Asopos laat het in Duisburg afweten Imhoff naar winst in FD klasse APPIE HAPPIE Nederlanders bereiker geen enkele eindstrijd Bedrijfs-estafettes in zwembad De Vliet PAGINA 14 MAANDAG 30 JULI 19 Wisselvallige prestaties van roeiequipe tijdens Open Duitse titelstrijd DUISBURG De open Duitse roeikampioensohappen, die dit week end in Duisburg op de Wedau ge houden werden, hebben geen uit*- sluitsel gegeven over de gang van zaken in het zware (heren) veld. Verre van dat zelfs. Zo zijn de pro blemen rond de gestuurde en onge stuurde vieren alleen maar toegeno men. Vanwege die onzekerheid staat ons echter wel een bijzonder inte ressante week te wachten in ver band met de Nationale Kampioen schappen, die vanaf dinsdagavond tot en met zaterdag op de Amster damse Bosbaan zullen plaatsvinden. Een onverwacht grote puzzel dus voor de technische advies commissie van de Roeibond, die na volgende week over uitzending van ploegen naar de Europese Kampioenschap pen te Moskou moet beslissen en daarom dit weekend gespitst langs de baan zat om de gegadigden met de internationale top in de slag te Eien. Juist die ploegen, die na Luzern de toekomst met een gematigd opti misme tegemoet mochten zien, brachten de toch al grijze heren van de Roeibond, ook nog met de handen in 't haar. Laga, in de vier zonder stuurman, wist niet eens tot de fina le door te dringen. De gestuurde vier van Dudok van Heel deed dat wel, maar reikte niet verder dan de vijfde plaats, terwijl Asopos in de ongestuurde vier het op de finale dag geheel liet afweten en eveneens met een vijfde plaats genoegen moest nemen, direct gevolgd door een evenmin imponerend Argo. Het zijn deze ploegen, die de t.c. door hun wisselvalligheid in grote moei lijkheden hebben gebracht en op de Nationale in hun eigen voordeel heel wat recht te zetten hebben. Maar dan hebben we alle negatie ve punten van dit weekend gehad, want de "rest" van de Nederlandse équipe deed het tussen het geweld van de Oostbloklanden (de ploegen van Rusland en Oost-Duitsland wa ren niet aanwezig) op de finaledag bijzonder goed en eiste twee eerste, vier maal een tweede en drie maal een derde prijs voor zich op. Op de wat ondiepe en daarom wat trage Wedaubaan met een geringe wind tegen 'n keurige prestatie. Felle strijd De eerste overwinning, het toege stroomde publiek zat er nog maar net, was voor de vier met stuur- vrouw van Nereus, dat met een zie ke Liesbeth Vosmaer op slag de Bulgaarsé en Roemeense dames in een felle strijd verpletterde. Lies beth na afloop: "We zouden het 500 meter aankijken, maar het ging goed, dus zijn we doorgegaan'". Hoewel de gelijkheid iets te wensen overliet, moet deze ijzersterke vier toch zeker in staat geacht worden in Moskou de Russinnen van repliek te dienen. De dubbel twee van Ric met de da mes Brasik-Visser en Klaasse slaagde er weliswaar niet in de Westduitse twee voor te blijven, ma,ar eiste met grote voorsprong op de rest van het veld de tweede plaats voor zich op. Margriet Dub belboer van Gyas en algemeen re serve voor Moskou werd vierde in de skif. Een derde plaats behaalde D.D.S. in de dubbel vier. Tegen de Roemeense vier (goud in Moskou?) en de vier uit Ratzeburg waren de te lichte meisjes niet opgewassen. Harald Punt, de Haagse lichte skiiffeur van de Laak, vórige week nationaal kampioen, was de volgen de en tevens laatste Nederlander, die het eresohavot beklom. Kort daar voor had hij in een verpletterende eindsprint de Australiër alsmede de aanstormende Duitsers een gevoelig lesje geleerd. Een verheugde Harald later: „Ik heb vandaag dubbel suc- ses, onze vooraitter is al achter nieuwe riemen aan, want die ik nu heb zijn helemaal slap en bovendien al drie jaar oud". De lichte vier zonder stuurman van Triton/Orca voet - wederom - 'n zeer goede wedstrijd. Na 1500 meter, met een lengte voorsprong, was de pit er echter 'uit en werden zij op de laatste meters