kerkappèl deed nkomsten tijgen (50 flink pet.) TERUGGANG MISBEZOEK >exy fkoker- ok 01 G35BH3BB9 Geloof in praktijk brengen Groei uit Chr.Geref. Kerken Doven snsdag 18 juli 1973 26,51 thans toegepaste methodiek van de geldwerving voor kerke werk in tal van hervormde gemeenten meent men mo- eel op de juiste weg te zijn. Tot deze conclusie komt de irmde landelijke commissie geldwerving in een rapport, verslag wordt uitgebracht van het financieel kerkappèl, het begin van dit jaar werd gehouden. ilanka overzicht is sprake van u? tte'd- inkomstenverihoging rtTV7rir>V>fö vam 1Q79 An ten opzichte van 1972 en van r Igend jaar ^ledige L bijbel leur et inst0f itholieke Bijbelstichting hoopt d jaar uit te komen met de bijbelvertaling in één band. 961 verscheen het nieuwe tes- De KBS heette toen nog [atholieke bijbelstichting St. ord" en de vertaling wordt yjd angeduid als de Willibrord- fj ig. Het Nieuwe Testament 1 1965 herzien. vertaalcommissies begonnen •t Oude Testament, waarvan III in '66, '68 en schenen. Vorig Jaar werd deel ebracht en eind van dit Jaar •lni leel IV, de poëtische en wijs- ïid va ueken, zoals Psalmen en Spreu- Gelet echter op de wel reeds be kende resultaten meent de commissie .dat men thans op de juiste weg is". Hierin wordt zij versterkt door enkele gunstige voorbeelden. Genoemd worden twee gemeenten dtie met andere aanvankelijk niet mee willen doen aan .Kerkap pèl *73", „want bij ons kan zoiets «rde teksten nog eens gron- .niet". In Rijswijk ZB. steeg de op enomen. Enkele commissies brengst van f 228.000,- naar f 294.000.- revisie al gereed. 30%) en in Zwolle van f692.000.- een stijging van 50% in 1973 verge leken bij 1971. Deze cijfers hebben betrekking op de hervormde actie: „Trouw moet blijken" van januari 1972 en het resultaat in de hervormde gemeen ten, die serieus hebben meegedaan aan de interkerkelijk gestimuleerde voortzetting, de actie „Kerkappèl '73" van januari 1973. „Ook nu is weer gebleken, dat diie gemeenten, doe zich het meest nauw keurig aan de richtlijnen hebben ge houden, d.w.z. openheid en in spraak ten aanzien van de begro ting, persoonlijk brengen /halen ook de beste resultaten boekten", al dus de commissie in het verslag. In het verslag staan weinig cijfers, en een definitief overzicht kon (nog) niet worden tegeven, omdat de com missie de daarvoor benodigde gege vens nog niet in voldoende mate uit de plaatselijke gemeenten kan ont vangen. i worden alle reeds ge- naar f930.000.. 34%). Ook noemt de commissie enkele resultaten van het via .Kerkappèl '73" overstappen van het stelsel van hoofdelijke omslag (HO) naar vrij willige kerkelijke bijdrage (VB): Borne van f70.000.— (1972, HO) naar f80.000.— (1973, VB. 14%) en Leusden van f 75.000.— (1972, HO) naar f 106.500.— (1973, VB 42%). In het verslag wordt ook gewag gemaakt met hervormde gemeenten met goede resultaten in 1972, maar minder goede in 1973. „Meestal kwam dat, omdat men er te licht aan til de en men zich minder heeft inge spannen. Men dacht dan, het gaat toch wel. Natuurlijk waren er ook de structurele problemen die moeilijk heden gaven en de resultaten dit Jaar negatief beïnvloedden (interne ruzies/gebrekkige organisatie/geen ambtsdragers enz.). Maar over het algemeen durven wij vol dankbaar heid te constateren, dat de gemeen ten, die normaal functioneren en zich oprecht hebben ingespannen, hiervoor ook werden beloond. Tot zover uit het verslag van de commissie geldwerving over de lan delijk met