Bedrieger belde op namens president DUITSERS NIET ONGERUST OVER VS-OVEREENKOMST MET MOSKO M TERRORIST IN VLIEGTUIG NAAR KOEWEIT Watergate-commissie in verwarring door valse belofte over vrijgeven banden Grieken, stem nee Caetano thuis Minister Leber na gesprekken in Washington: VRIJDAG 20 JULI 1973 WASHINGTON (AP) Het onderzoek dat de Watergate-commisie van de senaat instelt naar het afluisterschandaal beleefde gisteren een van zijn meest bizarre wendingen, toen voorzitter Sam J. Ervin aankondigde dat president Nixon de bandopnamen van gesprekken op het Witte Huis zou vrijgeven en even later moest melden dat hij het slachtoffer was geworden van een „misselijke grap". Voorzitter Sam Ervin deed zijn aanvankelijke aankondiging aan het begin van een zitting van de commissie. Luttele minuten later greep hij echter de microfoon en deelde verontwaardigd mee dat hij was beetgenomen. Koning Konstantijn: V> II ROME Ex-koning Konstantijn zaJ in de loop van de volgende week vanuit zijn villa in Rome een drama- tósche beroep op het Griekse volk doen om bij het komende referen dum op 29 juli tégen de voorgestelde ufk grondwetswijziging van president Papadopoelos te stemmen. De ko- ning. die enkele dgaen geleden uit, Engeland terugkeerde, voert druk|T*T overleg met zijn naaste adviseurs. 1 §e thil iebb Ervin verklaarde bij het begin van de zitting dat minister van Financiën George P. Shultz hem had laten weten dat Nixon erin had toege stemd om de voor het onderzoek rele vante opnamen vrij te geven. Even later zei hij dat hem van de zijde van het Witte Huls was meegedeeld dat een dergelijk besluit helemaal niet was genomen. Toen men Shultz had bereikt verklaarde deze dat hij nöet had opgebeld. „Ik denk dat de commissie eenstemmig met mij van mening is, dat dit een bijzonder laaghartige streek is geweest", al dus Ervin. Ervin verklaarde dat hij even voor het middagreces aan de tele foon werd geroepen, waarbij hem werd meegedeeld dat hij sprak met de minister van Financiën Robert Shultz. „Ik nam aan dat ik met Shultz sprak", aldus Ervin. Het te gendeel is gebleken. Na de aankondiging van Ervin na men medewerkers van de commis sie contact op met Leonard Garment, de waarnemend Juridisch adviseur van het Witte Huis. „Dezer verklaar- Steeds meer vluchtelingen uit DDR OOST-BERLLJN De Duitse De mocratische Republiek kan niet meer voor zich houden dat het aan tal Oostduitse vluchtelingen naaar het westen sinds de totstandkoming van het viermogendhedenakkoord van Berlijn in 1972. toeneemt. Het officiële persbureau ADN klaagde deze week over „misbruik door internationale misdadige orga nisaties' van de doorgangswegen tussen Berlijn en West-Duitsland over Oostduits gebied, om Oostduitsers naar het westen te helpen vluchten Krachtens het Berlijnakkoord heb ben de Oostdultsters niet meer het recht voertuigen uit het westen aan controle te onderwerpen. Oostduitsers die langs en door Oostduitse grenssoldaten met hon den en prikkeldraad weg proberen te komen, kunnen zich nu door een auto uit het westen laten oppikken eo zich verstoppen tot ze veilig over de grens heen West-Berlijn of Westduits- land hebben bereikt. Volgens wélingelichte kringen in West-Berlijn. is het aantal vluchte lingen uit de DDR dat zich in West- Berlijn meldde, van gemiddeld der tien per maand twee jaar geleden, gestegen tot 66 per maand per april van ddt Jaar. Broodoproer in Napels de volledig onkundig te zijn van een dergelijke ontwikkeling", zo ver klaarde een duidelijk in verlegen heid gebrachte Ervin. De commissie-voorzitter vertelde vervolgens de echte Shultz te hebben