in Caresse Crosby, de "vrouw die de bh en Hemingway ontdekte had een veelbewogen leven x Kansel nu bar PALET f\ Gelukkig huwelijk pAG 16 JULI 1973 EXTRA PAGINA 7 n p. eens op door een onheilspellend geluid van doorbuigend ijzer. Ze bleef verlamd van schrik staan en toen zij zich eindelijk om draaide was Harry er niet meer. De ramen stonden wagenwijd open en in de vensterbank lag alleen zijn linkerschoen. oom en tante, die er voor zorgden dat zij als debutante op een tuin feest van koning George V mocht komen. Het werd een opmerkelijke ontmoe ting met de Britse vorst, want Juist toen de hofmaarschalk, haar aan de koning voorstelde, waaide haar fraaie bloemenhoed af. En tot ont steltenis van de overige gasten hol de de koning toen over het grasveld achter haar kleurige hoofddeksel aan, en hij slaagde er in om haar de bloemenhoed terug te bezorgen. Caresse Crosby ontmoette haar ver dere leven nog vele staatshoofden De meesten probeerde zij voor een kunstproject te interesseren, maar soms was zo'n ontmoeting ook puur toevallig, zoals in 1935, toen zij in Zwitserland vrienden opzocht en met hen naar München wilde rij den. Gast van Hitler Adolf Hitler Ze reden in twee auto's, maar de limousine van Caresse raakte in de mistige bergen, bij Berechtsgaden, de wagen van haar vrienden kwijt. Het was al laat toen zij langs de weg ineens een luxueus hotel ont dekte, waarvoor een hele reeks zwarte glimmende Mercedessen ge parkeerd stonden. Zij liet haar chauffeur ogenblikkelijk stoppen. Maar nog voordat zij de kans kreeg, om uit te stappen, kwam er een nors kijkende portier op haar af. Caresse draaide het portier raampje open en vroeg: „Is dit een hotel mijnheer?" „Jawel mevrouw" antwoordde hij „maar u kunt hier niet blijven lo geren en u mag hier ook niet blij ven staan" Caresse werd kwaad. Ze kwam uit de auto en zei „Als het hotel vol is, kan ik hier op zijn minst wel blij ven eten" De portier probeerde haar nog te gen te houden, maar Caresse liep het hotel al binnen en begon op hoge toon, de angstig toegesnelde hoteldirecteur uit te schelden. „Wat is dit voor een waanzin mijnheer" riep zij uit „een hotel is er om gas ten te ontvangen, en u zorgt er maar voor dat ik wat te eten krijg" De hoteldirecteur probeerde haar tot bedaren te brengen en op het zelfde moment ontdekte zij dat er in de eetzaal aan een lange tafel zo'n twintig hoge Duitse officieren zaten te dineren. De militairen ke ken haar verstoord aan. En plotse ling wenkte een kleine donkere man aan het hoofd van de tafel een van de obers en zei: „Die mevrouw kan wel een hapje met ons mee eten, zet u er maar een bordje bij" Caresse voelde zich niet erg op haar gemak toen zij de eetzaal bin nenkwam. De officieren namen haar. vanachter hun monocles, hooghartig op. Ze kreeg een plaats- Je aan het eind van de tafel. En toen vroeg de donkere man met snor, in wie zij ineens Hitier her kende; „Waar komt u vandaan me vrouw?" „Ik ben Amerikaanse" ant woordde zij. Er viel een pijnlijke stilte Een knappe Pruisische kolonel, naast wie zij zat, vertelde dat zij was terechtgekomen op een diner van de Duitse generale staf. Caresse putte zich uit in verontschuldigin gen, dat zij zo maar bij hen was komen binnenvallen. Maar de offi cieren wuifden haar excuses weg. En zeiden hoffelijk dat zij haar charmante gezelschap Juist erg op prijs stelden. Ze lieten een nieuwe fles schnaps aanrukken. En toen zij beleefdheidshalve, bij de toast, de hoop uitsprak, dat haar gastheren nog eens de gelegenheid zouden hebben, om naar Amerika te ko men, zei Hitier „Oh, Ja hoor wij komen allemaal. „Allemaal?" vroeg zij verbaasd „Ja allemaal" zeiden de officieren bijna dreigend. Ze vond het daarop de hoogste tijd om weg te gaan. Gelukkig lukte dat, toen ze zei, dat zij nog een ho tel moest zoeken. Caresse kon zich later niet meer herinneren, of Himmler of Goering haar in haar Jas had geholpen. Maar wat haar wel goed was bijgebleven was dat men van de Nazi's weinig goeds kon verwachten. En toen de Duitsers op 10 mei 