aiiesaar Bezetters mogen niet denken dat ze hun zin krijgen menda GORILLA'S IN DIEREN PARK WASSENAAR KUNNEN NU OOK TV KIJKEN 1 Commissie over bezettingen: Chauffeur Werkgroep Fiets vraagt gemeenten om medewerking sliep door Vrouw ernstig gewond bij brand in villa Bobby (220 kg), het onverbiddelijke hoofd van de familie. WASSENAAR De vijf koppen tellende goriAla-familie in Was senaars Dierenpark had gisteren eigenlijk in zdjn nopjes behoren te zijn. Officieel werd toen im mers met fraaie, spiksplinternieu we gorilla-huis met de modernste snufjes iin gebruik genomen. Maar er was - althans voor een leek - geen spoor te bekennen van een stralend humeur bij Bob by, Bibi, Oscar, Linda en NagaJ- Ji. Ze blikten koel en onaange daan voor zich uit. Vooral Bobby, met zijn 220 kg het onverbiddelij ke hoofd van de familie, leek niet erg te spreken. De toegestroom de menigte bekeek hij met de loe rende oogopslag van een ont stemde zaalchef, die het liefst De bouw van het royale goril la-huis heeft anderhalf Jaar in beslag genomen. En daar is bo vendien nog een uitgebreid stuk onderzoek aan voorafgegaan. De ruim 400 vierkante meter binnen- en buitenverblijven met alles er op en er aan: klimbuizen, klim- touwen, klein zwembad met douche, geriefelijke bedsteeën, een klimboom van zes meter, de nieuwste apparatuur voor ver warming, ventilatie en Juiste vochtigheidsgraad. Er is voorts een keuken met alle preparaten om de apendlëten klaar te ma ken. Door Ruud Paauw De vijf mensapen (in leeftijd va riërend van 7 tot 20 jaar; ze kun nen ongeveer 40 worden) kunnen zelfs naar tv kijken als ze dat willen. In het binnenverblijf staan twee tv-toestellen. Direc teur J. W. W. Louwman: "Vooral in de wintermaanden, als ze niet naar buiten kunnen, hebben ze er wel belangstelling voor, ja. Wat ze er nu eigenlijk aan zien, weet ik niet. Ik denk dat de snelle op eenvolging van beelden ze trekt. In elk geval volgen ze Peyton Place niet, hoor". Wat in het binnenverblijf op valt, is dat het er 6ober uitziet, weinig groen e.d. Maar d eheer Louwman zegt daarop dat met het gorilla-huis in zijn huidige ge- Directeur J. W. W. Lomoman voert Nagajji, de jongste nieuwe verblijf. daante het laatste woord nog niet is gesproken. "U moet wel voor ogen houden dat je met gorilla's uiterst voorzichtig moet omgaan. Ze hebben een kwetsbare gezond heid. En groenvoorzieningen en dat soort dingen brengen het ge vaar van insecten, parasieten met zich mee, zeker in een nu een maal beperkte ruimte. Bovendien maken ze alles kapot wat ze in die vlaktafels van handen krijgen. We gaan verder onderzoeken wat wel aangebracht kan worden, geen gevaar oplevert en niet stukgemaakt kan worden". De heer Louwman vermeldt van de ruige, massieve gorilla's dat ze niet kwaadaardig zijn. "Wel enorm sterk. Als ze Je speels een duw geven, lig Je al verfrommeld in de hoek". De speciale keuken in het go rilla-huis moet niet als luxueus en overdreven worden gezien. De apendlëten zijn tamelijk ingewik keld en er dient grote zorg aan te worden besteed, omdat de spijs vertering van de mensapen "zo gevoelig is als van een baby". Een volwassen gorilla nuttigt da gelijks het volgende bordje eten: 2 kilo apenbrood (bestaande uit zo'n acht bestanddelen), 30 appe len, 4 sinaasappelen, 4 bananen, 2 liter babymelk, 2 ons gehakte biefstuk, 2 eieren, 2 liter vruch tensappen, 1 liter karnemelk, 10 vitaminepillen. Plus dan nog wat tomaten, komkommers, kool, ui- al het Het aantal gorilla's in het wild (Afrika) is betrekkelijk klein en neemt elk Jaar af, ondanks de be schermingsmaatregelen. Ge vreesd moet worden voor uitster ving, tenzij er in de