Van der Hoek uit de strij< na een valpartij in tijdriji Botsing op Silverstone i7 loopt toch nog goed ail Tijdrit niet moeilijk, maar wel gevaarlijk Nederlandse toekomst kansloos na Pyreneeen Jos Schurgers in de 125cc-klasse op derde plaats in Brno UITSLAGEN RONDE VAN DE TOEKOM^ i? a 31 VEEL SCHADE, GEEN ONGELUKKEN LUCHON We moeten proberen de jongens er maandag in de etappe over de Tour- malet doorheen te slepen en dan kijken of we in de resterende dagen misschien nog een rit kiionen winnen. Deze zeer schrale troost was er voor Joop Middelink en de Neder landse ploeg overgebleven na een weekeinde in de Pyreneeën, waarin niet alleen de kans op een behoorlijke plaats in welke klas sering ook als sneeuw voor de zon verdween, maar de foirmat ie bovendien Aad van der Ho ek, slachtoffer van een val in de zware tijd rit van zaterdag, in de bezem wagen zag verdwijnen. Maar al met al was het verlies nog geringer dan het er vooral in de ri't van zondag van Aix les Theirmes naar Luchon over de Col de Port, de Col de Porter d'Aspect, de Col de Mente en de Col de Portillon naar had uitge zien. Halverwege die zware etappe namelijk was niet alleen Van der Hoek ver in de ach terhoede geraakt maar vertoefde ook Adje Gevers in zijn gezelschap. I van der Hoek, die na een valpartij in de tijdrit van zater- gisteren nog wel aan de start verscheen, maar halverwege toevlucht moest zoeken in de bezemwagen. Toen Van der Hoek, die door die val van zaterdag met pijnlijke schaafwonden overdekt was, voelde dat het toch niet meer zou gaan, liet hij Gevers vrij. Wonder boven wonder reed deze Jonge en onerva ren Brabander zo'n geweldige tweede helft, dat hij nog ruim binnen de tijdslimiet in Luohon aankwam. Erg had het er ook uitgezien toen Kne temann gisteren na 12 km een zware val maakte. Middelink: „Toen dacht ik dat het met hem gedaan was". Maar Knetemann klom weer op de fietó, liet zich een paar maal onder weg provisorisch door de ronde dokter Prestatie Matthieu Dohmen valt tegen AIX LES THERMES „Die tijdrit was niet zo moeilijk maar wel erg gevaarlijk". Deze opmerke lijke uitspraak over de rit tegen het horloge op Frankrijks natio nale feestdag „Quatorze Juillet" kwam niet uit de mond van een befaamd klimmer als Matthieu Dohmen maar was de conclusie van Gerrie Knetemann, geboren en getogen in het vlakke Amster dam. De straatmalker klaagde er over, dtat er geen motorrijders voor elke renners waren geplaatst, om de weg aan te geven nu het op de halverwege gelegen Col de Chioula (1449 meter) dicht van de mist was. .Bovenop zag Je helemaal niets meer", aldus Knietemann, die een keertje naast de weg terecht was gekomen. Aad van der Hoek daarentegen, die een bijzondere indruk had ge maakt dn de 17 km lange klim, was in de afdaling onderuit geschoten en kwam overdekt met bloed uit vele schaafwonden In Alx aan. „Ik had net de Pool Trybala ingehaald toen ik uit een bocht schoot". Van der Hoek is een IJzersterke knaap. Hij klaagde nauwelijks over pijn en reageerde ook heel koeltjes toen bleek, dat er aan de meet van deze zware en door de slechte weersomstandigheden ook gevaar lijke tijdrit geen dokter was. „Laat maar, ik rijd) wel naar het hotel om het bloed er af te wassen". Van der Hoek, die bij zijn val ook nog zijn voorwiel in elkaar had gereden en lang hald moeten wach ten op de volgauto van de organi satie, die