EN KERK ONDER HET KRUIS ZONSOPGANG VOOR HET BLINDE KIND Clubhuis symbool van karakter iLANKENBURG VOELT NIETS VOOR DUITSE ELFTAL Theologen terug uit Rusland Missie opdracht blijft Bibliotheek als geschenk LUGDUNUM (HER)OPENT VOETBALPALEIS MORGEN IJDAG 27 JULI 1973 ,De christengemeente die wij hebben bezochten waren niet een springlevend, doch toonden ook een diepte en breedte n christelijk leven die ons, westerlingen, beschaamd heeft maakt", aldus mgr. M. Kok, aartsbisschop van de Oud-Katho- ke Kerk, die aan het hoofd stond van een delegatie van de van Kerken, die onlangs terugkeerde van een tiendaags zoek aan Rusland. delegatie bestond verder uit dr. H. Fiolet, secretaris van de van Kerken, dr. A. van den ïj, secretaris-generaal van de formde Kerk, ds. H. Bremer van sectie internationale zaken van raad en mevrouw dr. K. Roze- de afdeling Oost-Europa het interuniversitair instituut oecumenica. De Raad van Ker- •ezocht Rusland op uitnodiging ;het patriarchaat van de Rus- Orthodoxe Kerk, waarmee de tijdens de vergadering van de ïldraad van Kerken, vorig Jaar [treoht, een gesprek had gevoerd het geestelijk leven in Rusland i patriarch Pimen en metropo- schending de mensenrechten. ■Nikodiem, alsook met theologen Tevens werd gepleit neenten. Ook heeft de delega- i twee met v: [voorzitter van de staatsraad ■religieuze zaken. J|He kerken nu nog zegt, dat de kerken in vol oude vrouwen zitten, nt de f eiten en herhaalt de an- jdsdienstige Sowjetrussische pro- i" ,zo verklaarde mgr. Kok de delegatie. Hij verzeker- lat de kerken, ook door de week, pijn. Onder de aanwezigen zijn velen van middelba- leeftyd. Volgens hem gaat de heden tot meer regelmatig contact ir durend gesprek ge- met de theologische akademies en -minister Makartsjew, de christengemeenten. Solidariteit „Wij willen onze solidariteit met de kerkelijke leiders en de institu ten in Oost-Europa niet opgeven", zo stelde de delegatie. In dit verband werd gevraagd voor meer faciliteiten voor het invoeren en het drukken van bijbels. Uitdrukkelijk onder streepte de Nederlandse delegatie te zijn voor ontspanning in Europa en niet terug te willen naar de koude oorlog. Op deze pleidooien gaf vice-minis- kerk in Rusland wel onder zeer gro te moeilijkheden gebukt," maar is ook veel bewuster geworden dan wij vermoeden". De delegatie was bij zonder onder de indruk van het aan tal dopelingen: gemiddeld 100 dopen per priester per Jaar. De spanning tussen de ideologie van de staat en de boodschap van het christendom - aldus mgr. Kok - blijft voelbaar. De kerk in Sowjet-Rusland blijft een kerk onder het kruis. In het onderhoud met de vice-mi nister heeft de delegatie de onrust, welke in Nederland heerst over de praktische uitvoering van de schei ding van kerk en staat en de beper king van de godsdienstvrijheid, dui delijk naar voren gebracht. Ook vroeg de delegatie een duidelijker had met kerkelijke leiders antwoord op de beschuldiging ter Makartsjew geen afwijzende re- aktie, zonder evenmin toezeggingen te doen. Hij onderstreeote dat er in Rusland volledige vrijheid bestaat mits men zich aan de wet houdt. Verder zei hij dat de Kerk er al leen is voor de bevrediging van religieuze behoeften. Alle andere ac tiviteiten zijn de kerk ontzegd. Hij toonde er begrip voor, dat de ker ken in het Westen, waar volgens hem nog veel ontbreekt, ook maat schappelijk werkzaam zijn. Maar wij aldus de heer Makartsjew hebben een alzijdige revolutie door gemaakt. Daarom is de kerk er alleen voor de cultus. Emigratie Over de joden verklaarde de Vice- minister, dat er momenteel nog twee miljoen in RUsland zijn. Er mogen er 360.000 emigreren, elk jaar 30.000. Als er meer willen emigreren, aldus vice-minister Makartsjew, dan moet eerst worden bezien of ze wel gemist kunnen worden. De delegatie heeft ook gesproken met rabbijn Fischmann van de sy nagoge van Moskou, die verklaarde dat er overal in de stad Joodse ge bedsgroepen zijn. Binnen het kader van de delega tie is geen contact mogelijk geweest met r. katholieken en met onder grondse groepen christenen, die zich niet officieel door de staat hebben laten registreren. Wel werden de drie theologische scholen in Odessa, Leningrad en Moskou bezocht. Jaar lijks