President van niets Nixon wist Nieuwzeelands protestschip geeft 't voorlopig niet op Centrum Montevideo door troepen bezet Landbouwfonds komt 3 miljard gulden tekort John Mitchell voor Watergate-commissie: Russen waarschuwen Nederlands vlees niet gevaarlijk Noord- Vietnamezen "amerika is portugese premier niet welkom bankroet" Voornaamste doel: veel publiciteit bombrieven in ulster (Van onze correspondent) WASHINGTON Het enige wat ex-minister vain Justitie John Mitchell in zyn getuigenis voor de Waitergate-com- miis-sie van de senaat toegaf, was dat hij gedeeltelijk op de hoogte was van het complot om het inbraak-schandaal te verdoezelen. Hij had president Nixon daarover niet inge licht, zei hij, omdat ,,de herverkiezing van Richard Nixon vergeleken met het alternatief oneindig veel belangrijker was". Dat alternatief was blijkbaar het Republikeinse schrikbeeld van de verkiezing van senator George McGo- vern en, nog erger, de ondergang van Nixon. WOENSDAG 11 JULI Tanks en trucks van het leger nemen stellingen in bij het regeringscentrum van Uruguay in Montevideo. Na de hevige gevechten in de stad en de voortdurende sta kingen tegen het nieuwe mi litaire bewind en het af schaffen van de grondwet komen nu geruchten over een mogelijk bestand tussen de militairen en de vakbon den in Uruguay. Mitchell zei dat hij de president ook niet op de hoogte had gesteld, van wat er in diens naam werd be kokstoofd, omdat hij bang was dat de president dan een volledige open heid van zaken zou hebben geëist. Mitchell verbelde echter ook van een bijeenkomst in het presidentiële buitenverblijf Camp David in sep tember 1972, drie maanden na de in braak, waar Nixon, Mitchell, Halde- man en de ex-minister van Finan ciën John Connally aanwezig waren. Onpartijdig Op deze bijeenkomst, zei Mitchell, had de president voorgesteld om 'n nationale onpartijdige commissie te benoemen om de inbraakaffaire uit te zoeken, of om een speciale aan klager aan te stellen. Volgens Mit chells eigen getuigenis zou de presi dent deze voorstellen dus gedaan hebben zonder iets van de doofpot campagne, die toen in volle gang was, te hebben geweten. De beslis sing werd echter genomen om "het gerecht zijn loop te laten nemen". Zoals bekend uit andere getuigen verklaringen werd omstreeks die tijd in het Witte Huis een strategie ont wikkeld om het ministerie van Justi tie en de aanklagers het wat kal mer aan te laten doen in hun on derzoek. Het resultaat ervan was, dat alleen de inbrekers werden ge dagvaard en niemand van de herver kiezingscommissie of van het Wit te Huis die bij het complot betrok ken waren een feit, waar Nixon John Dean voor prees, aldus de ge tuigenis van Dean. Mitchells verklaring maakt niet dui delijk waarom president Nixon wan neer deze inderdaad van plan was geweest om een speciale aanklager aan te stellen, zich later daartegen zou verzetten. Ontken niingen Mitchells verklaringen voor de Se naatscommissie gingen op talrijke kernpunten rechtstreeks in tegen de getuigenissen van vooral zijn vroe gere tweede man bij de herverkie- zingscommissie, Magruder en die van John Dean. Mitchell ontkende ooit zijn goedkeuring gegeven te hebben voor de inbraakplannen (zo als Magruder onder ede verklaarde) en hij suggreerde zelfs dat Magru der onder druk was gezet van ande ren om de operatie toch uit te laten voeren (dat zouden alleen Halde- man, Ehrlichman, of de Witte-Huis- medewerker Charles Colson kunnen zijn geweest). Tijdens de verhoren luisterden se nator Sam Ervin en senator Ho ward Backer met strakke gezich ten naar wat Mitchell te zeggen had. Het was duidelijk dat zijn verkla ringen bij hen weinig enthousiasme opriepen. Het was dan ook wat te veel gevraagd om aan te nemen, dat John Mitchell, eerst minister van Justitie, daarna de leider van Nixons verkiezingscampagneen