weede-kamerleden kregen kleinste gat" niet te zien amerlid Waalkens naar Mozambique rlier slachtoffer n een wraakactie verend van Amsterdam naar Lelystad Staking chauffeurs bleek een vergissing )to Witteveen in top van Int. Monetair Fonds Consumentenbond mag geen Ster- propaganda maken zal naar het dorpje Wiriyamoe gaan zoeken" Missionarissen: "Dorp Wiriyamoe bestaat" )AG 13 JULI 1973 BINNENLAND AMSTERDAM Zeilend op het IJsselmeer, waar een stevige bries al gauw het schuim op de golfkoppen jaagt, waar de tot beneden Mackurodamse matein verkleinde wallekant een mens een machtiig gevoel geeft, denk je al gauw: dit moet blijven. ADVERTENTIE DAN 5 HET PRETTIG ALS JE 2D'N SNELLE,LICHTE BAT/WJUS HEBT- En dat was nu precies de week- dan de aanleg van een tweede natio- maker die de Vereniging tot behoud nalle luchthaven, ook het IJsselmeer wordt er zoveel kleiner door dat allerlei vuil wordt "opgeschoven" naar de Waddenzee dat onver vangbare, unieke natuurgebied. De Vereniging tot behoud van het IJsselmeer had haar zuster, de Ver eniging tot behoud van de Wadden zee weten te winnen voor de organi satie van "de dag van het gat". Don derdag de twaalfde Juli 1973 was er voor uitgekozen. Naar later zal blij ken een niet erg gelukkige datum. Vermoedelijk toevallig de enige Nederland, de VPRO, ter plaatse is om straks de zeilende Kamerleden, te filmen, terwijl zij door het gat in de dijk varen. Zover zal het niet komen. De twaalfde Juli 1973 blijkt een dag met noordenwind. En dat haalt een fikse streep door het reisplan. Met een zeilschip schiet Je tegen de wind in niet erg op... Intussen biedt de laverende klip per boeiende plaatjes voor het NOS- journaal. Vertegenwoordigers van drie omroepen, NCRV, KRO en AVRO doden de tijd met het arran geren van tot niets verplichtende datum die beeldhouwer Antinomie de vraaggesprekjes. Een handvol schrij- Baat nog "open" had. Anthonie is vende Journalisten slaat een vage "het kleinste gat van Nederland" la- eigenaar van de klipper Olwen, een blik in het overvloedige documenta- ten zien: een nog ontbrekend stuk stevige schuit met flink wat zeil. s' tiemateriaal van de ruim anderhalf dijk tussen Enkhuizen en Lelystad Zomers stelt hij zijn kostbare bezit, bestaande Vereniging tot be- houd..enz. Scherpenhuijzen vindt, dat de dijk dicht moet, omdat Je anders een for- van het IJsselmeer gisteren in pet to had voor enkele Tweede-Kamer- Zij waren voor een "werkbe zoek" genood des morgens half ne gen achter het Centraal Station in Amsterdam aan boord van de klip per Olwen. De Vereniging zou hen Door Peter Riemersma LEIDEN: Fa. H. Walenkamp en Zn. Haarlemmerstraat 1, Prinsesse- kade 1. Tel. 01710—23784. KATWIJK AAN ZEE: Fa. Schaart, Sluisweg 58, tel.: 01718—12238. OEGSTGEEST: Fa. G. W. Roest, De Kempenaerstraat 19, tel. 50901 Lange Voort 11, tel. 52174. LEIDEN: Van Zijp, Haarlemmerstraat 295, Brahmslaan 16-18, tel. 01710-22082 van ongeveer vijf kilometer. Naar inclusief bemanning, graag beschik- de mening van de Vereniging een gat baar voor gezelschappen die de woe- dat niet dicht mag, omdat dan de li ge baren op willen rjaison van ntmntig ton aardappelen lagen in de berm van de rijks- Eindhoven-Breda bij Berkel-Enschot. De Duitse vracht- sloeg na een klapband over de kop en belandde in een De chauffeur werd ernstig gewond. De bergingswerk- dieden namen vele uren in beslag. se investering onrendabel laat liggen. Van der Lek en Nagel zien wel wat