ zich het plaatsvervangend hoofd van de ANC, en de secretaris. De arres- W taties die de laatste paar dagen H plaatsvonden zijn door de ANC „met afschuw, ontzetting en afkeer" j ontvangen en bisschop Moezorewa heeft de autoriteiten uitgedaagd de functionarissen onmiddellijk voor de rechter te brengen. Een regeringswoordvoerder zei dat 1 „een aantal personen" is gearresteerd op grond van regelingen inzake de 1 noodtoestand maar hij weigerde ver- der commentaar te geven. Bisschop Moezorewa had twee we ken geleden voor het eerst een offi- p cieel gesprek met premier Smith Hij noemde het onderhoud, dat vijf kwartier duurde, toen een grote voor- qe uitgang voor het volk van Rhodesië, blank en zwart.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4