een van de weinigen die directe toe gang had tot de president, zo slecht op de hoogte was van wat zich on der zijn neus had afgespeeld, dat uiterst gevoelige en geheime opera ties werden uitgevoerd zonder zijn goedkeuring en dat hij de president daar niet van op de hoogte stelde. Het zal echter vrijwel onmogelijk zijn met Juridische feiten aan te to nen wie de waarheid spreken en nog moeilijker zal het zijn om te bewij zen dat president Nixon ook alles van de doofpotcampagne afwist. Daarop doelde senator Herman Talmadge van de Watergate-com- missie, toen hij zei dat het nu de taak van het Amerikaanse volk was om de geloofwaardigheid van de ge tuigen vast te stellen. BRUSSEL De ruim 10 miljard Een ambtenaar van de Eurt._ gulden die de EG op de begroting Commissie heeft dit gisteren beves, had staan voor de garantie-afdeling tigd. Hoe groot het Nederland] het Europese Landbouwfonds aandeel in die „Parijs akkoord naleven" MONTEVIDEO Er zijn aan wijzingen voor een bestand tussen de militaire rege ing en de vakbonden in het conflict, waardoor een groot deel van de Uruguese economie al veertien dagen is lamgelegd. Van welingelichte zijde is vernomen dat een uit drie personen bestaan de commissie, die voor zowel presi dent Juan M. Bordaberry, voor de strijdkrachten als voor de stakers aanvaardbaar is probeert de grondslag te vinden voor een ak koord waarmee een eind kan ko men aan de chaos die is ontstaan door de algemene staking die thans reeds 14 dagen duurt. In Montevideo waar de helft van Uruguay's 2,8 miljoen inwoners leeft is het thans rustig. In de stad heerst feitelijk de staat van be leg. Het stadscentrum is door het leger afgegrendeld om nieuwe te gen de staat gerichte relletjes te voorkomen. Politie en soldaten hebben maan dagavond gevochten met een me nigte van 5.000 personen, die protes teerden tegen de ontbinding van 't parlement door Bordaberry. De leden van de nieuwe bemidde lingscommissie zijn de oud-minis ter van landsverdediging Armando Malet en twee vooraanstaande ad vocaten, Adol Gelsi Bidart en Ramon Valdes Costa. Malet onderhoudt hechte banden met de strijdkrach ten. Een zwijgende indrukwekkende stoet van 50.000 mensen, sommigen met opgestoken vuist, volgde giste ren in de Uruguyaanse hoofdstad Montevideo de doodskist van een 16- jarige Jongen, die zondag door mi litairen werd doodgeschoten toen hij anti-regeringsleuzen op een muur schilderde. Maandagavond bezetten de militai ren het gebouw van het dagblad „El Popular", het orgaan van de com munistische partij. Veel arrestan ten zijn ondergebracht in een bas ketbalstadion in Montevideo, en an deren in de militaire academie. Uit medische kringen is vernomen dat na de gevechten van maandagavond tussen betogers en militairen 150 ge wonden zijn behandeld. Het vitale openbaar vervoer, dat tij dens de eerste stakingsweek tot stil stand kwam funktioneerde gisteren als normaal en de meeste winkels in de binnenstad waren gewoon open. Montevideo's vijf ochtendbladen kwamen echter niet uit en het me rendeel van de door stakers bezette fabrieken en bedrijven bleef geslo ten. zijn zij lange na niet toereikend. Daarom zal de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG binnenkort de Europese ministerraad voorstellen nog eens een aanvullend krediet van bijna 2,9 miljard gulden uit te trekken. Landbouwministerie: DEN HAAG In de publikatie over schadelijke stoffen in vlees, versche nen in het blad van de Belgische Ver bruikersunie ziet het ministère van Landbouw in Den Haag geen rede nen tot bezorgdheid voor de kwali teit van het Nederlandse vlees. Er zijn in ons land strenge bepa lingen tegen schadelijk gebruik van antibiotica, hormonen en chemo- threpeutica in veehouderij en pluim veehouderij. Dat er nooit iets clan destiens zou gebeuren beweert het ministerie niet, maar de groep ma- la-fiden is erg klein. Door schade en schande wijs geworden - de schade bijvoorbeeld die het spuiten van hor monen een aantal Jaren geleden aan onze kalverexport toebracht - zijn de controle-instellingen erg fel op die kleine groep overtreders, om zo de grote groep bona-fide veehouders voor grote schade te behoeden. 