jKager plassen: stiltegebied overvol ^vakantieoord van tot "JAMMER DAT HET NVV OP DEZE WIJZE REAGEERT LAATSTE OPRUIMINGS KNALLERS Teleteehniek Twee boeken over plassen- m poldergebied RIJDAG 27 JULI 1973 i la DE KAAG Het Kagerplassengebied is niet langer die oase van rust. De recreant eft de plassen ontdekt en is bezig een van de laatste stiltegebieden van de Randstad in ordtempo te veranderen in een mondain en overvol ontspanningscentrum. Vooral in zomermaanden is er nauwelijks meer een plekje te vinden om tot rust te komen. Dui nden zeil- en motorjachten varen af en aan en gedurende de weekeinden is het •eilijk een ligplaatsje te vinden langs de ruim vijftig kilometer lange oever. Zo vol zijn de plassen al dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van plan zijn >lders in de omgeving onder water te zetten om het areaal voor de watersport uit te eiden. Die gedachte maakt deel uit van een streekplan voor het plassen gebied, dat ener- s de mogelijkheden voor de recreant wil uitbreiden, maar anderzijds het landschap- ilijke karakter wil bewaren. Een moeilijke, zo niet onmogelijke opgave. jkzujd: idlen uist in de periode, dat over het Voc' worden genomen, zijn twee boeken verschenen, die De naaste omgeving als onder- rp hebben. In de eerste plaats is 6411 oor ram van Leeuwen k*** het werk van de oud-inwoonster Leiden Elsa Vleer-Jagerman, die Av enlang op het Kaageiland heeft voond en die nu huist in het aardentse dorpje Norg. een uitgever irteipaar man verzamelde vele jaren hobby alle beschikbare gegevens de Kaag en de omringende pias- Zijn vrouw besloot die feiten op srakflji rijtje te zetten en het in boek uit te geven. Dat laatste bleek at zo eenvoudig, want er was geen gever te vinden, die voor dit spe- typiistische werk een markt zag. En xjuvi igezien ook uitgevers niet van de peel id kunnen leven bleef het manu- igspi ipt liggen. esprekken llsa Jagerman liet het er niet bij tl besolot het boek voor eigen ening uit te geven. Bij de Leek- Courant werden vierhonderd s mplaren gedrukt, die nu op drie atsen op de Kaag te koop zijn voor ntig gulden per stuk. Het is een fraai werk geworden met tallo- Ikaarten afkomstig uit de gemeen- rchieven van Leiden en Alkemade, >enlr Rijksarchief in Den Haag en ve- foto's afkomstig u it het archief de Kagenaar J. van Nieuwkoop, llsa Jagerman en haar man Wig- boorden alle mogelijke bronnen Lanj» om de geschiedenis van De Kaag y 1, haar bewoners de Loogman- de Van Nieuwkopen en de Zwet- )ten voor het nageslacht te be- n. Daarvoor werden ook uitvoe- gesprekken gevoerd met bejaar- agenaars. n van de verhalen, die bij ge- ekken steeds naar voren kwam i dat het vroeger op het eiland jeril {betekent: "tovenaars hoog- i niet plus was. Volgens overleve- ot dgen moeten daar vroeger orgiën plaats gevonden van paters nonnen. Elders op de Kagerplas- i achter de Vogelscamp moet, gaat het verhaal, het Kaagmon- LeJr hebben gehuisd. Q l' loe het ook zij, vast staat dat om- ieks het Jaar 1000 de eerste water- ring in Rijnland werd aangelegd, enaamde "Wendeldijk", die geveer gelopen moet hebben ben zuiden van de huidige Ringvaart. De dijk beschermde arme vissers en jagers tegen het door de wind op gestuwde water. De sluis in die dijk is de eerste aanzet geweest tot De Kaag. Uit de cijfers, die Wigholt Vleer verzamelde, blijkt dat het Kaagdorp in 1544 al 40 woningen telde, een aantal dat na een teruggang pas in 1930 weer werd bereikt. Voor de drooglegging van de Haarlemmer- qn de Leidse Meer was de Kaag nog een echt eiland. Het droogleggen had nog een ander gevolg: het aantal be roepsvissers op de Kaag liep terug van zes in 1829 tot drie in 1860. Zoals elk dorp had ook De Kaag zijn specifieke dorpstypen. Elsa Ja german beschrijft in haar boek on der meer Jannetje, die een ton voor de kerk na liet, de zonderlinge Oost- Indische