Regering en Pathet Lao gaan de macht delen Skylab rusthuis in de ruimte Weer kernbom boven Pacific Ervin en Baker stellen Nixon compromis voor Tachtig procent van Laos voor communisten KAPERS WORDEN BERECHT Briefje gevonden van ontvoerde minister Gevangenisonrust in Italië duurt voort Astronauten lijden aan "bewegingsziekte" MAANDAG 30 JULI 1978 SAIGON (AP) Premier Souvanna Phouma van Laos en de communistische Pathet Lao hebben een militaire en poli tieke overeenkomst bereikt die zal zorgen voor de vestging van een nieuwe voorlopige regering van nationale eenheid die ge lijkelijk zal bestaan uit communisten en niet-communisten. De bijzonderheden van het akkoord zijn uitgewerkt tijdens onderhandelingen die vijf maanden hebben geduurd. Meege deeld werd dat de overeenkomst deze week officieel zal worden ondertekend door Souvanna Phouma en de leider van de Pathet Lao, prins Souvanna Vong. >u- gevestigd. De voorlopige regering en de raad zullen vrije verkiezingen voor een algemene vergadering or ganiseren. De overeenkomst bepaalt dat de Verenigde Staten de Amerikaanse para-militaire strijdmacht en de ba ses waarop geregelde en ongeregelde Laotiaanse troepen werden opgeleid en uitgerust, dienen te ontmantelen, miraiisber. Een lid van de Konink- Er zijn op het ogenblik ongeveer Volgens betrouwbare bronnen zou den de belangrijkste bepalingen van de overeenkomst de volgende lijn. De 72 jarige Souvanna Phouma, zal eenst© minister bleven. Zijn halfbroer, prins Souvanna Vong, lei der van de Pathet Lao, zal benoemd ■worden tot plaatsvervangend eerste lijke Laotiaanse regering schijnlijk minister van binnenlandse zaken Pheng Phongsavanh, zal 1.200 Amerikanen in Laos, v er 400 betrokken zijn bij militaire ac tiviteiten. Verwacht wordt dat de i benoemd worden tot plaatsver- overeenkomst dit aantal zal terug- vangend eerste minister. Er zullen 12 ministeries zijn waar van de Pathet Lao er vijf zal bezet ten, de Laotiaanse regering vijf brengen tot 600, de meesten betrok ken bij economische en maatschap pelijke hulpverlening en in de diplo matieke dienst. Een dertigtal mili- van Buitenlandse zaken, planning, openbare werken, religieu- zaken en voorlichting zullen de neutralisten twee. De ministeries taire attachés zal mogelijk bijven. De meer dan 17.000 Thaise huur lingen die vechten aan de zijde van het Laotiaanse leger moeten wor de Pathet Lao ga<an. De koninklijke den teruggetrokken, regering krijgt de ministeries van Alle buitenlandse eenheden," defensie, binnenlandse zaken, finan- moeten binnen 60 dagen - ciën, anderwijs en gezondheidszorg. Voor de neutralisten blijven departementen van Justitie en pos terijen. De nieuwe regering zal de voor lopige nationale eenheidsregering genoemd worden. Opgericht zal wor- o den een nationale, politieke overleg- Mmh ™tëlu oost Laos bij de" grens w dertekenen van de militaire en poli- ■"de Weke documenten worden terugge trokken. Noordvietnamese troepen worden niet met name genoemd. Amerikaanse zegslieden schatten dat er zich een 60.000 Noordvietnamezen in Laos bevinden, waarvan de mees ten zijn ingezet langs de Ho Tsji raad die de bepalingen uit het ak koord zal uitvoeren en de staats- aangelegenheden zal regelen totdat komen met Vietnam. Er zullen 26 inspectieplaatsen ,_ïmen over geheel Laos waar teams een permanente regering zal zijn bestaande uit leden van de Pathet Lao en van het koninklijke rege ringsleger toezicht zullen houden op Smacht WELLINGTON Frankrijk heeft Rjke