Het Internationale Hof van Justitie- een nieuwe crisis: Honderden aspiranten-studenten week lang te gast bij El Cid Outspan-actie biedt "rrote morele steun NZH-kaart HONDERDSTE BEDEVAART Minder tv- reclame op zondag Engelse vissers gaan hun IJslandse collega's te lijf over zinaj de kabeljauw. Australische regeringsfunctionarissen wil- n zich blootstellen aan de straling van de Franse atoom- Pakistaanse vrouwen organiseren betogingen oor hun mannen in Indische krijgsgevangenschap. eugdi|et zijn uitingen van drie internationale conflicten, die lisschien beter ruzies genoemd kunnen worden. Het zijn nmers geen van alle werkelijk gevaarlijke geschillen: irlog zal er niet over ontstaan. Kate t Jeuj DINSDAG 24 JULI 1973 In twee artikelen belicht drs. P. J. Kuyper, wetenschappelijk medewerker voor het recht der Internationale organisaties aan het Europa Instituut van de Rijksuniversiteit in Leiden, de achtergronden van drie zaken die thans aanhangig zijn bij het Internationale Hof van Justitie in Den Haag: Engeland en Duitsland tegen IJsland betreffende de uit breiding van IJslands visserijgrens tot vijftig mijl. Engeland en Duitsland, die in het betrokken gebied visserijbelangen hebben, achten deze uitbreiding onrechtmatig Australië en Hieuw Zeeland tegen Frankrijk, betreffende de Franse kernproeven in de Stille Oceaan, die in strijd zouden zijn met t internationale recht. Hangende een verder onder zoek heeft het Hof Frankrijk gelast de proeven op te schorten. Pakistan tegen India betreffende de berechting van 195 Pa kistaanse krijgsgevangenen door Bangladesj wegens volkeren moord. Het Hof heeft deze zaak wel in behandeling genomen, maar zal voorlopig afzien van uitspraken in afwachting van het overleg tussen India en Pakistan dat eind deze maand op gang komt. 5 kunnen hoog oplaaien bleek toen deze zaken alle drie het Internationale Hof van 2~4 title in Den Haag gebracht wer- IJsland, Frankrijk en India geen van alle voor het Hof Jet schenen. Hoewel het Hof verbo- uitvaardigde, zet IJsland de Twe beljauwoorlog' v'oort en heeft fnkrijk zijn „bom" tot ontplof- gebracht. Hoe komit 't dat het en zijn uitspraken zo maar ge- eerd worden? Wat kan daarte- worden gedaan? egdheid idagjAiat staten souverein zijn en sten geen gezag boven zich dul- het Hof niet zo maar be- n over een bepaalde zaak te ielen. Het moet die bevoegdheid verkrijgen. Dat kan op drie deren. die onenigheid met elkaar kunnen besluiten hun ge il het Hof voor te leggen. In geval zijn er meestal geen pro- 2een. De staten verschijnen dan ?igen vrije wil en zijn dus ook iigd het vonnis op te volgen. l<*vaaT)lemen ontstaan pas, wanneer ai van te voren de bevoegd van het Hof hebben erkend voor één enkel conflict, maar hele categorieën van geschil- idwes zodat ze niet precies kunnen ;wt zien wat daaronder zal vallen. ai kunnen namelijk ook in een hjrag een bepaling opnemen overeenkomen mogelijke eganjJjmstige geschillen over dat ver- het Hof voor te leggen land beroept zich op zo'n be- !g in het na afloop van de eerste ijauwoorlog met IJsland geslo- verdrag over de visserij. Pakis- zijn klacht tegen India lvj)p eeti verdrag, het zg. Verdrag Voorkoming en Bestraffing van ïrenmoord, waarvan de inter- het Hof is opgedragen, tot te is het ook nog mogelijk 3UOpe itaten beloven zich vrijwillig bij "Vonnis van het Hof te zullen eggen. Zij doen dit door een laard-verkiaring te onderschrlj- waarin ze de rechtsmacht van tas, IHof als verplicht aanvaarden q3| bepaalde soorten geschillen. In ;stralië en Frankrijk. Daardoor kon Australië Frankrijk voor het Hof dagvaarden terzake van de