Werk mee aan Leids plan voor fietsroutes Eigen moderne kunst in museum Lakenhal ommissie onderwijs kkoord met scholen oor 1976-77-78 Beleid moet om it ledlenst ■jsas EIDEN De raadscommissie erwijs is er gisteren mee akkoord dat drie scholen jer) beroepsonderwijs bij de regi- Zuid-Holland Centraal Orgaan voor het Ge ntelij k Voortgezet Onderwijs GVO» worden voorgedragen iet scholenplan 1976-1977-1978 te ien geplaatst. Et gaat hier om een school opleiding van hoofdverpleegkun- (afdelingshoofden etc.)een voor de opleiding van school- beroepskeuzeadviseurs l voor de opleiding van sporE- alles goed gaat worden de drie len op een lyst gezet en wordt de tijd daar is (als er subsidie nt) nagegaan in hoeverre het eljjk en noodzakelijk is de scho- In de regio Leiden te realiseren. die tijd zullen er prognoses en zijn op basis waarvan elyke beslissing kan worden ge- aarten. Lijjj0U^er Duyverman maakte de vier man sterke c vakan-Nlijk dat het er uitsluitend 13 de drie scholen te claimen. Aan rest aan011001 voor de opleiding van ba(j dverpleegkundige, zo zei Duy- lan, is grote behoefte, al zijn de "luizen er in het algemeen niet spècïa5Kultki8 mee omdat 2Ü.' commissie ermee akkoord dat voor de allernoodzakelijkste voorzieningen voor de brandveiligheid een krediet van f 250.000 beschikbaar werd ge steld. Van de in totaal 127 gebou wen voldoen er 108 niet aan de door de brandweercommandant ge stelde eisen. Voor 83 gebouwen ko men de financiële consequenties voor rekening van de gemeente. Nog niet bekend is aan welke schoolgebouwen voorrang zal worden verleend. Het is niet onwaarschijnlijk dat dit in het gemeentehuis in plaats van in de brandweerkazerne zal moeten wor den „uitgevochten". ADVERTENTIE deze school de weg is geëffend Dok de opleiding voor hoofdver- kundigen van het ziekenhuis los !ken. )e onderwijscommissie, die Nteu* vrij sobere agenda nochtans i rrijd uur nodig had, kon eveneens met een krediet van voor de voorbereiding van voor de bouw van een ui voor imbeciele kinderen eratl Schubertlaan (zuid-west). school er is zullen de scholen imbeciele kinderen aan de Ha- en de Da Costastraat leeg- Over de bestemming van scholen kon wethouder Duyver- geen mededelingen doen. 973°0-iójfliemvtj e in de commissieverga- g was de mededeling dat en drie jaar geen financiën rjjk zijn te verwachten nieuw complex Rembrandtscholengemeenschap. noemde de situatie se scholengemeenschap verkeert Üg. g» )ver de brandveiligheid gemeentelijke schoolgebou- ^ebouwen van bijzondere kleu- en basisscholen is in de amb- burelen van de gemeente ders" Opf® gaande. Voorlopig ging de Niem» mgsprij! >pening»- F» ïeenschaj rlemmer. Geopend uur v~ >k 7—9. HORLOGES De beste Wereldmerken heb- wij voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Jung- hans, Citizen, AWE-Ancre. Voor f 39,50 heeft U bij ons al een eoht 17 st. Anker uurwerk schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker r slechts f 79,50. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 ADVERTENTIE LEIDEN Er i's een nieuw plan in de maak. Een plan van fietsers vóór fietsers. Hiermee wordt het fietsroutenplan voor Leiden en omliggende gemeenten bedoeld. Het plan wordt opgesteld door de Werkgroep Fiets. Boven: voorbeeld van een fietsroute. (Plantsoen). Onder: Éénrichtingsverkeer kan aangepast worden voor fietsers (Zoeteriooudse Singel). Rust in Jan- vossensteeg LEIDEN Naar aanleiding van de gebeurtenissen op 1 Juni in de Jan- vossensteeg hebben de burgemeester, de wethouder van CRM en de poli tie overleg gepleegd met vertegen woordigers van de Stichting „Rijn en Lek," de Stichting „Migranten- centra," de werkgroep Buitenlandse Arbeiders en de buurtvereniging Ma- rendorp-oost. Bovendien heeft be raad plaats gevonden in de com missie