.EIDSCH DAGBLAD Xapers maakten chroothoop van apanse jumbo Mr. Gallas: „Wegen moeten er komen..!" -11e inzittenden gered vandaag LEIDSCH DAGBLAD Raadsel achtig bloedbad in slaap kamer van echtpaar in Velsen EERST BETALEN DAN STUDEREN Beroep van Rotterdam op jonge tandartsen ISDAS 24 JULI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34075 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN n start van Schiphol gekaapte Japanse NGHAZI De vrijdagavond laat na de »-jet is vanochtend kort nadat alle 141 inzittenden het toestel hadden verlaten i eilige afstand waren, op het vliegveld Benghazi (Libië) door een reeks explosies n schroothoop veranderd, kapers drie Arabieren en een Japanner werden nog op het vliegveld ge teerd. Deze ontknoping van de beangstigende kapingsvlucht had plaats nadat het el, dat zaterdag in Dubai aan de Perzische Golf was geland, gisteravond zijn it had voortgezet naar Damascus, waar het vannacht landde voor bijtanken van Jstof en vandaar naar Benghazi. 4 uur in Dubai te hebben ge- doel te zijn. Daar landde de Boeing De vluchtende kapers, konden door pertrok de Boeing-747 van Ja- vannacht om 1.45 uur.Opnieuw werd de Libische politie worden gearres- even bijgetankt, nu voor een vliegduur teerd. De Japanse gezagvoerder van m ongeveer tien uur. de Boeing, kapitein Conuma, vertel- Om 3.55 uur werd de vlucht voort- de dat de kapers geweren en gr ana- de kapers een Japans echt- gezet, wederom met onbekende be- ten bij zich hadden en dat tijdens de rrügelaten, waarvan de man stemming. Er schenen technische v1er dagen altijd een van hen in de is. Aanvankelijk meende men moeilijkheden te zijn. Later zou blij- cockpit was. Ook hij zei niet zeker te toestel naar Cairo zou vlie- ken,„ dat een ruitje in de cockpit weten wat de kapers nu eigenlijk ix men toestemming tot lan- was gesneuveld, waardoor men niet hadden gewild. Inmiddels werden andere op grote hoogte kon vliegen en het Hoe het bewind van kolonel Ga- ivens in het Midden- Oos- benzineverbruik groter dan normaal behandelen, is^ nog was. Het nieuwe doel bleek Benghazi te zijn. Lines gisteravond £|en uur onze tijd met onbe- bestemming. Kort voordien sloten en in staat van alarm lit, vooral in Israël, waar Da- het vliegveld Lod bij iv begaf. slotte bleek niet Cairo maar ische hoofdstad Damascus het >r Mozambique ISCHOPPEN AR ROME niet duidelijk. In het verleden heeft Li'bië na dit soort incidenten altijd asiel verleend aan Palestijnse vlieg tuigkapers. Maar omdat deze groep niet tot een der bekende Palestijnse Hoewel nog niet geheel duidelijk organisaties schijnt te behoren, be is hoe de laatste fase van de vlucht staat er een kans dat de Libische en de landing is verlopen is wel ze- autoriteiten ditmaal anders op zul- ker dat ze zenuwslopend is geweest len treden' Zenuwslopend l lueht- passagiers, bemanning vaartautoriteiten. Kort voor de aan komst in Benghazi lieten de kapers het vliegveld weten dat ze toestem ming moesten hebben te landen om dat ze anders het toestel in de lucht zouden laten exploderen. Een woord- rnTiTiT tat) x n n voerder van het vliegveld van Beng- J li ViW il li I TiT hazi vertelde dat de Boeing-747 om 07.30 uur (onze tijd) op de landings baan neerstreek en dat de kapers de passagiers opdracht gaven zo snel mogelijk uit te stappen en niets mee ECHT (ANP) Kardinaal heeft vorige week namens terlandse bisschoppen kardi- gevraagd of de Heilige stappen van missionarissen unbique „ten gunste rukten" niet kan ie persdienst van ovincie. Snaai Roy is president van de Justitia et Pax. bisschoppen wijzen in het kardinaal Roy op „ge- van afschuw en verontwaar- ie bisschoppen, of dergelijke pit en al wat van het toestel De piloot van de Boeing 747 van Japan Airlines heeft voor de lan ding in Benghazi een