Winkelreuzen horen niet in open ruimte" "Vlucht boeren in recreatie gevaar" MS Wie stelen het meest in winkels? loningonderzoek verband met adsvernieuwing Nederlander leeft er t beste van zegt 'Vision' JDAGCVERS K2JS tf II» lil «9 Middenstandsorganisaties Officier van Justitie: Angola-comite wil kamerleden brengen naar bevrijd gebied ^sdag 18 juli 1973 IAAG De beide staatsecre- Volkshuisvesting Van uitgelaten. Volgens de Raad kan het aantal woningen in 1974 teruglopen tot 100.000, indien er in het over heidsbeleid geen wijziging komt. Het bouwprogramma 1973 is volgens onderzoek beginnen. Men is de NWR doorslaggevend voor het "171111T* voorbereidingen volop bezig aantal op te leveren woningen in LI LLL V LI LIL Schaefer willen zo snel i ;n nationaal woningonder- at gericht zal zijn op de stads- iwing. Volgend Jaar zal departement. du toe zijn er wel onderzoeken le nieuwbouw geweest, maar uwe bewindslieden willen hun ook richten op het opknappen ie woningen. 1 ook de wensen onderzoek bewoners van huurwoningen beleid ontoereikend om de specifie- mensen die verknocht ke problemen op het terrein van de stadsvernieuwing te lijf te gaan. De 31-jarige mevrouw A. W. H. Merkus-Knijff uit Utrecht en haar drie kinderen Jo- lande (11 jaar), Johanna (10 jaar) en Hendrik (9 jaar) zijn gistermiddag om het le ven gekomen hij een auto ongeluk op de rijksweg van Den Haag naar Utrecht. Ter hoogte van Zevenhuizen reed de auto van de familie Mer- kus in volle vaart tegen een boom langs de weg doordat de heer Merkus tijdens plot selinge hevige regenval de macht over het stuur kwijt raakte. De moeder en haar twee dochtertjes waren op slag dood. De 9-jarige Hendrik overleed korte tijd later in het ziekenhuis. De heer Mer kus raakte licht gewond. 1974. De behoefte aan nieuwe woningen concentreert zich steeds meer in de binnensteden. Het proces van voor bereiding en uitvoering verloopt daar aanzienlijk moeilijker dan in een stadsuitlegsituatie. Ook noemt de NWR het huidige huur- en subsidie- n hun oude wijk. Kernvraag wat willen de bewoners hebben ze er voor over? Nationale woningraad heeft 'tussen in haar Jaarverslag '2 over de nieuwbouw somber GRONINGEN Twee jongetjes die van hun vader toestemming kre gen om een vuurtje van wat afval te stoken, hebben een schadepost ver oorzaakt van 40.000 gulden. De hele hooischuur met 3000 pakken stro ging als een flits in vlammen op. DEN HAAG De federatie van het katholiek en christelijk onderoe- mersverbond vindt het ontstaan van grootwinkelbedrijven miro's, ma- xi's en makro's her en der over hetl and verspreid schadelijk voor de gemeenschap. Deze „her-en-der-vestigingen" leg gen een overbodig beslag op de schaarse ruimte, zijn niet goed voor de consument en betekenen een cen tralisatie van economische macht, zo verklaart de middenstandsorganisa tie in haar blad „De Ondernemer". Er zijn in ons land inmiddels der tien van deze grootwinkelbedrijven, zeven zijn in aanbouw en er bestaan plannen voor nog 35 stuks. Het meest actief op dit gebied zijn de Steenkolen Handelsvereniging (met trefcenters van De Gruyter en Ma kro's, Albert Heijn met Miro-waren- huizen en het Bijenkorfconcern met Maxi's. „De Ondernemer" stelt dat de win kelreuzen door het aanbieden van een beperkt assortiment en het zelf bedieningssysteem lagere prijzen kennen, maar vraagt zich af of deze ook zullen blijven als eenmaal het midden- en kleinbedrijf door de con currentie voor een groot deel is uit geschakeld. Distributie-planologen zijn het er over eens dat Nederland over een re delijk goed distributie-apparaat be