Vereenzaming: een studentenprobleem 'De raad mag huurverhoging niet slikken I Nieuw wegdek voor De Sitterlaan en Kanaalweg BONT 1 ZOMER PRUZEN wé Vragen van Waal over bouwen door 'Ons Doel' [Lezers schrijven Bulthuis 3 dagen voordeel. WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1973 Studentenpastor drs. Van Breukelen: nu veel gecom pliceerder. LEIDEN "Een deel van de tudenten in het eerste jaar redt het liet. Kan gewoon het elven niet Er is niemand op hun kamer- je geweest. Ze vereenzamen. On- lanks alle gezelligheid bij de ver- migingen". Studentenpastor drs. H. van Breu- ;elen wordt veelvuldig geconfron- eerd met studenten die er geen gat in zien. Hij ziet de problemen ond het student-zijn groter worden. (Hij krijgt studenten op bezoek die i volstrekt isolement zijn be laud. Door 1 Wim Wirtz Foto's ajn Holvast De student van nu studeert aan 'n universiteit waar te weinig ruimte a docenten zijn om de jaarlijkse sormloop van nieuwelingen op een «lelijke manier te verwerken. Hij eweegt ach in een overbevolkte ijenkorf waar strenge selecties [ïoeten worden toegepast. En hij iet de werkloosheid onder academi- i toenemen. Er is een poel van on- ekerheden waarin de student wordt eacht zijn studie te voltooien. Tl VAN EG MOND BREESTRAAT INTERNATIONALE BONTMODE Van Breukelen: "Zo'n Jangen komt hier en z'n hele wereld stoet in elkaar. Ik 6tel het maar even in het algemeen. Want wat gebeurt er? Hij is achttien Jaar, heeft z'n middelbare schooldiploma in z'n zak ^n gaat dan studeren. Op dat moment krijgt hij twee geweldige shocks. In de eerste plaats gaat hij op kamers wonen: voor 't eerst van z'n leven is hij niet meer thuis. In de tweede plaats heeft hij op school een keus gemaakt. Een ideële keus. Hij denkt: ik wil arts worden. Dan komt hij hier en dan blijkt die stu die heel anders te zijn. Dan is het een droge, saaie studie". Het bureau van Studentendecanen aan de Doezastraat krijgt jaarlijks zo'n 6000 studenten op bezoek, die met moeilijkheden kampen. Elk Jaar komen er 500 bij. In publika- ties wordt de stijging van het aantal zelfmoorden onder studenten gretig gehanteerd om aan te tonen dat de student vereenzaamt. Groei Het studentenbestand in ons land heeft een gigantische groei onder gaan. Cijfers: 1955 30.000, 1960 40.000 1970 60.000 en nu ruim 100.000. Van uit Den Haag is die groei niet zo enthousiast begeleid en de middelen toewijzing aan universiteiten en ho gescholen was dan ook schamel. Studentendecaan inr. R. van Dui nen: "Er is te weinig ruimte. En als je een grote groep in een kleine ruimte plaatst, dan leidt dat tot frustratie". Van Breukelen: „Toen ik hier kwam, in '64, waren er in Leiden zo'n 8.000 studenten. De menselijke verhoudingen waren toen duidelijk. Als iemand arts wilde worden, dan wist hij precies wat hem te wachten stond. Er was meer zekerheid. Nu is het allemaal veel gecompliceerder. De student heeft die onzekerheid van: heb ik er later wel wat aan. Als hij afgestudeerd is zal hij niet meer djject een topfunctie kunnen krijgen. Hij is aangewezen op het midden niveau. En voor verschillende vak- Bodemonderzoek in binnenstad LEIDEN In verband met een bodemonderzoek in de Leidse bin nenstad zal het westelijk gedeelte van het Rapenbrug twee dagen worden afgesloten. Het bodemonderzoek gaat vooraf aan de komende restauratiewerk zaamheden aan de walmuren van enkele grachten. De uitkomsten van dit onderzoek zijn onder meer van belang voor de aanpak van het eigenlijke restaura tiewerk. Aan de hand van de gegevens over de samenstelling van de bodem, het grondwaterpeil e.d. kan men o.m. de lengte van de heipalen uitrekenen of de plaats bepalen van de 6talen schot ten, die straks ten behoeve van het werk langs de walkanten dienen te worden aangebracht. Dinsdagochtend a.s. begint men op de Morssingel hoek Stationsweg. Op woensdag en donderdag a.s. worden er grondboringen verricht langs de Oude Singel. Eerst op het gedeelte tussen de Korte Mare en de Volmodengracht en vervolgens op vrij dag ft.s. tussen de Lange Zandstraat en de Oostdwarsgracht. Op dinsdag