4T0UR DE FRANCE NU EEN KLAAGZANG lampdag voor Nederlandse in de Toekomstronde chur uilde an Jlende Krekels nam verlies als een man... DE TOUR IN CIJFERS APPIE HAPPIE ld Gevers onttroond; Schur ziek naar huis DAG 13 JULI 1973 De wapenstilstand en daarmee ook de ir wat er nu precies aan met deze Ronde van Irijk. waarin Luis Ocana zon- loor iets of iemand te worden 'iderd zijn gele trui als maar Racké ar Parijs draagt. En zo amerhand begint iederéén, ook fervente Tour-verdediger lorgen te maken. Franse radio-reporter kan n dag uit blijven schreeu- dat het allemaal zo spannend vermoeiend. En ook de ile renners vriend kan niet et malen achtereen blijven volhouden, dat de Tour-directie de Ronde te zwaar heeft gemaakt. Ergens duikt dan toch wel de twij fel op over het feit of dit peloton in deze samenstelling, wel sterk ge noeg is om een Ronde van deze al lure die ongetwijfeld zwaar is, dat wél aan te kunnen. Natuurlijk de lengte van de rit ten, de opeenvolging van zware tot zeer zware etappes, het gesol met de coureurs naar steeds weer ande re plaatsen: het pleit allemaal voor de renners, die menen dat het op deze manier ,geen doen meer is". En de hitte, de blakerende wegen onderstrepen dat op hun manier nog eens. Maar toch Gisteren was er bijvoorbeeld weer zo'n lange rit. Niet moeilijk, omdat er nauwelijks geklommen behoefde te worden, maar toch lastig. Met vaak smalle, bochtige wegen door de onafzienbare wijngaarden van de Hérault en de Aude. Met als maar de zon en als maar de herrie van die uit de Tour-geschiedenis zo langzamerhand beroemd geworden echt gekoerst kon worden. Een etappe, waarin vroeger de „regiona len" toesloegen, en zo die niet voor handen waren, dan vormde zich vaak wel een groepje kanslozen, dat in een lange vlucht nu eens wat publiciteit wilde opeisen. Want er kon „gekoerst" worden. Er stond namelijk een knap hinderlijke wind, die door de draaiingen van het parcours op alle mogelijke wij zen benut kon worden. Maar het kwam er weer niet van. Het ver moeide peloton bleef gesloten. uit de kust in de buurt van de Frans- Spaanse grens spoedde, had een heel andere oorzaak: vele lieve Fransen hadden zich zoals dat vroeger veel vaker gebeurde, opge maakt de Tour nu eens aardig te ontvangen en zo kon Je de dag leuk doorbrengen met Je van de ene naar de andere wijnproeverij te be geven. Het peloton, zo stond al spoedig vast, zou dat genot niet willen bederven. Het was na één van die charmante ontvangsten, dat reporter Robert Chapatte, die in zijn televisietijd langs de wegen net zo hard werd toegejuicht als de renners (hij vloog er bij de ORTF uit, nadat hij had deelgenomen aan een staking) op het idee kwam om voor zijn huidige werkgever Radio .Europe I" een soort forum te beleggen. Er werden wat wagens in de berm geparkeerd en rond de micro verza melden zich Fred Debruyne, Edgar Sorgeloos, Jan Janssen en Jacques Anquetil. Of zij maar even wilden zeggen, wat ze ervan vonden, dat het peloton zo moeizaam in bewe ging was te krijgen. Wel, daar kwam de hele klaagzang weer. Debruyne meende, dat het mèt of zonder Merckx geen verschil had gemaakt, want de coureurs waren nu eenmaal moe en Merckx zou óók graag gemakkelijk zijn gele trui hebben verdedigd; Janssen zag die lange moeilijke etappes zo kort achtereen ook niet zitten en meende verder, dat de Ronde inder daad te zwaar was voor een peloton als dit, en Jacques Anquetil verde digde zijn vroegere collega's al evenzeer, door zich achter de be zwaren te stellen. Al zei Jacques nog: .Hoewel in een rit als deze, die nu