mogen 150 van de 600 pries terkandidaten hun studie beginnen. Degenen die worden afgewezen, stu deren theologie per correspondentie. In Moskou zijn 45 orthodoxe ker ken, een r. katholieke kerk en een kerk van de baptisten. Volgens de staat zijn er 30 miljoen orthodoxen die geregeld in de kerk komen. Vol gens de kerk zijn het er 40 miljoen. Kerkencongres Kerken uit Europa, die behoren tot de Wereldbond van Gereformeerde lof Hervormde) Kerken komen van 6 tot 11 september in conferentie bijeen in het congrescentrum van de Vrije Universiteit te Amsterdam. De vraag die op deze conferentie cen traal staat, is de persoonlijke vraag van Jezus aan zijn volgelingen: „Wie zegt gij, dat Ik ben". Het onderwerp wordt ingeleid door prof. dr. H. Berk hof uit Leiden die als christen en door rabbijn dr. J. Soetendorp uit Amsterdam, die als jood zal zeg gen hoe hij Jezus ziet. De missionaire opdracht van de kerk is zoals de Paus in zijn bood schap voor missiezondag schrijft tiog lang niet ten einde, ten aanzien van vele volkeren begint zij pas. Maar het is wel heel erg te betreuren, dat juist op dit ogenblik, nu zo'n inspan ning nodig is, het aantal missionaris sen een probleem gaat vormen. Toch moet men niet te somber zijn over de toekomst, nu blijkt hoe vele jonge christenen bereid zijn zich te geven, aldus de Paus. Zoals elk jaar heeft de Paus aan de bisschoppen en gelovigen in de wereld een brief gezonden ter gele genheid van missiezondag, die in heel de r.-katholieke wereld op 21 oktober gevierd wordt en waarin overal aandacht wordt besteed aan de missionaire taak van de kerk. Hoe wel Paus Paulus wel degelijk de re denen kent van de teruggang van het aantal missieroepingen en ziet hoe ongeveer de helft der buitenlandse missionarissen tot de oudere gene ratie gaat behoren, gelooft hij toch, dat-de kerk de moeilijke situatie van dit ogenblik kan overwinnen. Vooreerst neemt het aantal roe pingen onder de inheemsen toe. Daarnaast bestaat nog de mogelijk heid, dat bisschoppen uit de hele we reld personeel beschikbaar stellen PAGINA 13 de 1 nde kinderen van de "Zonsopgangschool" verdiept in hun spel, het GEREF. KERKEN Bedankt voor Oudcga, M. Kieviet te Wieringerwerf. DOOPSGEZINDE BROEDER SCHAP Benoemd tot leraar cultuurgeschie denis en maatschappijleer aan de scholengemeenschap te Wage- nmgen. J. Gulmans Aldaar. In Lahore, een grote stad noorden van Pakistan, niet ver van de grens met India, heeft het Leger des Heils sinds 1957 een centrum waar blinde kinderen worden opgeleid. Dit centrum kreeg de zinvolle naam van "Zonsopgang-school voor het blinde kind". Deskundige leiding probeert de kinderen zo'n training te geven, dat ze later een zelfstandig en onafhan kelijk leven kunnen leiden. Dit cen trum is het enige protestantse cen trum op dit gebied in Pakistan. Bij het opnemen van de kinderen wordt er echter geen onderscheid gemaakt naar godsdienstige afkomst. Vanuit Perzië heeft dr. J. van Weelden, die daar destijds in dienst van het Gereformeerde Werelddiako- naat op het gebied van de blinden- training werkte, een paar maal La hore bezocht en de directrice, mej. M. E. Fyson, waardevolle adviezen kun nen geven. Ook heeft een begaafde leerling uit Lahore een tijdje gewerkt in de brailledrukkerij van dr. van Weelden in Isfahan in Perzië, waar hij heeft geleerd hoe boeken in brail le moeten worden overgezet en ver vaardigd. Deze jongen maakt nu zelf de leermiddelen voor de school in La hore en geeft instructie in de werk plaats. Het hele centrum bestaat uit een internaat, een school en een werk plaats. Iti dit centrum verblijven mo menteel 40 kinderen. De inkomsten bestaan uit kleine bijdragen van mensen uit Pakistan zelf en uit de opbrengsten van eenvoudige produk- ten van de werkplaats. Soms zijn ook de ouders van de kinderen in staat een bijdrage te geven. Er is echter nog steeds een jaar lijks tekort, dat overigens wel min der wordt. In 1968 was het tekort nog f20.000. Op dit moment is het tekort maar f 11.000 per jaar. Dat is gemid deld f 275 per kind per jaar of f 23 per maand. Het Gereformeerd Werelddiako- naat hoopt ook dit jaar weer in het tekort te kunnen bijspringen. Bij dragen worden gaarne verwacht op giro 2211 ten name van het