Haldeman mocht geluidsband mee naar huis nemen Vriendenkring van Nixon vol duistere figuren E Verhalen over manipulaties met mensen en geld fc Commissie verontwaardigd Referendum typeert schijn-democratie Ruimtewandeling weer een etmaal uitgesteld Akkoord in Laos ontkend 140 MILJOEN VOOR SOFTENON SLACHTOFFERS DINSDAG 31 JULI 1973 Voor de eerste maal is de naam van Nixon zij het vaag in verhand gebracht met de georganiseerde misdaad in de Ver enigde Staten. Als onderdeel van de Watergate-affaire, die Nixons volgelingen in het Californische buitenhuis "schrik barend noemen. En het is slechts een van de vele moeilijkheden die aan de presidentiële horizon opdoemen. Er worden vragen gesteld over Nixons nieuwe vriendschap met Frank Fitzsimmons, de welgedane baas van de corrupte, politiek machtige Teamsters (transportar beiders) de grootste vakband van het land. Waarom is Fitzsimmons één van Nixons grootste vriendjes geworden, een gast in het westelijke Witte Huis en medereiziger in een van de presidentiele vliegtuigen? LEIDEN Bestaat er enig verband tussen de kiezerssteun van de Teamsters en de presidentiele tussenkomst ten be hoeve van Fitzsimmons' voorganger James Hoffa, die Juist op tijd voor de verkiezngen uit de gevangenis ontslagen werd danfc»j „presiden tiele clementie". Driemaal had een rechter verzoeken om vrijlating van Hoffa geweigerd. Hoffa zat in de gevangenis omdat hij eichzelf uit het bijna een miljard gulden grote pensioenfonds van de bond had be diend en vervolgens trachtte de Jury bij zijn rechtzaak om te ko pen. De president, zo werd ons verze kerd, had het in zijn studeerkamer te druk met het kijken naar het Watergate-televisiespektakel. Hij i s „geschokt" door de pogingen „hem met vuile zaken in verband te brengen". Hij kan nauwelijks enige geruststelling vinden in de kolom men van de Los Angeles Times, die een serie is begonnen („De bende dringt op") over Nixons verbinte nissen met de Teamsters en die van de Teamsters met de Mafia. Deze campagne wordt met de kracht van een raketaandrijving ge voerd door een vroegere adviseur van ex-minister van Justitie Robert Kennedy, Ediwin Guthman, nu chef van de binnenlandredactie van de Los Angeles Times. Guthman staat als derde op de lijst van vijanden van het Witte Huis. Achter zijn naam staat een aantekening: „Het wordt tijd het hem duidelijk te ma ken". Guthman echter maakt iets duide lijk, gedeeltelijk gebaseerd op uitge lekte gegevens van de Grand Jury die de banden tussen de Teamstesr en de Mafia onderzoekt. Op het -hoogtepunt van de inzame lingscampagne van het Comité tot Herverkiezing van de President (CREEP) bevolen Nixon oude vriend en ex-minister van justitie John Mitchell en de raadsman van het Witte Huis Charles Colson de vrijlating van Hoffa aan. Toen Col son later deel ging uitmaken van een advocatenkantoor, brachten de Teamsters hun juridische zaken (bijna honderdduizend gulden per Jaar) over naar dat kantoor. Een andere oud-president van de Teamsters, Dave Beck, had nog ruim een miljoen gulden belasting schuld. De toenmalige minister van James Hoffa, de corrupte ex-leider van de transportarbeiders bond die gratie van Nixon kreeg. wegliepen uit de Raad voor Lonen en Prijzen uit protest tegen Nixons politiek bleef Fitzsimmons zitten. Een aanklach tegen Fitzsimmons' zoon Richard, een Teamsterautori- teit werd ingetrokken. In San Clemente ontkende woord voerder Ronald Ziegler dat dit alle maal gevolgen waren van een over eenkomst: „Niet