de glitterende opvrijer Elvis, WILDE ADELAARS BU DE NAZI'S Mcqueen aardige cowboy Venus in bont FILM Goede films in andtre steden Heat (Andy Warhol en Paul Mo- rissey), Asta, Den Haag, Calypso Amsterdam. 2001, A space Odyssey, (Stanley Kubrick) Cinetol, Amsterdam. A Clockwork Orange (Stanley Ku brick) Kriterion, Den Haag. Spartacus (Stanley Kubrick) Du Midi, Amsterdam. Turks Fruit (Paul Verhoeven) Grand, Rotterdam, Roxy, Amster dam, Corso, Den Haag. Charlie Chaplin: Modern Times, Bijou, Den Haag. Charlie Chaplin: The Great Dic tator Iitfnbaan-theaJter, Rotterdam. Last Tango in Paris (Bertolucn) Camera, Den Haag, Nöggerath, Am sterdam, Thalia, Rotterdam. Schreeuw zonder antwoord (Berg man) Studio K, Amsterdam. Roman Polanski: Repulsion (7.45 uur) en Cul de Sac (10 uur) in The Movies, Amsterdam. Fritz the Cat (Bakshi) 't Venster, Amsterdam. bioscopen Corso Turks Fruit, 18 jr. dag. 7 en 9.30 uur. Zondag 1.45, 9.30 i id" 8.15, 2.15, 7 en 9.30 i 7 en 9.30 uur. Du Midi Whafs up doc, a.l. dag. om 8.15, zat. en zondag 7 en 9.30 uur. Euro-Cinema Die knotsgekke ke- overige dagen 2 t Flora Maagd In moeuijaneaen. io jr. dag. om 2, 7 en 9.15 uur. Zondag ook om 4.30 uur. Kriterion Clockwork Orange, 18 Jr. dag. om 2.30 en 8 uur. Metropole-Tuschlnsky West side Story, 14 jr, dag. om 2 en 8 uur. Odeon The Bridge on the river Kwai 14 jr, dag. 2 en 8 uur. Olympia De apenplaneet, 14 Jr, dag. 2 en 8 uur. Passage Goldfinger, 14 Jr, dag. 2.30, 7, en 9.30, zat. en zond. 1.30, 4.00 7 en 9.30 uur. Titel: „Vrijerijen". Voornaamste rol: Ole Soltoft, Regie: Annelise Meineche, theater: Rex. „Volwassen amusement meer dan U durft te verwachten". Zo stond het deze week geschreven in de advertentie van de Rex-bioscoop. Een leuk filmldkkertje, dat slechts ten dele tegemoet komt aan de fan tasieën van de op veel bloot beluste bioscoopbezoeker. Het is waar: do zijnen dames geven zich in dit Deense filmpje bloot, maar ze doen dat op een vrij decente manier. Trouwens ook de maakster van dit wat overdreven aangeprezen vrije- tijdsprodukt heeft haar etalagekast niet met een teveel aan naakt wil len volstoppen. Er wordt wél heel wat afgevrijd in dit niet van komi sche effectjes gespeende fümwerkje, maar het oog van de camera glijdt toch niet veel verder dan tot de na vels van de parende paartjes. De gelaatsuitdrukkingen van de genot zuchtige dames moeten in dit ge val een hoop suggereren. De film, die is gemaakt naar de boeken van een zekere Agnar Mylke, gaat over de liefdesavonturen van een Jonge, muzikale hoofdonderwijzer, 't Ver haal krijgt een wat spannend karakter wanneer twee vrouwen te gelijkertijd zwanger van hem raken. Dat thema wordt echter niet ver der uitgewerkt, maar vervangen door dat van de in nóg meer bedden weg vluchtende vrouwen-veroveraar. Aan het eind van de film blijkt de "held" van het verhaal dan opeens voor het pianistenvak en het veilige huwelijk te hebben besloten. Waar om is niet hëlemaal duidelijk. Maar goed, het gaat tenslotte om de vrije rijen en die worden in deze film veelvuldig vertoond. PIETER C. ROSIER The Comedians, vers LIDO Met Last Tango in Paris heeft Bertolucci een erg gevoelig liefdesverhaal geschapen. Een ver haal van een hopeloze liefde tussen twee mensen. Marlon Brando heeft helemaal de kans gekregen om zijn meesterlijke acteurschap uit te le ven. Hij weet de figuur van de onevenwichtige dwangneuroticus, die alleen tegenover een onbekommerd jong meisje een korte tijd een qua- si-mannelijkheid kan veinzen, met een ware bezetenheid te spelen. En Juist aan die rol ontleent de film zijn waarde. LUXOR Het knok-duo Bud Spencer en Terence Hill, bekend uit vele vuist-films, beleeft in "De dui vel hale je" een avontuur op zee. Pi raten goudschepen, een hebzuchtige gouverneur en twee knokzuchtige avonturiers. Lekker dooneengehit- seld. Spannend hoor, maar toch kun nen de twee beter op het land blij ven, daar floreren ze aanzienlijk