schikt, met buurtwinkels en met win kelcentra in wijken, stadsdelen en in het hart van de grote steden. Dit patroon, na de oorlog deels in sa menwerking met het grootwinkelbe drijf opgebouwd, dreigt nu te wor den verstoord. De middenstandsorganisatie voert nog een reeks andere argumenten aan tegen de „her-en-der-vestigin- gen": zij maken de mens afhanke lijker van de auto, roepen nieuwe verkeerstromen op en maken aanleg van nieuwe wegen noodzakelijk. Ook onttrekken zij „schone" werkgelegen heid aan de bewoonde gebieden. Her-en-der-vestigingen discrimi neren de consument: ze komen alleen tegemoet aan de wensen van de consument die in het bezit is van een auto, een relatief hoog inkomen heeft en niet ouder is dnn 50 Jaar. Het verdwijnen van kleine winkels door de concurrentie zal het voor zieningsniveau in de wijk- en buurt centra aantasten. De grootwinkelbe drijven werken hierdoor de verpau pering van de binnensteden in de hand, aldus de federatie van katho lieke en christelijke middenstanders. De nieuwe ontwikkeling is niet al leen een concurrentiekwestie tussen het grootwinkelbedrijf en het mid den- en klein bedrijf. „Zij vechten terug uit lijfsbehoud, maar niemand heeft zich met hen solidair verklaard. Ook niet de groepen die anders zo'n open oog blijken te hebben voor groepen die in de verdrukking drei gen te komen". PARIJS De Nederlander heeft in vergelijking met andere Europese volkeren het beste le ven. Tot deze ontdekking is het Europese economische tijdschrift "Vision" gekomen, dat in Parijs in het Duits, het Frans, het En gels en het Italiaans wordt uitge geven. In de "Olympiade van de wel stand" voor het jaar 1972 kent het maandblad aan Nederland drie gouden, een zilveren en vier bron zen medailles toe. Denemarken kreeg driemaal goud, eenmaal zilver en twee maal brons, Zweden tweemaal goud, eenmaal zilver en viermaal brons. Het blad heeft vijftien Europe se landen onder de loep genomen. Wat de economische groei be treft ligt Frankrijk voor West- Duitsland op de eerste plaats. Verder is rekening gehouden met de algemene welstand naar rato van huishoudelijke appara ten, auto's, eigen huizen en va kantiereizen, de belastingop brengst, de werkgelegenheid, de sociale zekerheid, de levensver wachtingen, de gezondheidszorg, de vrije-tijdsbesteding, de vrou wenarbeid en de bejaardenzorg. Ook het aantal zelfmoorden, de pers- en filmcensuur, alsmede de staatsvoogdij werden in het on derzoek opgenomen. Hieruit is Frankrijk tevoorschijn gekomen als het land met de meeste poli- tie - ambtenar enNederland als het land waar de meeste films worden verboden, terwijl West- Duitsland wordt aangemerkt als een van de landen waar de vrij heid het grootst is. De mooiste hoofdstad vinden de onderzoekers van „Vision" Ko penhagen. gevolgd door Oslo en 's-Gravenhage. Naast het onder zoek dat zich op statistieken van de respectieve landen baseert heeft de redactie van "Vison" tweeduizend lezers gevraagd in welk land naar hun mening 'het best wordt geleefd. De uitslag van deze enquete. waarin het klimaat, het land schap, de keuken, de levenskunst, de charme van de vrouwen, de ar beidsomstandigheden, de gast vrijheid en het respect voor bur gerlijke vrijheden als maatstaven golden plaatst Groot-Brittannië op de eerste plaats. Een zilveren medaille kregen Frankrijk en Zwitserland, terwijl West-Duits- land en Oostenrijk wat dit onder werp betreft gezamenlijk de der de plaats innemen. UTRECHT „Inbreuk op de wet op de ruimtelijke ordening zal waar schijnlijk in de naaste toekomst niet meer worden afgedaan als een over