Jacob, die na een verblijf in de oost weer terugkeerde naar het eiland, "Ouwe Mein" Spaargaren, die zo klein behuisd was dat de kin deren gedeeltelijk buitenshuis sliepen en het manusje-van-alles Kool. Puur Warmonds De watersporters ontdekten de Kaag pas na de eerste wereldoorlog. "Maar", zoals Elsa Jagerman in haar boek constateert, "het was een pure Warmondse aangelegenheid". En hoewel ook vandaag de dag nog vele Kaagbewoners zich fel velzet ten tegen de ontwikkeling van de Kaag tot een tweede Loosdrecht, kon de ontwikkeling niet worden tegen gehouden. De grote stoot in die richting werd gegeven in 1950 toen de raad van Al kemade - na felle protesten - met ze ven tegen vijf stemmen besloot tot de bouw van 72 zomerhuisjes, die la ter bungalows voor permanente of semi-permanente toewoning bleken te zijn. Elsa Jagerman constateert in haar boek: "Het hek was van de dam. De Bonte Koe kwam op de plaats van het winkeltje van moeder Los, de schuur van Willem en Bart Loogman werd 't Kompas, bakker Reinink maakte van zijn schuur zomerhuisjes en Tante Kee ging van kruidenierswaren over op "Schie dam". "De ontwikkeling", aldus El sa Jagerman." betekent een bedrei ging van het natuurschoon en land schappelijk karakter. Er is al veel verloren gegaan. Sinds 1920 zijn zes molens van de Kaagoever verdwe nen. De Jachthaven aan de Ringvaart heeft in 1966 het uitzicht op de Ka- gerpolder vernietigd. En de zandwinning in het Zwei- land en de Eymerspoel betekent niet alleen, dat er een stukje viswater verloren gaat, maar doet het ergste Verlovingsringen De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure. v.d.WATER Haarlemmerstraat 181 vrezen voor de bodem en vegetatie van het eiland De Kok". Diezelfde vrees voor het verloren gaan van waardevolle stukjes na tuur ademt het boek "In de Polder" van K. Hulsbos. De schrijver, die al eerder bekendheid kreeg door zijn boek "De wondere wereld van onze duinen" gaat niet zozeer op het plas- sengebied in, alswel op het leven in een van de eerste droogmakerijen in ons land, liggend ten noorden van de Voorzitter Sloos van de LVI: Ruïne van De ver Li deze polder, waar vroeger 't Geestwaeter, de Zuydtpoel, de Noordpoel en de Cleene Poel lagen, staat nu nog de ruïne van Dever, overblijfsel van een slot, dat in de glorietijd (ca. 1370) bewoond werd door een heuse ridder. De geschiede nis van de polder vormt echter maar een bescheiden onderdeel van het boek, dat zich voornamelijk bezig houdt met de dieren en planten in dit stukje van de Randstad „waar het leven nog goed is". Hulsbos geeft met veel oog voor 't detail en aan de hand van vele prach tige foto-opnamen boeiende infor maties over de vogels die daar leven zoals de leeuwerik, de zanglijster, de reiger, de kievit, de scholekster, de zwaluw, de kemphaan, de meerkoet en niet te vergeten de koning der wei devogels, de grutto. Ook de planten wereld kleine hoefblad, paarse do- venetel, speenkruid, vogelmelk, look- zonder-look om er maar eens een paar te noemen krijgen ruime aandacht alsmede de werkzaamhe den op het boerenbedrijf, zoals het uitstervende „zelfkazen". Een boekje dat iedere stadsplanoloog eens aan dachtig zou moeten doorlezen, alvo rens hij weer besluit een serie grijze flatblokken neer te zetten in een pol der. De Kaag en Kagerplassen door de eeuwen heen Elsa Jagerman in de polder, het veelzijdige leven binnen de dijken K. Hulsbos. LEIDEN Het is jammer dat de Industriebond NVV op déze manier reageert. Er wordt niet wezenlijk ingegaan op onze argumentatie over het misbruik van de werkloosheidswet en de problemen die daarmee samenhangen. Als de zaak zó eenzijdig wordt benaderd, wordt de discussie gauw ridicuul of onzin delijk". vroeger tijden. Ik neem aan dat men doelt op de Jaren twintig en dertig of nog vroeger. Ja, wat moet ik daar op zeggen. Er zijn toen zeker fouten