Continuing story na Peyton Place? agenda Oegstgeest en de Zoveelste deel: Tegen huurverhoging INBRAAK IN GEBOUW VAN LEIDSCH DAGBLAD Bromfietser (16) breekt been weekmarkt WOENSDAG 18 JULI 1971 De Voorschotense dierenshow in het kader van de jeugd-va- jcantiébezigheden blijft een topper. Ook dit jaar waren er weer een zeventig kinderen die een groot assortiment huis dieren bijeenbrachten op het plein voor de sporthal „De Vliethorst", waar de dieren arts C. P. van Oostrom ham- den te kort kwam om de die ren te keuren en daarna de prijs te bepalen. Gelet werd op de harmonie tussen het kind en het huisdier. Honden waren er in alle soor ten en maten. Klein, groot, hoog op de poten of laag, kort of lang van tijf, maar allen hadden zij gemeen: vier po ten, een kop en een staart. De zorgenkinderen zijn steeds de diverse katten en poezen. Gro te vreugde, maar ook stil ver driet. zoals dat meisje dat door de modder moest kruipen om haar poesje onder een auto vandaan te halen en het wil de maar niet gelukken. Nieuw was dit maal de wan delende tak. Er was er mats een, zo ook het kalfje, dat door een trotse boerendochter ter show gevoerd werd. Verder cavia's, marmotten, konijnen, witte muizen en zelfs een paard, maar dat was per ver gissing. Behoudens een enkel buitje bleef het droog. Het meest ge willige dier uws weer de hond in al zijn variëteiten, hoewel een marmotje in een hokje ook weinig moeite geeft, maar die katten. (Foto Jan Holvast) Voorlichting LEIDEN. In samenwerking met de Stichting Drugs Informatie wordt morgenavond om acht uur in het Kreaibief Sentrum aan de Breestraat een voorlichtingsbijeenkomst over het druggebruik gehouden. Gespro ken zal o.a. worden over de achter gronden en de risico's van het drug gebruik. Het ligt in de bedoeling deze avond een vorm te vinden om de drugvoorlichting en een eventuele op vang in dit Sentrum op gang te brengen. Aan de AVRO-televisie. Omdat ik weet. dat er binnen kort een eind komt aan Peyton Place, stuur ik u hierbij een proeve van bekwaamheid voor een andere "continuing story", waarbij ik er bij voorbaat op wijs, dat de gelijkenis van erin voorkomende personen geheel op- Door Hans Melkert Foto Jan Holvast gaat en dat de plaats van hande ling niet is ontstaan In de fanta sie van de schrijver. De plaats is Oegstgeest. vroeger weieens het villadorp onder de rook van Lei den genoemd. Zulke dorpen trek ken veel mensen, die in één van de omringende steden werken. Vooral de nieuwbouw is een fo- rensengebeid. Maar geen slaap stad .want de nieuwe inwoners willen veeal meer dan alleen wó nen in Oegstgeest. ZIJ en vooral de vrouwen - bemoeien zich met zaken, die vroeger door "oud- Oegstgeest" werden bedisseld. Dat geeft fricties. In politieke partijen, tussen politieke partijen nok en dat werkt door in de raad. Ik zie het voor me (uiteraard net als Peyton Place "in colour"): een shot op het beeldige raadhuis met rose geraniums op het bor des. De camera gaat naar binnen. Naar de raadzaal als de raad in het openbaar vergadert. Er ge beurt nog veel achter gesloten deuren in Oegstgeest. In de com missievergaderingen mag zelfs een raadslid, dat geen lid van een bepaalde commissie is, de vergadering niet bijwonen. Die be sloten commisisevergadringen zijn een beetje de voortzetting van de "zondagachtendkoffie" of de "zaterdagavondborrel", tij dens welke vroeger in zoveel plaatsen gemeentezaken werden afgedaan. Het is eerder gebleken: open baarheid van bestuur is een beet- ie eng. Het betrekken van de bu- gerij bij het