'Waar bleef de •ode vlag om e stoppen met le wedstrijd?" HEZEMANS VALT UIT lui me over dodelijk ongeval Roger Williamson: SPORT /ANDAAG 'ALIAANS AUTOCOUREUR AR1NI OOK OVERLEDEN Wielerselectie voor Barcelona Lritiek op brandweer PAGINA 9 IN DEZE KRANT andag 30 juli 1973 Lisser Boys heeft tot grote ver rasstag v. 2000 belangstellenden lan ge tijd uitzicht gehad op 'n gelijkspel tegen de Belgische kampioensclub PC Brugge. Pas in de slotfase wis ten de profs afstand te nemen van de vierdeklas- zaterdagamateur en werd de score nog opgevoerd tot 1-3. Trainer Leo Canjels van FC Brug ge: „Ik wil niet zeggen dat ze de score bewust zo laag mogelijk heb ben gehouden, maar Je moet natuur lijk wel bedenken dat ze van de week met 18-1 hebben gewonnen. Maar het blijft natuurlijk wel zo dat ze er in de eerste helft al drie of vier doel punten hadden moeten inschoppen. Lisser Boys had de defensie echter goed georganiseerd". PAGINA 10 Leo Canjels ..Peyenoord heeft bewezen nog tot de beste ploegen van Europa te be horen". Dat compliment kreeg de Rotterdamse ploeg van trainer Ro bert Herbin van St. Etienne. De Pranes zondagbladen gingen zelfs nog verder in hun loftuitingen: peyenoord bezit grote klasse". De Coer ver - fonmafcie maakte zaterdag avond in 'n boeien tatertoto-treffen tegen St. Etienne duidelijk ook zon der Rinus Israël en Wim van Hane- gem tot een opmerkelijk niveau te kunnen stijgen. Grote man bij Peyenoord, dat met 2-2 gelijk speel de, was Jan Boskamp, over wie Her bin opmerkte: „Een briljante voet baller. PAGINA 11 Voor Anke Rijnders is het sei zoen afgelopen. „Volgend jaar kijk ik wel verder. Ik ga heerlijk vakantie houden, reageerde de zwemster na de Nederlandse kampioenschappen in Vlaardingen, waar zij het behoor lijk liet afweten. Bert Sitters over het „falen" van Anke: „De praktijk heeft me geleerd dat een zwemmer of zwemster, die geen lange afstan den wil zwemmen weinig ambitie meer heeft. Het is in feite het begin van het einde. Tijdens de sprint kunnen ze vaak op het beetje conditie dat ze hebben nog wel meekomen, maar scherpe tijden zitten er dan al niet Jan Boskamp r in". PAGINA 13 Anke Rijnders tale i01 )01 1 |NDVOORT Terwijl dreigende rookwolken de naar schatting zeventigduizend toe- jou wers op Zandvoort op de hoogte brach ten van de ramp, vocht de Brit David Purley Ir het leven van zijn landgenoot Roger Williamson. Tevergeefs, zo zou later blijken, (gerekend op de plek waar bekritiseerde hekken als onderdeel vain een reconstructie It veiligheidsoverwegingen voor 2,5 miljoen uitgevoerd) waren vervangen door vang- 6 vond de 25-jarige Williamson de dood. Purley: „Roger moet 210 kilometer hebben eden. Hij ging veel te hard op die bocht af, verloor de macht over het stuur, raakte de |grail, werd teruggeworpen op de baan en sloeg toen enkele malen over de kop. Vlak- de oostelijke tunnel, honderd meter van de plaats waar het ongeluk inzette, kwam de ten tot stilstand en vloog in brand". ar zette polk Purley, die voor zijn ogen in de achtste ronde het drama zag voltrekken, l wagen stil om met doodsverachting de in lichterlaaie staande wagen van William- l recht te duwen. Toen dat niet lukte ritste hij een brandblusapparaat uit de handen van een official. Tenslotte legde de de volledig over zijn toeren geraak te Purley, die zelfs een van de hel pers tikken uitdeelde, zich machte loos bij het noodlot neer. Korte tijd later werd Williamson verkoold uit zijn bolide gehaald. Wrang De opmerking "de doorstroming in de formule