Dwangbevel aan Nixon tot overleggen geluidsbanden WIE MOET MET WIE PRATEN! Ziekenhuizen werden bewust gebombardeerd Climax in Watergate-confrontatie W Wieheeft ergelijk? Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen weer dit: Kolonel Gadafi blijft aan de macht in Libië DINSDAG 24 JULI 1973 Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot een nogal hardhandige arrestatie. Soms tot het wegwijs maken van een toerist. t Daarom zal de een de politieman - zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. DNN k nee aren :n ge berge rt en 000 i lid vi t tege ies v; It.. Jker o ziet gages at per betaalt rschijn (Van onze correspondent) WASHINGTON De Watergate-commissie van de Ameri kaanse Senaat heeft een juridische bevel uitgevaardigd, gericht aan president Nixon, ter opvordering van de geluidsbanden en documenten in het Witte Huis, die betrekking hebben op het schandaal. De unanieme commissie-beslissing werd genomen, onmiddellijk na ontvangst van een brief van de president, waarin hij meedeelt de banden en documenten niet ter beschik king van de commissie te zullen stellen, omdat hij ze onder zijn persoonlijk beheer wil houden. De speciale aanMager, Archibald al of niet terecht, kan beroepen op Cox, die een soortgelijke weigering zijn plicht om ervoor te zorgen dat van de president ontving, kondigde de uittvoerende macht (het Witte aan de kwestie by de rechtbank aan- Huis) en de wetgevende macht (het hangig te maken. Met edze hande- Congres) gescheiden blijven, .maar lingen is de confrontatie tussen het dat dit uitgangspunt niet opgaat Witte Huis enerzijds en het Congres voor het Witte Huis in een confron- en het ministerie van Justitie andër- tatie met het ministerie van Justi- zijds, tot de climax gebracht die vooral de senatoren hoopten te ver mijden. Onder de gevolgde procedure kan Na 166 jaar het twee tot drie maanden duren voordat een rechtbank zich zal uit spreken over de wettigheid van Nixons weigering. Daarna zou de zaak eventueel nog in beroep kun nen gaan by het hooggerechtshof, zodat tie, omdat deze in de Amerikaanse opzet tot een en dezelfde macht be horen. Het is voor het eerst sinds 1807 dat een Amerikaanse president voor een dergelijke zaak gesommeerd wordt. 166 jaar geleden werd president Tho mas Jefferson op deze wijze ge- me. President Nixon liet senator Sam Ervin, de voorzitter van de Water- gate-commissie, verder in een aparte verraadproces tegen zijn vice- president Aaron Burr, het betrof hier een strafzaak. Daarom zijn waarnemers in Washington van me ning dat Cox meer kans van slagen heeft de president ertoe te dwingen brief weten dat hij geen praktisch de geluidsbanden af te staan dan de nut zag in het gesprek dat Ervin senaatscommissie, met Nixon had aangevraagd en In 1953 werd president Harry Tru- waarin de president voor zyn ziekte man onder bedreiging met straf ge had toegestemd. Ervin zei dat hy, sommeerd voor de huiscommissie gezien Nixons mening over het ge- voor on-Amerikaanse activiteiten te sprek, van een ontmoeting afzag. verschynen. Hy weigerde echter te komen en de verhoren gingen ge woon door. Nixon, toen nog lid van Applaus het Huis van Afgevaardigden, maak te van deze commissie deel uit. Voorzitter Sam Ervin van de Watergate-commissie tekent de dagvaarding, waarin Nixon wordt gesommeerd de geluidsbanden van zijn gesprekken in het Witte Huis over te leggen. Links het democratische commissielid Rufus Edminton. Nixon weigering om de geluidsban den over te leggen werd tegen het middaguur door de commissie ont vangen, die daarop onmiddellijk een spoedzitting belegde. Toen. senator Ervin daarna de zaal betrad waar de getuigen worden gehoord, brak een spontaan applaus los onder het publiek, dat al gehoord had dat de commissie de banden en documenten van fcet Witte Huis zou vorderen. Depresident stelde in zyn brief onder meer dat hy een aantal van de geluidsbanden had afgeluisterd, nog voordat zyn voormalige mede werker