LEIDSCH DAGBLAD [CAAPSTER JUMBO-JET ifEDOOD Nederlanders in België omgekomen GADAFI MAG NIET GAAN Verschillende lezingen over botsing van prins M| vandaag liegtuig landt na zwerftocht in Dubai Zeldzame arend vrij IULDER OP ON-ACTIEF LEIDSCH m DAGBLAD Jongen op de vlucht door trein gegrepen YN wensen onderzoek bloedbad BONT ZOMER PRUZEN ATERDAG 21 JULI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34073 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'JBAI (AP-Reuter) De politie van Dubai aan de Perzische olf heeft vanmorgen vroeg het lijk van één van de vier kapers een vrouw en een gewonde purser uit de gekaapte imbo-jet van Japan Airlines gehaald. Deze twee mensen zijn innelijk in het vliegtuig getroffen door een granaat, voordat gisteravond laat in de avond na een zig-zagvlucht over iropa en het Midden-Oosten in de woestijnstad landde. Japan irlines heeft verklaard, dat het toestel 123 passagiers ver- erde merendeels Japanse vakantiegangers. De bemanning stond uit 22 personen. Er is één Nederlander aan boord, een ■jarige fabrieksdirecteur A. J. J. de Koning uit Schiedam. terroristen hebben reeds de vliegtuig te verlaten, aldus de politie, ating geëist van Kozo Okamoto, Zij deelden de autoriteiten mee: „Wij fanaticus van het Japanse „rode willen niets van de Verenigde Arabi- die thans in Israël een le- sche Emiraten. Als medische hulp lange gevangenisstraf uitzit voor nodig is, zullen wy daarom vragen", aandeel in de massaslachting op Politiewoordvoerders verklaarden, uchthaven van Tel Aviv. De dat al urenlang niemand het vlieg- noemt zich „Kemel Jamal". tuig was genaderd. De contacten met politie van Dubai heeft nader- de guerrilleros komen tot stand verklaard, dat de kapers be den Ecuadorianen te zijn. Alle ïrhandelingen werden echter in Arabisch gevoerd, aldus de po- ilgens de politie wachten de ka- op instructies. Waar die instruc- vandaan moeten komen is ech- raadsel. Er worden geen bereidingen getroffen voor een dusver is niet verzocht om vliegtuig by te tanken; er is al- 250 sandwiches pster. Autoriteiten op het vlieg nemen aan dat door de temperatuur ter plaatse de ka- aBht>ee vliegtuig. Het vliegtuig kreeg hun gevangenen langzamer- evenmip toesteming om te landen op kookhitte moeten komen. Bahrein aan de Perzische Golf. Ten- omsingeld door soldaten sl°tte kwam toestemming om in Du- olitiemannen. te landen. totaal vier kapers bij Het is de eerste maal, dat de Pa die betrokken: een man en een lestijnse terroristen een Jumbo 747 die doorgingen voor een paar- hebben gekaapt, op huwelijksreis, een Japanner De politie op Schiphol zei dat de Palestijn. Het paar reisde op kapers zich hadden bevonden onder onderzoek ïse paspoorten onder de de 56 passagiers die in Parijs .Peralta". Het zou in Parijs boord van de Jumbo waren gegi ingestapt. Een half uur nadat Het was vlucht 404 naar Tokio, Schiphol de radio. De groep terroristen heeft ge dreigd het toestel op te blazen in dien iemand het toestel nadert. De autoriteiten in Dubai vermoe den dat de kapers na hun lange tocht over het Midden-Oosten in een poging een landingsplaats te vinden, van hun commando zijn afgesneden. Naar verluidt hadden de terroris ten eerst in Beiroet willen landen. Daarvoor kregen zy geen toestem ming. Vervolgens vlogen zij naar het lyk van de'omgekomen Basra- maar de landingsbanen ble- ken op dit vliegveld in het zuid-oos- n Irak te klein voor het reus- Amsterdam en Anchorage in Alaska. Zy hebben het toestel in Amsterdam verlaten en hebben enige tijd in het hoofdgebouw doorgebracht voordat zij opnieuw in het toestel plaats na men samen met 67 andere passa giers, zo verklaarde een woordvoer der van de politie. De woordvoerder zei dat er geen r wapens was geweest Parijs en in Amsterdam. Enige minuten nadat het toestel m Schiphol was vertrokken heeft Grenspolitie van Israël heeft gisteravond het vliegveld van Tel Aviv hermetisch afgesloten. Men acht het niet uitgesloten dat de kapers van de Japanse Jumbo alsnog naar Israël zuXlen trachten te vliegen om daar hun eisen af te dwingen. TRIPOLI (AP) Kolonel Moam- mar Gadafi, de president van Libië en voorzitter van de revolutionaire raad is op 11 Juli afgetreden maar zyn aftreden is onmiddellijk gewei gerd, zo wordt in een communiqué gezegd dat zaterdagochtend werd uitgegeven door het officiële Libische persbureau. Gadafi had zijn ontslag als pre sident en voorzitter van de revolu tionaire raad bekend gemaakt in een telegram aan president Anwar Sadat ran Egypte om de weg vrij