atoom- proeven. Bezwaren Zo lijkt het alsof er geen proble men zijn met de bevoegdheid van het Hof, maar staten kunnen ach teraf spijt krijgen van wat ze op de voorhand goed gevonden hebben. Zowel IJsland als Frankrijk blijken nu ernstige bezwaren te hebben te gen de bevoegdheid van het Hof. IJsland stelde onder meer dat het visserij-verdrag zijn doel bereikt heeft en het daarom vervallen is. Frankrijk heeft in zijn verklaring van aanvaarding van de rechts macht van het Hof een uitzonde ring gemaakt voor zaken van na tionale defensie. Gewoonlijk worden zulke bezwaren behandeld in een speciale procedure voorafgaand aan de hoofdzaak. Daarin beslist het Hof dan over zijn eigen bevoegdheid Maar Frank rijk en IJsland hebben deze weg niet willen volgen en zijn niet voor het Hof verschenen om hun bezwa ren te bepleiten. Ook India heeft verklaard dat het Hof niet bevoegd is de Pakistaanse klacht te horen, zonder daar overi gens verdere redenen voor te geven. Tijdens de eerste hoorzittingen over deze zaak heeft India verstek laten gaan: wel schijnt India een schriftelijk stuk te hebben ingediend. Voor een nationale rechter kan men bij verstek veroordeeld worden; voor het Internationale hof kan dat ook, als de andere partij daarom vraagt. Wel moet het Hof dan eerst onderzoeken of het zelf bevoegd is en of het verzoek gegrond is. In geen van de hier besproken geval len heeft de klagende partij zo'n verzoek gedaan. Wel heeft het Hof in de IJslandse visserij-zaak op ei gen initiatief een onderzoek inge steld naar de eigen bevoegdheid. Dit is een wat onbevredigende af faire geworden. In zijn vonnis heeft het Hof erg zijn best gedaan om van de elders geventileerde bezwaren van het afwezige IJsland een slui tend Juridisch betoog te maken, al leen om het vervolgens te bestrijden en te verwerpen. Voorlopig Dikwijls gaat een zaak voor hec Hof over een handeling van één land, waardoor een ander land be nadeeld wordt of dreigt te worden. De benadeelde staat kan dan aan het Hof vragen om maatregelen af te kondigen, die voorlopig het even wicht tussen de partijen bewaren of herstellen. Dit noemt men voorlopi ge maatregelen. Zo vond Engeland de uitbreiding van de IJslandse visserij grenzen on rechtmatig en ondervond de Engelse vissersvloot van deze maatregel ern stige schade. Daarom vroeg Enge land het Hof om, zolang het over de rechtmatigheid van deze uitbreiding nog niet had beslist, IJsland te ge bieden de oude toestand te handha ven. Het hof stemde hiermee in, al legde het ook een maximum-vangst op aan de Britse trawlers. Ongeveer hetzelfde gebeurde in de atoomproeven-zaak. Het Hof vroeg Frankrijk de proeven uit te stellen, zolang de zaak nog aanhangig zou zijn. Maar op het moment van schrijven heeft Frankrijk de proef al genomen. Ook IJsland zet het ram men van Britse vissersschepen rustig voort, al zegt het handvest dat alle V.N.-leden de beslissingen van het Hof zullen uitvoeren, het Handvest dat alle V.N.-leden de beslissingen van het Hof zullen uit- Is er nu geen mogelijkheid om de beslissingen van het Hof uitgevoerd te krijgen? Als het vonnis van een nationale rechter genegeerd wordt, komt de deurwaarder of de politie eraan te pas. Ingevolge het Hand vest is het de Veiligheidsraad die maatregelen moet nemen, als staten een vonnis niet nakomen. Het is de vraag of een beslissing over voorlo pige maatregelen de staten op de zelfde manier bindt als een defini tief vonnis. Men kan hieraan twy- felen, vooral na de beslissing over de verlenging van de voorlopige maatregelen in de visserij-zaak op 12 juli. Daarin gaf het Hof toe. dat Engeland en IJsland onderling