politionele aangelegenheden. Daar heeft men deze kwestie uit voerig kritisch doorgesproken. Deze gesprekken hadden tot doel de verhouding tussen de buitenland se werknemers en de inwoners mn Leiden te verbeteren en bovenal om herhaling van de ordeverstoring zo veel mogelijk te voorkomen. Uit de gesprekken bleek vooral, dat effektief optreden van de politie beter moge lijk is, naarmate deze tijdig de Juiste informatie omtrent de te verwach ten of reeds ontstane ongeregeldhe den ontvangt. Thans mag worden verwacht dat in voorkomende gevallen de dreiging van gewelddadigheden tijdig zal wor den gesignaleerd en aan de politie zal worden doorgegeven. Mede hierdoor zal een doelmatig politie-optreden 'n herhaling van de gebeurtenissen op vrijdag 1 Juni kunnen voorkomen. Zoeterwoudse- singel week afgesloten LEIDEN De Zoeter- woudsesingel tussen de Van Dis- selbrug en de Jan van Houtbrug zal maandag voor alle verkeer wor den afgesloten in verband met de vernieuwing van het wegdek. De N.B.M., die het werk in op dracht van de gemeente uitvoert, zal eerst beginnen met het verwijderen van de oude asfaltlagen. Daarna wor den enkele nieuwe asfaltdagen aan gebracht en tenslotte de uiteindelijke toplaag. Het gehele karwei zal naar wordt verwacht binnen een week kunnen zijn uitgevoerd. Uiteraard kunnen slechte weersomstandighe den tot vertraging leiden. Automo bilisten worden verzocht hun auto tijdens de werkzaamheden tijdelijk elders te parkeren. De fiets neemt in het verkeer een belangrijke plaats in. Zo zijn er in Nederland ca. 8,5 miljoen fietsen, waarvan er 5 miljoen dagelijks ge bruikt worden. Ook in Leiden en om- Tekst en foto's Werkgroep Fiets geving speelt de fiets eeti grote rol, zoals blijkt uit de gemeentelijke ver keerstellingen. Daarom is het des te vreemder dat in de gemeentelijke plannen nau welijks plaaits wordt ingeruimd voor de fietsers en de problemen van de fietsers in het verkeer. Om de ge meentelijke overheden duidelijk te maken dat er zeer veel mensen zijn, die het noodzakelijk vinden dat er meer aandacht wordt gesohonken aan de fiets is op zaterdag 9 Juni een fietstocht naar Meijendlel gehouden. Deze tocht was georganiseerd door milieuwerkgroepen uit Leiden, Den Haag eti vele andere gemeenten en is een succes geworden. Zo'n 2500- 3000 fietsers deden mee, van wie 1200 uit Leiden, en 8500 handtekenin gen kwamen binnen, waarvan er 3500 door de bevolking uit Leiden en omgeving gegeven werden. De Leidse handtekeningen zijn overhandigd aan wethouder Kret van Stadsontwikkeling en Verkeer. De wethouder stond zeer positief te genover de actie (het speet hem, dat hij zelf niet mee kon fietsen) en ver klaarde dat de fiets in de gemeente lijke plannen prioriteit nr. 2 bezit, na het Openbaar Vervoer, maar vóór de auto. Tevens deed de wethouder het voorstel aan de Werkgroep Fiets om een fietsroutenplan op te stellen en plaatsen te noemen waar fietsenstal lingen gewenst zijn. De wethouder wil zijn medewerking verlenen aan het tot stand komen van veilige, doorgaande fietsrouten in Leiden en omgeving. De Werkgroep Fiets, bestaande uit een ti'entall enthousiaste fietsers, wil ziCh daarom inzetten, vanwege de grote steun bij de demonstratie en vanwege de toezegging van wethouder Kret, om te komen, tot een fietsrou tenplan voor Leiden en omgeving. Fietsrouten zijn wegen, waarop vei lig en prettig gefietst kan worden. Dit houdt in dat aan ander verkeer soms beperkende maatregelen moeten wor den opgelegd. Het idee voor een fietsroutenplan is niet nieuw; zo'n plan is al opge steld voor Den Haag door de Werk groep Dooievaar en voor Wageningen door de Werkgroep 2001. Beide plannen gaan uit van de gedachte dat de structuur van een stad bij uitstek geschikt is voor de fiets en dat het fietsverkeer