n «iacharow in gevaar NIXON VOLGT HARDE KOERS Portugal protesteert tegeu rede van paus RIEKS PROCES •tGEN 76 PSTANDELINGEN iti-trust IMgeving JS Europa? SPD-leider ontkent omkoping 914mnesty International vreest maatregelen tegen fysicus in vogelvlucht in vogelvlucht - ERDAG 21 JULI BUITENLAND »bben hun „scherpe afkeuring" fboAproken over voornemens de sche kernfysicus prof. AndreJ irow te straffen in verband met penhartige uitlatingen over het ioneren van het politieke sys- in Sowjet-Rusland. In een ge lijke verklaring zeggen de Westduitse, Britse, Neder- en Belgische afdelingen van ;y International dat de Sow- lie rekening moet houden met jheid van meningsuiting, die grondwet van de USSR is legd. Dit zou een positieve in- S hebben op het internationale k. kt, zodat ondermeer NAVO- U imet politieke gevangenen on- fj ruk gezet kunnen worden om y irjj te laten. lesty International vreest dat AndreJ Sacharow gevangen gezet zal worden of in een psychia trische inrichting terecht komt. Het Russische persbureau Tass heeft Sa charow ervan beschuldigd dat „al zyn activiteiten om de reactionaire pers te voorzien van anti-Sowjet laster ingegeven worden door de wens zyn eigen land door de modder te halen". Dit wijst er op, zo stellen deze afdelingen van Amnesty Inter national, dat men overweegt hem ge vangen te nemen en te veroordelen onder artikel 190-1 van het strafwet boek van de Russische republiek, waarin op de zo gedefinieerde daden een maximum straf staat van drie Jaar. Naar het zich laat aanzien over weegt men ook de opsluiting in een psychiatrische inrichting. Een onder voorzitter van de staatsveiligheids dienst KGB heeft zich in deze rich ting uitgelaten, aldus Amnesty. Ö-NE (DPA) In verband met Irine-samenzwering van eind i Griekenland zullen 76 men- ader wie oud-minister Evan- iveroff, Petros Garoufalias en iphoros Stratos alsmede de iraal Konstantinos Engol- voor een militaire recht- noeten verschijnen. rechter in Athene heeft rapport over het voor rek gepubliceerd. Daarin wor- actieve marine-officieren, itieve officieren van de lucht- vier voormalige hoge officie- zeven burgers in beschuldi- esteld. Twee actieve officie rden wegens gebrek aan be- eg vervolgd. Parijs levende oud-pre- irtie^onstantinos Karamanlis, de •politicus Nikitas Venizelos, pla miraal Rosakis, de oud-com- naanslagen Ierland [en i st In Belfast zijn gister drie oafé's door bomexplo- Leld, doch er vielen geen rs bij. De aanslagen von- ilaats in rooms-katholieke de stad. De zwaarste deed zich voor in Wineta- reet, waar voor een café een bom ontplofte die het pand en zware schade toe an een twintigtal autobus- en belendende garage, grens met de Ierse Repu- 7 ui^erden twee Britse militairen chtoffer van een landmijn. Tflfa hen werd bij de explosie tweede gewond. Vijf j"!!# namen vervolgens de pa- onder vuur en vluchtten la de grens de Ierse Republiek .r zij door de politie wer- iteerd mandant van de „Velos". Nikolaos Pappas en 13 andere voortvluchtige officieren moet in opdracht van de rechter een gerechtelijk onderzoek worden gedaan voor zover dat nodig wordt geacht. Tegelijk met het rapport verstrekte gisteren het persbureau van de Griekse regering een uittreksel uit de verklaring van de conservatieve minister van Buitenlandse Zaken Averoff over de betrekkingen tussen Karamanlis en ex-koning Konstan- tij n. Uit het rapport blijkt dat de samen zweerders van plan waren eind mei zoveel mogelijk marineschepen te laten uitvaren, verscheidene eilan den, te bezetten en de haven van Pi raeus te blokkeren. De regering moest daardoor gedwongen worden de macht over te dragen aan een regering onder Konstantinos Kara manlis, die met terugkeer van ko ning Konstantljn uit ballingschap zou worden