WEER RAPPORT OVER MOORDEN IN MOZAMBIQUE Frankrijk blijft vastbesloten over voortzetting kernproeven V olkeren moord in Boeroendi C Nieuwe onthullingen: ZWEDEN VERDUBBELT HULP AAN FRELIMO CANADEZEN GOED BEHANDELD DOOR VIETCONG-LEDEN «SS 'Schonere kernwapenfi voor Europese landei: MAANDAG 16 JULI DAG BUITENLAND Op dezelfde dag van het bloedbad in Wiriyamoe, 16 december vorig jaar, hebben nog meer moorden plaats gevonden in het nabijgelegen dorp Chawola. Een rapport dat het Engelse blad „Observer" in handen hebben gekregen zegt dat dezelfde Portu gese militairen bij de twee aanvallen waren betrokken. Er is ook nog sprake van bloedbaden in andere dorpen. Het rapport, dat nu in handen is van de Britse oppositieleider Harold Wilson, noemt zes ooggetuigen van de moordpartij in Chawola en meldt dat een delegatie van een provinciale over heid in Mozambique al een onderzoek heeft ingesteld naar de beweringen. Deze delegatie zou de verklaringen van missiona rissen niet in twijfel trekken. Tot dusver was het niet bekend dat er nog ooggetuigen leven en Lis sabon heeft er nooit melding van ge maakt dat een overheidsinstelling ooit had gehoord van misdrijven, laat staan er een onderzoek naar had ingesteld. De nieuwe onthullingen komen van een Italiaanse priester die in nauw contact staat met missio narissen in Mozambique onder wie de twee Spaanse missionarissen, die sinds januari vorig jaar gevangen zitten wegens hun beschuldigingen over wreedheden. Chawola ligt slechts enkele kilo meters van Wiriyamoe en het lijkt duidelijk dat de twee overvallen deel uitmaakten van dezelfde militaire operatie: het rapport dat we hebben beschrijft hoe de bewoners van Cha wola de rook van bommen en bran dende hutten in Wiriyamoe zagen voor ze zelf werden aangevallen. Doodsbang kwamen de dorpelingen in Chawola op het dorpsplein bijeen toen ze de rook in Wiriyamoe zagen. "Kort erna", aldus het rapport, werden ze omsingeld door militairen die schietend het dorp in kwamen. De mensen probeerden te vluchten, maar de soldaten dreven hen weer bij elkaar. Ze plunderden onmiddel lijk de hutten, stalen, geld, kleren, radio's enzovoorts". "Daarop gaven de soldaten de mensen opdracht in hun handen te klappen, om het leven vaarwel te zeggen nu ze toch zouden sterven, en de mensen gehoorzaamden". "Terwijl ze in hun handen klap ten, openden de soldaten vuur op hen. Mannen vrouwen en kinderen werden gedood. Ze haalden de lijken bij elkaar, legden er stro op en zet ten alles in brand". Volgens het rapport slaagden en kele mensen, die alleen maar gewond waren, erin te ontspannen terwijl de soldaten bezig waren de lijken te ver branden. Sommigen van hen stierven in de Jungle, andere bereik ten een ziekenhuis. Excuses De hoofdredakteur van 't Westduitse zakentijdschrift „Wirt- schaftswoche" heeft by kanselier Brandt zyn excuses gemaakt voor het feit dat het blad een gerucht heeft gepubliceerd als zou er by de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede van 1971 aan de bondskan selier omkopery in het spel zyn ge weest. Een bericht als zouden twee van de vyf leden van het Nobel- comité zyn omgekocht, had hy niet gecontroleerd. Het comité kende de prijs overigens toe met algemene stemmen. In beslag genomen De Ierse politie heeft zondag in een drukkerij in Drogheda, een plaatsje ten noor den van de hoofdstad Dublin, onge veer 10.000 exemplaren in beslag ge nomen van het door de „provisio nals" van het IRA uitgegeven boek „De vrijheidsstrijd" over de geschie denis van de stryd in Noord-Ierland. De volgende dag lagen er. aldus het rapport, nog 53 lijken op het dorpsplein van Chawola. Van hen worden er 45 met name genoemd, onder wie zeventien