zijn tempo niet had dur ven volgen, was nog in een rede lijke tijd binnengekomen. Veruit de beste Nederlander was tot ieders verrassing Wim de Waal die in 51.17 beslag legde op de vijfde plaats. „Ik voel iedere dag dat het beter gaat", zei de Zeeuw. Hij vertelde een tijdje achter de Duitser Lindow te zijn gebleven zodat die hem kon trekken. .Maar naar beneden ben ik hem glad voorbij gegaan. Ik ging erg hard de berg af". Een tegenvaller was het rijden van Dohmen: „Ik heb last van mijn bovenbenen", klaagde de Limburger. Ongetwijfeld hét ge volg van zijn krachtsinspanning wijdag in de rit naar "Pyreneën 2.000". Wil van Helvoirt tenslotte was het opnieuw niet meegevallen. Hij had bovendien in de afdaling een lekke band gehad, die veel van zijn tijd hald gevergd. Groot kampioen De gelegenheidsploeg van Midde link, die de laatste jaren betere tij den in de Ronde van de Toekomst heeft gekend, was na de aankomst in Luchon gedwongen genoegen te nemen met een figurantenrol. Zo wel in het individueel klassement, waarin de Italiaan Giambattista Ba ronchelli als een groot kampioen de leiderstrui bleef dragen, als in de ploegenklassering waren de Neder landers kansloos geworden. Het was eigenlijk wel te verwach ten geweest, toen de ploeg zonder Fe- dor den Hertog naar Frankrijk moest reizen. Fedor bijvoorbeeld zou voor Nederland eer hebben kunnen be halen in de zware tijdrit over ruim 27 km over de in mist gehulde Col de Chioula, waarvan de afdeling door regenbuien bijzonder gevaarlijk werd. Van der Hoek was het ergste Slechtoffer maar leek nog door te kun nen gaan. Zondag echter begonnen zijn talloze schaafwonden te trekken en kon de dappere coureur uit Dirks- land niet meer meekomen. Die tijd rit intussen leverde een schitterende zege op voor de Italiaan Giambat tista Baronchelli, die nu al met een voorlopig profcontraot voor Molteni (op die manier schakelt Merckx mogelijke gevaarlijke tegenstanders al bij voorbaat uit) op zak loopt. Baronchelli, vrijdag in de rit naar „Pyreneeën 2000" in het geel geko men, vergrootte zyn voorsprong op de Oostenrijker Steinmayr en de Fransman Bourreau en hield ze zon dag ondanks een val netjes in be dwang. Na de tijdrit zag het er nog hoop vol uit voor Nederland. Wim de Waal, die het best individueel geklasseerd was, eindigde verdienstelijk als zesde en kwam daardoor in het algemeen klassement op de zevende plaats terecht. Zondag echter raakte de Zeeuw, die voortdurend op de cols moest lossen maar door zeer gewaagd afdalen nog veel van zijn achter stand goed maakte, weer dertien mi nuten achter op de werkelijke heer sers in deze ronde en viel een eind terug. Matthieu Dohmen, die in de tijd rit door pijn in zijn bovenbenen aan merkelijk minder had gepresteerd dan men van hem had mogen ver wachten, leek in de rit naar Luchon het herstel te hebben gevonden. Hij animeerde halverwege ds koers een vlucht samen met de Zwit ser Salm en de Spanjaard Pujol, die uiteindelijk de etappe met een voor sprong van bijna 7 minuten op de Zwitser won. Maar al op de voor de derde categorie tellende Portet d'As- pet had de Limburger moeten lossen en hij kwam tenslotte zelf nog later binnen dan Knetemann. Achterom Ja, die Knetemann. Als er een van het stel geschikt is om beroepsrenner te worden, is hij het wel. Wat een karakter toonde de Amsterdammer na zijn val. Hoe het was