Alge meen Diakonaal Bureau, Konings laan 7 in Utrecht onder vermelding: blindentraining Lahore. De Protestantse Kerk van België heeft haar bibliotheek geschonken aan de protestantse faculteit te Brus sel. Rond het jaar 1930 besloot de Bel gische Methodisten Kerk een theolo gische bibliotheek voor haar pre dikanten op te bouwen. Sindsdien is gewerkt aan de uitbreiding van deze bibliotheek. In juni 1969 gingen de methodisten met de Prot. Evangeli sche Kerk van België samen in de Protestantse kerk van België. On langs besloot de uitvoerende raad van deze kerk de bibliotheek van omstreeks 600 boekdelen aan de theo logische faculteit te schenken, in de hoop, dat deze verzameling nu „de zaak van gans het Belgische protes tantisme zal dienen". LEIDEN Zeer snel nadat de vlammen met allesvernietigende kracht door Lugdunums clubpa leis waren geraasd, laaide het vuur andermaal hoog op. De ijver waarmee acties in het leven wer den geroepen om de Leidse twee deklasser financieel uit de brand te helpen was zo hartverwar mend, dat Lugdunum de ramp nacht van 5 op 6 januari als een Door Paul de Tombe boze droom terzijde kan schuiven Dankzij de steun van velen is 'n welhaast nog mooier bouwwerk de brand immers legde een aantal schoonheidsfout jes bloot, die bij de herbouw wer den verholpen. Nog wordt er kei hard gewerkt, daar in de Kikker polder. maar morgen kan ieder een die op enigerlei wyze heeft geholpen, aanschouwen waartoe die hulp' heeft geleid. Voor de tweede maal in ruim een Jaar tijd opent Lugdunum het clubgebouw als symbool van het IJzersterke karakter van de Leidse vereni- ging. Want karakter moet er zijn als zoveel tegenslag moet worden overwonnen vanuit een rap ge ïmproviseerde noodkeet, die als kantine dienst doet. Vooral als de pech de achtervolging hardnek kig blijkt te hebben ingezet: in de beruchte stormnacht tijdens de herbouwperiode zakten drie pas opgezette muren als puddingen ineen. Het kon het enthousiasme nauwelijks bekoelen. Lugdunum laafde de mentaliteit aan de soms ontroerende blijken van hulpbe toon en de werkploeg draaide nog intensiever. „Ik kan die clubhui zen zo langzamerhand wel in massa-produktie nemen", grapt Joop de Roo. „Je krijgt er op zo'n manier wel ervaring in Bestuurslid De Roo, voor de tweede maal belast met de bouw en uitvoering (aangenomen werk van het aannemingsbedrijf Pro per) kan weer schertsen, sinds uit de ashopen het gebouw is verre zen. In ijl-tempo. "Exact op 12 maart zijn we begonnen", weet hij nog. "Eerst moesten we de vloeren afhakken, dat vergde 'n week, daarna hebben we gemid deld met zeven, acht man doorge draaid. Bestuursleden hebben t werk aangenomen. Mooten en zoon het metselwerk, Bekkering en ik het timmerwerk. Daardoor kon het zo goedkoop worden ge maakt, tegen kostprijs practisch". Ingecalculeerd in die prijs zijn de interieur verbeteringen. "Er zijn wat muren opgetrokken van glazuur, in plaats van kalk zand, de keuken is helemaal brandvrij gemaakt en de ventila tie is verbeterd". Het zijn maar een paar zaken, die morgen bekeken kunnen worden door de leden en de hulpverle ners. Die op het complex tegen twee clubgebouwen zullen oplo pen, want ook de noodkantine staat er nog. Lugdunum-voorzit- ter Breedeveld: "Die noodkeet is verkocht voor acht-en-eenhalfdui- zend gulden aan de Sportstich ting. De bedoeling was dat die kantine bij Noorderkwartier zou worden neergezet. Daarover zijn nog wat moeilijkheden, daarom staat ze er nog". De financiën zijn aangestipt: een hoofdstuk apart. Nadat de as grauw over de Kik kerpolder was gewaaid, bleek dat was gebeurd wat niemand had verwacht. Het gebouw was totaal afgebrand. De consequentie daar van: de verzekering lag te laag. Achttienduizend gulden voegde de maatschappij met een "spor tief gebaar" (nadat de vader van een Jeugdlid, Van der Horst, erin was gedoken) nog toe aan de 232.000 uitgekeerde guldens over de schade aan de bouw en de in- Nog wordt er hard gewerkt in het t morgen wordt het geopend. ventaris. Toen neg resteerde daar op echter een tekort van een dik ke 50.000 gulden. Uit de acties van het aanbeve lingscomité (in het leven geroe pen door het betrokken raadslid Kwik) en interne hulpwerkzaam heden kwam een bedrag van 