2,9 miljai Het Russische persbu reau Tass heeft een zeldzame foto vrijgegeven van de fa milie van de Russische par tijleider Brezjnew. Op de voorgrond zijn moeder Nata lia Denisovna (88), daarnaast rechts zijn vrouw Victoria Petrovna, staand achter haar hun zoon Juri Leonidovitsj links zijn vrouw Ludmüla Vladtbmirovna en hun zoon Andrei. MOSKOU De Russische partijlei der Leonid Brezjnew heeft Noord- Vietaam er gisteren op gewezen dat het Parijse Vietaam-akkoord „volle dig en sitrikt" moet worden nageleefd. Erop zinspelend dat de geloofwaar digheid van Moskou in het geding Is, zei Brezjnew tegen twee bezoekende Noordvletnamese leiders dat de totale naleving van het vredesakkoord „door alle partijennu Juist precies is wat de ondertekening van het ak koord voor de Sowjet-Unie inhoudt". Deze verklaring was duidelijk net zo goed bedoeld voor zijn Noordvletna mese gasten als voor Saigon en de Verenigde Staten. In zijn eerste open bare toespraak sinds zijn terugkeer uit Washington verwees Brezjnew nergens in zijn uitvoerige bespreking van de Noordvietaamese „overwin ning" naar de rol van de Verenigde Staten in de oorlog. Waar hij de Verenigde Staten met naam noemde was zijn commentaar over de hele linie gunstig en hij be schreef de Sowjet-Amerikaanse ak koorden van het afgelopen Jaar als in Britse oppositie: LONDEN De Britse oppositie leider Harold Wilson heeft premier Edward Heath gevraagd het officiële bezoek dat premier Marcello Caeta- no van Portugal volgende week aan Engeland brengt, te annuleren. Te voren hadden officiële kringen in Londen laten weten dat het bezoek normaal zou plaatshebben. Wilson reageerde met zijn verzoek op een Ingezonden stuk in de Times, waar in het Portugese leger ln Mozambi que beschuldigd wordt van weerzin wekkende moorden op dorpelingen. De regering in Lissabon heeft het bericht in de Times tegengesproken en gezegd dat het dorp en de rivier die erin genoemd worden, niet eens bestaan. Tegelijkertijd werd wel erkend, dart. hoogst zelden wreedheden kunnen zijn begaan» het belang van alle landen ter we reld- Na zijn waarschuwing tot het strikt naleven van het Vietaam-akkoord zei Brezjnew tegen Le Duan en Dong dat „het streven om iemand het ei gen systeem op te dringen vreemd is aan de socialistische landen. Revolu ties zfjn niet voor export bestemd". Omdat het voortduren der gevechten in Cambodja een der belangrijkste obstakels betekent op weg naar een werkelijke vrede in Indochina zou Brezjnew indirekt hebben kunnen doelen op de aanwezigheid van Noordvletnamese troepen in dat land. De Russische partijleider bracht de situatie in Indochina onder de noemer van het „vredesprogramma" van het Kremlin en van het Russische stre ven naar „positieve veranderingen in de wereldpolitiek". WASHINGTON Een voormali ge economische adviseur van presi dent Nixon heeft verklaard, dat de Verenigde Staten op het punt staan een tweede rangs economische macht te worden ten gevolge van de econo mische politiek der regering. „De regering ziet geen kans om de economie van het land te rege len," zei Pierre Rinfret, die tijdens de verkiezingscampagne van 1968 adviseur van Nixon was. Hij zei, dat de Verenigde Staten internationaal gesproken nu bank roet zijn en dat een prijsstijging van vijf procent per jaar onderdeel uit maakt van de economische toestand en nog wel tien Jaar kan duren. De bemanning van het Nieuwzee- landse fregat Otago dat zich nu op de Stille Oceaan bevindt in de buurt van