Bestuurslid Marleen IJoppe van in het streven van de Vereniging de Welk een ellende de mensheid de Vereniging die het IJsselmeer niet inpoldering opnieuw ter discussie te stellen. Tenslotte dateert de wet op basis waarvan de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders werkt al van 1918. En Rie de Boois weet het eigen- inpoHdering van de Markerwaard niet meer is tegen te houden. dan te wachten staat, heeft de Ver eniging al vele malen in woord en ge- vierhonderderd gulden per dag. verder in polderland herschapen wil zien, had al eens een zalig feestje schrift verkondigd. Niet alleen dreigt aan boord gehad. Ze had het IJssel meer toen eens niet van de kust bij EINDHOVEN Er is gisteren on- zijn broer de betreffende advertentie rust ontstaan onder de Eindhovense plaatste, waarin hij volgons Jo niet taxichauffeurs naar aanleiding van het hele taxibedrijf maar alleen zijn een advertentie in het Eindhovens eigen aandelen aanbood. Dagblad waarin een niet met name Jo van den Honert is voornemens genoemd taxibedrijf ter overname het bedrijf normaal voort te blijven werd aangeboden. Het betreft de Ho- zetten. Gistermorgen legden de tax Taxi onderneming, een firma chauffeurs van Vetax, een ander mot als twee aandeelhouders de broers Cor (58 Jaar) en Jo (53 Jaar) van den Honert. De oudste van de Broek in Waterland, waar ze woont, gezien, maar van binnenuit. Vanuit "het natte hart van ^Holland" zelf, zogezegd. Toen was het plannetje geboren. Haal volksvertegenwoordi gers op de klipper en, druk hen het IJsselmeer aan het hart. Marleen is in haar gemoed al verder: "Het is 'n beetje een kind van me". lijk niet. Zij wil wel wat meer infor matie over de gevolgen voor de tota le waterhuishouding en mogelijk zelfs de drinkwatervoorziening. Geen i taxibedrijf het werk neer. Zij dach ten dat genoemde advertentie hun bedrijf betrof omdat het algemeen twee had al geruime tijd geleden te bekend was dat er al geruime tijd kennen gegeven om gezondheidsre denen te willen stoppen. Broer Jo was wel bereid de aandelen over te nemen maar niet voor de prijs die er iG De 53-Jarige nacht- het Scheveningse hotel- Ball Anton Boon is ver- het slachtoffer geworden raakactie. enkele personeelsleden ïotel voelde de portier zich IJd bedreigd door een rljks- it wie hij ruzie zou hebben een vrouw. izie zou al eerder hebben Marleen en haar vijfduizend strijd genoten veel hoop. Eigenlijk zien ze er geen gat in, hoe een meerderheid van de Tweede Kamer zover is te krijgen dat dat gat in de dijk kan Donderdag de twaalfde Juli dus. blijven zitten. Als tenslotte om half vijf 's mid- onderhandelen gaande zijn over verkoop. Pas toen de aandeelhouders zwart op wit verklaarden dat de advertentie de vier Kamerleden laat voor gevraagd werd. Dat was de re- geen betrekking had op Vetax werd het werk hervat. Cor zonder medeweten Niet zo'n geschikte «datum voor Ka merleden. Zij zijn «dan al veertien Een verhaal dot ook de ronde doet dagen met rakanttie. Marleen weet Snmefrt onder het personeel. BIJ een van tenslotte vijf van de honderdenvijf- zijn weinifl spraakzame buien zou tja vnnr "een w. weet alleen Karei Nagel te ien licht bij 3^jdelgebruik ■0°— 1G (ANP) Om de con- ïet eventueel verplichte ge- autogordels te vergemak- leeft eérste-kamerlid Mees- li) minister Gruyters (Ver- gQ| Waterstaat) de auto's te laten overdag - duidelijk zicht- wikki n ücht aan de achterzijde, iusset lt bij gebruik van de gordels, e-kamerlid