LEIDSCH DAGBLAD legering wil in 1974 )evriezing van lonen 1 19 iHODESIERS [OORDDEN IN [OZAMBIQUE Diep vriezers 's Avonds leren flink duurder Eén energie gigant voor Z.-Holland Portier Schevenings hotel Bali vermoord SLASAUS vandaag meubelcentrum jigantische financiële problemen ladio Plein 16b. v. Audiir* Korond LEIDSCH DAGBLAD Commissie wil: Echtpaar gegijzeld Zelfbediening voor Leidse werkzoekers waar gezelligheid voprdeligisl 0NDERDAG 12 JULI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34065 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN iN HAAG Het kabinet-Den Uyl hoopt op een „be- ezing" van de Ionen volgend jaar. In het overleg met rkgevers en werknemers wil het op een uiterste beper- van de reële loonstijging aansturen. ft royale tegemoetkomingen in liljoenennota 1974 en de begro- voor volgend Jaar wil het ka bi- proberen de vakbeweging te win- voor de "nullijn", het deze week begonnen over- de ministerraad over Miljoe- begroting zijn giganti- flatiecorrectie op de loon- en Inkom stenbelasting achterwege te laten. Maar omdat hiervoor en wetswij ziging nodig is, is dat een nogal on zeker "dekkingsmiddel". Deze en enkele andere belasting maatregelen (verhoging vermogens- en vennootschapsbelasting) en een financiële problemen op tafel uiterste beperking van de particu- men. Er gaapt een gat miljarden guldens tussen de n van de verschillende depar- iten en de beschikbare finan- middelen. elk geval staat vast, dat het ka- forse stijging zal voorstel- liere bestedingen moeten voldoende geld vrijmaken voor collectieve uit gaven, zo is de bedoeling van het ka binet. de loon- en inkomstenbelas- centrale afspraken Ook zal het in het najaar terug met het voorstel os te verhogen. prijzen komen met werkgevers en werknemers. Over het nu geldende Centraal ernstig in overweging de in- Akkoord 1973 meer opPagina 7. JRID Volgens een rapport twee Spaanse priesters die in rnbique gevangen zitten zijn lesische soldaten in 1971 de M>00 liter, van NIEUW tot llchtbeschadigd 20-40% korting Volledige garantie. inige perioden grens met Portugees Afrikaans ge bied overgestoken en hebben zij bij een strafexpeditie acht dorpsbewo ners gedood. Het bewijsmateriaal zouden zij hebben vernietigd door de lijken op een brandstapel te ver branden. Het verslag dat door de paters van Burgos aan Madrileense ver slaggevers werd overhandigd geeft als datum voor de moordpartij 5 september 1971. De Rhodesische troepen zouden de grens zijn overge stoken terwijl zy guerrilla's van de vrijheidsbeweging Frelimo achter volgden. Het incident waarover de priesters in hun geschreven verklaring spre ken zou zijn gepasseerd in het dorp Singa in het district Moecoembura vlak over de Rhodesische grens. De twee priesters, pater Alfonso Valverda (30) en pater Martin Her- nadez (31) worden al meer dan een Jaar door de Portugezen gevangen gehouden zonder te zijn berecht, zo deelde hun congregatiegenoot pater Enrique Ferando mee. Pater Feran- do is een Jaar geleden in Spanje te ruggekeerd na 14 Jaar missiewerk in Mozambique. nog hier en daar perioden met z plaatsen droog we Zwakke tot graden In het zuidoosten van d. 12.40 uur) (Opgemaakt c 13 JULI 4.35 uur; onder: 20.55 uur. 19.43 uur; onder: 2.26 uur. ïater te Katwijk te 1.47 en 14.15 laagwater te 9.54 en 22.24 uur. HOFWEG 39 VOORSCHOTEN TEL. 01710-68307 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 27 juli 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor ihalf geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214. Leiden. DEN HAAG (ANP) De cursusgelden voor de avondscho len dagavondscholen en