stijging Y>elasting- ruk met 1,6 pet. Regering: toezicht op embargo Zuid-Rhodesie wordt verscherpt „Dirk mag niet en Simon niet plagen Rechten van de mens worden niet toegepast 'ROOKLOZE STAD' 311 ogelijke rhoging ■tn.-loon Lugubere vondst 7 Maanden voor handel in rijbewijzen MARKTBERICHTEN jRDAG 21 JULI :i BINNENLAND gTERDAM Voor de vice- de Haarlemse recht- mr. H. J. M. Cokart, heeft gis- een kort geding gediend dat a,n de Broek Supermarkten Amsterdam heeft aangespan nen Simon de Wit B.V. in jam. Van de Broek vraagt de lent Simon de Wit te gelasten onthouden van mededelingen Simon volgens Dirk sinds een reclamecampagne doet - gesuggereerd wordt dat de srheid van haar artikelen oper zouden zijn dan bij Dirk. ij vergelijkbare kwaliteit en dheid. rts vraagt Dirk zijn concurrent oordelen om binnen 12 uur na ais alle op reclamezuilen, wim- schuttingen geplakte en advertentie uit de igne te verwijderen. Hierop is rangsom gesteld van f. 100.000.- ig bij niet-nakoming van dit Van de Broek wil bij toewij- an zijn verzoek een civiele pro- aanspannen tegen Simon we an tasting van zijn reputatie en ie mogelijke gevolgen daarvan. Broek heeft bij voorbaat een op Simon ingesteld van .000,—. liverheid aadsman van Dirk, mr. H. A. iten, stelde dat Simon met een en tie, waarin artikelen werden ien, het imago tracht te be- het laagste prijspeil van ind te hebben. 'Het kwaad tichzelf. Wie de prijzen verge- iet de onzuiverheid in van de jking', aldus pleiter. Dirk rea- op de bewuste advertentie m advertentie 'Simon mag rieken'. Deze reageerde daarop advertentie op 7 Juli 'hier feiten over de prijsvergelij- imoei-Dirk van de Broek'. Be paald geen nette advertentie waarin Simon suggereert dat zij ingaat op de uitdaging van Dirk 300 of 500 ar tikelen te vergelijken. Dirk is nu eenmaal goedkoper. Wie kaatst, moet de bal verwach ten, aldus mr. Santen in zijn kritiek op de wijze waarop in deze adver tentie te werk was gegaan. Hij noemde het een reclame met een ef- fetcieve misleiding. Parasiteren op de goede naam van Dirk's imago van zeer goedkoop te zijn. 'Simon probeert al parasiterend daarvan in één klap zich meester te maken', aldus mr. Santen. Aan een Paroolverslaggever had een functionaris van Simon de Wit meegedeeld dat de sherry van zijn bedrijf niet vergeleken kan worden met die van Dirk, waarin hij nog niet eens de afwas wil doen. Dit maakt volgens mr. Santen op het pu bliek de indruk dat de sherry van Dirk van inferieure kwaliteit is. De suggestie wordt gewekt dat ook met de andere artikelen van Dirk wel iets aan de hand zal zijn. De raadsman van Simon, mr. P. C. van der Hoek, zei later dat deze uitlating niet zo ge zegd kan zijn. Dirk vraagt bescherming van de rechter om niet zelf ook gedwongen te worden over te gaan tot unfair adverteren, aldus mr. Santen. Wordt Simon geen halt toegeroepen, dan zit er voor zijn cliënt niets anders op dan mee te gaan. Dat is niet in het belang van de consumenten en de be drijven. Een verzwakking van de re- clame-ethiek in dit vlak kan on voorzienbare gevolgen hebben, aldus mr. Santen. Pot en ketel Zijn tegenpleiter deelde mee dat Simon de Wit haar bedrijf had om gebouwd en nu een bijzonder scherp assortiment artikelen van topkwali teit voert. Geen poespas meer van De advocaat mr. P. C. van den Hoek en J. A. van Brakel, die Simon de Wit vertegenwoordigden in het kort geding dat Dirk van den Broek tegen dit bedrijf had aangespannen. zegels, stunts en lokartikelen. Een laag prijspeil van artikelen van eer ste kwaliteiet. Simon heeft soortge lijke advertenties geplaatst ten aan zien van Centra, De Spar en De Gruyter. Die hebben daarop niet ge reageerd, zei mr. Van der Hoek. Na drukkelijk stelde hij dat in de zaak waar nu het geschil over loopt Dirk was