heeft de minls- gevraagd op welke termijn telling tot het gebruik van '3 te verwachten is, zo er toe bestaan. J-MÏ geleid, tot een vechtpartij voor het hotel, die toen nog echter met een sisser afliep. eijn weinig spraakzame buien zou tig voor "een gat" -te vangen. Bij de Gisteren werd de portier tijdens een de portier zich hebben laten ont- inscheping donderdagmorgen voor de receptie van het vallen dat hij zich bedreigd voelde, en een wapen had aangesohaft. Hij hotel door een één nog verstek gaan: Erik Jurgens van de PPR. Hij 'is bemiddelaar bij Sectie^ heeft inmiddels uitgewezen zou toen over de moeilijkheden met het conflict in de kinderbescher mingswereld. Jutet 12 Juli zal een dat hij in de longslagader en aan de daardoor ontstane bloe dingen is overleden. De Haagse politie die de moorde naar ook dn de kennissenkring van de portier zoekt heeft nog geen ar restatie in deze zaak kunnen ver richten. Moeilijkheid bij het onderzoek is, dat de heer Boon na de scheiding van zijn vrouw enkele Jaren geleden een erg teruggetrokken bestaan heeft geleid. Woonde hij aanvankelijk in de Fahrenheitstraat, nadat deze wo ning door brand werd verwoest, huurde hij een kamer in de Zout manstraat waar hij volgens zijn auto's te laten uitrusten met hospita nooit bezoek ontving. Ook de buurtbewoners hebben weinig contact gehad met de heer Boon. Hij werkte van 23 uur tot 9 uur en kwam alleen thuis om te slapen. Wel gaat het gerucht onder de buurtbewoners dat de heer Boon de laatste tijd met een wapen op zak liep. de rijksgenoot hébben gesproken. DEN HAAG (ANP) Het is te ver wachten, dat dr H. J. Witteveen, de minister van Financiën in het kabi net De Jong, per september de overreden over de stappen op de stoomsleepboot Cerberls om alsnog "het gat" in ogenschouw te nemen. Scherpenhuijzen heeft een plaatsje versierd in een gereed staande uiterst comfortabele NOS-slee. De beslissende dag «daarbij zijn. Als de volksvertegenwoordigers Rie de Olwen de Oranjesluizen Is gepasseerd Boois en Bram van der Lek staan en de zeilen zijn gehesen kan Mar leen de balans «opmaken. Aan boord omhoog, zijn: Rie de Boo/is (PvdA), Karei Na- Liftend trachten géi (ook PvdA^, Dick ScherpenhuiJ sen (WD) en. Bram van der Lek DEN HAAG (ANP) "Het Ne- meen zouden worden gebruikt. Ver- derlandse bedrijfsleven heeft de Con der vindt het bedrijfsleven dat er te sumentenbond de voet dwars gezet weinig tijd beschikbaar is voor de even later bij Lelystad met de duim bij een poging via de televisie pro- Ster. Het voelt er niets voor om vla de dijk tus sen de nieuwe stad in het ingepol derde land en het stokoude Muiden paganda te maken voor de langs door de Consumentenbond, geïntroduceerde consumenten- voorwaarden. De Ster weigert van die beperkte tijd iets af te staan ten behoeve van de consumenten". Hoewel de Consumentenbond eigenlijk bezwaar heeft tegen com- volksvertegenwoordigers nu in tijden heerste het Nederland-van- eerste plaats uit milieubewustheid voor-de-drooglegging-van-het-IJssel- ding zal krijgen van het Internationa voor stuk n<igal genomen als z le Monetaire Fonds. Hij heeft in be ginsel besloten de functie van mana ging director van het fonds te aan vaarden als hij daartoe wordt uitge- <Pf> Niet duldeiyk ls of deze waar graaf yioris in^lang ^vervlogen over deze voorwaarden uit te zen- merciële reclame op de televisie A"J 1 1 J den. De reclameraad die toezicht dus tegen de Ster overwoog de houdt