plaatselijk bestuur is nog enger. Natuurlijk, niet ieder een denkt zo. maar het gebeurt nog wel. Voor een verhaal als Peyton Place moet Je het daar van natuurlijk een beetje hebben. Het gepraat achter gesloten deu ren is immers interessant. Er zü" in het verleden dingen gebeurd, waarmee Je tal van dubbeldikke afleveringen zou kunnen vullen. Eén episode in dit verhaal, het jongste "toestandje", dat de ge moederen min of meer verhit be zighoudt. Al is het nu niet zo warm, Oegstgeest beleeft een lan ge. hete zomer rondom de nieuwe warenmarkt. Nu zit ik weer in een andere tv-serie van vroeger, maar ik wil u even de herkomst van de vergelijking met Peyton Place uit de doeken doen. Het komt niet van mij. laat ik eerlijk zijn. maar van Oegstgees- ter courant-redacteur L. Kieviet. Hij besluit een ingezonden stuk in het jongste nummer van zijn blad (de rubrieknaam heeft dit maal de merkwaardige toevoe ging: "ditmaal onder verant woordelijkheid van de red.") met de uitspraak: Laat Oegstgeest geen tweede Peyton Place wor den! In dit ingezonden stuk, waarin hij ingaat op een brief van een lezer, trekt hij de vergelijking met Peyton Place, welke formule vol gens hem door enkele raadsleden wordt gebruikt. Kieviet spreekt in dat verband over de "kwalijke, vunze damp van laster". Vooral tegen twee passages in het ingezonden stuk hebben de 'betrokken raadsleden bezwaar. Ik zal uit de doeken doen waarom, maar .eerst even enkele feiten. De zaak is niet afgelopen, want aan de Oegstgeester Courant hebben de voorzitters van de twee-partij- afdelingen, die de raadsleden ver tegenwoordigen, een "tegenstuk" aangeboden. Naar de komst van het weekblad kan dus worden uit gezienRedacteur Kieviet zijn naam staat in de "kop" van de krant kan er pas later op terug komen, want hij is met va kantie. Ik had hem graag even ge sproken, maar noch thuis noch op zijn werk (bij de Leidse uni versiteit) was hij te bereiken. De uitgever van de Oegstgeester Cou rant deelde mij mee, dat de re dacteur met vakantie was. Niet voorgoed zoals Eliot Carson van de Peyton Place Clarion, zodat het vervolg van de story wel gega randeerd is. De aanleiding. De camera laao de Oegstgeester weekmarkt zien, zoals onze fotograaf die gister middag ook in beeld bracht. Tot stand gekomen nog altijd op proef op verzoek van de mid denstand van het winkelcentrum Lange Voort. Die leeft min of meer in onmin met de collega's uit De Kempenaerstraat. Die onmin tussen "nieuw" en "oud" is niet van vandaag of gisteren en het stichten van een weekmarkt was een nieuw punt van onenigheid. Ook in de middenstandscom missie, waarin naast vier raads leden en een consumentenverte genwoordigster middenstanders van beide winkelcentra zitting hebben. Hoe dan ook, na een jaar pra ten is de markt er gekomen: op het weinig gebruikte parkeerter rein naast het nieuwe postkan toor aan de Lytweg, vlakbij het nieuwe winkelcentrum. Wie na enkele weken zijn oor te luisteren legt, hoort tevreden geluiden van de marktkooplieden, in de geest van "deze markt loopt als een trein". Wie zijn ogen op dinsdag middag gebruikt, kan het zien aan de drukte. In mei zei de raad "ja" tegen ie markt. Burgemeester en wet houders en speciaal de wethou- ier, in wiens portefeuille de middenstand zit, moesten begin nen aan de uitvoering. Daarover ontstonden geruchten. De toewijzing van standplaat sen kwam in het geding. De am- Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst wordt waargenomen door apotheek Kok, Rapenburg 9 in Leiden, apo- theek Voorschoten en apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6 Leiderdorp. Tevens zaterdag tot 6 uur Oegstgeester apotheek, Wilhel- minapark 8. SOS-dienst SOS-Telefonische Hulpdienst tel. uur v.m. doorlopend In h d.w.z. van. vrildag acht i maandag acht uur vjn Gezinsverzorging Stichting Gezlnsverzor Aanvragen hulp belaai durig zieken en gezinsverzorging. Mare 4.