1940 Nederland binnenvielen, koos zij het zekere voor het onzekere en vertrok onmiddelijk naar Amerika. V redescentrum Ze gaf de leiding van de „Black Sun Press" in handen van een paar vrienden. En daarmee kwam er een eind aan de literaire loopbaan ran de vrouiw die schrijvers als He mingway, Scott Fitzgerald en Elilot had ontdekt. Na de oorlog keerde Caresse niet meer terug naar Pa rijs. Geschokt door de afschuwelijke gebeurtenissen, die zich tijdens de Duitse bezetting in Europa hadden afgespeeld, wilde zij een wereldvre- decentrum oprichten. Ze slaagde er in om even buiten Rome, het eeuw enoude kasteel Rocca de Sinibalda te kopen. Het was een vervallen lusthof met 365 kamers. Er viel niet veel mee te beginnen, maar Caresse wilde het landgoed persé hebben, omdat zij zich, als eigenaresse, prinses Rocca de Sinibalda mocht noemen. Omdat zij nog geen concreet plan had gemaakt, bleef zij het grootste deel van het jaar, in Amerika wo nen. En gedurende haar afwezig heid stelde zij het kasteel ter be schikking van kunstenaars. Het was er echter zo koud dat de „Living Theatre groep van New York, die er een winter doorbracht het meu bilair van tien kamers opstookten in de open haarden omdat men het er niet warm kon krijgen. Daarmee was wel voldoende bewezen dat het droomkasteel als wereldvredescen- trum onbruikbaar was. Hulp van Makarios Caresse zocht naar andere moge lijkheden. En kwam toen op het idee om een geheel nieuw wereld- vredescentrum in het Griekse Del phi te laten bouwen. De plaats waar de beroemde waarzegsters bij na 3000 Jaar geelden hun voorspel lingen deden. Maar koningin Frede- rika, die zij om medewerking voor haar plan had gevraagd, voelde er niet veel voor. Ze was bang dat communistische kunstenaars het in het centrum voor het zeggen zou den krijgen. En de toenmalige Griekse premier Karamanlis liet haar toen zonder veel omhaal het land uitzetten. De inmiddels al 75 Jaar oude Cares se, liet zich echter niet uit het veld slaan. Ze zocht contact met aarts bisschop Makarios van Cyprus, die haar vriendelijk ontving, en zelfs een stuk grond voor de bouw van het vredescentrum ter beschikking stelde. Het plan ging echter niet door, want op 77-jarige leeftijd overleed Caresse in Rome. Ze had net een bezoek aan een mode-ont werper gebracht, om er een paar Jurken te bestellen, die zij bij de volgende ontmoetingen met aarts bisschop Makarios wilde dragen. Ze stierf eenzaam in het huis van een Romeins modefotograaf, met wie zij al Jarenlang bevriend was. Haar enige zoon had zij al vele Ja ren geleden verloren. Hij werd om een nooit opgehelderde reden in zijn eigen badkuip vermoord. Heel wat bekende kunstenaars, die hun sukses aan Caresse Crosby hadden te danken, lieten bij haar begrafenis verstek gaan. Maar „Jet Setters" herinneren Caresse Crosby nog als de opmerkelijke vrouw die de bh en Hemmlngway ontdekte. JOS HAGERS Eerste bh Caresse Crosby was altijd al een ondernemende vrouw geweest. Mis schien kwam dat doordat zij recht streeks van één van de opvarenden van de beroemde „Mayflower" af stamde. Toen zij 21 Jaar oud was, en nog gewoon Mary Jacob heette, had zij al een patent op haar naam staan. Mary, die later van haar echtgenoot Harry Crosby de troetelnaam Ca resse kreeg, vond het als Jong meis je verschrikkelijk om een omvang rijk corset te dragen, zoals toen voor vrouwen gebruikelijk was. Ze probeerde een oplossing te vinden en maakte toen, met behulp van twee zakdoeken en wat zijden bandjes, 's werelds eerste bh. Caresse had door haar uitvinding wereldberoemd kunnen worden, maar zij werd het niet, want nog hetzelfde Jaar verkocht zij haar pa tent, voor ongeveer drieduizend gul den, aan het Amerikaanse lingerie concern Warner. Ze was toen blij met het geld omdat zij er een schilderij van kon kopen, dat zij graag wilde hebben. Maar later kreeg zij er spijt van dat zij zich voor een dergelijk bedrag zo'n meesterlijke uitvinding had laten ontfutselen. Bij de koning Ze kon zichzelf echter niet veel verwijten want 1914 