oursus- sen, die door het rijk worden be kostigd, worden met ingang van het nieuwe schooljaar ver hoogd. De avondscholen voor mavo, havo en vwo zullen res pectievelijk f 25, f 50 en f 80 duurder worden en daarmee ko men op cursusgelden van ach tereenvolgens f 100 f 150 en f200 per Jaar. De nieuwe tarieven voor cur susgelden bedragen worts voor de moa-akte Nederlands, Frans, Duits, Engels, Fries boekhouden en wiskunde: f 300, wat het ook was voor de andere mo-a-opleidingen en welk be drag niet verhoogd wordt. De gelden voor de cursussen middelbaar en hoger sociaal pe dagogisch onderwijs zijn opge trokken tot respectievelijk f 150 en f 200 per Jaar .Niet verder verhoogd worden per 1 augus tus de cursusgelden voor de op leidingen voor een mo-a-akte (f 300) voor de mo-b-akte (f350) en de ongesplitste mo/akten, Inclusief de akte lichamelijke oefening mo f 350)Het cursus geld voor alle leerjaren van de handelsavondscholen ook de af lopende leerjaren handelsavond- onderwijs aan mavo-avond scholen. wordt het komende studiejaar f 50,-. Rechercheurs van de Haagse politie begonnen vanochtend di rect met het onderzoek naar de moord op de portier van Bali. In de hal van het hotel-restaurant werd gezocht naar sporen die aanwijzingen zouden kunnen geven. DEN HAAG De levering van gas en elektriciteit in Zuid-Holland zal binnen afzienbare tijd gebeuren door één grote energie-gigant. Ten minste wanneer de gemeenten ak koord gaan met de plannen zoals die zijn uitgestippeld door de Commissie Organisatie Energievoorziening Zuid-Holland. In een vandaag gepubliceerd inte rimrapport van de commissie wordt voorgesteld een naamloze vennoot schap te stichten, waarin zouden moeten deelnemen de provincie en zes gemeentelijke of gemeenschappe lijke energiebedrijven (o.a. Leiden en Gouda) Of er een geheel nieuwe nv zal ko men of dat de bestaande NV elek triciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) moet worden uitgebreid is nog niet duidelijk. Wel wil de commissie dat in een periode van vijf Jaar de ver schillen in de gas- en elektriciteits tarieven, die nu nog bestaan, ver- DEN HAAG In hotel-restau rant Bali aan de Scheveningse Badhuisweg is vannacht de 53- jarige portier Anton Boon door messteken om het leven gebracht. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De moord werd vanmorgen om tien voor half zeven ontdekt door een 19-Jarige krantenbezorger. Toen de Jongeman de krant bracht merkte hij dat de toegangsdeur van het ho tel-restaurant open was. Hij liep naar binnen en bleef verstijfd van -» r f Vermoedelijk Machines zoek -j-js»* WOENSDRECHT Het echtpaar S. uit Woensdrecht wordt gedurende dertig dagen gegijzeld omdat ze wei geren te vertellen waar ze landbouw machines met een waarde van enkele honderduizenden guldens hebben ge laten. In opdracht van de Bergen op Zoomse advocaat mr. J. Vreijling is de man ingesloten in Rotterdam en de vrouw in Breda. Het bedrijf van de familie S. werd vorig Jaar mei failliet verklaard. Curator mr. Vreijling kreeg eerst aanwijzingen en later bewijzen in handen dat er zeer kostbare appa ratuur was verdwenen. In talrijke gesprekken lukte het hem niet het echtpaar te laten vertellen waar de spullen waren. Mr. Vreijling: „Ik vind dat de me thode van gijzeling wel uit de tijd is, maar ik zie geen andere mogelijk heid". schrik staan. Achter de geopende deur lag de portier, badend in het bloed. De krantenbezorger rende naar buiten en waarschuwde de politie, die constateerde dat de man al eni ge tijd dood moest zijn. De portier werkt vijf Jaar in het restaurant, 's Nachts houdt hij meestal achter een tafeltje de