waar. Absoluut ab surd". Maar federale onderzoekers zeggen dat ze moeite hebben de werkzaamheden voor de Grand Ju ries zonder tussenkomst uit te voe- Een andere vriend van Nixon die in verband wordt gebracht met .kwa lijke zaken" Js Araholt Smith, hoofd van een zakenimperium dat het grootste deel van Amerika's zuidwesten omvat. Samen hebben ze Nixons verkiezingsoverwinning van 1968 voor de TV bekeken. Smith had ruim tweehonderdduizend dol lar bijgedragen aan die campagne, maar in 1972 kreeg hij zijn bijdrage terug om „belangenconflicten" te vermijden. Nu wordt de 74-Jarige Smith door de Commissie voor Aandelen en Effecten ervan be schuldigd zo'n honderd miljoen gul den te hebben gepikt uit de activa van de US National Bank. een van de grootste in Californië, en een van een enorm conglomeraat met de naam Westgate-Californiia. financiën, John Conalüy, verleend uitstel van betaling en toen Con- nally voorzitter werd van de door CREEP-geinspireerde „Democraten voor Nixon" werd Fitzsimmons vi- ce-voorzitber. Hij bracht de twee miljoen stemmen van de Teamsters mee. En nu beweert een dn Los Angeles gevestigde, maar landelijk werkende „Leger tegen de Georganiseerde Misdaad" dat Fitzsimmons in Palm Springs een ontmoeting heeft gehad met Sam Sciortino, Peter Milano en Joe Lamandi, die de FBI kent als Mafia-figuren uit Californië. En toch zijn zowel Fitzsimmons als zijn vrouw door de president benoemd in nationale raden. Terwijl alle an dere vakbondsvertegenwoordigers Gelukwens De belangrijkste aanklager, David Stutz, beweert dat Washington een onderzoek stopzette toen hij als lid van een nationaal team ontdekte dat bijdragen werden overgeheveld naar de campagnekas. „We mochten één keer in boeken kijken -en toen ophouden". Stutz zegt dat Washing ton hem er ook van heeft weerhou den te getuigen in een zaak wegens omkoperij tegen Frank Curran, de burgemeester van San Diego en an dere zakenlieden. Alle beklaagden op één na werden vrijgesproken. Incluis Curran die door Nixon tele fonisch werd gelukgewenst. Een Nixon-man die er niet onderuit kwam is John Alessio, multimiljo nair en eigenaar van de beroemde Tijuana-racebaan bij de Mexicaanse grens. Alessio, een zakelijk partner van Araholt Smith, heeft Juist een gevangenisstraf van drie Jaar ach ter de rug wegens belastingontdui king. In die drie Jaar ging hij gere geld dineren met vrienden en be zocht hij vrouwen in nabijgelegen motels. Alessio is nu uit de gevan genis de gevangenisdirecteur zit er in, wegens het accepteren van steekpenningen. Vliegend tapijt De publiciteit rond Watergate heeft ook een wat vreemd licht geworpen op de kosten van het president schap, die oplopen tot zo'n honderd miljoen gulden per Jaar. De waar nemers in Californië denken te we ten hoe het komt dat die kosten zo snel gestegen zijn. Wat San Clemente „Dicks Vliegen de Tapijt" noemt bestaat uit vier grote Boeings 707, verschillende Lockheed Jet-stars en andere vlieg tuigen - 28 in totaal. Aan die vloot worden nog zeventien nieuwe heli kopters toegevoegd voor de prijs van vijftig miljoen gulden. Waar de president ook heen gaat, er gaan twee helikopters vooruit. Dus moes ten er landingsplaatsen gebouwd worden bij het oostelijke en het De presidentiele auto, een Lincoln Continental met airconditioning ei pantserplaten, heeft gezelschap vai tien zwarte limousines die van Wash ington komen rijden om ook in Californië beschikbaar te zijn. Dan is er nog het jacht met bemanning van negen koppen dat