de a/tol Moeroeroa waar Frankrijk over een dag Of tien kernproeven gaat nemen is volledig bereid om het vier weken vol te houden tot een ander fregat hen komt aflossen. Zij zullen misschien wel met wat verveling te kampen krijgen maar bij hun vertrek uit Auckland wees alles erop dat zij graag gingen doelbewust zelfs. Er zijn bij de Nieuwzeelandse mari ne mensen die vinden dat Nieuw Zeeland aanzienlijk feller moet pro testeen. In het vuur van de verkie zingscampagne van vorig jaar heeft premier Norman Kirk allerminst zijn best gedaan om de indruk te weg te nemen dat hij van plan was om een fregat zo dicht bij Moeroeroa te leggen dat de Fransen geen bom men zouden kunnen laten ontplof fen zonder het leven van de be manning in gevaar te brengen. Nu het zover is heeft de premier het schip opgedragen wel de 120-miJls gevarenzone binnen te gaan die er volgens Franse aanwijzing is maar buiten de 12-miJls terrotoriale wate ren te blijven waar Frankrijk aan spraak op maakt. Anders komt er alleen maar een diplomatieke ruzie van waarbij Frankrijk de hoofdzaak kan negeren. Volgens deskundigen lopen de man nen geen gevaar als zij op ten min ste 12 mijl afstand blijven. Strijd bare marine-officieren vinden dat hun reis zonder gevaar eigenlijk een loos gebaar blijft; zij zouden er zich liever middenin storten. Van de Jongere manschappen heeft op z'n minst een deel ook die Jon- gens-van-Jan-de-Witt instelling. „Als zij niet bij de marine waren, zouden zij nu leuzen tegen de Fransen aan het schilderen zijn", zei een van hun officieren. De Nieuwzeelandse marine in vre destijd een vloot van vier fregatten met 2800 man heeft elk beman ningslid van de Otago het recht ge geven om op deze reis niet mee te gaan. zonder dat er redenen opge geven hoefden te worden of dat er een slechte aantekening van kwam. Twaalf van de 242 bemanningsleden wildien niet mee wegens familieom standigheden, negen trokken zich terug zonder opgaaf van reden. Aangezien er geen officieren of ge schoolde vaklieden bij waren, was het heel makkelijk om recruten te vinden die de 21 opengevallen plaatsen wilden opvullen. Voor de commandant van het schip zijn kernbomontploffingen niet nieuw: hij heeft in 1957 de Britse proeven op Christmas Island gezien. Hij heeft er voor het vertrek op ge wezen dat deze reis alleen al een succes te noemen is omdat zij in Europa en Amerika de aandacht trekt en daarmee zorgt voor publi citeit voor de Nieuwzeelandse cam pagne tegen de Franse kernproeven. De wereldopinie mobiliseren is het hoofddoel van de Nieuwzeelandse regering, die heel goed weet dat dwergen zelden reuzen verslaan. Frankrijk zal niet zo gemakkelijk de hoeksteen van zijn militaire po litiek laten wegslaan en het is zin loos om er levens voor te riskeren. Nieuw Zeeland is dan ook niet meer gesteld op de komst van pro testerende particuliere jachten in de gevarenzone want die zouden zich wel eens in avonturen kunnen stor ten. Het enige Nieuwzeelandse Jacht in de buurt van Moeroeroa is wat ver der naar het zuiden getrokken en er is nog maar één Amerikaans Jacht in de buurt met dertien man aan boord. Zij zijn gewaarschuwd dat zij niet op hulp hoeven te reke nen als zij zich in moeilijkheden werken. De Otago en later eventueel het af lossende fregat Canterbury zullen van olie worden voorzien door een tanker van de Australische vloot en de Engelse Sir Percivale die al een maand rondkrulst in de buurt van Pitcairn Island (530 mijl ten zuid oosten van Moeroeroa houdt ook een oogje in het zeil. Officieel is de Sir Percivale in de buurt om de 85 bewoners van Pitcairn Island hulp te bieden als dat nodig mocht zijn want Engeland wil Frankrijk niet de indruk geven dat het onder één hoedje speelt met de actief protes terende landen Nieuw-Zeeland en Australië. Observer-dienst. gulden zal moeten