treding, maar als een misdrijf". Dit heieft de officier van Justitie mr. A. M. Fransen gisteren in Utrecht ver klaard in een zaak tegen twee vee houders uit Kamesrik (Utrecht). Zij verhuurden zonder de vereiste ver gunningen een stuk van hun land aan een dozijn caravanbezittende vis- liefhebbers. De officier eiste voor de rechtbank in Utrecht boetes van f 2050 en f 1050 (waarvan f 500 voor waardelijk) De kantonrechter had de veehouders, twee broers, reeds tot deze straffen veroordeeld. Zij gingen in hoger beroep omdat ze de straf te hoog vonden. „De Justitie moet fel optreden tegen agrariërs die door financiële moei lijkheden in de recreatie vluchten. Als iedereen zo maar caravans op zijn land laat zetten, komt er van de hele wet op de ruimtelijke ordening in het groene hart van Holland niets te recht", zo stelde de officier. Evenals veel van hun collega-boe ren kwamen de broers begin '71 tot de conclusie dat ze van hun 22 koeien alleen niet meer konden rondkomen. Aangemoedigd door een enthousiast zakenman besloten ze toen een an dere melkkoe aan te boren: ze wilden een deel van hun land caravanterrein maken en erop een visvijver aanleg gen. Volgens de raadsman was het ge meentebestuur begin '71 onder aan voering van de toenmalige burge meester Van Wijk aanvankelijk wild enthousiast voor het plan. Gemeente en provincie zegden begin '71 in prin cipe toe dat goedkeuring van de plan nen rond zou komen. Waarna het tweetal meteen een stuk land ging verhuren. Een Jaar later 1 april 1972 kreeg Kamerik een nieuwe burge meester, de heer Van Doorn en toen maakte de gemeente, zoals de raads man, mr. Louman, uitdrukte een 'reuzenzwaai'. Leken aanvankelijk zes van de zeven gemeenteraadsleden voor het plan, op 26 april werd het plan afgestemd met zes stemmen te gen. „Ik heb de indruk dat de goed keuring is afgeketst op de nieuwe burgemeester, die was bang dat de zondagsrust in Kamerik door de nieuwe recreanten zou worden ge stoord". Gemeentesecretaris Bouke Postma sprak dit vermoeden van mr. Louman ernstig tegen. Hij zei dat het recreatieterrein in strijd zou zijn geweest met het gemeentelijk bestem mingsplan van 1955 waarin het land van de gebroeders b. uitsluitend een agrarische bestemming had. Hij gaf overigens toe dat het bestemmings plan sinds de wet op de ruimtelijke ordening in 1965 in werking trad weer enigszins op losse schroeven is komen te staan, hetgeen rechtbankpresident mr. C. E. E. Fromberg de opmerking ontlokte dat de 'gemeente dan einde lijk eens wel met een behoorlijk be stemmingsplan moest komen'. Nu kweekt de gemeente naar zijn mening een onzekere situatie. Uitspraak 31 Juli. Het Angola-comité heeft drie tweede-kamerleden voorgesteld een bezoek te brengen aan het „bevrij de" gebied van Guinee-Bissau. Dit voorstel volgt op een uitnodiging van de Portugese ambassadeur in Den Haag aan een aantal tweede-kamer leden, op kosten van de Portugese regering Portugese gebieden in Afrika bezoeken. Het Angola-comité heeft geen for mele uitnodiging gericht aan de tweede-kamerleden A. L. ter Beek 'D-kamerlid uitstel ichaffing •etplicht Haag Het VVD-Tweede "d Ploeg heeft minister Vre- defensie, gevraagd om de af- Df> van de groetplicht uit te ktnerlid meent dat een la- dan 1 augustus de com- "ten de gelegenheid zou ge- I de uitvoeringsbepalingen aan Deden bekend te maken. Ook Weten of de uitvoeringsbepa- ceremoniële plechtigheden, "lijf in het buitenland van de eenheden en bij legering 0-staven reeds ontworpen en gekeurd. Zomin als men weet wat men af doende kan ondernemen tegen het kwaad van de winkeldiefstallen