fietsen Skylab eel meer EN VETERAAN EN WEE DEBUTANTEN ploeg 2 woede voor 8 weken naar ruimte START EN LANDING erstel na terugkeer al an gr ijk vraagstuk [ERDAG 21 JULI EXTRA PAGINA 13 De Saturnus-1B raket, die de Apollo met de tweede be manning naar Skylab lan ceert, moet volgens het hui dige schema van Kaap Ken nedy vertrekken op zaterdag 28 juli om 13.08 uur Neder landse tijd. -Tot op het laat ste moment kan daarin nog verandering komen. De landing wordt volgens dit oorspronkelijke schema uit gevoerd in de Stille Oceaan op zondagochtend 22 septem ber om 02.38 uur. Op de lan dingsplaats is het dan nog 22 september. De duur van de vlucht zal bij handhaving van dit vlucht- schema dan 56 etmalen13 uur en 20 minuten hebben geduurd, ofivel 1344 uur en 20 minuten. De vorige record vlucht Skylab-1) duurde 672 uur en 49 minuten. Weltz had eigenlijk, w^t het fiet sen betreft, geluierd. Het kostte hem na terugkeer op aarde vele dagen, om weer geheel de oude te zijn. De leider van het medische team in Houston, dat het gehele Skylab - project begeleidt dr. William Royce Hawkins heeft maar aanleiding varn deze ervaringen dan ook bepaald, dat de leden varn de tweede bemanmiing zich veel strikter aan een intensiever fiets-programma moeten houdien, op z'n minst een verdubbeling. Dat wil zeggen een of anderhal uur per et maal per man. Misschien krijgt één hunner nog de opdracht het kalmer aan te doen, om ook in dit geval weer controle-materiaal te hebben. Het is nog niet bekend, of derge lijke lichaamsoefeningen, die hart en spieren in conditie te kunnen hou den ook een gunstige invloed kun nen hebben op één van de andere fysieke gevolgen van langdurige ge wichtsloosheid: de ontregeling van het evenwichtsorgaan-. Op aarde werkt dit orgaan razend snel. In een fractie van een seconde geven de hersenen de waarnemingen van dit orgaan door naar spieren, waardoor wij bij lopen, fietsen en alle andere wankele operaties in het goede spoor blijven. Maar wanneer dit evenwichtsorgaan lange tijd zijn werk niet heeft behoeven te doen (er is in de ruimte onder deze om standigheden geen „boven" en „on der" dan blijk het na terugkomst op aarde merkwaardig lange tijd nodig te hebben om weer accuraat en snel te werken. Dit kan wel eens de grootste handicap blijken voor langdurige ruimtereizen bij een toe stand van gewichtsloosheid. Een ander gevolg van deze onge wone ruimte-omstandigheden is het kalk-verlies van het beendergestel. Daarover heeft men nog geen defi nitieve gegevens met betrekking tot de eerste Skylab-bemanning. Men weet ook nog niet of dit euvel on dervangen kan worden door het nut tigen van kalkrijker voedsel. Dat gaat men zowel' tijdens de tweede als tijdens de derde bemande Skylab- vluclut onderzoeken. De eerste ploeg van Skylab, die nu alweer een maand thuis is, had tot voornaamste taak biomedische experimenten uit te voeren, om wel ke reden dan ook de arts Kerwin meeging. Deze astronauten hebben Vroegere ruimtevaarders (vooral de Russische maar ook wel de Ame rikaanse) hadden na een langdurige vlucht, eenmaal op aarde terugge keerd, voornamelijk last van drie lichamelijke klachten, die wij in het kort willen vermeiden. De schijnbare gewichtsloosheid, die in vele opzichten lichamelijke arbeid lichter maakt, heeft tot ge volg dait het hart went aan luieren. Bovendien gaat het vermogen van de spieren achteruit. Op zichzelf is dit niet erg, maar eenmaal op aarde terug moeten hart en spieren weer als vanouds stevig aan de slag. Het blijkt, dart deze her-oriëntaitie van aardse omstandigheden geruime tijd vergt, een tijd die langer wordt naanmaite de vlucht langer heeft geduurd. Wanneer dit al het geval ds na een ruimte verblijf van enkele weken (vier wat tot dusver het maximum) dan moet worden gevreesd, dat aan- durige vlucht wel eens bijzonder moeilijk zo niet onmogelijk zou wor den. En toch overweegt men derge lijke veel langdurige vluchten ,b.v. een jaar terug nodig zou^ijn. Bij terugkeer op aarde zou een langdu rige herstelperiode geen probleem opleveren,' maar na een jaar zou een revalidatie op het onherbergzame Mars nauwelijks mogelijk zijn. Men kan een groot deel van de problemen der gewichtsloosheid on dervangen door in de ruimte kunst matige zwaartekracht te scheppen bijvoorbeel door grote cirkelvormige stations die roteren waarbij de cen trifugale krachten de zwaartekracht imiteren. Maar