LEIDSCH DAGBLAD ^rotestschip mond gesnoerd Bankdisconto weer hoger Veemarkt in Leiden krijgt EG-erken n ing Kort geding Suiker Unie tegen CSM over fusie RANSE MATROZEN CHAKELEN RADIO UIT NORMAN KIRK: AANSLAG OP VRIJHEID IN OPEN ZEE ipruiming Zoons staken mee met personeel □ATSUN Artsen vechten voor leven van ernstig mishandelde Anita (3) LEIDSCH DAGBLAD Opnieuw ongeluk bijlCI Katwijk f 10.000 voor milieu Officier geeft toe: Portugezen doden burgers fOENSDAG 18 JULI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34070 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ELLINGTON Strijdkrachten van de Franse marine n vandaag aan boord gegaan van het protestschip Fri en bben de radio van het jacht uitgeschakeld, zo heeft een lordvoerder van het Nieuwzeelandse ministerie van De- isie meegedeeld. „Sindsdien is niets meer van het schip momen", zei hij. et Amerikaanse schip bevond zich mi.11 ten noorden van de êroeroa-atol waar de Fransen kernproeven willen nemen en 10 mijl van het Nieuwzeelandse at Otago. Het hoofdkwartier van narine in Wellington heeft een lag ontvangen van de Otago, dat aatste radio-berichten van de Frl [t opgevangen, boodschappen luiden: twee Franse oorlogsschepen ko- naderbij. ?n geïdentificeerd als een fre- de commandant, groep matrozen komt naar toe. 15 Franse matrozen aan boord. Fransen hebben eigen radio boord en zeggen dat zij onze ra- ivernemen. De Otago heeft daar- Pellington laten weten dat het sdien niet meer heeft gehoord, matrozen gingen aan boord van W nadat de kapitein geweigerd het verzoek om zich uit de ge- nzone terug te trekken op te en. David Barber, een verslag- de Nieuwzeelandse Press ciation die zich aan boord van tago bevindt, zei dat het Franse» iden kwam nadat de Fri gedu- twee-en-een-half-uur op een d van een kwart mijl was ge schaduwd door de Franse mijnenve ger La Dunkerquoise. Het Franse schip gaf de Fri het signaal bij te draaien. Barber zei dat drie Franse matrozen in 'n roeiboot naar de Fri gingen en dat een van hen aan boord ging met een brief van de admiraal die ter plaatse het commando voert. In de brief werd gezegd dat de Fri verzocht werd zich uit de 72 mijl gevarenzone terug te trekken. Een vrouwelijk lid van de beman ning van de Fri, Pepchouli Yates, die zes maanden zwanger is, bood de Fransen een kop thee aan. Dit na men zij niet aan en zij gingen in hun roeibootje weer terug naar de mijnenveger. Nadat de mijnenveger was vertrok ken meldde de marconist van de Fri, dat er een groot Frans oorlogsschip aan de horizon was verschenen. „Wij weten niet wat er zal gaan gebeuren, maar wij zijn pessimistisch", zo meldde hij. Afgekeurd BESLIST ANDERS asse herenkleding it 50% korting Internationale illektie HERENKLEDING BLEMMERSTR. 175-177 LEIDEN atselijk regen nvolking met voornamelijk i 19 graden. Overwe- matige naar zuidwest krimpende (opgemaakt om 12.40 uur) 19 JULI fater te Katwilk 5.22 en 17.45 aagwater 1.22 en 13.38 uur. ip 04.42 uur, onder 20.49 uur. op 21.57 uur, onder 09.12 uur. .0^0® penseel De Nieuwzeelandse eerste minister Norman Kirk heeft vandaag het Franse optreden tegen het protest- jacht Fri in de wateren rond het eiland Moeroeroa afgekeurd. Hij noemde het „een aanslag op de vrij heid in open zee". De Nieuwzeelandse minister van Emigratie Colman die zich aan boord van de Otago bevindt, heeft vandaag aan Wellington meegedeeld dat de Franse atoombom „in de komende 36 uur" tot ontploffing zal worden gebracht". De grote groenten- en fruitveiling Septer in Tiel is vannacht voor een groot deel verwoest. Een half miljoen kisten werd een prooi der vlammen. Met grote moeite slaagde de brandweer van Tiel er in woningen in de onmiddellijke omgeving te behouden. Wel brandde een opslagplaats van een sucadefabriek uit. De schade loopt in de miljoenen. 