ElOSCH DAGBLAD roeringcar stort in rivier t3 Belgische toeristen dood mijnders 75 errorist gijzelt 5 hotelgasten Gescheiden vrouw Conflict beleid bejaardentehuis gewurgd gevonden Dochter voor Stien meubelcentrum vandaag Joop Zoetemelk naar ploeg van Vissers? öndsen „ontslaan Iwee röntgenologen Pond zakt Va mislukte overval in Athene ij koel waar gezelligheid voordelig Isl vruchtenlimonade literfles gg ÜH EB/MT 1NDERDAG 19 JULI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34071 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IP ONGELUKSWEG IN FRANKRIJK PARIJS Een achtdaagse vakantiereis naar de Franse Rivièra is voor 43 Belgische toeristen fataal verlopen. De touringcar waarin zij de reis maakten schoot gisteravond op een sterk hellende weg bij de Franse plaats Vizelle door zijn remmen en stortte twintig meter omlaag. De bus kwam ondersteboven terecht in de door regen van de laat ste dagen sterk gezwollen rivier Romanche. BORDEAUX De kans is groot dat Joop Zoetemelk volgend Jaar voor Ton Vissers Canada Dry/ Gazelle-ploeg zal koersen. De ploegleider heeft hem namens zijn fabriek een vorstelijk aan bod gedaan, dat het salaris van Joop Zoetemelk bij Gitane ruim te boven gaat. Zoetemelk, die het overigens goed naar zijn zin heeft bij zijn Franse werkgever, denkt er toch wel over om voor een aantal dui zenden guldens meer de overstap naar de Nederlandse firma te wagen. Met hem zou dan ook knecht Gerard Vianen zijn intre de doen in de rijen van de Ca nada Dry-ploeg. Ook wordt nog onderhandeld met de "eerste luitenant" van Ed dy Merckx, de Belg Roger Swerts die al eerder dit seizoen te kennen had gegeven weg te willen bij Molteni. Van de huidige formatie van Canada Dry/Gazelle zouden al leen nog Van der Leeuw Krekels en Koken worden gehandhaafd. Met nog enkele andere renners, veda! Belgen, denkt men vol gend Jaar op internationaal ni veau dan meer te kunnen berei ken dan in dit eerste seizoen het geval was. NDHOVEN (ANP) De vier hovense ziekenfondsen hebben de aansluiting als zieken- medewerkers-specialisten van röntgenologen in het St. Jo- Üekenhuis in Eindhoven die in ten onrechte f. 675.000 aan ho- kostenvergoedingen heb- gedeclareerd, per 1 januari 1974 eindigen. besturen van de fondsen heb- deze beslissing genomen omdat ertrouwensrelatie tussen de twee genologen en de ziekenfondsen het gebeurde in hoge mate is De datum van 1 januari èozen om het bestuur van het ohuis de gelegenheid te geven guate maatregelen te nemen op- het ziekenhuis zijn functie naar kan blijven vervullen". Ds besturen hebben verklaard, dat hun maatregel voortvloeit uit de admini stratieve handelwijze van de rönt genologen en dat zij geen enkele kritiek hebben op hun medische kundigheid. De waarnemend directeur van het centraal ziekenfonds, drs B. Weus- tink, verklaarde desgevraagd dat de ziekenfondsbesturen met het "ontslag" van de specialisten abso luut geen oordeel willen uitspreken over de goede of de kwade trouw van de röntgenologen. Zoals gemeld stelt de officier van Justitie daar naar een onderzoek in. "De hele han delwijze van de röntgenologen en het resultaat daarvan is voor ons vol- voldoende reden om het medewer kerschap op te zeggen", aldus de heer Weustink. Reddingsploegen halen het lichaam omhoog van een van de passagiers uit de Belgische toeringcar, die gisteravond van de weg raakte, 20 meter naar beneden gleed en terecht kwam in een snelstromen- de