LEIDSCH DAGBLAD Van der Luyt ontkent dat hij onderbetaalt Onderzoek vrachtvervoer JIJ OPSTAND 00 DODEN? vandaag Directeur: „Stakers worden ontslagen" [elk blijft fee tot drie Igen vers ONDERZOEK ZANDVOORT Bemanning Fri terug naar protestschip LEIDSCH 4Ëk DAGBLAD STUUR MAAR 'N VLIEGTUIG MAJESTEIT Auto's taboe ook in Pisa Nieuwe strip plastic walvis JSDAG 31 JULI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34081 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG Het ministerie in verkeer en waterstaat gaat 'n nderzoek instellen naar de werk- ijden van vrachtwagenchauf- urs. Dit heeft staatssecretaris L van Huiten verklaard. Het onderzoek is een direct ge- >lg van de acties van de ver- oersbonden bij het transportbe- rijf Frans Boers in 's-Graven- ande, waar eerder deze maand orte tijd werd gestaakt omdat de hauffeurs onderbetaald werden. In overleg met de vakbonden wil het ministerie ook proberen te komen tot een betere afstem ming van het rijtijdenbesluit op de cao voor het beroepsgoederen- vervoer. Zo wordt gezocht naar 'n mogelijkheid alleen bedrijfsver- gunningen af te geven als vast staat dat de cao-bepalingen wor den nageleefd. In een gesprek met de staatssecretaris hebben de ver- voersbonden gezegd dat er wat de werktijden betreft grote misstan den voorkomen in de sector van het beroepsgoederenvervoer, met name bij internationale trans portbedrijven. Onafhankelijk van dit onder zoek gaan de vervoersbonden ge richte acties op touw zetten tegen transportbedrijven, die naar hun mening de cao niet naleven. Eer ste doelwit van de bonden is het transportbedrijf Van der Luyt en Zn. in Oegstgeest. n gevangenis Oklahoma IALESTER Een groep van 700 gevangenen, die nog steeds ijven in een grote modderpoel zeven meter hoge omhei- de staatsgevangenis van (VS) beweert dat bij de md het afgelopen weekeinde 200 zijn gedood. Deze gevange- Ihebben gisteren de hele dag eo It doorgebracht in de open lucht. |1 het voortdurend bleef rege- J gevangenen weigeren terug te nruS naar hun cellen 111 de gedeel- verwoeste gevangenis. Ze vre- 'fyod uktschap HAAG - Melk en melkpro- i in de winkel of bij Melkbezorger heeft gekocht, blij- lj thuis nog twee tot drie dagen iDit is gebleken uit praktijk waar. ingen door het Produktschap I Zuivel. Aanvankelijk werd ge- Jt dat de melk thuis langer bruik- i blijven. melk thuis twee tot drie dagen te houden, moet ze wel goed koel inker worden bewaard. Produktschap voor Zuivel heeft idruk dat nog lang niet het Herejpubliek begrijpt hoe het zit met 207T|atering op de verpakking van melkprodukten. staat de datum en de maand aangegeven. Vandaag bijvoor- en' „31-07". Dat betekent dat de tot die datum mag worden ver- Daarna blijft ze dus nog een dagen vers. zen dat militante gevangenen hen zullen vermoorden omdat ze niet hebben meegedaan aan de opstand. „We gaan niet terug. Hoe kunnen ze (de gevangenisautoriteiten) in godsnaam denken dat het daar vei lig voor ons is? Er liggen binnen nog stapels lijken" zo riep een gevange ne tegen een verslaggever van het persbureau UPI. Volgens de gevan genisautoriteiten zijn drie gevange nen om het leven gekomen tijdens de opstand. Een van de gevangenen zei dat de autoriteiten het aantal slachtoffers laag hielden voor de pers. „Het is hier erger dan Attica. Binnen wa ren 200 lijken", zo riep een ander. „Zeggen ze dat er drie doden zijn? Ga maar eens naar de kantine en kijk naar een van de tafels. Het ziet er uit als een slachthuis. Daar zijn ze afgemaakt, daar op die tafel. Ze hebben de hele nacht lijken naar buiten gebracht". Het hoofd van de recherche van Oklahoma heeft meegedeeld dat het uitgebrande deel van de gevangenis nog niet helemaal is doorzocht. Hij verwachtte dat bij het onderzoek nog minstens twee doden gevonden kun nen worden. LEIDEN ,,De vakbonden proberen over onze rug een ledenwerfactie op touw te zetten, omdat nog niet de helft van het personeel in het beroepsgoederenvervoer georgani seerd is. De manier waarop de bonden dat menen te doen is uiterst onsportief". Zo heeft de directie van het interna tionale transportbedrijf Van der Luyt in Oegstgeest van morgen gereageerd op publicaties waarin de vervoersvak- bonden zeggen, dat in het bedrijf de in de cao genoemde arbeidsvoorwaarden niet nagekomen zouden worden. HAARLEM De officier van jus titie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. L. Andrea, zal over enkele da gen beslissen of het dodelijk ongeluk op het circuit van Z andvoort een zaak voor de justitie is. Zijn eerste indruk