Vernielingen scholen: half miljoen Van de steen gesneden pijnlijke geschiedenis MISDAAD LOONT Aktie voor gevangen Vietnamezen Dagblad inde vier daagse Directeur van Hortus gaat met pensioen Tijdmeelkunde v. d. Water RIJDAG 13 JULI 1973 LEIDEN In het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen ivordt vanaf maandag een tentoon stelling gehouden onder de titel 'Van de steen gesneden', waar het blaassteenlijden in historisch perspectief ivordt geplaatst. Het blaassteenlijden, een kwaal die meestal mannen trof, en de behandeling daarvan heeft een lange en pijnlijke ge schiedenis. Al voor het begin van onze jaartelling poogden Griekse en Romeinse artsen blaassteenlijders van de voort durende kwellende pijnen, door de steen veroorzaakt, te ver lossen. Hiertoe konden zij o.a. de steensnede gebruiken, één van de oudste chirurgische ingrepenwaarbij de blaas ge opend werd om de steen Je kunnen verwijderen. De Romeinse arts Aulus Celsus beschreef in het begin van de eerste eeuw na Christus de steensnede, die 16 eeuwen later precies zo gebruikt werd. In die lange periode werd de operatie meetal door rondreizende steensnijders uitgevoerd. De artsen en chirurgijns uit die dagen durfden zelf de ope ratie niet uit te voeren omdat deze vaak fataal afliep. Na de 16e eeuw ontstonden verschillende nieuwe methodes van steensnijden. waarvoor véle nieuwe chirurgische instru menten ontwikkeld werden. Beroemde steensnijders uit de 18e eeuiv zijn onder andere Jacques de Beaulieu en Johan Jakob Rau. Jacques de Beaulieu ontwikkelde de zgn. laterale steensnede, die hij op zijn reizen door Europa in vele landen demonstreerde. Zijn portret, geschilderd tijdens zijn verblijf in Nederland eind 17e eeuw, heeft een ereplaats op de ten toonstelling gekregen. De Leidse professor in de heel- en ont leedkunde Rau nam Beaulieu's methode van opereren over en verwijderde bij vele patiënten hun blaassteen. Ton ongeveer halverivege de vorige eeuw werd deze ingreep zonder hygiënische voorzorgen of verdoving uitgevoerd, waardoor de steensnede in onze ogen een afschrikwekkende ingreep was. Maar véle mensen werden ermee van jarenlang verduurde helse pijnen verlost. Rond 1900 ivas de steensnede door verdoving, hygiënische maatregelen en verbeterde operatietechniek een operatie geworden, die weinig risico's met zich meebracht. Maar het is wel ironisch, dat na 1900 in het westerse cultuurgebied blaasstenen nog maar zelden voorkomen. Dit hangt waar schijnlijk samen met de veranderde en verbeterde voedings gewoonten van de westerse mens. Een belangrijk onderdeel van de tentoonstelling, die vooral voor medisch geïnteresseerden de moeite waar is, vormen de oude chirurgische instrumenten, die vrijwel allemaal uit het bezit van het museum afkomstig zijn. De tentoonstelling is van 16 juli tot en met 9 september a.s. te bezichtigen in het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurweten schappen, Steenstraat la, Leiden. Openingstijden: werkdagen van 10 tot 5 uur, zondagen van 1 tot 5 uur. Op de foto's v.l.n.r. Jacques de Beaulieu (16511714), een patiënt in steensnede-houding en een tafel met steensnede- instrumentarium. Het was nu weer e die beweerde dat zware straffen geen effect sorteren tegen de bestrij ding en voorkoming van de misdaad. De (potentiële» misdadigers van Ne derland hebben deze conclusie met veel instemming gelezen. Want het beroep van misdadiger wordt hier steeds aantrekkelijker. Het is afwis selend. avontuurlijk en afreagerend Slaagt men in zijn taak dan is het vaak zeer lonend. Slaagt men niet dan is er nog geen man over boord want het strafje is de premie van de lokkende