I verloopt opvallend vlot" ruim een week geleden gemaakt tij dens een persconferentie in Zand voort, had een wrange interpretatie gekregen. Eenenveertig formuleI- rijders, onder wie de in 1970 in Zandvoort verongelukte Piers Cou rage, vonden na de tweede wereld oorlog de dood. Williamson is num mer 42. Geen wonder dat er steeds nieuwe gezichten opduiken in het se lecte wereldje, dat afhankelijk is van keiharde bazen. Het circus draaide gewoon door. Wel schrapte winnaar Jackie Stewart, die wijlen Jim Clark als succesvolste coureur met 26 overwinningen passeerde, de traditionele ereronde, maar het feit dat de tiende race om het wereld kampioenschap volledig werd uitge reden, zat een man als Denny Hui- me bijzonder hoog. "Waar bleef de rode vlag om met de wedstrijd te stoppen? Waarom is die niet gehe ven?", brieste de voorzitter van de Grand Prix Rijders Organisatie (GPDA), die zo kwaad was dat hij zelfs radioverslaggevers uit eigen land niet te woord wilde staan. "Dit was veel erger dan op Silverstone. Er hadden nog meer ongelukken kunnen gebeuren". Wedstrijdleider Ben Huisman zag echter geen aan leiding om de koers "plat te leg gen": "De baan was schoon en er was geen rook. Niemand stopte ook in de pits. Waarom zou Je dan op houden?". Het bleef daarom bij een gele vlag, om de renners niet al te hard langs de "doodskist" van de twee weken Het verkoolde lichaam van Roger Williamson wordt door brandweerlieden uit de racewagen getild en toege dekt. De 25-jarige Britse coureur vloog in de achtste ronde met een snelheid van naar schat ting 210 kilometer uit de bocht, waarop zijn wa gen tegen de vangrail botste, verscheidene malen over de kop sloeg en in brand raakte. r Roger Williamson, die in de achtste ronde van de Grand Prix so tragisch om het leven kwam. FIK De Italiaanse autocou- overleden. Lartai was 31 Jaar en Massimo Lartai, die vorige week woonde in Viareggio. Hij is het der- ns een 24-uursrace op het cir- de slachtoffer van de race. De West van Prancorchamps ernstig ge- duitser Peter 'Joisten en de Frans- i, is in de nacht van zaterdag op man Roger Oubus verongelukten lag in een ziekenhuis in Luik vorige week zondag. geleden op Silverstone debuterende Williamson (hij was toen betrokken bij de massale botsing) te laten rij den. Tot de weinigen, die inderdaad vaart minderden, behoorde Gijs van Lennep: "Je moest wel. Ik reed in de eerste versnelling. Je zag geen hand voor Je ogen. Zoveel rook hing er. Het leek mij niet zo erg. Ik dacht dat ik iemand uit de wagen zag kruipen en ik zag iemand om de wagen heen lopen. Ik dacht, dat zil wel goed. Ik wist toen niet dat dat Purley was en dat Williamson nog in de wagen zat". De triomf van de vechter voor veili- liger circuits, Jackie Stewart werd door het ongeval volledig over schaduwd. De Grand Prix-dag in Zandvoort waar het Engels gisteren een dag het Duits al voertaal ver drong, was met veel pracht en praal ingezet. Met schreeuwende recla me, lieftallige pitspoezen en bontge kleurde toeschouwers, sportieve sen satiezoekers, van wie er meer dan 25.000 in uitpuilende treinen waren aangevoerd. Gistermiddag had de glamour plaats gemaakt voor de kei harde realiteit en heerste er in het rennerskwartier grote verslagenheid al stelde Gijs van Lennep nuchter vast: "Het is ons beroep. Natuurlijk ga ik door. Ik weet waarvoor ik ge kozen heb". Enkele dagen geleden had Jackie Stewart nog opgemerkt: "Zandvoort is nu een van de veilig ste circuits, maar echt veilig kun Je het nooit