nog voorbij gelopen door 'n spurtend Allemania uit Ham burg. De derde plaats, die Dudok/ Orca, in de lichte acht, achter de twee Duitse combinaties behaalde, zal naar alle waarschijnlijkheid vol doende zijn voor uitzending naar Moskou (invitatiewedstrijd)Ook deze ploeg lag na 1500 meter voor op het veld, maar was toen "uitgeblust". Niet verwonderlijk overigens, want slechts één van de Duitse combina ties komt voor dezelfde uitzending in aanmerking. Hierdoor ontbrandde zoch een dermate hevige strijd, dat Proteus/Eretes en Argo al zeer snel moesten lossen. Zwaar veld En toen het zware veld. Dudok startte, in de vier met stuurman, zo als altijd, traag. Dit keer bleef het de gehele wedstrijd traag en bleef de vijfde plaats, op de 500 meter be reikt, gehandhaafd. De Bulgaren wonnen hier gemakkelijk voor de Duitsers en de Roemenen. Succesvoller waren Krijgsman en Vervoort, van Nautilus in de twee zoruder. Ruim achter de Roemenen en Polen knokten zij zich naai' een goe de derde plaats. Afwezig waren hier Luyneniburg en Bosch van Nereus, Bosch, die al eerder dit seizoen 'suk keld' meldde zich nu af wegens een bronchitus. Of het tweetal in deze sterk bezette finale (gezien hun pres tatie in Luzern) mee had kunnen komen moet betwijfeld worden. In de vier zonder werden Asöpos en Argo, zoals gezegd, laatste. Asopos, dat zich via een derde plaats in de voorwedstrijd en een overwinning in de herkansing voor de finale plaat ste, kwam in het geheel niet uit de verf. Vreemd, want juist die wed strijd uit de herkansing was zater dag het gesprek van de dag. Asopos. 1500 meter lang aan de leiding, voor de Duitsers en de Zwitsers, sloeg een snoek, lag stil knokte terug en.won alsnog de race. Een hevig teleurge stelde Ed Maan zei na afloop van de finale: "het pakte al vanaf de start niet. Nee het wilde niet. Na het uit roeien liep het weer, maar wat heb je daar aan". De laatste twee finales leverden twee tweede plaatsen op. Eerst zorg de de Skadiskiffeurs Bruyn en Ver hulst voor een even briljante als verrassende prestatie door zo dicht achter de Duitsers te eindigen en daarmee tevens de Bulgaren, Zwit sers en Fransen op een achterstand te zetten. Daarna bleek dat die acht van Aegir zo'n kwart seconde sneller had moeten gaan om de West-duitse acht voor te blijven. In de spannende strijd, die op de laatste meters beslist werd, bleven de technisch goed roeiende Groningers de Polen en een Duitse combinatie aclit juist voor. Herhaling Geen Nederlanders in de finale skif. Daar waren de toeschouwers overigens ook niet voor gekomen. Nee, het wilde een herhaling van Luzern, met de jonge Kolbe in d'e hoofdrol of Berger, de „BUL" uit de vroeger zo gevreesde vier. Geen reke ning was er gehouden met de num mer zeven uit München, de winnaar van de Diamond Sculls in Henley, die onlangs derde werd in Luzern. Toch was het'de Ierse terrier Sean Drea, die de concurrentie na 1500 meter vaarwel zei en met een niet aflatende „beukenreeks" z'n tegen standers voor schut zette. Zoals het gehele weekend, was het publiek enthousiast en sportief. Ook nu volgde spontaan een staande ova tie. Het verheugende van dit roei- weekend was, dat de Nederlandse ploegen er nu eens in mochten delen. Daar genoten zij dan ook zichtbaar De voornaamste uitslagen zijn: Dames (1000 m)Skif: 1. Edith Eckbauer (Wd) 3.59.70, 2. Christine Wasterlain (Belg) 4.02, 44. 3 Zdrav- ka Jordanova (Buig) 4.03.03. 4. Mar griet Dubbelboer (Ned) 4.07,38. Dubbel vier: 1. Roemenië 3.34.80, 2. Ratzeburg/Duisburg/Berlin/Ham- bui'g 3.37.35, 3. DDS (Ned) 3.42,39, 4. Proteus-Eretes (Ned) 3.46,60. Vier met stuur vrouw: 1. Nereus/ Orca (Ned) 3.41.42. 2. Bulgarije 3.43,85, 3. Roemeni 3.44,86. Dubbel twee: 1. Astrid Hohl/Regi- na Adam (Wd) 3.42,10, 2. Andrea Brasik-VissersHeillie Klaasse (Ric- Ned) 3.42.82, 3. Renee Camuu/Marie- Claire Barnier (fr) 3.48.15. Heren: (2000 m) lichte skif: 1. Ha rald Punt (Ned) 7.55.83, Skif: 1. Drea (ier) 7.38,76. 