* tel. 49441 (maandag t.e.m vrlldag zinsverzorging. Rilnsburgerweg 88. 53336 Gemeenschap Zuidwest s- en informatiedienst iuldwest. Tel. 64116. Hulpverlenln gemeenschap 33921 en 61944 Dienstencentrum alg«; lefoon 80860. Boottochten Kort Galgewater: Vertrek boot tocht naar Kagerplaesen, 10 uur, naar Braasem ermeer en Avi fauna 10.15 uur. Haven (op zondag Spanjaards- brug): Vertrek Molencrutee, 2 Niet op zaterdag. Beestenmarkt: Stadsrandvaarten, Jeugddorp Leiden Van 10-16 uur vakan« >lük tieactiviteiten voor kinderen tot 13 jaar in het Jeugddorp Zuidwest aan* de Voorschoterweg (naast zwembadlver „De Vliet"); kleden, verven, typen,11 •poffertjes bakken, hutten bouwea enz. Iedere vrijdagmiddag special! J"" kindervoorstelling. Toegaogsprft f 1,-; 10 rittenkaart f7,50. Niet op zaterdag en zondag. Release Hulpverleningsdienst Release: Nlen&rij f Rijn 20a, tel. 24555 Ma t/m vrljd Ul r»cellen dlnsd. uitzondering LEIDEN. Veertig bewoners uit de Bilitonstraat, de Kooilaan en de Bankastraat, die allen in hetzelfde type huizen wonen en waarvan de huur varieert van f 31.- tot f. 58.90 per maand, hebben zioh in een schrijven tot de staatssecretaris van Volkshuisvesting Marcel van Dam gewend met het verzoek de onlangs LEIDEN Vannacht is in het ge bouw van het Leidsoh Dagblad inge broken. Er werden drie bureau's opengebroken een frisdrank- en een koffie-automaat. Uit de automaten werd f 125 weggenomen. Van de opengebroken bureau's zal er een vernieuwd moeten worden. De totale schade bedraagt zo'n f 5000,-. De dadier(s) verschafte (n) zich toe gang tot het gebouw door een buiten deur te forceren. LEIDEN Een 16-Jarige bromfiet ser uit Alphen aan den Rijn heeft gisteravond vermoedelijk het linker onderbeen gebroken toen hij op de hoek DruivenstraatLammenschams - weg door een auto werd aangereden. Hij werd overgebracht naar het Dia- coneseenhuis. De Jongeman kwam uit de Druiven- straat en sloeg rechtsaf de "vent- weg" van de Lammeschansweg in op het moment dat een auto hem tege moet kwam. Doordat hij de bocht te ruim nam botsbe hij tegen de auto. Zijn bromfiets werd geheel vernield. ingegane huurverhoging niet te laten doorgaan en de huren vast te stellen op het niveau van de laagst geldende huur. Zij achten het onrechtvaar dig, dat het verschil in huur zo groot is. alleen om het feit, dat de ene be woner nu eenmaal meer geld voor verbetering van zijn woning kon uit geven dan de ander en huldigen het principe "gelijke huren voor gelijke woningen". dagmiddag. Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor rechtskundige bijstand. Adres Volkshuis Apothekersdijk 33 Openings tijden dl. 10-11 1- Humanitas Dienstverlening Humanitas, gracht 246a Spreekuur maanda 2.30 uur nam., woensdag 9.: voorin, tel. 26277. Dader (21) steekpartij wordt voorgeleid LEIDEN Van de twee Amster dammers die de Leidse politie maan dagmiddag heeft aangehouden in ver band met een steekpartij vorig weekeinde wordt er een morgen aan de officier van Justitie voorgeleid. De man, een 21-Jarige loswerkman, heeft in de nacht van 8 op 9 JuH in de omgeving van een bar aan de Morsstraat een 21-Jarige matroos neergestoken. De matroos, die