LEIDSCH DAGBLAD PERON AAN DE MACHT Ruppert benoemd Nixon ziek Man slaat vrouw neer met gewei vandaag innenkort nieuwe verkiezingen in Argentinië MEUBELFABRIEK ISTERWIJK^ LEIDSCH DAGBLAD Veeboer met gezin tussen de varkens +Hëiïï alles Vlieland jtIJDAG 13 JULI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34066 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ENOS AIRES (AP) De Argentijnse president Hector J. Campora en zijn vice- lident Vicente Solano Lima zijn vandaag afgetreden om nieuwe verkiezingen moge- te maken die Juan D. Peron weer aan de macht moeten brengen. het presidentsschap te herge- dat de militairen hem 18 Jaar ontnamen. mpora deelde de pers mee, dat Er is nog geen reactie bekend van >n veertig dagen nieuwe verkie- de militairen op de maatregelen om zullen worden gehouden om de 77-Jarige Peron weer aan de macht te brengen. Tijdens zijn lang durige ballingschap in Europa is Pe ron bij het Argentijnse volk steeds immens populair gebleven. Sinds de machtsaanvaarding van Campora op 25 mei van dit Jaar is Peron de man achter de schermen geweest. Peron, Argentiniës dictator van 1946 tot 1955, mocht van de militai ren niet meedoen aan de recente presidentsverkiezingen. Na de in huldiging van Campora op 10 Juni keerde Peron terug naar Argentinië Campora verklaarde dat hij de na tie later op de dag in een radiouit zending zou toespreken en Solano Li ma zei dat het congres, waarin de Peronisten een meerderheid hebben, deze middag bijeen zal komen om de ontslagen te accepteren. Hoewel Campora Peron's eigen keuze voor het presidentschap was, is hij sinds zijn inauguratie op 25 mei niet in staat geweest om een eind te maken aan de bittere twisten tussen de verschillende vleugels in de Peronistische beweging. Hoezeer deze elkaar naar het le ven staan werd op treffende wijze geïllustreerd door de vuurgevech ten tijdens de massale verwelko ming van Peron op 20 Juni toen meer dan 25 mensen werden gedood en honderden gewond. Campora is er niet in geslaagd om de traditionele Peronisten van het eerste uur tevreden te stellen. Deze beweren dat de radicalen van links zich meester dreigen te maken van de populistische beweging. De gema tigde vleugel lanceerde zijn verras singsaanval tegen Campora donder dagmiddag. TAFELS STOELEN WANDKASTEN BANKSTELLEN TV KASTEN DEKENKISTEN Toonzaal: BERKEL RODENRIJS, Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670 Maandag t/m zaterdag van 9-18 uur ook op koopavonden geopend Vrije toegang s hogere peraturen p: 4.36 uur; onder: 20.54 uur. op: 20.18 uur; onder: 3.24 u. [water te Katwijk te 2.27 en te uur; laagwater te 10.38 en te algemeen veel bewolking lamelijk morgen overdag plaatse een bul. Weinig wind. Mlnlmum- eraturen ongeveer 13, maxima (en rond 22 graden, bü wind van enkele graden lager. i 12.40 uur) Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 28 juli 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor ihalf geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Peronistische kamerleden, politici en partijbestuurders eisten dat hun leider de macht in het land zou overnemen. De algemene vakbonds federatie dreigde met een staking onder het motto „Peron aan de macht". Links lijkt aanvankelijk te zijn verrast, maar mobiliseerde zich spoe dig voor het uur van de waarheid. Vice-Gouverneur Atilio Lopez riep de arbeiders in de grote industrie stad Cordoba, waar links de vakbe weging controleert, op „de volksrege ring van Campora te verdedigen". WASHINGTON —President Nixon is gisteravond met een lichte long ontsteking opgenomen in het Mari ne hospitaal in Bethesda, een voor stad van Washington. Hoewel zijn lijfarts de president "enigszins ver zwakt" noemde, wordt verwacht dat hij het ziekenhuis over ongeveer *n week zal verlaten. Kort