's-Gravenzande Onder de zes tien werknemers van het transport bedrijf Boers bv, die gisteren in sta king zijn gegaan omdat naar hun zeggen de cao door de werkgever niet wordt nageleefd, zijn drie zoons van directeur F. A. Boers. Zij zijn bij hun vader in dienst en worden als ieder ander behandeld. "WH staken tegen de directie," al dus de zoons, uit wie die dan ook be staat." De vakbonden steunen de staking. De heer Boers wil echter niet praten voor het werk is hervat. ROTTERDAM Voor de rechtbank in Amsterdam zal op 1 au gustus een kort geding dienen, dat is aangespannen door Suiker Unie tegen de Centrale Suikermaatschappij (CSM), zo heeft Suiker Unie meegedeeld. Een door Suiker Unie ingewonnen rechtskundig advies komt tot de conclusie dat de door CSM aange kondigde maatregelen om de fusie met Gist en Meneba veilig te stellen en die beogen een aan het CSM-be- stuur welgevallige machtspositie in de algemene vergadering van aan deelhouders te scheppen, ongeoor loofd zijn. Omdat CSM kennelijk een ander standpunt inneemt, is be sloten het oordeel van de rechter te vragen. Suiker Unie hoopt dat deze actie ertoe zal bijdragen, dat de gerezen tegenstellingen zullen worden terug- p»UT0 ^KlS^ Officieel Datsun dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 DEN HAAG „Ik heb mijn doch tertje vermoord". Met deze woorden kwam een 27- jarige werkloze nachtwaker uit Den Haag zondagavond het politiebu reau aan de Haagse Soesterberg- straat binnen. In het ziekenhuis Leyenburg voch ten artsen op dat moment voor het leven van het kind, de 3-Jarige Ani ta. De man had haar daar naar toe gebracht, voordat hij zich bij de po litie meldde. Toen hij haar aan de artsen gal stond het hartje van het kind reeds Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Jk word abonnee per 2 aug. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stugr mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: «dres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, sntwoordnummer 214. Leiden. zenburg heeft zich opnieuw een on geluk met een giftig gas voorgedaan. Drie onderhoudsmonteurs kwamen gisteren in aanraking met mono- chloor benzeen. Twee van hen zijn vanochtend weer aan de slag gegaan, de derde lag nog in bed. Volgens een woordvoerder van ICI zijn de monteurs niet be dwelmd geraakt. „Ze zijn opgeno men om elk risico te vermijden". Het monochloorbenzeen ontsnap te uit een vacuumpomp. Monochloor benzeen is sterk bedwelmend, maar matig giftig. Drie weken geleden ademde de 26- Jarige operator L. Stuyvenberg fos- geengas In en moest in kritieke toe stand in een ziekenhuis worden opge nomen. stil. Door hartopwekking en het toe dienen van bloed wisten de dokters de levensgeesten van het meisje, dat zware inwendige kneuzingen heeft, terug te brengen. Anita wordt nu ver pleegd in de intensive care-afdeling. Voor haar leven wordt nog steeds gevreesd. De nachtwaker zat zondagavond met Anita naar de televisie te kij ken. Zijn vrouw, met wie hij de laat ste tijd op gespannen voet leefde, was bij haar ouders op bezoek. Toen het meisje begon te huilen gaf de man haar een tik. Anita ging ech ter steeds harder huilen en krijsen. Toen sloeg de man, volgens de politie in een vlag van verstandsverbijste ring, het kind waar hij het maar ra ken kon. Toen hij uit zijn roes bij kwam lag het meisje levenloos op de vloer. De man belde in paniek zijn vrouw op, die direct naar huis kwam. Sa men brachten zij het kind naar het ziekenhuis, daarna meldde de man zich bij de politie. Hij zal zich moeten