begonnen. In de gewraakte ad vertentie van 7 juli was volgens pleiter alleen honderd pet. verge lijkbare artikelen aan de orde geko men. Simon de Wit legt in deze ad vertentie verantwoording af voor haar werkwijze. Volgens mr. Van der Hoek blijft van alle verwijten van Dirk niets over. Er is geen misleiding, 't is niet oneerlijk en de reputatie van Dirk is niet aangetast. Van onrechtmatig handelen is geen sprake. Dirk is be gonnen met adverteren tegen Simon, aldus pleiter. In het allerbeste geval is het volgens hem „de pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet". Hij deel de neg mee dat de brief waarin Van den Broeke een miljoen schadever goeding van Simon de Wit eist door deze nooit is ontvangen. Mr. Santen merkte in zijn repliek nog op dat in de advertentie van zijn cliënt „Dirk mag niet jokken" geen onvertogen woord staat. Uitspraak vrijdag 27 Juli om half vier. AMSTERDAM De fundamentele rechten van de mens zijn formeel er kend in bijna alle rechtsstaten in de wereld maar ongelukkigerwijs kan men ook vaststellen dat deze rechten niet worden toegepast door recht banken noch worden gerespecteerd door andere organen van de open bare macht. Dit ook al zijn die alge mene rechtsnormen, bijna altijd met een grondwettelijk karakter, opge steld met het doel de vrijheid, de ge lijkheid voor de wet, de sociale ge lijkheid en de rechtsbescherming vast te leggen. Deze normen zijn in vele landen een facade. Zij stellen het geweten gerust van hen voor wie deze situa tie gunstig is en verbergen voor de internationale en ook nationale openbare mening de aantasting van de menselijke waardigheid. Aldus een conclusie in een van de rapport die deze week zijn bespro ken op een internationaal congres van Juristen, die zich bezighouden met de vergelijking van de rechts systemen in de verschillende landen. Het congres is gehouden in de Vrije Universiteit in Amsterdam, er na men tientallen Juristen uit tot^'?2 landen deel. Het rapport, dat is gebaseero op een beschrijving van de individuele rechten van de mens in landen tls Frankrijk. Polen, Joegoslavië. Zaïre, Griekenland en Roemenië. i- deert verder dat in de meeste van deze landen de staatsorganen erna - streven de normen van de Individ- le recht bescherming te respecteren en erop toe te zien dat ze ook door m- deren worden gerespecteerd r dient nog veel te worden verwezen lijkt," zo staat in het rapport. „En het is de taak van wetgevers, r 't- ters, advocaten en andere Juristen de juridische middelen te verschaften om een volwaardige bescherming van de fundamentele rechten van het individu tot stand te brengen". W 1 JL HAAG Premier drs. J. M. den Uyl heeft gister- meegedeeld, dat de begrotingsplannen en de vast- ig van het dekkingsplan voor 1974 zijn afgerond. De ekingen, die iln een „uiterst plezierige sfeer" verlopen, n tot overeenstemming „op alle punten". Gekozen >r een stijging van de belastingdruk van 0.6 procent, :1de de minister-president mee. ndigde „enkele" aan, voor de geraamde uitgaven, inhoud van die maatrege- hy zich niet uit. de premier blijken, dat er al zijn van een drukverzwa- leggen by de hogere inko- gus ntwioo 5B l0,4AG Het kabinet-Den Uyl Sociaal-Economische Raad idvies vragen over een mo- itructurele verhoging van itelijk minimumloon, minc ident Den Uyl heeft dit gis- i bekend gemaakt. Iviesaanvraag werd reeds ödigd door minister Boers- ciale Zaken) bij de behande- de Tweede Kamer - eind vorige maand -van een voor- i de bevoegdheid van deze ad- Taag te geven. ileum zonder lenvertoon? iAG (ANP) Minister-pre- Uyl acht de deelneming strijdkrachten aan de Jubi- ïring van het zilveren rege- ileum van koningin Juliana lelfsprekende zaak. Er is z.i. Qleiding om te veronderstel de voorgenomen presentatie moeilijkheid zou