gevormd en binnen re delijke tijd verkiezingen zou laten houden. Volgens de samenzweerders zouden zeven torpedo boot] agerstwee of drie duikboten en twaalf andere marineschepen aan de opstand deelnemen. De eerste gesprekken over de sa menzwering waren al in de lente van 1972 gevoerd. De plannen wer den in de herfst van het vorig jaar opgesteld, aldus het rapport. Voor- Jaar 1973 werd als bijzonder gunstig voor de operatie beschouwd omdat in die tijd bijzonder veel samen zweerders scheepskapitein zouden zijn. De Griekse regering is „blijkbaar door niet tot de marine behorende personen" omtrent de samenzwering ingelicht, zo blijkt uit het rapport. NIXON KOST AMERIKA MILJOENEN WASHINGTON De erkenning dat de Amerikaanse regering ruim twee miljoen dollar heeft besteed aan president Nixons buitenhuizen in Florida en Californië, heeft de Amerikaanse belastingplichtige 'n inzicht je gegeven in wat het pre sidentschap hem kost. Er lijkt weinig twijfel aan te be> staan dat Nixons presidentschap voor de belastingbetaler het duur ste is. Maar men moet dit wel gro tendeels toeschrijven aan de in flatie en de uitgebreide veilig heidsmaatregelen waarmee de pre sident moet worden omringd sinds de moordaanslagen op president John F. en senator en oud-minis ter Robert Kennedy. Overigens is het vrijwel niet mo gelijk de kosten van het president schap bij benadering vast te stel len, omdat de posten verborgen zitten in de begrotingen voor aller lei overheidsdiensten, variërende van de dienst voor de nationale parken tot het ministerie van Oor log. In president Nixons begroting voor het lopende fiscale Jaar is 12,9 miljoen dollar uitgetrokken voor de functionering van het Witte Huis. Dit omsluit Nixons 200.000 dollar en vaste onkostendeclaratie van 50.000 dollar. Het bedrag dekt niet de miljoenen dollars die d'e rijksdien sten voor hun functionering nodig hebben. Sergeanten van de landmacht chaufferen de limousines van het Witte Huis. Kolonel-artsen zien toe op de gezondheid van de pre sident. De general service admini stration draagt de kosten voor en- i het Witte Huis administratieve diensten zijn ondergebracht en de dienst de nationale parken krijgt de rekening voor het onderhoud van het presidentiële paleis en zijn tuinen. Krachtproef met congres President Nixon ziet er weer fris en vrolijk uit na zijn long ontsteking. Hij is zowel in het groot als in het klein wat onbe rekenbaar gebleven. Zoals hier, vrijdagmiddag, in het klein: Nixon zag een groepje padvindstertjes langs de weg liften en hup, daar stopte de auto, en al ras werd over een aantal bolle tjes gestréken. Of Nixon de meisjes tenslotte ook nog heeft meegenomen als liftsters in de dienstauto, hebben wij niet kunnen achterhalen. WASHINGTON (DPA Reuter» President Nixon heeft alle geruchten over een terugtreden bestempeld als „klinkklare onzin". Hij is blijkbaar vastbesloten de geruchtmakende ge luidsbandjes niet ter beschikking te stellen van de senaatscommissie die zich met de Watergate-affaire bezig houdt. Daarmee blijft Nixon kiezen voor de harde koers die al min of meer geworden is tot een krachtproef tussen het Amerikaanse congres en de president. In een geïmproviseerde toespraak tot medewerkers van het Witte Huis ging Nixon kort na zijn ontslag uit het ziekenhuis, waar hij voor een lichte longonsteking werd behandeld, voor het eerst sinds weken in het openbaar in op het Watergate-schan- daal. Niet zonder emotie verklaarde hij: „Laat anderen zich te goed doen aan Watergate, wU zullen het werk doen waarvoor wij gekozen zijn". Met grote nadruk en brede gebaren zei hij: „Elk idee dat deze president zijn tempo zal verlagen of het bureau zal verlaten waarin hij is gekozen is klinkklare onzin". De officiële