in de stad en haar omgeving zo veel mo gelijk gestimuleerd moet worden. Want fietsen is gezond, geeft geen milieuvervuiling, neemt weinig ruim te in beslag, veroorzaakt geen lawaai voor straatbewoners, is niet ge vaarlijk voor spelende kinderen, is goedkoop voor mens en maatschap pij, want er zijn geen „stadsdoor- asfaltwoestijnen valsautoweg snijdt fietsers uit het Morskw artier, de Juwelenwijk en Voorschoten af van de Universiteits gebouwen (o.a. Acad. Ziekenhuis) en via een onaantrekkelijke route onno dig ver omrijden (via station, Rijns- burgerweg, Wassenaarse Weg) ter wijl een betegeld fietspad van enke le tientallen meters van de Haag- sche Schouwweg naar de Endegees- terweg een hoop ellende kan voorko- De Lammermarkt, bij Molen de Valk, is zodanig veranderd door de laatste „verbeteringen", dat rechtdoorgaande fietsers niet kunnen voorsorteren maar geschept worden door hardrijdende, rechtsafslaande auto's. Deze situatie treft men pre cies hetzelfde aan op de Jan van Houtbrug bij het kruispunt Lammen- schamsweg Korevaarstraat Deze greep uit het totaal van fiets- knelpunten, die aan de Werkgroep Fiets gemeld zijn, bewijst dat de ve le miljoenen die de laatste Jaren zijn uitgegeven onder het mom van weg- reconstructle en veiligheidsvoorzie ning niet ten goede zijn gekomen aan fietsers en voetgangers, die sa men de grootste (en meest kwetsba re!) groep verkeersdeelnemers vor men. De Werkgroep Fiete vindt, dat Juist nu de nota Bouwstenen Bin- nenstadsbeleid is verschenen, de ge meente Leiden eens ernst moet ma ken met het uitvoeren van een fiets routenplan. In deze nota is niets te bespeuren van een hoge prioriteit van de fiets en het openbaar vervoer en er wordt vooral gelet op de bevordering van het autoverkeer. Zo wordt onomwonden gepleit voor een groot aantal doorbraken, zoals de Galgewaterbrug. Hiervoor moet dan weer een groot aantal woningen gesloopt worden, zodat het hele plan het autoverkeer en de woningnood bevordert. Ook wordt steeds weer vastgehouden aan het maken van doorgaande autoroutes door woonwij ken, zoals de zgn. oostelijke gordel- weg. De Sitterlaan-Burggravenlaan Protesten van wijkbewoners die het Knelpunten woongenot en de veiligheid van schoolgaande, fietsende kinderen zien afnemen, worden bewust van tafel geveegd. De Werkgroep Fiets vindt dat de gehele, gemeentelijke verkeersmen- taliteit omgebogen moet worden om van Leiden weer een aantrekkelijke fiets- en wandelstad te maken. De Werkgroep Fiets is bezig met het maken van een fietsroutenplan, waarin o.a. rekening gehouden wordt met alle gemelde knelpunten. Zij wil dit plan echter, voordat het aan de gemeenteraad wordt aangeboden, opstellen samen met elke fietser uit Leidien en omliggende gemeenten. Daarom doet zij een beroep op ie dereen om suggesties voor veilige, doorgaande fietsrouten te melden aan de Werkgroep Fiets (Kaiserstr. 63, Leiden). Ook financiële steun voor dit werk is welkom (giro 9200 Amrobank, Leiden rek. 451053133 met vermelding fietsrou tenplan). Deze fietsrouten zijn vooral be doeld voor het woon-werk verkeer, voor schoolgaande kinderen, voor het fietsen naar winkelcentra, voor het fietsen naar recreatiegebieden naar natuurterreinen. U moet bij het zelf opstellen van een fietsroute of 'n deel ervan geen rekening houden met de bestaande situatie, zoals een richtingsverkeer. het ontbreken van een bruggetje etc.: de situatie kan voor fietsers en voetgangers immers op simpele wijze worden aangepast. Om u een idee te geven over fiets routen: de Werkgroep Fiets denkt bijvoorbeeld aan een fietsroute Zoeterwoudsesingel, Plantsoen. Jan van Houtkade, Boisotkade, Kaiser- straat. Rapenburg, of Witte Singel, Paterstraatje. Doelensteeg. Hout straat, Gerecht. Lokhorststraat, Diefsteeg, Breestraat. In