op de Ster en waarop, nadat bond toch Ster-tijd te kopen om zo de StetrgewefLgerd had, een beroep veel mogelijk consumenten te wijzen is gedaan, heeft eveneens afwijzend op 't nut van de consumentenvoor- aldus een mededeling waarden en de mogelijkheid deze aan te vragen. De Consumentenbond krijgt namelijk niet de mogelijk heid om zelf televisie-uitzendingen te verzorgen en had naar zijn zeg- De Consumentenbond meent dat er gen ook al weinig medewerking on- twee diepere beweegredenen zijn dervonden van het ministerie van de uitnodiging hebben aanvaard, dan wel gevolg geven aan de begrij pelijke behoefte met "een dagje zei len" de papierwinkel van hun stu deerkamer te« ontvluchten. In elk gew&l voelen ze zich stuk meer te bereiken. De duimende Ka merleden hebben snel succes. In een wat afstandse Volkswagen kruipen zij tussen de wielen. Weg van maal buitengaats, vernemen dat bij Enkhuizen door enkele tientallen enthousiastelingen "De dijk ls bezet". Zij vermoeden terecht gebruikt nodigd. De heer Witteveen, 52 Jaar, zullen worden als "prijsdieren" in volgt dan de Fransman Pierre Paul Schweitzer op, die per 31 augustus het fonds verlaat. het publiciteitsplan, waar Marleen verder weinig over loslaat, al lekt wel uit, dat do omroep van Het gat van van de Consumentenbond in Den kleinste gat van Nederland" ergens Haag, waarbij ongeveer 420.000 tussen Lelystad en Enkhuizen. Een Nederlandse gezinnen zijn aange- gat in een dijk-in-aanleg. De geplan- sloten, de noordelijke begrenzing van de Markerwaard. Een dijk en een gat, dat hen de hele dag is voorgespie- voor die weigering: "Het bedrijfsle- Economische Zaken bij een poging ven in het algemeen er zijn ook om in de OQ-rubriek iets over de gunstige uitzonderingen voelt er consumentenvoorwaarden te ver- niets voor dat de voor de Neder- tellen, landse verbruiker veel gunstiger geld als een keerpunt in het Neder landse dijkenbouwers-epos. Een gat dat niet dicht mag. Een dijk die niet af mag. Hoe kun Je dat nu aan Ne derlanders zónder IJsselmeerwaardi- consumenten voorwaarden algemene verkopen? bekendheid krijgen en ook alge- BEEK (Noord-Oostpolder) trokken gebieden zal laten zien? riode heeft hy regelmatig gesprekken achting in Mozam- „ik ben dan wel uitgenodigd door gehad met Sietze Bosgra van het ituurlyk vinden daar exces- de Portugezen, maar ik zal me geen Angola-comité, met twee studenten i, maar ik moet by dit ver- programma laten voorschryven. Ik uit Bergen op Zoom die al eerder vele vraagtekens zetten. Ik bepaal zelf wanneer en waar ik er- een reis (op uitnodiging) naar Afri- meer gegevens. Een feit is gens heen wil. Ik besef dat ik in drie ka maakten en met de Wassenaarse 'ortugese leger in die gebie- weken echt niet alles kan zien, maar dr. Huybregts die de laatste negien zo'n 60 a 70 procent uit datgene wat ik zal zien zal ik wel Jaar vrywel Jaariyks daar op bezoek bestaat en ik kan me niet zelf hebben uitgekozen. Bovendien is geweest en die er inmiddels drie n dat die zomaar hun eigen hoop ik nog contacten te leggen met boeken over heeft geschreven. afslachten. Volgende week priesters die niet alleen Portugees „Uit al die gesprekken heb ik be- vertrek ik naar Mozambi- praten". grepen dat er helemaal geen sprake zal hoogstpersooniyk naar Waalkens heeft zich goed voorbe- is van gebieden die door de be vrij - e Wiriyamoe gaan zoeken, reid op zyn reis naar de zo omstre- dingsbewegingen bezet worden ge len praten niet