Voorde negende maal Arnhemse filmweek weekendgeld ,v ROLUKE ONTUCHT IN TIROL Gebrekkige kennis van de recente geschiedenis >0 Boerderij Meerrust nationale talentenjacht „KAAGCONCOUR 1973" ■VLAGGEN UIT IN SEPTEMBER TOP-TIEN JDAG 27 JULI 1973 ADVERTENTIE Wannéér u dan eindelijk tijd hebt igyy. om geld uit te geven, kunt u er niet bijkomen, want alles is dicht. Maar bij GWK bent u dan welkom voor het verzilveren van betaal- en girocheques, Voor vreemd geld en reischeques. In het weekend en 's avonds. O DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. op de stations - aan de grenzenvoor dl uw geldzaken. Ie films iin steden Sr! ranch Connection (Friedkin): Jan v. Galanstraat A'dam. Morrisey)Rriterioo, Roeters- A'dam; Kriterian, Westeinde m- ango in Parijs (Bertolucci) nth, Reg. Breestraat A'dam; Prinsenstraat Den Haag; Kruiskade R'dam. urbaan A'dam. ïireling (Bridges)Tivoli, ume Discret de la Bourgeoisie Studio K, Roetersstraat n Repulsion (Polanski): Haarlemmerdijk A'dam. Times (Chaplin)Bijou, en Haag. kwork Orange (Kubrick): De Congresgebouw Den Haag. bury Tales (Pasolini): Metro, Nachtfilms tertsbocht R'dam. Life (Kenneth- Loach) t Gouvemestraat R'dam. Je, dat de meeste mensen al gezien zullen hebben. Maar het nog eens zien op een regenachtig dag zeker waard. TRIANON vertoont nogmaals het verhaal van de non van Monza, die de niet zeer ruime grenzen die haar orde stelde ver had overschreden. Zeer goede rol van Mooie Anne Hay wood. LUXOR gaat vrolijk door met "De duivel hale Je", weer een film met het vuisten-duo Spencer-Hill in de hoofdrollen. Het lijkt erop, dat de productie van films rond dit tweetal wat te enthousiast opgevoerd wordt, ten koste van de kwaliteit. Deze film is tenminste lang niet zo geestig als zijn voorgangers. CAMERA tenslotte handhaaft "Als adelaars vielen zij aan", een harde avonturenfilm over een groep En gelse spionnen die een Amerikaan uit een Duits nazi-kasteel moeten redden Het echte bloedstollende werk. STUDIO draait voor de vierde week de Nederlandse kinderfilm "Circus op stelten',' die verhaalt van de dol le avonturen van vijf kinderen in een circus. Karst van der Meulen te kende voor de regie van deze aardi ge film. TRIANON kan Pippi Langkous na tuurlijk nog niet wegdoen. Het eigen wijze maar dappere 6proetenkopJe doet het ook na het verdwijnen van de televisie-serie goed bij de Jeugd. „Pippi in Tuka-land", heet de film in het theater aan de Breestraat. Haagse bioscopen ASTA: "The man called Moon". 18 Jr., 9.30 uur. Idse bioscopen bieden in deze let ij d weinig verrassingen, zich ook al niet zo verrassend die Rex na handhaven alle •s de films van de vorige laat Marlon Brando voor de week zien als de oude min- v an Maria Schneider in "last In Paris", een film die niet al- ;el stof heeft doen opwaaien herrie met o.m. de Italiaanse acties van filmmakers) die ook door de vaderlandse aiten zeer goed werd ontvan- boeiend werkstuk van de nse meester-regisseur Berto- DIO houdt het traditiegetrouw lis de Funès in "Samen uit, thuis". Naast de kleine Fran- ckentrekker werken ook de komiek Bourvil en de zeer Terry Thomas mee. Een trke cast, en één van de bete van De Funès. Wel een oud- CAMERA draait één van de meest spektaculaire pop-films die er tot nu toe is verschenen: "Woodstock". Niet spektaculair omdat er nu zo veel in gebeurt, wel omdat Woodstock een zeer gaaf verslag is van het meest indrukwekkende popfestival aller tij den. Vol muziek van vaak zeer