wacht en laat late bezoekers binnen. Van nacht is hij vermoedelijk naar de voordeur gelopen om enkele mensen binnen te laten. Bij de receptie moet hij door deze mensen zijn aangeval len. Tijdens de worsteling werd de portier in de hartstreek gestoken. Vermoedelijk heeft hij nog getracht zijn belagers, die na de steekpartij gevlucht moeten zijn, te achterha len. Bij de voordeur moet de man in elkaar gezakt. Hotelgasten verklaarden van morgen 's nachts wel enig rumoer te hebben gehoord, maar er geen aan dacht aan te hebben besteed. In zijn kantoor zegt directeur ei genaar van Bali, de heer J. Elfring: "Het moet wel een persoonlijke vete zijn die tot moord heeft geleid". Hij herinnert zich dat er onlangs des nachts voor het restaurant is ge vochten tussen de heer Boon en een onbekend gebleven man. De heer Boon die was gescheiden, werkte normaal van 23 uur 's avonds tot 9 uur 's morgens. Gisteren was hij al om vijf uur begonnen, omdat de avondportier er niet was. Paarden van het strand dwijnen. In heel Zuid-Holland zullen dan uniforme tarieven gelden. Behalve met de energievoorziening val de NV zich voorlopig ln een aan tal gemeenten ook bezig gaan hou den met de waterdistributie, omdat in bepaalde gemeenten de gas-, licht- en watervoorziening is geïn tegreerd. Op 1 Januari 1972 werkten er by de zes bestaande bedreven en het EZH ongeveer 7000 man. De op brengst van de elektriciteitsverkopen bedroeg 564 miljoen en de gasverko- pen 214 miljoen. Als gevolg van de fusie zal het bedrijf zowel wat om zet (1000 miljoen), inversteringen als personeelsbestand betreft behoren tot de grootste openbare nutsbedrij ven van Nederland. De samenwer kende bonden van overheidsperso neel hebben geen bezwaar tegen een ©en dergelijke fusie. De commissie wil dat de gemeen ten die deelnemen aan de fusie hun bedrijven inbrengen in de nieuwe vennootschap. Over de uitkeringpen die aan de gemeenten zouden moe ten worden gedaan in verband met winstderving en over de verdeling van het aandelenkapitaal ls binnen de commissie nog geen overeenstem ming bereikt. Volgens de commissie moet er ge streefd worden naar de totstandko ming van één energiebedrijf, dat zo wel de produktle van elektriciteit als de distributie van gas en elektrici teit verzorgt. De bestaande bedrijven moeten volgens de commmlssle wor den omgevormd tot districten terwijl correcties van de grenzen van voor- zieningsgebieden noodzakelijk zijn ter verhoging van efficiency. Is er al zoiets als een lijn in het beleid van het nieuwe kabinet? Wij zijn bang van niet. Uitspra ken van menig bewindsman hebben voornamelijk een anek dotisch karakter: vooral de mannen van volkshuisvesting en defensie plegen grillige uit spraken te doen die vaak de volgende dag nadere uitleg of een terugtrekkende beweging vergen. Ook in de onderwijssector lijkt men wat merkwaardig van honk op honk te springen. Groepen die hun acties goed en op de publiciteit toegespitst organise ren, boeken successen, maar an deren moeten bloeden. De stu denten kregen hun collegeld te ruggekoppeld van 1000 tot 500 gulden. Mensen die naast hun werk in de avonduren een di ploma van voortgezet onderwijs willen behalen, moeten echter een fikse schep cursusgeld meer gaan betalen. Voor het avond- vwo wordt dat zelfs 80 gulden meer, naar een bedrag van 200 gulden, een verhoging van ruim 66 procent. Een regering die zich progressief noemt, zou zich toch heel bij zonder de belangen moeten aantrekken van mensen die 's avonds de 'tweede kans' pro beren te grijpen. Het ls een ge motiveerde groep die doorgaans financieel ln de kwetsbare hoek zit. Het ls bovendien