ieroering in de taxiwereld Waarom gaat de krant wéfelke dag mee naar boven? Saint Laurent zorgt voor pikant slot van modeweek Kom óók helpen in het bos! hauffeurs: ''Samen vechten voor erbetering van onze positie'' Ontslagen De krant is koning. 0NDERDLAG 26 JULI 1973 LEIDEN „Er moet nu maar eens snel een einde worden gemaakt aan allerlei ociale toestanden in de Leidse taxi-wereld. Wij hebben geen zin meer om onder elkaar t de pet rond te gaan omdat een zieke collega van 80% van het minimum-inkomen it niet rond kan komen. Zo langzamerhand willen wij nu ook wel eens een be- orlij'k inkomen hebben en behoorlijke werktijden. Daarom moet er eenheid komen der de chauffeurs, zodat we voor een cao kunnen gaan strijden". rgelijke gespierde taal valt deze overal te horen waar Leidse hauffeurs elkaar treffen. Er is beroering ontstaan in hun Aanleiding was een bericht en W. van Leiden, dat de taxi's in het vervolg „inclu- zullen zijn. Dat houdt in, dat 5% fooi die de taxichauffeurs er optelden by het op de meter (geven bedrag, nu op de meter van Dommelen Jan Holvast te staan. In alle grote steden dat al lang gebruikelijk. Ter ildelijking: fooi is in de taxi- niet hetzelfde als „tip". De fooi maakt deel uit van het 3 van de chauffeur. De klant is iard vrij om daarnaast nog te geven. Volgens de taxichauf- j het dan ook niet Juist, dat en W. de indruk werd ge- dat de taxi-prijzen met 20% Dg zouden gaan: „De 15% fooi altijd al gerekend", hebben de chauffeurs op zich- bezwaren tegen het inclu- psteem: „Je hebt niet meer dat ant Je niet vertrouwt als hij lat hij meer moet betalen dan de meter staat. Wij vrezen dat de klant door die zoge naamde 20% stijging van de kosten wordt afgeschrikt, zodat hij gaat zeg gen: „In de prijs is ook de fooi in begrepen, dus ik betaal alleen de meterprijs". Dat betekent, dat wij erop achteruit gaan". Aan het denken Door deze kwestie zijn de chauf feurs aan het denken gezet over hun positie. Het belangrijkste stukje on gerechtigheid dat ze daarin aantrof fen, was het lage basisloon: ongeveer 100 gulden bruto. Een chauffeur trok tegen deze toestand van leer in deze krant, wat hem ontslag opleverde. Van chauffeurszijde wordt vernomen, dat hij een aangetekende brief heeft gestuurd naar zijn werkgever met de mededeling dat hij niet met het ontslag akkoord ging. De steen was aan het rollen ge bracht en de chauffeurs waren van plan hem aan het rollen te houden, net zolang tot er overleg over een cao zou komen. Een dergelijk overleg moet plaat selijk gevoerd worden, omdat pogin gen om een landelijke cao van de grond te krijgen op niets zijn uitge lopen. De meeste grote plaatsen kennen op het ogenblik een cao. Zo hanteert men in Delft een bruto basisloon van f 210 per week, en krijgt men 10% van het verreden be drag na de eerste 300 kilometer. In Leiden denkt men aan een wat lager basisloon, dat rond do 190 gulden 10% van het Niet afwijzend Tweemaal (begin Juni en twee weken geleden) werd een verzoek aan de werkgevers gericht om een cao-overleg. Tot nu toe is er nog geen antwoord ontvangen, al heeft één van de Leidse werkgevers wel laten weten dat men niet afwijzend ten opzichte van een cao staat. De vakanties zouden echter oorzaak zijn van het uitblijven van een antwoord aan de chauffeurs. „Onzin", zeggen de chauffeurs, „want de meeste werkgevers zijn op het ogenblik in de stad". Zij tekenen overigens dui delijk bij dit alles aan, dat het niet tegen de werkgevers gaat, maar te gen het systeem, dat volgens hen hard aan verbetering toe is. Naast een cao wil men dat het Leidse gemeentebestuur, en vooral de politie, zich wat meer aan het wel en wee van het Leidse taxibe drijf gelegen laten liggen. „Wanneer een klant niet wil betalen, zegt de politie bijvoorbeeld dat ze er niets aan kan doen. Dat betekent voor ons, dat we uit eigen zak moeten bijleg gen". Om eerst onder elkaar eenheid te scheppen dat is ook nog wel no dig zullen de Leidse chauffeurs maandag vergaderen. Na deze ver gadering wil men de eisen (hoger grondloon, betere ontslagprocedure, vaste regeling voor de