gebeurd? „Middelink had me gevraagd een beetje op te letten, dat de jongens niet achterin zouden rijden. Op een zeker moment miste ik Dohmen en toen ik achterom keek ging ik tegen de vlakte". Knetemann bleef even kreunend liggen, pakte toen weer zijn fiets, waarvan inmiddels beide wielen waren verwisseld, en reed in zijn een tje terug naar het peloton. Toen liet hij dokter Bocourt oproepen, die zo goed en kwaad als het ging al rijdend de talrijke ontvellingen van Knetemann verzorgde en verbond. De Amsterdammer had een moeilij ke dag. Hij moest tot in het diepst van zijn arsenaal tasten om bij te blijven en slaagde tot vlak onder de top van de Portillon, waar hij de te ruggevallen Dohmen voorbij ging. Na de finish liet hij zijn handen zien. De vellen hingen erbij. „Anders draag ik altijd handschoentjes, toe vallig had ik ze vandaag niet aange trokken". Knetemann, die ongetwijfeld veel pijn moest hebben, vertrok geen spier. Op de Portillon had de Spanjaard Pu Jol zijn slag geslagen, had Baron chelli de concurrenten Bourreau en Steinmayer geen meter vrijheid ge geven en waren Dohmen en De Waal in de afdaling onderuit gegaan. Op de Portillon ook had Adje Gevers veel van zijn achterstand terugge wonnen nadat hij alleen verder had kunnen gaan. „Ik heb ook nog een lekke band ge had en bijna drie minuten moeten wachten eer er een wagen stopte". Gevers is nog jong maar hij komt er beslist wel. BRNO Jos Schurgers is gisteren tijdens de motorraces om de grote prijs van TsJechoslowakiJe, tellend voor de wereldkampioenschappen, in Brno als derde geëindigd in de 125 cc-klasse. Hij maakte met zijn Bridgestone een tijd van 47 minuten en 50,3 seconden. Winnaar werd de Italiaan Buscherini met een Man- ca (47.07,7), vóór de Brit Chas Morti mer met een Yamaha (47.08,2). De Duitser Braun won de 250 cc-race en Agostini in de 500 cc-klasse. De Fin Teuvo Lansivuori zege vierde met zijn Yamaha in de 350 cc-klasse voor Agostini (Italië) en Read (Eng.). 500 cc-klasse BIELSTEIN Gerrit Wolsink is gisteren in Bielstein in de tweede manche van de zevende wedstrijd voor het wereldkampioenschap mo- Wielrennen In de Ronde van Po len verstevigde Ryszard Szurkowski zijn leiderspositie in het algemeen klassement. Szurkowski werd in een tijdrit eerste in 52.11 minuten, voor de Oostduitser Gonschorek (52.15) en de Pool Mytnik (52.38). Pronk was de beste Nederlander. Hij werd als twaalfde geklasseerd in 54.13. Waterpolo Het Nederlandse wa- terpoloteam heeft zaterdag tijdens het infcernationaJle toernooi van Boe karest met 2-3 verloren van Honga rije. De overige uitslagen: Roeme nië - Polen 8-2, Spanje - Roemenië Jeugd 5-1. tocross 500 cc-klasse als vijfde ge ëindigd. In de eerste manche slaag de Wolsink er niet in zijn Maico, die met ontstekingsmoeilijkheden kamp te, aan de start te krijgen. De West duitser Willi Bauer won de eerste manche en zijn landgenoot Adolf Well de tweede. De deelnemers wer den bijzonder gehandicapt door het na hevige regenval in een modder poel herschapen terrein. Bauer, die in de tweede manche uitviel, ver klaarde: "Ik kon nauwelijks iets zien". Peter Willems viel in de eerste manche uit en eindigde in de tweede serie als tiende. Frans Sigmans slaagde er niet in zich te klasseren. In het klassement voor de wereldti tel leidt de Belg Roger Decoster met 123 punten na zeven van de tien wedstrijden (veertien