hoge kwaliteit, knap vastgelegd op split- screen. REX doet het voor de tweede keer met "Goliath en de baibaren", een "potige film met Steve Reves in de hoofdrol. Kmdermatinee CAMERA, het enige theater dat ook buiten de vakanties kindermatinees kent, vertoont deze week de avontu ren van SJors, SJimmie en de rebel len. Onnodig deze figuren bij u te in troduceren, de namen spreken voor zich. Het spreekt trouwens ook voor zich dat er weer heel wat zweetdrup peltjes gestort kunnen worden, en heel wat lachsalvo's afgevuurd. „Vrolijke ontucht in Tirol" grüsse aus der Lederhose)In drollen: de z.g. bergberen (ge- iannen in de bekende korte le- oek) en de in dit genre ge- ijke zeer blote dames, s eigenlijk heel vreemd dat er veel eerder erotische films zyn Tirol, want die streek zit kelijk boordevol met seksuele ten en symbolen: de alpen- het bronstige gejodel, de flit- ederhose, enz. De „vrolijke ontucht" blijkt zich overigens niet in Tirol, maar in Beie ren af te spelen. Ach, veel uitmaken doet dat natuurlijk niet, want bloot is bloot of dat nu in Boerenstronke- radeel, Münohen of Kitzbuhle is. Regisseur Marischka heeft met de ze „liefdesgroeten uit de leren broek" iets in elkaar geknutseld dat krom- staat van de meest platvloerse grol len. Het is onvoorstelbaar wat hier allemaal met een lach-of-ik-schiet Instelling bijeen wordt gecopuleerd. Het verhaal (nou Ja), gaat over een Beiers etablissement waar dames (zonder hun echtgenoot) vakantie vieren. Him grootste genoegen is de mannen in de korte broek vele ma len per dag te ontbieden om zich dan uitvoerig met hen te vermaken. Ze betalen er ook nog grof voor. Het is echt een gegeven ontworpen door een Jongeling, die nogal overspannen door zijn puberteit heen ploegt. RUUD PAAUW. Last Tango in Parte, 18 Jr. dag. 2 en 8.15 uur. CINEAC: 50 Jaar Disney tekenfilms, aJ., dag. 9.15. 11,15. 13.30 en 3.45, zondag v.a. 11,15 uur. Super Ply. 18 jr.. dag. 7.30 en 9.30 uur. CORSO: Turks Fruit. 18 Jr.. dag. 2.15, 7, 9.30. Zondag 1.45, 4.15. 7 en 9.30 DU MIDI: "De peetvader", 18 Jr., dag. 8.15 uur. Pinocchio, al. donderdag, vrijdag, maandag en dinsdag 2 uur, zondag 12.45 en 3 uur. EURO: Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten, al., zat., zondag en woensdag 4 en 8 uun, overige da gen 2 en 8 uur. FLORA: "Wellustige verleidsters", 18 jr. diag. 2.00, 7.00, 9.15 uur; zo. ook 4.30 uur. KRITERION: Heat, 18 Jr., dag. 3. 7 en 9.30 uur. METROPOLE-TUSSdUNSKI West Side Story, 14 Jr„ diag. 2 en 8 uur. ODEON: The bridge on the River Kwaii, 14 jr., dag. 2 en 8 uur. OLYMPIA: What's up doc?, al., dag. 2.30. 7 en 9.30 uur; zondag 1.30, 4. 7 en 9.30 uur. PASSAGE: Goldflmger. 14 Jr., dag. 2.30. 7 en 9.30 uiur. Zondag 1.30, 4, 7 en van d 18 Jr„ dag. 9.30. 7.30 en 9.30 uur. icionaag V.&. J-.oe. STUDIO DE LUXE: De Gendarme op vrijersvoeten, a.l., dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur Zondag 1.30 4, 7.15 en 9.30 uur.' STUDIO 2000: BuUiit, 14 Jr.. 715 en Eind augustus zullen de ogen en misschien de schreden van de Ne derlandse filmliefhebbers zich weer oostwaarts richten, want voor de negende maal heeft dan Arnhem de Internationale Film- week binnen zijn poorten. Wijs Door Piet Ruivenkamp geworden door vroegere ervaringen heeft men opnieuw aan de formu le gesleuteld en zo zal deze nieuwe editie opnieuw een iets ander ge zicht hebben. Jarenlang heeft men zich afge vraagd of het een festiviteit voor het pubiek moest worden (vooral interessant