ontzagwekkende type", gisteren om drie minuten na mid- --r-dernacht een tweede kernexplosie len zcTmobirieTa™ SS»" het eüabd Moeroeo» in de Frause proeven, steld, uitgerust met helicopters en Defensie ln Welling- hier", zei hij. ln Dallas liep een protestbe toging, die als vreedzaam was be doeld, volkomen uit de hand, waardoor ernstige straatgevech ten losbarsten. Ongeveer 2000 Amerikanen van Mexicaanse af komst protesteerden tegen het doodschieten door de politie van een 12-jarige geboeide Mexicaan se jongen. De gemoederen konden niet in bedwang worden gehou den., zoals blijkt uit deze foto waarop een politieman wordt af- Col^eT^HTb^ ie teleur- Oetuigd Vijf politiemannen liepen tweede kernexplosie stelling over het doorgaan van de verwondingen op. „opluchting" ministerie De bom, vliegtuigen, Er zullen geografische controle zones worden ingesteld. De commu nistische zone zal ongeveer 80 pro cent van het grondgebied beslaan. De Pathet Lao wilde ook dat Vien- eerste in de nieuwe serie tiane en Loeang Prabang geneutrali seerd zouden worden en heeft gepro beerd om drie bataljons infanterie elke bataljon bestaande uit ongeveer 500 man geplaatst te krijgen in BEIROET Libië heeft besloten de elk van de twee steden. Maar volgens vier kapers die vorige week dinsdag zegslieden zou de uiteindelijke over- w een Boeing-747 van de Japanse lucht- eenkomst bepalen dat niet meer dan telde dat er een vertraging vaartmaatschappij Jal op de lucht- drie compagniën Pathet Lao troepen, uur of vier in de uitvoering Benghazi hebben opgebla- samen ongeveer 500 man, in Vientia- tweede proef Stille Zuidzee veroorzaakt. Dit is dat de explosies klein zijn. „Mis- meegedeeld door het Nieuwzeelandse schien dankzij onze aanwezigheid Met een enkel woord n- P" zwakker dan de Keloof ultgesproken over het nieuwe week dat Frankrijk een tweede kernbom wzee- had laten ontploffen. geleden, zo deelde het Nle landse ministerie mee. De explosie betekent dat Frankrijk nu tot tweemaal toe het Internatio- De Nieuwzeelandse minister Col- nale Hof van Justitie en ook de pro testen uit de gehele wereld heeft ge negeerd, zo zei hij op ferentie ongeveer zes v nog niet duidelijk welike regeling haven zen, voor het gerecht te brengen. De mannen drie Arabieren en een o_. Japanner zullen terechtstaan vol- Loeang Prabang is getroffen, gens het ln Libië geldende Moham medaanse recht, aldus maakte de mi nister van voorlichting, Aboe Zeid Doerdah. gisteren in Tripoli bekend. Het Mohammedaanse strafrecht voorziet om. in het afhakken van ledematen ingeval van diefstal. De Libische minister noemde de ka ping een „immorele en onmenselijke daad". Het vijfde lid van de kapersploeg. een vrouw, was kort na het vertrek van Amsterdam om het leven geko men. Volgens de meeste inzittenden gebeurde dit doordat een handgra- naat die zij by zich had, by een on geluk ontplofte. Volgens anderen werd zy door een collega doodge schoten, omdat zy zonder meer de Jumbojet had willen opblazen. De Japanse politie heeft een der ka pers geïdentificeerd. Het is de 22- Jarige Osamu Maruoka, die door de autoriteiten wordt gezocht in verband dat de explosie zouden worden toegelaten. Het is geen vuurbal produceerde en dat i de piosie, wel Grote onrust op Cyprus kamisohe werking op tachtig vierkan te myi van die Stille Zuidzee een laag puimsteen is ontstaan. Kapitein Jen kins van die Union South Pacific zei dat z«n schip zeven uur door het puimsteentapijt op ongeveer 32 kilo meter ten noordoosten