was een turbu lent jaar voor haar geweest. Zij maakte haar eerste reis naar Euro pa en logeerde in Londen bij een 2707 van het luxueuze Savoy Hotel in New York Caresse Crosby bedachtzaam de grijsgelakte garde open. „Wat vindt je Harry", vroeg zij, „zal ik die gebloemde jurk aandoen of denk je dat die gele mij staat". Ze kreeg geen antwoord. En terwijl zij de nog weifelend heen en weer schoof, schrok zij in 36-Jarige Caresse Crosby keerde, di rect na de crematie van haar man, naar Parijs terug om zijn uitgeverij „The Black Sun Press" alleen voort te zetten. Ze werd in de Jaren der tig één van de leidende figuren van de Parijse kunstwereld. Niet alleen .jomdat zij boeken van, toen nog on bekende, schrijvers uitgaf maar ook omdat zij alle mogelijke andere kun stenaars aan werk hielp. Haar landhuis, even buiten Parijs stond open voor iedereen. Wie er een middagje op bezoek ging kon in de bibliotheek Hemingway achter de schrijftafel vinden terwijl Sal vador Dali in het atelier er naast zat te schilderen. In de salon im proviseerde Douglas Fairbanks nieu we liedjes op de piano en in de tuin lag mode-ontwerpster Else Schiaparelli te zonnen. Hemingway I2(at kemiissen van het uitge- Crosby hadden in de Jaren al zelfmoord ge- dat Harry, zoon van Amerikaanse ban- tot die wanhoopdaad gaan was onbegrijpelijk. 9 december 1929, een koude drong de kamer bin- inge^r Caresse durfde het raam te doen. Ze holde de en nam de lift naar bene- B*|ar in de hal werd zij tegen- door een vriend die haar ïrstifcrmoeuens bevestigde, eest tie-agent, die voor het hotel (ad Harry door middel van tefeuille kunnen identifice- vond daarin ook een brief - laatste wens om gecre- worden en zijn as, vanuit over New York te Het moest een zwart Ijn este schrijver van grie- had niet zoiets maca- bedenken. Caresse genoeg geld na een onbezorgd leven te len. Het zou trouwens genoeg voor haar zijn in New York een nieu- te vinden.Maar de De vakantieganger die dit sei zoen Valkenburg bezoekt moet niet vreemd opkijken als hij een licht beneveld persoon de kerkdeur uit ziet stappen. In tegendeel, hij doet er goed aan eens een kijkje te gaan nemen .achter de schermen'. Als hij de aangegeven richting volgt zal hij op de eerste verdieping tot zijn grote verrassing geen do minee vinden die de gelovigen vanaf de kansel toespreekt, maar twee schone dames die achter de tot bar omgebouwde kansel hun gasten bedienen met de versnaperingen van het huis. .Another mother for peace" is de naam van een Amerikaanse vrou wenorganisatie die (aldus McCall's) anderhalf Jaar geleden in Beverly Hills werd opgericht, met vijftien le den startte en er nu meer dan hon derdduizend heeft. Per week komen er ongeveer vijfduizend leden bij, Jong en oud, rijk en arm, van alle geloofsovertuigingen, rassen en poli tiek en partijen. Er zyn beroemde en onbekende vrouwen bij, moeders, grootmoeders en overgrootmoeders. Ze voeren een vreedzame strijd voor de vrede en doen dit onder meer door het zenden van bloemenkaar- ten aan hooggeplaatste politici in Amerika. Op de kaarten staat de slogan „oorlog is niet gezond voor kinderen en andere levende wezens". Paardestaart Wie een fraai paardestaart Je heeft kan dat deze winter op vele manie ren versieren. Zelfs met zo'n mat glanzend, veelvuldig gestrikt zijden lint dat men wel op dure bonbon dozen aantreft. Met tien handige vingers en wat geduld kan men zo'n rozet zelf knopen. Het uiteinde van de paardestaart wordt, met behulp van een grove roller in veel haarlak, in een naar buiten omkrullend „kommamodel" gebracht. Ring Heeft uw man een hekel aan het dragen van een trouwring? Dan is er nog geen reden tot bezorgdheid over de bestendigheid van zijn ge voelens, Volgens een Amerikaanse psychiater zien sommige mannen die ring al een symbool van te conven tioneel gedrag, of zelfs als iets dat het aan de naderende ouderdom herinnert. Anderen vinden dat de trouwring door zyn uniform karak ter inbreuk op hun individualiteit maakt. Weer anderen houden welis waar veel van