nadat hij donderdagmorgen ontwaakte, klaagde de president, over pijnen in zijn borst. Zijn lijf arts constateerde een lichte koorts van ongeveer 38 graden, maar wilde het besluit om hem op te laten ne men laten afhangen van een rönt- genologisch onderzoek. Het onderzoek bevestigde een voorlopige diagnose van "viral pneumonia" (lichte long ontsteking) Willy Fritsch (72) overleden Kanaal zwemmer botst op haai DOVER Lange-afstandszwem- mer Graham Mclntyre zag van daag zijn poging om in recordtijd het Kanaal over te zwemmen let terlijk naar de haaien gaan. Na negen van de 33 kilometer te heb ben afgelegd kwam Mclntyre in botsing met een vier vijf meter grote haai. Hevig geschrokken, maar ongedeerd werd hij aan boord van zijn volgboot geholpen en naar Dover teruggebracht. Schipper Brickell van de volg boot zei zich niet te kunnen herin neren ooit iets dergelijks in zijn 21-Jarige loopbaan te hebben meegemaakt. „Ik heb nog nooit een zwemmer zo snel aan boord zien klimmen", aldus Brickell. In het Kanaal worden regelmatig haaien gesignaleerd. HAARLEMMERMEER Het gezin van veehouder Schoof (man vrouw en zes kinderen) woont op het ogenblik in een schuur tussen de varkens. De veehouder is melijk voor de tweede maal bin nen drie weken uit zijn boerderij gezet, omdat hij failliet is. Deur waarder De Best uit Hoofddorp, die het karweitje moest klaren, zegt te handelen namens de nieu we eigenaar van de boerderij. Overigens moest er wel een leger tje politiemannen aan te pas ko men om het gezin uit de boerde rij te krijgen. De voordeur moest kapot worden geslagen omdat de boerin alle deuren had gebarrica deerd. Drie weken geleden werd het woongedeelte van de boerderij weer besset nadat het gezin toen ook al uitgezet was. Nu heeft de gemeente een groot deel va inboedel in beslag genomen ei ders opgeslagen. Vier drachtige zeugen konden niet worden vervoerd en daarvan heeft het gezin nu gebruik ge maakt. De door de gemeente geboden woning in Hoofddorp is vooralsnog geweigerd door het ge- De Engelse zangeres Janie digingen uitgebracht tegen Janie Jones in een politie-auto op weg Jones, waaronder het leiden van naar de rechtbank in Londen een groepje prostituees, het aan- waar thans het omkoop-schan- bieden van deze meisjes aan BBC- daal van BBC-medewerkers wordt personeel als lokmiddel om be- behandeld. Er zijn nu 26 beschul- paalde grammofoonplaten te draaien en afpersing van geld. Nieuwe vice-voorzitter Raad van State CRUIJFF WEGGESTEMD LUTTE Piet Keizer heeft zijn aanvoerdersband terug. Met negen tegen vijf stemmen kozen de Ajax- spelers in het trainingskamp te Lut- te Keizer als opvolger van Cruijff. Nogal verrassend, omdat Johan te kennen had gegeven best aanvoer der te willen blijven en omdat Piet Keizer anderhalf Jaar geleden Juist voor de eer had bedankt omdat het voor hem een te grote psychische be lasting betekende. Het wegstemmen van Cruijff is zo goed als zeker een "late wraak" van zijn medespelers op de kwestie München, boen de nummer 14 on verwacht met een knieblessure thuis bleef. Witmakers Wat is er al zo op „een algemeen belang gericht dat toewijzing van zendtijd rechtvaardigt"? Nou, heel wat. Een willekeurige greep: hapklare brokjes, trom melbeschermend anti-kalk, ge giechel, één, twee ,drie witma kers, dit zijn twee truitjes, het één is met een gewoon wasmid del gewassen, het andere met vitriool en zie nu eens het ver schil, onze superbenzine met 't krachtige X3-47+% Ibbbloep. Wat voldoet daarentegen niet aan de strenge eisen die dat alge meen belang stelt? Bijvoorbeeld een t.v.