is echter, dat er geen sprake is van een Justitiële zaak en dat er zich geen strafbaar feit heeft voorgedaan. De wagen van de verongelukte Brit se coureur Roger Williamson zal wor den vrijgegeven als het onderzoek is afgesloten. Het stoffelijk overschot van Williamson is inmiddels overge vlogen naar Engeland. de grens: in het middelpunt i de ministeries van Verkeer en Water staat, Sociale Zaken, Economische Zaken en Justitie. sren iagd $rmer weer niet flinke zonnige pe- :iina rond 25 graden, in 'addengebied enkele graden lager. acht hier en daar mist en minima IT 12 graden. Eerst weinig wind, zwakke tot matige wind uit zuidoost. (Opgemaakt om 12.40 uur) l augustus 3.01 uur; onder: te 20.30 uu op: 8.41 uur; onder: 21.10 uur. water te Katwijk te 4.40 en 17.10 lk' laagwater te 0.41 en 13.02 uur. °P; wT* PAPEETE David Moore, de Amerikaanse schipper van het kern- bomprotestjacht Fri en drie leden van zijn bemanning hebben vandaag hun hongerstaking beëindigd nadat de Franse overheid had laten weten dat zij weer aan boord van hun schip mochten gaan. Moore, zijn vrouw en een echtpaar uit Nieuw Zeeland, stemden er ook mee in dat zij met een Frans vlieg tuig worden overgebracht naar een Franse militaire basis op het eiland Hao, halverwege Papeete op Tahit' in Frans Polynesië en 1.200 kilo meter verder gelegen proefterreinen op Moeroeroa. Moore zei dat hij op Hao zou be sluiten of hij opnieuw naar de wa teren rondom Moeroeroa zou opsto- men of terugkeren naar Nieuw Zee land. De gouverneur van Frans Polyne sië, Pierre Angeli, besloot vorige week Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Jk word abonnee per 15 aug. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor ihalf geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen ïn open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. vrijdag de Fri aan haar zestienkoppi ge bemanning terug te geven. Het Jacht werd enkele dagen voor de eerste kernproef in de nieuwe reeks op 21 Juli, door een Frans oorlogs schip uit de gevarenzone wegge sleept. Een Franse opvarende, Gilbert Ni colas, heeft gezegd dat hij zijn hon gerstaking tegen de kernproeven nog enige tijd zal voortzetten. Hij weigert overbrenging naar Hao aan boord van een Frans militair vliegtuig. „Als ik daar naar toe ga, dan op eigen gelegenheid," zei hij. KAMPALA (AP) President Amin van Oeganda heeft de Britse koningin Elizabeth als hoofd van het gemenebest een telegram gezonden waarin hij haar verzoekt om een spe ciaal vliegtuig om hem naar de ver gadering van het gemenebest in Otta wa te brengen en of de koningin ook wilde zorgen voor een detachement Schotse gardisten om hem te verge zellen. Generaal Amin zegt voorts in het telegram dat hij de vorstin en haar ministers „op de hoogte wil brengen van zaken van gemeenschappelijk belang" en vertellen hoe hij „Oegan da heeft gemaakt tot een echt zwart Afrikaans land". PISA (AP) Vier dagen na Rome heeft nu ook Pisa het historisch cen trum van de stad voor alle autover keer afgesloten. Twee Jaar geleden was de Piazza dei Miracoli, waar de beroemde sche ve toren en de duizend Jaar oude ka thedraal staan, reeds voor auto's ge sloten. Gevechten in Mozambique LOURENCO MARQUES Portu gese troepen hebben bij gevechten met guerrillastrijders in Mozambi que 90 van hen gedood, zo bericht het legerhoofdkwartier in Lourenco Marques. De gevechten vonden plaats in het noorden bij de rivier de Rovuma, bij Mueda en in Tete, in de buurt van de Cabora Bassa stuwdam. Over de eigen verlie zen van het Portugese leger wordt in dè bekendmaking niets gezegd. Ook zou het leger een wapenopslagplaats van de guerrilla's met een grote hoe veelheid wapens ontdekt hebben. Omdat hij er tegenop ziet om op 1 september in militaire dienst te moeten dreigde een 23-jarige Haagse verwarmingsmonteur van morgen van de ontluchtingspijp van de rioolwaterzuiveringsinstal latie aan de Houtrustweg te sprin gen. Rechercheur G. A. Baas (26) wist hem vanaf de magirusladder van de brandweer van dit voorne men af te brengen. Omstreeks kwart voor negen kwam de ver warming smonteur weer naar be neden. Toen had hij ruim ander half uur op de pijp gezeten. Tegen de politie vertelde hij dat hij een black-out had gehad, omdat hij de toekomst somber inziet. Hij weet niet hoe hij zijn vrouw en kind moet verzorgen als hij in militaire dienst is. De monteur zei ook dat hij zich erg schaamde voor zijn daad. De bonden zijn van mening, dat ei bij Van der Luyt „op grote schaal d? voorschriften voor werktijden, Tij schema's