tot een andere voorlopige regeling zou den kunnen komen. Dit betekent dus, dat zij niet absoluut gebonden zijn aan de voorlopige maatregelen. Dat neemt niet weg dat het Hof de inhoud van zulke maatregelen aan de Veiligheidsraad moet delen en dat deze de uitvoering daarvan zou kun nen afdwingen. In de Veiligheidsraad gaan echter allerlei politieke overwe gingen een rol spelen. Het is bijvoor beeld de benadeelde staat die een verzoek tot tenuitvoerlegging moet doen, in deze gevallen dus Engeland of Australië. Zij willen dat waar schijnlijk niet, omdat daardoor de toch al moeilijke politieke situatie verstoord wordt. eet1 moet bedenken, dat het pluk- orglng ui Outspan-sinaasappelen, dat vrouwen en kinderen ht wordt, dwangarbeid kloont Je is. Men kan deze pluk- 8en pluksters dus wel op gebruiken. fengrijker is het volgende: west ir deze verschoppelingen een .rmatli morele steun, als zij weten, dat eerderheid van het Nedelandse ichter deze actie staat. Zijzelf de boycot gevraagd. Hen Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens ls. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om hij dragen te weigeren dan wel in te korten. 40483, ADVERTENTIE treft een permanente ramp: apart heid. Deze ramp kost dagelijks aan duizenden zwarte kinderen het leven. Deze apartheid noemt men ook wel „gescheiden ontwikkeling", of chris telijk nationalisme". Dit „christelijk nationalisme" omschrijft de premier van Zuid-Afrika, Vorster, als volgt: „De Duitsers noemden het nationaal- socialisme, de Italianen noemden het fascisme, en wij noemen het „chris telijk. nationalisme". Met de Boycot Outspan Actie kunnen wij, Nederlan ders, een duidelijk nee tegen het Zuidafrikaanse fascisme zeggen. En vanwege de bloed- en taalverwant schap van de Nederlanders met de Zuidafrikaners, zal er in Zuid-Afrika zeker nota van genomen worden. H. JU Jr, Os en Paardenlaan 20, Leiden Waarom past de NZH-Vervoers- maatschappij niet het zelfde systeem toe als het openbaar vervoer in Den Haag? Daar spreekt men niet over 'n Jaarkaart voor bejaarden, maar geeft men een 65-pluskaart uit die altijd geldig blijft, en natuurlijk de plaatsbewijzen tegen een verlaagd tarief. Oorzaak van het feit dat de NZH dat niet doet zal toch niet zijn, dat men zulke grote tekorten heeft, want die kent men in Den Haag en in Amsterdam ook. Ik ben benieuwd wat de NZH hierop zegt. TELJEUR Burggravenlaan 96 Leiden LEIDEN Honderden aanko mende studenten zullen zich in de week van 20 tot en met 24 augustus in Leiden verzamelen om "iets" wij zer te worden van de instanties en voorzieningen waarmee zij tijdens hun studie te maken zullen krijgen, informatie dus, een hele week lang. Of liever: een hele introductieweek lang. Want dat is uiteindelijk de be doeling: introductie in de maat schappelijke kanten van het stu dent-zijn. De organisatie die voor deze intro ductieweek tekent de Eerste Leid- se Commissie Introductie Dagen (kortweg El Cid) heeft tal van in formatiebronnen in het weekpro- gramma verpakt om zoveel mogelijk aspecten van het maatschappelijk studentenleven onder de loep te ne men. Centraal staat hierin de ge dachte om de aankomende studen ten zo objectief mogelijk te informe ren opdat zij straks gemotiveerd zul len kiezen als ze hun plaats in de Leidse gemeenschap innemen. Zo staat het trouwens ook in een nota die El Cid dit jaar naar aan leiding van de op handen zijnde in troductieweek heeft uitgebracht; de organisatie propageert op geen en kele manier de houding van "mee doen omdat Je erin zit en alles rustig op Je af laten komen" maar beseft dat zij zich moet onthouden van