dierentuinen nakomelingen warden verwekt. Dat is mogelijk (Bazel, Frank fort), maar het valt niet mee, al dus een deskundige op dit gebied. Hij wijst op de grote moeilijkheid in dit verband: gorilla's paren niet uit instinct, maar ze moeten het eersb zien doen. Kort en goed: het moet ze voorgedaan worden. Misschien dat die tv op ditit punt nog eens een heel nutti ge functie kan hebben. Barend Servet moet er zijn licht maar eens over laten schijnen. WOENSDAG 11 JULI 1 Woensdag Geversstraat 65 Oegstgeest Soc.I kamerbewoners 8.30—1.00 uur nam. Dijkstraat 2a Lelden Spreekuur Breestraat 19 Lelden Jeugdcafé 7 ziek-workshop Troef 810 Kennedylaan 11 Oegstgeest Infor den Bejaardensoos Humanitas 2, 4.30 uur nam. Donderdag Titus Br&ndsmalaan 76 Clubhuls I Duikboot handenarbeid 810 uur n Breestraat 66 Lelden DefenstevfT lichting Kreatlef Sentrum, 89 Hogewoerd 57 Leiden Werkgroep 10.30 Breestraat 19 Leiden Soc. Twent voor kamerbewoners en alleensta den 912 uur nam. Breestraat 66 Lelden muziekspe met Trash In Kreatlef Sentrum 8- Leiden Spreekuur soc vanaf 16 jaar, 811 Breestraat 19 Lelden -Soc. handicapten 25 uur n; Apotheken De avond-, nacht- en der apotheken wordt door apotheek Zuidwest, Brahmsi 20 in Lelden en apotheek Beker, weg 4 in Oegstgeest. SOS-dienst 3-Telefonische Hulpdienst te] maandag acht uur van. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leliee Aanvragen hulp bejaarde- ,T durig zieken en gezinsverzoi 45 tel. 49441 (maandag t.e 910 uur voorm) Aanvragen voor halve dagen; ln e] LEIDEN „De bezetters moeten in ieder geval niet de indruk krijgen dat hun eisen door hun bezetting worden ingewilligd", was de mening van de commissie algemene- en bestuurlijke aangelegenheden, die gisteravond vergaderde over het onderwerp: wat te doen bij de bezetting van een openbaar dienstgebouw van de gemeente. Voorzitter Vis vertelde, dat de bespreking op de agenda was gezet naar aanleiding van de bezetting van het gebouw huisvesting, enkele maanden geleden. De bezetters, twee ge zinnen met veel kinderen die in hoge woningnood verkeerden, kregen toen beiden een an dere woning toegewezen. Prof. Alheda in Senaat AR- fractieleider DEN HAAG De AR-fractie van de Eerste Kamer heeft Prof. dr. W. Albeda tot haar fractievoorzitter be noemd. Hij is de opvolger van prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die bij de laatste formatie minister van Bin nenlandse Zaken werd. Prof. Albeda was gedurende de laatste formatieperiode informa teur. Hij is al zeven Jaar lid van de Eerste Kamer voor de AR. Leiden Van 10—16 uur vakan- tieaotiviteiten voor kinderen tot 13 Jaar in het Jeugddorp Zuidwest aan de Voorschoterweg (naast zwembad "De Vliet"); kleien verven typen poffertjes bakken hutten bouwen enz. Iedere vrijdagmiddag speciale kindervoorstelling. Niet op zaterdag en zondag. Toegangsprijs f 1 10 rft- tenkaart f 7.50. Humanitas Dienstverlening Humanitas, Lai gracht 246a Spreekuur maandag 2.30 uur nam., woensdag 9.30 voorm. tel. 26277. Release Hulpverleningsdienst Release: NI we Rijn 20a, tel. 24555 Ma t/m 8-10 u. nam 1 2-5 uur nan dagmiddag. Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau rechtskundige bijstand. Adres LÉar Volkshuls Apothekersdljk 33 Openii do. 7-91 Vis stelde de volgende maatrege len voor bij de bezetting van een gemeentelijk gebouw: eerst in een gesprek proberen de bezetters te overreden weg te gaan, en als dat niet lukt er niet voor terugdeinzen om een snelle oplossing te forceren (hij bedoelt met politie-hulp verwij deren). Zijn derde maatregel: de dienstverlening aan de bezetter op schorten vond nogal wat weerstand in de commissie Oosterman (D'66) De