ge maakt, dat zal ik niet ontkennen. Maar het is een tijd die ik zelf niet heb meegemaakt en dat geldt voor bijna alle huidige LVI-leden. We proberen het nu in elk geval zo goed mogelijk te doen. En dan is het toch weinig zinnig om bij alles met dat verleden te komen aandragen". Peinst even en zegt dan: „Als Je tegen een Duitse jongen van een jaar of twintig zegt: „Jullie heb ben in de oorlog dit gedaan en dat daan, dan zal zo'n jongen je op zeker moment toch ook antwoorden: hoor eens, Je kimt dat niet allemaal mij in de schoenen schuiven Het misbruik van de werkloos heidswet. Er is in het LVI-artikel een getal genoemd van 400 mensen, wier devies is, „waarom werken voor een geeltje meer". Vindt U dat aan tal op het geheel gendfnen veel? Sloos: „Op het geheel van de Leid se beroepsbevolking is het niet zoveel als percentage van het aantal werk lozen (400 van de 2400) vind ik het wel een tamelijk hoog cijfer". Dat zegt voorzitter R. Sloos van de Leidsche Vereeniging van Industrië len (LVI) als reactie op een recent artikel in het blad "Wik" van de In dustriebond NVV, waarvan de be langrijkste passages in onze krant van gisteren werden geciteerd. Dat stuk sluit aan op een publikatie van Door Ruud Paauw Foto Jan Holvast Rust bij het dorp De Kaag: op de achtergrond de kerktoren met het Kaagschip als windwijzer. Tevens het zomerhuis vm wijlen prof. K. Visser.(Foto jubileumboek "De Kaag"). de LVI in het juli-nummer van "In dustrie Rijnland", waarin uitvoerig aandacht wordt besteed aan de wer keloosheid in Leiden en het misbruik dat sommigen maken van de werk loosheidsuitkeringen. Mentaliteit Van de mannelijke beroepsbevol king in "het Leidse" is ruim 2400 man werkloos. Daarvan zijn er 300 tot 400, aldus de Leidse industriëlen, die dat zijn op grond van hun mentaliteit en derhalve permanent in de WW lopen. Het percentage 2539 Jarigen in de ze groep zou "onrustbarend" zijn. Het zijn mensen, aldus de LVI, wier advies is: "Waarom werken voor een geeltje meer"? De LVI vindt dat "deugdelijke controle en wettelijke prikkels tot werkwilligheid noodza kelijk zijn". Zij geeft verder als haar oordeel (vooruitlopend op de resul taten van een onderzoek) dat de structurele werkloosheid in Leiden "wel eens beduidend minder zou kunnen blijken dan altijd is voorge geven". De Industriebond NVV verwijt de LVI nu "riooljournalistiek". Wik schrijft dat de Leidse industriëlen komen aanzetten "met de bekende stukjes over vermeend misbruik van onze sociale wetgeving". Het hele verhaal draait natuurlijk uit op de slechte mentaliteit van-de gemiddelde Leidse werkloze, die de oorzaak zou zijn van de hele Leidse misère, aldus Wik, dat van oordeel is dat de Leidse industriëlen de hand in eigen boezem moeten steken. "Zij zitten in hun maag met de gevolgen van hun eigen al met de indus triële revolutie aangevangen wan beleid". Onzin LVI-voorzitter Sloos: "De Indus triebond NVV zet het wel heel een zijdig neer. Wij dragen bepaald fei tenmateriaal aan, de bond gaat daar niet op in, maar zegt heel sim pel: het komt allemaal door Juliie. En men maakt zich boos over din gen die door ons niet eens naar voren zijn gebracht. Dat de slechte men taliteit van de gemiddelde Leidse werkloze de oorzaak zou zijn van de Leidse misère, is nimmer door ons be weerd. Dat is doodgewoon onzin. De werkloosheidsproblematlek is niet specifiek Leids, de cijfers voor Lei den zijn alleen slechter dan in ande re plaatsen in de Randstad. Daarnaast komt men terug op het wanbeleid van de Leidse industrie in De vraag is wat je er wezenlijk tegen kunt doen. Wetten worden nu eenmaal overtreden. Je zult, hoe dan ook, een aantal profiteurs houden, zoals Je ook altijd inbrekers, flesse- trekkers, oplichters en bankrovers zal houden. Loop je niet het risico door al te zeer het accent op die kleine groep profiteurs te leggen