meer, maar den gebieden. In de afgelopen pe- houden. Zy hulzen in kleine dorpjes Zy wilden byvoorbeeld de politieke verdwynen. gevangenen opzoeken. Die mensen „ik ben wel voorstander van deko- hebben ze toen op de binnenplaats loniesatie, maar het moet wel zo ge laten zetten. Met hun broek naar beuren dat datgene wat al is opge- Half mei werd daarvoor een aanvraag ingediend, waarbij ge steld werd dat een dergelijke uitzen ding van educatieve aard kan zijn en van belang voor alle consumen ten, terwijl tevens de belangen van de kleinhandel gediend zijn met dui delijk geformuleerde contracten. Tot op dit moment heeft de Con sumentenbond echter nog geen ant woord ontvangen. Begin deze week is daarom in een persoonlijk met de minister nogmaals ge vraagd om een snelle beslissing in deze. "Veel hoop op een gunstige beslissing hebben we niet meer" al dus de Consumentenbond, "tenzij beneden en hun hemd omhoog. Al leen maar om te zien of zy gemar teld waren. Ik geef toe dat Je daar mee niet bewyst dat het niet ge bouwd ook overeind biyft. Als met het vertrek van de Portu gezen de gehele economie en het ge hele maatschappeiy k leven ken. De grote landen zullen ons wat De grote aarzeling bij het mini5- schamper uitlachen en denk maar terie van Economische Zaken en de. Tenslotte nog over minister Pronk ertoe geleid dat de Consumenten- Ontwikkelingssamenwerking beurt, maar dit is wel een manier elkaar stort, dan maak Je daar de „Drie weken geleden verklaarde hy deerde of half afgebrande eggen natuuriyk au den Anker ele weken geleden nog ie Engelse priester Adrian middels zyn publikatie in se Times de wereld schokte lassamoord in Mozambique het VVD-tweede kamerlid i tevens lid van de vaste Issie voor ontwikkelings- ■klng door de Portugese leur in ons land uitgenodigd bezoek aan Angola en Mo- Cres rhik ben ik geschokt door wen over die moordpartyen. low.i Werkeiyk is gebeurd, is het kelijk. Maar aan de andere amiljtoch iedereen hebben op dat die berichten vlak voor keu van de Portugese premier in de kranten zyn geko- niet bang dat men hem al- •Jnooie" dingen in de RT diep in de Jungle en doen zo nu en dan uitvallen. Ik heb een boekje ge lezen van een VARA-correspondent die daar drie maanden lang ls ge weest en die concludeerde dat die bewegingen net zoveel onderling vechten als met de Portugese rege ringstroepen. Ook Bosgra van het Angola-comité heeft my dat toege geven. Die twee studenten vertelden my dat zy daar alles hebben be zocht wat zy wilden. om erachter te komen of het ge beurt". Uit de boeken van dr. Huybregts heeft hy verder begrepen dat de be vrijdingsbewegingen ook niet hele maal brandschoon zyn. Zeker in het begin van de Jaren zestig hebben deze goed huis gehouden onder de blanken. „Na die moordpartyen heb ben de Portugezen daar een goed leger op poten gezet. Dat geeft solda ten geen vrijbrief om op dezelfde bevolking echt niet gelukkiger mee. dat hy sceptische stond tegenover bond althans voorlopig geen gratis reclame kan maken via OQ- ook geen betaalde via de be- naar de Afrikaanse hongergebieden. vrij dingsbewegingen zoals minister Nu is er Inmiddels één naar toe ge- Pronk dat nu wil. Wie geeft er by- gaan. Eerst riep hy dat hy de er- voorbeeld de garantie dat s het sturen van militaire vliegtuigen Ster. "Ons wordt de toegang tot de ether volkomen afgesneden" aldus de Consumentenbond, "en dat ge beurt bij een zaak die voor iedere Individuele Nederlander van