een cate gorie die alle vrije tijd moet be steden aan de studie. Van ge organiseerd verzet tegen de verhogingen zal de regering van die kant niets te duchten heb ben; dus politieke moeilijkhe den lijken gering. Studenten zijn door hun sociale achtergrond en betere opleiding in Den Haag een groep om mee rekening te houden. Trouwens, zij zullen straks ln de politiek en de hoge ambtelijke organen het estafettestokje overnemen. Zij hebben wél de vrije tijd om actie te voeren en een politieke lobby te organiseren. Zij zijn een elite en worden als zodanig behandeld, hetgeen ook nog wel blijkt uit de hulsvestings- en andere faciliteiten, wanneer men die vergelijkt met wat er voor werkende jongeren voor handen is. De zwoegers op de avondscholen zijn natuurlijk geen elite en de Jongste maatregelen met het cursusgeld bewijzen dat weer eens. De blokkers onder de lees- lamp brengen 16 miljoen extra in het schrale laadje. een ver dubbeling van volle 100 procent. Maar een regering die zo sterk het scheppen van gelijke kansen meent te moeten benadrukken, verliest toch een stukje geloof waardigheid. 18 PAGINA'S KUSTSTREEK In Katwyk wordt in navolging van Noordwijk en Scheveningen voorbereid een verbod om im de zomer met paarden op het strand te ryden. Ook burgemeester en wethouders van Wassenaar stel len de raad voor het strand ln de zomer overdag verboden terrein te maken voor paarden. De bepaling geldt voor het drukste strandgedeelte tussen Meyendell en Wassenaarse Slag. B. en W. zeggen, dat zich le vensgevaarlijke situaties voordoen. DEN HAAG De heer mr. J. G. Rietkerk, eerder staatssecretaris van Sociale Zaken in het kabinet-Bles heuvel en nu lid van de Tweede Ka mer voor de WD. gaat de Tweede Kamer verlaten. Hij is benoemd tot directeur van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen, de groot ste werkgeversorganisatie. Tot directeur van het VNO is ver der benoemd de heer W. Holle, nu hoofd voorlichting van het VNO. Julius Steiner, het vroegere lid van de oppositie in de Duitse Bondsdag, heeft in het sanato rium waar hy nu verbiyft tegen over een onderzoekcommissie op nieuw bekend dat hg 50.000 mark heeft geaccepteerd in ruil voor zijn stem by de herverkiezing van Willy Brandt. PAGINA 4 Zeskamp blijft, maar wel in een ander jasje. PAGINA 5 Debutant in de Ronde van de Toekomst Ad Grevers verrast cracks. PAGINA 9 LEIDEN Het gewesteiyke ar beidsbureau in Leiden heeft een plan ontworpen om meer werklozen aan werk te helpen. Het bureau zal de komende weken een intensieve speuractie naar vacatures gaan hou den via advertenties en directe bena dering van bedrijven. De vacatures zullen worden opgeslagen in een kaartsysteem dat wekelyks wordt LISSE, ELanaalstraat-beereweg; LEIDEN Langegrac by gehouden. De werkzoekers kunnen dan zelf in de kaartenbak naar passende banen zoeken en ook vanaf het arbeidsbureau onmiddeliyk con tact opnemen met de desbetreffende bedryven. Twee weken geleden is een soort gelijke aktie begonnen voor school verlaters. De Informatie- en kaar tenstand in het Leidse arbeidsbureau wordt zo veelvuldig bezocht (gemid deld zo'n veertig jongeren per dag) dat men heeft besloten dit systeem ook ln te voeren voor alle andere branches. Hoewel de medewerkers van het arbeidsbureau nu erg inten sief moeten gaan zoeken naar vaca tures zullen ze aanzieniyk minder werk hebben aan het uitzoeken voor individuele gevallen. De werkzoeker kan zelf uitzoeken welke baan hem het beste zal liggen. Bovendien hoeft hy niet meer in de administratie te worden opgenomen. fles 0,75 liter 159

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1