publiciteit, foldermateri aal, richtlijnen enz. bevorderde ac tie voor een financieel appèl ten gunste van de plaatselijke kerkelijke inkomsten. De Gereformeerde Ker ken registreerden een opbrengst van 18% meer dan in 1972 en de R.K. Kerk 23% meer. Van de Lutherse Kerk, de Remonstrantse Broeder schap en de Oud-Katholieke Kerk, die dit Jaar eveneens interkerkelijk voor het eerst het oorspronkelijk hervormde initiatief van „Trouw moet blijken" voortzetten, is nog geen indruk van het resultaat in cijfer vorm te geven. Deze foto van het interieur in de Goudse St. Janskerk is één van de vele illustraties in het recentelijk verschenen hoekje „Langs de oude Zuidhollandse kerken" van Wiert J. Berghuis (uitgever Bosch Keuning N.V. te Baam, f 9.50). In dit hoekje is een viertal routes aangegeven langs de kerken in het zuide lijk deel van Zuid-Holland aan de hand waarvan men niet al leen een goed inzicht kan verkrijgen in 't provinciale kerkenhe- stand maar ook aantrekkelijke dagtrips kan maken. Het hoekje is ondergebracht in de reeks „De oude Nederlandse kerken", waarin al eerder een deeltje verscheen over de kust en Rijnstreek in onze provincie. In de toekomst zullen wij af en toe een illustratie uit het nieu we werkje gebruiken om de lezer te attenderen op de fraaie en oude kerken die in het zuid-westelijk deel van ons vaderland nog hoog hoven het vlakke landschap uittorenen. Van 27 augustus tot en met 1 sep tember wordt in Londen een confe rentie georganiseerd, die bedoeld is om christenen te leren, hoe ze hun geloof ook in praktijk brengen slaat gen. Dat in praktijk brengen slaat dan zowel op het getuigen van de christen met woorden, als met daden. De organisatoren van deze confe rentie «afkomstig uit verschillende Engelse kerken en bewegingen) ver wachten ongeveer dertigduizend deel nemers uit de hele wereld, maar hoofdzakelijk uit Engeland en het vaste land van Europa. De deelne mers zullen worden ondergebracht in hotels, kerkgebouwen, privé gezin nen enzovoort. Op 1 september zal de conferentie zijn hoogtepunt bereiken in een mas saal festival in het Wembley Sta dion, waar naar schatting honderd duizend mensen zullen luisteren naar Billy Graham, Johny Cash, Cliff Ri chard en vele anderen. Ook vanuit Nederland zal een groot aantal mensen deze conferentie be zoeken. SPRE-E - Nederland (Weerd- singel O.Z. 31, Utrecht) organiseert voor belangstellenden een speciale reis naar Londen. De Nederlandse bisschoppen zijn ernstig bezorgd over de teruggang van het zondagmisbezoek. Zij zijn daarentegen verheugd over de toe neming van het bezoek aan speciale goed verzorgde vieringen. De bis schoppen zeggen dit in een commu niqué dat zfj hebben uitgegeven na afloop van hun maandelijkse ver gadering in Roermond. De zaak van het zondagsmisbezoek, waarmee de bisschoppen zich heb ben beziggehouden, zal uitgebreid aan de orde komen in een van de komende herderlijke brieven. Op De groei is thans vrijwel geheel uit de Chr. Gereformeerde Kerken. Het aantal leden nam vorig Jaar Jaar nog wel met 239 toe tot 71.164, maar dat is niet meer dan een derde procent. In 1971 was de groei nog meer dan één procent. De teruggang zit, blijkens het over zicht in het Jaarboek, vooral ln de sector doopleden. De mutaties onder de belijdende leden wijken niet af van die van vorige jaren. Over het hele land neemt het aan tal doopleden af. Velen daarvan deden belijdenis, maar er is ook een vertrekoverschot naar andere ker ken en naar de