kinderen tussen één maand en vijftien jaar. De missionarissen die het rapport opstelden, zeiden: "Al deze feiten kregen we van de overlevenden die erin slaagden weg te komen en die nu in een ziekenhuis in Tete liggen en door anderen die wisten te ont snappen". Vijf van de overlevenden worden ook bij name genoemd. "Tegen de tijd dat we de laatste hand legden aan dit rapport, hoor- den we dat er nog steeds slachtin gen werden aangericht in andere dorpen Luis, Corneta en elders tot in Gama in het district van Chief Rego toe. De Gezondheids Delegatie van Tete 'een commissie van de plaat selijke overheid) ging ongeveer twin tig dagen na het bloedbad naar de Mevrouw Nixon en haar dochter Julie Eisenhower ver laten het ziekenhuis waar zij een uur lang bij president Nixon waren, die daar herstelt van een lichte longontsteking. STOCKHOLM (AP) Zweden zal zijn jaarlijkse bijdrage aan de Afrikaanse guerrilla-organisa tie in Mozambique, Prelimo, ver dubbelen van twee miljoen tot vier miljoen Zweedse kronen, zo heeft minister van Buitenlandse Zaken Kristzr Wickman tydens het weekeinde in 'n vraaggesprek voor de Zweedse radio gezegd. Zijn be kendmaking kwam na de berich ten over massamoord door Portu gese militairen in Mozambique. Wickman merkte op dat „een officieel bezoek door een Zweedse minister aan Portugal ondenkbaar is". Hij sprak niet met zoveel woorden over het bezoek dat de Portugese premier Marcello Cae- tano deze week aan Londen brengt. plaats veel te laat dus om een on derzoek in te stellen. Zij ontkent ons rapport niet. Vandaag de dag liggen de gebla kerde ruines en de skeletten nog op de grond als onloochenbaar bewijs. We hebben er geen behoefte aan te zeggen dat de onmenselijke daden van genoemde van de Portugese troepen de afschuw van alle men sen met een rein geweten verdienen", aldus het rapport. De Canadese kapitein Ian Patten, rechts, wordt welkom gehe ten door generaal-majoor Duncan, nadat hij werd vrijgelaten door de Vietcong. Patten werd met een andere Canadese officier 17 dagen gevangen gehouden toen hij zich met een controle commissie op communistisch Vietcong-terrein begaf. Amerikaanse Jezuïeten NEW YORK (AP) De huidige moordpartijen in de Afrikaanse staat Boeroendi zijn van een nog veel gro tere wreedheid dan vorig Jaar. toen er naar schatting 250.000 slachtoffers vielen. Dit staat in de Weekly Ame rica", gepubliceerd door Ameirkaan- se en Canadese Jezuïten. Het blad deed ook een beroep op de Verenigde Staten te trachten een einde aan de slachtingen te maken door de koffie van Boeroendi boycon. Het blad meldde verder onderzoek: „Het feit dat er 250.000 doden zijn gevallen bij de stammentwisten in Boeroendi van vorig jaar was al onbegrijpelijk en onvoorstelbaar. Nog onvoorstelbaarder is het feit dat er opnieuw een slachting aan de gang blijkt te zijn in het kleine Afrikaan se land en dat de pers daar zoals ge- woonlyk zeer geringe aandacht aan besteedt. Volgens ooggetuigeverslagen, voor namelijk van missionarissen, ziet men in Boeroendi veelvuldig in stukken gesneden lijken, en afschuwelijk ver minkte kinderen en vrouwen. Bij de hoofdstad Boejoemboera zijn vrachtwagens vol lijken gezien. In de afgelopen weken zijn naar is gemeld 26.000 leden van de Hoetoestam naar Bhoetto naar Londen President Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan heeft een uitnodiging van premier Edward Heath van Engeland aange nomen van 23 tot 25 Juli een bezoek te brengen aan Londen. Heath had gevraagd of Bhoetto kwam op zyn terugreis naar Pakistan van een be zoek aan Amerika. Maar de Paki staanse president zal de reis naar Londen speciaal maken, aangezien die naar de Verenigde Staten door de