gebeld. De minister gaf hem te ken nen dat het eerste telefoontje niet door hem was gepleegd. Het incident werd nog merkwaar diger doordat senator Howard Baker verklaarde dat het gesprek binnen kwam op een vertrouwelijk nummer in de vergaderzaal van de commis sie. Inmiddels hebben de commissie, de minister van Justitie en de presi dent van de FBI verzocht een onder zoek in te stellen naar de herkomst van het gesprek. Tijdens de hoorzitting van gisteren heeft een voormalige onderminister van Justitie, die een functie heeft vervuld in het comité voor de her- De Portugese "premier Caetano is na zijn rumoerige bezoek aan Londen in Portugal terug gekeerd, waar hij een enorme massa toesprak. Hij zei dat zijn bezoek aan Engeland in „aangename sfeerwas verlo pen en verdedigde de Portu gese politiek in Afrika. verkiezing van president Nixon tegen over de Watergatecommissie van de Amerikaanse senaat de getuigen verklaringen van minstens vier ande re Watergate figuren tegengesproken en heeft volgehouden dat hij ge tracht heeft zo spoedig mogelijk te ontkomen aan de algemene pogin gen om de zaak in de doofpot te stop pen. Robert Mardian verklaardt dat hij binnen een paar uur na de inbraak in het Watergategebouw had verno men dat John Mitchell gelden had beschikbaar gesteld voor „gemene streken" en dat Mitchell dit ook niet ontkende. Mardian zei dat hij vanaf de dag van de inbraak beetje bij beetje din gen had vernomen die hem onherroe pelijk in een positie plaatste die on draaglijk werd. De tegenspraak tussen wat Mar dian verklaarde en wat anderen had den verklaard had ondermeer betrek king op de vraag of iemand had aan bevolen dat documenten dienden te worden verbrand, of hij om rappor ten van de federale recherche had gevraagd en of hij het advies had ge geven dat het comité voor de her verkiezing van president Nixon niet langer gelden zou bijdragen aan de Grieken laten overvaller El Al kantoor vertrekken RELLEN IN CHILI Linkse arbeiders hébben de hoofdverkeersaders van de Chileense hoofdstad Santiago gisteravond geblokkeerd en er ontstonden flinke vechtpar tijen toen zij probeerden hun eisen tot naasting van 89 fa brieken kracht bij te zetten. De ■politie kwam tegen de menig te in aktie met gummiknup pels en traangas. Het autover keer kwam geheel tot stilstand op een van de brede boulevards en de gevechten duurden tot diep in de nacht voort. Mardian zei dat hij zich niet herin nerde dat Mitchell had gezegd dat bepaalde documenten dienden te worden verbrand. De voormalige Ju ridische adviseur van het Witte Huis John Dean heeft eerder verklaard dat Mardian FBI rapporten wenste te lezen. KOEWEIT De Arabische com mando die in een Atheens hotel 17 gijzelaars met de dood bedreigde na een mislukte aanslag op het El-Al- kantoor in de Griekse hoofdstad is vanmorgen vroeg in Koeweit aange komen. De man die weigerde zich te identificeren maar zei te behoren tot "een anti-Zionistische groep in be zet Palestina" werd ontvangen door een vooraanstaand lid van het mi nisterie van binnenlandse Zaken en énkele politiemannen. Hij werd per jeep van het streng bewaakte vliegveld naar een onbe kende bestemming gebracht. Jour nalisten werd geweerd van de Boeing 707 van Kuwait Airways Corpora- «T\ NAPELS De huisvrouwen in Napels hebben een "broodoproer" ontketend tegen de vijfhonderd bak kers in deze stad die hun bakkerij en hebben gesloten uit protest tegen een besluit van de regionale over heid de broodprijs op 180 lire (85 cent) per kilo te bevriezen. Direct nadat de bakkersstaking tot de huisvrouwen was doorgedrongen trokken tientallen van hen de