Alexander Butterfield vorige week openbaar maakte dat alle per- soonlyke en telefoongesprekken in Nixons kantoren werden opgenomen. De president schreef dat hy tot de conclusie was gekomen dat de ban den in grote lynen bevestigden wat hy altyd al had gezegd, namely k dat hy niets van het Watergate-schan- daal of van de doofpot-campagne had afgeweten. Het vry geven van deze banden, schreef Nixon, zou het centrale vraagstuk van Watergate niet kunnen oplossen. Tweeërlei uitleg „Zoals met alle opgenomen infor mele gesprekken", schreef de presi dent, „bevatten deze commentaar dat door personen met verschillend perspectief en motivering onvermy- deiyk op andere manieren kan wor den uitgelegd". Senator Eervin citeerde deze laat ste passage en zei: „Het is een op- merkeiyke brief, want blykbaar zijn er twee verschillende interpretaties van de banden mogelyk. Een, die gunstig is voor president Nixon, en een die dat niet is". Ervin verwees toen naar een bepaling die voor schrijft dat de president de plicht heeft documenten over te leggen waimeer daarmee vermeende onwet tige handelingen bewezen of van de hand gewezen kunnen worden, en dat de president zich in zulke geval len niet kan beroepen op bet prin cipe van „executive privilege" waar Nixon zich steeds op beroepen heeft. Het Juridische bevel tot vordering van de banden werd door een koerier van de senaatscommissie gistermid dag aan het Witte Huis overhandigd. In dat bevel werd een uiterste da tum vermeld voor de overlegging van de banden en documenten. Wanneer deze dan niet ter beschiking zyn ge steld, kan een proces voor de recht bank volgen waarby de rechten in de eerste plaats de weigering kan veroordelen als een handeling die „beledigend is voor de rechtbank" (en daarop in Amerika vastgestelde straffen staan). Verder kan de rech ter zich inlaten met de wettigheid van het principe van „executieve pri vilege" waarop het Witte Huis zich beroept. Jurisprudentie Dit principe is in de Amerikaanse Jurisprudentie nooit volledige geïnte- preteerd en het is in de loop der Jaren een omstreden kwestie geble ven. President Truman weigerde, na dat hy al was afgetreden, om per- sooniyk voor een senaatscommissie te verschynen. President Nixon heeft zich op dat voorbeeld beroepen, maar Juristen zeggen dat de huidige kwes tie van het ter beschikking stellen van presidentele papieren daar niet onder kan vallen. De aanklager, Archibald Cox, zal zich in zyn proces om de banden los te krijgen vermoedelyk baseren op het feit dat de president zich dan, „Culturele revolutie moet doorgaan" BENGHAZI De Libische kolo nel Gadafi heeft gisteren zyn ont slag als voorzitter van de revolutio naire raad ingetrokken. Hij kondigde aan dat hij aan de macht blijft tot dat de unie met Egypte is verwezen lijkt. Tevoren had Gadafi in een rede in Benghazi scherpe kritiek geuit op Egypte, de partner voor de unie. De „volksrevolutie" is de enige oplossing voor Egypte, zo meende hij. „Hoe wilt u dat Egypte, waar corruptie, vriendjespolitiek, censuur en bureau cratie heersen, een beslissende strijd tegen de vijand kan voeren? Wij me nen dat Egypte moet veranderen, af stand moet doen van deze mentali teit, en het enige middel daartoe is de volksrevolutie. Alleen daardoor kan de wil van het volk tot uiting komen". De rede van Gadafi werd recht streeks uitgezonden door radio-Caïro. Hij zei voorts dat zijn standpunt in zake de stryd met Israël „totaal ver schilt" van het Egyptische. Gadafi deed de mededeling van zijn aanblijven in een rede van meer dan drie uur tot een immense menigte hi Benghazi. „Ik ben niet mijn eigendom en zal bij u blijven," zo verklaarde hij te midden van luid applaus en toejui- AUCKLAND By het veronge lukken van het Amerikaanse vlieg tuig by Tahiti zyn volgens berichten uit Auckland (Nieuw Zeeland) ook vier Nederlanders om het leven ge komen. Van de 79 inzittenden over leefde slechts een Canadees de ramp. De Nederlanders vormden het gezin