middag a.s. start de aannemer met de sonderingen langs de westzijde van het Rapenburg tussen het Noordein de eti de Universiteit. In verband met dit karwei dat twee dagen in be slag neemt zal dit deel van het Rapenburg overdag worden afgeslo ten voor alle verkeer. Bewoners, leve ranciers en ander bestemmingsverkeer zullen 1 echter worden doorgelaten. Tenslotte zal naar wordt verwacht op donderdag en vrijdag a.s. de Nieu we Rijn tussen Hoogstraat een Har- testeeg worden gesondeerd. Hier vindt geen afsluiting plaats. ken is er zelfs geen plaats meer". Mondiger Van Duinen: „In de studentenwe reld is een heroriëntatie gaande. De student is zich tegenwoordig meer bewust van zijn sociale en economi sche positie. Hij is mondiger gewor den. Hij zet zich af tegen zijn ou ders; hij wil af van z'n afhankelijk heid". Van Breukelen: „Dat is geestelij ke eenzaamheid. De student kijkt naar z'n ouders. En hij denkt: moet Je nou zien. Een rotbaantje en een huwelijk. Ik zal het zo beslist niet doen. Ze doorzien het leven dat hun ouders leiden en ze vinden dat dat niet gekopieerd moet worden. Maar tegelijkertijd willen ze him ouders be schermen. En dan komen er conflic ten. Als ze tegen de ouders vertellen dat ze hun studie willen opgeven, en als ze gaan hokken omdat ze niets voor een huwelijk voelen. Op die ma nier zetten ze zich af". „Als de student gaat studeren heeft hij nog geen levensvisie. Daar moet hij naar zoeken. Hij is op een leef tijd gekomen dat hij naar een meisje gaat zoeken of een homofiele partner (onderschat dat niet). Dat gaat dan een tijdje goed en dan is het opeens mis. Dat moet hij dan verwerken, in z'n eentje. Ze komen hier uit huilen. Je praat met ze. Er wordt een zelfmoordpoging gedaan. En dan denk Je: ik heb gefaald. Radicalisering Aan het begin van hun studie wor den de aankomende studenten keurig opgevangen en wegwijs gemaakt in het doolhof van de universitaire ge meenschap. Maar daarna staan ze er alleen voor. Ze kunnen principiële bedenkingen hebben tegen gezellig heidsverenigingen, die niettemin hun uiterste best doen om de student aan een dreigend isolement te ont trekken. Van Duinen: „De gezellig heidsverenigingen gingen uit van de student zoals hij vroeger was. Maar de student is veranderd. Er is 'n gro. te behoefte aan sociale betrokkenheid. We hebben een sterke radicalisering gehad. Er is nu de neiging om zich alleen te richten op de sociale en economische aspecten. In plaats van op de gezelligheid. En waar dan de gezelligheidsvereni gingen in zullen uitmonden, vraag ik me af". "Het grootste probleem waarmee wij hier op het bureau worden ge confronteerd is dacht ik wel de rela tie van de student tot de ouders. Hij is van z'n ouders afhankelijk (55 pro cent red.). Hij heeft te maken met wetten die verouderd zijn. Zoals de kinderbijslagwet. Dat zijn uitgangs punten die achterlopen bij de maat schappelijke groei". den, krijgt dan ook een negatief antwoord. Van Breukelen: "Dat is een abstracte vraag. Nee. die proble men zijn iets wat wezenlijk bij de groei hoort. Politiek "De universiteit wordt nog vaak gezien als iets dat geisoleerd staat ten opzichte van de maatschappij Maar dat is niet meer zo. Er wordt vanuit de maatschappij steeds die per geprikt in de universitaire ge meenschap Daarom kun Je bijvoor beeld hier in Leiden de positie van de student niet loszien van de ontwik kelingen in de gemeente zelf. Als Leiden verpaupert en dat valt toch moeilijk te ontkennen dan komt ook de student daarmee in aanraking". Van Breukelen: "Als je al deze pro blemen plaatst in een maatschappe lijk kader, dan zijn het politieke za ken. En daar hou ik mij buiten. Voor ons is het echter duidelijk waar de problemen liggen. En daarom zitten we te springen om een betere wel zijnszorg in de universiteit". Jaren geleden werkten pastores, artsen, decanen, psychiaters, en psy chologen samen om de studenten een zo goed mogelijk welzijnspakket te bieden. Om persoonlijke en strikt za kelijke redenen ging die samenwer king tegen de grond. Maar wordt nu geïnstitutionaliseerd. Er komt