'raalwagens voor Rijnsburgse orso in ^eiderdorp n opbouw Van milieu beleid bij gemeente is !>cen sprake Werkgevers zijn niet wijzer... ddenaar Joop Visser druk met opbouw bezig la BONT ZOMER PRUZEN OENSDAG 11 JULI 1973 Ly soc 1EIDEN/RIJNSBURG/LEIDERDORP In één van de allen van de Verenigde Touwfabrieken in Leiderdorp ordt dag in, dag uit koortsachtig gewerkt aan de opbouw m de praalwagens voor het Rijnsburgse bloemencorso sterrenbeelden". Joop Visser, de ontwerper en de bouwer in het corso, is al maanden bezig met de voorbereidingen, u de corsodag zaterdag 4 augustus in zicht komt t hij voor weinig anders dan de bloemenstoet meer tijd. zes man is hij druk doende de dertien praalwagens met x>rop de sterrenbeelden gestalte te geven. Ze moeten na- elijk 1 augustus gereed zijn en naar de hallen van de ijnsburgse bloemenveiling „Flora zijn gebracht. Daar ïllen arrangeurs ze de donderdag en vrijdagmorgen voor stoet gaat rijden met veelkleurige bloemen tooien. NI e< t/m 7-9 LEIDEN Aan de Vrijje Universi teit te Amsterdam zijn geslaagd voor het artsexamen F. N. Wempe (Leiden) en mejuffrouw M. J. Wijn beek (Alphen aan den Rijn). Voor het doctoraal examen geneeskunde slaagden mevrouw M. J. Hamer- Monod de Froideville (Warmond) en F. J. Otte (Roelofarendsveen) Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het doctoraal examen werktuigbouwkundig inge nieur E. Barents (Wassenaar) Voor het doctoraal electrotechnisch ingenieur slaagden J. Biemond (Al kemade) en L. J. M. van der Zon (Leiden). Voor het doctoraal schei kundig ingenieur slaagde F. J. R. Bouwmeester (Leiden) en voor het doctoraal civiel ingenieur slaagde P. G. J. Bakker (Nieuw-Vennep). U. G. M. Nooteboom (Wassenaar) slaagde voor het doctoraal vliegtuigbouwkun dig ingenieur. Voor het doctoraal examen bouw kundig ingenieur 6laagde mejuf frouw C. J. Treffers (Voorschoten) en voor het doctoraal natuurkundig ingenieur slaagden J. Bennema (Ter Aart en J. L. F. de Meijere (Leiden) H. Nijdam Alphen aan den Rijn slaagde voor het doctoraal civiel in genieur. ADVERTENTIE 'oor :es Combee Leidenaar Visser (58), die samen ;t zijn compagnon Chris van Du- i (38) uit Hazerswoude leiding ;ft aan de opbouw: "Het wordt ar mijn mening het mooiste cor- dat tot nu toe te zien is geweest. 5 ontwerper en bouwers willen we veel eer mee inleggen. Het moet, at je noemt, hèt visitekaartje wor- van ons nieuwe bedrijf. De wa- worden groter dan normaal, opbouw is een heel stuk naar vo- gekomen. Ze krijgen namelijk 'n gte van negen meter. Wel zeer g wordt de wagen van de West- Jeopéidse veiling C.C.W.S. uit Honse- ■sdijk. peze krijgt een lengte van 64 ns stien meter". Jeunrijk Artistiek adviseur Willem Buur man (66) uit Oeggstgeest, die nu voor de vijfde keer de supervisie heeft over de versiering met bloe men en de kleuren, beaamt dit. Hij zegt: "Het wordt heel mooi. Dit cor so vormt één geheel doordat op de wagens de sterrenbeelden worden uit gebeeld. Aan het steken van de bloe men en het maken van de toeven, zal, de uiterste zorg worden geschon ken. Deze bloemenstoet moet het visitekaartje van Rijnsburg worden. Ik laat de binders volkomen vrij in hun artistieke inzichten. Ze kunnen hun persoonlijke artistieke ideeën gestalte geven. Daardoor krijgen we wat de compositie van de kleu ren betreft een grote verscheiden heid. Het komt het corso ten goe de. Natuurlijk beoordeel ik het idee van de binder wel. Ik ben namelijk niet alleen verantwoordelijk voor de bloemen en de wagens, maar ook voor de kleuren van die bloemen, wagens en de daarop zittende figu ranten. Het moet een harmonisch ge heel worden. De samenwerking Buurman doet het heel goed con stateert Cees Leeuwenburg, de voor zitter van de Stichting "Rijnsburg's Bloemencorso". "Met veel vertrou wen hebben we hem nu voor de vijf de keer de artistieke hoofdleiding in handen gegeven", 2egt de Rijns burgse bloemenhandelaar en ex porteur en lid van de gemeente raad. "Naar mijn smaak hebben de binders nu meer dan ooit gelegen heid elke wagen een eigen karakter te geven. Het wordt een grote stoet