verantwoorden wegens zware mishandeling. Het echt paar heeft nog een baby van vier maanden. KATWIJK Volgens de Nederlandse Vereniging van Reinigingsdirecteuren is het voorkomen en tegengaan van de verontreiniging van ons leefmi lieu één van de aspecten van milieubeleid, dat de algemene aandacht eist. Men wil daarom een nationale actie, die wordt ondersteund door zoveel moge lijk gemeenten. Een inmiddels ingestelde commissie is van oordeel, dat de plaatselijke acties zoals die tot nu toe worden ge voerd niet het gewenste resul taat opleveren. De ombuiging van het milieugedrag bij het publiek die men voor ogen heeft vereist een langdurige beïnvloe ding via de openbare media. Men heeft voorlopig een plan gemaakt voor drie jaar Katwijk heeft hierop nu ingehaakt. Bur gemeester en wethouders stellen de raad voor in de eerstkomen de vergadering tienduizend gul den te noteren voor dit werk op elk van de voorlopige begrotin gen van 1974 tot en met 1976. gebracht tot de juiste proporties en in de zakelijke sfeer waarin zij beho- Bij de aankondiging van de fusie CSM, Meneba en Gist werd door CSM gezegd, dat er „geëigende maatregelen" waren getroffen om een nieuw bod op de maatschappij te voorkomen. Men wilde niet zeg gen waaruit deze maatregelen be stonden, maar in financiële kringen denkt men aan onderhandse aande- lenplaatsingen over en weer. De samenwerkend bonden in de voedingssector (AVG, A VB en CV AT) hebben bij de commissie voor fusie aangelegenheden van de Sociaal Eco nomische Raad (SER) een felle klacht ingediend over de gang van zaken rond de fusie tussen Meneba in Rijswijk, Gist-Brocades in Delft de Centrale Suiker Maatschappij in Amsterdam. De voedingsbonden dringen aan op de zwaarste "straf", een openbare berisping. Zij gaan hiermee een stap verder dan de industriebonden van de drie vakcentrales, die de fusiecom missie alleen om een onderzoek heb ben gevraagd. De voedingsbonden hebben alleen met de Meneba te ma ken. Volgens de AVG (de katholieke bond van personeel in agrarische-, voedings- en genotmiddelenbedrij- ven) zijn de fusiegedragsregels van de SER op de meest grove manier overtreden. Gestolen doeken toch vervalst? DEN HAAG De Haagse recher che twijfelt ernstig aan de echtheid van de vier antieke schilderijen, die op zondag 9 Juli zijn verdwenen uit de woning van superkraker Aage M. (31) in Scheveningen. Ook is de re cherche er niet zeker van, dat de schilderijen eigendom zijn van de Hagenaar. Waarschijnlijk behoren ze toe aan een familielid van de brandkastkraker. Ook aan de waar de van de certificaten van echtheid wordt getwijfeld. Sadat tegen „mars op Cairo" CAIRO In een boodschap aan de Libische leider Gaddafi heeft de Egyptische president Anwar Sadat dringend verzocht de vanmorgen van start gegane „mars naar Cairo" te laten beëindigen. Duizenden Libiërs zyn met personenauto's en autobus sen een pelgrimage naar de Egypti sche hoofdstad begonnen om er bij Sadat op aan te dringen de per 1 september tussen beide landen voor gestelde Unie te verwezenlijken. De Libiërs zijn vannacht aan de Tune- sisch-Libische grens voor hun 2000 kilometer lange tocht naar Cairo vertrokken. Ajax kwam gisteravond traditie getrouw een wedstrijd spelen te gen de zaterdag eersteklasser Noordwük, dat dit seizoen de landstitel veroverde, slaagde er in een ingeïnspireerd Ajax op 12 te houden. Jan Willem Rogers (zie foto) maakte het enige Noord- wijkse doelpunt. PAGINA 15 President Nixon heeft de mannen van de geheime dienst, die af luisterapparatuur in het Witte Huis aanlegden verboden voor de Watergate commissie van de Se naat te getuigen PAGINA 4 De middenstand vindt dat het afgelopen moet zijn met