uitkering van Drukke gesprekken tussen chauffeurs op het Stationsplein: „Hoe verbeteren we ome positie?" vakantiegeld etc.) vastleggen en deze aan de werkgevers voorleggen. Garage-eigenaar Werkhoven heeft ons meegedeeld, dat de werkgevers willen wachten met een antwoord op het verzoek van de chauffeurs om een cao-overleg, tot alle werk gevers in de stad zijn. Hij verwacht dat er rond half augustus een ant woord zal kunnen komen. Israel wijst voorstel voor Miclden-Oosten van de hand NEW YORK Israël heeft giste ren een ontwerp-resolutie van achr niet gebonden leden van de Veilig heidsraad inzake het Midden-Oos ten als "eenzijdig en destructief" van de hand gewezen. Nadat de Israëli sche afgevaardigde het standpunt van zijn regering over het voorstel van Guinea, India, Indonesië, Kenia, Panama, Peru, Soedan en Joego-Sla- vië had uiteengezet, werd de zitting verdaagd. Vanavond zou er over de ontwerp-resolutie worden gestemd. Politieke waarnemers achten een Amerikaans veto waarschijnlijk, aangezien ook de VS ernstige beden kingen tegen het voorstel hebben. De acht indieners van het voorstel spreken zich er in uit voor een vrede in het Midden-Oosten gebaseerd op eerbiediging van het 'wettige stre ven" van de Palestij nen. In het ont werp wordt geklaagd over de voort durende Israëlische bezetting van Arabisch grondgebied, die in strijd met het handvest van de volkerenor ganisatie wordt genoemd. Volgens Israels gedelegeerde Te- koah zou hierdoor politieke steun worden gegeven an t erreuracties van Arabische guerrillastrijders. Hij sprak in dit verband van "de lucht- piraten en moordenaars van Lod, München en Kartoem". Aanvaarding van de ontwerp-resolutie zou het einde betekenen van de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967, die algemeen erkend wordt als basis voor het streven naar een poli tieke oplossing van de crisis in het Midden-Oosten. Inenting Het Internationale Rode Kruis gaat volgende maand een grootscheepse campagne beginnen om de Braziliaanse Indianen voor uit sterven te behoeden door hen in te enten tegen ziekten die de blanke overbrengt naar hun gebieden. Het programma duurt vijf uur en kost een miljoen dollar. De Braziliaanse regering heeft er mee ingestemd. Af gelegen nederzettingen in het oer woud zullen met een vliegtuig en twee hospitaalschepen, die de Amazone opvaren, bezocht worden. AMERSFOORT De in novem ber 1972 aangekondigde samenwer king tussen Hadva De Vries BV en Gebr. Koelink BV om na enkele ja ren tot volledige integratie van beide bedrijven te komen, zal versneld worden uitgevoerd. Dit besluit is ge nomen op grond van de tegenvallen de gang van zaken bij Hadva- De Vries (stagnering van de omzet in apparaten voor lokale verwarming) en zal gepaard gaan met een reorga nisatie, waardoor het personeelsbe stand met 45 personen tot 135 zal verminderen, zo delen Hadva- De Vries en Koelink mee. De vakorganisaties, het GAB en de meerd. Met de vakorganisaties zal op ondernemingsraad zijn geïnfor meerd. Me dte vakorganisaties zal op zeer korte termijn het overleg begin nen over een regeling voor het per soneel dat de dienst zal verlaten. De heer J. H. Baan, directeur van Hadva- De Vries, heeft de wens te kennen gegeven zich binnenkort me de onder invloed van persoonlijke omstandigheden, uit de leiding van het bedrijf terug te trekken. In ver band hiermee is met ingang van 26 Juli 1973 de heer I. J. Vos, directeur van Koelink, tevens tot directeur van Hadva- De Vries benoemd. Cholera in Tunesië In het Aca demisch ziekenhuis van de Zweedse stad Lund is by twee vrouwelijke patiënten cholera geconstateerd. Zij hadden met een groep toeristen een vakantiereis naar Tunesië gemaakt. Vijf andere leden van het gezelschap zijn in hetzelfde ziekenhuis opge nomen omdat zij ook choleraver- schijnselen vertonen. Op 18 Juli had de groep Zweedse toeristen een be zoek gebracht aan de Tunesische stad Sousse, waar volgens plaatselij ke autoriteiten vijftien gevallen van cholera waren geregistreerd. Koude zomerdag Frankrijk neeft gisteren een van de koudste zomer dagen uit zijn