groot er geen kende bevrijdingsbewegingen zou wapens voor kopen? Zelfs al zou die gaan steunen, nu alleen die in de belang is"- er zyn en zou men het geld alleen Portugese gebieden. En welke dan? "*-)e tegenwerking^ zal ^ons er niet Want als je de ene groep steunt, wyze revanche te nemen, maar het nen gebruiken. voor humanitaire doeleinden gebrui ken, dan is het toch duideiyk dat er is de ander boos. op hun eigen budget meer geld vrij komt, dat ze dan weer wapens kun- Nee, minister Pronk ls nooit in de consumentenvoorwaarden. Er is Afrika geweest. Hy heeft er geen 8r°t® belangstelling bij de mensen ls wel een ding om niet te vergeten". Toch is Waalkens geen voorstan der om dan maar gebjk te zeggen dat de Portugezen liever vandaag dan morgen uit die gebieden moeten Joego-Slavië? Bovendien komt met die selectieve notie van waarover hy praat. Hy heeft geen besef van afstand, proble- hulp de vraag naar voren: En de matiek en weersgesteldheid daar. Be voorwaarden die in een set Laat hy eerst maar eens een tydje naar Afrika gaan om zich wat te oriënteren". Kamerlid H. PM. Waal kens (VVD) DEN HAAG Het rapport dat de massamoord heeft onthuld die Portugese militairen hebben ge pleegd op inwoners van de Mo zambique, was al een maand ln ons land. Dit hebben gisteren woordvoerders verklaard van Ne derlandse missionaire instituten die missionarissen in Mozam bique hebben of nauwe kontak ten onderhouden met dit gebied. In het Engelse dagblad The Times deed witte pater Hastings dinsdag Jl. onthullingen over de massamoord, die waren geba seerd op het genoemde rapport. De woordvoerders van de Neder landse missionaire instituten zei den gisteren dat zij erg gelukkig zyn met het artikel van pater Hastings. Het exemplaar van het rapport dat in Nederland was, is niet voor publikatie vrijgegeven, omdat men wilde voorkomen dat alle missionarissen onmiddellijk zouden worden weggejaagd of gevangen genomen. De missionarissen van Burgos, die naast het thans gepubliceer de ook nog andere rapporten uit Mozambique hebben bereiden thans een witboek voor. Zij zijn van plan dit in het komend na- Jaar uit te geven, als alle missio narissen van hun congregatie Mozambique hebben verlaten. De Nederlandse missionaire kringen ontkennen de bewering van Portugal dat het dorp Wiri yamoe niet zou bestaan. Evenals de eveneens uitgemoorde plaat sen Juweau en Chawole ligt het op ongeveer 25 kilometer van Te- te. Nu bestaat het echter niet meer. Het werd met de grond gelijkgemaakt. De woordvoerders onderstrepen dat het rapport is opgesteld aan de hand van gege vens van ooggetuigen, die aan de moordpartij konden ontsnappen en later zoveel mogelijk lijken hebben geïdentificeerd. De reden die de reclameraad op geeft als grond waarop geen Ster- zendtijd beschikbaar wordt gesteld, noemt de Consumentenbond onaan vaardbaar. In de brief met de wei gering staat: „De Reclameraad is namelijk van oordeel dat deze koop voorwaarden thans nog een controversieel karakter hebben, en dat de aanbieding daarvan aan het publiek mede daardoor niet in die mate gericht is op een algemeen belang, dat toewijzing van de zend tijd gerechtvaardigd zou zijn". De Consumentenbond vindt het te bar dat allerlei onzinnige reclame wel via de Ster in de huiskamers Yjai komen en dat zinvolle consu mentenvoorlichting niet op 't scherm wordt toegelaten, aldus een woord voerder van de bond. TO lb

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7