-spot van de Consumen tenbond, waarin deze organisa tie (meer dan 400.000 gezinnen lid) de kijkers eraan herinnert, welke rechten ze al zo hebben, wanneer ze iets kopen. De spot van de Consumentenbond zou de volgende inhoud hebben gehad: „Handel en Industrie ge bruiken bij de verkoop aan con sumenten leverings- en beta lingsvoorwaarden Vaak wordt daar bij de aankoop niet over gesproken. Maar de rechten van de consument worden daar wel in beperkt. Soms heel erg. De Consumentenbond heeft daar om modelvoorwaarden opge steld, die de positie van koper en consument duidelijk en beter vastleggen. De voorwaarden van de Consumentenbond zijn voorlopig gratis verkrijgbaar Stuur een briefkaart aan Con sumentenbond Den Haag en u krijgt ze thuis gestuurd. Koop alleen op „consumentenvoor- waarden". De STER weigerde deze tekst, de Reclameraad verwierp het beroep van de Consumenten bond en hanteerde daarbij de dwaze argumentatie over het „algemeen belang", waarmee dit commentaar begon. Het is best mogelijk dat de bood schap „en dan zijn we nu weer tuus met kruidensaus uit eigen huus" van ver strekkender bete kenis is dan de spot van de Consumentenbond. Maar het lijkt er meer op dat STER en Reclameraad hebben gedacht: „wat goed ls voor ons, is goed voor het algemeen". Menselijk gedacht hoor, daar niet van, maar zolang er behalve Zeeland, waar het leven klaarblijkelijk al goed ls, nóg tien provincies be staan, verdient de interpretatie van "algemeen belang" door de Reclameraad op z'n minst even vermelding. DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft vandaag de voormalige bloemenkoopman Marinus Ruppert aangewezen als "onderkoning". Ruppert wordt opvolger van Beel als vice-voorzitter van de Raad delijke minister voor het aanwijzen van Ruppert als "onderkoning". Via de christelijke vakbeweging, van State het hoogste adviescollege in Nederland, waarvan de heeft Ruppert zijn maatschappelij- Koningin voorzitter is. eind vorig Jaar in het nieuws toen de Koningin hem na de verkiezingen belastte met het onderzoek mogelijkheden vormen. ke loopbaan gemaakt. Hij is tien Jaar voorzitter geweest van het CNV. Ook was hij enige Jaren, evenals De Gaay Fortman tot voor kort, lid van de Eerste Kamer voor de ARP. en liet de vacature liggen tot ns verkiezingen. De Koningin vroeg destijds nieuw kabinet te Gaay Fortman eerst om te onder zoeken welk kabinet mogelijk zou Na twee maanden adviseerde Rup- zijn. Deze liet op zijn beurt Ruppert ere-doctoraat gegeven mede op grond van zijn publikaties over het HAMBURG Willy Fritsch, Jaren lang één van de populairste Duitse romantische filmsterren, ls vandaag op 72-Jarige leeftyd overleden. Fritsch was in stomme films al beroemd geworden maar na de komst van de geluidsfilms werd zijn succes nog groter. Hij trad in meer dan 100 films op. Tijdens de Jaren dertig speelde hy in de meeste films samen met de Engels-Duitse filmster Lilian Har vey, die in 1968 overleed. pert om zijn collega-staatsraad voorgaan. Intussen is De Gaay Burger met de vorming van een ka- Fortman minister van binnenlandse bimet te belasten. Burger strandde zaken. Hij ls de eerste verantwoor- in het zicht van de haven. Hij kreeg na een afkoelingsperiode een nieuwe kans, ditmaal samen met Ruppert. Samen slaagden zij er in het kabinet-Den Uyl op de been te helpen. Na het terugtreden van dr. L. J. M. Beel als vice-voorzitter van de Raad van State in het voorjaar van 1972 heeft het toen regerende kabi net-Biesheuvel Ruppert óók bena derd. Deze weigerde, omdat naar zijn mening Eerste - kamerlid mr. dr. W. F. de Gaay Fortman eerder in aanmerking kwam. Het kabinet- Grote drukte op Nederlandse wegen verwacht DRIEBERGEN De rijkspolitie verwacht vanavond en morgen een grote drukte op de Nederlandse we gen. De bouwvakkers keren van va kantie terug; een nieuwe groep, die ondermeer bestaat uit de werkne mers in de metaalindustrie, trekt er op uit. Twee weken geleden by het begin van de bouwvakvakantie is het gro tere