beslissing van Nixon in zake de omstreden geluidsbandjes wordt pas maandag verwacht. Funk- tionarissen van het Witte Huis lieten er gisteren geen twijfel over bestaan dat de president niet van plan is de /arn sje dat belast is met anti- latregelen, heeft gisteren een lend gemaakt om elke fusie 7 eden die „de partijen de leeft om een effectieve con- e in de weg te staan" tussen i leden van de Europese Ge- lan is goedgekeurd door de leden bestaande Europese e en zal nu worden voorge- de regeringen van de lid- Borschette zei dat verwacht at deze tegen 1975 maatre- n nemen. Hij gaf toe dat lang en moeilijk zal zyn. serV ette zei dat vertegenwoor- »n de regeringen al inzicht Sehad in het plan en dat zy M van enthousiasme" waren. :sta) i dat enkele landen, met ögeland en West-Duitsland hebben met de trustwetge- er minder tegenstand tegen Tzyn. fe van ondernemingen die meer dan 1,3 miljard dollar zou van t/e voren gemeld worden aan de Europese De fusie zou dan worden tt, terwyl de commissie be- daartegen maatregelen wil Als de commissie daartoe ton de fusie voor nog eens dondl worden uitgesteld. &1 de commissie de zaak hten vallen of de fusie ver zouden boetes opgelegd Worden voor overtreding van Daarover zal beslist wor- het Europese Gerechtshof iburg BONN Herbert Wehner, een van de meest invloedrijke leiders van Willy Brandt's sociaal-democratische partij, heeft gisteren ontkend dat zyn party leden van de oppositie zou hebben omgekocht om tegen een motie van wantrouwen tegen de re gering Brandt te stemmen. Wehner legdJe zyn verklaringen af tegenover de parlementaire commis sie die een onderzoek instelt naar de Steimer-affaire. Julius Steiner, voor- maüig lid van de Christen-democra tische oppositie, had beweerd dat hy ruim 50.000 gulden van de SPD had gekregen om zich tydens de stem ming over de motie van wantrou wen te onthouden. Voorts had hy beweerd dat SPD- fraktievoorzitter Karl Wienand hem het bedrag had uitbetaald. Wienand heeft de beschuldigingen woensdag echter van de hand gewezen. Herbert Wehner heeft de com missie verteld bereid te zyn om zyn bankrekening van de SPD te laten controleren om zo te kunnen aanto nen dat in april 1972 geen geld was uitgetrokken voor omkopingen. Vervolgens draaide hy de zaken om en vertelde dat hy in september va n het vorig jaar van een sociaal- demokratisch lid van de bondsdag had vernomen „dat hy voor de rest van zyn leven materieel zou zyn vei lig gesteld" als hy voor de motie van wantrouwen tegen Brandt zou stemmen. De betrokken Sociaal-democraat zou echter hebben geweigerd. Wehner weigerde de namen van deze per soon en degene die had geprobeerd hem om te kopen te Glazen koets voor Anne LONDEN (Reuter) De verloofde van de Britse prinses Anne, luite nant Mark Phillips, zal vermoedelijk voor zyn huweiyk op 14 november worden bevorderd tot kapitein. Lui tenant Phillips zal in februari in structeur worden op de Britse ko ninklijke militaire academie in Sandhurst. Buckingham Palace, dat gisteren byzonderheden bekendmaakte over de hunwelyksplechtigiheden, deelde mee, dat de ceremonie om 11.30 uur in Westminster Abbey zal beginnen en 50 minuten zal duren. Het paar zal van de abdy naar het paleis in de glazen koets rijden zoals prak tische elke konihklyke bruid deed sedert het rijtuig meer dan 70 Jaar geleden werd aangeschaft door de overgrootvader van prinses Anne, George de vyfde. Prinses Anne zal naar de kerk rijden met haar va der, prins Philip. (Van onze correspondent) ROME De nuntius uit Lissabon mgr. Giuseppe Maria Sensi, heeft gisteren uitvoerig met hoge functio narissen in het Vaticaan overleg ge pleegd over de situatie in Mozambi que. De zegsman van het Vaticaan houdt vol dat de nuntius toevallig op vakantie is in