2. Kolbe (Wd) 7.45,29. 3. Berger (Wd) 7.48,44. Twee zonder stuurman: 1. Oantes Grimeceszu (roem) 7.28.05, 2. Slusa- ski/Slusarski (Pol) 7.32,08, 3. Ver voort/Krijgsman (Ned) 7.40,88. Vier met stuurman: 1. Bulgarije 6.53.74, 2. Australië 6.55,06, 3. Essen Koeln/Berlin 6.57,59, 5. Dudok van Heel (Ned) 7.03.13. Twee met stuurman: 1. Roemenië 7.39,98, 2. Polen 7.41,73, 3. Frankrijk 7.44,53. Vier zonder stuurman: 1. Dort- mund/Muenster 6.35,90, 2. Noorwe gen 6.36,43, 3. Polen 6.45,38, 5. Asopos (Ned) 6.50.93, 6. Argo (Ned) 6.55.41. Dubbeltwec: 1. Kothe/Woelber (Wd) 6.54,08, 2. Bruyn/Verhulst (Skai-Ned) 7.01,97, 3. Christov/Sto- janov (Buig) 7.03.03. Achten: 1. West Duitsland (Com binatie) 6.06,08, 2. Aegir 6.06,32, 3. Polen 6.07,18. ii Alle verenigingsshirts, kousen enz. verkrijgbaar. Alles voor zaal- en veldsporten Grote voorraad sportschoenen. CAMPING-SPORTHUIS MUIDEN De internationale Hollandweek II is, ondanks twee re delijke zeildagen, niet meer echt op gang gekomen. De meeste klassen zeilden slechts twee races daar zij de eerste twee dagen niet mochten starten vanwege de stormachtige wind. Verrassingen waren er ook niet. Van de Olympische klassen, won Douze de hoofdprijs bij de Fin nen en Fred Imhoff bij de Flying Dutchman. Van de twintig deelne mers in de Finjollenklasse waren Van der Eist en Douze veruit de sterksten. Beide zeilers zullen ook worden afgevaardigd naar de strijd om het Europees kampioenschap in Polen, dat zondag 5 augustus van start gaat. In het eerste gevecht koos Van der Eist de Juiste zijde van het kruis- rak en won. Douze werd tweede. Zondag kreeg Van der Eist pech en daardoor had Douze vrij spel. Hetzelfde patroon was te zien bij de FD's. Hier ging de strijd tussen Fred Imhoff en Guus Bierman. De Jonge broers Vollebregt, die als zes de eindigden, tijdens de wedstrijden om het Europees kampioenschap in Zwitserland, prepareren zich mo menteel in Medemblik voor de strijd om het Open Nederlandse kampioenschap in de 470-kl as- se. Bierman won de eerste race met harde wind. Dit weekeinde was Im hoff, weliswaar met gering verschil, tweemaal de sterkste en werd Bier man in beide races tweede. Met minder wind kwamen de West duitsers bij de Draken sterk naar vo ren. Busch en Miiller van Issem be heersten de race op zaterdag en Jan Bol, samen met Landeweer leider in het klassement, moest genoegen nemen met de derde plaats. Lande weer werd zesde. De slotrace moest de beslissing brengen. Landeweer en Bol zochten elkaar onmiddellijk op. Laverend verspeelde Bol echter Fred Imhoff, die zich tijdens de Holland Week weer eens de sterkste toonde in de Flying Dutch- mcm-klasse, "betrapt" tijdens een speelse bui aan de wal. door slechte slagen zijn hoofdprijs. Landeweer won en Bol werd vijfde, voldoende voor eerstgenoemde om de hoofdprijs te pakken. Wederom heer en meester op het de start IJsselmeer was de snelle Pampus- risico. B combinatie Wim Dercksen en Frans voor het van Vliet. Reeds, in het klasse-' nement 'op hetzelfde water de bedde zeilers uit Gouda met van Staveren groot machtsvertoon. Dercksen (1 had nauwelijks enige tegenstand; Jack de Wilde, Bertus ter Beek sprekende zege Jan i en Ulrik Jager. Van Staveren, die de eerste wedstrijden had .gewonnen, deiren en Bertus ter Beek, die met Alleen van de zijde van Jaap Prms miiniimaaii verschil als eerste en twee Ravestein werden enkele "prik- aankwamen. Ulrik Jager, die ook (Lemmer)4. De Wilde. acties" ondernomen. Ravestein (4 2) werd in totaal tweede (36) derde. In de overige klassen kwamen klei ne, meestal zwak bezette velden, de start. Bij de Lasers u het gevecht deelnam, werd, door Prms de diskwalificatie van Van Staveren, als derde geklasseerd. Ter Beek, de winnaar i ■Fincrack Boudewijn Binkhorst de middag, was zaterdag ruim op Van hoofdprijs en de andere prijzen vie- Staveren