voor Arnhem en om streken) dan wel een wapen schouw voor de publiciteit, die dan in elk geval nationaal gaat functioneren. Helemaal op te los sen is het probleem nooit, er wordt dan ook gestreefd naar een gulden middenweg, die iedereen wat geeft en niemand helemaal bevredigt, maar zelfs welk groot festival kan dat. De beste pleister op de wonde is de organisatie van vele activiteiten en het ontbieden van talrijke egisseurs en hun sterren. Aan die formule wil Am- hem dit Ja,ar voldoen Franse films In het hoofdprogramma, dat als vanouds weer in Rembrandt wordt vertoond tussen 30 augustus en 6 september zijn drie Franse films te zien de charmerende „La nuit américaine" van Francois Truffaut, waarin de regisseur achter de schermen van de filmwerkelijkheid kijkt, de geruchtmakende vreetor- gie „La grande bouffe" van Marco Ferreri en „L'Attentat" van Yves Boisset, die de Ben Barka-affaire als uitgangspunt voor een film koos. In Cannes liet James Guerci voor het eerst van zich spreken met „Electra glide in blue", Sam Pec- kinpah werkte weer in de States met „The getaway", „What?" is een door Roman Polanski in Italië gemaakte komedie en voorts zijn er dan nog „Sleuth van Joseph Mankiewicz met Laurence Olivier en Michael Caine naar de beken de taneelthriller van Anthony Shaffer en „The heartbreak kid" van Elaine May. Dinsdag is er een speciale Neder landse dag. Voor het eerst wordt dan in Nederland vertoond „Ange la" van Nikolai van der Heyde een film die al meedong in Ber lijn en die een generatieconflict in het Friesland van de Jaren twintig onthult en de film die Frans Buyens naar de korte Elsschot-ro- man „Het dwaallicht" maakte. De selectiecommissie koos uit het aanbod van de verschillende di stributiekantoren en het is de be doeling dat genoemde films onmid dellijk aansluitend op Arnhem hun algemene roulatie beginnen. Voor het achter in het Rem brandt-theater in aanbouw zijnde „Luxe" theatertje koos Hans Saai tin g onder meer de volgende films uit: „August and July" van Mur ray Markowicz, „Get back" van Donald Shebib, „Jag heter 6telios" van de Zweed Johan Bergenstrah- le, „Les blues entre les dents" van Robert Manthoulis en „De rode psalm" van Miclos Jancso. Asta Nielsen Het Nederlands Filmmuseum or ganiseert in het Arnhemse Ge meentemuseum een Asta Nielsen- expositde begeleid door films van de Deense diva, het Nederlands Filminstituut verschuift zijn fes tijn uit Laren gedeeltelijk naar Arnhem om er onder meer de jeugd te laten filmen en in Saskia komt een non-stop show van kor te Nederlandse films, samengesteld uit opdrachtfilms van CRM, van het bedrijfsleven alsmede werk stukken van de filmacademie. Nog niet alle filmprogramma's zijn bekend op dit moment, zodat de liefhebbers waarschijnlijk een nog moeilijker keuze uit het totale aanbod wacht. Temeer daar Fugi tive Film Nederland heeft aange kondigd een alternatief festijn met onder meer onderschatte oude Nederlandse speelfilms wil organi seren. De gemeente Arhnem, die wel steun verleend aan de Inter nationale Filmweek, heeft voor dit evenement de subsidiekraan nog niet opengedraaid. Er zal dit Jaar niet als gebruike lijk een tweejaarlijkse Staatsprijs voor Filmkunst worden uitgereikt. Het instituut voor de staatsprijzen staat op de helling, omdat bij ve len de mening bestaat dat derge lijke prijzen uit de tijd zijn. Op de foto een beeld uit „Electra glide in blue". im en Wim mn film iet meer trdedigen LLEMSTAD, CURACAO - fentrale