tot na de ravi taillering is gevorderd, op een par cours als dit, met zo'n wind, zo langzamerhand wel eens gereden mocht worden, in plaats van ge wandeld." En dan was er nog Edgar Sorgeloos, die vroeger, als coureur „Labieke" werd genoemd, vanwege zijn niet te beteugelen vlijt en werkzaamheid die hij Jaren lang in dienst stelde van Rik van Looy. „Labie" zei het even anders. „Ach wat", riep hij de luisteraars toe in het typische Frans, dat de echte Vlamingen spreken, „ach wat, in onze tijd gingen we er in zo'n etappe als die van vandaag tegen aan. Dan waren we een poosje op weg en dan riep Rik: „Allez, we gaan eens attaqueren. Eens kijken wat die Anquetil, die in het geel rijdt, vandaag in zijn mars heeft. En dan werd er aan de kop van het peloton slag over slag gedemar reerd zéker op zo'n parcours". Men lachte eens wat en Chapatte sloot de uitzending af. Anquetil zei nog peinzend: „Tja. Je zou hier een mooie waaier kunnen vormen met een paar mannen die vooruit wil len.' De Tourradio gaf Intussen door dat het peloton nog altijd gesloten was en dat vlak na de ravitaillering even een lichte tempoverhoging had plaatsgevonden. Even maar. Sorge loos haalde de schouders op en keek me vragend aan .Ik zei hem, dat hij goed gesproken had. 1GELES De Italianen hebben hun offensief tegen de •landers op de tweede dag van de Ronde van de Toekomst een gedeeltelijk succes bekroond gezien. Want omdat Ad ;rs zich in de tweede helft van de rit van Pezenas naar •les sur Mer niet in het hoofdveld kon handhaven, mocht aliaan Giampado Flamini de leiderstrui aantrekken. De •rlanders, van wie Aad van der Hoek en Wim de Waal goede plaatsen in de uitslag veroverden, handhaafden wel in het algemeen ploegenklassement. door deze voorvallen werd LddelJede dag van de Ronde hebj,hst toch een echte rampdag n M e formatie van Joop Midde- 'kplfu Ien had zich er spoedig bij kante 1301 f 2 f %es Het opgeven van Schur is niet als een ver- ng gekomen. Middelink en jnen waren er al op voorbe- nadat de Groninger woens- :u vond haast niets had gege- maa"en in de nacht rusteloos in klamme bed had liggen en. Maar wielrenners kun- ,wel tegen een stootje 0 fom probeerde Schur het weer nadat hij vlak de tweede etappe in mas nog een bezoekje 11 ^Uwofdiëe tourdokter Bon- IIf thad gemaakt. uur lang kon Schur zijn kers nog hoop geven. Toen het met hem gedaan. Hij Et in het gezelschap mbiaanse favoriet Rafael lossen uit het op dat mo- bepaald niet hard rijdende en bleef al snel alleen ach- ómdat Nino zich kreunend een oude beenbles- in de berm het vallen, lelink was met de ploeglei- gen in de buurt van gebleven. „Ik vroeg Frits ik moest doen. Hij huilde n maar". •en nog had Middelink er gedacht om een man bij achter te laten. "Maar ras er nog en daarom be- ik verder niemand op te Had Middelink gewe- J gjj dat de Columbiaan zo spoe- f gj nadat hij weer naar voren f 6J Begaan uit de koers zou f 5j >en dan had hij beslist an- f 8.1 leatie in deze ronde pas f LI later dat Nino was afge- f 7JToen was het al te laat. duurde niet lang meer of f 4J Schur, die huilend van el- f 6.i s met moeite de pedalen f 3.' I kreeg, zocht de brokken- f 3J sn op. f 4J heb niets gegeten en heb f 31 VaQ mijn buik en barstende In" kwam het er snikkend Voor de Groninger, die f 5.1 1 Jaar geleden moest opge- door een darmblessure en na een paar dagen in iele trui gereden te hebben, c zijn makkers in de steek gelaten, had de Ronde van Toekomst opnieuw alleen •r ellende gebracht. En dat IJl hij zich voor de start van ronde nog wel zo goed had 0 