Rome, maar de Portugese ambassade by het Vati caan heeft verklaard dat de nuntius een protest overbrengt van de Portu gese regering naar aanleiding van de toespraak van de paus zondag Jl. in Castel Gandolfo. De paus heeft by die gelegenheid het Vaticaan heeft dat gedeelte van zyn bood schap aan de pelgrims niet uitgege ven gezegd dat hy zich meer en meer ongerust maakt over de wreed heden die tegenover onderdrukte volkeren worden gebruikt. „Wy vol gen met byzondere attentie de docu menten die de kranten publiceren", aldus de paus. Portugal is van mening dat het Vaticaan geen commentaar kan geven op dergelyke documenten om dat er nog gesen officieel onderzoek is ingesteld en omdat het Vaticaan met Portugal een concordaat heeft, een vriendschapsverdrag dat voor oordelingen als deze zou moeten uit sluiten. Als het Vaticaan zich in de toekomst opnieuw op een dergelyke manier over de toestand in de Por tugese gebiedsdelen zou uitlaten, zou Portugal wel eens een einde kunnen maken aan de arbeid van de hon derden missionarissen, broeders en zusters die in Mozambique werken, aldus het protest. Intussen is een kleine groep van oversten, die missionarissen hebben in Mozambique, bezig om voor het Vaticaan een advies op te stellen hoe te handelen in dat land. Maanden nadat zy daarom gevraagd hadden zyn zy vorige week door mgr. Cas- saroli, die de officieuze titel heeft van minister van Buitenlandse Za ken van het Vaticaan, ontvangen. De overste verklaarde toen dat het voor de missionarissen steeds moeilyker wordt om de boodschap van de kerk te brengen als de hiërarchie biyft zwygen over het onrecht dat de be volking wordt aangedaan. „Hoe kun nen wij het evangelie daar blyven verkondigen als er in de hoogste col leges van de katholieke kerk geen stelling wordt genomen", aldus hun woordvoerder. ZOON VOOR NOORSE PRINSES OSLO Kroonprinses Sonja van Noorwegen is gisteren om 14 uur 14 bevallen van een zoon, zo heeft het koninklyk paleis meegedeeld. De geboorte vond zonder enige com plicatie plaats op de kraamafdeling van het nationale ziekenhuis Riks- De 36-jarige voormalige Sonja Ha- ral dsen is de vrouw van kroonprins Harald, de zoon van koning Olaf en diens directe opvolger. Him eerste kind, prinses Maertha Louise werd in september 1971 gebo- Het prinsje woog 4.3 kilo by de geboorte. Heit is heit eerste prinsje sinds de geboorte van kroonprins Ha rald, 1 februari 1937. Harald zelf was de eerste prins sinds 567 Jaar. De naam van het nieuwe prinsje zal vandaag of maandag na een zit ting van het Noorse kabinet worden bekendgemaakt. De 36-jarige moeder en haar kind maken het goed. Kroonprins Harald was in het ziekenhuis toen prinses braoht. Sonja haar tweede kind ter wereld De missionarissen betreuren het dat de bisschoppen in Mozambique nooit de daden van het leger en van het Portugese bestuur durven aan te vallen. De adviescommissie zal het Vaticaan nu aanraden om de bis schoppen in Mozambique duidelyke instructie te geven om in het open baar te spreken als daartoe recht streeks aanleiding is en hun veroor deling kenbaar te maken als er on recht geschiedt. De commissie is ook van mening dat de bisschoppen en priesters zich niet langer meer moe ten laten betalen door de Portugese regering zolas in de akkoorden tus sen het Vaticaan en Portugal is overeengekomen. Op de manier, aldus sommige oversten van missionerende congre gaties, is er tenminste een minder grote binding met de regering en kunnen de bisschoppen zich mis schien wat vryer voelen. De leiders van de religieuze ordes hier in Rome zien duidelyk dat hun activiteit in de toekomst nog verder zullen wor den tegengewerkt in Mozambique en Angola. Daarom vragen zy het Va ticaan de Portugese bisschoppen nu al voor te