ongewisheid. U bent niet helemaal overtuigd en wilt niet over één nacht ijs gaan? Maar dit is bepaald géén ijs van één nacht zoals U uit het navolgende staatje kunt concluderen. Het is een samenraapsel uit een aantal berich ten van de laatste tijd. 1. Nederland trekt veel buiten landse misdadigers aan omdat het "klimaat" hj£r voor hen gunstiger is dan overal elders; 2. De rechtsongelijkheid is in Neder land schrikbarend zoals onlangs werd geconstateerd; 3. Diegene, die zijn recht zoekt moet zich blauw betalen (advocaat tot f200 per uur) en zich Jaren groen en geel ergeren; 4. De straffen zijn vaak een lach ertje vooral in het verkeer en de arughandel; i JDEN Wat kan een arme stad als Leiiden doen met half miljoen? Er zijn genoeg bestemmingen voor te 'oa iden, maar er wordt een bodemloze put mee ge- mpt. Het wordt naar schatting uitgegeven voor het her- ;1 van vernielingen aan en in schoolgebouwen. t/i va odemloze put, dat is het ergste, is geen spoor van verbetering zien. Integendeel, het wordt elk Vroeger gaf de grote Itie enige "rust". Die tijd ppeybij. Er wordt nu in de vakantie veel vernield als anders. En niet gering. Inderwijsmensen schatten ltle( lljkse schade door vernielingen scholen op een half miljoen. Al- aan de openbare scholen werd g Jaar voor f 160.000 schade aan- cht. Het grootste aandeel namen kapotte ruiten. Er werd gJ.OOO aan ruiten ingetrapt, nbare scholen. Zes Jaar geleden het f 6000. Vertienvoudigd indere objecten: daken, goten, nen, deurkozijnen, rijwielbergin- tegels, hekken. En in scholen idblussers, piano's e.d. raai Ne zijn de daders? Het gebeurt meestal tussen licht en donker en men vermoedt, dat het veelal ge beurt door opgeschoten Jongens. Er zijn mensen in de buurt van scho len, die weten wie het doen, maar die hun mond houden, omdat ze bang zijn voor represaillemaatregelen Gelukkig zijn in Lelden om de meeste schoolpleinen de hekken ver dwenen. Het zijn open speelplaatsen geworden, die ook na schooltijd dienst doen. Erg Jammer, dat het op deze manier gebeurt, in alle delen van de stad. Een voorbeeld is de school aan de Rijnsburgersingel. Aan de kant van het Schuttersveld, zijn de ruiten al zo vaak vernield, dat het glas nu is vervangen door planken. Het is op de foto (van Jan Holvast) duidelijk te zien. Het is toch eigenlijk te gek. HANS MELKERT amfliEIDEN Prof. dr. W. K. H. «"stens, hoogleraar algemene htkunde aan de Leidse universi- en directeur van de Hortus Bo- -.licus, gaat in september met pen- Atyen. op 28 september zal hij in lollegegebouw bij de Gorlaeus- atoria zijn afscheidscollege ge- 1 Tof. karstens ging in 1927 stude- aan de Leidse universiteit, waar in 1933 voor zijn doctoraal exa- plantkunde slaagde. In 1938 moveerde hij tot doctor in de •kunde en natuurwetenschappen na het vertrek van zijn promotor, L. G. M. Baas Becking, hij de leiding over de Hortus. <l[n 1947 werd hij benoemd tot lec- in de plantkunde, in 1957 tot bui- Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. tengewoon hoogleraar en in 1960, tot hoogleraar in de algemene plant kunde. Sinds 1958 is hij direc teur van de Hortus. Prof. Karstens bekleedde o.a. functies in de Kon. Ned. Botanische Vereniging en de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Zijn onderwijs en on derzoek bestreken het gebied van de plantenanatomie. Verlovingsringen De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure Uw Juwelier v.d. WATEK Haarlemmerstraat 181. IIETKARPETTENHLIS 70 soorten kamerbreedtapijt zó van de rol leverancier van o.a: Desso, KV.T., Veneta, Hatema, Bergoss. ook Luxaflex. gratis leggen Leiden, Herensingel 10-11-12 Telefoon 