en maximum-lading de hand wordt gelicht". Er zou gemid deld 77 uur per week gewerkt worden er zou geen onregelmatigheidstoeslag worden uitgekeerd, en er zou be taald worden op basis van een loon schaal van enige laren geleden. Het personeel zou wekelijks 80 tot hon derd gulden loon te weinig krijgen Vorige week dinsdag hebben direc tie en vakbonden de afspraak ge maakt dat Van der Luyt vier weken de tijd zou krijgen om aan te tonen dat de beweringen van de bonden onjuist zijn. De vakbonden hebben met hun leden afgesproken dat er tot 25 augustus niet gestaakt zal worden Voorzitter Berghout van de Ver- voersbond NKV heeft vanmorgen overigens de verwachting uitgespro ken dat de directie van Van der Luyt er niet in zal slagen de bewe ringen van de bonden te ontzenuwen „Wat we daarna gaan doen, weten we nog niet", zei hij. „Ia elk geval gaan de drie vervoersbonden (NKV. NVV en CNV) dan met elkaar pra ten om te overleggen welke stappen er verder ondernomen zullen wor den". Berghout wilde niet zeggen ot men mocht Van der Luyt er niet in slagen zijn onschuld te bewijzen —inderdaad tot stakingen of lang- zaam-aanacties zal overgaan. ,Rerg- hout merkte verder op, dat Van de' Luyt zeker niet het enige bedrijf in ons land is, dat volgens de bonden het personeel onderbetaalt. Hij kon niet zeggen om hoeveel bedrijven het gaat. Andere zegslieden van het NKV hebben echter meegedeeld, dai ongeveer 2/3 van de ondernemers niet aan de cao-verplichtingen vol doet. Onwaarschij nlijk Het lijkt onwaarschijnlijk, dat de bonden inderdaad zullen besluiten 'n staking af te kondigen. De directie van Van der Luyt heeft aangekon digd, dat de stakers onmiddellijk ont slagen zullen worden. „En als de bonden zo doorgaan, sluiten we wellicht de zaak helemaal", aldus de directie. Het bedrijf kan tot onmiddellijk ontslag overgaan, om dat het aantal werknemers niet zo groot is, dat de ontslagprocedure via het arbeidsbureau moet verlopen. De beweringen van de vakbon den worden door de directie van het Oegstgeester transportbedrijf "vol ledig onjuist" genoemd. "Integen deel, wij zijn bijvoorbeeld in het ver goeden van de onkosten veel soepe ler dan volgens de cao nodig is. Dat ons personeel 77 uur per week zou werken is uit de duim gezogen. Wij laten namelijk altijd in tegenstel ling tot veel andere bedrijven twee volwassen chauffeurs op één auto rij den. Het optreden van de bonden heeft alleen tot gevolg, dat de arbeidssfeer in ons bedrijf verslechterd. Tot nu toe hebben wij altijd een zeer kameraad schappelijke verhouding met ons per soneel gehad. Die vertroebelt nu". "onder de prijs rijdt" om zodoende in een gunstige concurrentiepositie te komen, "uit de lucht gegrepen daar op wordt zoveel controle gehouden, dat dat niet eens mogelijk zou zijn". De bonden zijn van mening, dat het "onder de prijs rijden" de oorzaak is van het feit dat het personeel bij Van der Luyt onderbetaald wordt. "Wan neer er echt hard tegen hard gespeeld wordt, gaat alleen het personeel ach teruit. Wij doen in veel opzichten veel meer dan we eigenlijk moeten doen". Overgens bleken vijf vertegen woordigers van de vervoersbonden in Leiden vanmorgen niet bereikbaar. 12 PAGINA'S Onmogelijk Het dorpje Sibbe bij Valkenburg staat op stelten. Pastoor P. Schoutsen heeft zich de toorn op de hals gehaald door bij zijn ver trek te vertellen dat hy zpu te rugkeren in het klooster van Ba- vel. In werkelijkheid bereidde hij het huwelijk voor met zijn uit Sneek afkomstige huishoudster. De dorpsgemeenschap vindt het unfair temeer daar men via een collecte duizend gulden bijeenge bracht had als afscheidsgeschenk. Pastoor Schoutsen heeft tenslotte eieren voor zijn geld gekozen en heeft het geld gestort op de reke ning van de kerk. PAGINA 7 Haagse dokter Rossi wil Betty lief briefje sturen. PAGINA 5 In de buurt van Nixon lopen nogal wat duistere figuren rond. PAGINA 4 Franse pers kraakte hulpverlening op Zandvoortse circuit. PAGINA 9 Morgen beginnen wij met een nieuwe strip, waarvan we ons nu al heel veel voorstellenHoofdpersoon is Jommeke, een wakkere knaap die of hij wil of niet de meest fantastische avonturen beleeft. Samen met zijn onafscheidelijke vriend Fïlïberke ook al voor geen kleintje ver vaard en natuurlijk Flip, de praatgrage pape gaai, verzeilt hij steeds weer in allerlei netelige si tuaties. Laat iedereen zich dus maar voorbereiden op spannende momenten, als vanaf morgen Jommeke zich stort in het avontuur met de plastic walvis.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1