bereiden op die taak als straks de missionarissen uit andere landen dan Portugal niet meer terug kunnen komen omdat hun nieuwe visa's worden geweigerd. Het appèl dat 24 vooraanstaande Nederlandse katholieken naar Rome hebben gestuurd is in de pauseiyke commissie voor vrede en rechtvaar digheid goed ontvangen. Leden van de commissie hopen dat er uit andere landen ook dergelyke protesten zul len komen. Maar het is volop zomer in Rome en de pauseiyke commissie komt pas in de herfst weer byeen. Wel heeft kardinaal Villot, de staats secretaris van het Vaticaan een ko pie gekregen en in zyn departement wordt op dit moment druk overleg gepleegd hoe men op de gepubli ceerde dokumenten uit Mozambique moet gaan reageren. Vrygelaten President Soeharto van Indonesië heeft zonder ophef verscheidene aanhangers van wylen president Soekarno vrygelaten, on der wie twee oud-ministers. Voor hun vrylating zouden zy trouw aan president Soeharto beloofd hebben. De stap wordt opgevat als teken van groeiende politieke stabiliteit in In donesia. Anderhalf Jaar geleden eindigde de strijd om de zelfstandigheid van oosteiyk-Pakistan met de vorming van Bangladesj. Men herinnert zich, dat India de Oostpakistanen met alle beschikbare militaire middelen terzyde stond en in die worsteling ruim negentigduizend krijgsgevange nen maakte. Maar nog altyd is dat probleem van de geïnterneerden niet tot een oplossing gekomen: zy ver kommeren in Indiase kampen, die in geen enkel opzicht voldoen aan mi nimale eisen van voeding, hygiëne en medische verzorging. Wel zyn India en Pakistan, in de personen van pre mier Indira Gandhi en president Bhoetto, een Jaar geleden in Simla overeengekomen een „duurzame vrede" op het Indische sub-continent tot stand te brengen, maar mevrouw Gandhi lapt desondanks de interna tionale verplichtingen op het gebied van de krygsgevangenen tot op de dag van vandaag aan haar sandalen. Aan fraaie toezeggingen heeft het de Indiërs nooit ontbroken, zy zouden, als de Pakistanen bereid waren zich over te geven, zich houden aan de Conventie van Genève van 1947, maar in de praktyk is daarvan en van een soortgeiyke belofte in de Veiligheidsraad der Ver. Naties nog steeds niets terecht gekomen. Die conventie bepaalt namely k in artikel 118, dat krijgsgevangenen ter stond na het staken der vyandeiyk- heden onvoorwaardelij k dienen te worden vrygelaten. Maar Nieuw- Delhi verschuilt zich nu achter de eis van Bangladesj, dat 195 van die krijgsgevangenen wegens oorlogsmis daden voor tribunalen zullen worden berecht. Bovendien wensen India en Bangladesj een overeenkomst met Pakistan over de ruil van minderhe den. Een half miljoen mohamme daanse Bihari's, die nu nog in Bang ladesj leven, zouden moeten worden uitgewisseld tegen 150.000 Oost-Ben galen, die tydens de oorlog in Paki stan terechtkwamen en naar Bang ladesj dienen terug te keren. Presi dent Bhoeto van Pakistan acht die eisen onaanvaardbaar. In de eerste plaats, omdat dergehjk voorwaarden in strijd zyn met die Conventie van Genève, maar ook omdat hy zyn land niet verantwoordelyk acht voor de Bihari's, wier oorspronkeiyke woonplaats, de staat Bihar, deel uit maakt van India. Niettemin bleek Bhoetto bereid het gehele „pakket" te bespreken, waarom hy verzocht afgevaardigden naar zyn hoofdstad Islamabad te zenden. Als de voorte kenen niet bedriegen zal die bijeen komst op korte termyn plaatsvinden. Dat is dan weliswaar geen ontmoe ting op het hoogste niveau, maar mogeiyk zyn de Indiase en Paki staanse top-ambtenaren in staat tot een bevredigende regeling te komen, die dan later door mevrouw Gandhi en president Bhoetto alleen maar bekrachtigd behoeft te worden. Aan gezien er al enige honderden krijgs gevangenen in de kampen zyn over