rivier. In de bus zaten 49 mensen. Slechts zes van hen overleefden het onge luk. AMSTERDAM Het Engelse pond is de laatste dagen voor Nederland se vakantiegangers steeds goedko per geworden. Vandaag kost hy bij de meeste banken nog maar f. 6,72 bij inlevering krijgt men f 6,42. Toe risten die een maand geleden naar Engeland gingen, betaalden er ruim twee kwartjes meer voor. De koers van de Amerikaanse dol lar is ook weer verder gezakt. De dollar kost nu f. 2,59, en als men hem terugbrengt krijgt men er f. 2,49 voor. Slechts zes passagiers hebben het ongeluk overleefd. Enkelen van hen zijn zwaar gewond. Vanmorgen wa ren de lijken van 40 slachtoffers ge borgen. Zestien werden uit het wrak van de bus gehaald en kikvorsman nen zijn bezig de lijken uit de snel stromende rivier te bergen. De mees te doden haalden zij uit het water by een dam, die zes kilometer van de plaats van het ongeluk in de rivier ligt. De doorlaten van de dam zijn haastig gesloten toen de ramp bekend werd, maar men vreest dat verscheidene slachtoffers toen al in de snelle stroom voorbij de dam te recht waren gekomen. De ramp heeft zich in luttele se conden voltrokken. Een automobilist die achter de touringcar reed, ver klaarde dat de bus plotseling sneller de sterk hellende bergweg afreed, een bocht miste en bij een brug in de 20 meter lager stromende rivier verdween. Het voertuig kwam onder steboven in het water terecht. Slechts de wielen staken nog boven het water uit. De Belgische touringcar, van een bedrijf in Soignies, was op de terug rit uit Nice om de Belgische toeristen naar hun woningen in en bij Bergen te brengen. Waarschijnlijk is er tij dens de afdaling bij Vizelle een de fect aan de remmen onstaan. De weg daar is zeer berucht door 't grote aan tal ongevallen. Sinds 1946 zijn er 35 (Reuter) Een man heeft aantal mensen gegijzeld in een in Athene nadat een poging het lige kantoor van de Israëlische Taartmaatschappij El Al op te mislukt. Dit is vandaag edeeld door de politie van Athe- een politiewoordvoerder 3 man, gewapend met een een handgranaat, het kan- El Al binnen, kennelijk met sdoeling er zijn handgranaat in «len. Functionarissen van El Al Eerden hem in te sluiten, maar luchtte naar het naburige Ama- Dtel. Daar gijzelde hij gasten en meel van het hotel om over een (leide te onderhandelen. jende nan heeft een ver- r.v. van de Associated Press Een tolk verteld, dat hij naar rhegveld wil worden gebracht om te vertrekken naar het Midden m. Op die tocht naar het /lieg- moet hij worden vergezeld door riekse vice-premier Patakos. overvaller zei tot Dopoulos dat 'fkomstig was uit,.bezet Pales- ïan was gewapend met een linepistool en een handgranaat, naam maakte hij niet bekend. niet naar het hotel kwam, zei hij, dan zou hij de 15 gijzelaars doden. Tot die gijzelaars behoren behalve de twee politieman nen een Amerikaanse gast, een pries ter, enige Jonge kinderen plus leden van het personeel. „Ik ben niet bang om te sterven", zei de man, „ik heb niet de wens om te leven. Als ik deze mensen heb dood geschoten trek ik de pin uit m'n gra naat en blaas ik mezelf en iedereen in de buurt op". Zijn laatste woorden tot Dopoulos luidden: „Ga Patakos halen, of andersHierop traden agenten het gebouw binnen om op nieuw te pogen met de Arabier te praten. Stroomstoringen in Leiden en Oegstgeest Ondergrondse ontploffing en steekvlam LEIDEN /OEGSTGEEST Een groot deel van Leiden heeft gisteren zonder stroom gezeten als gevolg van kortsluiting in een kabelverbinding in de Ververstraat (achter de Ha ven). In de buurt van een kinder speelplaats deed zich ondergronds 'n ontploffing voor die gevolgd werd door een enkele meters hoge steek vlam. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. Volgens een woordvoerder van de Stedelijke Gas- en Lichtfabrieken is de mofverbinding van een elektrici- teitskabel vermoedelijk gekraakt als gevolg van een te grote druk op het wegdek. Ofschoon de verbinding om streeks 1932 is aangelegd zou er geen spraJke zijn 'geweest van slijtage. De stroomstoring begon omstreeks kwart voor vijf en was om kwart over zes afgelopen. Bij de spoorweg overgang aan het eind van de He renstraat moest de politie eraan te pas komen om het wegverkeer in vei lige banen te leiden omdat de bo men waren geblokkeerd. In de Oegstgeestse nieuwbouw deed zich vanmorgen eveneens een elek triciteitsstoring voor, die ruim vier uur duurde. Er was o.a. geen stroom in de schilderswijk en in de omgeving van het winkelcentrum Lange Voort. De verkeerslichten bij de Lange Voort en de Oegstgeesterweg vielen uit. doden gevallen. De sterke helling is in 1956 een bus met Nederlandse toe risten noodlottig geworden Hy stortte in het naast de weg gelegen ravijn waarbij zeven Nederlanders om het leven kwamen. Tien jaar eerder vielen by een zelfde ongeluk op deze plaats acht tien doden toen een bus met Franse bedevaartgangers omlaag stortte. Een op deze gevaarlijke plaats wo nende vrouw heeft sinds 1966 zes vrachtwagens in haar tuin tot stil stand zien komen die een wanhopige manoeuvre moesten maken om aan een val in de diepte te ontkomen. Langs de weg staan borden waarop twee doodskoppen zijn geschilderd en de waarschuwing „gevaarlijke afda ling. Rem op de motor, niet uw rem men gebruiken". De meeste ongeluk ken die op deze plaats zijn gebeurd waren namelijk het gevolg van warmgelopen remmen. Direct na het ongeluk met de Bel gische touringcar stroomde van alle kanten hulp toe. Kikvorsmannen zochten het water af terwijl takel wagens probeerden het wrak uit de rivier te trekken, hetgeen pas na uren, het ongeluk gebeurde om 9 uur 's avonds, by het licht van talrijke schijnwerpers gelukte. De overlevenden zyn drie mannen, een 14-jarige jongen en twee vrou wen. Twee van hen slaagden er in uit de bus te springen voor het ge vaarte naar beneden stortte. Zij wer den daarby ernstig gewond. Twee anderen slaagden er in op eigen kracht uit de bus te komen, toen de touringcar al in de rivier lag. Zij be reikten zwemmend de wal. De twee anderen zijn door de reddingsploegen naar buiten gehaald. De chauffeur van de bus kwam om het leven. Bestuur wil directie ontslaan SPRANG GAPELLE Het be stuur van het bejaardentehuis in het Noordbrabantse Sprang Capelle heeft de directrice mej. A. Huydts en adjunct-directrice mevrouw Muntinga bij het gewestelijk ar beidsbureau in Den Bosch voorge dragen voor ontslag. Het bestuur zegt, dat beide dames verantwoorde lijk zijn voor een tekort van f 106.000 en voor een verhoging van de pen- sionprijs de afgelopen jaren met Geen défilé van welzijnswerkers DEN HAAG Defensie-minister Vredeling gaat niet in op de sugges tie van eerste kamerlid Van Wijk (PSP) om het militair vertoon ter gelegenheid van het zilveren rege ringsjubileum van Koninging Julia na te vervangen door „een défilé van welzijnswerkers, als ophalers van huisvuil, verplegers