dat er maatregelen worden genomen die voor buiten hun schuld werklozen- en dat is tenslotte veruit de grootste groep weinig plezierig zijn. Sloos: „O, het is bepaald geen een voudige zaak. Maar je kunt het toch maar niet zo laten voortgaan. Er moet naar onze mening echt iets ge beuren. Boersma of Roolvink heeft destijds gezegd dat op ruimer schaal „oneigenlijk gebruik" van de sociale wetten (dus niet alleen de WW-wet) werd gemaakt dan de officiële cijfers aangaven. Men zal die ontwikkeling toch in het oog moeten houden en indammen". Kijk, die hele sociale wetgeving is het gevolg van een historische ont wikkeling, het is een verworvenheid die niemand kwijt wil. Maar we zijn nu op een punt aangeland dat we het voor sommige mensen kennelijk erg gemakkelijk maken om niet meer te werken. Ik ben het direct met u eens dat Je de groep van de be roepsprofiteurs nooit weg zult krij gen. Die zullen altijd wel een manier vinden om ergens onderuit te komen. Maar daarnaast is er een groep men sen, die niet kwaadwillend is. Ze zijn werkloos geworden, ontvangen hun uitkering en denken: waarom zal ik me nu nog druk maken om nieuw werk te vinden. Die mensen kun Je motiveren weer aan het werk te gaan door bijv. een soort maximum in de uitkeringen te bouwen en van lonen en salarissen zonder bomilo's en extra's uit te gaan". De LVI is van mening dat het in Leiden niet zo slecht gesteld is met de werkgelegenheid als vaak wordt aangenomen. Sloos: "We zitten in Leiden met een merkwaardige situatie. Enerzijds is er een hoog werkloosheidscijfer, anderzijds staat er een niet gering aantal arbeidsplaatsen open voor zo wel geschoold als ongeschoold per soneel. En bovendien is het Centrum Vakopleiding Volwassenen aan de Rooseveltstraat zo onderbezet dat men er mensen uit Den Haag toe laat. Dat zijn toch dingen die te den ken geven. Van het artikel in Indus trie Rijnland kun je misschien van een enkele passage zeggen dat hij ge neraliserend is gesteld. Maar het stuk is bewust bedoeld als tegengas Want dat er werkloosheid is in Lei den weet iedereen, maar dat er nog heel wat arbeidsplaatsen openstaan weet lang niet iedereen". Enquete KOPEREN SCHEMERLAMPEN met kap, vanaf f 9,98 KRONEN 5-armig van f 39, KLOKRADIO'S AM en FM f 119, PORTABLE T.V.'s vanaf f 298.— SALON RADIO'S, vanaff 99,75 CASSETTES C 90, 3 stuks voor f 10, SONY TAPE 18 cm 540 meter f 11,95 AFZUIGKAPPEN met verlichting en 2 snelheden van f279,voor f174, HERENSTRAAT 77 TELEFOON 49108 De LVI is mede-opdrachtgeef ster van een onderzoek dat een Am sterdams bureau volgende maand over alle wijken van Leiden gaat houden. Daarbij is een aantal vra gen oVer de bekendheid van Leidse bedrijven, het oordeel daarover en de bekendheid van de LVI. Wat wilt u precies aan de weet komen? Sloos: "Deze enquete sluit aan op een onderzoek dat wij een Jaar of vijf geleden hebben gehouden. Toen besloot de LVI namelijk zich meer naar buiten te manifesteren. Dat laatste was tot op dat moment nau welijks nog gebeurd. We willen nu. na die vijf jaar. eens kijken wat er uitkomt: is het beeld dat men van het Leidse bedrijfsleven en van ons heeft misschien iets ten gunste ver anderd vergeleken bij vijf Jaar terug. Zakelijk zouden we bijv. graag wil len weten waarom er vanuit Leiden zo'n grote pendel is naar Den Haag, waarom velen a priori een baan bui ten Leiden zoeken. Het antwoord dat je nogal eens hoort, is: "In Leiden betalen ze minder", maar we weten dat dat bij een aantal bedrijfstak ken per se niet het geval is". (Luchtfoto P. de Nijs/H. v. Weste ring) De Kagerplassen en het Kaag- enkele vrachtschipper of een vis- ter sportcentrum met duizenden dorp vanuit de lucht gezien. Eens ser het alleenvertoningsrecht zeil- en motorjachten, een gebied waar watervogels, een hadden, nu een druk bezocht wa-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3