vrouw en kinderen, maar willen niet door het dragen van een ring voortdurend herinnerd worden aan de zorgen en verant- woordeijkheden voor het gezin. Mis schien ook willen sommige mannen geen trouwring dragen omdat ze (onbewust) de geliefde niet met dit „kleinburgerlijk" symbool willen as sociëren. Conclusie: al heeft een man een hekel aan zijn trouwring, daar om hoeft hij nog geen hekel aan zyn vrouw te hebben. Man „Zoudt u een man willen zyn?" Deze vraag hebben een Amerikaans en een Westduits tijdschrift onlangs aan hun lezeressen voorgelegd. Van de vrouwelijke lezers van van het Amerikaanse blad verklaarde ruim dertig procent dat ze in een „tweede leven" graag als man geboren zou den worden. Bijna alle lezeressen van het Duitse blad daarentegen antwoordden eensgezind met nee. Uitgezonderd een paar werkende vrouwen van wie er eentje opmerkte dat alles „gemakkelijker" zou zyn wanneer ze een man was. Een in Berlijn wonende moeder van zeven kinderen (zonder beroep), die ver klaarde dat ze een tweede keer niet als vrouw op de wereld zou willen komen. „Alle zorgen zijn atijd voor mij. De mannen vluchten in hun be roep, maar wy zijn aan huis ge kluisterd. „Een heel ander geluid kwam van Gretchen Duschke vrouw van „rode Rudi") die verklaarde dat een antwoord op deze vraag haar volmaakt onbelangrijk leek. Kruidenrekje Een kruidenrekje, maar dan vol heerlijk geurende parfums vindt u binnenkort by veel parfumerie-zaken op de toonbank. In kleine oud-aan doende flesjes met rode lak verzegeld brengt Max Factor 6 nieuwe reukjes op de markt, onder de meest bizarre namen zoals Passion Fruit, Ylang Ylang enz. De prijs van deze par fums komt op f 7,95 per stuk. Eyemaker In de Californieserfe is nu ook de eyemaker verschenen. Een combina tie van twee kleuren oogschaduw in een grappig doosje met uitschuifbaar penseel (f 5,95). We hebben blauw geprobeerd maar het resultaat was niet zo gunstig. De donkere kleur blauw was niet zo gemakkelijk over te brengen. ADVERTENTLB DAMESMODE in exclusief jange stijl... fi ns©(^5«/i BREESTR A AT K38aII2 LEIDEN Eind 1970 kocht de heer Snij ders de kerk van de Nederlans hervormde gemeente. „Het was mijn bedoeling om beneden een theatertje in te richten dat te vens als expositieruimte dienst kon doen. en boven het woon gedeelte in te richten. We kre gen hiervoor geen goedkeuring daar het daglicht in het woon gedeelte onvoldoende zou zijn. We hebben de boel toen omge draaid en zijn beneden gaan wonen. De ruimte boven lag ons niets in de weg, hier zou den we wel iets op verzinnen", aldus de heer Snijders. ..Enke le maanden geleden kwam de zus van mijn vrouw op het idee om er een taveerne in te ves tigen waar de klanten die de jeugdcafé's en bars ontgroeid zijn een gezellige avond kun nen doorbrengen. Mijn vrouw was direkt voor het idee te vin den. Sinds de opening enkele weken geleden ontvangen de gezus ters Nel en Mieke Verkuyl vele enthousiaste bezoekers op de eerste verdieping van de voor malige Nederlands Hervormde Kerk. Het geheel ziet er dan ook smaakvol uit. Het spreekge_ stoelte is omgebouwd tot bar. Hierboven hangt de kollekte- buidel in de orgelkleppen. De klanten die van de telefoon ge bruik willen maken kunnen plaatsnemen in de omgebouwde biechtstoel. „Het was niet onze bedoeling er een echt café of bar van te maken. Een klein beetje res- pekt voor de vorige eigenaar vinden wij wel op z'n plaats. Vandaar de naam „Taveerne", merkt de heer Snijders op. DE BILT Een kwart van de vrouwen, die zich in het af gelopen jaar lieten inschrijven bij het Landelijk Centrum voor Huwelijkscontacten in De Bilt, slaagde er in om een ge schikte huwelijkspartner te vinden. De mannen hadden meer succes. Ruim veertig procent van de alleenstaande heren, die zich in 1972 als lid bij het Centrum opgaven, lukte het om doormiddel van correspon dentie de vrouw van hun dro men te vinden. Door de bU het Centrum in geschreven partners werden 67.000 brieven met elkaar ge wisseld.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7