van dertien praalwagens en vijfen twintig personenauto's. Allemaal met de mooiste bloemen versierd. Een fantastisch geheel. We moeten door het optreden op 5 september in Den Haag ter gelegenheid van het rege ringsjubileum van koningin Juliana en op 15 september In Hamburg in verband met de Nederlandse dag van de Internationale Gartenbau Ausstel- lung uitzonderlijk goed voor de dag komen". Beelden De wagens moeten dit jaar, wat de opbouw betreft, gemakkelijk uit- neembaar zijn voor het. vervoer naar Hamburg. Voor op de praal wagens staan de sterrenbeelden. Ze variëren in hoogte van 1,50 tot 2 me ter. Die beelden zijn allemaal ge maakt door de Letdse beeldhouwster Leny Nooyen-Pander. Als materiaal werd templex, een heel licht soort schuimplastic gebruikt, dat wordt geïsoleerd door een latexverf. Het is een nieuw produkt, dat voor het eerst voor het maken van corsowagens, wordt toegepast. Dat schuimplastic wordt bevestigd op van betonijzer gemaakte onder gronden, die de vorm van de ster renbeelden hebben. Er is daardoor, heel wat laswerk aan te pas geko men. Tijdens de kijkavond in "Flora" en op de corsodag is er 's morgens gelegenheid de praalwagens en ver sierde personenauto's van nabij bezichtigen. Dat kan vrijdag 3 augustus van 's middags 5.30 tot 's avonds 11 uur en zaterdag morgen 4 augustus van 10 tot 12 Nieuwe toiletje Niek Hemmes, secretaris van de Stichting "Rijnsburg's Bloemencor so", heeft enorm veel werk moeten verzetten. Vooral doordat het corso nu ook naar Den Haag en Hamburg gaat. De uren, die erin zijn gaan zit ten zijn niet te tellen. Hij vertelt: "Deelnemers zijn onder andere de gemeenten Katwijk en Rijnsburg- Htittental, de buurtvereniging Sandtlaan, de kwekers van Noord- wijkerhout en de Zilk, de Chr. Tuin bouwschool „Rynsbxirg", de afde ling Rijnsburg van de Kon. Maat schappij van Tuinbouw en Plant kunde, de veiling "Flora", de perso neelsvereniging "Flora", de binders- vereniging uit Rijnsburg, de Studie club Rijnsburg en de Rabo-bank in Leidenaar Joop Visser is met zijn compagnon Chris van Duren en zes medewerkers bezig met de opbouw van de praalwagens in één van de hallen van de Verenig de Touwfabrieken in Leiderdorp. (Foto Jam Holvast) Rijnsburg. Er nemen 21 muziekge zelschappen aan deel Haute Coutu re Jean Pierre van het Rapenburg in Leiden ontwerpt en maakt de nieuwe toiletjes voor de Rijnsburg se bloemenmeisjes. Om een uur ver trekken we met de bloemenstoet uit Rijnsburg om half drie zijn we op het Leidse Stationsplein en om kwart over drie defileren we voor het stad huis in de ^reestraat. Tussen zes uur en half zeven hopen we in Lei derdorp te zijn". Het zes en twintigste Rijnsburgse corso zal vrijdagmiddag 3 augustus om half vier worden geopend in het restaurant va, de bloemenveiling "Flora" door mr. P. A. Teunissen, voorzitter van de Vereniging "De Ne derlandse Bloemisterij". LT X Draai 71f het licht maar aan., Een lamp uit de,De Lichthal' mag gezien worden. 'De Lichthal' HAARLEMMERSTRAAT 293, LEIOEN tegenover de Overdekte. >it jf LEIDEN "De beslissingen op het gebied van milieuhy- flafeiëne worden vaak door allerlei toevallige omstandigheden i (epaald, waarbij de politieke situatie in de gemeenteraad een i* TT Wr.lo/4/4 VIAL crpTïiprl [rote rol speelt. Van een gemeentelijk beleid op het gebied van milieuhygiëne zal daarom nauwelijks sprake zijn Dit is één van de stellingen in een enige tijd geleden verschenen rapport van de Leidse (onafhankelijke) werkgroep Chemie dml- en Samenleving". Dit is het gebouw waarin de nieuwe zuiveringsinstallatie van vermoedelijk september zal gaan draaien. Voor het bedrijf een joen In diit rapport wordt uitvoerig igaan op de zg. "affaire-Stokker- ians" die omstreeks 1971 in de pu- iöteit kwam nadat Leidens ge- eentebestuur Stokkermans' L- echter nog geen uitspraak heeft ge- ADVERTENTIE Inmiddels heeft het bedrijf een zuiveringsinstallatie laten bouwen (kosten: driekwart miljoen) die ver- ■oomindustrie (SCI) in 1969 had moedelijk in september in gebruik zal ingezegd dit bedrijf te zullen slui- worden