een verplichte welzijnsclub. Een wel- zijnsclub die hard nodig is. Want de problemen zijn talrijk. En de oorza ken zijn niet vanaf de basis weg te nemen. De vraag of die problemen niet voorkomen hadden kunnen wor- JVeer gewonde bij aanrijding Oegs tgees te vweg LEIDEN Na een aanrijding op de Oegstgeesterweg (de derde keer de afgelopen week) is een 27-Jarige wielrijder met een sleutelbeenbreuk naar het Diaconessenziekenhuis ge bracht. Een automobilist, die richting sta tion reed, wilde linksaf slaan en ver leende geen voorrang aan de fietser die vanaf de Warmonderweg kwam aanrijden. "Er zijn genoeg studenten die niet in het bezit zijn van een auto" aldus de repliek van de Officier van justitie bij de Haagse politierechter vanwege de klacht welke een 31-ja- rige geoloog uit Leiden had over de eis van de Officier, tot negen maan den intrekken van het rijbewijs naast d'e twee weken gevangenisstraf. Dat kwam vanwege het feit, dat ver dachte onder invloed van drank ver kerend, zijn auto had bestuurd. Hij reageerde aanvankelijk niet op het stopteken, dat de politie hem had ge geven. Verdachte verklaarde liever een geldboete te hebben, doch de rechter voelde daar niets voor. Verdachte opperde eveneens, dat bij gevangenisstraf, de mogelijk heid tot verkrijgen van een rijksbe trekking niet meer aanwezig is doch dat werd door de rechter tegenge sproken. "Wel voor diefstal of andere feiten, maar niet voor hetgeen nu ten las te is gelegd", deelde hij mee. Het vonnis werd dan ook twee weken ge vangenisstraf en zes maanden in trekking van het rijbewijs. VEBO-LEIDEN LEIDEN De Jaarlijkse VEBO- tentoonstelling van fok. en mestvee en van zuivel wordt woensdag 15 au gustus in de Groenoordhal gehouden. Vebo-voorzitter ir. P. P. J. Buck zal 's ochtends om tien uur de tentoon stelling openen. LEIDEN Met de reconstructie van de De Sitterlaan, waarover de meningen bij de toekomstige indeling van deze weg zeer verdeeld waren, is thans een aanvang gemaakt. B. en W hebben, alvorens opdracht te geven tot de werkzaamheden, de vele wen sen en meningen, die er leefden on der de bewoners nauwkeurig afgewo gen en bij het ontwerpen van de plannen rekening gehouden met de adviezen van de verschillende raads commissies. Het nieuwe wegdek zal wat betreft het profiel aansluiten op dat van de Burggravenlaan. Het trottoir aan weerszijden behoudt dezelfde breedte. Er komt een parkeerstrook met klin kerverharding van 1.75 m breed en een geasfalteerde rijbaan van 5.25 meter. Voor de middenberm, die meter breed wordt zoekt men nog naar een geschikte boombeplanting Alle bestaande „doorsteken" in de weg blijven gehandhaafd. Het gehele werk, dat een uitgave vergt van ongeveer f 300.000,- za' over circa drie maanden voltooid zijn. Men rekent respectievelijk 6 we ken voor de noord- en 6 weken voor de zuidzijde van de weg. De asfalte ring van de weg geschiedt in drie etappes en wel achtereenvolgens de gedeelten tussen de Lorentzkade en de Van 't Hoffstraat, tussen de Van 't Hoffstraat en de Van der Waals straat en tenslotte tussen de Van der Waalsstraat en de Lammenschans- weg. Het rechter deel van de weg (gezien vanaf de Burggravenlaan) is thans voor het verkeer uit de rich ting Burggravenlaan afgesloten. Verkeer uit de richting Lammen- schansweg blijft tijdens het gehele werk mogelijk over één der rijba- De doorsteken worden zo lang mo gelijk bereikbaar gehouden. De bus sen van de N.Z.H. komend vanaf de Burggravenlaan worden omgeleid via de Lorentzkade (waar twee haltes komen) en de Zeemanlaan waar ook een halte komt. De halte van lijn 49 op de Lammenschansweg blijft ge handhaafd. Tijdens de uitvoering van het werk zullen de autobezitters tij delijk moeten uitzien naar een an dere plaats om te parkeren. Met het asfalteren van de Kanaal- weg (Nieuwe Vaart) zal maandag een begin worden gemaakt. Het ver keer zal ook hier met pnige belemme ring doorgang kunnen vinden. Ter plaatse zal het verkeer uit beide rich tingen beurtelings vrije doorgang worden verleend door personeel' var de Provinciale Waterstaat. De wegen, die