verkeersaanbod probleemloos opgevangen. Slechts by de grenspost Berghontstonden files. De honderdduizenden die dit week einde vla West-Duitsland naar het zuiden rijden zullen weer met de zelfde knelpunten te maken krijgen. Ondermeer tussen Keulen en Frank furt en by München. Afgaande op de gemaakte reserveringen zit alle beschikbare accommodatie aan de kust volgende week vol. DOKKUM (Fr) De 21-Jarige Trijntje Brouwer uit Hoorn is gis termiddag by een echteiyke ruzie in Dokkum (Fr) levensgevaariyk ge wond geraakt. De vrouw werd door haar man met een gewei, dat als versiering in een cafetaria hing, op het hoofd geslagen. Haar schedel werd nagenoeg verbrijzeld. De 16-Jarige vakantiehulp Reino A. Joustra uit Dokkum, die de vrouw wilde beschermen werd ook met het gewei op zyn hoofd geslagen. Hy werd evenals de vrouw opgenomen in een ziekenhuis te Dokkum. Me vrouw Brouwer werd later naar het academisch ziekenhuis te Groningen Veronica over de 100.000 HILVERSUM Vanmiddag heeft de Veronica omroepstichting zijn honderdduizendste lid uitbundig bin nengehaald. De gelukkige werd door bedryven die nog altyd in Veronica geloven verrast met een hoeveelheid geschenken, die een totaal bedrag van twintigduizend gulden benader de. Het staat nu al vast, dat de Ve ronica omroepstichting (VOS) vol gende week een zendmachtiging zal aanvragen. gebracht. Voor haar leven wordt ge vreesd. De vrouw verbleef met haar man by familie in Dokkum. zy leefden al lange tyd in onmin, wat gister middag voor het café „De Oude Veste" in Dokkum tot een uitbarsting kwam. Het personeel van het café wilde de vrouw in bescherming ne men en trok haar naar binnen. Haar man, een 22-Jarige bloemen handelaar, ging haar achterna. Toen de bedryfsleider van het café, de heer E. wynsma de vakantiehulp vroeg de vrouw op de bovenverdie ping te brengen, wist haar man haar ongezien achterna te lopen. Op een gegeven moment pakte hij een van de geweien die aan de muur hingen. De vakantiehulp probeerde de vrouw te beschermen, maar B. sloeg hem op het hoofd. Daarna sloeg hy op zyn vrouw in. OCANA WINT PERPIGNAN In een individue le tijdrit over ruim 28 kilometer van Perpignan naar Thuir heeft de Spanjaard O ca na opnieuw gewon nen. Hij had een voorsprong van 30 seconden op Poulidor. Zoetemelk werd negende. De Spanjaard be houdt uiteraard de gele trui. Het was vanochtend opnieuw zeer warm. 20 PAGINA'S Elvis Presley roek-fenomeen uit de vyftiger jaren, heeft zichzelf veranderd in een glitterende op- vrUer. zyn nog altyd hysterisch publiek bleef hem trouw. Deze week ging in Amsterdam de film Elvis On Tour in première. Een verslag van het tournee van een geamuseerde showbink. Meer over Elvis on Tour en over Let the Good Times Roll op onze „Swin gende filmpagina": „Rock, baby, rock 'nd roll". PAGINA 11 Nederlandse filmacteur Jerry Brouwer, die een succesvolle car rière in Frankrijk heeft opge bouwd, werkt mee aan de verfil ming van „Naakt over de schut ting". PAGINA 5 Vier kamerleden zochten tever geefs naar het kleinste gat van Nederland. PAGINA 7 JONGE HONDEN vragen extra zorg, extra aandacht, extra voeding Opbouwkalk voor het beenderenstel sel en vitamines voor de conditie zyn erg belangrijk. Een slaapholletje waarin ze zich thuis- en veilig voelen Goedgekozen halsbandjes, Ujntjes, kammen en borstels Speciale voeding voor de erg Jonge hond. Uitgekiend door ervaren vak mensen (917 FIAT 127 Comfortabele 4/5 persoons auto Veel bagageruimte Voordelig in het gebruik Topsnelheid 140 km/u. Aantrekkeiyke en functionele vormgeving vanaf f 6902— incl. BTW ruime financiering mogeiyk Streekshowroom voor Lelden Korevaargarage b.v. Showroom: Korevaarstraat 19, Leiden. Tel. 01710—42146* Donderdagavond - koopavond

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1