stuiten, toister-president noemde de aan deze manifestatie m de krijgsmacht te laten en uit alle onderdelen en le - sen "erg leuk" Hij verbond de wens, dat de manifestatie k en plezierig zou zijn. De •president benadrukte, dat tlljk geen behoefte bestaat lenvertoon bij deze manifes- mensgroepen. Het streven is er op gericht geweest de lagene inkomens groepen zoveel mogeiyk te ontzien. De minister-president zei niet te kunnen zeggen waar het .draaipunt' tussen deze groeperingen komt te liggen. Bij de besprekingen over de begro tingen is, aldus de premier een ze kere voorrang gegeven aan cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (welzijnsvoorzieningen)aan volks huisvesting, milieuzorg en aan ont- Naar de mening van de minister president is de begroting 1974 „pro per" behandeld en was er by de be sprekingen sprake van pittige dis cussies, ofschoon „er geen onverto gen woord is gevallen". Poging tot brandstichting bij ICI ROTTERDAM Een onbekende heeft tien dagen geleden geprobeerd brand te stichten in de polytheenfa- briek van ICI-Holland in Europoort. Deze fabriek staat op het complex waar zich onlangs ongevallen met gifgas hebben voorgedaan. De directie van ICI wilde het ge val niet bekend maken om het onder zoek van de Rotterdamse recheche en de eigen veiligheidsdienst niet te belemmeren, maar gisteren is het toch uitgelekt. Het onderzoek heeft inmiddels nog niet opgeleverd. Volgens een woordvoerder van ICI-Holland werden op 10 Juli om 10.30 uur in een verfopslagplaats, de grenst aan de polytheenfabriek sporen aangetroffen die wezen op een poging tot brandstichting. Men vond poetskatoen besprenkelt met benzine. De zaak heeft echter geen vlam ge vat. De ICI-directie heeft de zaak bij zonder ernstig opgenomen. Daar men van begin af aan de mogelijk heid niet uitsloot dat de dader zich bevindt onder het eigen personeel, liet de directie twee dagen na de ont dekking in de verfopslagplaats een getuigeoproep verspreiden op het be drijf. Resultaat heeft dit niet gehad. Omtrent de identiteit van de dader tast men tot nog toe volledig in het duister. ZUTPHEN Wie vandaag in Zutphen een siga ret wil opsteken, moet wel héél veel lef hebben. Want Zutphen is deze zaterdag tot „rookloze stad" ver klaard. Bij de toegangen van de stad wordt met borden duidelijk ge maakt, dat men de sigaretten moet doven wil men verder gaan. In het centrum van de stad, op de Hout markt, staat een schandpaal waar aan men de slappelingen te kijk zal zetten, die het roken gedurende één dag niet kunnen laten Op die markt zijn verder de hele dag aller lei artiesten, die de mensen de af leiding moeten bezorgen, nodig om van het rokertje af te blijven. De „rookloze dag Zutphen" is een initiatief van fotograaf Cor Dinius. Een zeer zware roker, zoals hij toe geeft. Wat begon als een persoonlij ke poging om met het roken op te houden, groeide uit tot een gebeu ren, dat vandaag heel Zutphen in de ban zal houden. De secretaris van het comité, de drogist Kees Sliedrecht rfzegt: „Heel Nederland kykt vandaag naar ons. Dan móe ten we wel volhouden". GENDT Op de stoep van het bureau vam de rykspolitie in het Ovarbetuwse Gendt is een klomp neergezet met een voet erin, waarvan de politie vermoedt, dat deze afkomstig is van een drenkeling. Wie de lugubere vondst daar neer heeft gezet is onbekend. De politie hoopt dat de vinder zich alsnog bekend maakt. Een regenachtig beeld van de intocht van de Nijmeegse vier daagse waar nochtans veel men sen de paraplu voor hadden op gestoken. Van de in totaal 13.019 deelnemers haalden 11.859 de eindstreep. Toch moesten in het zicht van de haven nog 72 wan delaars de bezemwagen opzoeken. Overigens heeft generaal Van Be soio, die de vierdaagse voor de vijfde maal liep, ernstige kritiek