uitkomen op de Kanaalweg, zoal.s Melchior Treublaan en Lorentzkafe kunnen mogelijk afhankelijk van de uit te voeren werkzaamheden ge blokkeerd zijn. Dit zal echter tijdig worden aangegeven. ADVERTENTIE LEIDEN PvdA-raadslid Waal heeft schriftelijke vragen aan B. en W. van Leiden gericht over de bouw van huizen op grond van de gemeen te door de woningbouwvereniging 'Ons Doel'. Waal zegt, dat hij in de Merenwijk heeet gezien dat deze wo ningbouwvereniging op grond die vol- dig eigendom van de gemeen te is, eengezinswoningen aan het bouwen is. Hij merkt op, dat de er varingen die men heeft met het door derden laten bouwen op grond van de gemeente, niet zo best zijn. Erger nog vindt hij, dat men met deze bouw is begonnen zonder eerst goed keuring van de raad te vragen. „Op deze wijze ondermijnt men de positie van de raad als democratisch ge kozen hoogste orgaan van de ge meente", aldus Waal. Het PvdA-raadslid wijst erop, dat de wethouder van stadsontwikkeling op 18 april 1972 aan de commissie stadsontwikkeling heeft beloofd dat er over het ontwerp-bouwplan van „Ons Doel" nadere informatie zou worden gegeven. Die is volgens Waal nooit gekomen. „Ik vind, dat B. en W. voldoende tijd hebben gehad om aan de raad een voorstel te doen tot uitgifte van de betreffendé grond in erfpacht", zo zegt het raadslid. „Het alles is des te merkwaardi ger, omdat er voor gronduitgifte aan het bouwfonds Nationale Nederlan den onlangs wel een spoedvoorstel aan de raad kon worden gedaan, terwijl dit fonds nog geen concrete plannen had. De vragen die Waal stelt zijn: Wanneer heeft „Ons Doel" bouwvergunning aangevraagd, wanneer is deze verleend? Vindt het college het ook niet on juist dat de raad zich niet eerst heeft uitgesproken? Hoe denkt het college ervoor te zorgen dat voorstellen tot gronduit gifte aan bouwers met concrete plan nen althans niet later de raad be reiken dan voorstellen tot uitgifte aan bouwers als Nationale Nederlanden, die nog geen vastomlijnde plannen hebben? Vindt het college ook niet. dat het college door dergelijk optraden inzake het doen van voorstellen tot gronduitgifte de raad feitelijk buiten spel zet? En dat de positie van de raad zo ernstig ondermijnd wordt? HORLOGES De beste Wereldmerken heb ben wij voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma. Jung- hans, Citizen, AWE-Ancre. Voor f 39.50 heeft U bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Beroepingswerk Ned. Hervormde Kerk Beroepen te Zetten-An deistC. Vos te Amersfoort. Aangenomen naar Wijngaarden: G. de Greef, kandidaat te Tricht. Geref. Kerken Beroepen te Oudegu: A. Addis, kan didaat te Engwierum; te 's Graven- zande: A. J. van der Wiel te Zwart sluis. Geref. Gemeenten Oud-geref. Gemeenten in Nederland Aangenomen naar Leersum: E. du Marchie Voorthuysen te Urk. ADVERTENTIE Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens ls. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. In deze krant van maandag 30 Ju- j.l. gaf de heer J. Pen namens de ewoners van het Haagwegkwartier iiting aan zijn verontwaardiging •ver de huurverhogingen van de Ge meentelijke Woningstichting. Deze erontwaardiging is gerechtvaardigd, •ok bij mij zijn de aangekondigde •uurverhogingen zacht gezegd iecht gevallen. Namens mijn fractie heb ik op 13 laart 1972 in de gemeenteraad het oorstel ingediend om: een onderzoek te houden naar mogelijkheden om de woningen Mi de GWS te verbeteren, op basis van dit onderzoek een plan op te stellen om deze woningeD en de wijken te verbeteren (renova tie en rehabilitatie) a^n de Nationale Woningraad ad vies te vragen over de huren die voor de veelal erbarmelijk slechte wonin gen nog gevraagd konden worden en in afwachting van dit advies de huren van de woningen vaai de GWS te bevriezen. Het advies over de huren heeft do gemeenteraad nog niet bereikt; laat staan dat de gemeenteraad een der gelijk advies behandeld heeft. De con clusie moet dan ook zijn: de aan gekondigde huurverhoging is in strijd met het raadsbesluit van 13 maarr 1972. Hoe is het mogelijk dat een zo'n belangrijk besluit van de raad (het hoofd van de gemeente) volkomen wordt genegeerd? Het voorstel van 13 maart 1972 werd maar net aangenomen. Ne gentien raadsleden stemden vóór (PvdA, D'66, PSP, CPN en DS'70); 18 raadsleden stemden tegen .