düt vereist bijzonder gecompliceerde en kostbare tech- onderdelen van het ruimtevaartuig in de ruimte, omdat het enorme ge heel niet als één stuk kan worden gelanceerd. Voorlopig zijn we daar nog niet aan toe. Bovendien wor den in Skylab experimenten uitge voerd, op biomedisch, fysisch en chemisch gebied, fiist vanwege de toestand van gewichtsloosheid De eerste Skylab-bemannong heeft enkele experimenten uitgevoerd om te zien, hoe de nadelige gevolgen van langdurige gewichtsloosheid voorkomen kunnen worden. Eén van die experimenten was het oefenen op een ergometer, een soort stil staande trainingsfiets met verstel bare weerstand. Zo'n „home-trainer" houden ook vele aardse stervelingen er op na, om conditie te blijven wanneer zij niét veel aan sport (kunnen) doen en een nogal zittend leven hebben. De ervaringen van de eerste Sky lab-bemanning met deze ergometer zijn zeer leerzaam geweest. Conrad, de commandant van de missie, heeft bijzonder ijverig het voorgeschreven fietsprogramma (een half uur per dag) uitgevoerd. Hij was na terugkeer op aarde het eerste „boven Jan", d.w.z. na enkele uren. Daarbij moeit echter miiiet worden ver geten, dat dit zijn vierde ruimte- vlucht was, dat dat ook de ervaring hem misschien in een gunstiger po sitie plaatste tegenover Kerwin en Weitz, die debutanten waren. Maar- er was toch nog meer. De arts Ker win had zich met toestemming van Houston minder aan het schema gehouden en het duurde voor hem wat langer (twee dagen) voordat hij de verschijnselen van hart- en spier zwakte te boven was. Hij had aan vankelijk last van bloedstuwing naar de benen en te geringe bloedaanvoer naar de hersenen waardoor bijvoor beeld gevoelens van duizeligheid op traden. Het derde bemanningslid ook vele andere wetenschappelijke en technische experimenten uitgevoerd benevens een hele reeks inspan nende niet voorziene reparatiewerk zaamheden. Tijdens de onbemande vlucht van Skylab in de laatste maand hebben de telescopen van het ruimtestation nog radiografisch bestuurd van af de aarde waarnemingen gedaan mat betrekking tot de recente zons verduistering. De fotografische re sultaten daarvan zullen door de tweede bemanning in september mee naar huis worden genomen. De tweede ploeg, die thans ver trekt, heeft in hoofdzaak astronomi sche taken -toebedeeld gekregen, voornamelijk met betrekking tot de zon. De derde ploeg (eind dit en be gin volgend jaar) gaat zich in het bijzonder toeleggen op waarnemin gen met betrekking tot de aarde vanuit de ruimte. Voor beide komende ploegen (elk twee maanden) staan ook experi menten op allerlei andere terreinen op het programma. De tweede bemanning brengt in de Apollo-capsulie enkele brandstofcel len mee om de energievoorziening van Skylab (die nog niet honderd procent is door het ontbreken van een paneel met zonnecellen) nog enigszins op te voeren. Bovendien zal waarschijnlijk een poging worden ondernomen om het overigens uitste kend werkende provisorische zonne scherm nog iets te verbeteren. Zo zagen de eerste bewoners van Skylab hun ruimtevoer tuig nadat ze het definitief hadden verlaten voor hun te rugkeer naar de aarde, die gegarneerd met lichte beivol- king, op de achtergrond van deze foto te zien is. Links aan Skylab de op molenwieken lijkende zonnepanelen van het astronomische observa torium van het ruimtelabo ratorium. Naar boven ste kend het enige van de twee panelen met zonnecellen voor de energievoorziening van Skylab zelf. Over de romp van Skylab als een ogenschijnlijk wat slordig uitgevouwen zakdoek het provisorische zonnescherm, dat door de eerste Skylab- bemanning werd aange bracht. Wetenschap en technologie door P. Bok De Saturnus-1B raket, waarmee de Apollo met de tweede Sky- labploeg volgende week ibordt gelanceerd, op weg van de as semblagehal naar de startplaats op Kaap Kennedy. De start toren is gelijk aan die voor een Saturnus-V maanraket, maar de eerste trap onderzijdeontbreekt omdat voor deze missie veel minder stuwkracht nodig is dan voor een maanlandinqs- vlucht. ■37 dagen onbemand om de aarde te hebben gewenteld [ongeveer 500 kilometer hoogte krijgt het Amerikaanse intestation Skylab zaterdag 28 juli weer een bemanning, neer zich althans geen onvoorziene problemen voor- bemanning bestaat uit Bean, Garriott en Lousma en zal ns het programma niet minder dan acht weken in ruimtestation vertoeven alvorens