maken. Debuut De „Flying Scot", die reeds win naar was van de Grote Prijzen van Zuid-Afrika, België en Monaco pas seerde gisteren niet alleen Jim Clark op de ranglijst aller tijden, maar liep ook in het wereldkampioenschap van dit Jaar verder uit op Emerson Fitti- paldi, die zaterdag als gevolg van een ongeluk tijdens de training licht ge wond was geraakt. De Braziliaan, klagend over 'n pijnlijke knie, hep al na twee ronden met zijn John Pla yer Special binnen in de pits en zag van verdere deelname af. Het ge vecht met de concurrerende racestal Elf Team Tyrrell leek voor het John Player Special Team toch een suc ces te worden. Want terwijl het de buut van Fittipaldi op Zandvoort beperkt bleef tot enkele minuten, nam de Zweed Ronnie Peterson, die als snelste in de training de beste startpositie had gekregen, direct de kop en leek die niet meer af te staan. Zeker niet toen hij al na twintig ron den zo'n vijftien seconden was uitge lopen oj Jackie Stewart en diens teamgenoot Francois Cevert. Die voorsprong handhaafde de winnaar van de Grote Prijs van Frankrijk tot de 35ste ronde. Vanaf dat moment schoof de Tyrrell Ford van Steward geleidelijk dichter naar de wagen van Peterson toe. totdag een motor storing de Zweed alle illusies ontnam. Met nog acht ronden te gaan pas seerde Stewart op de Hunserug de John Player Special. Toen hij ook Francois Cevert nog voorrang had moeten verlenen, verdween Peterson, die 64 van de 72 ronden het veld had aangevoerd, ontluisterd in de pits. Gijs van Lennep, in eerste in stantie geklasseerd als zevende, schoof mede daardoor een plaatsje ta de rangschikking op. In vergelij king met twee Jaar geleden toen de jonkheer op Zandvoort in de formulo I debuteerde, een progressie van twee plaatsen. Toch was hij niet he lemaal tevreden over zijn ISO Marl boro Ford: „Het is een redelijke wa gen, maar op de rechte stukken werd ik door Stewart voorbij gereden, als of ik stilstond". Uitslag: 1. Jackie Stewart (GB) met Tyrrell Ford, 72 ronden (304.272 km) in 1 uur 39 minuten 12,45 secon den (gem. 184.025 km/u). 2. Fran cois Cevert (Fr) met Tyrrell Ford I.39.28.28. 3. James Hunt (GB) met March Ford 731 G. 1.40.15.46. 4. Peter Revson (VS) met Yardley McLaren Ford 1.40.21.58. 5. Jean Pierre Bel- toise (Fr) met BRM 1.40.25.82 op 2 ronden: 6. G. v. Lennep (Ned.) met ISO Marlboro Ford op 3 ronden: 7. Carlos Pace (Braz) met Surtees Fina TS 8. Clay Regazzoni (Zwi) met Marlboro BRN 9. Howden Ganley (Nw.Zl) met Iso Marlboro Ford. op 5 ronden: 10. George Follmer (VS) met UOP Shadow Ford. op 6 ronden: II. Ronnie Peterson (Zwe) met John Player Special. Met nog vier races (komend week einde is de strijd op de Nürburgring) voor de boeg, is de stand in het we reldkampioenschap: 1. Stewart 51 punten; 2. Emerson Fittipaldi 41; 3. Cevert 39; 4. Peterson 25; 5. Hulme en Revson (VS) 23; 7. Iokx en Reu- temann (Arg.) 8. Grand Prix-winnaar Jackie Stewart krijgt een overwinnings kusje van zijn vrouw. Jcirier snelste in foimule 11 MANTORP PARK De Frans man Jean Pierre Jar Ier heeft met een March-BMW de op het circuit van het Zweedse Mantorp Park ge houden elfde race voor het Europe se kampioenschap voor formule 2- wagens gewonnen. Hij bezette in bei de manches de eerste plaats. Zijn to- taaltijd was 1 uur 42 min. 5 sec. De Duitser Jochen Mass bezette met eveneens een March-BMW met een tijd van 1.42.25 de tweede plaats en als derde klasseerde zich de Engels man Watson met een Chevron met 1.42.30. In het klassement voor het Europese kampioenschap