enigerlei vorm van dwang. Vademecum De introductie houdt o.m. in dat de aankomende studenten een week lang zullen kennismaken met de gemeente Leiden (het bestuur, de hulpverlenings instanties, welzij ns- instanties, culturele instanties etc.) de universiteit, de verenigingen, ac tiegroepen, faculteiten etc. Bovenop de informatiestroom drijft bovendien een vademecum waarin van A tot Z vrijwel alles waarmee men tijdens zijn/haar studie te maken krijgt is opgenomen. ,E1 Cid, verwacht dat er dit Jaar zo'n 1300 aankomende studenten in de introductieweek zullen meelopen. Zij baseert die verwachting op de 2000 mensen die zich voor Leiden als eerste keus hebben aangemeld. De bedoeling is die 1300 aspirant-stu denten in groepen van tien in te de len, die onder leiding van een men tor (lees: ouderejaars student) de verschillende bijeenkomsten en eve nementen zullen nalopen. Het omvangrijke programma be gint op maandagochtend met een openingsbijeenkomst in de Stadsge hoorzaal waar o.a. de rector magni ficus en Leidens burgemeester dr. A. Vis toespraken zullen houden. 's Middags wordt er een begin ge maakt met zg. wisselprogramma's die uit vijf dagdelen zullen bestaan. In die dagdelen zal over een vijftal on derwerpen waarmee de aspiranten te maken kunnen krijgen de nodige informatie worden verschaft. De aspirant-studenten zullen ook uitvoerig kennis kunnen maken met vijf algemene studentengezelligheids- verenigingen: SSR, Catena, Minerva, Augustinus en The Leids Interna tional Students Club. Op een zg. ver enigingsavond zullen in een geva rieerd programma de structuur, doel stellingen en activiteiten van deze verenigingen uitgebreid aan de toe hoorders worden voorgeschoteld. En uiteraard kan daarover van gedach ten worden gewisseld. Het aspect van de gemeente Lei den, iets wat in relatie tot de univer sitaire gemeenschap nog altijd een interessant onderwerp van discussie kan opleveren, krijgt o.m. aandacht in de vorm van een voorlichtings bijeenkomst waarin gemeente-voor lichter Lelieveldt de aankomende studenten informatie zal verstrek ken. Ook op dit terrein bestaat ge legenheid over het onderwerp van gedachten te wisselen. En wel met een uit de fractievoorzitters van de gemeenteraad samengesteld forum. Bevoorrecht Aandacht wordt ook besteed aan de zg. B-kernen (lees: vormingswerk groepen) binnen de universitaire ge meenschap, de studentenvakbond <L. SB.) en de (nadrukkelijk) be voorrechte positie van de student in het geheel van sport- en culturele voorzieningen (reductie op gebruik van sporthal etc.). Grote evenementen met een (iet wat) verstrooiend karakter zijn een Burchtmanifestatie, waar zowel een aantal informatiestands te vinden zul len zijn als de groep Super Sister, en een groot Slotfeest in het Aca demiegebouw en de Hortus, waar op verschillende manieren tegenwicht zal worden gegeven aan de droogte van de informatie die de aankomen de studenten in de introductie week te verwerken hebben gekregen. El Cid is erin geslaagd in het voor malige Elizabeth ziekenhuis aan de Hooigracht 200 slaapplaatsen te creren voor hen die tijdens de in troductieweek geen onderdak kun nen vinden. Voor de hele week be taalt men f 18.-, ofschoon de maal tijden uit eigen zak zullen moe ten komen. LOURDES (ANP) De Neder landse bedevaart, die thans in Lour- des verblijft en de honderdste is van de Ned. vereniging voor bedevaarten, heeft zondag in de ondergrondse ba siliek de plechtige eucharistieviering bijgewoond. Celebrant was mgr. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, die met kardinaal Alfrink en mgr. Beel de bedevaart vergezelt. De plechtigheid werd bijgewoond door 2500 pelgrims, onder wie vele honder den zieken en door 36 priesters. Een feestelijk karakter aan de plechtigheid gaf het Jongenskoor uit Voletidam, dat onder leiding van de heer Beumer voor goede samenzang zorg droeg. Tijdens de mis heeft mgr. Zwart kruis de predikatie gehouden over het gewone onderwerp van deze zon dag: „De goede Herder". De synode van de protestantse kerk van Aargau (Zwitserland) heeft met algemene stemmen een motie aange nomen, waarin de synodale raad dringend wordt verzocht de nodige stappen te ondernemen voor minder t.v.-reclame op zondag. Al drie Jaar geleden was de Zwitserse omroep van plan de televisie-reclame op zon dag uit te breiden; een protestbewe ging leidde echter tot afzien vati de uitvoering ervan. Maar zoals is ge bleken: de omroep wilde niet voor goed afzien van deze geldbron en wil nu de t.v.-reclame ook op zondag zo spoedig mogelijk uitbreiden. Maar met de publicatie erover wordt nog gewacht tot de vereiste contracten met gegadigden gesloten en de nodi ge regelingen getroffen zijn. Geen van de kerken werd tot nu toe naar haar mening gevraagd. De stellige indruk bestaat, dat alleen snel en he vig protest nu nog iets kan uitrich- Het Internationale Hof van Justitie bijeen tijdiens een zitting in het Haagse Vre despaleis. Bovendien is de kans groot, dat zo'n verzoek door een veto van een van de permanente leden zal wor den getroffen, in dit geval dat van Frankrijk of dat van China, dat wel sympathie voor IJslands stand punt t.a.v. het zeerecht heeft. De mogelijkheden om de tenuit voerlegging van een beslissing van het Hof af te dwingen zijn in de praktijk dus maar gering. Of een beslissing zal worden nageleefd, hangt dientengevolge voornamelijk af van het prestige van het Hof. Het is zeer de vraag of dat prestige in de onderhavige zaken toereikend zal zijn. Daarover meer in een vol gend artikel. G. van Leeuwen (Hazerswoude), C. L. van Nauta Lemke (Leider dorp), J. N. Roest (Voorschoten), H. P. R. Schoonbrood (Valkenburg), B. M. M. Tolenaar (Leiden), L. M. Ver- cruijsse-Dopheide (Oegstgeest), J. C. M. v.d. Wildenberg-Verselewel de Witt Hamer (Leiden), A. M. v.d. Wijngaard (Leiden), W. Huigen (Lei den), C. C. M. van Kempen (Voor schoten), J. J. J. M. Klerk (Noord- wijkerhout), W. C. A. v.d. Meij (Ha zerswoude), B. W. Schenkels (Bode graven). W, Stoffer (Sassenheim), T. G. v. Veen (Nieuw Vennep), K. T. Zwetsloot (Lisse), G. zyi (Wasse- ADVERTENTIE Sensationele nieuwe vinding voor iedere kale man Spoedig geen kale mannen meer; er is nu een definitieve oplossing voor hun kaalheid, dank zij de rtSkalp". Bij de "Skalp" zijn de haren in een vliesdunne kunsthuid gestoken; zij lijken uit. de eigen hoofdhuid te groeien, alsof het een haartrans- plantatie is. U kunt de "Skalp" zelf behandelen, precies als Uw eigen haar. De nieuwe bevestigingsme thode garandeert 'veilig' dragen onder alle omstandigheden. Absoluut probleemloos. Voor Uw haarprobleem heb ik een oplossing en ik geef U gaarne discreet en gratis advies in mijn aparte af deling. Op ver zoek ontvangt U folders met prijsinformatie. Uitsluitend ver krijgbaar bij Specialist: HANSv.TONGEREN LEIDEN Vlucht vanuit Berge rac. Leidse postduivenvereniging "De Snelvlieger": 1. J. den Dunne, 2., 5, 8, 9.. B. Del- sasso, 3, 7. P. Kooyman, 4. F. Jan sen, 6. A. Compier, 10. J. de Koekoek. Vlucht vanuit St. Ghislain. "De Snelvlieger": 1. H. Scheurwater, 2, 7. M. d. Lan ge en Zn., 3. J. Staffeleu, 4, 8. F. Heemskerk, 5. P. v. Egmond, 6 P. Schenkeveld 9. J. Schouten, 10. J. Degen en Zn.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3