bJlpld. "ik eindig zeker bij de te tien had hij toen ge- neergelegd, dat Adje Gevers de tol moest betalen yoor zijn solo in de etappe naar Palavas les Flots. Zijn gebrek aan routine werd hem ver geven. Het deerde de Nederlanders ook niet, dat de meute twee volko men onbelangrijke coureurs in de slotfase had laten lopen, dat de etap pezege naar de Spanjaard Enrique Martinez ging, die de vluchter Abelardo Rios uit Columbia gemak kelijk achter zich hield. De schok was het opgeven van Frits Schur, die doodziek na een uur van de fiets stapte en de be schutting van de brokkenwagen op zocht. De Nederlandse ploeg, die door het ontbreken van cracks als Fedor den Hertog, Piet van Kat wijk, Cees van Dongen, Jacob Lan gen en Frits Sluper toch al gehandi capt naar deze amateurronde van Frankrijk was vertrokken, was op slag zijn natuurlijke leider kwijt. Frits Schur, de enige van de zeven met ervaring in dit extra zware werk, door Middelink met instem ming van allen benoemd tot weg- captain, liet een leegte achter. Van daar de toch wel gedrukte stemming aan de meet in het broeihete Arge- les, waar duizenden vakantiegan gers in afwachting van de Tour de France een vleugje van het ama- teurwerk meepikten. Middelink, die De uitslag van de tweede étappe (Pezenas-Argeles-sur-Mer) 1. Enrique Martinez (Sp) de 166.5 km in 4.15.35 (met bon. 4.15.20), 2. Rios (Col) z.t. (4.15.25), 3. Van den Hoek (Ned) 4.16.37 (4.16.32), 4. Diaz (Col) 4.15.37, 5. Dohmen (Ned) z.t., 6. Wim de Waal (Ned) z.t., 7. Kraft (Wdl) z.t., 8. Didier (Lux) ZJt., 9. Bounreau (Fr) z.t., 10. Vallori (Sp) z.t., 11. Labocha (Pol.) 4.15.37, 12. Van Helvoirt (Ned) z.t., 13. Baronchelli (It.) z.t„ 14. Pala (It) z.t„ 15. Dubreuil (Fr) z.t., 16. Demore (Fr> z.t., 17. Thalmann (Zwi) z.t., 18. Karner (Oost) z.t., 19. Ruch (Wdl) z.t., 20. Schmid (Zwi) z.t„ 25. Kne- temann (Ned) z.t. als Van den Hoek, 43. Gevers (Ned) 4.21.44. Algemeen klassement: I. Flamini (Lt) 8.31.39, 2. Pala (It) op 8 sec., 3. Baronchelli (It) op 9 sec., 4. De Waal (Ned) op 11 sec., 5. Bodier (Fr) op 13 sec., 6. Schmid (Zwi) op 15 sec., 7. Bourreau (Fr) op 21 sec., 8. Kraft (Wdl) z.t., 9. Demore (Fr) z.t., 10. Stednmayer (Oost) z.t., II. Lindow (Wdl) op 2.19, 12. Ge. vers (Ned) op 4.37, 13. Nyffeler (Zwi) op 5.22, 14. Martella (It) op 5.24, 15 Fredrigo (Fr-Peu- geot) op 5.28, 16. Troche (Wdl) ZJt., 17. Relland (Int-Lux) z.t., 18. Martinez (Sp) op 7.02, 19. Rios (Col) op 7.13, 20. Diaz (Col) op 7.38, 21. Van den Hoek (Ned) op 8.07, 37. Dohmen (Ned) op 9.33, 47. Van Helvoirt (Ned) op 13.53, 48. Knetemann (Ned) Algemeen ploegenklassement: 1. Nederland 37 pnt, 2. Italië 60. Barry Hoban wint de eindsprint in Argeles sur Plage. TITELSTRIJD AMSTERDAM Gisteravond zijn in het Olympisch Stadion voor 150 toeschouwers voorwexistrijden sprint en achtervolging amateurs ge houden voor de nationale baankam- pioenschappen. De voornaamste re sultaten zijn: Sprint amateurs: Geplaatst voor halve finales: Peter van Wijk Ri- nus Langkruis, Ton Raaymakers en Gerry Fens. Achtervolging amateurs (4 km): ge plaatst voor de halve finales: Roy Schuiten, Herman Ponsteen, Fedor den Hertog en Jon de Jong. Volgende week donderdag worden de nationale baankampioenschappen voortgezet. ARGELES SUR MER Jan Kre kels nam zijn verlies de zeven de plaats terwijl hij voor de eerste vocht als een kerel. "In de laat ste paar honderd meter" vertelde hij na afloop toch wel enigszins te leurgesteld. "had ik de kans over Hoban heen te komen. Ik zat in het goede wiel voor de sprint, nadat de laatste aanval net