be ter. Nachtfilms Twee "harde-kerels-1 week in de nachtvoorstelling. Came ra draait Stuart Rosenberg's film Cool hand Luke, met o.m. Paul New man en George Kennedy, Rex heeft "Helden zonder Glorie" in het nachtprogramma opgenomen. Ki ndermatinee's Pippi Langkous, de Zweedse rob bedoes die zich van de hele wereld geen zier aantrekt, beleeft een zee- roversavontuur in Taka-Tuka-land. De film is in het Nederlands na-ge synchroniseerd, dus ook voor de nog niet-lezende kinderen goed te volgen. Elke middag in Trianon. Studio handhaaft de kinderfilm Circus op stelten, een Nederlandse avonturenfilm. Vijf kinderen beleven dolle avonturen in een circus. Wordt iedere morgen gedraaid, behalve op Het bekende verhaal uit de Arabi sche "sprookjes uit duizend-en-een- nacht over Ali Baba en de veertig ro vers is verfilmd voor kinderen. Het handelt over een schoenmaker, die een stel dieven op het spoort is. Hun schuilplaats, een grot, opent hij door him wachtwoord: "Sesam open u" te gebruiken. Dit spannende verhaal is elike middag in Camera te zien. Film: Als adelaars vielen zij aan. Theater: Camera. Hoofdrollen: Ri chard Burton, Clint Eastwood. Voor de keiharde avonturenfilm, moeten we deze week naar Came ra, waar Richard Burton en Clint Eastwood laten zien hoe het moge lijk is met z'n tweeën een nazi-kas teel in midden Duitsland binnen te dringen, grotendeels uit te moorden, op te blazen en zelf ongedeerd te ontkomen. Het klinkt onwaarschijn lijk, maar zij spelen het klaar, al doen zij er wel ruim drie uur over. De film is, al weer enkele Jaren geleden, gemaakt naar een boek van Alister MacLean en kreeg indertijd goede kritieken. Dat was terecht: het is niet Burtons grootste film succes, maar hij weert zich knap, en het sterke verhaal is zo vlot in beeld gebracht dat de spanning geen moment verloren gaat Het is pas tegen het slot dat de gebeurte nissen te onwaarschijnlijk worden maar dan is het grootste deel van de verder zeer onderhoudende film al voorbid. J. W. Film "Junior Bonner". Theater Studio. Voornaamste rollen Steve Mcqueen, Robert Preston en Ida Lupino. Regie Sam Peckinpah. Junior Bonner is een romanticus, een cowboy die met de ene rodeo na de andere probeert waar te maken wat hij eigenlijk niet is: "een gehar de en door succes gelouterde show man. Junior is de zoon van zijn va der, Ace Bonner, even idealistisch, onpraktisch en vooral zeer aantrek kelijk. Maar daar is het dan ook Steve McQueen voor. "Junior Bonner" is een merkwaar dige film. Het hangt midden in tus sen een western en een spektakel, een doorlopend anachronisme en 'ti karakterstuk. Het verhaal speelt zich af in een moderne wild-west-omgeving waar de Jaarlijkse rodeo gehouden en uit bundig gevierd wordt. Het is een soort 3-oktober feest met optochten, veel plezier en daartussendoor de ge vechten van man tegen dier. Junior doet mee en omdat hij zijn glorietijd al achter de rug heeft, is een overwinning erg belangrijk voor hem. De verhoudingen met zijn va der, broer, moeder en tenslotte een beeldschoon meisje, laten duidelijk uitkomen dat de man, ook weer net als zijn vader, een mens Is weinig geschikt voor een wereld als deze. ELISABETH TOLENAAR. minderd van hem en zijn terug komst op het podium leverde geen enkel probleem op. De za len stroomden in een minimum van tijd weer even vol als vroe ger. De fans van het vroege uur, inmiddels veranderd in veertig jarige, nog even hard schreeu wende, huismoeder, zaten op de voorste rij om in ieder geval de lucht, die Elvis uitwasemde, te kunnen inademen. Elvis is terug, al een paar Jaar. Van een spuuglokkerige, wat non chalante swinger, is hij veranderd in een science-fiction achtige ver schijning. In een glitterend super man-kostuum, met een brede gor del om het nog immer draaiende bekken. En nu is er dan een film gemaakt over het fenomeen. Een verslag van een vijftiendaags toer- nee: Elvis on tour, gisteravond in Amsterdam