Commissie voor de fceuring heeft aan Scorpio s doen weten dat de in eers- ttiing niet toegelaten film tl Eva" van Pim de la Wim Verstappen dins- 14 augustus zal worden her- q de la Farra en Wim Ver hebben besloten van de ikheid om hun film by de bgscommissie te verdedigen gebruik te zullen maken, laten ons niet meer als ongens op het matje roe- zo verklaarde Pim de la tegenover het ANP. „Wim tappen heeft twee Jaar ge- zijn film ,31ue Movie" «rst ook was afgekeurd verdedigd. Die film toen bij herkeuring wel laten. Nu hebben wij echt zin meer in die poespas. Ik drie Jaar lang aan het sce- van „Frank en Eva" ge- ik heb niets aan deze film voegen. Als de commissie opnieuw wil afkeuren, dan dat vooral doen, dan we re meteen in wat voor soort we leven. Wij van Scor- llms hebben sowieso een langere adem dan die hele filmkeuring", aldus Pim Parra. De nieuwe staatssecretaris voor Onderwijs en Wetenschappen, dr. G. Klein, is niet al te best op de hoogte van de recente geschiedenis van Ne derland. Volgens een interview im uw blad van zaterdag J.1, zou hij zo'n 35 Jaar geleden een „fascistoïde" perio de hebben meegemaakt. Dat is dan wèl iets anders dan andere Neder landers zich uit die tijd herinneren. Het was toen namelijk net zoals voor trok: wel een rechtse regering, maar een die op alle mogelijke ma nieren gehinderd werd door een zeer luidruchtige oppositie, die in feite de toon aangaf. Im welke mate dat geschiedde, hebben wij op 10 mei 1940 ervaren, toen onze "gebroken-geweertjes-de fensie" alleen met wat kunst- en vliegwerk gedurende een paar dagen kon standhouden tegen de Duitse in vasie. Als er, zoals de heer Klein in zijn gebrekkige herinnering aan die tijd beweert, toen van een „fascis toïde" periode sprake was geweest, zou onze verdediging er wel beter hebben voorgestaan. Heeft de heer Klein nooit van de „Zeven Provinciën" gehoord, berucht rucht door de muiterij in 1933? Zo was het over de gehele linie. De par tij, die zich tegen de toenmalige „verloedering" op velerlei terrein verzette, was de NSB van ir. Mus- sert, die het overigens gelukkig nooit verder bracht dan een paar kamer zetels. Het Nederlandse volk was in die dagen reëel genoeg om in te zien, Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens ls. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. komt gevaarlijk dicht in de buurt van geschiedvervalsing. R. V. WAALSDORP Hooigracht 15 Leiden DORPSSTRAAT 5 WARMOND A.s. Zondag aanvang 8 uur FINALE van de grote Presentatie AVRO'S toppop - presentator Ad visser ENTREE f2,50. dat aan deze groepering met haar nauwe betrekkingen met de Duitse nazi-buurman geen steun verleend mocht worden. Non tali auxilio, niet met dat soort hulp! Maar dit neemt niet weg, dat er ook toen van een massale slapheid gesproken kon worden, die door het woord "fascistoïde" in geen velden of wegen wordt gedekt. Men kakelt maar over de "krachtfiguur" van Coldjn uit die tijd. Nu, de toestand van onze strijdkrachten anno 1940 heeft ten duidelijkste bewezen wie in de voorafgaande Jaren in wer kelijkheid de dienst hadden uitge maakt. Het was telkens weer een rumoerige minderheid, die de (ook toen al zwijgende) meerderheid over stemde en door haar getrompetter de regeerkracht van een geïntimi deerde landsbestuur ondermijnde. Het zou wel wenselijk zijn als de heer Klein eens de moeite nam de werkelijke situatie van de Jaren voor de oorlog te bestuderen. Wat hij in bedoeld Interview ten beste gaf, In