geuit op de commandanten van een groot aantal detachementen die hun soldaten onvoldoende op de vierdaagse zouden hebben voorbereid. Volgens de generaal is dat de reden waarom zoveel Nederlandse militairen tot de uit vallers behoorden. WOLFSBURG (AFP) - Twee man nen hebben gisteren in het West- duitse Wolfsburg een postauto be roofd van een bedrag ter waarde' van 800.000 gulden. Volgens de chauffeur van de wagen, een 26-Jarige student, vond de over val plaats toen hy ging ontbyten. Hy had de auto voor het postkan toor geparkeerd en had nog gecon troleerd of de deuren goed gesloten waren. By zyn terugkeer waren zy echter open en waren de geldzakken verdwenen. NW: ook regering kan weinig doen aan koehandel bij CSM UTRECHT De vakbonden heb ben over de gang van zaken rond de overneming van de Centrale Sui kermaatschappij een klacht inge diend bij de fusiecommissie van de SER. Maar de zwaarste „straf" die deze commissie een ondernemer kan opleggen is een berisping. De vak centrales hebben een beroep gedaan op de regering. Maar ook de regering, over wier gevoelens in deze zaak geen twijfel bestaat en die deze ook ter kennis van de ondernemers heeft gebracht, kan bij gebrek aan machts middelen weinig doen. De noodzaak om in de bestaande machtsverhou dingen op dit punt veranderingen aan te brengen, dringt zich steeds sterker op. Dit zegt het NW in zyn officiële orgaan „De Vakbeweging" naar aan leiding van de „koehandel" of „koe- liehandel" om het bezit van de Cen trale Suikermaatschappij. Zoals ge meld is de voorgenomen fusie tus sen de CSM, Gist-Brocades en Me- neba weer onzeker geworden door dat Scholten Honig een hoger bod wil uitbrengen, terwyl de Suikerunie misschien nog meer zal bieden. „De aandeelhouders winnen sla pend, ten koste van de rentabiliteit van het bedrijf en dus van de werk nemers en hun bestaanszekerheid," aldus het NW. Het is volgens het verbond onmogelijk om voor wat de werkgelegenheid betreft ook maar enig behoorlijk inzicht, laat staan in spraak of garantie te krygen, evenmin als ten aanzien van het toe komstige sociale beleid van de nieu we onderneming. De manier waarop de ondernemers de vakbonden bui ten de deur gehouden hebben of pas hebben binnengelaten toen dit geen zin meer had, noemt het NW „be- droevender dan ooit". Hasjsmokkelaar kreeg IY2 jaar MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft de 27-Jarige kelner J. D. uit het Belgische Maasmeche- len wegens verboden uitvoer van een grote partij hasj, in totaal 24 kilo, conform de eis tot anderhalf Jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man bracht de partij hasj die hij naar zijn zeggen in Maastricht van twee onbekenden had gekregen, bij Neer- Canne over de Belgische grens. Hier werd hij door ambtenaren van de B.O.B. (Belgische opsporingsdienst) gevolgd. De man rook lont, keerde zyn wagen en verdween in volle vaart over de Belgische Nederlandse grens, achterna gezeten door een personeneauto en twee motoren van de B.O.B. Na een wilde achtervolging werd hij in de buitenwijk St. Pieter van Maastricht klemgereden. Ter zitting verklaarde hij niet geweten te heb ben wat er in de twee koffers zat die hy vervoerde. De party hasj ver tegenwoordigde een grote waarde Voor het over de grens brengen van de 29 baaltjes zou hij t 1.000 - heb ben gekregen. MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft de 29-Jarlge zich Journalist noemende Willem H. uit Meerssen wegens handel in rijbewij zen en diefstal van sigaretten uit wa renhuizen in Maastricht en Wad- dinxveen veroordeeld tot 7 maanden gevangenisstraf waarvan drie maan den voorwaardelijk. De eis was acht maanden waarvan drie voorwaarde lijk geweest. De verdachte had via een vriend 15 blanco rijbewijzen gekregen die door een