Priemus, bestaande uit de 52-Jarige Gerard en zyn 47-Jarige vrouw Cor nelia, en voorts hun dochtertjes Joke (14) en Margaret (7). Het gezin was zes maanden geleden geëmi greerd naar Nieuw Zeeland en had zich gevestigd in Mosgield. Daar het werk en het levien in Nieuw Zeeland hem niet bevielen, besloot de vader met zyn gezin naar Nederland terug te keren chingen. Hij behoudt zich het recht voor zijn positie opnieuw te bekijken als de eenwording met Egypte een feit is. Wel stelde de Libische leider een aantal voorwaarden voor zijn aanblij ven. Zonder een culturele revolutie en een wetgeving die geheel in over eenstemming is met de leer van de Islam in de nieuw te vormen staat kon hij geen verantwoordelijkheid dragen voor de leiding. Daartoe is ook een culturele revolutie en toepassing van de Islamitische wetten in Egypte nodig, aldus Gadafi. Het Libische voorbeeld moet inspire ren tot een geestelijke en morele re naissance in Egypte, die ondanks da zuiveringen onder leiding van presi dent Sadat nog niet tot stand is ge komen. Onontbeerlijk Eerder al had president Sadat van Egypte verklaard dat de voor zitter van de revolutionaire raad in Libië, kolonel Gadafi, op zijn post moet blijven omdat hij eeti onont beerlijke leider is. Hij zei dit in een toespraak tot het parlement en leden van de Arabische Socialistische Unie. Sadat laakte Libië wegens de re cente verschillen van opvatting met Egypte over het samengaan van beide landen en verklaarde dat het minste dat de Arabische landen zouden kunnen doen, is op goede voet met elkaar te leven. Sadat zei dat Gadafi zich zelf tij dens de 17 dagen onderhandelin gen ervan had kunnen overtuigen dat het de Egyptenaren ernst is met de fusie met Libië. Men mag de dingen echter niet overhaasten want er is nog een hele reeks kwesties op te lossen. Li bië ds een onontbeerlijke partner van Egypte en een schild in de rug van hèt Egyptische volk. De mars (van 10.000-den Libiëers om aan te dringen op een spoedig samengaan van bei de landen) naar Egypte was onder de gegeven omstandigheden niet de Juiste weg. Een woordvoerder van het Pentagon, luitenant-generaal Daniel James, maakte gisteren bekend dat de resultaten van het onderzoek voorgelegd zullen wor den aan de minister van defen sie James Schlesinger. Greven schreef in zijn brief dat bij de opgave van aanvals doelen nooit "ziekenhuizen" ver meld stonden, maar dat deze wel onder andere naam als doelwit werden aangewezen. Hij was zelf eens berispt omdat hij in zijn rapport het woord "ziekenhuis" had gebruikt. PNOM PENH President Nixon mag dan nog proberen uitstel te krijgen voor de datum van 15 au gustus, waarna h\j volgens het Congres geen geld meer mag uit geven voor bombardementen op Cambodja, m Pnom Penh is het gevoel ontstaan dat een ultima tum is gesteld voor het bereiken van een regeling voor Cambodja het enige land in de door oor logen geteisterde Indo Chinese drie-eenheid waarvoor zélfs op papier nog geen vredesverdrag tot stand is gekomen. Er zou een coalitieregering (zoiets als in Laos) in elkaar gedraaid kunnen worden. De redenen waar om er nog geen coalitie tot stand is gekomen tussen de regering Lon Nol èn communisten èn volgelingen van de verbannen prins Norodom Sihanoek zijn veelvuldig en verwar rend. De regering-Lon Nol kampt met in terne moeilijkheden en heeft nooit duidelijk gemaakt waar men heen wil. Lon Nol, die in 1970 kans zag Sihanoek weg te sturen, heeft alle politieke goodwill, die hij verwierf door het verjagen van de despoti sche prins, verknoeid door zelf nog despotischer te worden. Onder zijn nu driejarig bewind heeft hij geen kans gezien de com munistische rebellen tot stilstand te brengen; de corruptie binnen zijn eigen bureaucratie viert welig en de economie is op een haar na in el kaar gestort. Hij vormde een politieke raad en gaf de top een gevoel van eenheid. De Nationale Vergadering hief zich zelf op. Op zes juli kondigde Lon Nol op aandringen van de Ameri kanen