)romen en werkelijkheid, miversiteiten en tuinen paanse kerk en taat zoeken pnieuw contact leer bla EL a formatie nieuwe regering Prof. Hans Kueng wil rechtvaardig en eerlijk proces [DAG 13 JULI 1973 vermoedelijk wel elke rege- leeft ook de ploeg van premier [jyl ontdekt, dat het verwer- hooggestemde ver ingen niet zo eenvoudig is als De werkelijkheid blijkt >ens een rem op het ver kijken van papieren idealen, moet men dat nu noemen: kie- ]rog of begrip voor de reald- In „Elseviers Magazine" Bart Adèr uit Krimpen aan Jssèl een ingezonden stuk, hij het op eerstgenoemde catie houdt; in het jongste het toch zeke r «liet maandblad „Burger- versóheen een hoofdartikel, de titel „werkelijkheidszin", beide hieronder volgen eerst jezonden stuk uit Elsevier, verwijt van de heer Wiegel, "linkse drie" kiezersbedrog gepleegd, is Juist. Dit kan gebaseerd op meer feiten dan de kabinetsformatie. In Grie- d wordt door een rechtse mi- dictatuur de koning afgezet. Griekenlandhatende minister Stoel, van wie enorme pro- verwacht zouden worden, De regering die voor de ver en afschaffing van het cölle- propageerde, kan dat nu brengt het slechts tot vijf- d gulden terug, waarbij nog el duister en schier onuitvoer- lan wordt bekendgemaakt be de de betaling van studiekos ter. Minister Gruyters laat dat hij vanaf het moment het ministerie betrad, de wet at, want vóór de verkiezingen Ij fel tegen boortorens bij nu hij minister is, lij dit wettelijk wel toestaan, hij eraan voorbijgaat dat 'n wetsvoorstellen kan doen. It hier een verrechtsing van agressieve beleid op? Geens- >e regering weet heel slinks, nkse ideeën te propageren, die afgelopen Jaar de col- n niet hebben betaald, niet gepakt worden. Lees: e niet pakken. Een tweede ild In het kader van de link-, laganda is de kwestie "Vero- Een kwestie waarbij maar x>rbij gegaan wordit aan de van een meerderheid van lerlandse volk. De regering en enkel goed argument ge in de zender uit de ether te Minister Van Doorn van de eft zenatuurlijk wel: Vero- populairder dan Hilversum >p de KRO uitzendt". ■echt" schrijft, min of meer etzelfde onderwerp, het vol- "Het valt in een aantal mi- van het nieuwe kabinet te dat zij, na alle hooggestem- pachtingen, nu reeds zo veel werkelijkheidszin ge- nister Van der Stoel voelt er na de afzetting van Constantijn onze ambassa- met ijuit Griekenland terug te Er komen geen spectaculai- 0 B Zo: 30Rf Zeer >P de re veranderingen in het beleid ten aanzien van Griekenland. "Als ik moet kiezen tussen spectaculaire stappen of stappen die de buitenwe reld minder aanspreken, dan kies ik het laatste". Minister Vredeltng ver zekerde te Brussel zijn collegae-mi nisters van Buitenlandse Zaken dat de nieuwe Nederlandse regering geen plannen heeft de Nederlandse de fensie-inspanning plotseling af te breken. Minister van Financiën, dr. Duisenberg, heeft in de verkie zingscampagne van zijn partij, de PvdA, aan het opschroeven van de verwachtingen niet meegedaan. Vol gens een interview in "Trouw" zei hij: "Ik heb geen gouden bergen beloofd en wanneer iemand dat wel deed, heb ik altijd gezegd: neem het met een even grote berg zout". Iets verder verklaarde de minis ter: iedereen zal er zo langzamer hand wel van doordrongen zijn dat je de dingen slechts langzamerhand kunt veranderen. Een ander beleid is niet met een vloek en een zucht uit de grond te stampen. Dr. Dui senberg verwacht dat bij zijn ver trek wel niet over zijn beleid ge juicht zal worden. Als het lukken mocht een stukje ongelijkheid terug te dringen zal het kabinet naar hij aanneemt niet een veel tevredener Nederland achterlaten. En toen warme bakker Schaefer wel eens even flink de huiseigenaren zou aan pakken, haastte minister Gruyters zich te verklaren dat het allemaal zo'n vaart niet zou lopen. Over deze verstandige taal verheu gen wij ons; hoe meer werkelijk heidszin de regering toont des te beter. Voor al degenen die zich heb ben laten wijs maken of zich heb ben ingebeeld "een droom heb ben" is