zyn valt op moment nog niet juist te becijfer* Het gemeenschappelijk land bout beleid is er op gericht de positie vj de boeren te verbeteren, onder mei door hun een bepaalde prys v« hun produkten te garanderen. Jaa:) lljks kost dat de EG het groots deel (ongeveer 80 procent) van haj totale begroting. De prijsgarantie speelt vooral el, rol by de uitvoer van landbouwpn t dukten uit de EG. Buiten de meenschap liggen de marktprijzen! de regel veel lager dan binnen EG. Dat verschil wordt de landboi uitbetaald in de vorm van ui' voerrestituties of vergoedingen. Wanneer overschotten binnen i Europese markt de prys dreigen laten kelderen koopt de EG de c schotten tegen een gegarandeen (interventie-) prys op. Vooral i.. interventies gaan het landbouwfonJere, (wegens de rijke graanoogsten en« grote zuiveloverschotten) dit Jaar 1 tot 2,1 miljard gulden dan was voorzien. Inmiddels bestaat ln EuropeMcit kringen in Brussel de overtuiging di 5 v» waarschyniyk is dat meti aanvullende bedragen die vraagd worden, de kous nog niet Sommige experts van de commi i hebben nameiyk becyferd dat h >Gul< boteroverschot van de EG dit Jai V; kunnen lopen t 900.000 ton, in 500.000 ton waarover tot nu t$nem wordt gesproken. ndii het tcesr Groene telefoon^ voor Belgische landbouwers BRUSSEL De Belgische minlirair ter van Landbouw, Albert Lavei heeft in Brussel bekendgemaakt d I 6c. de Belgische boeren, met onmidds idlgl ïyke ingang, voortaan de beschikkli <hei hebben over een „groene telefoon kt. Dat wil zeggen dat er op het minliimst terie een speciaal telefoonnumm pr0c beschikbaar gekomen is waan land- en tuinbouwers in België dril gende informatie die ze nodig hel^ ben, onmiddeliyk kunnen verkryge Voor het geval de mensen die de doe „groene telefoon" bemannep niet oi Lae middeliyk antwoord kunnen gen k zullen ze een „wegwyzer" vorav rQd' naar diensten of ambtenaren het ministerie waar wel snel op gestelde vragen antwoord gege kan worden. INDONESIË GEEFT BEDRIJVEN TERUG DJAKARTA Indonesië heeft afgelopen vyf Jaar 55 genationa! seerde buitenlandse bedryven, investeringen ter waarde van 88^"> miljoen dollar, aan de vroegere eig naars teruggegeven. De Verenigde Staten profiten jf het meest van deze maatregel: i Amerikaanse bedrijven, met invest ringpn van 40,41 miljoen dollar, gil gen naar de vroegere eigenaa 1 terug, aldus biykt uit een overzie! Mar; BTE van de Bank Indonesië. BELFAST Op vyf adressen Noord-Ierland zyn gistermorp bombrieven bezorgd. Een politiefun P tionaris in het graafschap Ferm f nagh die er een by zyn ochtendpo vond en hem niets vermoede: 1" openmaakte, moest na een explos met verwondingen aan zyn hand 5 in een ziekenhuis worden opge» men. De andere vier exemplaren lor men terecht by een lid van de pn testantse Unionisten in graafschap en by drie leden var para-militaire Ulster Defence ment. De ontvangers vertrouwden poststukken echter niet en maakt ze niet open. In Belfast hebben gistermiddf^ gewapende mannen vier vracht? gens en een postauto aangehoude Britse militairen, die na de kapinfl en brandstichtingen in autobuss van maandag extra waakzaam V ren, wisten echter tussen beide I komen en vyf mannen te arresten Histe dd KARACHI Negen mensen 5 Ltkeh om het leven gekomen tydens t fen. slechte weer dat de afgelopen 24 ui k in Pakistan heeft geheerst. Hiern) is in de laatste drie dagen door i tl zware regenval het dodencyfer haai. ten minste dertig gestegen, Karachi bekend gemaakt. „u De meeste dodeiyke ongevallen nj gebeurd door het instorten van ningen. Volgens onofficiële schatü y gen zyn nu ongeveer 6000 mens dakloos geworden. President Zulflk n 0l Ali Bhoetto bezocht dinsdag de S ging troffen gebieden. Sinds vorige f donderdag is ongeveer 18 cm rejflng v gevallen. !tin 2 Arg HU

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4