niet was gelukt. Zij lieten het groepje waarmee ik weg was niet gaan. Maar ik had een kans om nog alles goed te maken. Ik ging harder dan Hoban. Ik had de mogelijkheid te winnen. Hij voel de mij aankomen en stuurde naar de kant waar ik door wilde. Toen was alles verkeken. Jammer, natuurlijk. Je kunt zeggen dat Hoban mij heeft geflikt. Maar het is normaal dat Je in een eindsprint alles doet om te winnen. Als ik in de positie van Ho ban geweest was, had ik waar schijnlijk hetzelfde gedaan. Ik denk niet dat wij vandaag de enigen wa ren, die een extra premie konden verdienen. Ik weet ook zeker dat ieder winst in een touretappe als 'n geweldig succes wordt beschouwd. Daarvoor doe Je wat, ook al gaat het ten koste van een ander. In 'n eindsprint mag Je niet vriendelijk zijn. Maar ik blijf het proberen, de ronde is nog niet afgelopen". Ploegleider Ton Vissers had, als een lokkertje, Krekels, Van der Leeuw en de beide Portugezen Oli- veira en Martin vijfduizend gulden geboden wanneer de bloemen en de kus van de dag voor een van hen zou zijn in Argeles. /h de"Puzetnmn 14 JULI rush-15JULI 13e EI-231 km bergen zullen we zien wat het bete- Men liet dit tweemaal gaan kent dat Frits moest afstappen. Ik verhoogde in de klim wel dusdanig had in hem nog het meeste vertrou- het tempo, dart; de hoofdmacht, die Misschien hebben we geluk, krijgt hij een goede opvolger". Figurant Terug naar de werkelijkheid. Ad- Je Gevers, de grote man van de zware rit naar Palavas, inmiddels al danig was geslonken door vele achterblijvers, in twee stukken uiteenviel. Alleen Gevers miste hier de boot. "Ik zat er niet zo ver af toen de scheiding ontstond en ben er nog haast bijgekomen ook. Maar een nieuwe demarrage in figurant. Hij kon een tijdlang blijven dat eerste peloton was net iets meedraaien in het peloton, dat ontsnapping van de eerste kilome ters van Aad van der Hoek, de Spanjaard Vallori, de Franse regio nalen Gutierrez en Beon, de Fran se nationaal Dubreuil en de West duitser Ruch niet serieus had geno men. Terecht, want toen er na de ravitaillering, waar Middelink voor veel Gelieerd Gevers slokte nog een flesje wa ter naar binnen. Toen, als een vol leerd beroepsrijder, zei hij nog: "Eigenlijk geeft het niks, dat ik die trui kwijt ben. Als Je van begin het eerst in de geschiedenis afweek tot eind moet vechten om Je plaats va<n zijn gewoonte em met gulle te behouden, rijd Je Je in de vernie- hand kruiken ijskoud waiter uitdeel- J echt werd gekoerst, was er snél van de winst van bijna vijf mi- aankomst de ronde nuten van het groepje niets over. Na 100 km werden de vluchters achterhaald. Toekomst een grote puinhoop. Pas op het allerlaatste moment bleek, dat er op een circuit in Argeles nog een extra ronde gereden moest wor- den. Omdat de ploegleiders hiervan niet op de hoogte waren geweest en Voetbal FC Twente heeft gis- ^us 00k; hun renners niet hadden teren de amateur Henk Lodens te in kunnen instrueren, volgden sprints gecontracteerd. Lodenstein, afkom- 0p sprints omdat de renners steeds ficatrte 7.45.06), 2. Esclassan (Fr.- 26.18, 10. Mortensen (Den-De Muer> Plaiud) z.t. (7.45.11), 3. Va<n Roos- op 11. DeMsle (Fra-Plaud) op Algemeen ploegenklassement: 1. De Muer 217.11.30, 2. Caput 217.14.50 3. Barrutia 217.21.47, 4. Plaud 217.26.49, 5. Driessens 218.11.04, 6. Stablinski 218.13.24, 12. Vissers 220.1335. Algemeen bergklassement: 1. Fuente (Spa) 129 pnt. 2. Pedro w.wtf Torres (Spa) 112, 3. Ocana (Spa) 104 StaJblinski) 7.45.21, 10. Verbeeck (Bedg op 3429, 18. Aimar (Fra-Geminiani) 4. Lopez-Carril (Spa) 80, 5. Thevenet De Kimpe) z.t., 11. Mourioux (Fra- op 35.02, 19. Catieau (Fra-De Muer) 1;ra). an (Belg> 43, 7. Caput) 7.45.10, 12. Martinez (Fra-Ca- op 35.05, 20. Houbrechts (Belg-Dries- ^r°^S^l8L(^ra1>, 8' MarLmez <Fra) puit) 7.45.21, 13. Van Springel (Belg- sens) op 35.58, 21. Gandarias (Spa- (Ned) 29, 10. Ag06- Driessens) 7.45.10, 14. Pollentier (Belg Geminiani) op 36.01, 22. Galdos (Spa- cmno (Port 2'. 