ook zo'n heerlijke term in dit verband dat het kabinet-Den Uyl het gelaat van Nederland wel eens even vernieuwen zou, moeten de hierboven aangehaalde uitspraken, een ontgoocheling en teleurstelling zijn. Het zal óns niet verwonderen, wanneer zich situaties voordoen waarin het kabinet-Den Uyl meer moeilijkheden zal hebben met de linkervleugel van de PvdA, en de PPR vooral niet te vergeten, dan met de oppositie. De tijd zal het wel leren, met name in september als na de schone beloften en het weid se perspectief van de regeringsver klaring de vervelende vraag "wie zal dat betalen" aan de orde komt". In een hoofdartikel heeft "Else vier" (Magazine) zich geërgerd aan verklaringen van minister Pronk, die na een uitlating over de be vordering van polarisatie in eigen land "nu ook flink wat herrie wil gaan schoppen met andere landen". „De bewindsman wil in zijn begro ting voor 1974 geld uittrekken om vrijheidsoorlogen in Portugese kolo niën te steunen. Wij willen hierbij nadrukkelijk stellen dat er in deze wereld helaas nog kolonialisme wordt bedreven, zowel door kapitalistische als door communistische landen. Dat Nederland onderdrukte mede mensen op tal van terreinen more le steun verleent, valt alleen maar toe te juichen. Maar het getuigt van onwijs beleid als een minister een persoonlijke oorlogsverklaring af geeft teti aanzien van een ander NAVO-land. In dit verband kan de heer Pronk evengoed gelden be schikbaar gaan stellen voor onder drukte vrijheidslievende Polen Tsje chen, Oostduitsers, Bulgaren en Rus sische Joden. Wij vinden het gebaar van minister Pronk eenzijdig. Voorts dringt zich de vraag naar voren of de heer Pronk iets begrijpt van internatio nale politiek. Hij heeft de kous trou wens al op de kop gekregen bij de beheersraad van het United Nations Development Program. Niet alleen stuitte het initiatief van de Nederlandse minister op grote weer stand bij de andere EEG-landen, maar ook veel Afrikaanse landen hadden tal van bezwaren, o.a. uit angst voor het feit dat een paar rij ke donorlanden hun ontwikkelings hulp zullen opschorten als de Neder landse minister zijn zin krijgt. ten van de docenten voor de theorie en praktijk relevan te deel van him vakgebied. De waar de van de einddiploma's hangt ten nauwste samen met de wijze waar op hoogleraren en leden van de we tenschappelijke staf zich van deze taak kwijten. Deze deskundigheid, komt steeds meer in botsing met de eis van de studenten over het ni veau van de studie te beslissen bij meerderheid van stemmen in comi tés waarin zij zelf door hun aantal de meerderheid hebben. Deze vorm van representatieve de mocratie wint het altijd van de des kundigheid. Kwailiteit legt het nu eenmaal op korte termijn altijd af tegen kwantiteit. Een van de fraaie illustraties daarvan, die de maat schappij overigens heel veel geld kosten, wordt gevormd door de si tuatie aan de zgn. zevende faculteit van de Universiteit in Amsterdam. De belangrijkste man voor de we tenschap van de politiek is daar pro fessor dr. H. Daudt, die onlangs in het nieuws kwam door zijn strijd tegen de afvlakking van het niveau van onderwijs en wetenschapsbe- Door C. J. Rotteveel Heel naïef zegt minister Pronk dat een aanvraag van bevrijdingsbewe gingen om financiële hulp voor het kopen van wapens door Nederland ongetwijfeld van de hand zal wor den gewezen. Wat denkt Pronk nu eigenlijk wel? Dat men het geld zal besteden voor een baby-uitzet?" In het weekblad "Accent" toont prof. dr. A. Heertje, hoogleraar in de staatsuishoudkunde aan de uni versiteit van Amsterdam, zioh be zorgd over de crisis bij het weten schappelijk onderwijs. Onder de ti tel "Het niveau van de universitei ten staat op het spel", schrijft hij "Er bestaat allerwegen het gevoel dat het nu aan de universiteiten wel weer rustig is, dat de orde is hersteld en dat onderwijs en weten schap weer centraal staan in de ac tiviteiten van de instellingen voor hoger onderwijs. Spectaculaire be zettingen blijven uit, de