ziekte van president Nixon is uit gesteld. Geslaagde vlucht Drie Oost duitsers zyn er zaterdag in geslaagd West-Duitsland te bereiken. Ze on dernamen hun geslaagde vluchtpo ging voor het aanbreken van de dag. De drie mannen, tussen de 20 en 30 jaar oud, waren ongedeerd en zyn niet door Oostduitse grensbewakers opgemerkt. Ze noemden de econo mische toestand in de DDR als de belangrykste reden voor hun vlucht. renin het aangrend Tanzania gevlucht. „De huidige golf van geweld b met een opstand van de onderdr Hoetoe's op 15 mei. Hoewel dew volte is neergeslagen, was die aa: N ding voor een nieuwe reeks repre^jJ p les van de heersende Toetsi's hoewel zij slechts 15 percent va totale bevolking van 3,5 mi mensen uitmaken, in feite de ring volledig beheersen. Evenals jaar is hun doel de ontwikkelde toe. Zij willen voorkomen dat greep op de regering krijgen, de moordpartijen beperken niet tot de ontwikkelden. Het aangrenzende Tanzania gevli zinloze stammenconflicten gewi die op elk moment overal in A kunnen uitbreken Als de belangrijkste economi macht buiten Boeroendi, import de Verenigde Staten viervijfde va Plez" koffie die dat land produceert ei vert daarmee drievijfde sugg ainn SC lis: tionale inkomen uit buitenli bron. Kortom: Amerika heeft de boom om de Toetsi's te dwingen einde te maken aan het afslac! van onschuldigen", i het >kter oalig et krc SAIGON Twee leden van de Ca nadese delegatie by de Internationa le Commissie voor Controle en Toe zicht op het bestand in Vietnam (ICCS) die zeventien dagen lang door enkele Noordvietnamese mili tairen ondervraagd en geïntimideerd maar door de guerrillastrijders goed behandeld, zo heeft de Canadese ambassadeur Michel Gauvin meege deeld. „Ik heb begrepen dat de guerril lastrijders alles hebben gedaan wat zij konden om onze twee Canadese officieren het leven niet al te on draaglijk te maken, hoewel ik dat niet kan zeggen voor militairen van het geregelde leger die onze man nen hebben onderworpen aan ver horen en intimidatie", aldus Gau vin. Hij wilde daar niet verder op ingaan. De delegatie van de Vietcong in Saigon heeft inmiddels een verkla ring uitgegeven waarin Gauvin er van wordt beschuldigd dat hij de feiten verdraaid. Canada werd ge waarschuwd zijn waarnemers uit door de communisten beheerst ge bied te houden. De Canadezen zullen overigens nog slechts twee weken in Vietnam zijn. De Canadese regering heeft haar de legatie per 31 juli teruggeroepen om dat de commissie naar haar mening niet kan werken onder de huidige omstandigheden. Vrijgelaten Een 63-Jarige chi rurg en zyn dochter, die op 28 juni in de kleine republiek San Marino waren ontvoerd, zyn vrygelaten. Ze zyn aangetroffen op een eenzame landweg by Arezzo in midden-Italië, op ongeveer 65 kilometer van San Marino. De familie zou een groot losgeld hebben betaald. Plan Amerikaanse regering: WASHINGTON De Amerikaanse regering overweegt de huidige tac tische kernwapens in Europa te ver vangen door een veiliger en accura- ter type kernwapen. Die vervanging, uitgesmeerd over een periode van tien Jaar, zou ongeveer twee miljard dollar gaan kosten. Dit is in april meegedeeld aan een subcommissie van het Amerikaanse Congres, door generaal-majoor Edward Giller, hoofd van de afdeling Nationale Vei ligheid van de commissie voor atoom energie. Het congresverslag is zater dag vrijgegeven voor publikatie. De typen tactische kernwapens met grotere precisie zouden niet zo gevaariyk zyn voor de bevolking van Europa. Deze wapens zouden betrek- keiyk „schoon" zyn, met aanmerke- ïyk minder gevaar voor radioactieve besmetting, en zouden daarom aan vaardbaar zyn voor de NAVO-lan- den, aldus generaal-majoor