te ma ken voor de eenwording tussen Li bië en Egypte, zo werd in het com munique gezegd. Maar er werd de nadruk op ge legd dat Gadafi het gezag miste om af te treden, omdat hij zyn functies had verkregen door de wil van het volk van Libië. De ongeveer 40.000 Libiërs die in Cairo wilden gaan demonstreren ten gunste van de fusie tussen Egypte en Libië hebben zaterdag ochtend rechtsomkeer gemaakt, na dat ze via radio-Cairo hadden ver nomen dat Gadifa was afgetreden. Het kon\x>oi begeeft zich nu op de terugweg in de richting van de Li bische stad Benghazi. De terugtocht is begonnen, kart na de aankomst in Mensa Matroeh van een van de Libische leiders, Moes- tapha Garoebin, lid Tan de revolu tionaire raad van Libië. Honderden voertuigen verlieten Foeka, het ver ste punt dat de karavaan heeft be reikt. gelegen op 73 km ten oosten van Marsa Matroeh en nog onge veer 400 km verwijderd van Cairo. één van de kapers, die zichzelf iden tificeerde als El Kassay, de radio van vlucht 404 overgenomen en be kend gemaakt „Wij zijn de bezet tingsorganisatie. Wij hebben volledig de macht over vlucht 404 van Parijs naar Tokio". tussenstop deed zich loffing voor in de cabine. Het handgranaat die door nog iende oorzaak was afgegaan. De ster werd daarbij gedood en on tbaar verminkt omdat haar door de ontploffing werd weg- Deze mededelingen komen de gewonde purser die in Dubai vliegtuig mocht verlaten, kapers weigerden in te gaan op verzoek van de autoriteiten in de vrouwelijke passagiers manningsleden alsmede de kin toestemming te geven het OOGGETUIGEN EN SECRETARIA AT SCHIERMONNIKOOG De arend die met een leren band om zijn poot op Schiermonnik oog is neergestreken en gevan gen werd gehouden omdat des kundigen niet zo gauw wisten wat voor een vogel het precies was, heeft gisteren de vrijheid herkregen. Prof. Vous van de Vrye Universiteit te Amsterdam is tot de conclusie gekomen dat het ee.n haviksarend was, die zeer zeldzaam in Europa is en in het wild praktisch niet meer voorkomt. Men heeft de vogel Juist op Schiermonnikoog weer losgela ten, omdat op dit eiland een ko- nijneziekte heerst en van hem wordt verwacht dat hij veel ziek wild zal oppeuzelen. De vogel die oorspronkelijk uit Azië komt. is vermoedelijk tij dens een Jachtpartij in West- Duitsland ontsnapt. ORBETELLO —De toestand van Nicola Presenti, de 28-jarige elektri- ciën uit Orbetello, die donderdag met zijn kleine Autobianchi in botsing kwam- met de nieuwe Ferrari van prins Bernhard, is nog steeds erns tig. In het ziekenhuis van Orbetello verkeert hij nog in een shocktoe- tand: behalve een hersenschudding ±1 heeft hii gekneusde dijbenen, ver- wondingen aan borst en aan het ge zicht. De doktoren die hem verple- deAjax^cradk te- 8en. maakten zich gistermorgen nog AJax vier tot zes weken rust houden om de genezingsten- van zyn knie te optimaliseren, e knie zich nog steeds water, hy in zyn bewegingen wordt omerd. zorgen over zijn toestand. De politie van Orbetello heeft een onderzoek ingesteld maar wil over het ongeluk geen bijzonderheden ge ven. Ooggetuigen hebben verklaard dat de kleine Autobianchi van Nicola Presenti in een befaamde bocht in de smalle weg tussen Orbetello en 'ringen. Matige tot krachtige Porto Ercole even over de midden- slijke wind. Minimumtempera- baan is gekomen. Prins Bernhard omstreeks 12 graden. Maxima zou hard zijn komen aanrijden en de tn ongeveer 19 graden. auto niet hebben kunnen ontwijken. inigr verandering Iselijk enkele buien, de prins heeft de Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 6 aug. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor ■half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen ïn open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Op de weg geldt heid. De auto vai Autobianchi frontaal geraakt nie. uitgeweken, aldus de ooggetui gen. De Ferrari 365 GT4 van de prins was nieuw. Er was nog geen 1500 ki lometer mee gereden. Het blad II Telegrafo uit Livorno meldde giste ren dat in de vakantiekolonie Porto Ercole de passie van de prins voor snelle wagens sinds jaar en dag be kend is en dat prins Bernhard de hobby heeft om snelle wagens uit te proberen en hij daarvoor lange toch ten maakt in zijn eentje in de wijde omgeving van Porto Ercole. De particuliere secretaris van de prins heeft gisteren in Den Haag in een officieel communiqué een geheel andere lezing gegeven van de toe dracht van het ongeval. Volgens hem is de Ferrari van de prins aangere den door een tegeligger die in een bocht de macht over