genomen, n indien het niet op bepaalde zui- aingsmaatregelen zou nemen. De Beschuldiging recti e van het bedrijf ging daar- en bij de Kroon to beriep die tot Shermans' ^mtodusme heden (hoewel daartoe verplicht! ^arn to het geding toen m 1969 de rioolwaterzuiveringsinstallatie "Slaaghsloot", waarop het bedrijf zijn afvalwater loosde, in ernstige moeilijkheden raakte door grote con centraties zuren in het afvalwater. Het gemeentebestuur, dat direct op dracht gaf van het afvalwater mon sters te nemen, beschuldigde SCI er van voor deze moeilijkheden ver antwoordelijk te zijn. SCI wees de beschuldiging van de hand met het argument dat de zui veringsinstallatie te ver van het be drijf verwijderd was om door diens lozing in moeilijkheden te raken. Het bedrijf zou pas voor de moei lijkheden verantwoordelijk kunnen zijn als het in één keer z'n Jaarvoor- raad zuren zou hebben geloosd, zo redeneerde de directie. In 1970 gingen de lozingen van SCI over naar de toen nog nieuwe zui veringsinstallatie „Allemamsgeest". Maar ook deze installatie begon HORLOGES De beste Wereldmerken heb ben wij voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Jung- hans, Citizen. AWE-Ancre. Voor f 39,50 heeft U by ons al een echt 17 st. Anker uurwerk schokvry en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vak-service. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 moeizaam te functioneren. In de ge meenteraad werden vragen gesteld, maar het gemeentebestuur wimpel de een opnieuw gesuggereerde be drijfssluiting af met de mededeling dat SCI bezig was de bouw van een zuiveringsinstallatie voor te berei den. Normen Volgens het rapport van de werk groep werd aan SCI in 1961 een hin derwetvergunning verstrekt voor de lozing van afvalwater. Al gauw bleek echter dat het bedrijf de aan deze vergunning verbonden normen lich telijk overtrad. In 1965 werden de zuiveringsmogelijkheden van SCI in een gesprek tussen de gemeente en de directie van het bedrijf doorge licht. De directie deed de toezegging maatregelen te zullen treffen. Vanaf dat gesprek tot 1969 ver zuimde de gemeente, zo blijkt uit het rapport van de werkgroep, monsters te nemen van het afvalwater dat van SCL afkomstig was: "In de over tuiging dat de verontreiniging toch te groot zou zijn". Toen er moeilijk heden ontstonden bij de zuiverings installatie "Slaaghsloot" greep het gemeentebestuur in. De bewijsvoering die het gemeen tebestuur na bemonstering van het afvalwater op poten zette om SCI "in staat van beschuldiging te stellen" was niet waterdicht. Daarom besloot het tot een compromis in plaats van onmiddellijke bedrijfssluiting. SCI werd in in de gelegenheid gesteld op eigen kosten zuiveringsmaatregelen te nemen. In die tussentijd mocht het bedrijf blijven draaien. Over de bewijsvoering van het ge meentebestuur zegt de werkgroep: "SCI stelde terecht dat niet alleen door monstername achteraf de schul dige aangewezen kon worden, omdat deze gemakkelijk de sporen van de zuurlozing kon verwijderen. De ana lyseresultaten waarop de beschuldi ging is gebaseerd worden bovendien geheim gehouden, wat het wantrou wen in de bewijsvoering alleen maar aanwakkert". Bang In het rapport van de werkgroep wordt gesuggereerd dat het toenma lige gemeentebestuur met de maat regelen tegen SCI een flinke veilig heidsmarge aanhield, omdat het na de moeilijkheden bij de installa tie "Slaaghsloot" een beetje bang was geworden. Op die manier ver legde het gemeentebestuur op eigen houtje de normstelling van de hin derwetvergunning. Een normstelling die voortkwam uit een advies van het Rijksinstituur voor de Zuivering van Afvalwater (RIZA). Het is niet onmogelijk dat het ge meentebestuur door zijn maatrege len tegen SCI wilde bewerkstelligen dat de kosten van de storing in de zuiveringsinstallatie op het bedrijf zouden worden afgewenteld. Het rap port van de werkgroep suggereert Stokkermans' Chroomindustrie investering van driekwart mil- (Foto Jan Holvast) dat dit een rol kan hebben gespeeld. Die mogelijkheid wordt misschien reëler als blijkt dat het