van het eiland 'persoon- Nioeafoo van de Tonga-groep geva ren had en dat het rotsachtige puim steen beslist risico's voor de scheep vaart ter plaaltse oplevert. Een ra- Het was de 48ste Franse kernproef daronderzoek toonde aan dat de zyn experimen- puimsteenstroom dertien kilometer breed en zestien kilometer lang is en een dikte heeft van vijfenveertig centimeter. WASHINGTON De senato- tie Mitchell, Martha Mitchell. ren Ervin en Baker, resp. voor zitter en ondervoorzitter van de commissie die een onderzoek in stelt naar bet Watergate-schan- daal, hebben gisteren president Nixon een compromis voorge steld. Dit is bedoeld om uit de im passe te geraken die is ontstaan over de geluidsbanden die het staatshoofd niet wil afstaan en waarover senaatscommissie nu via de rechter de beschikking den heeft zaterdag geeist dat zij ge hoord zal worden door de se naatscommissie voor Watergate, van senator Ervin. 'Daar is mijn naam gevallen en dat geeft mü het recht van weer woord", zei Martha, uiteraard door de telefoon. Volgens Martha heeft Ehrlich- man gezegd dat zij verantwoor delijk is geweest voor het aftre- haar als minister den de Democraat Ervin en de John door mij werd beïnvloed el- Republikein Baker voor, dat het ke dag weer zo woest", zei Witte Huis toestaat dat een be perkte groep particulier kennis neemt van de inhoud van de be wuste banden om te zien of zij "ik wil een hoop zaken ophelde- n en mijn naam zuiveren". De voornaamste raadsman van de Watergate-commissie, Dash, .-show" van Mar de commissie hem niet zijn, maar er niets van iets kunnen bijdragen tot het heeft laten doorschemeren dat vinden van de waarheid over de zaak-Watergate. Volgens de twee senatoren zouden zij dat zelf moe- onwelgevallig ten zijn, alsmede de Jurist Cox, die een onafhankeiyk Justitieel on derzoek naar de zaak leidt. Op deze wijze zou een confrontatie, met het Witte Huis kunnen wor den voorkomen. voorzitter Ervin wil weten. Ervin heeft opnieuw in een ver klaring gezegd dat hij niet ge steld is op demonstratieve bij valsbetuigingen tijdens de Wa- tergate-verhoren. Maar, zo zeggén Duur waarnemers hier, een striptease danseres zou net zo goed het kij- Het Watergate-onderzoek in Was- ken kunnen verbieden. hington is een van de duurste van zijn soort uit de Amerikaan se geschiedenis aan het worden en heeft al bijna twee miljoen iollar gekost. De schattingen liggen al ruim wee maal zo hoog als de kosten van het jaarlange Pentagon- papersproces, dat in zijn tijd als een van de duurste openbare pro cessen werd beschouwd. Het voor uitzicht op een langdurige be handeling voor rechtbanken aanleiding van president 1 weigering archiefstukken en band opnamen in zijn bezit voor het onderzoek af te staan, zal de kosten nog meer opvoeren. De speciale rechter van in structie die werd benoemd om de strafrechtelijke kanten van de zaak te onderzoeken, Archibald Cox, krijgt een salaris van 100.000 guldien per Jaar. President Nixon heeft professor Wright van de universiteit van Texas aangetrokken als zyn raadsman in "Watergate" en be taalt hem 400 gulden per dag. Martha De niet op haar mondje gevallen echtgenote van de voormalige Amerikaanse minister van Justi- De oude "plattelandsadvokaat", zoals Ervin zichzelf graag beti telt. is met zijn borstelige wenk brauwen, snaakse grijns, en scherpe uitvallen een soort be roemdheid geworden bij de meer dan 100 bezoekers die dagelijks de hoorzittingen bijwonen. Bellino In Washington hebben 21 Repu- blikeinse