mensen die gaan bezetten ver keren meestal in een noodsituatie dus het is zeer onterecht om hen dan nog langer te laten wachten dan ze al moeten wachten. Vis: "Ik wil niet voetstoots aannemen dat be zetters in een noodsituatie verkeren maar Je kunt het wel onderzoeken. Ik bedoel te zeggen, dat de moge lijkheid om de dienstverlening op te schorten open moet blijven". Wiebenga (VVD) zag al voor zich dat de bezetters ambtenaren of zelfs de burgemeester zouden gijze len en hij vroeg hoe het met de veiligheid van de gebouwen stond. Vis antwoordde dat het gebouw met de meeste kans op een bezet ting, de sociale dienst, dicht bij het politiebureau ligt. Verder achtte hij uitgebreide bewaking niet zo nood zakelijk. Mevrouw van der Blom merkte op, dat de bezetting van huisvesting de eerste in een lange reeks Jaren was. Vis: „Als opschorting van de dienstverlening zie ik bijvoorbeeld: iemand die bonje maakt over een bouwvergunning, krijgt die vergun ning pas op de laatste dag van de wettelijke toegestane termijn". Waal: "Nou, dan heeft ie hem nog eerder dan de meeste anderen". Over de vraag of Leiden nu hulp moet bieden aan Vietnam was de commissie snel uitgepraat .Vis ver telde, dat geldelijke hulp niet zal worden goedgekeurd door het minis terie, evenmin als het uitsturen van ambtenaren. "Bovendien" aldus de burgemeester" reageert Vietnam he lemaal niet op de hulp die door Ne derlandse gemeenten wordt aange boden. Ze gaan eerst naar China Rusland en Amerika daarna zien ze wel eens verder. Een ander onderwerp van inter nationaal niveau was de medewer king aan het comité 25 Jaar Israël. Vis: we hebben besloten daar nie mand naar toe te sturen. Niet omdat Israël onze sympathie niet heeft, want natuurlijk staat iedereen van deze raad achter Israël maar om dat we er niet aan kunnen begin- neen. Volgend Jaar staan we mede werking te verlenen aan de viering van 1000-Jarig Mongolië en 60-Jarig Libië. De commissie was duidelijk ver deeld over de vraag of men nu amb tenaren van de burgerlijke stand moet aanstellen die maar één keer een huwelijk voltrekken. De voor zitter deelde mee dat het college er erg afkerig van is. Iemand die één huwelijk sluit moet ook maar va ker huwelijken sluiten. Oosterman (D'66) Waal en half en half ook Van Aken (PvdA) waren van mening dat Je best voor iemand met wie Je een sterke band hebt even ambtenaar van de burgerlijke stand kunt zijn. Lamers (PC) Wiebenga (VVD) en Van der Blom (CPN) waren dat niet met hen eens. Het onderwerp kwam ter sprake omdat Helmut Driessen verzocht een huwelijk te mogen sluiten. LEIDEN Om half vijf vanmor gen heeft er een kleine aanrijding plaats gevonden op de Churchilïlaan bij de Voorschoterweg. Een truc met oplegger stond met pech langs de weg en de bestuurder (een Engelsman) was, wachtend op hulp, in slaap gevallen. Een achter op komende auto is tegen de vracht auto aangereden. Niemand liep letsel op en materiële schade bleef zeer beperkt. De En gelsman sliep tijdens het voorval rustig door. LEIDEN De Leidse Werkgroep Fiets heeft aan de colleges van bur gemeester en wethouders en aan de gemeenteraden van Katwijk, Ledden, Leiderdorp, Oegstgeest Rijnsburg, Valkenburg, Voorschoten, Warmond en Wassenaar bericht, dat de de monstratieve fietstocht naar Meij- endel een groot succes geworden is. Zeer velen vinden, dat de huidige verkeerssituatie het fietsen steeds ge vaarlijker en onplezieriger maakt en dat dit nsel verbeterd moet wor den. Dit kan alleen als er fietsrouten worden aangewezen. In de steden moeten dit straten zijn, waarin de fietser zich veilig ni ming kan begeven en waar met na me aan liet