straat op, belegerden de bakkerijen, die in een aantal gevallen werden geplun derd en vernield. Bakkerijen die open waren geble ven werden intussen gemolesteerd door met ijzeren staven gewapende stakende collega's. Zwarthandelaren doen met de clandestiene verkoop van brood goede zaken. De prijzen stegen tot meer dan zes gulden per kilo. De bakkers eisen een verhoging van de verkoopprijs van brood in verband met de gestegen inkoopprijs van meel. Cholera in Java DJAKARTA In de eerste helft van dit Jaar zijn op West-Java onge veer 400 personen aan de cholera overleden. Bovendien moesten 3.600 personen, die aan deae ziekte leden, in ziekenhuizen worden opgenomen, zo meldt het onafhankelijke dagblad Pedoman. De cholera woedt in de regentschappen Tangeran, Krawamg, Tajeribon en Indramajoa. tion en uit de ontvangsthal van het vliegveld. Officiëele kringen van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie zeiden dat noch de organisatie, noch de commando-groepering El Fatach bij de zaak betrokken waren, maar dat de man als Palestijn de zorg van el ke Arabische staat verdiende. Funk- tionarissen van de Palestijnse bevrij- dingsorganistie waren op verzoek van de regering van Koeweit op het vlieg veld aanwezig. Het Griekse kolonelsregime had besloten hem vrijgeleide te verschaf fen nadajt hij had gedreigd (met een machinegeweer en een granaat) de 17 gijzelaars te doden die hij in het hotel in het centrum van Athene vasthield. Aan de vrijlating waren drie uren onderhandelen met drie Arabische ambassadeurs voorafgegaan. De Pa lestijn verliet het Amalia hotel in een auto van de Iraakse ambassa de en reed met de ambassadeurs van Egypte en Libië onder escorte van politie-auto's naar het vliegveld van Athene. Aanvankelijk eiste de Palestijn dat de Griekse vice premier Pattakos hem naar het vliegveld zou vergezellen, maar Pattakos weigerde. Janie Jones moet voor rechtbank LONDEN De Britse popzangeres Janie Jones zal terecht moeten staan, zo heeft een Londense recht bank haar donderdag meegedeeld. Zij wordt ervan beschuldigd produ cers en disc-Jockeys van de BBC te hebben voorzien van prosttituées in ruil waarvoor zij bepaalde platen vaak op radio en televisie moesten draaien. De rechtbank kwam tot de- rings, waarin personen, die slechts werden aangeduid met meneer X of Y, details gaven over sex, sadisme en wellust tijdens Janie Jones' in tieme feestjes. Mars-schoten van Rusland verwacht LONDEN De Sowjet-Unie zal waarschijnlijk voor 9 augustus van de basis Baikonoer twee of drie ruimtevaartuigen naar de planeet Mars zenden, zo heeft de voorzitter van de Britse interplanetaire vereni ging, Kenneth W. Gatland. meege deeld. Gatland heeft begin dit Jaar in Moskou met Sowjetrussische func tionarissen over ruimteprojecten ge sproken. Volgens hem willen de Russen zo wel televisiecamera's en instrumen ten een zachte landing op de planeet laten maken als foto's laten nemen uit een baan om de planeet. In 1971 heeft een Sowjetrussiche sonde 20 seconden lang niet te ont cijferen televisiebeelden van de op pervlakte van Mars doorgezonden. Wanneer de nieuwe lanceringen doorgaan zullen de ruimtevaartui gen volgend Jaar februari in de buurt van de rode planeet aanko men, aldus Gatland. Opiumkoning aangehouden in Thailand BANGKOK Het hoofd van de Thaólandse politie, generaal Prachu- ap, heeft in Bangkok de arrestatie bekendgemaakt van Lo Hsing Han, „opiuimkaning" genoemd. De arres tatie werd verricht door de Thai- landse grenspolitie en agenten van het Amerikaanse narcotic abureau Prachuap heeft geweigerd te zeg gen waar Lo Hsing Han wordt vast