senatoren de senaats- prèsidenit Nixon commissie die het Watergate- - - schandaal onderzoekt, gevraagd een medewerker van de commis sie, Bellino, te schorsen. De com missie zou een onderzoek in moe ten stellen naar beschuldigingen, dat Bellino in hoge mate betrok ken was bij afluisterpraktijken, van de Democratische partij tij dens de campagne voor de presi dentsverkiezingen van 1960. toen Nixon werd verslagen. Bellino heeft de beschuldigingen tegen- De Amerikaanse Senaat heeft zich er zaterdag voor uitgespro ken particulieren te verbieden, meer dan 25.000 dollar bij te dragen voor kandidaten die cam pagne voeren voor federale ver kiezingen. Dit bedrag mag per Jaar worden bijgedragen. sinds het begin ten in 1964. Zeventien proeven den genomen in de Sahara, waarvan vier im de atmosfeer. De proef van zondag was de 31ste in het Stille- Heroinevangst De Mexicaanse Zuidzeegebied. Dit zyn alle proeven pootte heeft beslaggelegd op ruim NICOSIA De Cyprische minis ter van Justitie, Vakls, die vrijdag nacht uit zyn huis in Nicosia werd ontvoerd, heeft een briefje aan zy'n vrouw geschreven waarin hy zegt dat t goed maakt. Dit is vanoch- mT^de^'a^^hTteg'te mei 7972 tend in de Cyprische hoofdstad be- op het vliegveld van Tel Aviv door 'n kendgemaakt. Japanse zelfmoordploeg. Volgens het in Tokio verschynende - dagblad S&nkal Slimboen is de Ja- "eeld het briefje In een telefoon- panse politie van mening dat de ka- gj pers grondse Eoka-beweging, Grivas, er van verantwoordeiyk te zyn voor de ontvoering. Eén van de theoriën die in Nicosia opgeld doen, is dat de minister wordt dienst in de atmosfeer geweest. V.S. tapten in West-Duitsland telefoons af Oproer in Rome bedwongen ROME Opstandige gevangenen humaner behandeling, in Italië houden hun actie in drie De klachten, tien kilo zuivere heroine die schyniyk voor de Amerikaanse markt was bestemd. Het was de grootste vangst van deze aard in Mexico. Ame rikaanse kringen in Mexico noemden die vangst een 'doorbraak'. De inbe- slaggenomen hoeveeldheid heeft een marktwaarde van ruim 5 miljoen dollar. Vrouweiykc generaal Het Joego- "hoofdgevangenissen nog steeds vol, de overheid zelf als gerechtvaardigd^ die Slavische volksleger heeft sinds za- nadat de politie zaterdag de opstand worden beschouwd, betreffen del Mev terdag een vrouwe Rjke generaal: Ro- die de gevangenis van Rome „Regina overbevolking in Italië's gevangenis- Papo, die de leiding zal hebben Coeli" („Koningin des hemels". sen, het slechte eten en erbarmelijke de militaire medische sie. In haar nieuwe rang van gene- raal-majoor is zy belast met de ver- NEW YORK De inlichtingen- betering van het recruteringsstelsel, i- eretitel van Maria) vernielde, had hygiënische wantoestanden. Kort voordat de politie Regina Oklahoma i het Amerikaanse leger in Roza Popa heeft twintig Jaar het toe- Coeli bestormde, sloten zich by de de Bondsrepubliek tapt telefoons af zicht gehad op de afdeling infectie- actie van de inwoners, gevangenen zonder slag of stoot de houdt het oog op Duitse burgers ziekten van de militaire medische to Milaan, Napels en Trfëst cel in Nicosia zou worden achterge vel de Boetaipgeen omMding ^n- Het werd daar inderdaad ge- het toestel naar een andere be- vonden. Mevrouw Vakls zei dat het samenzwering beschuldigd. De afge- vangenen die beschuldigd worden samenzwering -tot omverwerping van de staat. Een-en-twintig anderen werden zaterdagnacht by groot scheepse politte-acties in hechtenis richt tegen