in première gegaan. We kunnen nu met eigen ogen zien wat er van Elvis is gewor den. We kunnen ons realiseren hoe Elvis in de vijftiger Jaren de aanzet heeft gegeven tot het vol- Door Ronny Vink ledige gebruik van het lichaam bij muzikale optredens. Bewegin gen die nu bewust worden ge bruikt, die via Rolling Stones, Ji- mi Hendrix en nu bij Alice Coo per, Gary Glitter een steeds gro tere rol gingen spelen. Maar het bleef bij een rol, de muziek bleef hoofdzaak. Elvis is van die muziek nu maar helemaal afgestapt. Het enige wat hij doet is zijn lichaam sho wen, zoals een stripteaser dat doet. En daarbij zingt hij liedjes. Oude nummers van vroeger, lied jes van anderen (Simon and Gar- funkel bijvoorbeeld). Alles wat ze maar willen. De gitaar heeft hij weggelegd. Hij draait met zijn kont en daarvoor gillen duizenden vrouwen zich hees. Ze werpen zich snikkend in de armen van hun verbaasde echtgenoten als Elvis het toneel heeft verlaten, ze vallen bijna flauw als Elvis zijn kus-act (dames op de voorste rij een zoen geven) uitvoert en z'n bezwete sjaaltje weggeeft, ze werpen zelfs hun onderbroekje op het toneel. Het fenomeen vindt het prach tig. Hij speelt met z'n publiek, hij amuseert zich. Van zijn show, van de grapjes die hij maakt met z'n uitgebreide muzikale mede werkersstaf en met z'n lijfbe schermers. van z'n gerèn tussen podium en de geblindeerde li mousine, is een vlekkeloze film gemaakt. Een film over een show figuur. Elvis' optreden is van se conde tot seconde uitgestippeld, Adidge en Abel hebben het keu rig geregistreerd, precies zoals Elvis wil dat het publiek hem kent. Niets over de figuur die zich achter deze glitterende superman ophoudt. Alleen het showbeeld: een nonchalante opvrijer die zelf waarschijnlijk ook niet veel ge loof meer hecht aan z'n muziek. us in bont" - hoofdrollen Antonelli en Regis Vallee - Max Dillman - Theater: Tria- vorige eeuw schreef de Oosten- Leopold von Sacher - Masoch uchte boek "Venus im Pelz". kwam een perversie voor die met het woord masochisme aangeduid. Sacher-Masoch net°di f in die roman: "Er is niets de t fl meer aantrekt dan lijden; tirannie, de wreedheid en de ontrouw van een mooie neemt mijn hartstocht toe", film zegt de mannelijke hoofd- Severin: "Er zit in iedere een tijger en die wil ik losla- lertigi de ilsslpp ave ul besti k vak f i wat wij de normale kaders "Tmenselijke gevoelens kunnen to, is het Severin niet mogelijk met zijn vrouw Wanda tot een hem bevredigende relatie te komen. Het geluksgevoel tintelt pas in hem door als er van haar kant geestelijke en physieke terreur wordt gepleegd. Het geheel moet wel tot een immense ontspo ring leiden, want, zo houdt de psychi ater hem later voor: "Wie voorbij de grenzen van liefde en genot wil tre den, wacht alleen de pijn en tenslot te de vernietiging van zijn persoon lijkheid". "Venus in bont" is de uitbeelding van een stuk perversie en als zodanig geen plezierig kijkwerkje. Wie zich niet een patroon van gevoelens kan indenken dat afwijkt van de bestaan de normering zal de problematiek bits afwijzen. Als filmisch werkstuk is "Venus in bont" overigens be paald niet beneden de maat. RUUD PAAÜW IS JTJl) IAG 13 JULI 1973 klimaat, de sfeer van de Jaren vijf tig, iets van de maatschappij waarin de rock tot wasdom kwam, moest in de film een plaats krijgen een as pect dat vooral gericht was op de dertigers. Een speciale ploeg onder zoekers vlooide daarvoor de archie ven uit. Zó kwam dan „Let the good times roll" tot stand, die deze week zijn Nederlandse première beleeft. Door Ruud Paauw Wat heeft al die moeite nu tot re sultaat gehad? „Let the good times roll" is zeker een boven de middel maat uitstekende film, met een apart^ structuur. Muzikaal valt er veel te genieten, maar of de tieners-van-nu er voldoende van hun gading in vin den, valt toch te betwijfelen. Daar voor zitten er in de acts, in de mu ziek, in de rockzangers zélf, te veel