gehouden. Hij had op het ogenblik van zijn aanhouding geen opium bij zich en is beschuldigd van het ille gaal binnenkomen van Thailand. Volgens de generaal was Lo onder gedoken in de provincie Mae Hong Song op 1.000 kilometer ten noord oosten van Bangkok. Volgens vrienden van de vcnj, heeft ex-koning Konstantijn niets te! maken gehad met een poging, die volgens de machthebbers in Athene, de vorige week ondernomen zoi om aan boord van een Grieks logssohdp dat een Franse haven aan deed een Griekse regering in bal- lingschap te vestigen. De koning, die al twee jaar politie ke wetenschappen studeert, verbleef sinds begin juli In Cambridge om er een paar tentamens af te leggen. De toekomstplannen van ex-koning Kon. stantyn, die op 1 Juni door de Griek- se dictator Papadopoelos werd af. gezet, zijn nog onzeker. Volgens vrienden hangt het van de uitslag van het komende referendum al of hij zich actief zal gaan inzetten om zijn land een ander bewind aan macht te helpen. HITTEGOLF IN ATHENE ATHENE Griekenland heeft ti re^ kampen met een hittegolf, die het m openbare leven donderdag op som- f1 mige plaatsen nagenoeg heeft lam- gelegd. In de hoofdstad Athene wee ff het kwik 45 graden aam. '1 In Noord-Griekenland beleefde me ens volgens weerdeskundigen de heetst «-lie dag sinds 50 jaar. In de stad Larissa slee! werden winkels en fabrieken roo< »u het middaguur gesloten, boerej I pet vluchtten in de schaduw en de sta* tebb volkomen verlaten uit. In Salonika en Athene viel de drul op de waterleiding veelal weg. zodai te u flatbewoners zonder water kwamej i ten te zitten. De autoriteiten hebben d ©t bevolking opgeroepen het waterge «do bruik te beperken. m° end Overleg afgebroken Span) lebtx heeft de besprekingen met Engelan de over Gibraltar afgebroken en de se fciaj cretaris-generaal van de Verenigd o pc Naties, Waldheim, van dit besluit o ^bbe de hoogte gesteld. Byna acht jaa eën geleden heeft de Algemene Vergade ring van de V.N. beide landen opi dragen te onderhandelen over h meningsverschil betreffende Gibr tar, maar een aantal ontmoeting in Londen en Madrid heeft g( resultaat opgeleverd. Tcl< Uitbreiding van handel Frank rijk en Oost-Duitsland hebben overeenkomst over economische menwerking ondertekend die teil doel heeft de hamdel tussen de beidt 1 landen gedurende de komende tiof jaar te vertienvoudigen. Gevecht Een patrouille Libanese leger heeft gisteren t vecht geleverd met „gewapende ele menfcen" nabij het dorpje Tabriekhi r Na zo heeft het ministerie van Defensi bekend gemaakt. In een vuurgevechi dwong de patrouille de aanvaller j zich terug te trekken in de dichttf wouden van de Salloekl vallei. Elbe-tunnel gereed Met bd|ect laten zakken van de laatste acht beton-segmenten voor de ltölKrair meter lange Elbe-tunnel in Ham «lag burg is de doorgaande snelwegver| binding van Scandinavië bocht van Messina gisteren een grol stap dichterbij zyn voltooiing geko men. Eind 1974 moet de drie verdif pingen tellende tunnel met banen voor het autoverkeer worde opengesteld. De kosten van het pro ject worden geraamd op 500 miljoen mark. Surinaamse voorzitter ,«-»c namer mr. H. Heidweiller, nent lid van de Nederlandse de tie by de Verenigde Naties, is de maand Juli gekozen als van de regionale V.N.