leidt Ja- rier met 54 punten, op de tweede plaats gevolgd door Mass met 36 punten. DEN HAAG Aan de wereld kampioenschappen wielrennen, die op 1 en 2 september In Barcelona zullen worden gehouden nemen de volgende Nederlandse amateurrenners deel: Fedor den Hertog, André Gevers, Frits Schuer, Wim de Waal, Gerrie Knetemann, Piet van Katwijk en een nog aan te wijzen zevende renner. De prof-ploeg zal bestaan uit: Joop Zoetemelk, Gerben Karstens, Hennie Kuiper, Gerard Vianen, Theo van der Leeuw, Jan Krekels en Cees Bal. Wielrennen Roger de Vlae- minck (Bel.) heeft gisteren in Pes- cara de wegwedstrijd over 216 kilo meter om de Matteottltrofee gewon nen. De Vlaemtack kwam met 24 se conden voorsprong op het veld aan de finish. Marino Basso won de sprint van het peloton. Wielrennen Willy Teirltack heeft gisteren in Oradour sur Glane een criterium over 100 kilometer ge wonnen. Vijf kilometer voor de finish ontsnapte hij met Perin en Fuente en versloeg het tweetal in de sprint J- ZANDVOORT Na afloop van Grand Prix voor formule I-wa as in Zandvoort is de nodige ritiek geleverd op de traagheid de brandweer. Tijdens de pers ferentie na afloop van de ra- werd gesteld dat het zo lang Juurde eer de brandweer bij de m randende wagen van Roger Wil liamson arriveerde. Een suggestie dat van de verder gelegen Pano ramabocht hulp had kunnen ko men, wees wedstrijdleider Ben Huisman zonder meer van de hand„Dan had de brandweerwa gen tegen de richting in moeten rijden. Dat is een risico, dat Je nooit mag nemen". Akersloot wint toerwagenrace groep II Toine Hezemans ZANDVOORT Na het tragische ongeval ta de formule I-race be sloot de organisatie op het circuit in Zandvoort de Ford Esoord Mexico- race te laten vervallen. Van het na tionale raceprogramma bleef daar door weinig over. Het met zoveel spanning tegemoet geziene duel in de klasse toerwagens groep II tus sen de fabrieks BMW 3.0 CSL van Toine Hezemans en de Ford Capri RS 2600 van Han Akersloot eindigde al na twee ronden. Heze mans, de snelste in de training en na zijn overwinning in de 24 uur van Francorchamps vorige week als favoriet getipt liep met motor- pech al snel de pits binnen. De Eindhoven aar moest daardoor de leiding overlaten aan Han Akersloot die in het resterende gedeelte bela ger Nico Chiotakis achter zich zou weten te houden. Met zijn Ford Ca pri bracht Akersloot ook de snelste ronde op zijn naam: 1.43.0. Snelheid 147.702 km/u. Voor de vijftien ron den (62.9 km) had hij een tijd nodig van 26 minuten 20.6 seconden. In de groep 1300—2000 cc ging de overwinning naar Ernst Berg, die met een Ford Escort BDA 27.06.7 noteerde, wat neerkomt op een ge middelde van 140.344 km/u. De snelste ronde legde hij af ta 1.44.9 In een Alfa Romeo 1300 GTA won Hans Deen in 27.35.5 (gemiddelde 137.802 km/u) ta de categorie 1150 —1300 cc. Op de tweede plaats ein digde Wim Boshuis ln een Fiat 128 coupé. De snelste ronde werd ln de- zo groep afgelegd door Rob Dijkstra in een Fiat 128 coupé: 1.48.5. In de 1000—1150cc-klasse ging de overwinning naar Hans Daniels ln een Flat 128 coupé T. Voor veertien ronden (48.7 km) had hij een tijd no dig van 27.08.3, wat neerkomt op 130.811 km/u. Zijn snelste ronde be droeg 1.54.2. Ron Verzljlbergen won tenslotte ln de groep tot lOOOoc met een Flat Abarth 1000 TCR. Dertien ronden 54-5 km) werden door hem afge legd in 26.36.0, wat neerkomt op een gemiddelde van 123.988 km/u. Zijn snelste ronde ging ln 1.58.7.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9