Giller. Commissievoorzitter Stuart Sy mington (Democraat) vroeg hem waarom het ministerie van Defensie dergeiyke verbeteringen op lange termyn overweegt, terwyi het niet zeker is dat de Amerikaanse troepen nog tien Jaar in Europa gestatio neerd zullen blyven. Daarop ant woordde Giller dat hy, sprekend als militair, van mening was dat de bevig te Verenigde Staten nog verscheiéets v decennia in Europa aanwezig I e ba zyn. Senator Symington 1 ren het commissieverslag een ;ont klaring toegevoegd waarin hy sceptisch uitlaat over de tactl ten 1 kernwapens, die in Europa zyn stationeerd. Het is zeer de vraa aam sommige NAVO-landen, wapens liggen opgeslagen, ooit ije e len toestemmen in het gebruik van, zo schrijft hy. Uit het vrygegeven verslag ook dat de Verenigde Staten lykheden ondervinden by om een tank-invasie van West-Ei pa te verhinderen door kratersf door kernontploffingen zyn zaakt. Op de hoorzitting hadden hoge militairen dat sommige NAVO-bondgenotei zwaar hadden gemaakt tegen laten graven van gaten langj NAVO-grens waarin later munitie zou kunnen worden gepl ingeval van een dreigende Generaal Giller zei dat hy de hoogte was van de redenen j de bezwaren, maar het geval „een emotioneel probleem"J begryp dat de autoriteiten in l mige gebieden aarzelen openiyk] te staan dat gaten worden gef waarin later kernwapens geplaatst", aldus Giller. loigens Spaanse kranten: Eerste explosies beginnen volgende week Norma Levy bedreigd door haar echtgenoot LONDEN (AP) Colin Levy, de echtgenoot van de dure Britse call- girl Norma Levy, is in Spanje gear resteerd op een klacht van zijn vrouw en zit in de gevangenis, zo hebben Britse consulaire ambtena ren zondag verklaard. Mevrouw Le vy is in Londen gearriveerd waar zij door de politie is meegenomen. Zy is vanmorgen in Londen voorgeleid. George Outhwaite. de Britse consul in de Spaanse badplaats Alicante, heeft Spaanse nieuwsberichten be vestigd over de arrestatie van Levy, zaterdag in Denia. Gemeld werd dat de Engelsman door de politie van De nia is gearresteerd nadat buren er over hadden geklaagd dat hij zijn vrouw in een auto najoeg. De politie van Denia heeft de ar restatie bevestigd en meegedeeld dat Levy door de Guardia Civil wordt Agenten vermoord By een over val op een politiebureau in Guadala jara in Mexico zyn twee agenten doodgeschoten. Drie andere agenten en een burger raakten by het inci dent gewond. Het was de vierde overval op een politiebureau in nog geen maaiMl vastgehouden, in afwachting van een tenlastelegging. Mevrouw Levy kwam eerder dit jaar in het nieuws als centrale figuur in een groep call girls die te maken had met hoge Britse ambtenaren. Twee ministers traden af als gevolg van een schan daal. Volgens de consulaire ambtena ren is Levy zaterdagochtan vroeg opgepakt. De Levy's woonden in Denia sinds het schandaal was uit gebroken. In een vraaggesprek met een Engelse krant zei Levy vorige week dat hij en zijn vrouw voorgoed in Spanje dachten te blijven. "Wij hebben in Spanje niet verkeerds gedaan", zei hij. De politie in Denia verklaarde dat er na zijn arrestatie een geweer in de wagen van Levy is gevonden. Volgense Spaanse kr an te- berichten heeft Levy geprobeerd zijn vrouw met een auto dood te rijden. Zowel mevrouw Levy als haar man worden in Engeland gezocht. Er zyn arrestatiebevelen tegen hen uitgevaardigd krachtens de wet op seksuele misdrijven uit 1965. Mevrouw Levy wordt beschuldigd van pogingen een meisje tot prosti tutie over te halen. Colin Levy wordt beschuldigd van souteneurschap. PARIJS De Franse minister van Defensie, Robert Galley, heeft zater dag verklaard dat Frankrijk vastbe sloten is de voorgenomen kernproe ven in de Stille