in Leiden is gele gerd, werd die nacht per taxi naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. Hij bleek ernstig buikletsel te hebben opgelopen. De politie hield de twee Amsterdammers aan in de zelfde bar waar de ruzie tussen hen en de matroos was begonnen. Vol gens de politie handelde de ruzie Kinderopvang Informatiebureau 9.S013 WO. ook 2—6 uur nam. do. ook 7—9. Koord-studio ne vragen. Hooigracht 62a. tol 46109 Moeders voor moeders Actie "Moeders voor moeders" Of 5 63652. Vogelasiel gLaf!5 KOPENHAGEN De 67-Jarige Franse artieste Josephine Baker is in het ziekenhuis opgenomen. Zij lijdt aan een hartkwaal. Doktoren vertelden dat haar toe stand niet zorgwekkend is. Zij zou echter een korte rustkuur moeten ondergaan. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldsch Dagblad B.V Witte Singel 1 Leiden Postbus 54 Giro 67065 Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Ban Mulder Maandabonnement 9,21) Kwartaalsabonnementf 27,45 Par Post 129,85 Losse nummers t 0.40 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen Bij automa tische overschrijving geen admi nistratie- Nabezorglmg tot 20.00 uur Zaterdag tot 18.00 uur. Telefoon 01710-30600. Woensdag ziek-workshop Troef 810 i_. Kennedylaan 11 Oegstgeest Ihfor- natie-avond Bal Speeltulngeboi Donderdag „SIK l<Maar 8-1S uur ruun. - Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9—12 uur nam. Breestraat 19 Jeugdcafé 7.30—10.35 Breestraat 19 Sociëteit voor gehan dicapten 2 85 uur nam. Kantine Clos en Leembruggen (3e Binnenvestgracht) Ruilavond Philate- lica 7.30 uur nam. VRIJDAG Kreatief Sentrum (Breestraat Ciné-club 9.15 uur nam. egstgeest (Oeversstraat 65) S voor kamerbewoners 8.30 1 uur 's nachts. Sociëteit Twentwel .eiderdorp (Fred. Hendrikplantsoe: Gespreksavond Baha'l 8.15 um bulante handel zou zijn mede werking hebben gestaakt, zo ver luidde het. In 'De Koopman het officieel orgaan van de Cen trale Vereniging voor de ambu lante handel, kwam een bericht, dat de vereniging zich distantieer de van de wijze, waarop het ge meentebestuur de toewijzing van standplaatsen regelde. Juist op de dag, dat dit blad verscheen, gleden er schriftelijke vragen van twee raadsleden in de brievenbus van B. en W. Mevr. Van Belle (PvdA) en mevr. Van Lookeren Campagne (D'66) nu daarover: „We hadden ook de ge ruchten gehoord en wilden via vragen openbare behandeling van de gang van zaken uitlokken. Dat deden we op deze manier, omdat de inwoners van Oegstgeest er recht op hebben te weten wat er gebeurde". Het kwam hard aan. Bij de be antwoording van de vragen in de raad zei de waarnemend voorzit ter iets in de geest van „een tele fonische informatie was vriende lijker geweest". De twee raadsle den zijn van plan daarover verder te praten met het college, omdat zij juist het „telefonisch afdoen van zaken" niet vinden passen in deze tijd van openbaarheid. Andraa van Belle en Betty van Lookeren, die elkaar in de raad hebben gevonden hoewel hun fracties (PvdA eü D'66 dus) hier geen (progressieve) band hebben, vinden het spijtig, dat in het Leidsoh Dagblad zowel boveh de tekst van hun vragen als boven de antwoorden van B. en W. een niet geheel juiste kop is gekomen. Zij stelden vragen over de gang van zaken bij de verloting van stand plaatsen en daarboven kwam de kop „Ging verloting markt eer lijk?" In de tekst kwam het woord eerlijk niet voor. Boven het ant woord van B. en W. kwam de kop „Advies ambulante handel geheel oppgevolgd", terwijl in de tekst stond „bijna geheel opgevolgd". In zijn