uw blad van zaterdag Jl. laat u de heer Klein, staatssecretaris voor Onderwijs en Wetenschappen klaren dat hij in de Jaren '30 de fas cistoïde tijd heeft meegemaakt dat men wel lid van de NSB maar niet van de SDAP mocht zijn. Nu was de neer Klein in die tijd nog maar een (heel) klein jongetje. Dat hij het dan allemaal niet zo pre cies meer weet is dus wel te begrij pen. Dat geeft hem echter doctor en staatssecretaris geworden nog geen vrijbrief onzin te verkondigen. Nederland in de jaren '30 „fascis toïde"? Maak het nou! De NSB noch enige andere fascistische be weging heeft hier ooit een redelijke poot aan de grond gehad. De NSB .haalde in 1937 zegge en schrijve 4 van de honderd tweede-kamer ze tels, de andere zijn nooit aan een ze tel toegekomen. Voorts mocht "men" in die Jaren lid worden zowel van de NSB als van de SDAP. Alleen ambtenaren moch ten dat niet, tenminste wat de NSB betreft. Dit verbod heeft zoals be kend Mussert zijn baan bij Water staat gekost. Een verbod om lid van De internationale top 10 van deze week met tussen haakjes de posities van vorige week: AMSTERDAM: 1. (1) Do you love me, Sharif Dean 2. (3) Going home, The Osmonds 3. (2) We are all wounded. Red- bone 4. (4) The free electric band, Albert Hammond 5. (5) Late again, Stealers Wheel 6. (8) Skweeze me, pleeze me, Slade 7. (9) Angelina, Peter en zijn rockets (-) Yesterday once more, The Carpenters (10) One is one. Nick Mackenzie (-) Albatros, Fleedwood Mac Nu van regeringswege zo'n sober défilé is toegestaan 500 man van Land, Lucht en Zeestrijdkrachten ter gelegenheid van het zilveren Ju bileum van onze geëerbiedigde Ko ningin Julioama, zou ik mijn landge noten willen vragen, steek op 6 sep tember a a. in zeer groten getale de vlag uit, in elke stad en dorp en in de SDAP te zijn bestond niet. Ik zou zeggenuiteraard niet. Dat de Marineleiding niet zo dol was op deze partij laat zich overi gens wel verklaren. Had niet een van haar voormannen, Cramer, na de muiterij op de Zeven Provinciën in de Kamer uitgeroepen dat hem dit "verduiveld veel plezier" deed? Jammer, dat de heer Klein dit er ook niet heeft btjverteld. MR. J. W. SC HEFFER. Julianastraat 10, Rijswijk (Z.H. alle uithoeken van ons vaderland, opdat ons parlement hierdoor zal in zien, dat het op die dag op zo'n be schamende wijze onze vorstin en het gehele vorstenhuis op zo'n sobere wij ze eer bewijst. Is onze Koningin niet meer waard? Dat onze vorstin bemind is in ons land, getuigen de enorme defilé's die elk jaar plaats vinden voor het paleis Soestdijk ter gelegenheid van haar verjaardag. In welk land treft men zo'n spontane aanhankelijk heid aan van een volk? Laat ons land op de dag één vlag- genzee zijn! Zij die geen vlag heb ben: er is nog voldoende tijd om er een aan te schaffen. Ga die dag niet de deur uit zonder oranje op de borst! J. SNIPPENZEE SR.. 1. (-) I'm the leader of the gang (I am), Gary Glitter 2. (1) Welcome home, Peters and Lee 3. (3) Life on mars, David Bowie 4. (2) Skweeze me, pleeze me. Slade 5. (-) Going home. Osmonds 6. (-) Alright alright alright, Mungo Jerry 7. (8) Saturday night's alright for fighting. Elton John 8 (10) Randy. Blue Mink 9. (4) Born to be with you, Dave Edmunds 10. (7) Snoopy versus the red baron, Hot Shots BONN: 1. (2) Hell Raiser. Sweet 2. (1) Get down, Gilbert O'Sullivan 3. (3) Power to all our friends, Cliff Richard 4. (4) I'm a clown, David Cassidy

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9