Oceaan te laten door gaan. Er zijn echter aanwijzingen dat er nog wel enige dagen voorbij zullen gaan voordat de eerste explo sie een feit wordt. Zo is de „Ora- ge", het moederschip voor hef- schroefvliegtuigen, naar Tahiti geva ren. De aanwezigheid van dit schip op volle zee wordt noodzakelijk ge acht voor het doorgaan van de proe ven. Voorts is admiraal Christian Claverie, bevelhebber van het proef centrum in de Stille Oceaan, aanwe zig geweest bij de viering van Bastil- ledag op Tahiti. De admiraal zou zich zeker niet ver van het proefgebied het atol Moeroeroa verwyderen als er een explosie ophanden zou zijn. Er waren verscheidene andere hoge funktionarisson van de Franse commissie voor atoomenergie bij de parade aanwezig. Ze waren vorige week naar Tahiti gekomen om de proeven bij te wonen. Verwacht wordt dat de proeven zullen beginnen zodra de weersomstandigheden gun stig zyn. Protestschepen Van goed ingelichte zijde is verno men dat de Franse funktionarissen zich niet al te veel zorgen maken om de aanwezigheid in de nucleaire ge varenzone van het Nieuwzeelandse marinefregat „Otago" en een aantal andere protestschepen. De woord voerders verklaarden dat de schenen van te voren op de hoogte zullen worden gesteld van de komende ex plosies en zullen worden gevraagd zich terug te trekken naar veilige posities en de nodige voorzorgsmaat regelen te treffen. De woordvoerders zeiden ook dat de lichtflits van een waterstofbom verblindend kan zijn als die door het blote oog wordt waargenomen op een afstand van minder dan 55 kilo meter. Voor de eerste maal zyn er nu ook twee Russische observatieschepen in de buurt van de testzone. Een van de schepen, de Volga, is de afgelopen week in de haven van Papeete ge weest om een bemanningslid op te halen die naar de wal was gevlogen om een medische behandeling te ontvangen. Activiteiten Op het hoofdkwartier van de Nieuwzeelandse marine in Welling ton zijn berichten ontvangen van het fregat Otago dat zondag melding maakte van verhoogde aktiviteit door Franse vliegtuigen en helikopter. De Otago had deze aktivlteiten op zijn radarscherm waargenomen. Aangenomen wordt dat het ging om oefeningen voor de komende kernproeven. De Otago ,die in een zigzagkoers met verminderde snel heid op 100 kilometer van de Franse gevarenzone vaart, meldde dat het weer blijft verbeteren. Het prlvé- protestvaartuig „fri" staat in radlo- kontakt met de Otago. In Lima is inmiddels bekend ge worden, dat Peru zijn diplomatieke betrekkingen met Frankrijk zal ver breken als de Franse regering haar kernproeven bij het atol Moeroeroa in de Stille Oceaan voortzet. Dit heeft de Peruaanse president Juan Velasoo verklaard. „De revolutionary regering zal zich houden aan de belofte die zij in 1971 heeft gedaan", zo zei Velasco vrydag een korte verklaring voor de pers tia een bespreking met de Braziliaanse minister van Buiten landse Zaken Mario Gibson Barboza, bUr die op het ogenblik een bezoek Peru brengt. Op 17 augustus 1971 had Veil de Franse president Georges Pot dou een telegram gestuurd hy hem waarschuwde dat de bet! tm G kingen tussen Peru en Fran) verbroken zouden worden Fransen opnieuw een atoombonft li Moeroeroa tot ontploffing zfff" hij brengen. In de Mexicaanse hoofdstad fceer zaterdagochtend twee Molotow c De f tails het gebouw van het Frana Stek stituut voor Latijns-Amerika bin geworpen, zo heeft de politie bd gemaakt. Een woordvoerder z hier kennelijk om een protest tl tip de Franse kernproeven Oceaan ging. De conciërge van het geil vordi slaagde er in om zonder ver erij hulp de vlammen te doven, schade was gering, aldus de pd Krim

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4