15. GaLda (Wdl- Barrutia) op 39.17, 23. Pedro Torres froot (Belg-Schotte» 7.45.10, 6. Vlaaien 14. Agostmho (Port-De Muer) op (Ned-Desvages) 7.4521, 7. Krekels 29.25, 15. Mendes (Port-Schotte) op (Ned-Vissers) 7.45.10, 8. Besnand (Fr- 31.10, 16. Marios (Spa-Barutia) op Stablinski) zjt., 9. Teiriinck (Belg- 33.07, 17. Vetbeeck (Belg-De Kimpe) Puntenklassement Schotte) 7.4521, Driessens) zjt.( 16. Ducreux (Fra- (Spa-Moreno) op 41.19, 24. Martins 1. Van Springel (Bel) 111 punten, 2. Schatte) zjt., 17. Van Söayen (Belg- ----- - De Kimpe) z.t., 18. Gilson (Lux- Driessens) z.t., 19. Orion (Fra-Plaud) z.t., 20. Manzaneque (Spa-Moreno) Z.t., 21. Genet (Fra-Caput) z.t., 22. (Ned-Vissers) op 132.05, 83. Van der 52, 9. Hoban CGB) en Catieau (Fra) Van Vlderberghe (Belg-Driessenszt„ 23. Tsohan (Wdl-Plaud) z.t., 24. Agos- tdnlho (Part-De Muer) z.t., 25. De Ploegenklassement: Meyer (Belg-Sdhotte) 7.45.10, 29. Zoe temelk (Ned-Desvages) 1.4521, 94. v. der Leeuw (Ned-Vissens) 7.49.13. Algemeen klassement: opgejaagd werden. Het werd klasseringen wisten: Van der Hoek erg, dat ook de wed- derde, Dohmen vijfde, De Waal Thevenet (Fra-Plaud) op 10.16, 4. 1. Caput (Hoban - Delepdne en Mou rioux) 23.15.37, 2. Driessens (Van Roosbroeck Van Springel en Gil son) 23.15.47, 3. Sohotte (Godefroot - Pollentier en Ducreux) 23.1532, (35 plaatsen), 4. Stablinski (Besnard - Teiriinck en Riotte) en Barrutia (Gonzales Linares Fuente en Lopez stig van de noordelijke amateurkam pioen CEC uit Emmercompascuum is 21 Jaar en spitsspeler. Het aan- strijdcommissarissen met deze chaos zesde, Van Helvoirt twaalfde Kne- Perm (Fra-Caput) op 1937, 5. Van Carril) z.t. (belden 84 plaatsen), 6. tal contractspelers van de Enschede- se eredivisieclub is hiermee geko men op 18. geen raad meer wisten. Het duurde tenslotte bijna twee uur voordat de Nederlanders met zekerheid hun temann 25ste, allen op 1 min 2 sec., Gevers eindigde als 43ste op 6.0 Het had erger gekund. Plaud (Esclassan - Ovlan en Tschan) Springel (Belg-Driessens) op 23.0 Zoetemelk (Ned-Desvages) op 23.15, 12. Vissers (Krekels - Oliveira 7. Van Impe (Belg-Stablinski) op Martins) 23.18.27. Niet veel goud voor Nederland op Maccabiah Tel Aviv De hoop is bruusk ver vlogen voor de Nederlandse deelne mers aan de 9e Maccabiah te Tel Aviv. De voetbalploeg werd kans loos verslagen door Zuid-Afrika (1- 3), de heren- floretequipe stuitte, eveneens tegen Zuidafrika, op te zware tegenstand en werd in de eer ste ronde met 5-8 uitgeschakeld voor verdere deelneming; de drie boksers, die tot de finales waren doorgedron gen, konden evenmin winnend de ring verlaten en de tennissers was al evenmin geluk beschoren. Slechts één gouden medaille viel de Nederlanders ten deel. Deze werd behaald door de sklffeuze mevrouw Irene Cohen, die haar enige tegen standster, een Israëlische, veruit de baas was. Wandelen De 20ste Apeldoorn- se wandelvierdaagse telt na drie da gen nog 1459 deelnemers. Gisteren verschenen zes lopers niet aan de start en vielen vijf uit. De route liep via Kootwijk en Nieuw Milllgen. Het weer was uitstekend.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15