01710- 26003. Rijnsburg,Oegstgeesterweg 46a Telefoon 01718-16813 LEIDEN Honderdduizend, schat Amnesty International. Maar ande ren menen, dat het aantal politieke gevangenen in Zuid-Vietnam nog aanzienlek hoger ligt. De situatie is voor Amnestie, voor het Leids Vre- deskontakt, de Leiderdorpse Vredes- werkgroep en de Vietnam werkgroep Leiderdorp, urgent genoeg om op korte termijn een aktie voor deze burgergevangenen te houden. Bur gergevangenen zijn mensen die, om dat ze het oneens zijn met het re gime of zich daarvoor niet interes seren, zijn opgepakt en nu in con centratiekampen en tijgerkoooien ge vangen worden gehouden. Amnesty International begint de aktie op za terdag 11 augustus op de Leidse markt. Daar zal in de eerste plaats het rapport over de honderdduizend gevangenen, nu in Nederlandse ver taling, worden verkocht. Het rapport heeft vorige week nogal wat interna tionale beroering gewekt. Verder worden de adressen van een aantal regeringsfunctionarissen verstrekt. Het is de bedoeling dat Nederlanders vanaf een groot aantal plaatsen (va kantieadressen bijvoorbeeld) brieven versturen met daarin de eis dat Thieu of een van de andere regeer ders de gevangenen vrijlaat. Er zijn zeshonderd gevangenen bij naam bekend en de Leidse afdeling van Amnesty heeft er daarvan één ge adopteerd om zich speciaal voor in te zetten. Het verschil tussen deze aktie van Amnesty International en die van de Brede Vietnambeweging enkele maanden geleden (met de tijgerkooi in de Haarlemmerstraat) is, dat Am nesty weigert een politiek standpunt in te nemen. Leo Kuyt: „Wjj zijn van mening, dat we voor alle gevan genen in Vietnam moeten vechten, ook voor de gevangenen van de Vietcong. We willen de indruk ver mijden dat we partijdig zijn, omdat we vrezen daarmee onze invloed op regeringen kwijt te raken". Het ver schil tussen de aktie van de Brede Vietnambeweging en die van Am nesty International is. simpel ge zegd: De BV vindt, dat Thieu weg moet zodat de Zuidvietnamezen ein delijk kans krijgen om vrijuit te ade men. Amnesty vindt, dat Thieu zich beter moet gedragen. Scholen Grensincident Israëlische en Syrische tanks hebben gisteren een gevecht geleverd op de door Israël bezette hoogvlakte van Golan. De twee partijen beschoten elkaar met zwaar tankgeschut gedurende 20 mi nuten. Volgens een Israëlisch be richt werd een Syrische tank door het Israëlische vuur buiten gevecht gesteld. Geen der Israëliërs werd ge wond. ber, op alle Leidse en en Leiderdorp- se scholen een project uitgevoerd. Het thema van de Vredesweek is dit Jaar: „De Vrede bij ons thuis". Om de leerlingen van lagere scho len en scholen voor voortgezet on derwijs duidelijk te maken wat ze zelf aan akties kunnen doen, zullen het Leids Vredeskontakt, de Leider- dorpse Vredesgroep en de Vietnam werkgroep Leiderdorp, samen met Amnesty, contact zoeken met onder wijzers en leraren. Het is de bedoe ling dat die hun leerlingen één les lang vertellen over de gevangenen in Zuid-Vietnam. De kinderen kunnen daar zelf op reageren door prenten- briefkaarten te tekenen. Die kunnen ze zelf opsturen naar de gevangenen of naar de regeringsfunctionarissen, ze kunnen ze ook aan Amnesty In ternational geven, die ze dan weer verkoopt op de markt zodat anderen ze kunnen opsturen. 