achtergebleven en de Al len in handen Dijksman (OK-Jollen) venter (Flying Junior) Regenbogen Jan van Staveren, bezet, ondanks- eerste wedstrijd. Hij v 3 met zijn uitsluiting Nederlandse zeilkampdoenschap de start niet vlekkeloos, waardoor De de Sternklasse, dat op het IJssel- zijn diskwalificatie in de derde om het Nederlands zeilkampioen- stuurboord-bakboord zaak schap in de Regenboogklasse op het er daarna de brui aai Snekermeer, de eerste plaats in het gen verscheen hij niet algemeen klassement. Na hem ko- ISSL-baas kwam met lege handen DEN HAAG Ned Neely, de hoogste baas van de ISSL, is za terdag naar Nederland gevlo gen om naar aanleiding van de grote moeilijkheden in de prof- schaatsbond te praten met Jan Klok, de directeur van het Haagse schaatscomplex De Uit hof en Frits Bergman. Neely was echter mét lege handen ge komen, ondanks de gedane toe zeggingen dat de nog niet afge dragen gelden voor de schaat sers er zouden komen. Ook Klok en Bergman zagen het hopeloze van de pogingen toen wel in. Neely, die gistermorgen vroeg van Schiphol naar Noorwegen vloog om een gesprek te hebben met Kees Verkerk, wilde niets loslaten over zijn plannen. Staveren eindigde, voor Bouw en Wijk en Jack twee de Wilde, a bij De belangrijkste uitslagen zijn: de derde race iets te veel Eersterace: 1. Jan van Staveren door de vertreklijn (Leimuiden), 2. B. d. Vries (Rijns voor het startsein was gegeven, maar aterwoude)3. Bertus ter Beek bleef onkundig van zijn fout. Net als (Almelo), 4. Jack de Wilde (Sneek). de eerste twee wedstrijden voerde Tweede race: 1. Van 'Staveren, 2. Wijk (Woubrugge), 3. De kopgroep, dit keer met Hein de Goe- Wilde, 4. Tom Zwart (Sneek)Derde De stand na drie wedstrijden is: 1. Van Staveren 2998 pnt, 2. De Wilde 2816 pnt, 3. Ter Beek 2521 pnt. 4. Ja ger 2221 pnt. Sternklasse Theo Kuyper van der Duyin heeft Poulie (Hornet), mielöer werd ook nog door De Vries dit weekeinde met overmacht het Van Se- gepasseerd. Ook zaterdagmiddag de tweede strijd, die met onder Enkhuizen werd de houden, gewonnen. De zestien-jari- het niet ge Amsterdammer, de jongste kam- een pioen uit de geschiedenis van deze en gaf klasse, won drie keer, eindigde twee Zondagmor- keer als tweede en kwam eenmaal start als negende binnen uit het veld van een 53 deelnemers. Wereldkampioenschappen kano varen TAMPERE Steeds wikkelt de strijd om de wereldti tels kanovaren zich tot een festival van Oostbloklanden. Als bewijs kan nu weer Tampere dienen, waar de Sow jet Unie; dit weekeinde acht gou den, vijf zilveren en één bronzen ont- den genoemd i y bedenkt dat het recente verleden een Hoeksti een Geurts en een Mieke Jaapies tijd tot het einde toe meestreden, opvolgers van deze Nederlandse kfl no-elite hebben zich nog niet aang# diend. Arend Bloem deed gistereT daille veroverde, ploeg bestond dan ook uit niet der dan vijftig personèn. Ook Hon garije (745) en Roemenië (2—5— kwamen uitstekend de Russische nog wel een poging zich te de finale k—1 500 meter, hij kwam niet verder dan de vijf| rang in de kansloze tijd minuten precies. Zelfs de Spanjaai Dan volgen in de medaillerangschik- Misione moest hij laten voorga; Pieter Dekker behaalt brons NIEUWPOORT De Rotterdam se zeiler Pieter Dekker heeft zaterdag in Nieuwpoort (België) de bronzen medaille ontvangen behorende bij de derde plaats in de strijd om het we reldkampioenschap Flying Junior. De hoofdprijs was voor de Italiaan Ber- tocchi, die met miniem verschil was geëindigd voor de Zweed Loefstedt. Nederlandse zeilers hebben giste ren op de Middellandse Zee voor Bar celona de hegemonie van de Span jaarden in de strijd om het wereld kampioenschap voor junior-Vau- riens enigszins aangetast. De gebroe ders Blandel werden eerste voor hun landgenoten Biese de Staartjes in de vierde race. Later in de een-na- laatste wedstrijden werden de Blan- dels derde én het duo Van der Zee/ Kok vierde. De Spaanse