de ves tiging van winkelreuzen in de nog dunbevolkte gebieden PAGINA 7 Marilyn Monroe gaat. als we de Romeinse modemakers moeten geloven het modebeeld bepalen. PAGINA 9 DEN HAAG Leiden zal binnen kort Nederlands tweede export-vee- markt met EG-erkenning zijn, dat wil zeggen dat slachtrunderen en slachtvarkens rechtstreeks van deze markt af naar de andere EG-landen mogen worden geëxporteerd. De Leidse gemeenteraad heeft zijn vee marktverordening al aan de EG- eisen aangepast. Erkenning is nu nog een kwestie van enkele weken. Onder meer moet de wijzigings verordening nog ter goedkeuring naar de minister van Landbouw en Visserij. Tot dusver sinds 1965 was Leeuwarden de enige erkende EG-exportmarkt in ons land. .Een en ander blijkt uit het ant woord van minister mr. T. Brouwer van Landbouw en Visserij op vragen van twee kamerleden Tuijnman en Waalkens (beiden VVDi. Deze von den het maar moeilijk te begrijpen dat ander EG-landen al geruime tijd van binnenlandse markten af kun nen exporteren en Nederland nog niet. Inderdaad, zo hebben zij nu van de minister kunnen vernemen, heb ben Frankrijk en Duitsland al een aantal voor slachtrunderen en slachtvarkens erkende markten. Dat het in ons land tot nu toe bij die ene gebleven is komt doordat andere marktgemeenten nog niet aan de eisen voldaan hebben. Wel heeft een aantal gemeenten midden vorig Jaar aanvragen inge diend. Zy hebben te horen gekregen dat ze hun veemarktverordeningen moeten aanpassen en de Leeuwarder verordening is hun als model toege stuurd. LONDEN Een hoge Portugese officier in Tete Mozambique i heeft tegenover het Britse dagblad The Guardian toegegeven dat speciale le gereenheden in de strijd tegen de Afrikaanse guerrillabewegingen ook burgers gedood hebben. De officier, die in het blad niet met name wordt genoemd, gelooft echter niet dat deze speciale troepen 400 dorpsbewo ners tegelijk hebben doodgeschoten, zoals volgens de berichten in de Times in het dorpje Wiriyamoe ge beurd zou zijn. Hun taktiek was Juist „drie of vier mensen hier, en drie of vier daar" dood te schieten. AMSTERDAM/WASHINGTON Voor de derde maal in anderhalve maand heeft de Nederlandse Bank het disconto verhoogd. De verhoging bedraagt ditmaal één procent (van 5 naar 6) en is doorgevoerd om de tarieven van de centrale bank aan te passen aan het binnen- en bui tenlandse renteniveau. Sinds 4 Ju ni is het officiële disconto nu al met twee procent gestegen. In geld- en wisselmarktkringen is de nieuwe verhoging min of meer als een ver rassing gekomen. Men had gerekend op een verhoging "maar niet op dit moment en niet met dit percentage" Verwacht werd dat de verhoging een forse daling van de koersen op de obligatiemarkt zou veroorzaken. Ook voor de aandelenmarkt werd enige teruggang verwacht. De discontoverhoging heeft geei onmiddellijke gevolgen gehad voor de koersvorming van de dollar. Ove rigens daalde die koers in Amster dam gisteren scherp. Het slot kwam op f 2.565 f 2.57. vier cent lager dan de slotkoers op maandag. President Nixon zal vandaag een aantal nieuwe economische maatre gelen aankondigen ter bestrijding van de inflatie, zo wordt in Washing ton verwacht. De absolute prysstop zou worden opgeheven, maar van een afschaffing van het overheids toezicht op de economie zal zeker geen sprake zijn. De mogelijkheden voor prijsverhogingen zullen beperkt blijven en vermoedelijk komt er weer een richtlijn dat de lonen maxl- maar 5,5% omhoog mogen Vermoedeiiik zal Nixon cn prtlzen in de hand willen houden door van een aantal grote ondernemingen te eisen dat zij voor hun prijsverhogin gen toestemming vragen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1