buitenkerkelijkheid. Het aantal geboorten neemt af. Het kerkelijk grensverkeer geeft een beduidend vertrekoverschot te zien in de richting van de Hervorm de Kerk: er kwam en 277 hervorm den, er gingen 489 chr. gereformeer den. Enkele honderden leden en doopleden van de Gereformeerde Kerken (445) werden vorig jaar chr. gereformeerd: in omgekeerde rich ting gingen er 256. In het grensverkeer met de Gere formeerde Gemeenten hielden ver trek en aankomst elkaar ongeveer in evenwicht, met een gering vertrek overschot (129 tegen 110). hun vergadering hebben de bisschop pen verder besloten aan hun pries ters een brief te sturen ter uitwer king van de Romeinse instructie „Immensae Caritatis" over het ont vangen en uitdelen van de com munie. Ook zullen zij de priesters laton weten hoe zij zich voorstellen dat de vele onderwerpen voor discussie in het komend najaar voor het lan delijk pastoraal beraad, de kerken- conferentie en het heilig Jaar behandeld zullen worden. De discus sie van het LPO zal worden inge bracht als bijdrage aan het onder werp „verzoening" van het heilig Jaar. In ieder bisdom zal de bis schop iemand aanwijzen die zal be zien welke activiteiten er in het kader van het heilig jaar ontplooid kunnen worden. Deze diocesane ge delegeerden zullen de Nederlandse commissie heilig jaar vormen Het thema van de kerkenconfe- rentie „Bevrijding" zal onderwerp van discussie kunnen zijn in oecu menische groepen, raden van ker ken en andere speciale groepen Ook deze discussies worden gezien als be dragen aan het heilig jaar, aldus het communiqué. Het jaar van gerechtigheid In september begint in België ..Het Jaar van de gerechtigheid". Dit is r »n gezamenlijke actie van de kerken in dat land, waaraan met name wordt meegedaan door de federatie van pro testantse kerken en rooms-kathol le ken in België. Het is de bedoeling dat in de loop van dit Jaar een stroomversnelling op treedt in de christelijke betrokken heid bij de vragen van recht en on recht in eigen land en in de ..Derde Wereld". In dit actiejaar zullen speciale bro chures worden verspreid, actiemodel len worden aangeboden, groepen on gericht en themazondagen gehouden. Er wordt ln dit verband gedacht aan een actie voor het verlenen van poli tieke rechten aan buitenlandse werk nemers en het optrekken van het minimuminkomen. Voorts wordt ge zocht naar alternatieven voor de huidige hulp aan arme landen. Marilyn Monroe-stijl beheerst najaarsmode lonn u' ngspr 1 aidshop. r- kil. J.C impjy iE Terwijl miljoenen •fntiegangers in het groot- deel van Europa nog van vakantie weer genie- denken de Italiaanse mo- itwerpers nu al aan de ter. In het tropisch, warme e waar de couturiers met traditionele najaarsshows «men, lanceerden zij de Monroe-look als een we modelijn, die de ko- herfst het internatio- straatbeeld zal beheersen, terugkeer van de sexy Jur- waarin Marilyn in de Jaren haar grote successen vier- ferd door mode fans enthousi- ontvangen. Inkopers van 's- grootste warenhuizen spelden zondag, na afloop van terste shows, dat de Marilyn roe-Jurken, met sexy zijsplit- onverbiddelijke sellers zullen worden. En zit veel waarheid in want de Öyxi-Monroe rage neemt ds grotere vormen aan. Romeinse couturier Martie- 41e verreweg de beste collec- howde, hield net als zijn ool- 's, de zoom van zijn nauwe kokerrokken boven de knie. )kerrokken en bloeses met puntkragen waren overigens de enige typerende creaties mots dds uit de Jaren vijftig, die de man