bericht uit Amsterdam gekregen. Dit meldt de correspondent van het Japanse persbureau JIJI uit Libië aan zijn centrale in Tokio. De boodschap schijnt een opdracht te zijn geweest aan de kapers het vliegtuig op te blazen. Vuurzee in wolkenkrabber: vijf doden, 150 gewonden Vijf mensen zijn om het leven gekomen en tenminste 150 ge- gewond. bij een zware brand in een 41 verdiepingen tellende wolkenkrabber in de Columbiaanse hoofdstad Bogota. Twee mensen kwamen om het leven toen zij in wanhoop uit de veertiende verdieping van het gebouw sprongen. Binnen en buiten de wolkenkrabber speelden zich hartverscheurende taferelen af. Een helikopter (rechtsboven) slaagde erin een groot aantal mensen te redden die naar het terras van de wolkenkrabber waren gerend. Later moesten de helikopters hun reddingspogingen staken vanwege de sterke hitte-ontwik- keling. De brand zou zijn ontstaan door kortsluiting op de twaalfde verdiepingTien verdiepingen werden totaal ver woest. Een tweede brand in Columbia (Barranquilla, de vierde stad van het land) vernietigde een verffabriek en belendende per celen. Tenminste 100 personen werden daarbij gewond. te r Nooduitgangen De passagiers maakten gebruik van de nooduitgangen, lieten zich langs banen naar beneden glijden steunen terwil1 bet toestel nog voortrolde en werden door Libische politie en mi litairen naar de ontvangsthal van het vlieveld geleid. „Velen stonden te waggelen op hun benen en twee passagiers moesten naar een zieken huis worden gebracht" zei de woord voerder. De Boeing werd vernietigd sterk voet- welke de publikatie in The met bandgranaten hetgeen de Portugese wreedhe- deed denken •»aan Ontwikkeling kan niet worden stopgezet De reeks explosies begon in de cock- de ALPHEN AAN DEN RIJN „Men doet net of Alphen nog een knus se, kleine gemeente is, die slechts enkele duizenden inwoners telt en aan het begin staat van een ont- perioden woorden "Japan Airlines" zichtbaar wikkeling. Dat is een radicaal waren. Passagiers en bemanning misverstand. We maken een ont vluchtten weg over het vliegveld wikkeling door, die in menig land terwijl een dikke zwarte rookkolom wordt geschetst als de zogenaam- van het brandende toestel opsteeg. New Town". Huilende passagiers hielpen anderen noordwest. Min.temp. t rond 8 gr plaat die licht gewond waren in een toe stand van uiterste verwarring ontreddering. Maar Zo reageert burgemeester Gallas op het rapport van de Werkgroep Mi- toonden ook "eubeheer aan de Leidse Rijksuni- tekenen van opluchting over het feit versiteit. m dit vrijdag gepubliceer- vier benauwende dagen <*e stuk wordt de aanleg <-*- hun vrijheid terug hadden. er kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 8 aug. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor ihalf geld en noteer mij aansluitend als abonnee. aam: dres: laats: ifonummer: 'k|e zwart maken, bon invullen In open envelop tonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, twoordnummer 214, Leiden. twee nieuwe snelwegen tussen de Sleutel stad en Alphen (rijksweg 11 en se cundaire weg 6) met kracht van de hand gewezen. /•"Tien Jaar geleden", aldus mr. Gallas, "is er al beslist, dat Alphen moest groeien. Daarom had men toen met deze argumenten moeten ko men en niet nu. Helaas verkeren we in de ongelukkige situatie, dat Mr. Gallas: „Te laat" Mr. Gallas: "Inderdaad, want het Burgemeester Gallas kijkt even bedenkelijk. "Ik dacht niet, dat het juist is te moeten kiezen. Hierop blijf ik liever het antwoord schul dig. Binnenkort krijgt de gemeente raad het structuurplan te behande len en het is niet juist daarop voor uit te lopen. Overigens vindt Alphens burge meester het Leidse rapport een een zijdige belichting van de problema tiek, die maar ten dele ln de ontwik keling van de gemeente