politie be hoeft nauwelijks meer op te treden en Regtien de geestelijke vader, van de 'bezetting van het Maagden huis in Amsterdam heeft in Gro ningen een door hemzelf getekende doctoraalbul in ontvangst genomen, waarna hij zichzelf als medewerker heeft aangesteld. Toch bedriegt de schijn in hoge mate. In plaats van de omgewonden en stormachtige is de stille en gelei delijke revolutie gekomen. De strijd tussen democratie en deskundig heid is allerwegen in volle gang. Nemen wij het voorbeeld van de ei sen voor de uiteenlopende examens en tentamens in de verschillende vakken. Deze eisen werden tot voor kort vooral gebaseerd op de inzich- oefening. Het ging hem er onder meer om dat zijn handtekening zou staan onder de doctoraalbullen, waarin werd verklaard dat men was geëxamineerd in de politicologie, en dat het niveau werd gegarandeerd. Studenten, die deze voor de exi stentie van de universiteit essentiële uitgangspunten niet willen eerbiedi gen, konden zich in de steun verheu gen van de voorzitter van het Colle ge van Bestuur mr. Cammelbeeck, en de rector prof. dr. A. de Froe. Voor vele hoogleraren kwam deze steun van "hun" rector De Froe on verwacht en het is dan ook te hopen dat De Froe, die steeds als schaduw- voorzitter van de ASVA heeft geope reerd, zijn plaats thans aan iemand anders afstaat. Ondanks de steun van Cammelbeeck en De Froe heb ben de studenten tegen Daudt toch de strijd verloren. Daudts weten schappelijke integriteit kwam onge schonden uit de strijd. Wat gebeurde er echter? De lector in de politicologie dr. Van der Land, die in wetenschappelijk opzicht altijd bij Daudt ten achter is gebleven, zag kans het met de studenten op 'n akkoordje te gooien en een verlicht programma politieke wetenschap pen aan te bieden. Er is nauwelijks historisch besef nodig om dit ver schijnsel in een breder kader te plaatsen. De grote massa van stu denten mijdt Daudt,'volgt Van der Land en krijgt van hem een verkla ring van goed politiek gedrag. Tot zover kunnen de studenten het zich niet mooier wensen. Op minimale voorwaarden en met een minimale inspanning krijgen zij een papier. En het zou ook allemaal goed af lopen als de universiteit nog steeds in hetzelfde maatschappelijk isole ment verkeerde, waartegen de stu denten zich Juist zo hébben gekeerd. Juist de studenten hebben door hun acties de kanalen tussen universiteit en maatschappij gegraven. Zij drei gen nu zelf in deze kuilen te vallen, want de door Van der Land c.s. op geleide studenten hebben wèl een di ploma maar krijgen geen toegang tot maatschappelijke functies. Even min als Regtien in Groningen zijn de afgestudeerde politicologen van Van der Land in Amsterdam plaats baar. Terwijl de enkele door Daudt opgeleide beoefenaren van weten schap hun plaats in de maatschap pij vinden, verdwijnen de vele stu denten van Van der Land na hun studie in de ww. Het werkloosheids cijfer in Amsterdam wordt in toene mende mate door deze groep ge kleurd. Het is dezelfde groep, die schreeuwt om studieloon en om voor zieningen uit de algemene middelen en doe zodoende de mogelijkheden tot ontplooiing van de werkelijk zwakken in onze samenleving blok keert. Van der Land zelf gaat bepaald niet gebukt onder het feit dat zijn studenten een beroep op de sociale voorzieningen en de werkloosheids uitkeringen doen. Het past in zijn visie op een socialistische samenle ving waarin allen die niet willen werken, worden gevoed en gekleed door de paar die dat wèl willen. Om deze reden bepleit Van der Land ook een recht op inkomen in plaats van een recht op arbeid. Over plichten wordt in deze visie natuurlijk niet gesproken en het spreekt vanzelf, dat Van der Land bij studenten voor lopig populairder is dan Daudt. Voorlopig, want op den duur wint niet alleen de integriteit van Daudt maar ook zijn pogingen de studen ten voor te bereiden op een samen leving die hun werkelijk wacht, zo dat zij geen beroep behoeven te doen op de ww. Het geval Daudt-Van der Land" al dus prof. Heertje "staat in ons land niet op zichzelf. Soortgelijke ver schijnselen doen zich aan vrijwel alle universiteiten voor. Het zou zeer nuttig zijn indien daarvan eens een inventarisatie werd gemaakt bijv. op initiatief van de heer Ke- menade de minister van Onderwijs. Hij is zelf ook zeer goed op de hoogte van de betrokken gevallen en weet ook dat het wettelijk kader een zodanige wijziging behoeft dat kwaliteit en creativiteit weer de voornaamste elementen van het uni versitaire gebeuren worden". Eén van de mode-verschijnselen, van deze tijd is het bevorderen van de verwildering van de natuur zo als die gepropageerd wordt door de Heeretnveense tekenleraar-tuinman Le Roy. Zo heeft de gemeente Oegstgeest het nodig gevonden een rozenplantsoen aan de Louise de Co- lignylaan te vervangen door een vooralsnog zeer armetierige Le Roy-plantage. Het zal wel aan mijn ondeskundigheid op dit terrein lig gen. dat ik nog altijd het wezenlijke verschil niet zie tussen zo'n verwil derde gaarde en een heempark, zo als Leiden er een heeft. Volgens een deskundige als ik lieg, lieg ik in commissie is het enige verschil dat in Heerenveen aanzienlijk meer personeel voor de verwilderde tuin beschikbaar is dan voor het Heem park in Leiden. Hoe dit zij, "in de ze tijd van wilde milieupaniek, doet zo'n kreet verwildering van de na tuur) het best aardig, maar het is natuurlijk Je reinste flauwe kul" al dus G. Th. Coster uit Zeist in een in gezonden stuk in "Accent". "Zoals trouwens de hele heer Le Roy een zwaar overschat verschijnsel is. Ik laat in het midden wie zich aan die overschatting schuldig maakt: de heer Le Roy zelf, zijn bewonderaars of beiden. De heer Le Roy, aldus gaat G. Th. Coster verder, „heeft ontdekt dat je best aardige stukjes tuin of park kunt krijgen als je de boel wat laat verwilderen. Die ontdekking (al is het niet voor de eerste keer) is zijn verdienste. Maar hij en/of zijn bewonderaars moeten daar geen milieu/filosofische rim-ram omheen gaan knutselen. Dat werkt zo enorm irritant dat ik uit pure dwarsheid in staat zou zijn al mijn heesters in de vorm van een kip te knippen. Na ze tevoren met een sterk be strijdingsmiddel ontdaan te hebben van die rotluis. Volgens de heer Le Roy moeten we met onze handen van de natuur afblijven omdat de na tuur best in staat is zich zonder on ze hulp te ordenen. Dat schijnt de wijsgerige kern van zijn tuinmans wijsheid te zijn. Vergeet het maar. Of liever: de natuur is inderdaad best in staat voor zichzelf te zorgen maar het vervelende is dat zij daarbij geen enkele rekening houdt met de mens zoals hij nu eenmaal Prof. dr. A. Heertje: "Het ni veau van de universiteiten staat op het spel". is. Honderden miljoenen mensen zijn in de loop der tijden van hon ger en dorst omgekomen omdat de natuur zijn gang kon gaan zonder dat de mens ingreep. De bestrijding van honger kon en kan alleen plaats vinden wanneer de mens in de na tuur ingrijpt. Trouwens de hele ge schiedenis van de mensheid bestaat uit haar ingrijpen in de natuur. Zon der die ingreep had de mens zich nooit kunnen verheffen boven de chaos en de anarchie van de na tuur. «Er zijn er die dat achteraf betreuren maar dat is een ander onderwerp) En om maar wat dichter bij huis te blijven: volgens de heer Le Roy mogen we de luis die van onze plan ten en heesters kwijnende en on smakelijke misbaksels maakt niet met een of ander middel bestrijden. De natuur zelf zal immers wel met die luis afrekenen? Wat doet de heer Le Roy als hij een rotte kies of een ontstoken blindedarm heeft? Laat hij dat ook door de natuur opknap pen? Wat de heer Le Roy in werkelijk heid doet, is demonstreren dat de mens een zó verregaande macht over de natuur heeft gekregen dat hij zich kan permitteren hier en daar een stukje beheerste verwilde ring te gedogen (om dat woord maar eens in dit verband te ge bruiken). Dat is misschien een vorm van hoogmoed maar alia: we houden er wat aardige tuinen en parken aan over. Dat is mag ik even? de schone