25.000 gulden binnen. "Opvallend veel van verenigingen buiten de stad, waarmee Lugdunum al Ja ren geen contact meer had ge had, maar ook van de kantine- commissie, het dames-elftal, de contact-commissie (die morgen overigens ook nog een scorebord aanbiedt) en zomaar van eenlin gen of scholen. Dat is vaak ont roerend geweest als er mensen geld kwamen brengen, die het eigenlijk niet zo best konden mis sen of als mensen het met over uren verdiende geld beschikbaar stelden", zegt penningmeester Daan v. d. Berg. Toch bleef er een tekort van 27- 28.000 gulden. Een gat, dat ge deeltelijk kan worden opgevuld als de gemeente de toezegging (van 15.000 gulden) gestand doet. Dan nog moet Lugdunum echter rekenen op een schuld van zo'n dertien mille. Voorzitter Bree develd ("we hebben enorm veel medewerking gehad van gemeen te en sportstichting"): "We wis ten dat we met een tekort zouden blijven zitten, maar daar moeten we dan maar overheen komen." Met Lugdunums mentaliteit zal ook dat wel lukken, elke boze droom wordt uit de Kikkerpolder verjaagd.... Schön mag zijn trots hebbenik heb die ook SELDORP Horst Blanken- de centrale verdediger van is niet meer geïnteresseerd in plaats in het Westduitse natio- elftal. Hij is boos op bondstrai- Helmut Schön. In een interview het persbureau Sid verklaarde kenburg woensdagavond, vóór riendschappelijke wedstrijd van in Büdreich tegen TSV Norf/ zijn houding: "Het Westduitse male elftal is dood voor mij. Als ler Helmut Schön voor een in- beroep op mij doet, zal eigeren. Tot nu toe heeft hij mij niet nodig gehad ,dan kan hij het in het vervolg ook zonder my stellen". Wat zijn de motieven van Blan kenburg voor deze plotseling zo af wijzende houding? (in het veneden heeft Blankenburg dikwijls gezegd dat hij ooit dolgraag naast Becken- bauer, Müller en Netzer in het zwart-witte tenue zou 6pelen) "Ik heb maar een motief: Helmut Schön. In januari van dit jaar trad hij op als begeleider van het wereldelftal in Londen. Hij heeft me toen beloofd dat ik een uitnodiging voor het Duit se kou krijgen. Ik boa toso als een bezetene gaan trainen, maar ik hoorde nooit meer iets. Bij de Euro pa-cupwedstrijd Bayern - Ajax wei gerde Schön zelfs me te groeten. Hij mag dan zijn trots hebben, maar ik heb die -ook. Daarom speel ik niet meer voor het Duitse elftal.' Zal Blankenburg dus volgend jaar bij het wereldkampioenschap alleen maar als toeschouwer aanwezig zijn? "Dat is niet gezegd. De Ne derlandse voetbalbond is zeer druk bezig om mij het Nederlandse staatsburgerschap te bezorgen. Als alles goed gaat dan kan ik op 18 no vember, in de beslissende wed strijd Nederland - België, al ingezet worden. Dat Nederland de eindron de zal halen staat voor mij als een paal boven water." Bondstrainer Helmut Schön toon de verrast te zijn door de afwijzende houding van Blankenburg. "Toen het wereldelftal in Londen speelde heb ik Blankenburg gezegd dat hij aan 1974 en het wereldkampioenschap moest denken", zo zei Schön. „Ik heb herhaaldelijk gezegd dat hij een kans zou krijgen. Hij moet echter niet vergeten dat er in Duitsland nog altijd iemand is als Beckenbauer en idat er andere Bundesligaspelers zijn, die nog veel langer op een plaats in het nationale team wach ten". Het verwijt van Blankenburg, dat Schön tijdens de Europacupwed- strijd van Ajax tegen Bayern Mün- chen niet met hem wilde spreken doet de bondstrainer met een "ab surd" af. "Voor de wedstrijd heb ik met geen enkele speler gesproken, ook met die van Bayern niet. Daar na raakte Blankenburg geblesseerd, zodat ik hem zelfs helemaal niet meer heb gezien". Langs deze weg willen wij een ieder, die ons - op welke wijze dan ook - na de brand in ons clubhuis heeft gesteund, jf van harte bedanken en uitnodigen de heropening op zate- dag 28 juli a.s., des middags om vijf uur bij te wonen. E s Voor onze leden en donateurs is er die avond een feeste- j§ lijke opening. Dit is mede mogelijk door het belangeloos 1 optreden van het orkest The Piddler. Aanvang 9 uur. j| Het bestuur van de L.V.V. L'JGDUNUM. 1 ÖLLLLiUmiiUUlULUlUiUlUlUlUlLÜUIlllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIhlIIIISIIIIIIIIIllllllllllllllllllür

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13