manches). Bauer is met 107 punten tweede voor de Belg Van Velthoven (80) en Wol sink (77). ZIJSPANWEDSTRIJD ST. ISIDORUSHOEVE Jan ten Thije heeft gisteren in St. Isldorus- hoeve ondanks de handicap van een geblesseerde bakkenist de zijspan- cross, tellend voor het Nederlands kampioenschap, gewonnen. Bakke nist Henk van Heek was een week tevoren door een hondebeet aan een arm en een hand gewond geraakt en moest met vijf hechtingen rijden. Ten Thije moest mede daardoor in de tweede manche de winst aan broer Dirckx (met zijn nieuwe bak kenist André Godschalk) laten. De grootste pechvogel was Drikus Lub bers, die tweemaal de strijd moest staken. Tijdrit: fan 1. Baronchelli (It) 49.39, 2. S: meyer (Oost) 50.14, 3. Ba looi (Sp) 50.58, 4. Bourreau ikt 51.04, 5. Schmidt (Zwits) 511 eds De Waal (Ned) 51.50.7, 7. f end (Zwits) 52.00.9, 8. Voegele (Z r n 52.12, 9. Ketema/nn (Ned) 52 0lui 10. Bodier (Fr) 52.15.5, 11. E (W. Did) 52.15.8, 12. Duchijaas (Fr) 52.20, 13. Nazabal iaal 52.21.1, 14. Diazcol 52.25.4 Iem Fretzl (Zwits) 52.37.8, 38. Gt lnd€ (Ned) 54.29, 40. Dohmen 54.48.8, 52. Van der Hoek l 55.44, 56. Van Helvoirt 56.00.8. l! traa ijst aar; ia 1 *-ar iele 3J erm G fom Vyfde etappe: 1'. Pujol (Sp) 5.02.15, 2. (Zwits) 5.09.14, 3. Andiano Z.t., 4. Bourreau (Fr) 5.091 Martinez (Sp) z.t., 6. Baroni ens (It) 5.09.21, 7. Nazabal (Sp! ju 8. Voegele (Zwits) z.t. 9. Du ui min (Fr) z.t., 10. Steynn ver (Oost) z.t. 11. Bodier 5.09,33, 12. ViMemaine (Fr) 13. Ruch (WD) 5.10,02, 14 quez (Cod) z.t., 15. Rios z.t., 20. Knetemann (Ned) I 25 Dohmen (Ned) 5.13.00, Waal (Ned) 5.15,18, 59. c (Ned) 5.30,03, 67. Van Hel (Ned) 5.32,52. Opgegeven: (Zwits) en Van der Hoek (1 Algemeen klassement: 1. Baronchelli (It) 17.311 Steinmayer (Oost) op 47 3. Bourreau (Fr) op ljf Schmid (Zwits) op 2.5 dier (Fr) op 4.23, 6. Kraft t op 7.19, 7. Rios (Col) op i 8. Martinez (Sp) op 10.31 Duchemin (Fr) op 11.001 Diaz (Col) op 11.14, 11. Del (Ned) op 12.48, 12. VaJ (Col) op 13.21, 13. Villein (Fr) z.t., 14. Thalmann (Z op 13.24. 15. Lindow (WD 13.28, 21. Dohmen (Ned) 18.12, 23. Knetemann (Ned 19.45. 47. Gevers (Ned) op 63. Van Helvoirt (Ned) 52.27.-. Puntenklassement 1. G. Baronchelli (It) 50 2. Bourreau (Fr) 47, 3. nez (Sp) 41, 4. Rios (Col) Gevers (Ned) 30, (Sp) 28, 10. Dohmen (Nedl 3" M H 2ol) flp All. de massale botsing eerste ronde. De ma\ schade was groot, maw persoonlijk letsel bleej perkt tot een gebrofa kei van de Italiaan Au de Adamich. )a In a SILVERSTONE De Amerikaan Pete Revson (34) heeft za- waren er 27 van start gegaan, met zijn Turbo-Porsche in de Be j terdag verrassend de Grote Prijs van Engeland in Silverstone Na Jj1®4 onseluk ^e eers^e ronde manche over de Fin Leo Ki en 6 6 was dat aantal eedaald tot 19. (Turbo-Porsche) pn wprri a se™ SILVERSTONE De Amerikaan Pete Revson (34) heeft za terdag verrassend de Grote Prijs van Engeland in Silverstone de negende race om het wereldkampioenschap, gewonnen. In zijn McLaren werd hij eerste voor de Zweed Ronnie Peterson (Lotus) en de Nieuwzeelander Denis Hulme (McLaren). Het formule I debuut van de Duitser Jochen Mass eindigde al in de eerste van de 67 ronden, toen hij betrokken raakte bij een van de gevaarlijkste massale botsingen van de laatste jaren. Andrea de Adamich, die met een gebroken enkel naar het ziekenhuis werd over- gebracht, moest uit zijn wagen worden