vriendin van de laatste, die op de provinciale griffie in Maas tricht werkzaam was. waren gesto len. Een hield verdachte voor zich zelf de andere probeerde hij in Am sterdam te verkopen. De man heeft een uitgebreid strafblad en werd ter zitting als een fantast afgeschilderd die de strafwaardigheid van zijn da den niet inziet. RIJNSBURG Groenteveiling 20/6. radijs 3238, bonekruld 17. peterselie 1116, bospeen 3536 per bos. Uien 4549 kilo, blauwe schokkers RIJNSBURG 1015; Super Stad 24—51: Hona 34 50; White Master P 3257 ROZEN kl. bl.: Breglna 615; Carol 1537; Coronet 1426; Evergold 13- 24; Faberge 712; Jack Frost 816; Marimba 12—28; Miss Ellen 11—24; Motrea 1939; Annabelle 1427; Jr. Miss 11—22; Belinda 18—39; Gol den Belinda 1828; Prominent 21 Eremerus 92; Gerbera 24; Gladiolen 26; Glad colvill 10; Glad Nanus 11; 1831; Zortna 613; Travestl 16 Korenbloemen 11; Lellekelk 26; Lelie 46; Valeta 1421. William Sim 1534; Sim 1221; White Sim 1430; G. J. Shocking Sim 142ü; Keef er Sim 15 27; Gemengd 1318; Orchid. Beauty 410; Gladiolen c 3144; Pr Ann 810; Yellow 3144. rlosa 3060; Irl - 30—44; Vertakt 1528; Iris overige 10020Ö; Lelies kelk 27- Baccara 3277; Brl- Carina 1835; Car- DIVERSE BLOEMEN 3451; Anthurlum 140220; tengr. m. gr. 4990; Chrysanten j 150240; Euphorbia fuigens 3160; F reesla 100210; Freelsa dubbel 160 280; Gerbera 30—70; Gladiolen 260— 200310; rlosa 3060; Iris Pr. Blaauw 115240; dal Pink la 2027; Coral Princess 1418; Dr Verhage 1933; Geh. Duisberg 15—30 LEIDEN, 20/7, Kaasmarkt oer: 2 partijen Goudse, 3 partyen Leldse kaas. Prijzen (ln guldens per kg)Goudse 4.75; Leldse 6,00. Han- selandia 913; 2060; Sonore DEN HAAG De regering zal een interdepartementale werkgroep in stellen om te onderzoeken of de wet telijke maatregelen die zijn getrof fen ter uitvoering van de sancties tegen Zuid-Rhodesië voldoende waarborgen bieden. Indien dit niet zo is, zal de werkgroep moeten na gaan welke maatregelen kunnen worden genomen om de sancties be ter te doen naleven. Dit hebben de ministers van Bui tenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel, en van Financiën, W. F. Dui- senberg meegedeeld in antwoord op vragen van Eerste Kamerleden over de Wet Betalingsverkeer Zuid-Rho desië. De sancties, afgekondigd na de eenzijdige onafhankelijkheidsverkla ring door Ian Smith, hebben de af gelopen Jaren wel degelijk effect ge had, maar niet de resultaten opgele verd die ervan werden verwacht, al dus beide ministers. Ook vorige ka binetten hebben zich steeds op het standpunt gesteld dat Nederland lo yaal moest meewerken aan de uit voering. De Economische Controle Dienst heeft onmiddellijk een onderzoek in gesteld naar de Juistheid van recente berichten over export naar Zuld- Rhodesië. Hierbij heeft de E.CU. on der meer contact opgenomen met de Anti-apartheidsbeweging Nederland die had verklaard over vertrouwelij ke gevens te beschikken, zo zeggen beide ministers. Nagegaan wordt of een diepgaano onderzoek bij de tabaksverwerkende industrie thans zin heeft. Een der gelijk onderzoek zal Diet eenvoudig zijn, omdat Nederland het afgelopen jaar voor ruim 282 miljoen gulden tabak importeerde uit 53 verschillen de landen. Een aantal \&n deze lan den hebben soortgeiyke bodemge steldheid en klimatologische omstan digheden als Rhodesië en gebruiken bovendien dezelfde typen zaden om standaardkwaliteiten te telen. .Mede op grond hiervan zal het veelal on doenlijk zijn om betrouwbare gege vens omtrent het productieland te verkrijgen". In 1968 had de resolutie van de Verenigde Naties betrekking op vrij wel het gehele handelsverkeer met Rhode6lë, ln de daaropvolgende Jartn waren resoluties van kracht die slechts betrekking hadden op be paalde goederen

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7