bloem die de ver beelding van de heer Le Roy heeft opgeleverd; de rest moeten we er maar zo vlug mogelijk onderschof felen. Onkruid". RID Kerk en staat schijnen in Spanje op het punt van hervatting van hun over staan. Het gesprek tussen deze beide machten is al maandenlang vrijwel op dood Kardinaal Enrique, aartsbisschop van Madrid en voorzitter van het Spaanse col- 'an bisschoppen, heeft op de dag van de formatie van de nieuwe regering meteen rief geschreven aan de nieuwe premier Carrero en al even prompt antwoord van [ekregen. les Kaufmann aantal Jaren zeer stroef degens het noodzaak kritische oordeel dat sommige prela- kelijkheid ten over het regime hebben. De laat ste maanden waren de zaken geheel beide machten vastgelopen. ontvangen op het aartsbisschoppe In Januari JI. heeft het bisschop- lijk paleis in Madrid, dat onder lei- de kardinaal pencollege een verklaring over kerk ding van kardinaal Enrique het politieke gemeenschap aangeno waarin de bisschoppen aan- het con cordaat van 1953 tussen Madrid er op wederzijdse ngeving iten uitlekken dat de kardi- die brief van 11 Juni Carrero duidelijk heeft ge- dringen op herziening dat hij tot praten bereid liraal Carrero Blanco heeft het Vaticaan ïgaande" en „met instem- op dit aanbod gereageerd, Den erbij, altaar in kerk afhankelijk van troon een geest van oprechte king. Het (vorige) kabinet heeft er dezelfde inhoud zijn met volstrekt stilzwijgen op gerea- kardinaal en verschillende „wederzijdse onafhan- kerk en staat" en van „oprechte samenwerking" tussen de is dan ook gunstig toonaangevende middelpunt Spaanse kerkelijke leven is gewor den. In wezen komt dit neer op aan vaarding van de conclusies van de bisschoppelijke verklaring (e hoogwaardigheidsbekleders de nieuwe minister ltenlandse Zaken Laureano Vaticaan todo en de nieuw stitie Ruiz (onder aken vallen). Ook zij hebben, de entourage de politieke gemeenschap, zegt men in de omgeving van de kerkvorst. De samenstelling van de nieuwe regering wordt als een hoopvol teken In welingelichte kringen beweert opgevat door degenen die, samen en dat de betrekkingen tussen het met de kardinaal, de Spaanse r.k. Madrid extra gespan- kerk geleidelijk en zonder schokken minister nen zijn geraakt tijdens het laatste los willen maken van de staat. Men ;- bezoek van de toenmalige minister is vooral blij dat verschillende mi- Carrero Blanco, Madrid zonder meer een nieuwe bis schop aan, wiens aanwijzing in het staatsblad aangekondigd werd waar na de paus de benoeming maar te bevestigen had. Deze regeling, bevestigd in het concordaat van 1851 tussen Pius IX en Isabella II, is via een tussentijdse beperkte overeenkomst van 1941 en het concordaat van 1953 vervangen door een procedure van wat minder absolute Spaanse invloed: het Spaanse staatshoofd maakt in ver trouwelijk overleg met de pauselijke gezant een voordracht van zes op. De paus kiest er drie namen uit en het Spaanse staatshoofd kiest uit die drie. Buitenlandse Zaken Gregorio nisters schijnen te vinden dat de pi „an hii V-XlOtC IIlClC.ll l istemmend geantwoord, che prelaten rekkingen tussen kerk de kardi- Lopez Bravo aan de paus, J.l. De heilige vader, zegt men, was niet bepaald gecharmeerd van de kritiek die de minister op bepaalde Spaanse bisschoppen had. De verklaring van de nieuwe Januari staat zijn recht van voordracht bij en, was bisschopsbenoeming moet opgeven, lan de Dit recht is een overblijfsel van ;er belangrijk oud machtsmid- m de Spaanse staat: vroeger het Spaanse staatshoofd iger zo innig, zijn al een Spaanse regering benadrukt de overleg met de pauselijke gezant in Ook deze procedure volgens het concordaat van 1953 geeft de Spaan se staat nog zeer grote macht over de benoeming van nieuwe bisschop pen. Spanje moet natuurlijk wel zor gen dat er kandidaten by zijn die BERN Professor Hans Kueng, de Zwitserse theoloog die, aldus het Vatikaan, het risico loopt zich bui ten de Rooms Katholieke Kerk te plaatsen, heeft duidelijk gemaakt, dat hij nog