5. Vroeger was de leidraad van het Recht de bescherming van de ge meenschap, tegenwoordig gaat het om bescherming van de misdadiger 6. Kamerleden proberen nog meer verzachtende maatregelen door te drukken ter meerdere bescherming van de misdadiger; 7. Als men de openbare mening weet te bewerken (vooral via de tv» dan wordt er door autoriteiten ge sjoemeld, gesjaggerd en terugge krabbeld 8. De steeds ongebreidelder verto ning va nfilms die agressie en ge weld propageren ofwel minutieus uit de doeken doen op welke wijze mis daden kunnen worden gepleegd; 9. Het politieapparaat blijft veel te klein zodat steeds meer misdaden niet worden opgelost terwijl hulp en bescherming van de gewone bur ger helemaal in het gedrang komt; 10. De neiging van extreme figuren tadvokaa/t en tandarts) om het recht maar in eigen hand te nemen met behulp van vuurwapens voor elke burger. Ongetwijfeld zijn er nog veel meer aanwijzingen maar voorlopig maakt dit lijstje indruk genoeg. Het meest verontrustende is dat deze zaken alleen maar worden ge signaleerd, er wordt nooit gewag ge maakt van maatregelen, die hier te genin proberen te gaan. Zelfs niet op één van deze pun- En de punten van dit lijstje gaan met de dag sterker spreken! W. A. F. G. KOOISTRA, C as torstraat 142, Alphen a.d. Rijn. Maatregelen woningbouw Naar aanleiding van de voorge stelde maatregelen voor de woning bouw hier ter stede wil ik het vol gende opmerken. 1. Inzake de woningbouw in het al gemeen zou afschaffen van de BTW voor alle woningen gewenst zijn ter bevordering van het eigen woning- bezit. De onrechtvaardigheid dat in Leiden de verhuurder de rioolbelas ting moet betalen wordt dan op de duur geen probleem meer. Deze be lasting past niet als de huur cen traal wordt geregeld (ongelijkheid». 2. Kosten van infrastructurele werken dienen niet langer meer in de kostprijs van de grond te worden opgenomen, daar die in wezen niet alleen voor de bewoners of eigena ren dienen. Populair gezegd de straat dient niet alleen voor de bewoners van deze straat. 3. Dus wel geselecteerde subsidie, maar dan niet gecamoufleerd, zodat niet als voorheen mensen in wo ningwetwoningen worden geplaatst, die daar niet thuis horen (Hoogbezol- digden, bondsbestuurders Ja zelfs mensen die een regeringspost heb ben zo men hoort en leest). A. BERNARD J. van Campenlaan 182, Leiden. Gevangene EEN NETTE EN HANDIGE JONGEN heeft bij ons gele genheid om het vak van te leren. Een baan met toe komst. Heeft U interesse, komt eens met ons praten en bekijk on3 atelier. Horloger Haarlemmerstraat 181. Nog even iets over de door de Leidse Amnesty geadopteerde gevan gen: Hy heet Nguyen Tan Thanh, werd in 1943 geboren en zit in de be ruchte Con Son-gevangenis. Amnes ty wil. dat iedereen gedurende drie maanden lang regelmatig brieven stuurt «zonder Amnesty te noemen) aan de Zuidvietnamese autoriteiten, waarin men zijn diepe bezorgdheid uit over het lot van de gevangene en de duur van zijn gevangenschap. Verder is er geld nodig voor de ge vangene, dat kan worden overge maakt op giro 489237 t.n.v. Amnesty International. Roeterstraat 34, Am sterdam, met vermelding van het adoptienummer GS/05/374. Op de vraag of er niet een gevaar schuilt in het adopteren van een be perkt aantal gevangenen, namelijk het gevaar dat de regering door het beter behandelen of vrijlaten van deze mensen het lot van de andere tienduizenden verdoezelt, antwoordt Leo Kuyt: „Onze ervaring is, dat de behandeling van de andere gevan genen als het ware worde opgetrok ken aan de verbetering van het lot van een enkele gevangene". Volgende week is de vierdaag se in Nijmegen. EvenaLs voor gaande jaren zal de redactie van het Leidsch en Alphens Dagblad aanwezig zijn om wan delaars uit deze regio te ont moeten. Verslaggever Hans Melkert en fotograaf Wim Dijk man zijn woensdag te vinden in de omgeving van Wvchen. Wapdelaars. let op de auto met de aanduiding "Leidsch Dag blad" en "Alphens Dagblad".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3