combinatie Martin/ Pu jol hield, dankzij een overwinning in de vijfde race, nog wel de leiding in het algemeen klassement. Wereldrecord Ole Ritter Pordenone De Deense wielren ner Ole Ritter heeft zaterdagavond in Pordenone het wereldrecord over één uur achter grote motoren ver beterd. Hij kwam tot 77 kilometer en 521 meter, een verbetering van zijn eigen oude record met 691 me ter. Eens te meer werd duidelijk dat h West- Nederlandse kanovaren, dat na b Dene- hoorlijkeprestaties tijdens landei wedstrijden in Belgrado onlangs ni de "kruimeltjes". De wel toekomst leek te hebben, stee afvaardiging verder achterop raakt bij de O os europese landen en zelfs door Belg wordt "overwoekerd". king eerst nog de DDR (1—2—2) Polen (01—2), alvorens Duitsland (0—L—0), België e marken (beide één keer brons) zicb aandienen kleine wist geen enkele finale te bereiken aat mag toch wel teleurstellend wc LEIDEN De Zijl/LGB organi seert op dinsdagavond 28 augustus in het zwembad De Vliet estafettes (4x50 meter) voor bedrijven. Het is de tweede keer dat de Leidse vereni ging een dergelijk evenement op stapel zet. In 1971 namen 32 bedrijfs- teams en verenigingen deel en legde de Leidse Politie Sportvereniging beslag op de eerste plaats vóór HVL. De wedstrijden beginnen om 19.30 Dreigement van voetbalprofs MANCHESTER Ster-voetballers uit negen landen hebben de FIFA gisteren gewaarschuwd dat zij moge lijk een boycott in de stijl van Wim bledon zullen uitvoeren van de we reldkampioenschappen voetbal in München volgend jaar juni, tenzij het systeém van contracten over boord wordt gezet en de spelers een aandeel krijgen in de winst, die bij het toernooi wordt gemaakt. Dit dreigement kwam na een bij eenkomst van de wereldbond van spelers (FIFPRO), bijgewoond door spelers uit Nederland, België, Frank rijk, Westduitsland, italië, Portugal England en Schotland. De voorzitter van de organisatie, de Belgische prof. Roger Blanpain, waarschuwde: „Wij hopen dat er geen vakbonds- akties nodig zullen zijn maar wij hebben vandaag al beslist over hoe we zullen optreden als wij niet te vreden worden gesteld. Vakbondsak- tie zal onze laatste toevlucht zijn, maar we 2ullen niet aarzelen er ge bruik van te maken". De spelers gaven een ultimatum van vier punten aan de FIFA uit. Die behelsden: bewegingsvrijheid als clubcontracten zijn afgelopen, een percentage van de winst in München, betere disciplinaire procedures en het opzetten van een sociaal plan voor de spelers. Opgave kan geschieden bij de he tijicsi Okker verliest van Arthur Ash WASHINGTON Tom Okker liee anda zich in de finale van het grote pro tennistoernooi in Washington tevi den moeten stollen met de 2de pi van 6600 dollar (16.500 gulden). H ur „grote geld", 11.000 dollar (27.500 gi den) was voor de Amerikaan Arth Ashe diie in grandioze vorm stak. Nl alleen was Okker, diéin het ve leden toch nog wel eens van Ashe h{ gewonnen, kansloos tegen vele van kanonharde opslagen, maar ook hij de mindere in de uitwisseling i basisslagen. De partij duurde geen uur: 6-4 en 6-2. De zege in het herendubbelspel c voor de Australiër Ross Case en G: Masters, die met 2-6, 6-1 6-4 wq nen van Andrew Pattison Afrika) en Dick Crealy (Austral} Case en Masters kregen gezame lijk 3400 dollar. Kampioenlndü klopt Connors BRETTON WOODS VJjay A ritraj, de negentienjarige Indiase niskampioen heeft dit weekeinde eerste grote internationale toern gewonnen. In de eindstrijd be Bret Woods (VS) versloeg hij de Ame kaan Jim Connors in drie sets 2-6, 7-5. Zijn eerste prijs levert h 15.000 gulden plus een nieuwe op. Amritray, die. de als eerste plaatste Rod Laver uitschakel stond zowel in de eerste als in derde set achter. In de eerste kwam hij van 4-5 terug tot 7-5 in de derde reeks werkte hij achterstand van 2-5 weg door vijf mes achter elkaar binnen te lcn. rukk

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 14