gezaagd. De 23-Jarige Zuidafrikaan Jody Scheckter, die by de grote prijs van Frankrijk tot aan de botsing met Emerson Fittipaldi de leiding had, kwam in de Woodcotebocht, die met vol gas genomen kan worden, in moeilijkheden. Zijn wagen begon te slingeren en dwong de achterliggers uit volle macht te remmen. Negen wagens werden daarbij zo bescha digd, dat zij na een onderbreking van bijna een uur niet aan de start konden komen. Ernstige persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. We reldkampioen Emerson Fittipaldi, die met veel geluk kon uitwijken, meen de naderhand: „Het is voor mij een wonder dat er niemand ernstig is gewond". De Italiaan Andrea de Adamich heeft lange tijd bekneld gezeten in zijn wagen. Toen hij uit zyn benarde toestand was bevrijd bleek hij aanmerkelijk minder ern stig te zijn gewond dan aanvankelijk werd gevreesd. De Italiaan had al leen zijn rechter enkel gebroken. De uiteindelijke winnaar Peter Revson ging halverwege de race de Zweed Ronnie Peterson, winnaar van de Grote Prijs van Frankrijk, voorbij. Wereldkampioen Emerson Fittipaldi bezette met zijn Lotus lange tijd de derde plaats, maar moest later uitvallen wegens moei lijkheden met de versnellingsbak. Jackie Stewart, die bij de strijd om het wereldkampioenschap een voor sprong heeft van één punt op de titelhouder, finishte achter in het veld na moeilijkheden met zijn Tyr rell Ford. Slechts dertien deelnemers reden de wedstrijd uit. Oorspronke lijk waren er 27 van start gegaan. Na het ongeluk in de eerste ronde i dat aantal gedaald tot 19. De uitslag: 1. Peter Revson (VS) McLaren 1.29.18.5 (212.03 km/uur), 2. Ronnie Peterson (Zweden) Lotus 1.29.21.3, 3. Denis Hulme (NZ) McLaren 1.29.21.5, 4. James Hunt (Eng) March 1.19.21.9, 5. Francois Cevert (Fr) Tyrrell 1.29.55.1, 6. Carlos Reutemann (Arg,) Brabham 1.30.03.2, 7. Clay Regazzoni (Zwits) BRM 1.30.30,2, 8. Jacky Ickx (Belg) Ferrari 1.30.35.9, 9. Howden Ganley (NZ) Iso op een ronde, 10. Jackie Stewart (Schotl) Tyrrell op een ronde. Stand voor het wereldkampioen schap na negen races: 1. Jackie Stewart, Tyrrell, 42 pnt., 2. Emerson Fittipaldi, Lotus, 41 pnt., 3. Francois Cevert, Tyrrell, 33 pnt., 4. Ronnie Peterson, Lotus, 25 pnt., 5. Denis Hulme, McLaren, 23 pnt. HOCKENHEIM De Engelse autocoureur Vic Elford heeft giste ren op het circuit van Hockenheim (West-Duitsland) de vijfde wed strijd in de Interserie-reeks gewon nen. Na tweede te zijn geworden in de eerste manche, zegevierde Elford ha Ar met zijn Turbo-Porsche in de sze a manche over de Fin Leo Klfei (Turbo-Porsche) en werd i het algemeen klassement. HANNOVER De Ne( autocoureur Hans Deen heeffn ren op het vliegveldcircuit horst (by Hannover) een ning geboekt in de klasse l cc. Deen reed in een Alfa rpen Boksen De Panamese boi nesto Marcel heeft zaterdag reldtitel in het vedergewicli versie) behouden. In het tit tegen Antonio Gomez (V< kwam zijn tegenstander in di de ronde niet meer uit zijn bR-alifi voorschijn. Cricket Het Nederlands elftal, dat 21 en 22 Jtfli uitkot e de Suffolk Country Cricket1 als volgt samengesteld: H. A. Rijkens (HCC, (aanvJ Schoonheim (VOC) (wicked 6 per), G. W. A. van Laer (1 Lubbers (UD), A. Bakker (V d Smits (HCC), A. van RUn (H F. Onstein (Rood en Wit), Weelde (VOC), P. van Wel (1 £e B. Stel (Hercules). ot 1. 400

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10