particuliere, gemotori seerde verkeer beperkingen worden opgelegd. Deze fietsrouten in de ste den moeten dan aansluiten op vrije fietspaden naar recreatiegebieden, natuurgebieden en andere steden. De Werkgroep Fiets stela, dat ca. 50% van alle interne persoonsver- plaatsingen plaatsvindt per (brom) fiets. Ze vraagt: door de gemeentelijke verkeers dienst een onderzoek te laten ver richten naar de knelpunten voor fiet sers, bij voorkeur in het kader van de algemene verkeers- en vervoers- studie in de Leidse agglomeratie in samenwerking met het betrokken verkeersbureau een principiële goedkeuring van het idee om fietsrouten in en om Lei den te realiseren; in samenwerking met de Werk groep Fiets te komen tot een alge meen fietsroutenplan voor Leiden en omliggende gemeenten; zo spoedig mogelijk te beginnen met de uitvoering van één bepaalde route uit dit fietsroutenplan, gevolgd door een geleidelijke uitvoering van het totale plan. Burgerlijke stand S. van Oosten, Ingri dd,r v. J. Talens en M. P. Haasnoot, Adrianus, zn v. A. Vliet, Melanie Maria, be<?tem- Janssen Groesbeek en M. J. Cordes, Annemarle Isabelle, dr v. K. N. DE Vrij en G. H. Steenwljk, Petranella Gemeenschap Zuidwest Hulpverlening gemeenschap 2 33921 en 61944. Kinder opvan g Informatiebureau werkg< odercenjtra aat 73b (i wo., do wo. ook 26 uur Boottochten Kort Galgewater: Vertrek bo ■a, dr v. A. van de Wetering en J. Dorsten, Gljsberta, dr v. D. van lenoddnrri n en L. Aandewial. Bianca Doro- JCuguaorp tocht naar Kagerplassen, 10 uur, naar Braasem ermeer en A fauna 10.15 uur. Haven (op zondag Spanj: brug)Vertrek Molencruise, 2 Niet op zaterdag. Beestenmarkt: Stadsrondvaarte Duljn en L. Aandewial. dr v. W. F. Filarski en M. D. Roger, zn v. W. M. den Haan en G. de drik, zn v. C. Velroop Jansen en N. M. Noë; Hubert A., i J. W. Klein Ikkink en D. Neut; Bavelaar en A. A. C. Lint. Leiden Van 10-16 uur vaki tieactiviteiten voor kinderen tot jaar in het Jeugddorp Zuidwest de Voorschoterweg (naast zwem „De Vliet")kleien, verven, typ •poffertjes bakken, hutten bout enz. Iedere vrijdagmiddag kindervoorstelling. r f 1,-; 10 rittenkart f 7,50 P. A. Bruin en M. H. J. P. Lenimens; P. Chrispiln en M. Pieete. Overleden: J. W. E. Neuteboom, 61 L. A. Vogelenzang, 76 J. echtg- Kubes, 79 j. geh. J. Glesbergen. W.N. J. M. 0. j. geh. gew. m. L. van Beelen. D. P. M. Feikema (1 Jr), zoon; A. Am- merlana (72 Jr), geh. gew. met P. L. Versteegen; M. Laken (78 Jr), man. Met medewerking van Hans Melkert en Pieter Rosier Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 25260 Outspan III Nog even inhakend op de berich ten over Zuidafrikaanse sinaasappe len gisteren in deze rubriek: De Leidse werkgroep Boycot Outspan gaat zaterdag op de warenmarkt ge sprekken voeren met groentehande laren en consumenten. Bedoeling is, dat de Outspan sinaasappels hele maal van de markt verdwijnt om dat de handelaren hem niet meer verkopen, en omdat de klanten hem niet meer wil eten. Waagt u het dus niet zo'n sinaasappel zichtbaar bij u te dragen want u zult zich moreel moeten verantwoorden. En dat kan nog wel eens moeilijk zijn. Open de Breestraat komt de 96ste Palthe- meftte van Nederland. Een PaJthe- nette is een zogenaamde snelreiniger. Men kan er z"n kleding brengen en binnen het uur gereinigd en ge perst terughalen. Betalen doe Je vooruit als het klaar is mag Je zelf de kleding uit de rekken halen en via een controlerende bonnetjes Juf frouw mag Je weer naar buiten. Je verpakt de kleding zelf. Even een op merking uit het persbericht: Een typerend detail: in Palthenettes spreekt men niet meer over Japon pantalon of colbert maar gewoon over Jurk, broek