en verzorgers van plantsoenen" Kortweg met „nee" antwoordt de minister op de vraag van het eerste kamerlid De Vries <CHU» of de ma nifestaties van de krijgsmacht „slechts een uiterst sober karakter zullen dragen". f 200 per maand. Beide dames zjin al langere tijd op ziekteverlof. In een brief van het bestuur aan het gewestelijk ar beidsbureau staat onder meer dat beide dames een wanbeleid hebben gevoerd, zich laatdunkend uitlieten over de godsdienstige gezindheid van het merendeel van de huisbewo ners en derden ingeschakeld zouden hebben om toch hun zin te kunnen doordrijven. Tot die derden rekent het be stuur ook de heer C. Schouten uit Vlijmen, directeur van een Advies bureau voor bedrijfsbeleid, en de heer Saris uit Den Bosch. de in specteur die in Noord Brabant be last is met het toezicht op de bejaar denhuizen. De heer Schouten ver klaarde dat hij geregeld schriftelijk bij het bestuur zijn ongenoegen heeft geuit over de wantoestanden in het huis. die volgens hem werden ver oorzaakt door het bestuursbeleid. Hij zegt nooit antwoord ontvan gen te hebben. De directie en de adjunct-directrice zeggen dat het bestuur nooit heeft willen meewer ken om de penibele financiële situa tie in het tehuis op te lossen. die volgens de beide dames al bestond toen zij in dienst werden genomen. Zij beschuldigen op hun beurt het bestuur ervan de feiten volledig te verdraaien. bui. Matige, tijdelijk «inperaturen ongeveer "rgen rond 20 graden. (opgemaakt ora 12.40 uur) VEGHEL De rijkspolitie speurt sinds gistermiddag naar de moorde naar van de 24-Jarige Hannie Ver wegen uit Veghel. De vrouw, geschei den en moeder van een 2-Jarig doch tertje, bleek na sectie door dr. J. Zeldenrust te zijn gewurgd. Van de dader en het motief tot de moord ontbreekt elk spoor. De ex-echtgenoot van Hannie Ver wegen, met wie zij maar zes weken was getrouwd, is niet gearresteerd. De moeder en haar dochtertje logeer den enkele dagen by haar grootmoe der. Dinsdagavond zei Hannie dat zij uitging. Zy vertelde niet waar heen. Die avond kwam zij niet meer thuis. Een 12-jarig zusje van Hannie vond haar gistermorgen in haar wo ning. Er was geen spoor van een worsteling. Ook werd niets vermist. Deventer Stien Baas-Kaiser (35), oud-wereldkampioene hardrijden op de schaats heeft gisteren een doch ter gekregen. Het meisje is Saskia Hendrik genoemd. L1SSE, Kanaaistraat-becreweg; LEIDEN. LangegTacht 5 20 PAGINA'S Lopen? Dat is gewoon het ene been voor het andere zetten, zeg gen echte Vierdaagse-wandelaars. Voor sommigen is het voetleed evenwel zó groot, dat ze de schoe nen voor beide geitengesokte voe- ten-in-rust zetten (op de foto). Anderen brengen het niet op nóg een dag aan 30, 40 of 50 km te beginnen. Trok gisteren een 12.800 deelnemers groot legioen door het land van Maas en Waal, vanmor gen kwamen nog maar 12.300 wandelaars aan de start voor de derde dag, de zo gevreesde zeven- heuvelen tocht. Het weer in het Nymeegse is vandaag beter dan gisteren, toen onze verslaggever en fotograaf in Wychen veel wan delaars uit deze regio ontmoetten. U leest daarover op de PAGINA LEIDEN Het omkopingsschandaal in West-Duitsland begint echte Wa tergate allures aan te nemen. PAGINA 4 i Onafhankelijk internationaal on derzoek naar de wreedheden in Mozambique. PAGINA 7 i Leider in Toekomst Ronde Ba- ronchelli toont na val ware kam pioen te zijn. PAGINA 11

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1