achterhaalde dingen. Als dertiger kijk je vol vertedering naar de hel- den-van-toen-in-de-kleuren-van-de- tegenwoordige-tijd. Naar een goed in het vlees zittende Bill Haley, de man van het onnavolgbare Rock around the Clock, die nog altijd een spuug- krul op het voorhoofd kan fabrice ren. Naar Chubby Checkers' (Let's twist again") razendsnelle voetge- schuifel. Naar Little Richard (zich zelf noemend „the king of rock and roll"), die echte of gespeelde neuroot, met een schitterend stukje ouderwets theater. Naar The Coasters (met „Charlie Brown" en „Poison Ivy"). Naar een wat breekbaar geworden Fats Domino. Naar een Chuck Berry, die voor my het hoogtepunt van de film is. Er zijn ook groepen by, wier roem in Nederland nooit zó is doorgedron gen: The Five Satins, The Shirelles en Danny and the Juniors. Him werk bekyk je ook meteen wat an ders, omdat hier de prikkeling van de herkenning ontbreekt. De begeleiding van de artiesten met archiefbeelden, een mooie vondst waarvan ik zeer veel ver wachtte, is wat teleurstellend. Daar is bepaald niet uitgehaald wat er in zat. Misschien wilde Ieenberg dat ook helemaal niet, uit vrees dat het dan meer de documentaire dan ar tistieke kant uit zou gaan en dat de jongeren iets dergeiyks niet zou aan spreken. Ten onrechte, naar myn ge voel. Little Richard, Bill Haley en Chubby Checker worden niet briljant maar wel drageiyk aangevuld met beelden uit het verleden. By de rest ontbreken ze, of komen ze niet uit de verf. Wat zich hier doet voelen, is een zekere onevenwichtige dosering. Vrywel dezelfde wat negatieve zin nen rollen uit de pen voor de sfeer tekening van de Jaren vyftig. Daar valt toch wel wat schitterends van te maken. Dat is niet gebeurd. Het wekt te veel de indruk van haast werk. Over „Let the good times roll" zouden nog wel enkele opmerkingen gemaakt kunnen worden o.a. over de keuze van de artiesten uit de roek- periode, maar daarover een andere keer. Isenberg en Nader hebben een aardige, markante en bezienswaar dige film gemaakt. Ik kan echter het gevoel niet van my afzetten dat ze wat kansen en mogelijkheden hebben laten liggen. Elvis: "De eerste keer dat ik optrad werd ik bang van het ge gil. Ik vroeg: wat heb ik gedaan, dat ze zo schreeuwen. M'n mana ger zei: wat het ook geweest is, blijf het doen". Elvis heeft die raad niet in de wind geslagen. Het was z'n ver schijning, het waren de bewegin gen waarmee hij zijn soms zo swingende rock, z'n tedere lief desliedjes, overbracht op het gro tendeels vrouwelijke publiek. El- vis the Pelvis (het bekken) vree z'n publiek op, duizenden, tien duizenden vrouwen raakten opge wonden. Voor hen was Elvis num mer één, ze gaven hem al hun liefde. Dertien Jaar heeft Elvis niet op getreden. Maar zijn ster verbleek te niet. Zijn fans hielden onver - „Let the good times roll" reconstructie op mo- van de rock-jaren vijf- met Chuck Berry, Little Fats Domino, Chubby Bo Diddley, The Shirelles, Satins, The Coaters, Dan- The Juniors, The Bobby Rock and Roll Band, Bill and his Comets producer Isenberg en Richard Nader. guur, Je een film over de glo- vyftig die de plat- paden mydt, die de wat (mensen van een jaar of doet volstromen met igdsentiment én die tegelijk voor wie nu nog de om de schouders heeft, die niet geringe opgave zag producer Gerry (33) zich geplaatst. Hy ging met een man, die de no- bezat met rock en roll avonden, Richard Nader, opzet van het muzikale ge- Isenberg had enkele preten- voelde er niets voor om stel rockzangers en opneiuw op te nemen :r daarby te laten. De presen- de arties anno-nu moest staan (om de tieners van de film te interesseren), moesten er „flash- zün, grepen uit het verleden, van dezelfde rockzanger op van zijn roem. vaart vast te houden in een film, die nogal gauw mo- wordt, werkte het duo Isen- met een progressieve filmen en vooral van mon- wilde nog meer: het

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11