de Bree- straat zou dan fietsen in twee rich tingen toegestaan moeten worden, zeker als men, zoals de plannen nu zijn. er een busbaan wil aanleggen en de auto's wil weren. Er zijn dus mogelijkheden genoeg om zelf fietsrouten te ontwerpen, door uw straat, in uw wijk, naar uw werk, naar de school van uw kinde ren, naar het centrum en naar ande re wijken. Denk mee, help mee de Leidse Sleutelstad tot fietssleutelstad te maken en stuur uw ideeën en op merkingen naar de Werkgroep Fiets. Dat de Leidse bevolking oog heeft voor de problemen van de fietser, blijkt uit de tientallen knelpunten, die aan de Werkgroep Fiets gemeld zijn. Een aantal van deze knelpunten zijn ontstaan door recente voorzie ningen, die er voor het autoverkeer gekomen zijn. Dft bewijst hoe weinig de gemeente en de gemeenteraad in het algemeen let op de fietser in het verkeer. Een aantal, steeds weer ge noemde knelpunten zijn hiervan een voorbeeld: Kruispunt Wassenaarse Weg - Rijnsburgerweg; het fietspad van de Rijnsburgerweg is versmald, bo vendien rijden er nu ook bromfiet sers op. Het is bij de huidige wer king van de verkeerslichten levens gevaarlijk geworden om de weg over te steken. Kruispunt Hoge Woerd-Water- steég; door het ontbrfeken van een veilige oversteek moeten vele fietsers zeer lang wachten of grote risico's lopen. Leids station: de bereikbaar heid van het station is voor fietsers in de laatste Jaren afgenomen; de regeling van de stoplichten rond het station is zodanig dat het auto's ge makkelijk en fietsers moeilijk ge maakt wordt. Plesmanlaan: Deze Leidse in- LEIDEN In de maanden Juli en augustus exposert de Lakenhal in de bovenzalen van de Papevleu gel haar eigen bezit aan moderne kunst. Zowel Leidse als niet-Leidse kunstenaars zijn in dit bezit ver tegenwoordigd. De kunst van rond 1900 wordt vertegenwoordigd door schilderijen van Floris Verster, Menso Kamer- lingh Onnes en Matthijs Maris. Harm Kamerlingh Onnes en twee zondagschilders Th Driessen en Wil lem van den Berg vormen de scha kel tussen deze kunst en die van na 1945. Hiervan wordt een ruime selek- tie getoond. Het naoorlogse expressio nisme is vertegenwoordigd met werk van de schilders Lucebert, Rooskens, Corneille, Heyboer. de abstrakte kunst uit dezelfde tijd door werk van Femhout. Bogart en Carel Visser. Van de kunst van de laatste tien jaar worden het Nieuwe Realisme en de Geometrische abstraktie uitvoerig getoond. Tot de eerste richting beho ren Hakkaart, Dool, Lucassen. Dib- bets, Asselbergs. tot de tweede o.a. Struycken, De Klerk, Rotteveel. Pie- ter Geraedts Jr., Tom Geraedts, Rob Rotteveel. Ten slotte is er een kleine se- lefctie aardewerk van ca 1900 (Rozen burg, Brouwer) te zien. De tentoonstelling Hendrik Valk. een keuze uit zijn werk. duurt nog tot 19 augustus. Van 31 augustus tot en met 4 ok tober zal in de Singelzaal recent werk van de Leidse kunstenaar Koos van de Water worden getoond. Museum Natuur wetenschappen LEIDEN Met ingang van 1 Ju li is aan prof. dr. G. A. J. van Os eervol ontslag verleend als lid van de Commissie van bijstand voor het rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Met ingang van diezelfde datum is benoemd tot lid van deze commissie dr. P. Smit te Vreeswijk. VERDER HERKEN AAN DE TREKVUET LEIDEN De gedempte Trekvliet, een stuk toekomstige onileidingsweg, ligt al enige tijd nutteloos. Het gedempte water dient alleen als niet-officiële parkeerplaats. De bewoners van de Rijn en Srhiekade blijven zitten met stank van de riolering. Daaraan komt binnen afzienbare tijd een Van het ministerie is nu toe stemming binnen om wederom enkele uitgaven te doen. Op 9 augustus is de openbare aanbe steding van de rioleringswerken. (Archieffoto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3