individuele personen genomen, zy worden academie. die kritisch staan tegenover de Ver enigde Staten, aldus de New York Times in een bericht van zaterdag. Volgens het blad is de operatie ge- ja^ dié zich voor kende puinhopen bezet De vernielingen in de Romeinse staatsgevangenis Jongens bedolven. Negen Mexl- gevangenis zijn van die aard dat het (VS), drie dagen tevoren jongens van v«f tot vyftien complex maanden niet bewoond kan opstand was uitgebroken. Voli i het verkleden wa- worden. De gevangenen zyn elders functionarissen heeft J" - voetbalwedstrijd, zyn ondergebracht. handschrift dat van haar man was. lopen amcht zyn geen aanwyzing of de mi- de kapers nister in de hoofdstad of elders op groeperingen die desertie zouden zondag onder stenen bedolven door kunnen aanmoedigen of andere het instorten van de uitgegraven grot Onder de kreet „wy zyn geen bees- 800 gevangenen „goed onder trole". De gevangenen hadden vryda stemming dan Tokio in de zin had den. Bedoeling van de actie zou zyn geweest een grote hoeveel heid wapens Japan binnen te bren- gen bestemd voor aanslagen op Ja- zaterdag de leider panse regeringsleiders en buitenland- Be ambassadeurs door extremisten. De ontploffing van een granaat aan boord waardoor de wouw die ver- moedeiyk de leiding van de actie had om het leven kwam, stak volgens de Japanse politie naar het verhaal van Sank el Sjimboen. een spaak in het wiel. bomexplo- moeiiykheden voor de Amerikaanse waarin zy dat deden. Acht Jongens ten" hebben de inwoners van Regina gevangenis „overgenomen' geweest tegen twintig de nacht strijdkrachten in West-Duitsland. vonden daarby de dood. De grot was Coeli alles kapot gemaakt waarop j daarvoor. Door de zeven ontploffin gen werd schade aangericht auto's, winkels en huizen. Er vielen de onder- geen slachtoffers. Een woordvoerder van het Ameri- ontstaan door het winnen van zand- hun handen wisten te leggen, kaanse leger heeft het bericht niet steen en is waarschyniiyk ingestort Aan de actie in Milaan namen 80 willen tegenspreken of bevestigen, doordat andere kinderen er boven gevangenen deel en in Napels gingen aldus de New York Times. PNOMH PENH IN HET NAUW HOUSTON De drie astronauten de raampjes van de Apollo langszy schip naar het 85 ton wegende ruim- tronauten Skylab geïnspecteerd en de standregeling van Skylab, die den op een gegeven moment 21 i soneelsleden van de strafinrichl in gyzeling. Geleideiyk Heten zy d< gaan. In totaal verloren tv 26 gewonden, onder wie vyf gyzelaars. Twaalf gebouwen complex, waaronder de ziekenafd- ling, werden door brandstichting!- A verwoest. Liberale winst in Engeland die zaterdag in een Apollo PNOM PENH (AP) Gisteren Skylab vlogen, hebben vandaag op ruimtelaboratorium Skylab, door het raampje van het telaboratorium. Daarby bleek, dat in prima conditie bebonden. Daarby belang is voor wetenschappeiyke ex- heeft by tussentydse verkiezingeiirdkaa) de stuurraketjes een beetje zyn ze wel wat te voortvarend werden gevechten gemeld op slechts hun verzoek een vrije dag gekregen, zien. De drie Amerikaanse astronau- lekte. Dit raketje werd verder uitge- overhaast van leer getrokken, astronomische drie kilometer Pochentong bodja, het vliegveld nadat zy gisteren al een extra slaap- ten Bean, Garrlott Pnom Penh in Cam- periode kregen toegestaan door de den er toen pas acht patrouilles van rege- vluchtleiding in Houston Zij hebben recordruimtevlucht ringseenheden in botsing kwamen veel last van .bewegingsziekte", d.