het stuur was BRUSSEL (ANP) - Vier Neder- De tankwagen die bestuurd werd kwijtgeraakt. „De pnns zag de auto landers zyn gisteren in België omge- door een 24-jarige man uit Audun slingerend op zich af komen en heeft komen toen de auto waarin ze reis- slipte, raakte een boom en versperde door in een ondiepe sloot te rijden den te pletter reed tegen een Franse het grootste deel van de weg. Op getracht de aanryding te kunnen tankwagen die in een slip was ge- datzelfde moment arriveerde er twee voorkomen. raakt en dwars over de weg was personenauto's. De eerste kon het komen te staan. Het ongeluk ge- obstakel nog ontwijken. De Neder- het middaguur, op landse auto reed te pletter op het De Italiaan heeft e rijdende Fiat kunnen ontwijken, doch beurde, de Ferrari werd in de sloot alsnog de weg van Luik aangereden. Prins Bernhard reed Bois-Borsu. met een snelheid van ongeveer 30 km- per uur", aldus het secretariaat van de prins. Marche EINDHOVEN Een 18-Jarige Jongeman uit Helmond heeft van nacht een crimineel uitstapje naar Heeze met de dood moeten bekopen. Met drie Jongelui uit Someren werd de jongeman in het holst van de nacht door de rijkspolitie in Hee ze op heterdaad betrapt bij diefstal. Het viertal nam per bromfiets de vlucht. Op hun vlucht reden de vier Jongelui een gesloten spoorwegover gang over met automatische halve overwegbomen. Drie van de vluchters wisten met de trein in zicht rilig naar de andere kant te komen De Jongeman uit Helmond werd door de aanstormende trein gegrepen. Hij was op slag dood. De rijkspolitie wist kort na het ongeluk twee van de andere Jongemannen aan te houden. De vierde is nog op vrije voeten. Nade re bijzonderheden omtrent de identi teit van de aangehouden jongeman nen en het slachtoffer heeft de rijks politie hangende het onderzoek nog niet vrijgegeven. I=BU UwMcu/nzi INTERIEURVERZORGING R'JNS&URGZI MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING NEW YORK (AP) De speciale commissie voor het kolonialisme van de Verenigde Naties heeft vrijdag aangedrongen op een onderzoek door de Verenigde Naties van de massamoord die door Portugese militairen zou zijn uitgevoerd in Mozambique en heeft geëist dat Portugal de autoriteiten die er by betrokken waren zal overhandigen zodat zy ondervraagd kunnen wor den. De commissie nam het besluit zon der steming nadat Zweden het voor stel hiertoe had gedaan. Eerder had pater Hastings ver klaard dat hy ervan overtuigd was dat de Portugese troepen 400 men sen hadden vermoord in het dorp Wiriyamu in Mozambique op 16 de cember van het vorig Jaar. gevaarte. De Nederlandse personenwagen werd bestuurd door de 29-Jarige Theodorus Montfors uit Echt (L). Hy kwam om het leven, evenals zyn vader, die ook in de wagen zat, de 62-Jarige Johannes Montfors. De andere inzittenden van de auto wa ren mevrouw Agnes Vergoosens die eveneens om het leven kwam, een tweejarig meisje Monica, die ook op slag werd gedood en mevrouw Bak- ker-Rinsker, die ernstig gewond werd en die overgebracht is naar het Ba- vière-ziekenhuis in Luik. De bestuurder van de tankwagen en diens vrouw Colette Maudit, lie pen eveneens zware verwondingen op. Zy zyn overgebracht naar een kliniek in Huy. E LEIDEN TEL. 34000 22 PAGINA'S Duitse huisvrouwen laden hun wagentjes vol in de Nederlandse supermarkten, net over de grens. Na alle moeilijkheden op de geld markt is het voor de Duitsers weer voordelig om in Nederland te gaan winkelen. Voor Amerika nen is Nederland na de devaluatie van de dollar niet meer zo voor delig. PAGINA 12 maar geen PAGINA 11 Pseudo NS-mcui licht boeren origineel op UTRECHT De spoorwegpolitie is op zoek naar een man die zich voor doet als vertegenwoordiger van de NS en die als zodanig veehouders en waarschijnlijk ook echte NS-ers geld uit de zak klopt. Donderdag ''.wam hij op bezoek bij een veehouder in Biezelinge (gem. Kapelle). Hij vertelde, dat de spoor wegen overwogen het weiland van de boer langs de spoorlijn af te rasteren met betonnen paaltjes en prikkel draad. Van de veehouder vroegen de NS slechts een kleine maar con tante bijdrage. De boer vond het een geweldig idee en betaalde f 100,-. Hij leende de „vertegenwoordiger" bovendien zijn fiets om naar het station te rijden. Geld en fiets zijn waarschijnlijk voorgoed verdwenen. Dezelfde truc is voor zover bij de spoorwegrecherche bekend, al twee keer eerder uitgehaald: in Roosen daal en in 's-Hertogenbosch. N EGMONI) BREESTRAAT INTERNATIONALE BONTMODE

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1