Nixon ongeveer zes keer per Jaa: gebruikt. En een vloot van elektri sche golfautootjes in zowel San Clemente als Key Biscayne. Er zijn tientallen van die dingen door geheime dienst gekocht voor 1500 gulden per stuk. Maar wat de meeste teert zijn de verbeteringen „uit vei ligheidsoverwegingen" (kosten 650 duizend gulden) aan Nixons Spaan se villa (tien kamers, vijf badka mers) in San Clemente. Nixon zegt dat hij eigenaar van het drie ton dure huis (nu geschat op 1,5 mil joen gulden) werd dankzij leningen van een andere oude vriend, Robert Abplanalp. Het ministerie nanciën heeft meer dan 2.5 miljoen gulden uitgegeven voor de verbete ringen aan de twee nieuwe Witte Huizen, die Nixons persoonlijk ei gendom zullen blijven. Het volk zou best bereid kunnen zijn om een kogelvrij scherm vijftienduizend gulden rond zwembad te betalen, maar heeft een centrale verwarming zestienduizend gulden met veiligheid te maken? En moet iedere Ameri kaan niet zijn eigen vüaggestok be talen, ook al kost die 2.103,95 Observer-dienst. (Van onze correspondent) WASHINGTON Bob Haldeman, het voormalige hoofd van de Witte-Huisstaf, heeft in april en juli op verzoek van presi dent Nixon de geluidsbanden van twee belangrijke gesprekken met John Dean afgeluisterd, en daarvan rapport uitgebracht aan de president. President Nixon heeft hiermee volgens juris ten het recht verloren om de senatoren van de Watergate-com- missie en de speciale aanklager de Witte-Huisbanden te wei geren. Het argument is dat Haldeman de banden als gewoon burger ter beschikking kreeg, en dat het hem werd toegestaan om ook gesprekken te beluisteren tussen Nixon en Dean waar hij zelf niet bij aanwezig was. De senatoren van de commissie president Nixon inderdaad gezegd verontwaardigd deze rad tegen Dean dat het geen enkel ieuwe ontwikkelingen. De democra- probleem was om 3 miljoen gulden ische senator van Hawaii Daniel bijeen te brengen als zwijggeld nouye 1 dat het de inbrekers, volgens Halde- taJldeman werd toegestaan om an de banden mee naar huis te ïen, terwijl het Witte Huis de ilssie verzekerd had dat ze te: ij den onder de hoede zouden blijven au de technische afdeling eheime dienst. had Nixon daaraan toegevoegd dat dit niet gedaan kon worden om dat „het verkeerd was". Dean noem- ten alle de die toevoeging niet. Volgens Heldeman speelde de pre- de sident een spelletje met Dean, door met tendentieuze vragen de indruk DeTtweede geluidsband werd door te werken dat hü bereid was zijn taldeman op het Witte Huis afge- medewericimg te verlenen, terwijl listerd, waarbij hij zich versprak en Nixon ln werkelijkheid alleen maar ji dat hij deze „in mijn kantoor in probeerde uit té vinden wat Dean et Witte Huis" afspeelde. Halde- nu precies wist. Haldeman scheen ïan heeft, althans voor zover be- zich wat dat betreft zichzelf weer end na zijn ontslag daar geen tegen te spreken, toen hij verklaarde antoor meer, hoewel bericht wordt dat hij twee dagen laiter Dean nog at hij de beschikking heeft over „volledig vertrouwde" en blijkbaar de antoorruimte tegenover het Witte Huis. gesprekken regeringsge- president ook, want Dean werd toen de opdracht gegeven om het schrif telijk rapport van de Watergate- affaire op te maken dat, na de open- bare bekendmaking ervan, de Witte de gesprekken die Huis-staf in staat moest stellen om terde was die van opkijk voor de senaatscommissie te :n gesprek tussen Nixon, Haldeman, gaan getuigen. Haldeman zei dat n Dean op 15 september vorig Jaar meft