\ met infiltranten van de rode Khmer dat zy zich moeiiyk kunnen aanpas- de stad begaven. 59 dagen op zitten. Deze vlucht was zaterdag om 12.11 onze tyd begonnen met Lousma had- schakelde, maar met de overige hun liep de nadering voortreffeiyk. Tegen acht uur in de avond was had het meeste last Skylab bereikt en kon een korte in- heid, ook twee parlementszetels ge de voelige nederlaag geleden. De hecht spectievlucht rond het laboratorium ren lang niet in orde, hoewel Bean Het was de tweede achtereenvolgen- loosheid, zy eten niet of slecht de dag dat communistische troepen hebben een gevoel van misseiykheid. de toestand van gewichts- vlekkeloze lancering van Kaap Ken- beginnen. Die werd evenwel ingekort al door de moeiiykheden met de „be- energie-voorziening, omdat het enig bolwerken van de conservatieven ii totten begonnen. Lousma overgebleven paneel met zonnecellen Ripon (Noord-Engeland) Isle of Elfjes in de Juiste stand ten opzichte i de zon moet worden gehouden. Voorts hebben de astronauten i ook Garriot en Bean i (Oost-Engeland) kwamen in handel a Lito vanuit het noordwesten zo dicht tot Ongerust maakte men zich daarover lancering was op ongeveer 500 km door de vorige bemanning aange- Door de extra rustdag in Houston niet: ook andere ruimte- hoogte Skylab over Kaap Kennedy brachte zonnescherm wat woonachtige vaarders hebben dergeiyke ver- getroken. Toen een kwartier later de den klapperen dan verwacht Amerikanen is aangeraden om hun schynselen vertoond, zy het in iets Apollo door de Saturnus-IB in een Om het zonnescherm niet ln gevaar gewacht met het Installeren gezinnen te repatriëren, zo heeft het mindere mate. Men verwacht dat het veel lagere baan om de aarde de kleine liberale party. In Ripon won de boekhandelaar vry lange ruimtevlucht ach- nieuw zonnescherm meegenomen, David Austick. Hy kreeg 13.902 stem sische maar het ls nog niet zeker, of zy dit men tegen de conservatieve kandi °P zullen aanbrengen. Zo'n operatie kan daat 12.956. In 1970 kreeg de conser lma is nog verder vatieve kandidaat nog 12.000 stem "stemn dan zyn naaste tegenstan ter de rug heeft. de- daag zyn de werkzaamheden enigs zins verschoven. Er wordt nog i honderd procent toch wel re- der. De Labour-kandidaat kree Amerikaanse ministerie van bulten- trio zich vandaag zal hebben her- gebracht, bedroeg de afstand tussen stopgezet, landse zaken meegedeeld, In de Cambodjaanse hoofdstad te brengen, werd de inspectie daarna biyven thans minder dan 200 Ame- grapte astronaut Lousma zaterdag- rikaanse funktionarissen. avond toen hy, kykend uit één van beide ruimteschepen ongeveer 4500 kilometer. De eerste uren daarna be steedde het ruimtetrio aan het ma- hun kleine ruimte- De koppeling verliep moeiteloos en was om ongeveer kwart voor negen zaterdagavond uitgevoerd. Na een rustperiode hebben de as- nieuwe gyroskopen in Skylab. De Voor de vervanging is oorspronkeiyke hebben van het be- wandeling nodig, gin af wat moeiyikheden opgeleverd, en de tweede bemanning heeft in de Apollo nieuwe gyroscopen meegeno- stond, ls in verband met dé extra deiyk goed werkende huidige scherm. 4.435 stemmen, byna de helft ruimte- 1970. In Isle of Ely won de Journalist Cle es keu De eerste ruimtewandeling, die ment Freud (kleinzoon van Sigmuni0611 de morgen op het programma Freud)Hy kreeg 1500 stemme; 1 dan zyn conservatieve tegen 1 r'_i Deze instrumenten zorgen voor rustdag verschoven naar woensdag, stander. af. i

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4