ministerie van Volksgezondheid er al herhaalde lijk bij het gemeentebestuur op heeft aangedrongen de aanzegging tot voor genomen bedrijfssluiting in te trek ken en de Kroon na 3^2 jaar nog steeds geen uitspraak heeft gedaan. Conclusies De werkgroep is aan de hand van haar "case-study" incasu de "affai- re-Stokkermans" tot de volgende conclusies gekomen: de geadviseerde nationale nor men (RIZA red.) moeten bij toepas sing ervan bij de lokale situatie worden aangepast. De hiervoor be nodigde deskundigheid is op lokaal niveau vaak niet aanwezig, zodat men gedwongen is de nationale nor men ongewijzigd over te nemen; bij vaststelling van de vergun ningsvoorwaarden moet de verde ling van de maatschappelijke kosten (milieuvervuiling en de bestrijding ervan) over de verschillende belang hebbenden in aanmerking worden genomen; dit kan uitgangspunt zijn voor een subsidiebeleid. Directeur Th. J. van Sc hie van Stokkermans' Chroomindustrie zal de laatste zijn om de noodzaak van een subsidiebeleid te ontkennen. Hij zegt: "Je kunt overal aankloppen om te proberen de kosten van die zuiveringsinstallatie te verhalen. Maar dat lukt Je niet. Van niemand krijg Je subsidie". In deze krant van gisteren werd, onder een pakkende kop, melding gemaakt van een te houden onder zoek waarvan de Leidsche Vereni ging van Industrieëlen mede-op drachtgeefster is. Verder werd een beschouwing overgenomen uit de kwartaal uitgave van deze vereni ging. Een en ander heb ik met aan dacht gelezen, wat dat betreft kun nen de industrieëlen tevreden zijn, maaralles is mij niet duide lijk. Afgezien van wiskundige onduide lijkheden, vraag ik mij af waarom er nog een onderzoek gehouden moet worden. De industrieëlen kennen de uitslag toch al? "In kringen van 't Leidse bedrijfsleven is de verwach ting, dat geen al te verontrustende uitspraken te verwachten zijn ten aanzien van structurele werkloos heid in Leiden. Integendeel Zo'n uitspraak verhoogt het vertrou wen in het te houden onderzoek niet. De gehele overgenomen beschou wing ademt trouwens een sfeer waar van Je Je afvraagt wat moeten deze mensen met een onderzoek. Stel Je voor dat de objectieve conclusdese an ders uitvallen dan de Leidse indus triëlen verwachten. Dan zouden zij, en niet de werklozen, hun mentali teit moeten wijzigen! Niet helemaal een luxe. als Je zo leest dat volgens hen de WW uitkeringen terug zou den moeten naar een niveau van de CAO-basislonen. Voor alle werklo zen die er nu zijn en er nog zullen komen. En dat kunnen er nog heel Met vakantie LEIDEIN Ook dit jaar organi seert het r.k comité Vakantiebezig heden een tiental uitgaansdagen, voor kinderen tussen 6 en 12 Jaar. Ze trekken er op uit de eerstkomen de twee weken van maandag tot en met vrijdag, o.a. naar de Lin- naeushof, Avifauna en de terreinen van de Amsterdamse Duinwater leiding. Ook zwemmen en bioscoop bezoek staan op het programma. Opgeven bij de hoofdleidsters; Voor Professoren wijk en Tuinstads- wijk: mevr. v. Rijn, de Mey van Streefkerkstr. 42, voor Hartebrug en omgeving: mevr. v. d. Gheijn, Oude Rijn 21, voor Herensingel en omgeving: mevr. Turk, Voorstr. 28; voor Morskwartier en Zuid-West; mevr. v. Deventer, Tesselschadestr. Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. wat zijn, werkwillig of niet. Het lijkt er op of de steun uit de crisisjaren weer van stal gehaald wordt. Jammer, Je wil wel eens denken, dat ook werkgevers wijzer worden. Kennelijk is het wijzer worden be perkt gebleven tot de arbeiders. Hoewel zij nog niet wijs genoeg zijn. Wat dat betreft zou dit dag blad geen inkt verspillen als het eens uitgebreid de mogelijkheden, van de sociale wetten, in het bijzon der de WW en de WWV, onder de loep neemt. Het is piet onmogelijk dat zulke informatie een aantal Lei- denaren. die zich nu nog overgele verd voelen aan de industriëlen, wat vrijer doet ademhalen. D. H. VAN DER HAM Vijf Meilaan 59. Leiden. ADVERTENTIE VAN EGMOND BREESTRAAT INTERNATIONALE B( )NTM()DE BREESTRAAT 173 l TEL, 01710 23337 LEIDEN J

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3