leden, is het de hoogste tyd een snelle oplossing te vinden voor hun tragische lot. Het is duidelyk, dat India al tyd haantje de voorste in het be pleiten van menseiykheid in deze kwestie ernstig in gebreke is geble ven. Met voorbygaan van de ver plichtingen uit hoofde van de Ge- neefse Conventie wenst het de krijgs gevangenen te gebruiken als een soort vuistpand by de onderhande lingen over de ruil van bevolkings groepen. Het is dan ook de hoogste tyd, dat de leiders van India, Bang ladesj en Pakistan byeenkomen om een afdoende regeling te treffen. Een Jaar geleden en dat was slechts een half jaar na de beëin diging van de bloedige stryd bleek het mogeiyk dat mevrouw Gandhi en president Bhoetto een vredesge- sprek voerden. Maar nu de verwer- keiyking van die schone woorden van toen op zich laat wachten, kan alleen een nieuwe ontmoeting uit komst brengen. En als er van de krijgsgevangenen enige honderden wegens oorlogsmisdaden voor het ge recht dienen te verschynen, dan dient dat te geschieden voor onpar- tydige rechters. De dwangmethode, die India toepast door het vasthou den van negentigduizend man. is zonder meer verwerpelyk. Een gun stig voorteken voor de aanstaande ambtenarenconferentie in Islamabad is de omstandigheid, dat president Bhoetto kortgeleden van het parle ment de bevoegdheid heeft gekregen het afgescheiden Bangladesj als zelf standige staat te erkennen „wanneer dat in het belang der (Pakistaanse) natie is". Nog een omstandigheid van betekenis is, dat Bhoetto voor nemens was een bezoek aan Amerika te brengen, waarby hy ongetwyfeld om militaire steun zou hebben ge vraagd. Tengevolge van president Nixons verbiyf In het ziekenhuis is die reis van Bhoetto uitgesteld tot september. En dat is maar het beste. schreef de „New York Times" dezer dagen, want afgezien van de vraag of het Congres daarmee akkoord zou gaan in verband met het ver minderen van de militaire-hulppro- gramma's over de gehele linie, zou het bovendien in India een slechte indruk hebben gemaakt. Juist op dit ogenblik, nu de onderhandelingen hervat schynen te worden, zou be kendmaking van Amerikaanse wa penleveranties aan Pakistan een sto rende invloed hebben gehad. Voor Bhoetto is dat wellicht teleurstel lend, maar de noodzakeUjkheid van een akkoord ziet hy wel in, al was het alleen maar zoals hij in het parlement zei toen hy de erkenning van Bangladesj verdedigde om te voorkomen dat India die nieuwe staat zal overheersen. Over India liet hy zich, kennelyk onder druk van de oppositie, ook verder niet al te vriendelyk uit: dat land probeert te voorkomen, aldus Bhoetto, dat de twee mohammedaanse staten (dus Pakistan en Bangladesj) nauwere betrekkingen aanknopen. En een eventueel verzoek om militaire steun aan Amerika verdedigde hy tegen over een correspondent van de Christian Science Monitor" met de opmerking, dat dit nodig zou zyn voor het militaire evenwicht. ,,MUn land vervaardigt geen tanks en vliegtuigen, India doet dat wel". Men ziet, dat de atmosfeer tussen beide landen nog allesbehalve zuiver is. Maar misschien weegt het menseiyk leed toch nog zwaar genoeg om ein- deiyk tot overeenstemming te gera ken. Rl. ken. Rl. documenten vry te geven. Hy zal zich dit weekeinde in Camp David bezig houden met het opstellen van een brief aan senator Sam Ervin waarin hy naar verwachting het ver zoek van diens senaatscommissie de bandjes beschikbaar te stellen zal af- wyzen. De commissie ziet de op de bandjes staande gesprekken als een beslissend bewy smiddel in de nog steeds niet beantwoorde vraag of Nixon van de verdoezeling van het schandaal ge weten heeft of niet. Senator Hermann Talmadge, Democratisch lid van de commissie, zei gisteren dat Nixons weigering vermoedelyk tot het una