past. Hij ziet deze actiegroep als Iets, "dat al les afwijst wat met wegen te maken heeft". De uitspraak, dat Alphen tevoor schijn komt als een spin in een net van wegen, azend op nieuwe vestin gen, wordt door mr. Gallas anders geïnterpreteerd dan door de werk groep. "Wij streven naar een woon- verkgemeente. Hoe? Dat is overzich- gevecht is al geleverd. Men kan toch telijk in het structuurplan aangege- grote schaal met de woningbouw nlet verwachten, dat de hele ont- ven. Voor de mensen, die zich hier zijn begonnen terwijl het rijk en wikkeling Ineens wordt stopgezet? vestigen, willen we ook werkgelegen- provincie de wegen nog niet had Dat 13 gewoon een onmogelijke zaak", held hebben. In die gedachte azen we aangelegd. Onze gemeente is er uitgegaan, dat beide projecten geza- °Pen °°S v menlijk zouden worden aangepakt", Nu worden die wegen er sterk uit getild. Ziet u dit als mosterd na de maaltijd? Staatsbezoek Italiaanse president Alphens burgemeester heeft bepaalde derdelen "bijgesteld" kunnen den. Eén daarvan is bijvoorbeeld het ten", openbaar vervoer. "We proberen de plooien, die hierin zitten, zoveel mo- geld glad te strijken. En ik dacht, dat dit wel zal lukken als de Nederland se Spoorwegen en alle andere be trokkenen er het hunne aan willen doen". Maar zelfs als het openbaar ver voer "glad" zou verlopen, ziet mr. Gallas hierin geen oplossing van alle verkeersmoeilijkheden. "Het auto park blijft dan toch zo groot, dat Je die wegen hard nodig hebt. Eigen- daar inderdaad op. Dit is een uitdijend gebied, dat zich absoluut niet kan laten opslui- Velsen Vanmorgen vroeg zijn tus sen half vier en vier uur de 48-Ja- rige P. Kloosterman en zijn één Jaar jongere echtgenote in hun wo ning in Velsen-Noord op raadsel achtige wijze zwaar gewond ge raakt. De politie in Velsen houdt er sterk rekening mee, dat het echtpaar in de slaapkamer op de bovenverdieping is overvallen door een insluiper en met een zwaar voorwerp is geslagen. De man is inmiddels naar het Am sterdamse Wilhelmina Gasthuis overgebracht, waar hij geopereerd zal worden. Hij verkeert niet in le vensgevaar. De vrouw is opgeno men in het Zeewegziekenhuis in Velsen. Even voor half vijf vannacht werd de politie van het gebeurde in ken nis gesteld door een buurman, die gewaarschuwd was door de 16-ja rige zoon. Deze was door zijn moeder gewekt, die hevig bloedend aan hem vroeg een dokter te waarschuwen en de politie te bel len. Twee politiemannen troffen de vrouw in de badkamer aan, waar zij trachtte zich enigszins schoon te maken. Op de overloop vonden zij de man in een stoel, die een gapen de wond aan het achterhoofd had. De slaapkamer van het echtpaar be vond zich in een chaotische staat. Niet alleen het bed, maar ook de muren en zelfs het plafond zaten onder het bloed. De vrouw kon al leen maar vertellen dat zij wakker was geworden met een stekende pijn in het hoofd. Ze was uit bed gegaan en pas beneden had ze ge merkt dat ze onder het bloed zat. De politie van Velsen, die een re cherche-team van acht man heeft ingezet, tast volledig in het duister wat de motieven zijn. Het echt paar stond in de buurt als te goe der trouw bekend. De man was al drie Jaar met ziekteverlof en leid de met zijn vrouw een zeer rustig bestaan. In het huis wordt op het ogenblik nog niets vermist. Zowel in de voor- als achtertuin zijn geen sporen van inbraak aange troffen. Ook een speurtocht in de omgeving, waarbij gebruik werd gemaakt van een speurhond, heeft nog niets opgeleverd. De kinderen, een 10-jarig meisje en een 16-jari- ge zoon hebben van het gebeurde niets gehoord. De buurman die de politie in kennis stelde werd wakker toen de Jon gen naar buiten liep om hulp te halen en hij hard de voordeur achter zich dichtgooide. Kernproeven tot september PAPEETE (AP) Frankrijk is van plan om in totaal vier tot zes kernproeven in de Stille Oceaan te nemen, zo is vandaag in Gaullisti sche kringen te Papeete vernomen. Een zegsman verklaarde dat de volgende kernproef donderdag ver wacht kan worden. Het volledige testprogramma zal halverwege sep tember, of wellicht reeds tegen het einde van augustus zijn voltooid, al dus de zegsman. DEN HAAG - Het Italiaanse lljk hadde« die twee wesen vijf Jaar staatshoofd, president Giovanni geleden al moeten worden aangelegd. Leone, en zijn echtgenote zullen op uitnodiging van Koningin Juliana en Prins Bomhard van 23 tot 26 oktober een staatsbezoek aan Ne derland brengen, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken rijkelijk aan de late kant mee zijn, worden er allerlei argu menten aangevoerd, die moeten voorkomen ,dat die wegen er ko- 12 PAGINA'S DEN HAAG Studenten die ingeschreven willen worden aan universiteiten of hogescholen moeten eerst collegegeld betalen. Dit heeft staatssecretaris Klein (Onderwijs en Wetenschappen) bepaald. Anders kunnen de (adspirant) studenten niet aan het onderwijs deelnemen. Totnutoe konden studenten zich wel laten inschrijven (tegen betaling van 100 gulden), zonder dat zij daarna hun college geld zouden voldoen. Dat had tot gevolg dat duizenden studenten vorig jaar de "duizend gulden-wet" van De Brauw boycotten. De studenten kunnen het collegegeld in twee termijnen voldoen. De tweede termijn wil het kabinet Den Uyl laten vervallen, door nog dit jaar de bestaande wet te wijzigen en de duizend gulden tot vijf honderd gulden terug te brengen. Sam Ervin, de voorzitter van de senaatscommissie die de Water gate-affaire onderzoekt, heeft de president van de Verenigde Sta ten gedagvaard om de geluidsban den van zyn gesprekken in het Witte Huis aan de commissie ter beschikking te stellen. Kort voor dien had Nixon schriftelijk laten weten, dat hy daar niet over dacht en dat hy ze in eigen be heer zou houden. Daardoor is de gespannen verhouding tussen pre sident en Congres tot een climax gekomen PAGINA 4 De dagen van zorgeloos pionie ren zijn ook by de Duitse televisie voorbü PAGINA 5 Japanse kunst in Nederland PAGINA 11 ROTTERDAM De gemeento Rotterdam stelt alles in het werk om het tekort aan tandartsen in de Maasstad op te heffen. Een gemeen telijke adviescommissie heeft een brief opgesteld die binnenkort wordt verzonden aan alle pas afgestudeer de tandartsen. In een brief staat onder andere dat Rotterdam wel het dubbele aantal van de er nu praktizerende tandart sen kan gebruiken. Als een jonge tandarts bereid is zich in Rotter dam te vestigen zal de gemeente alle medewerking verlenen voor verkrij gen van woon- en praktijkruimte. Volgens de heer M. Castelein, voor zitter van de Maatschappij ter Be vordering van de Tandheelkunde, heeft het grote tandartsentekort bi Rotterdam alles te maken met het negatieve imago van de Maasstad. „De moeilijkheid is dat Rotterdam in de pers altijd zo zwart is afgeschil derd. Dat heeft tot gevolg dat Jonge tandartsen liever een praktijk op de Veluwe beginnen. Daar zit ook best een boterham in en dan wonen ze lekker buiten", aldus de heer Caste lein. Al Jaren kampt Rotterdam ook met tekorten in andere medische en paramedische sectoren. Volgens de directeur van de Rotterdamse GGD, prof. dr. L. Burema is ook hier spra ke van een „vlucht van het intel lect", die voornamelijk te wijten is aan 't negatieve beeld dat de men sen hebben van de randstad in het algemeen en van Rotterdam in het bijzonder. „Men wil gewoon niet in de stad wonen en zeker niet in Rot terdam. De rest van het land denkt dat wij op sterven na dood zijn als er weer in de krant staat ..stankgolf trekt over Vlaardingen", aldus prof. Burema.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1