niet ^ide dat de staf zou gaan - de dag dat de rechtbank de in- getuigen, en daarmee dagelijks de nekere dagvaardde. Volgens Dean sensationele krantekoppen zou pro- ad de president hem toen een com- jjuceren, voordat het Witte Huls de liment gegeven voor het werk dat ggiegenhedd had gehad om de vol- y had verzet, en Dean ging er van- ledige feiten uit de doeken te doen. VERKLARING VAN NIXON TEGEN 20 AUGUSTUS WASHINGTON President Nixon komt met een openbare verklaring over het Watergate- schandaal binnen een week tot tien dagen nadat de betrokken senaatscommissie de eerste fa se van de hoorzittingen heeft af gesloten. Dit heeft de republi keinse leider van de senaat Hugh Scott gisteren bekend ge maakt. Hij zei terzake te be schikken over "eerste klas-in formatie". Als de ontwikkelin gen volgens plan verlopen kan de verklaring van de president tegen 20 augustus worden ver wacht. De senaatscommissie van Sam Ervin, die aanvankelijk deze week nog de eerste fase van de hoorzittingen had willen beeindigen, besloot Juist giste ren haar werkzaamheden tot het midden of het einde van vol gende week voort te zetten. Senator Scott verelde dat hy president Nixon had aanbevolen zijn verklaring in een of ander publiek forum af te leggen zo dat er sprake kan zijn van een vraag- en antwoordperiode. Zijn suggestie was echter nog niet goedgekeurd. Zweedse waarnemers in Griekenland: In y) (tas fuxi :he jnd >rd ATHENE (UPI) Het Griekse mi- Anders Wijkman, vertegenwoordiger nisterie van Binnenlandse Zaken van een conservatieve partij. Volgens heeft gisteravond de einduitslag van hem was de gang van zaken rond het zondag gehouden referendum het referendum kenmerkend voor de bekendgemaakt. Van de ongeveer 5.8 "schijndemokratie" die op het ogen- miljoen ingeschreven kiezers heb- blik in Griekenland heerst, ben er ruim 4.9 miljoen hun stem President George Papadopoulos e J: uitgebracht. heeft maandag de grote mate v Hiervan stemden 3.870.124 met "Ja' steun voor zijn bewind bejubeld (78.4 procent), 1.064.300 met "neen" heefteen aantal politieke hervor- Ne< (21.6 procent). 57.608 stemmen waren mingen als tegenprestatie beloofd. ongeldig. Niet opgekomen is 14.5 pro- Een daarvan is een terugkeer naarl cent van de kiezers. een beperkte parlementaire democra- k>r De leider van een delegatie Zweed- tie volgend Jaar. LQn se waarnemers die de gang van za- Griekenland is nu officieel een ken bij het zondag in Griekenland "presidentiële parlementaire repu-1 gehouden referendum heeft gevolgd bliek geworden. L heeft bevestigd dat in talrijke stem- ehalve parlementsverkiezingen in|L bureaus geen biljetten verkrijgbaar 1974 verzekerde Papadopoulos dat hij l waren waarmee de kiezers de voor- weer politieke parityen en burger- L„i, gestelde grondwetswijzigingen kon- rechten zal invoeren en de noodtoe- den afwijzen. stand zal opheffen in Athene "Als ik een Griek was zou ik deze Piraeus, waar een derde van de 8.7 volksstemming als een belediging op- miljoen Grieken leeft. vatten. Voor he "ja" van de regering was geen alternatief", zo vertelde HOUSTON De drie ruimtevaar- dat de ruimtevaarders wakker maak- ders in het Skylab, Alan Bean, Owen Garript en Jack Lousma, voelden zich gisteren bij het ontwaken om 16.30 uur onze tijd iets beter hoewel zij zich gisteren dan ook niet al te druk w. uw Ïtat was gOUW gevonden. Het üor awj" w VTOimawv t-v bleek een niet goed gesloten sluiting hoofdstad nog ongeveer 20 burgers °e regeraig vaai Laos Canadezen weg uit