nequins, terwijl de temperatuur ver boven de 30 graden kwam, onder him wijde wolvenjassen toonden. Er waren ook door- knoopjurken met grote Schiller kragen bij en kleurige pop-art- polojurkjes waarin Marilyn Mon roe zich bij voorkeur liet fotogra feren. Tenslotte zorgde de Itali aanse schoenfabrikanten voor de terugkeer van de klassieke pumps met vrij smalle vijf cen timeter hoge hakken met nauwe lijks zichtbare plateau-zolen. De 12 Italiaanse ontwerpers die gisteren hun najaarscollecties showden konden maar een klein deel van hum Marilyn Monroe Jur ken, klassieke mantelpakjes en vamp-broekpakken laten zien. Door de stakingen bij de Italiaan se textielfabrieken kregen zij hun camel, mohair en Jersey stoffen te laat geleverd. Dat terwijl de zachte wollige stoffen voor de komende herfst Juist favoriet zijn. Jeugdsentiment Praktische, behaaglijke na jaarsjurkjes kondigden bij Baroc- co en Gregoriana de terugkeer van de zachte sexy kleren aan. Als de Italiaanse modeontwer pers het voor het zeggen krijgen, dan hangen de warenhuizen de komende maanden vol pastel- kleurige angora blouses, swea ters van badhanddoekenstof en wijde, mohair mantels en andere j eugdsentimentcreaties. De Italiaanse bontwerkers hiel den ook al rekening met de nieu we trend, wamt in de grote zaal van het Romeinse grand hotel lieten zij een overvloed aan kost bare lynxmantels zien. Marilyn Monroe liet zich in haar glorie tijd bij voorkeur in een lynxman tel fotograferen. Nu beloven Jas sen van dit Russische bont op nieuw een rage te worden. Al wordt het wel duur om aan deze mode mee te doen, want een fraaie lynxmantel, gemaakt van ongeveer tien vellen, komt op ruim f 25.000. Rome is voor de Duitse en Amerikaanse inkopers de laatste Jaren als internationaal ideeën- laboratorium belangrijker dan Parijs geworden. Door de schitterend gedessi neerde Italiaanse stoffen werden niet alleen Jurken maar ook herenhemden een stuk vrolijker. En de man, die er voor zorgde dat in alle grote wereldsteden het straatbeeld er een stuk vrolijker f - II v 7 - 'V f fi 7 7 i - K'7 ;7 -7 i '7 hi op is geworden, is de uiterst be scheiden Napolitaanse modeko ning Sarli. Zijn show in het Ro meinse Grand Hotel was giste ren het hoogtepunt van een drukke modedag. Hij liet zijn mannequins voor de komende winter chocoladebruine satijnen blouses bij abrikooskleurige plooirokmantelpakjes dragen en combineerde kerriekleurige door- knoop jurkjes met halflange bei ge jasjes. Een daverend applaus kregen korenbloemblauwe over- gooiers met zwarte blouses. Man nen waren bijzonder enthousiast over Sarli's klassieke dubbel- knoops herenkostuums waarbij beige overhemden en vrije bre de beige satijnen dassen werden gedragen. JOS HAGERS erdag 4 en zondag 5 augus- q kunstminnaars gratis een m het Centraal Mu ntrecht, De zondagmiddag Q feestelijk tintje omdat dan verkoop- en ontvangruimte wordt genomen. Deze ge- 1 ondermeer worden op- 4 door Utrechte bekende draaiorgel 'De lange Gavioli' en voor de Jeugd met een optreden van een sneltekenaar en een prijsvraag. Ver der is er een nieuwe tentoonstelling, gewijd aan de 'Eat-art'. Eat-art is een reoente kunstvorm waarin voedsel als beeldend materiaal een belangrijke rol speelt. E lierman overleden Sir John El- lerman, de Britse magnaat die zo wel puissant rijk als bijna ziekelijk bevreesd voor publiciteit was, is gisteren op 63-Jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. HIJ laat een vermogen na dat wordt geschat op