op 22 september weer aarde terug te keren. Dat is een verdubbeling van het ecord van een bemande vlucht, gevestigd door de eer- Skylab-bemanning bestaande uit Conrad, Kerwin en itz. nieuwe bemanning vindt bij aankomst in Skylab waar- tlem jnlijk haar bedje beter gespreid dan de eerste, die pas na Win [impliceerde geïmproviseerde reparatiewerkzaamheden intrek kon nemen in de eerste vierkamerflat met werk- its in de ruimte. Zij hebben het complex in uitstekende achtergelaten en er zijn geen aanwijzingen, dat er tij- n. kfl i de onbemande interimperiode ongeregeldheden zijn surd, zoals dat het geval kan zijn bij een flat, die enkele en leegstaat tijdens een vakantie van de bewoners. In ters zijn er bijvoorbeeld vooralsnog in de ruimte niet te vachten. zou veel voor te zeggen zyn it, de tweede bemanning pas a langere tyd dan ruim een naar Skylab te laten gaan na ££3 :eer van de eerste ploeg. Dan en meer gelegenheid hebben de fysieke reacties van de tuten op een lange vlucht te gglleren en vooral het verloop tun „herstel" op aarde. Want ngduri'g verblyf onder de om- 122, igheid van schijnbare gewichts- laat volgens de ervaring Isporen achiter. r tegen uitstel van de lan- van een tweede ploeg beston- uküisohe bezwaren. Ook in de is van alles derhevig. Ook de toch al moeizame energievoorziening (door het onit- brenken van een paneel met zonne cellen) mag niet te lang op zware proef worden gesteld. Afgezien van het feit, dat de zon necellen op de wieken van Skylab niet .afgesloten" kunnen worden moet ook tijdens een onbemande in ter imperiode nog vrü veel energie worden gebruikt om de juiste (uit eenlopende) temperaturen te hand haven in de verschillende delen van het ruimtestation. De Wetenschap pelijke apparatuur mag niet te koud of warm worden, en vooral de voor raden voedsel, water etc. voor de achtereenvolgende bemanningen gen moeten in goede staat blijven: d.w.z. niet te warm en niet te koud. Skylab nam bij de onbemande lancering op 14 mei alle leeftocht, water en zuurstof mee voor alle drie bemanningen, dait wil zeggen voor 390 man/dagen. Even terzijde lotend dat een deel van die voorraden door recyling (b.v. water en zuurstof) meermalen bruikbaar is, betekent dit dait in Skylab voorraden waren waarvan één mens op aarde langer dan een jaar zou kunnen leven. Het kost nogal wat energie om dat alles in goede staat te houden in de ex treme omstandigheden van de ruim- te. Hoewel derhalve de tweede be manning sneller naar Skylalb gaat don optimaal gewenst was, heeft het onderzoek van de eerste ploeg gedu rende de maand die sinds, hun te rugkeer is verlopen al voldoende ge gevens opgeleverd, om de tweede ploeg in sommige opzichten met nieuwe instructies over him gezond heidszorg weg te sturen. bemanning van Skylab bestaat, even- eerste, uit één ervaren ruimtevaarder en rot heeft weliswaar slechts één vlucht naam staan, maar dit was dan ook een een van de vijf maanlandingsvluch- is Alan L. Bean, de commandant van de In november 1969 wandelde hij als vierde de maan rond, samen met Conrad, de van de eerste Skylab-ploeg. Dit stel tekomieken" maakte toen een precisielan- >P de maan op slechts een paar honderd afstand van de in 1967 gelande onbemande lor. Bean maakte in die vlucht 244 uren ervaring vol. fcn van de debutanten is er nog iets bijzon en de hand, althams voor ons Nederlanders, grootouders waren namelijk onvervalste n. J emigreerde het Friese echtpaar Louwsma- *s naar de Verenigde Staten. Dit echtpaar had in totaal dertien kinderen. De jongste van hen was de vader van de nu 37-jarige Jack Robert Lousma, die deel zal uitmaken van de tweede Sky lab-bemanning. In de jaren tussen emigratie van de Louwsma's en de ruimtevlucht van Lous ma heeft de familienaam kennelijk een letter ,W' verloren. Lousma werd in 1966 in het astronauten-team opgenomen. Hij is technicus, gehuwd en vader van twee kinderen. Het derde bemanningslid is de icetenschapsman met zeer brede opleiding en interesse dr. Owen K. Garriott. Op de foto van links naar rechtsBean, Garriott en Lousma met het embleem van de komende vlucht. De derde Skylab-beman/nmgdie vermoedelijk begin november wordt gelanceerd en pas in fe bruari van het volgend jaar naar de aarde terug keert, bestaat uitsluitend uit debutanten: Gerald P. Carr, Edivard G. Gibson en William R. Pogue.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13