Vietnam SAIGON Alle militairen van de Canadese afvaardiging bij de inter nationale controlecommissie voor 't bestand in Vietnam zijn hedenoch tend naar Vancouver vertrokken. Er zijn nu in de Zuidvietnamese te maken. Maar l de Skylab te bevestigen zal 1 de nacht wakker geworden klein mankement te verhelpen. wel midden in den uitgesteld tot voorlopig dander- Houston had ontdekt dat ergens 'n lek in het ruimtestation was ont staan. De hoeveelheid ontsnappende zuurstof was echter zo gering dat vankelijk vandaag plaatsvinden, men besloot de ruimtevaarders te laten slapen en vanaf de aarde de zuurstofapparatuur enigszins in werking te stellen. Het was het gesis van de binnenstromende zuurstof dag. De bemanning is op het schema lecommissie gewerkt. Canada achter geraakt als gevolg van de ruimteziekte waar zij last van had den en die nog niet geheel is over- De ruimtewandeling werd ri Polen dag uitgesteld. Zij zou de Canadese delegatie die de ko- woordvoerders van de ro-commu- mende dagen eveneens naar huis te- J"stische Pathet Lao-beweging heb- -■ rugkeren. n gisteravond berichten tegenge-i©r De 245 militairen waren begin fe- sproken dat tussen hen een akkoord bruari in Saigon aangekomen. Zij over 6611 coalitieregering op handen hebben zes maanden voor de contro- lecommissie gewerkt. Canada be- Minister van Binnenlandse Zaken sloot twee maanden geleden zich uit Phenf ph<>ng Savan, leider van de de commissie terug te trekken. Van regeriiigsdelegatie 0p de vredesbe- de oommissie maken nu nog Honga- *pr®kTfen die in vl€ntiane met de ri Polen en Indonesië deel uit. patnet Lao aan de gang zijn, zei dat Voor de opengevallen plaats is nog "^aanzienlijke vooruitgang' geen vervanger aangewezen. Lt dot het een compliment was met et feit dat hy erin geslaagd was om et Witte Huis buiten de dagvaar- mgen te houden. Volgens Halde- Archief echter had de president dit heel aders bedoeld als een algemeen Hy ontkende ïmpliment voor Deans y_ver. ten be hebben Evenals Ehrliehman stelde Halde- niets afgeweten te hebben. iets gewe- de inbraak. Hy De tweede band betrof het gc- ontkende ooit door zyn assistent >rek dat Nixon en Dean op 21 straohan ingelicht te zyn, zoals iaart dit Jaar hadden, en waarvan gtrachan verklaarde. Hy ontkende ean getuigde dat hy de president opdracht gegeven te hebben Water- >en waarschuwde dat er „een kan- gate-documenten uit zyn eigen ar- ïrgezwel" op het presidentschap chief te vernietigen, zoals Straohan •oeide, wanneer niet Ingegrepen heeft getuigd, Hy ontkende ooit ge- erd om het te verwüderen. Volgens ap^&ken met ex-minister John Mit- ean lichtte hy de president toen over het inbraakplan gevoerd jlledig in, maar hy had daarby het te hebben. woel gehad dat Nixon de feiten al Haldeman bevestigde echter dat ist. Haldeman zei echter dat de president Nixon opdracht had gege- Advocaat ven om een Justitieel onderzoek naar de Watergate-affaire te beperken (zodat de nationale veiligheid geen gevaar zou lopen) en hy zei dat hy het heel normaal had gevonden dat verkiezingsfanclsen werden gebruikt Haldeman bevestigde echter dat om de advocaten en de gezinnen van de inbrekers te betalen. Dat was geen zwyggeld volgens hem. Eerder op de dag verklaarde John Ehrtiöhman dat hy al in Juli verle den Jaar tydens een lange strand wandeling met president Nixon het onderwerp had bespraken van moge lijke presidentiële gratie voor de in brekers. Dat was een maand na de inbraak, en lang voordat het eerste verzoek om geld van