-groep „We Europa en andere staten". Van groep maken behalve Neder België, Canada, Denemarken, land, Frankryk, Griekenland^ Luxemburg, Spanje, Turkye, We Duitsland en Zweden deel uit. J. ■ma L50 u ihem 1 ige H (Door onze correspondent) BONN Voor de in West-Duits- land en andere Westeuropese landen ontstane ongerustheid over de ato maire overeenkomst van de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie bestaat geen enkele aanleiding. Met deze bij na hartstochtelijke bezwering is gis teren de Westdultse minister van de fensie, Georg Leber, uit Washington in Bonn teruggekeerd. Leber heeft daar onder andere gesproken met Nixons adviseur Kis singer, minister van defensie Schle- singer en andere leidende politieke en militaire persoonlijkheden. Zijn Amerikaanse bezoek speelde zich af enkele dagen na een soortgelijke vi site. die de Westdultse minister van buitenlandse zaken Scheel aan Washington had gebracht. Ofschoon belden er de nadruk op hadden ge legd, dat hier .normale" bilaterale gesprekken betrof, was het toch wel duidelijk, dat de overeenkomst ter voorkoming van kernaanvallen tus sen Nixon en Brezjnew een extra-ac tueel accent aan deze overzeese be zoeken had gegeven. Herziening Leber poogde gisteren de indruk weg te nemen, dat het treffen van het Amerikaanse en Russische staatshoofd zich over de hoofden van de westerse bondgenoten zou hebben voltrokken. „In een vroeg stadium waren wij van de gang van de be* sprekingen al op de hoogte", zo ver zekerde de Westdultse minister van Defensie. Ook in de Westdultse pers is veel te doen geweest over de door Kissinger bepleite herziening van de Atlantische formule voor de sa menwerking van de Verenigde Sta ten en de westerse bondgenoten. Hoe die formule er ook zal gaan uitzien, volgens Leber „ik heb één van de succesvolste bezoeken van mijn loop baan afgelegd" is er geen sprake van, dat de kracht van de NAVO in de toekomst zal worden ondermijnd. Zeker de overeenkomst Nixon— Brezjnew voorziet in confrontaties tussen beide landen in geval van een dreigend militair conflict. „Maar", al dus Leber, „het staat vast, dat van af het ogenblik, dat er geweld wordt gebruikt die overeenkomst niet meer van kracht is. Afbouw Volgens Leber bestaat er ook geen enkele aanleiding voor het wantrou wen, dat de Verenigde Staten voor tijdig hun troepen in Europa drastisch zullen verminderen. De ge zanghebbende Frankfurter Allgemei- ne meldde donderdag, dat Amerika al in 1974 met een dergelijke afbouw zou willen beginnen, maar uitslui tend als dat in het kader van de Weense conferentie voor evenwichti ge troepenvermindering van Oost en West mogelijk zou zijn. Leber verklaarde daarover ln Wash ington niet te hebben gesproken. Hei is bekend, dat hij zelf als vroegste tijdstip het Jaar 1976 in gedachten heeft. Maar als de voortgang van de Weense conferentie dat mogelijk zou maken, hoeft zich niets tegen een vroeger tijdstip van troepenvermin dering te verzetten, „alles hangt van de formule af". In ieder geval zaJ hij het met het oog op de onder handelingstactiek hoogst onverstan dig vinden aan westerse kant al te zeer van geneigdheid tot troepenver mindering blijk te geven. Evenwicht Ook over de feitelijke krachtsver houding van de twee militaire blokken is Leber naar zijn zeg gen zeer volledig ingelicht. Op i daarvan noemde hij de bericht Juist, dat de militaire kracht de Warschau Pact-landen de lai tijd sterk is toegenomen „Maar zijn er zeker van, dat het evenw in stand is gehouden en de wei lijke militaire kracht voldoende is" Niet alleen tegen de pleitv< in zijn eigen sociaal-democratiact partij, maar ook tegen die van i uw nabuurlanden richtte hij zich toe* «ogtc hij er aan toevoegde: „maar wij kuj Trei nen ons niet veroorloven aan «gek kracht enige afbreuk te doen. W <%e: moeten ons zo overtuigend will® n var verdedigen dat wij ons niet hóeve» onder) te verdedigen".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4