geschiedenis beleefd. In grote delen van het land wer den uitzonderlijk lage temperaturen gemeten, regende het of vied sneeuw. Veel vakantiegangers werden door de rege ngedwongen d« campings te ont vluchten en elders een droog onder komen te zoeken. Alleen de vakan tiegangers aan de Noordzeestranden en aan de Co te du Roussillon in het zuiden bij Perpignan langs de Mid dellandse Zee, waar het 28 graden in de schaduw was, hadden gisteren niet over het weer te klagen. i S3 Wi i f •-"h' i Omdat men ervoor betaalt Daarom kunt u beter adverteren in de krant. £/Ce2372*^ Een publikatie van het Centraal BuwwvoofCöuwntefipübldWl Luchtpost weg DEN HAAG Nederlandse luc .fc- post is verloren gegaan toen de ge kaapte Japanse Boeing 747 werd op geblazen. Het gaat om post die op 19 juli en mogelijk in de morgen van 20 Juli naar de post is gebracht. Het betreft briefpost voor Australië, Ja pan, Nieuw-Zeeland, Taipei (Formo sa) en Zuid-Korea. Ook pakketpost voor Japan, Nieuw Zeeland, Taipei en Zuid-Korea. M Doorkijk blouses voor de avond PARIJS Yves Saint Laurent, de Parijse mode-ontwerper, die twee jaar geleden de opzienbarende «beslissing nam om voortaan alleen nog maar confectie te maken, liet op de laatste dag van de Franse najaarsmodeweek toch een kleine collectie couture-kleding showen. De bordeauxrode en leverbruine man telpakjes met tot iets over de knie vallende rokken, waarmee hij voor de dag kwam, verschilden net als de met korte schil dersjasjes gecombineerde pantalons met vrij wijde, rechte pijpen maar weinig van de modellen die al een hele tijd in zijn confectieboetiekjes worden verkocht. De bruine, beige en groene modellen, die bestonden uit iets getailleerde v-halsjasjes en rokken met twee voor- en twee achterplooien, waar bij bordeauxrode en zwarte strik- kraagblouses van zijden crêpe de chine werden gedragen, waren on opvallende, maar bijzonder mooi gemaakte creaties. Soldaten-hap: kakkerlak, rups en luis 7TRECHT In het eten op de üernhard kazerne in Amersfoort zouden geregeld kakkerlakken zit ten. In de bloemkool vonden de sol daten een nog grotere verrassing: rupsen en luizen. Gisteravond heb ben bijna alle zeshonderd solda ten van de kazerne dan ook uit protest hun eten laten staan. De soldaten hebben al vaak hun nood geklaagd bij de kazer neleiding, maar zonder resultaat. Het kazernecommando heeft zich tot nog toe verscholen ah ter „geldgebrek en voedselbedervende weersomstandigheden", zegt de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen. Bovendien is de varia- 'Je in maaltijden minimaal en zijn er volgens de soldaten te weinig soorten beleg voor het brood. tie. Een daverend applaus kregen zijn luchtige tot iets over de knie vallende mousseline tzarina-cock- tailjurken in een print van een soort parelhoenderveren. Saint Laurent liet er zijn mannequins stola's van struisveren in dezelfde tinten bij dragen. Modieuze vrouwen, die de komende winter een avondje uit willen, moe ten wel bereid zijn hun fraai ge vormde boezem te laten zien. Want vrijwel alle bovenlijfjes van Yves Saint Laurent's zwarte, rookgrijze, beige en champagne - kleurige avondjurken waren van doorzich tige stof gemaakt. Doorkijkblouses en doorzichtige avondjurken waren eerder op de dag ook bij Ungaro te zien. De vroegere assistent van Courrèges liet voor de rest weinig nieuws tonen. De collectie van Nina Ricci met sim pel belijnde tot iets over de knie vallende beige new-lookmantels en wijde, rechte zeven-achtste-jassen met comfortabele grote zakken, was beter dan ooit. Guy Laroche besloot de Parijse najaarsmode week met een rapsodie in roze. Laroche zorgde voor de terugkeer van de capes, die hij zijn Neder landse mannequin Sini Verhij-Van Wijk over klassieke mantelpakjes met getailleerde jasjes en plooi rokken liet dragen. Behalve capes verschenen er bij Laroche ook plus- fourpakken en knickerbockers op het plankier. JOS HAGERS Van Patou is deze redingote uitgevoerd in rode wollen stof. De kraag en manchet ten zijn afgezet met zwart fluweel.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9