ingezonden stuk gaat Kieviet in op de kop, want hij noemt het LD en stelt, dat de eer lijkheid van het college door de twee raadsleden in twijfel wordt getrokken. Volgens hem „zou op grond van dit stuk tegen de in zendsters een spijkerdichte aan klacht wegens laster kunnen wor den ingebracht". Andrea van Belle: „Uit het feit, dat hij afgaat op de kop en niet op de letterlijke tekst van de vra gen, die ook in de Oegstgeestei Courant heeft gestaan, blijkt, dat- Kieviet zacht gezegd een onbe kwame stukjesschrijver is. Jour nalist wil ik hem niet noemen". Betty van Lookeren: „Een aan klacht is overigens onmogelijk, want "bij de wet zijn raadsleden niet gerechtelijk vervolgbaar voor wat ze in de raadsvergadering hebben gezegd of aan haar schrif telijk hebben overlegd". Andrea: „De schrijver insinueert en geeft de lezers de indruk: wat doen die twee vrouwen in de raad toch vreemd. Ik weet, dat hij be zwaren heeft tegen vrouwen in de raad, zeker als ze zich bemoeien met andere zaken dan banken in het plantsoen en onkruid in de straat (Betty vult aan: „En hon- depoep"), maar dit gaat toch te ver. Die indruk „wat willen ze nou eigemlyk?" wordt versterkt door de LD-kop, dat B. en W. het advies van de ambulante handel geheel hebben opgevolgd. We wilden deze zaak openbaar behandelen en na de deels onbe vredigende antwoorden van het college willen wij daarmee ver der gaan. Dat is alles". Samengevat wilden zij een positieve bijdrage leveren aan een goede start van de proefmarkt "We hadden de indruk, dat door het beleid de start niet goed ging" en aan de openheid van bestuur. Mevr. Van Lookeren: "Door deze reacties wordt wat wij als normaal raadswerk zien ons onmogelijk gemaakt. Naar mijn idee zouden B. en W. en de raad afstand moeten nemen van pu- blikaties als het stuk van Kieviet. Maar wij noren niets V Tot zover de marktkwestie, waarbij je de conclusie kunt trekken, dat het stellen van schriftelijke vragen door raadsle den in Oegstgeest kennelijk zo ongewoon is, dat er aan ver schillende kanten merkwaardig op wordt gereageerd. In een raad als die van Leiden ik ben daar raadsverslaggever is het stel len van vragen iets van alle dag. In kleinere plaatsen ook in Voorschoten zijn er'moeilijk heden wekt het kennelijk op zien. In zijn stuk sleept Kieviet er iets bij, dat ten nadele van mevr. Van Belle overkomt. Dat is deze passage: "Over het ambtenaar schap van de burgerlijke stand, waardoor één der beide dames raadsleden nu in de gelegenheid is om huwelijken te voltrekken, die geheel passen in haar nieuwe maatschappijvisie, zwijg ik maar. Ik kan me niet losmaken van het ouderwetse huwelijk tussen één man en één vrouw en voor my zijn huwelijken tussen grotere aan tallen partners of tussen mensen van dezelfde kunnen (hij bedoelt waarschijnlijk kunne), hoe tole rant men dan ook mag zijn, on voorstelbaar". Andrea van Belle daarover: "Alsof ik alleen ambtenaar van de burgerlijke stand ben gewor den om huwelijken te voltrekken van communes of tussen homo seksuelen. Dit is gewoon een be lediging, maar die ben ik van de redacteur van de Oegstgeester Courant gewend. Ik begrijp al leen niet, dat niemand uit de raad hierop heeft gereageerd. Tenslotte heeft de raad mij be noemd en de integriteit van het hoogste bestuurscollege wordt dus in twijfel getrokken". Ter geruststelling tot slot de "preview" van de aflevering van volgende week: woensdag voltrekt mevr. Van Belle haar eerste hu welijktussen één man en één

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2