bijna drie miljard gulden. De plaats waar Ellerman is overleden werd niet bekend gemaakt. Ellerman, die aanzienlijke belangen had in de schaapv aartseotoronroerend goed en brouwerijen, heeft zich bijna 35 Jaar lang als een kluizenaar gedra gen. In zijn hele leven zijn er maar enkele foto's, hoogstens drie vier, van hem gemaakt. Nederlanders in Middellandse Zee verdronken BANYULS-SUR-MER Twee Nederlandse Jongens, de 16-Jarige Rob Hogendijk en de 18-Jarige Ebo Pheifer, uit Appingendam zijn maan dagavond in de Middellandse Zee ter hoogte van Argeles-Sur-Mer in Frankrijk verdronken nadat de zeil boot waarmee zij met Robs zusje Ineke een tochtje waren gaan ma ken, was omgeslagen. Toen de zeilboot tijdens slecht weer vijf mijl uit de kust was omge slagen, trachtte het drietal zwem mend aan land te komen. Slechts Ineke Hogendijk slaagde erin tegen 23 uur, uitgeput de rotsen te berei ken. De stoffelijke overschotten van de Jongens zijn gisteren door een reddingshelikopter geborgen. Koningin Juliana op vakantie in Joego-Slavië DEN HAAG Koningin Juliana zal een paar vakantiedagen doorbrengen in Joego-Slavië. Zij is uitgenodigd door President Tito. De Koningin die tot eind augustus in haar Itali aanse vakantieverblijf Porto Ercole verblijft, heeft nog niet bepaald naar Joego-Slavië gaat. Hap geweigerd VUGHT Ruim 250 dienstplich tige militairen uit de Lunetten kazer ne in Vught hebben volgens het be stuur van de vereniging van dienst plichtige militairen gisteravond de monstratief hun eten laten staan. Dit uit protest tegen de ontoereiken de bereiding en de slechte kwaliteit van de maaltijden in de kazerne. Volgens VVDM-bestuurder Henk van Rees kan de oorzaak van de slechte kwaliteit van de voeding worden gezocht in onvoldoende geschoold personeel in de keuken. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Drunen, Enge len en Vlijmen: J. Hanegraaff. kan didaat te Tuil. Bedankt voor Amerongen J. van der Schee te Zierikzee. Voor Nieuw- Loosdrecht: J. de Olde te Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Padvindersconferentie President Jomo Kenjatta heeft gisteren in Nai robi de 24ste tweejaarlijkse wereld conferentie van padvinders geopend. Bijna 800 gedelegeerden uit 104 lan den nemen deel aan de conferentie. Lord Baden Powell, de oprichten van de padvinderij, heeft zijn laatste levensjaren in Kenia doorgebracht en ligt begraven in Nyeri, op 160 ki lometer van Nairobi. Ontvoerders bevrijd Rhodesische veiligheidstroepen hebben 10 van de nog 18 vermisten van de Duitse St. Alberts-missie bevrijd, zo is gisteren in Salisbury bekendgemaakt. Eén Jongen en zeven meisjes in de leef tijd van 15 tot 18 Jaar worden nog gezocht. Het zijn de laatsten van de bijna 300 stafleden en leerlingen die vijf Juli door guerrilla-strijders werden weggevoerd. De overigen wa ren al snel terecht. Aanvaring De kapitein van de IJslandse kanonneerboot Aegir heeft het Britse fregat Lincoln ervan be schuldigd dinsdag getracht te heb ben zijn schip te rammen. Hij zegt er een film en foto's van te heb ben. De Aegir liep geen schade op, het fregat kreeg lichte schade. Nul op het request Een groep bui tenlandse Journalisten te Moskou, die had verzocht te mogen worden toe- elaten bij hhet proces tegen de histo ricus en schrijver PJotr Jakir, heeft nul op het request gekregen. De brief met het verzoek, die was gete kend door 31 Journalisten en kran ten, persbureaus in West-Europa, Amerika en India vertegenwoordig de was aan de persafdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken gericht, werd zonder commentaar teruggezonden. Radio VrU Europa De voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft giste ren haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp waardoor het de Amerikaanse regering wordt toege staan gedurende de komende twee Jaar gelden beschikbaar te blijven stellen voor Radio Free Europe en Radio Liberty. De beide stations be vinden zich in West-Duitsland en zenden uit naar de landen van Oost- Europa. Succes De in 1950 naar Austra lië geëmigreerde oud-cavalerie offi cier Fred Hoevenaars bouwt thans nabij Geelong in Victoria een com plex dat ongeveer 800.000 gulden zal kosten en geheel gewijd zal zijn aan de paardensport. Het complex krijgt dé naam „Australian Equestrian Academy" en zal een grote manege, een restaurant en boxen voor 60 paarden omvatten. Geschorst In verband met de steekpenningen en spionageaffaire rond de voormalige CDU-af ge vaar digde Julius Stelner, zijn gisteren in Baden-Wiirttemberg twee hoge func tionarissen geschorst. Het zyn het hoofd van het bureau ter bescher ming van de grondwet in de deel staat Peter Lahnstein en het hoofd van de afdeling contra-spionage Fritz-Joachen Schülke. Schuilend onder boom Bejaard paar gewond door blikseminslag ROTTERDAM Een bejaarde man en vrouw uit Rotterdam heb ben gisteravond ernstige brandwon den opgelopen toen tijdens een on weer de bliksem de boom trof waar onder zij stonden te schuilen. Dat gebeurde aan de Daltonlaan in de Maasstad. De 70-Jarige W. de Geus kreeg brandwonden over het hele li chaam en moest in shocktoestand ln een ziekenhuis worden opgenomen. Zijn twee jaar Jongere vrouw kreeg ernstige brandwonden aan beide be- Afgerukte aim weer aangezet AMSTERDAM In het Wilhelml- nagasthuis hebben chirurgen ie volledig afgerukte linkerarm van de 27-jarige voorman J. Borst wéér aan gezet. Man en arm maken het vol gens de behandelende artsen goed De arm was kort tevoren door een bouwlift eraf gerukt. Een zegsman van het ziekenhuis is optimistisch, maar tekent er wel hij aan dat er nog altijd infecties kunnen optreden. „Het is onmogelijk zo'n wond hele maal schoon te maken", verklaarde hij. Als alles goed gaat zal met een tweede chirurgische ingreep het ze nuwenstelsel weer moeten worden aangesloten.\ Het bloed stroomt echter weer normaal. De Limburgse kunstschilder Pieter Defesche is door de Amerikaanse Pa cific Area Travel Association (PATA) uitgenodigd tien schilderijen te ma ken in enkele landen in de Stille Oceaan. Defesche begon zijn opdracht in San Francesco, waar de PATA haar hoofdkwartier heeft. Vandaar reist hij naar Hawaii, de Cook Islands, Fiji, Guam, de Britse Solomon Islands en Japan. Defesche is de enige Nederlander ln een groep van tien artiesten. Het is de bedoeling van de PATA om zodra alle deelnemende artiesten hun werk klaar hebben een tetoonstelllng te houden in Amerika en verscheidene Europese steden om bij het publiek interesse te wekken voor de betrokken landen. Hittegolf In Griekenland heerst op het ogenblik een hittegolf Maan dag en dinsdag werden ln Larissa ln midden-Griekenland temperaturen van plus 40 graden gemeten. In Sa- lonikl en op de Peloponnesus was het 39 en in de hoofdstad Athene 38 graden. Volgens de weerkundigen zal de hittegolf nog enige dagen aanhou den. Pas vrijdag wordt in het noor den van het land lichte afkoeling verwacht.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9