een verklaring van zes punten over de positie vande rege ring aan. Voor het eerst werd ver klaard dat een staakt-het-vuren zonder voorwaarden geaccepteerd zou worden (wat betekent dat tnen niet zou staan op het terugtrekken van de 40.000 Noordvietnamese mili tairen) en ook werd de bereidheid geuit om een gesprek te openen met „de Khmers van de andere kant". Khmer is de etnische bena ming voor Cambodjaan. Maar het grote Cambodjaanse pro bleem is altijd geweest wie „de Khmers van de andere kant" eigen lijk zijn. Prins Norodom Sihanoek, die in Peking een Cambodjaanse regering in ballingschap leidt, zegt te kunnen spreken voor alle groe pen die tegen Lon Nol vechten. Dat is slechts gedeeltelijk waar. Een van de belangrijkste bestrijders van de regering in Pnom Penh is de groep van de oude Rode Kkmer-commu- nisten. Maar ze vochten al tegen Sihanoek voor hij werd weggejaagd. Deze groep zorgt voor enige andere bekende oppositieleiders in de vorm van het zogenaamde „spokentrio". Het trio bestaat uit Keu Samphan, Hoe Yoen en Noe Nim, alle drie linkse leden van de Nationale Ver gadering van de gurrillero's tegen Sihanoek werden aan 't einde van de jaren zestig. Sihanoek gaf op dracht ze te vermoorden en ver klaarde zelfs eens dat ze gedood wa ren. Nu zegt de prins dat ze verte genwoordigers van hem in Cambod ja zijn en alle drie bekleden ze ho noraire posten in zijn ballingenre gering. Er is echter geen bewijs dat ze nog in leven zijn. Een andere oppositiegroep is de Khmer Rum Doh, geleid door gene raals die Sihanoek trouw zyn ge bleven en de Khmer Vietminh, een leger van misschien vierduizend Cambodjaanse Jongeren die na 1954 voor training naar Hanoi zijn ge gaan. En tenslotte zijn er natuurlijk de Noordvietnamezen zelf. De meeste van de 40.000 Noordvietnamezen in Cambodja behoren tot logistieke eenheden ter ondersteuning van operaties in Zuid-Vietnam. Het aantal Noordvietnamezen, aan Cambodjaanse eenheden toegevoegd als adviseurs of commandanten, wordt geschat op twee tot vyfdui- zend. Er kan weinig twijfel bestaan de militaire kracht van d< delingen. De Amerikaanse tweehonderd tactische en veertig aanvallen met dag heeft de vorming sale legers stilgelegd en offensief dat vorige maand wat afgezwakt. Maar de menten hebben de rebellen van kunnen weerhouden de rykste Penh af te snijden, genoeg overwinningen om regime te tonen dat het man sterke regeringsleger in ge moeilijkheden kan komen Amerikanen niet meer De hoofdstad zit propvol met derdduizenden vluchtelingen. (Copyright LD/AD/Obi in ook larstig md. O Doet d( elstaten ian e€ hun slepen satanisi Hess, i lundfui Ifs wet t de stduitse DM uit ld tek< reserve: hebben dingen i, dat t omhoi zal a I miljoe i. Het irdt ver! ARD n< Se beze i zendi tdecentr rken dj iviteiten eerd. E behalvi aantal ie prog niet hi „Third WASHINGTON De Ameri kaanse luchtmacht stelt een on derzoek in naar de beschuldiging dat vóór het bestand ziekenhui zen in Vietnam werden aangewe zen als aanvalsdoelen voor de Amerikaanse luchtmacht. In de rapporten van de luchtacties werden de ziekenhuizen dan be schreven als bunker-complexen of opslagplaatsen. De beschuldi ging is geuit door een voormalig verkeersleider van de Amerikaan se luchtmacht, Gerald Greven, in een brief aan de democratische senator Harold Hughes. Een brief van een andere ex- militair aan senator Hughes dwong eerder deze maand het Pentagon de bekentenis af dat in 1969 en 1970 in het geheim 3.630 bombardementsvluchten waren gemaakt boven Cambodja, die of ficieel werden opgegeven als ac ties boven Vietnam. De senaats commissie voor de strijdkrachten gaat nu een diepgaand onderzoek instellen naar de bombardements- Senator Harold Hughes vluchten boven Cambodja in die periode, toen de Verenigde Staten officieel de neutraliteit van dat land nog erkenden. Dit is giste ren meegedeeld door de voorzitter van die commissie, senator Stuart Symington.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4