Howard Hunt was ontvangen. Ook op de laatste dag van zyn ge tuigenis bleef Ehrliehman de arro gante, agressieve houding innemen die hy de vorige week toonde. Hy in terrumpeerde senatoren en ging soms zelf over tot het stellen van vragen. >pha Ik nta zelfde feiten zou bevestigen die Ehr liehman had geproduceerd. „Niet noodzakelijkerwys'zei Ehr- liühmaai. „In dat geval" zei Weicker, „vraag ik me af of de heer Wilson, die ook Haldeman vertegenwoordigt, u bei- ShU1 duren^ over het strekken hun ouders of voogden. LONDEN (AP) Een twaalf Jaar tussen 433 misvormde kinderen i uitkering aan Britse kinde- was geboekt, maar dat vóór eind augustus geen akkoord te verwach ten is. De hoogste vertegenwoordiger van. de Pathet Lao in Vientiane. £;>th Phet Rasi, erkende eveneens, dat goede vooruitgang was geboekt, n zei dat een akkoord nog niet handen was. Noch Pheng noch Soth trad ove. geboekte vooruitgang in bijzonder-l heden. Bankier vrijgelaten De 65-Jari-L ge Engelse bankier Charles Agnewl Lockwood die 60 dagen geleden in] Argentinië werd ontvoerd, is zondag J nacht vrijgelaten nadat moet verteffenwoordiffpn" van een uu-Keniig aan rvritse mirae- Tegenover de rechtbank werd Wilson duideliik in ziin wiek ee- ren die met misvormingen waren ge- klaard dat 42 miljoen gulden naar de bedrag in losgeld is betaald. Hy hoten beschuldigde Weicker ervan boren nadat hun moeders tijdens de slachtoffers zal gaan. De resterende zich in een goede gezondheid bevin-T den. Het is niet niet bekend wie£ Lockwood op 1 Juni hebben anfcv< schoten, beschuldigde Weicker zyn reputatie als advocaat te villen zwangerschap thalidomide (softe, ondermynen. Het conflict werd opge- non* hadden gebruikt, is gisteren ge lost. toen Ehrliehman, duidelijk op eindigd. aanwyzing v. d. advocaat zyn ant woord in een andere vorm goot Een rechter van het hooggerechts- -esident naar zyn mening nasd was over wat Dean hem ver- .lde, maar hy maakte geen melding un de „kankergezwel" opmerking. vijggeld Aan het eind van de Ehrlichman- ronde raakte senator Lowell Weicker slaags met zowel Ehrliehman als zyn bejaarde advocaat John Wilson, toen hy Ehrlidhman vroeg of hy van me ning was dat Haldeman precies de- zei dat hy niet wist of Haldeman hof keurde een schadevergoeding eenzelfde getuigenis zou afleggen, goed ter waarde van 140 miljoen gul- geboren zonder armen of benen Wilson werd op verzoek van presi- den, die door de „Distillers Compa- dat hun moeders het kalmerend i dent Nixon voor zyn twee ex-top-as- del dat door een Westduitse firma sistenten aangetroken, waarbij Wil- ny" die het geneesmiddel in Groot- ontwikkeld, hadden gebruikt, san en Nixon tenminste twee confe- Brittannië op de markt had ge- realties hebben gepland voordat de bracht, 98 miljoen zal worden gestort in garantie-fonds voor de toekomst van de kinderen van wie velen niet maar aangenomen wordt dat dit hel in staat zullen zijn om te werken werk is geweest van een guerrilla-) wanneer zij volwassen zijn. Enkele van de kinderen werden senaatsveriiaren plaatsvonden. Het bedrag zal worden verdeeld de Distillers Company aanvaard. groepering. Grenada onafhankelijk He1 eiland Grenada (110.000 inwoners),! een van de Britse Antillen, wordt opfc 7 februari 1974 een onafhankelijke™ staat. De Britse regering en premie: De ouders hebben nu het uiteinde- Gairy zijn dit vorige week tijdens be- lijke bedrag dat was voorgesteld door 6prekingen in Londen overeengeko-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4