als de winselier tenminste zijn wa ren zo aantrekkelijk mogelijk wil blijven uitstallen zo min zijn de onderzoekers het er precies over eens welke mensen nu eigenlijk de meeste schuld eraan hebben. Het Criminologische Instituut van de Katholieke Universiteit van Nij megen concludeerde onlangs: win keldieven vindt men vooral in de leeftijdsgroep van 10 tot 14 Jaar. Lodge Service Nederland NV, die zich bezig houdt met bedrijfsrecher- chewerk, meent: 62 procent van de diefstallen worden gepleegd door werknemers van de winkels, 25 pro cent door klanten, en 13 procent door anderen die er rondlopen. Een in Frankrijk gehouden onder zoek leidde tot de uitspraak: 40 procent van de winkeldiefstallen wordt door het personeel gepleegd. Volgens het Westduitse warenhuis Karstadt A.G., met in totaal 60.000 diefstallen per Jaar in zijn 73 vesti gingen zit het zo in elkaar: 35 pro cent gestolen door scholieren, 21 procent door magazijn- en trans- portpersoneel, 15 procent door huis vrouwen, 9 procent door gepensio neerden, 6 procent door buitenlan ders, ruim 3 procent door het ver kooppersoneel, ruim 2 procent door studenten, ruim 1 procent door werklozen, een half procent elk door ambtenaren en zelfstandigen, en 6 procent door mensen zonder beroep. Uit een eveneens Duits onderzoek is gebleken dat de helft van de win keldiefstallen niet uit spontane op welling wordt gepleegd, doch van tevoren is beraamd. Men heeft dus eerst gekeken hoe makkelijk er in een winkel te stelen viel. Een directeur van een Nederlands warenhuis zei eens: „Het wordt kennelijk steeds meer gebruik dat studenten hun boekenvoorraad on betaald bij onze zaak in Amsterdam komen aanvullen" Voorts is geble ken dat speelgoed vooral bij Jon gens in aanmerking komt voor dief stal; parfumerieën en bijouterieën en kleding bij vrouwen; en levens- In 1953 werden winkeldiefstallen bij de politie gegeven, in 1970 waren het er al 11.000, en in 1972 was de score 13.500. Het kwaad neemt toe. Berus- i land 1.500 nog meer studie materiaal Detailhandels Bulletin verzamelde „Zolang er nog niemand in de de tailhandel bereid is tot het terug van de distributievorm zijn on derneming, zal er extra op stelers gelet moeten worden. Wie daartoe zelf niet in staat is, zal daarvoor een mannetje moeten aanstellen, of net als de dief allemaal schroeven van de aantrekkelijkheid gewoon maar nemen' (PvdA), mr. j. N. Scholten (ARP) en W. du Chatinier <KVP>, maar hen gepolst of zij bereid zouden zijn een eventuele uitnodiging van de bevrijdingsbeweging van Guinee en de Kaap Verdische Eilanden (PAIGC te aanvaarden. Een bezoek zou mogelijk kunnen plaatsvinden wanneer het PAIGC de onafhankelijkheid van Guinee-Bis sau proclameert en een voorlopige revolutionaire regering vormt, die ergens in het binnenland haar zetel zou vestigen. De kamerleden zouden dan waarschijnlijk naar de onafhan kelijke Afrikaanse staat Guinee rei zen, en in een gebied dat niet onder Portugese controle staat de grens met Guinee-Bissau oversteken. De heer Du Chatinier heeft het Angola comité na overleg met zijn fractie laten weten niet mee te zul len gaan. De KVP-fractie staat positief tegenover het voorstel van het Angola-comité, maar vindt dat voor de .reis naar Guinea-Bissau iemand van de fractie in aanmer king komt die in de commissie bui tenland van de Tweede Kamer zit. AD VERTEN TIE 7328 b cUwCyAller-allercBeSte kguze MALSE BIEFSTUK 300 gram PAARDE ROOKVLEES 100 gram IMPORT PERZIKEN M. ca.l kilo JL HOLLANDSE BLOEMKOOL per stuk GELDIG T/M ZATERDAG anbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7