(WD, KVP en Prot. Chr.). De besluiten van de gemeenteraad moeten worden uitgevoerd door de college van B. en W„ het dagelijks bestuur van de raad. Leiden heeft echter als ge volg van de verkiezingsuitslag in 1970 een rechts college van B. en W. (3 VVD, 2 KVP en 2 Prot. Chr.) Dit College moet in Den Haag de raadsbesluiten verdedigen en toelich ten. In dit geval dus een voorstel waar het college van B. en W. tegen was. Ik weet niet hoe krachtig het college van B. en W. (en met name de nieuwe wethouder Ham, die we) hart voor de zaak schijnt te hebben) dit voorstel verdedigd heeft. In een ander geval heeft de raad al eens uitgesproken dat de uitvoering van de besluitvorming door de raad aan gaande de huurharmonisatie niet lo yaal was (15 mei 1972). De aanleiding tot de huurverhogin gen is een brief van de PvdA-staats- secretaris Marcel van Dam geweest. Van Dam is niet brandschoon; zijn brief is op zijn minst onduidelijk. Hij, dringt er bij het College van B. en W. ernstig op aan "de huren te verhogen (de woningcomplexen waarvoor opdracht is gegeven voor een verbeteringsplan vallen hier uitdrukkelijk buiten). Uit de brief van Van Dam blijkt overigens niet dat hij van plan is, de huurverho gingen af te dwingen, indien het college van B. en W. niet op zijn ver zoek ingaat. (Afgezien van de vraag of hij de mogelijkheid heeft dit af te dwingen). De brief van Van Dam is vriendelijker van toon dan die van de brieven van zijn voorganger Udink Misschien is de brief van Van Dam met opzet onduidelijk en voor ver schillende uitleg vatbaar. Enerzijds is hij niet gelukkig met de huidige regelingen en wil hij die veranderen. Anderzijds: van het huidige kabinet maakt ook de KVP deel uit, Van Dam moet dus reke ning houden met de ideeën van de KVP, die met name op het gebied van de huren nogal verschillen van die van de PvdA. Niettemin blijft Van Dams brief ongelukkig. Indien Van Dam en diens ambtenaren be ter op de hoogte waren geweest van de Leidse situatie, zou deze brief niet geschreven zijn. Het is het beste dat aan de staatssecretaris duidelijk wordt gemaakt dat de woningen van de Gemeente Leiden zeer slecht zijn, en daarom volgens de wet niet onder de huurharmonisatie vallen, (tot de informatie die mijn fractie aan de staatssecretaris zal verstrekken, zal ook de brief van de heer J. Pen be horen) Het college van B. en W. heeft de brief van de staatssecretaris aange grepen om de huren van de gemeen tewoningen fors te verhogen (met de botte bijl: er wordt door het col lege van B. en W. zelfs geen poging ondernomen om een onderscheid te maken tussen zeer slechte, slechte en minder slechte woningen). Het college van B. en W., laks als het gaat om zijn plicht om de kwali teit van de woningen te handhaven, heeft zich gehaast om tijdens de va kantie van de gemeenteraad, het raadsbesluit van 13 maart 1973, waar het altijd al tegen was, de nek om te draaien. Hierbij doet het college als of het niet anders kan en er niets aan valt te doen. Een gemeenteraad die zich zelf respecteert, aanvaardt niet dat het dagelijks bestuur een belangrijk raadsbesluit naast zich neerlegt. In middels heb ik samen met mijn frac tiegenoten Ouwerkerk en Verboom aan het college laten weten dat wij niet akkoord gaan met het afwijken van het raadsbesluit van 13 maart 1972; tevens hebben wij het college verzocht de aangekondigde huurver hogingen in afwachting van de dis cussies in de raad op te schorten. C. J. D. WAAL. lid van de PvdA-fractie van de Leidse gemeenteraad. Extra verlaagde prijzen i i i i KARPETTEN, TAFEL KLEDEN, FAUTEUILS twee en drie- ZITSBANKEN. SALONTAFELS EN WANDKASTEN Kom Uw interieur zeer voordelig verfraaien in 3 DAGEN. TOT ZIENS. BULTHUIS INTERIEURVERZORGING ZATERDAG is ook aim showroom Rhijngeester- straatweg 56, Oegstgeest geopend.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3