of jasje. Een zekere popularisering dus gericht op de consument van vandaag die snel, probleemloos en voordelig geholpen wil worden". Brrrrrr. Twee feestelijke openingen: de Lampekoning in de Haarlemmer straat heeft zijn zaak rigoreus ver bouwd en uitgebreid waardoor men nog meer licht kan zien schijnen. Donderdag de hele dag receptie. In Brand I branden en in 1972 277. Het aantal alarmeringen daarentegen was vo rig Jaar weer hoger (2674) dan het Jaar daarvoor (2511), maar daar zit ten dus ook de brandgeruchten, wa terongevallen, hulpverleningen etc. WJ. De meeste branden werden vorig Jaar veroorzaakt door het spelen met vuur door baldadigheid en door op zettelijke brandstichting. Ook ka chels, fornuizen stookinrichting e.d. willen nog wel eens voor een lekker fikkie zorgen. De totale schade die ln 1972 bij brand werd geleden bedroeg 3.069.465 gulden, wat aanzienlijk meer is dan de 1.300.000 van 1971. Er zaten dan ook een paar fikse bran den bij de serie: denk maar eens aan de brand bij Backer aan het Utrechtse Jaagpad. En aan de brand bij Sikkens. Er vielen drie doden bij de branden in 1972. brandweerlieden zijn. De mensen moesten maar liefst 5057 uren over werken wat niet bevordelijk is voor de gezondheid en het humeur van de korpsleden. Er moeten minstens vijf man bij en als de brandweer overgaat op een 68-urige werkweek (Ja Ja, 68) nog 72 uur per week ge werkt door de brandbestrijders. De overuren zijn daarbij nog niet opge teld. werd voor een normale eerlijke weer gave van de vorstin, zoals ze er nu uitziet. Niet meer die vlijende gesti leerde en tijdloze portrettering waar de munters vroeger zo in uitblon ken". Nou het is te zien. Een bij behorende illustratie toont ons een volkomen onbekende. Een portret dat vele Nederlandse dames kan voor stellen. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Witte Singel 1 - Leiden Postbus 54 - Giro 67055 Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement f 9,2ipe Kwartaalsabonnementf 27,41 eï Per Post Losse nummers f 0,4(, Tér rap Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen. Bij automa tische overschrijving geen adml-^n nistratae- en Incassokosten. Nabezorging tot 20.00 uur. Zaterdag tot 18.00 uur. Telefoon 01710-30500. Munt Er heeft in 1972 minder brand ge woed dan in het Jaar daarvoor. Dat is een heuglijk feit, dat valt op te maken uit het Jaarverslag 1972 van de brandweer. In 1971 woedden 341 Brand II We kunnen uit het Jaarverslag ook opmaken dat er veel te weinig De koninklijke Begeer in Voor schoten gerenomeerde zilverfabriek, werkt momenteel hard aan een se rie munten die wordt uitgegeven ter gelegenheid van het zilveren rege ringsjubileum van de koningin. De munten met de beeltenis van de ko ningin worden uitgegeven in brons, zilver en goud, variërend in prijs van 12 tot 600 gulden. In de aankon diging staat over het portret van de koningin: De koningin is door de ontwerpers, de heren Augustinus en Sloos trois-quart afgebeeld. Gekozen Dit is de koningin, gepor tretteerd zo waar als het maar kan. Op een feestmimt. Zie onder munt. HEEMSTEDE (ANP) Bij felle uitslaande brand vanmorg in een villa te Heemstede heeft Engelse vrouw ernstige brandwt den opgelopen. Zij is in een ziekt huis opgenomen. De voorlopi schade aan de villa wordt geschat 100.000 gulden. Het is niet bekei hoe de brand is ontstaan. Wel sts vast, dat zij is begonnen op de s derverdieping. Daar woont de Eng! se, op Schiphol werkt. Een naast de villa gelegen woni liep ook schade op. In de villa woo de tijdelijk een Duitse familie, hun goederen gingen verloren.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2