nieme besluit van de commissie zal leiden de bandjes en andere docu menten onder strafbedreiging op te eisen. Daar de commissie echter niet de bevoegdheid heeft de documenten met geweld uit het Witte Huis te laten halen zal het conflict in laatste instantie moeten worden uitgevochten voor het Amerikaanse hooggerechts hof. John Ehrlichman, oud-medewerker van het Witte Huis heeft Intussen op president Nixon een beroep gedaan de geluidsbandjes vry te geven. Ehr lichman, tot voor kort een van de topadviseurs van de president, zei in een interview met het Britse „Inde pendent Television News" dat de bandjes het definitieve bewys in de zaak kunnen zyn. Zelf had hy van het bestaam van de bandjes niet ge weten tot het moment dat Alexander Butterfield ten overstaan van de se naatscommissie met de sensationele onthulling kwam. Zuidvietnamese regering: Martelverhalen zijn leugens van communisten SAIGON De Zuidvietnamt regering heeft gisteren een document over het gevangenissysteem en de burger-gevangenen in het land gepu bliceerd omdat volgens haar de pu blieke wereldopinie de dupe is van communistische propaganda. „Met het onmiddeliyk doorgeven van de communistische beschuldigin gen maakt de buitenlandse pers zichzelf onbewust tot de spreekbuis voor een hersenschim", aldus het do cument. Het rapport kan als een antwoord beschouwd worden op de verklaring van Amnesty International, dat on langs zei dat er minstens 70.000 mensen in Zuidvietnamese gevange nissen zitten om hun politieke over tuiging en dat voorbeelden gaf van systematische martelingen en slech te omstandigheden in de gevange- Saigon zegt nu dat er 42 gevange nissen zyn, die het heropvoedings- centra noemt, met een totale capaci teit van 40.000 gevangenen. Onder de oorlogstoestand konden verdachten beschouwd worden als gewone mis dadigers of als communistische mis dadigers. By het van kracht worden van het bestand in Januari hield de Zuidvietnamese regering 5.081 perso nen gevangen die uit politiek motief de openbare orde hadden verstoord. Deze waren beschuldigd van recht streekse of indirecte hulp aan de communisten en konden de enige po litieke gevangenen in Zuid-Vietnam zyn. Daartegenover zegt de regering alle byzonderheden te kunnen ver schaffen over 67.501 Zuidvietnamese burgers en onder welke omstandig heden zy zyn verdwenen gedood of gevangen genomen door de com munisten. Voorstel Saigon: Noord- en Zuid- Vietnam lid van V.N. SAIGON (AP) De Zuidvietna mese regering heeft gisteren voor het eerst voorgesteld dat Zuid- en Noord-Vietnam in afwachting van de vreedzame hereniging lid zouden kunnen gaan worden van de Ver enigde Naties. In een verklaring hierover van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gewezen op analoge gevallen, zoals die van de twee Duitslanden en van Noord- en Zuid-Korea Er moest geen bezwaar tegen be staan dat zowel Hanoi als Saigon konden gaan deelnemen aan de ak- tiviteiten der internationale ge meenschap in afwachting van het bereiken van onderling normale en vriendschappelyke verhoudingen, al dus het ministerie. Hanoi heeft op het bericht uit Sai gon nog niet gereageerd, maar aan genomen kan wel worden dat Noord- Vietnam niet akkoord zal gaan met het Zuid-Vietnamese voorstel in zyn huidige vorm. Noord-Vietnam steunt de Vietcong, die zegt in Zuid-Vietnam een eigen regering te hebben die zich opstelt tegen die van president Ngoeien van Thieu. De regering te Saigon zegt dat die Van Thieu de enige wettige is in het zuiden en dat het bewind van de Vietcong niet meer is dan een poli tieke groepering. Indertyd was er sprake van dat de Vietcong Ud wilde worden van de VN. Saigon heeft zich hier met klem tegen verzet.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9