steeds bereid is naar Rome te gaan om daar zijn inzich ten te verdedigen, maar dat hij staat op een "rechtvaardig en eerlijk proces". Het Vatikaan en Kueng verschillen diepgaand van mening over zulke za ken als de onfeilbaarheid van de kerk en de onfeilbaarheid van de paus. In een vraaggesprek met de Zwit serse radio heeft pater Kueng ge zegd dat hij nooit een uitnodiging heeft afgewezen om naar Rome te komen, zoals door Vatikaanse func tionarissen is beweerd. Hij voegde hieraan toe dat hij echter wel "eer volle voorwaarden" verlangde. Hiertoe behoorden aldus Kueng, inzage in de Vatikaanse dossiers in zijn zaak, vrije keuze van een raads man, een overzicht van de moge voor het Vaticaan enigszins aan vaardbaar zijn, anders loopt de pau selijke keuze van drie vast, maar maar Spanje heeft het eerste en het laatste woord en kan dus elke onge wenste kandidaat tegenhouden. De nieuwe minister van Buiten landse Zaken schijnt de impasse graag te willen doorbreken. In de omgeving van de kardinaal wacht men met spanning af welke prakti sche vorm die „bereidheid tot pra ten" van het nieuwe kabinet gaat krijgen. Er zijn weer vijf vacante bisschopsplaatsen te vervullen (Ge- rona, Cadiz, Teruel, Avila en Zamo- ra). Methode en tempo bij de vijf benoemingen kunnen een eerste be wijs leveren van de „good-will" van de Spaanse staat, zegt de omgeving van de kardinaal. lijkheden van beroep, kortom "een rechtvaardig en eerlijk proces". "Wat iedere misdadiger in de be schaafde wereld kan eisen", aldus de theoloog, zou een katholieke theoloog ook mogen verlangen". Kueng gaf toe dat het Vatikaan en de Duitse bisschoppen waarschijnlijk hun druk op hem zouden ver zwaren. De Duitse bisschoppen, zo zei hij, zouden echter zeker meer geïnteresseerd zijn in "positieve op heldering dan in disciplinaire maat regelen". Kueng zei dat hij te gelegener tijd op de verklaring die het Vatikaan over de onfeilbaarheid heeft uitge geven zal antwoorden. Deze verkla ring was voornamelijk gericht tegen de standpunten die Kueng in zijn twee Jaar geleden werk "onfeilbaar heid? Een onderzoek" naar voren heeft gebracht. Kueng liet duidelijk blijken dat hij geen haast zou maken met zijn ant woord. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Scharnegoutum, toe zegging: J. Jeltema, kandidaat te Groningen; beroepen te Katwijk aan den Rijn: E. K. Teygeler te Marken; beroepen te Noordeloos: G. de Greef, kandidaat te Tricht. Aangenomen naar Hattum C. A., toezeggingM. den Dekker, kandidaat te Utrecht; aangenomen naar Den Haag-Loosduinen als predikant bij zondere werkzaamheden (leraar gods dienst aan het Groen van Prinsterer- college aldaar)D. Bode. kandidaat te Den Haag. Bedankt voor Vlaardingen. Wijk Holy-Noord, toezegging: H. Jonger- den te VeenendaaL Nieuw verzoek om eerherstel prof. Schilder Vier gereformeerde predikan ten hebben in een verzoekschrift aan de generale synode van Haarlem Limiteren gevraagd om eerherstel van de Kamper hoogleraar dr. K. Schilder, die in 1944 als zodanig werd afge zet, en diens toenmalige emeri tus-collega dr. S. Greijdanus te gen wie ook maatregelen zijn genomen. De verzoekers waren ten tij de van het conflict dat tot de vrijmaking van een deel der Ge reformeerde Kerken leidde, al dan niet opgeschoten Jongens, 't Zijn ds. J. Schelhaas (47) te Delft-Abtswoude, ds. C. van Gin- kel (36) te Putten, ds. Akker man (44) te Kampen en ds. A. D. van den Heuvel (37) te Ens In de Noordoostpolder. Zij achten de algemene schuld belijdenis die de gereformeerde snyode in 1967 deed voor het "synodale" aandeel in de breuk, onvoldoende en wensen eerher stel en opheffing van de maat regelen. De hele "kwestie 1944 moet niet langer een schand vlek in onze kerkgeschiedenis blijven vormen". Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Soest, in combinatie met Baarn: C. J. de Ruyter. kandi- daat te Rotterdam. Chr. Geref. Kerken Geref. Gemeenten Oud-geref. Gemeenten in Ned.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13